کنکور

همه‌چیز درباره تغییرات کنکور، سوابق تحصیلی و ترمیم معدل

داوطلبان ورود به دانشگاه در رشته‌های پرطرفدار یا دانشگاه‌های مطرح کشور باید در کنکور سراسری شرکت کنند. آشنایی و داشتن آگاهی لازم از قوانین و شرایط شرکت در کنکور اولین گام برای رسیدن به نتیجه مطلوب است. در سال‌های اخیر قوانین سازمان سنجش برای شرکت در کنکور سراسری تغییرات زیادی داشته است. این تغییرات باعث سردرگمی داوطلبان کنکور برای برنامه‌ریزی و مطالعه شده است.

میزان تأثیر سوابق تحصیلی، تأثیر مثبت و قطعی سوابق تحصیلی، ترمیم معدل و ضریب دروس و زیرگروه‌ها ازجمله مواردی است که دستخوش تغییرات اساسی شده است. موارد ذکرشده تأثیر بسزایی در رتبه داوطلب دارد.

لذا در این مقاله آخرین تغییرات ایجادشده بیان می‌شود تا داوطلبان کنکور برای برنامه‌ریزی و شرکت در آزمون سراسری با آگاهی کافی از قوانین و شرایط موجود اقدام کنند. عزیزان در صورت داشتن هرگونه ابهام با تماس با مشاورین باتجربه ما می‌توانند پاسخ سؤالات خود را دریافت کنند. همچنین مطرح کردن سؤالات در قسمت نظرات و پیشنهاد‌ها پاسخگویی و تبادل‌نظر امکان‌پذیر است.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در زمینه کنکور سراسری  با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

تأثیر سوابق تحصیلی نظام جدید و نظام قدیم

از کنکور سال 1402 برای داوطلبین یک نمره کل سابقه تحصیلی که شامل میانگین وزنی نمرات تراز شده سابقه تحصیلی درس‌های عمومی و اختصاصی برای فرد در نظر گرفته می‌شود.

تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402 به بعد به‌صورت قطعی است. تفاوت تأثیر سوابق مثبت و قطعی در ادامه مطلب بیان می‌شود. نمرات امتحان نهایی تا پایان خردادماه سال پذیرش دانشجو برای سوابق تحصیلی در نظر گرفته می‌شود.

در آزمون سال 1402 افرادی که سابقه تحصیلی ناقص دارند یا سابقه تحصیلی ندارند برای دروس تخصصی سهم نمره سابقه تحصیلی به نسبت سوابق تحصیلی موجود فرد اعمال می‌شود. مابقی سهم نمره کل سابقه تحصیلی به سهم نمره کل آزمون اختصاصی کنکور اضافه می‌شود. بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش همه داوطلبان باید دارای سابقه تحصیلی دروس عمومی باشند.

داوطلبان کنکور در صورت نداشتن سابقه تحصیلی دروس عمومی باید از طریق آموزش‌وپرورش اقدام کنند.

تأثیر سوابق تحصیلی در سال‌های مختلف

سوابق تحصیلی برای کنکور 1402 به میزان 40 درصد قطعی و از دروس پایه دوازدهم در نظر می‌شود. برای سال 1403 این تأثیر به میزان 50 درصد افزایش می‌یابد دروس پایه دوازدهم در نظر گرفته می‌شود. برای سال 1404 نمرات دروس پایه یازدهم و دوازدهم و تأثیر 60 درصد قطعی لحاظ می‌شود. از سال 1405 به بعد دروس پایه دهم، یازدهم و دوازدهم با تأثیر قطعی 60 درصد در نظر گرفته می‌شود.

سهم دروس عمومی و اختصاصی در نمره کل سابقه تحصیلی در سال‌های مختلف

حداکثر تأثیر سوابق تحصیلی در سال‌های آینده به شرح ذیل است:

 • سال 1402 دروس عمومی 26 درصد و دروس تخصصی 14 درصد
 • سال 1403 دروس عمومی 28 درصد و دروس اختصاصی 22 درصد
 • سال 1404 به بعد دروس عمومی 30 درصد و دروس اختصاصی 30 درصد

میزان تأثیر سوابق برای داوطلبان نظام جدید از دروس امتحان نهایی مشترک و برای داوطلبان نظام قدیم نیز از دروس امتحان نهایی مشترک که فرد در آزمون شرکت کرده است، برای هر درس در نظر گرفته می‌شود.

برای اطلاع از میزان درصد تأثیر هر درس در سوابق تحصیلی با مشاور ما تماس بگیرید.


حتما بخوانید: همه چیز درباره انصراف از دانشگاه


آزمون تخصصی

با توجه به تغییرات اعمالی کنکور سراسری از سال 1402 دو بار آزمون اختصاصی برگزار می‌شود. دانش‌آموزانی مجاز به ثبت‌نام در آزمون هستند که تا قبل از شروع سال جدید تحصیلی موفق به دریافت دیپلم شده باشند. درواقع باید تا پایان شهریورماه دیپلم خود را دریافت کنند.

در قوانین سال جدید امکان شرکت در گروه‌های مختلف آموزشی ریاضی، تجربی و انسانی در دو نوبت وجود دارد. درواقع داوطلب می‌تواند در دو نوبت امتحانی در دور گروه متفاوت ثبت‌نام کند؛ اما برای پذیرش اصلی داوطلب باید گروه آموزشی اصلی خود را اعلام کند؛ مانند سال‌های قبل گروه‌های شناور هنر و زبان خارجی نیز به‌عنوان گزینه اضافه برای آزمون در نظر گرفته‌شده است.

برای پذیرش نهایی در دانشگاه، نمره آزمون اختصاصی که بیشتر نمره را داشته باشد در نمره کل نهایی داوطلب لحاظ می‌شود.

ضرایب دروس کنکور برای هر گروه آزمایشی

در کنکور سال 1402 به بعد زیرگروه‌ها حذف‌شده است و نمره اختصاصی برای همه دروس بر اساس ضرایب اعلام‌شده توسط سازمان سنجش مشخص می‌شود.

گروه علوم ریاضی و فنی

 • ریاضی ضریب 12
 • فیزیک ضریب 9
 • شیمی ضریب 7

گروه علوم تجربی

 • زیست‌شناسی ضریب 12
 • شیمی ضریب 9
 • ریاضی و فیزیک ضریب 7
 • زمین‌شناسی ضریب 1

گروه علوم انسانی

 • زبان و ادبیات فارسی تخصصی ضریب 8
 • ریاضی ضریب 6
 • زبان تخصصی عربی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی و فلسفه و منطق ضریب 5
 • اقتصاد و روانشناسی ضریب 2

گروه هنر

 • درک عمومی هنر ضریب 12
 • درک عمومی ریاضی و فیزیک ضریب 5
 • خلاقیت تصویری و تجسمی ضریب 3

گروه زبان‌های خارجی

زبان تخصصی ضریب 1

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در زمینه کنکور سراسری با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

رشته‌های با آزمون عملی

در رشته‌های دارای آزمون عملی مانند رشته‌های هنری و رشته علوم ورزشی فقط یک‌بار در سال آزمون برگزار می‌شود و ضریب نمره عملی 12 در نظر گرفته می‌شود بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش تنها داوطلبانی می‌توانند رشته‌های دارای آزمون عملی را انتخاب کنند که در آزمون عملی آن رشته شرکت کرده باشند.

برای رشته‌های هنر که آزمون عملی دارند داوطلب امکان شرکت در دو مجموعه آزمون عملی را دارد. رشته‌های دارای آزمون عملی به شرح زیر است:

 • نقاشی
 • ارتباط تصویری
 • طراحی پارچه
 • طراحی لباس
 • آموزش هنر
 • گرافیک
 • طراحی صنعتی
 • ادبیات نمایشی
 • مجسمه‌سازی
 • نوازندگی موسیقی ایرانی
 • نوازندگی موسیقی جهانی
 • کتابت و نگارگری
 • آهنگسازی
 • بازیگری
 • طراحی صحنه
 • نمایش عروسکی
 • عکاسی
 • سینما

شرایط آزمون زبان

در گروه آزمایشی زبان خارجی آزمون اختصاصی از زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسه، روسی و ایتالیایی برگزار می‌شود. داوطلبان در زمان انتخاب رشته مجاز به انتخاب رشته محل‌هایی هستند که در آزمون اختصاصی آن شرکت کرده باشند.

برای سایر زبان‌های خارجی محدودیتی برای انتخاب رشته وجود ندارد و نمره کل نهایی بدون در نظر گرفتن آزمون اختصاصی در نظر گرفته می‌شود.

تفاوت تأثیر سوابق مثبت و قطعی چیست؟

در سال‌های اخیر شاهد تغییرات مختلفی برای نحوه تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور بوده‌ایم. میزان تأثیر سوابق، تأثیر قطعی و مثبت ازجمله مهم‌ترین موارد این تغییرات بوده است.

بر اساس اطلاعیه‌های سازمان سنجش در سال 1402 تأثیر سوابق تحصیلی به‌صورت قطعی هست؛ یعنی درصورتی‌که نمرات تحصیلی فرد باعث کاهش تراز و نمره کل علمی فرد شود این تغییر لحاظ خواهد شد. اگر داوطلب نمرات پایان‌ترم مناسبی نداشته باشد برای فرد در نمره کل تأثیر منفی خواهد داشت و باعث کاهش رتبه فرد می‌شود.

در سال‌های قبل که تأثیر معدل مثبت بود درصورتی‌که نمرات پایان‌ترم فرد باعث افزایش نمره کل و رتبه فرد می‌شد این تأثیر در نظر گرفته می‌شد.

ترمیم معدل

با توجه در نظر گرفتن تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری برای داوطلبانی که نمرات مناسبی در امتحانات کسب نکرده‌اند یا سابقه تحصیلی ندارند تمهیداتی در نظر گرفته‌شده که بتوانند برای جبران یا ایجاد سوابق اقدام کنند. فارغ‌التحصیلان می‌توانند با درخواست از آموزش پرورش مجدد در دروس انتخابی امتحان دهند.

ترمیم معدل برای داوطلبان شاخه نظری کاردانش و فنی حرفه‌ای امکان‌پذیر است.

داوطلبان ترمیم معدل می‌توانند با درخواست از آموزش‌وپرورش منطقه خود در آزمون‌ترمیم معدل که در سه نوبت خرداد، شهریور و دی برگزار می‌شود شرکت کنند.

ترمیم معدل برای فارغ‌التحصیلان سال 84 به بعد در نظر گرفته‌شده است و افرادی که قبل از این تاریخ مدرک دیپلم دریافت کرده‌اند باید منتظر نظر شورای عالی آموزش و پروش باشند.

متقاضیان ترمیم معدل باید هزینه شرکت در آزمون دروس را بپردازند و برای ثبت‌نام باید به مدارس بزرگ‌سالان مراجعه کنند. امکان امتحان همه دروس برای ترمیم معدل در یک‌ترم وجود دارد اما برای هر درس فقط یک‌بار مجاز به ثبت‌نام هستند.

با شرکت در آزمون‌ترمیم معدل داوطلب هیچ ضرری نمی‌کنند زیرا درصورتی‌که نمره‌ترمیم معدل کمتر از نمره قبلی فرد باشد این نمره در نظر گرفته نمی‌شود. درواقع سازمان سنجش نمره بالاتر را در نظر می‌گیرد.

نمرات ترمیم معدل برای بهبود سوابق تحصیلی در نظر گرفته می‌شود و تأثیری در افزایش یا کاهش معدل کل و معدل کتبی دیپلم ندارد.


حتما بخوانید: همه چیز درباره رشته های بدون کنکور


برنامه زمانی کنکور سراسری

زمان ثبت‌نام کنکور سراسری برای نوبت اول از 8 تا 14 آبان ماه و برای نوبت دوم از 15 تا 21 فروردین‌ماه 1402 است. زمان برگزاری برای گروه‌های مختلف به شرح زیر است:

جدول زمانی کنکور 1402 نوبت اول

گروه آزمایشی تاریخ برگزاری
ریاضی فیزیک 30 دی‌ماه 1401
تجربی 29 دی‌ماه 1401
انسانی 30 دی‌ماه 1401
زبان 29 دی‌ماه 1401
هنر 30 دی‌ماه 1401

جدول زمانی کنکور 1402 نوبت دوم

گروه آزمایشی تاریخ برگزاری
ریاضی فیزیک 14 تیرماه 1402
تجربی 15 تیرماه 1402
انسانی 14 تیرماه 1402
زبان 15 تیرماه 1402
هنر 14 تیرماه 1402

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در زمینه کنکور سراسری با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫8 نظرها

 1. سلام میشه لطفا پاسخ بدید.. من کاردانی فتوگرافیک دارم و معدلمم بالاست، و میخوام کنکور انسانی بدم باید سابقه تحصیلی ایجاد کنم برا کنکورم؟ یا نیاز نیست و میتونم فقط کنکور بدم و مشکلی نست؟

 2. سلام با دیپلم ریاضی سال 80کنکور تجربی دی ماه روشرکت کردم.برای ایجاد سابقه تحصیلی کدوم درس ها رو خرداد ماه امتحان بدم؟

  1. سلام دروس عمومی حتما باید شرکت کنید برای تاثیر بهتر شرکت در دروس اختصاصی نیز پیشنهاد می شود.

  1. سلام بله می توانید. با توجه به تاثیر سوابق تحصیلی حتما برای ترمیم معدل در صورت نداشتن سابقه تحصیلی دروس عمومی اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن