دانشگاه

دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی

دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی وابسته به وزارت اطلاعات بوده و این وزارت خانه برای تأمین برخی از نیروی‌های متخصص موردنیاز خود از طریق کنکور سراسری جذب دانشجو دارد. دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای داوطلبان کنکور سراسری است که علاقه‌مند به تحصیل و کار در محیط‌های امنیتی هستند. مواردی مانند نحوه ورود به دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی، شرایط عمومی و اختصاصی پذیرش دانشگاه، منابع آزمون ورودی، زمان ثبت‌نام، شرایط تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر و غیره ازجمله سؤالاتی است که اکثر علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی با آن مواجه شده‌اند. لذا در این مقاله اطلاعات مربوط به دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی و شرایط جذب آن شرح داده می‌شود. همچنین عزیزان در صورت هرگونه نظر و ابهام می‌توانند در قسمت پیشنهاد‌ها، سؤالات خود را مطرح کنند تا توسط گروه مشاور برتر پاسخ‌گویی شود.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست
برای پاسخ سوالات خود در مورد تحصیل در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی با ما تماس بگیرید
تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66037046

شرایط تحصیل در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی

دانشکده اطلاعات و امنیت ملی در سال 1365 افتتاح گردید و از آن زمان به آموزش ‌و پرورش نیروهای اطلاعاتی موردنیاز وزارت اطلاعات پرداخته است. بیست سال بعد در سال 1395 این دانشکده به دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی ارتقا یافت و در حال حاضر در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش دانشجو دارد.

رشته‌های تحصیلی این دانشگاه در حوزه امنیتی است و شامل رشته‌هایی مانند امنیت بین‌الملل، امنیت نرم، امنیت اطلاعات، امنیت اقتصادی، ضد تروریسم، مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات و … است و از زیرگروه‌های رشته‌های نظری پذیرش دارد که شرایط آن در ادامه این مطلب ذکر می‌شود. پذیرش دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی در دوره روزانه بوده و تحصیل در آن به‌صورت شبانه‌روزی است. از مزایای تحصیل در این دانشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فارغ‌التحصیلان بعد از اتمام دوره تحصیل در وزارت اطلاعات استخدام می‌شوند
 • امکان سپردن تعهد خدمت سربازی در وزارت اطلاعات
 • بهره‌گیری از امکانات بسیار مناسب تحصیلی و خوابگاهی
 • دریافت کمک‌هزینه در دوران دانشجویی
 • یادگیری یکی از زبان‌های زنده دنیا در سطح حرفه‌ای

نحوه ثبت‌نام و ورود به دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی

همان‌طور که ذکر شد ثبت‌نام دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی از طریق کنکور سراسری است و متقاضیان هم‌زمان با ثبت‌نام در کنکور سراسری باید علاقه‌مندی خود به شرکت در این دانشگاه را از طریق علامت زدن بند مربوطه به این دانشگاه اعلام کنند. همچنین در زمان مطالعه برای کنکور سراسری با توجه به رشته‌های ارائه‌شده در این دانشگاه و تأثیر و ضریب هر درس که در ادامه این مطلب ذکر خواهد شد باید برنامه‌ریزی درسی مناسبی داشته باشند. زمان ثبت‌نام کنکور سراسری معمولاً در اواخر بهمن‌ماه صورت می‌پذیرد. همچنین متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد با داشتن مدرک کارشناسی رشته‌های وزارت علوم می‌توانند در زمان ثبت‌نام کنکور کارشناسی ارشد اقدام به ثبت‌نام در رشته‌ها و گرایش‌های این دانشگاه نمایند و از فرصت خدمت در وزارت اطلاعات با توجه به شرایط عمومی و اختصاصی بهره‌مند شوند.


حتما بخوانید: شرایط ثبت نام کنکور سراسری


بعد از شرکت در کنکور با توجه به نیمه‌متمرکز بودن پذیرش دانشجو در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی داوطلبان باید در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری کد رشته محل‌های دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی را انتخاب کنند. در صورت کسب نمره قابل‌قبول متقاضیان باید آماده مرحله گزینش و مصاحبه حضوری شوند. مصاحبه حضوری برای مقطع کارشناسی با توجه به پذیرش نوبت دومی این دانشگاه معمولاً در پاییز صورت می‌گیرد و زمان آن از طریق سازمان سنجش و یا  سایت وزارت اطلاعات به اطلاع متقاضیان واجد شرایط می‌رسد. داوطلبان با داشتن هوش و استعداد تحصیلی مناسب و شم اطلاعاتی قوی بعد از گذراندن مراحل گزینشی زیر وارد این دانشگاه می‌شوند.

مراحل گزینش

 • آزمون تست هوش و شخصیت شناسی
 • معاینات پزشکی و داشتن شرایط جسمی و روانی مناسب
 • مصاحبه عقیدتی، سیاسی، فردی و …
 • استعلام حفاظتی و امنیتی
 • تحقیقات محلی
گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست
برای پاسخ سوالات خود در مورد تحصیل در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی با ما تماس بگیرید
تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66037046

شرایط عمومی و اختصاصی ورود به دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی

همانند اکثر مراکز نظامی و امنیتی، دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی نیز داری شرایط عمومی و اختصاصی برای جذب دانشجو است. شرایط عمومی شامل تدین به دین مبین اسلام، تابعیت جمهوری اسلامی ایران، اعتقاد و التزام به ولایت‌فقیه و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، نداشتن تعهد استخدام و خدمت به سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌های کشور است. سایر شرایط ثبت‌نام و پذیرش دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی شامل موارد زیر است:

 • برخورداری از سلامت روانی و جسمی مناسب برای استخدام در وزارت اطلاعات
 • حداکثر سن 22 سال تمام برای مقطع کارشناسی
 • داشتن معدل بالای 15 برای دارندگان دیپلم ریاضی و تجربی
 • داشتن معدل بالای 16 برای دارندگان دیپلم علوم انسانی

منابع و رشته‌های دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی

در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی برخلاف دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم، رشته‌های اختصاصی پذیرش دارد که سرفصل‌های دروس بیشتر در حوزه امنیتی است. البته بعد از فارغ‌التحصیلی به دانشجویان مدرک کارشناسی مورد تائید وزارت علوم اعطا می‌شود.

رشته‌های ارائه‌شده در مقطع کارشناسی

 • امنیت اطلاعات
 • امنیت اقتصادی
 • امنیت بین‌الملل
 • ضد تروریسم
 • امنیت نرم
 • فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • پژوهشگری امنیت
 • حفاظت اطلاعات

پذیرش دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی در مقطع کارشناسی از زیرگروه‌های رشته‌ها نظری است؛ اما ظرفیت پذیرش بسته به دیپلم دبیرستان متفاوت است. درواقع رشته انسانی بالاترین ظرفیت پذیرش را دارد و معمولاً 60 درصد ظرفیت رشته‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. سهم دیپلم تجربی نیز 30 درصد و رشته ریاضی با کمترین سهمیه پذیرش 10 درصد ظرفیت رشته‌ها را به خود اختصاص داده است.

متقاضیان دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی بسته به زیرگروه آموزشی انتخابی کنکور باید برای برنامه‌ریزی و مطالعه کنکور بسته به زیرگروه آموزشی رشته موردنظر منابع مربوط به آن زیرگروه با ضریب بالاتر را در اولویت مطالعاتی قرار دهند.

ضرایب پذیرش برای گروه‌های آزمایشی مختلف

 • گروه آزمایشی ریاضی در زیرگروه یک با ضرایب دروس تخصصی ریاضی 12، فیزیک 9 و شیمی 6
 • گروه آزمایشی تجربی در زیرگروه پنج با ضرایب دروس تخصصی ریاضی 9، زمین‌شناسی 3، زیست‌شناسی 6، فیزیک 6 و شیمی 6
 • گروه آزمایشی انسانی در زیرگروه 2 با ضرایب دروس تخصصی ریاضی 12، علوم اجتماعی 9، روانشناسی 6، زبان و ادبیات فارسی 6، زبان عربی 3، تاریخ و جغرافیا 3 و فلسفه و منطق 3

رشته امنیت اقتصادی در گروه آزمایشی انسانی در زیرگروه 3 و در گروه آزمایشی تجربی در زیرگروه 4 قرار دارند که داوطلبان متقاضی این رشته دروس این زیرگروه‌ها را باید برای مطالعه کنکور مدنظر داشته باشند.


حتما بخوانید: شرایط تحصیل در دانشگاه علوم انتظامی امین


گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست
برای پاسخ سوالات خود در مورد تحصیل در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی با ما تماس بگیرید
تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66037046

تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی ارشد و دکتری دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی

دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی در مقطع کارشناسی ارشد نیز پذیرش دانشجو دارد. در صورت قبولی در دانشگاه و احراز شرایط گزینش فارغ‌التحصیلان در وزارت اطلاعات استخدام می‌شوند. شرایط پذیرش در این مقطع مانند شرایط دوره کارشناسی است و تنها در شرایط سنی که حداکثر 27 سال تمام است متفاوت می‌باشد. دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی در مقطع کارشناسی ارشد در دو زیرگروه مجموعه اطلاعات و مجموعه علوم اطلاعاتی پذیرش دانشجو دارد.

در زیرگروه مجموعه اطلاعات که درواقع ادامه رشته‌های مقطع کارشناسی است عناوین دروس امتحانی شامل زبان عمومی و تخصصی، تئوری‌های مدیریت، ریاضی و آمار، روش تحقیق، تحولات سیاسی اجتماعی ایران از مشروطیت تاکنون و اندیشه‌های سیاسی است.

در مجموعه علوم اطلاعاتی که دو گرایش بیوتروریسم و علوم جرم‌شناسی امنیتی قرار دارد عناوین دروس امتحانی شامل زبان عمومی و تخصصی، ریاضیات عمومی، مبانی کامپیوتر، شیمی عمومی، فیزیک پایه، زیست‌شناسی، فیزیولوژی عمومی و میکروبیولوژی عمومی است.

در مقطع دکتری در زیرگروه مدیریت رسانه و اطلاعات از بین افراد شاغل در وزارت اطلاعات پذیرش دانشجو دارد. عناوین دروس امتحانی شامل مجموعه دروس تخصصي در سطح كارشناسي و كارشناسي ارشد (آمار و كاربرد آن در مديريت، مباني سازمان و مديريت، اصول و مباني مديريت از ديدگاه اسلام، مديريت ارتباط و رفتار سازماني، مديريت استراتژيك)، استعداد تحصيلي و زبان انگليسي است.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست
برای پاسخ سوالات خود در مورد تحصیل در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی با ما تماس بگیرید
تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66037046

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫24 نظرها

 1. سلام
  ببخشید با دیبلم کاردانش هم میشه ثبت نام کرد یا من باید تا فوق دیبلم بیشروی کنم منظورم رشته مهندسی اطلاعات و امنیته زیر شاخه آی تی از گروه مهندسی

 2. سلام من در دی ماه امسال در آزمون کتبی مصاحبه قبول شدم و به بنده گفتند تا یک ماه دیگر با تو تماس خواهیم گرفت برای مصاحبه حضوری اما هنوز تماس نگرفته اند آیا راهی برای پیگیری وجود دارد!!!؟؟؟

  1. با سلام با توجه به ظرفیت پذیرش این دانشگاه و نوع پذیرش نیمه متمرکز آن با داشتن رتبه زیر 500 امکان دعوت به مصاحبه شما بالا است.

 3. سلام من در ازمون سراسری شرکت کردم و گروه ریاضی و فنی رو انتخاب کردم فقط به خاطر دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی در ثبت نام زدم دانسجو نیستم در صورتی که من دانشجوی روزانه کاردانی هستم فنی حرفه ای ایا مشکلی برام پیش نمیاد چون من فقط میخوام مد رشته های دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی رو بزنم؟

  1. با سلام
   دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی از بین فارغ التحصیلان رشته های نظری بر اساس شرط معدل و شرایط سنی پذیرش دارد. در صورت نداشتن دیپلم نظری و شرایط سنی می توایند برای مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه تا سقف سنی 25 بدون خدمت سربازی و تا 27 با انجام خدمت سربازی اقدام کنید.

   1. با دیبلم کاردانش هم میشه ؟
    کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات و امنیت رو میگم تو سایت سنجش سال 99 تو دفترچه هست.

 4. سلام وقت بخیر
  شرایط سنی که برای دانشگاه اطلاعات نوشتید در زمان ثبت نام کنکور سراسری هست؟ و اینکه مصاحبه حضوریش به چه صورت هست؟ آیا تستی هستش یا به صورت حضوری پرس و جو میکنن از ما؟
  ممنون

 5. سلام زمان مصاحبه حضوری دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی کی هستش کسانی که مجاز شدن روکی دعوت به مصاحبه میکنند

  1. سلام با توجه به تغییرات که امسال برای پذیرش دانشگاه اطلاعات صورت گرفته احتمالا در نیمه اول شهریور برای مصاحبه با شما تماس بگیرند.

  2. با سلام. چند تا سوال خدمتتون داشتم.اول اینکه سطح دانشکده امنیت اطلاعات در چه حده آیا به پای شریف یا امیرکبیر میرسه.چون موندم کدومو انتخاب کنم.مزایای اون نسبت به بقیه دانشگاه ها مانند شریف چیه؟

   1. با سلام
    مقایسه دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی با دانشگاه شریف یا امیر کبیر درست نیست زیرا زمینه فعالیت و حوزه کاریه دانشگاه امنیت ملی متفاوت هست و حتی اگر شما رشته های این دانشگاه نگاه کنید فقط تو این دانشگاه ارائه می شود. دانشگاه شریف یا امیرکبیر برای افرادی که علاقه مند به حوزه مهندسی هستند و یا حتی قصد تحصیل در دانشگاه های مطرح دنیا را دارند مناسب است و دانشگاه اطلاعات امنیت ملی برای افرادی که می خواهند تو حوزه اطلاعاتی برای حفظ امنیت کشور تلاش کنند مناسب هست و به نظر بنده انتخاب دانشگاه امنیت ملی باید بر اساس روحیه و علایق فردی باشد نه سطح و رده دانشگاه.
    با آرزوی موفقیت

 6. سلام زمان مصاحبه حضوری دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی کی هستش کسانی که مجاز شدن روکی دعوت به مصاحبه میکنند

 7. سلام ایا باید حتما تیک هنگام ثبت نام زده شود؟؟؟اگه نزیم یعنی شانس هم نداریم برای اطلاعات؟؟؟؟؟

   1. خب اگر اعلام علاقه مندی نکنیم بعد توی انتخاب رشته دانشگاه امنیت و اطلاعات رو بزنیم شانس قبولی نداریم؟؟؟ اون تیک الزامیه حتما؟؟

    1. با توجه به شرایط خاصی که دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی دارد و مدت زمان بررسی شرایط نفرات علاقه مند باید در زمان ثبت نام باید علاقه مندی به دانشگاه اطلاعات وامنیت ملی اعلام می شد. توصیه می کنم برای گزینه آخر از طریق سیستم پاسخ گویی سازمان سنجش درخواست بدید. همچنین با تماس با مشاورین گروه مشاور برتر می توانید از سایر روش های برای ورود به وزارت اطلاعات مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن