کنکور

ثبت‌نام رشته‌های بدون کنکور: بهمن 1402

بسیاری از متقاضیان ورود به دانشگاه گزینه بدون کنکور یا بدون آزمون را انتخاب می‌کنند. در حال حاضر امکان تحصیل در 85 درصد رشته‌های دانشگاهی بدون شرکت در کنکور سراسری فراهم‌شده است. ملاک پذیرش برای ورود به رشته موردعلاقه فرد سوابق تحصیلی می‌باشد و برای متقاضیان امکان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی، آزاد، غیرانتفاعی و پیام نور بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری فراهم‌شده است.

شرایط پذیرش دانشگاه‌های بدون کنکور، رشته‌های موردپذیرش، مدارک مورد نیاز و زمان ثبت‌نام از مهم‌ترین دغدغه‌های داوطلبان ورود به رشته‌های بدون کنکور است. لذا در این مطلب موارد ذکرشده شرح داده می‌شود و عزیزان در صورت داشتن هرگونه ابهام با تماس با گروه مشاور برتر می‌توانند پاسخ سؤالات خود را دریافت کنند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست
برای پاسخ سوالات خود در مورد ثبت‌نام رشته‌های بدون کنکور با ما تماس بگیرید
تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

شرایط دانشگاه‌های بدون کنکور

داوطلبان ورود به دانشگاه‌های بدون کنکور باید شرایط پذیرش این دانشگاه‌ها را دارا باشند. پذیرش بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی فرد در مقطع قبلی صورت می‌گیرد و مانند کنکور سهمیه داوطلب نیز در پذیرش و قبولی رشته موردعلاقه فرد تأثیرگذار است. افراد برای تحصیل در رشته موردعلاقه خود در مقطع لیسانس محدودیتی نداشته و می‌توانند در هر رشته‌ای که مدنظر دارند ادامه تحصیل دهند؛ اما باید به این نکته توجه کرد که هرچقدر رشته موردعلاقه فرد با سوابق تحصیلی فرد همخوانی بیشتری داشته باشد شانس پذیرش بالا می‌رود.

متقاضیان ورود به دانشگاه بدون کنکور بدون در نظر گرفتن رشته فارغ‌التحصیلی می‌توانند در هر رشته‌ای که علاقه دارند ثبت‌نام کنند.

برای تحصیل در مقطع کاردانی پیوسته که بیشتر برای داوطلبان رشته‌های فنی و کاردانش است داشتن دیپلم نظام جدید نظام 6-3-3 یا دیپلم نظام قدیم بدون داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی کفایت می‌کند اما برای ورود به مقطع لیسانس شرایط کمی متفاوت است.

مهم‌ترین شرایط برای ورود به مقطع کارشناسی یا لیسانس به شرح زیر است:

مدرک تحصیلی موردنیاز برای پذیرش بدون کنکور در دوره کارشناسی پیوسته

 • داشتن مدرک دیپلم نظام جدید یا 6-3-3
 • داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی نظام قدیم
 • داشتن مدرک کاردانی یا فوق‌دیپلم

شرایط پذیرش بدون کنکور برای دانشجویان

 • انصراف از تحصیل دانشجویان روزانه درصورت قبولی در رشته انتخابی
 • دانشجویان سایر دوره‌ها مانند شبانه، پیام نور، آزاد و … برای ثبت‌نام نیازی به انصراف ندارند
 • انصراف از تحصیل برای دانشجویان غیر روزانه در زمان ثبت‌نام دانشگاه در هفته اول مهر

نکته‌ای که دانشجویان متقاضی تغییر رشته و انصراف از رشته قبلی خود باید مدنظر قرار دهند آشنایی با قوانین انصراف از دانشگاه است. دانشگاه‌های مختلف بر اساس قوانین خود مبلغی را بابت انصراف از دانشجو دریافت می‌کنند یا بسته به نوع دوره تحصیلی ضوابط مشخصی برای انصراف در نظر گرفته‌اند. در لینک شرایط انصراف از دانشگاه قوانین مربوطه شرح داده‌شده است.

همچنین برای آقایان قوانین مربوط به انصراف به خاطر شرایط خدمت سربازی متفاوت است. آقایان برای تحصیل مجدد و دریافت معافیت تحصیلی باید منعی ازنظر قوانین نظام‌وظیفه نداشته باشند. برای آگاهی کافی در مورد قوانین نظام‌وظیفه در لینک معافیت تحصیلی اطلاعات لازم قرار داده‌شده است.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست
برای پاسخ سوالات خود در مورد ثبت‌نام رشته‌های بدون کنکور با ما تماس بگیرید
تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

زمان ثبت‌نام دانشگاه‌های بدون کنکور

ثبت‌نام دانشگاه‌های بدون کنکور دولتی، غیرانتفاعی و پیام نور از طریق سایت سازمان سنجش صورت می‌پذیرد. برای ورودی مهر ماه معمولا از اوایل مرداد ماه امکان ثبت نام فراهم است. زمان ثبت‌نام ورودی بهمن‌ماه نیز معمولاً از اواسط آذر شروع می‌شود.

مهلت ثبت نام برای ورودی مهر ماه تا اوایل شهریور ماه در نظر گرفته شده است. برای ورودی بهمن نیز تا اواسط بهمن امکان ثبت نام وجود دارد.

هر ساله برای رشته هایی که ظرفیت آنها در زمان ثبت نام حضور پر نمی شود به صورت تکمیل ظرفیت یکی دو هفته بعد از شروع ثبت نام حضوری فرصت ثبت نام مجدد در نظر گرفته شده است.

مراحل و مدارک ثبت‌نام دانشگاه‌های بدون کنکور

متقاضیان دانشگاه‌های بدون کنکور در زمان ثبت‌نام اینترنتی و زمان ثبت‌نام حضوری در دانشگاه‌ها باید اطلاعات و مدارک موردنیاز را آماده و به همراه داشته باشند. ازآنجاکه پذیرش بدون کنکور بر اساس سهمیه‌های در نظر گرفته‌شده توسط سازمان سنجش صورت می‌پذیرد داوطلبان باید به‌درستی اطلاعات مربوط به معدل، سال و ماه و شهر فارغ‌التحصیلی را در زمان ثبت‌نام وارد کنند.

یکی از مهم‌ترین مواردی که داوطلبان باید مدنظر قرار داشته باشند انتخاب رشته بدون کنکور است. درواقع می‌توان گفت همه شرایط پذیرش بدون کنکور مشابه کنکور است ولی بجای نمره کسب‌شده در آزمون معدل فرد ملاک ورود به رشته موردعلاقه است. لذا افراد باید در چیدمان رشته‌های موردعلاقه خود مانند انتخاب رشته کنکور سراسری حساسیت به خرج دهند. لذا پیشنهاد می‌شود حتماً از تجربیات مشاورین تحصیلی برای انتخاب رشته و چیدمان رشته‌ها استفاده کنید.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست
برای پاسخ سوالات خود در مورد ثبت‌نام رشته‌های بدون کنکور با ما تماس بگیرید
تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

مدارک و اطلاعات موردنیاز ثبت‌نام بدون کنکور

 • معدل کتبی دیپلم و معدل کل
 • اطلاعات شناسنامه ای
 • عکس پرسنلی
 • سال و ماه فارغ‌التحصیلی
 • اطلاعات سهمیه منطقه فارغ تحصیلی (شهر و استان محل تحصیل)
 • کد رشته‌های مربوط به شهر و رشته تحصیلی

مراحل ثبت‌نام دانشگاه‌های بدون کنکور

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش
 • دانلود دفترچه ثبت‌نام بر اساس سوابق تحصیلی
 • خرید کارت اعتباری ثبت‌نام دوره موردنظر
 • بارگذاری عکس کارکنانی در سامانه ثبت‌نام
 • واردکردن کد رشته محل‌های انتخابی

حتماً بخوانید: لیست رشته‌های بدون کنکور


رشته‌های بدون کنکور سال

بر اساس اخبار سازمان سنجش در حال حاضر امکان تحصیل بدون کنکور در 85 درصد رشته‌ها امکان‌پذیر شده است. به‌عنوان‌مثال تحصیل در زیرگروه ریاضی در رشته‌های مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی صنایع و غیره و در زیرگروه تجربی تحصیل در رشته‌های پیراپزشکی با شرایط خاص، در زیرگروه انسانی تحصیل در رشته‌های حقوق، روانشناسی، مدیریت، حسابداری و غیره  در دانشگاه‌های دولتی، غیرانتفاعی، آزاد و پیام نور فراهم‌شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

 1. سلام ، لطفاً جواب دهید 🙏 ببخشید من دانشجوی کاردانی و انصراف داده ام بعد از دو ترم ، و مدرک فنی و حرفه ای دیپلم نظام جدید دارم و طبق تاریخ هم انصراف دادم ، بر اساس سوابق تحصیلی سراسری برای کارشناسی اقدام کردم ، آیا محرومیتی که ندارم برای دانشگاه های روزانه ؟؟؟؟!

 2. سلام
  من می خواهم برای دانشگاه آزاد در رشته روانشناسی ادامه تحصیل بدهم. رشته دبیرستان من تجربی هست و امسال دیپلم می گیرم معدل من هم بالای 15 هست. چقدر برای دانشگاه آزاد شانس قبولی دارم؟

  1. با سلام
   با توجه به رشته تحصیلی شما و تاثیر سوابق تحصیلی در دانشگاه ازاد شما برای پذیرش دانشگاه ازاد شانس بالایی دارید. البته بسته به شهر انتخابی شانس پذیرش متفاوت خواهد بود. پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید:
   https://www.edumoshaver.com/%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a2%d8%b2%d8%a7%d8%af-%d8%a8%d8%af%d9%88%d9%86-%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن