کنکور

سهمیه‌ کنکور سراسری

همه افرادی که قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند یا در سال‌های قبل در کنکور شرکت کرده‌اند بدون شک با عبارت سهمیه داوطلب در کارنامه مواجه شده‌اند. سهمیه‌ها در کنکور سراسری بر اساس اصل رعایت عدالت آموزشی در نظر گرفته‌شده است تا افرادی که در مناطقی با امکانات آموزشی کمتر قرار دارند نیز بتوانند در رشته موردعلاقه خود مشغول به تحصیل شوند.

داوطلبان کنکور سراسری با داشتن درصدهای یکسان در سهمیه‌های مختلف رتبه‌های متفاوتی را کسب می‌کنند که می‌تواند تأثیر بسزایی در رشته قبولی آن‌ها داشته باشد. همچنین ظرفیت اختصاص‌یافته به هر سهمیه نیز شانس پذیرش قبولی افراد را تحت تأثیر مستقیم قرار می‌دهد. اطلاع از تأثیر سهمیه در رتبه فرد با توجه به درصدهای داوطلب ضروری است. به‌عنوان‌مثال درصدهای دروس فردی که می‌خواهد در رشته پزشکی دانشگاه تهران قبول شود در سهمیه منطقه یک با منطقه سه متفاوت است. لذا این فرد در زمان مطالعه باید خود را به سطح آمادگی لازم بر اساس سهمیه داوطلبی خود (مناطق یا ایثارگری) برساند.

همچنین در زمان انتخاب رشته نیز فرد باید بر اساس رتبه در سهمیه خود چیدمان رشته‌های مورد علاقه  انجام دهد. با توجه به تأثیر بالای سهمیه در قبولی داوطلب استفاده از تخصص مشاورین باتجربه می‌تواند کمک بسزایی به فرد هم در زمان برنامه‌ریزی درسی و هم انتخاب رشته داشته باشد. عزیزان در صورت داشتن هرگونه سؤال و ابهام می‌توانند با تماس با گروه مشاور برتر از تجربیات چندساله این مرکز استفاده کنند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست
برای پاسخ سوالات خود در مورد تاثیر سهمیه در کنکور سراسری با ما تماس بگیرید
تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

انواع سهمیه‌ها در کنکور سراسری

سهمیه داوطلبان کنکور سراسری بر اساس شرایط محل تحصیل و یا سابقه حضور جبهه پدر مشخص می‌شود. درواقع تعداد ظرفیت یا صندلی‌های دانشگاه بر اساس سهمیه‌های تعریف‌شده پر می‌شود. ظرفیت پذیرش دانشگاه در کنکور سراسری بر اساس سه نوع سهمیه کلی تعریف‌شده است.

  • سهمیه مناطق
  • سهمیه ایثارگری 5 درصد
  • سهمیه 25 درصد

البته در کنکور سراسری سهمیه‌های دیگری نیز وجود دارد مانند سهمیه مناطق دچار بلایای طبیعی و یا مناطق محروم که به داوطلبین شهرهای دچار سیل و زلزله و شهرهای استان‌های خاص مانند استان کرمان و هرمزگان تعلق می‌گیرد. همچنین سهمیه بهیاری و سهیمه بسیج نیز در کنکور سراسری 99 حذف شده است.

داوطلبان برای رسیدن به درصدهای قبولی در رشته موردعلاقه باید از درصدهای قبولی در سهمیه داوطلبی خود مطلع باشند. درصدهای قبولی هر کد رشته با توجه به سهمیه داوطلبی متفاوت است و ممکن است فردی با میانگین درصد 45 در رشته تجربی با سهمیه منطقه 3 در رشته پرستاری شهر خود قبول شود اما فردی با همان درصد در سهمیه منطقه یک شانسی برای قبولی نداشته باشد. لذا پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از درصدهای موردنیاز برای قبولی در سهمیه‌های مختلف از نرم‌افزار انتخاب رشته گروه مشاور برتر استفاده کنید.

پرشدن ظرفیت دانشگاه‌ها بر اساس سهمیه‌ کنکور سراسری

ظرفیت دانشگاه‌ها بر اساس سهمیه‌های در نظر گرفته‌شده برای هر گروه تقسیم‌بندی می‌شود؛ یعنی برای هر کد رشته محل، تعداد صندلی‌های مشخصی برای دانشجویان پذیرفته‌شده در هر سهمیه در نظر می‌گیرند. بر اساس قوانین سازمان سنجش از 100 درصد ظرفیت هر کد رشته محل 70 درصد برای سهمیه مناطق و 30 درصد برای سهمیه ایثارگران، رزمندگان و فرزندان شهدا اختصاص‌یافته است.

نحوه پر شدن ظرفیت سهمیه مناطق

برای درک درست از نحوه پر شدن ظرفیت‌های دانشگاه از یک مثال ساده استفاده می‌کنیم. فرض کنید ظرفیت یک کد رشته محل برای سهمیه مناطق 100 نفر است. اگر تعداد داوطلبان منطقه یک 20 درصد، منطقه دو 35 درصد و منطقه سه 45 درصد باشد از ظرفیت 100 نفر 20 نفر برای منطقه یک، 35 نفر برای منطقه 2 و 45 نفر برای منطقه سه در نظر گرفته می‌شود. درواقع ظرفیت دانشگاه‌ها برای سهمیه مناطق بر اساس تعداد داوطلبین در مناطق سه‌گانه پر می‌شوند.

نحوه پر شدن ظرفیت سهمیه ایثارگری 25 درصد و 5 درصد

ظرفیت پذیرش برای داوطلبانی که سابقه حضور در مناطق جنگی داشته باشند یا اینکه داوطلب فرزند و همسر شهید ،آزاده و جانباز باشد به دودسته یا ظرف تقسیم‌بندی می‌شود. سهمیه اول 25 درصد ظرفیت دانشگاه را شامل می‌شود و سهمیه دوم 5 درصد که در ادامه نحوه تخصیص ظرفیت در این دو سهمیه شرح داده می‌شود.

بر اساس قوانین سازمان سنجش 25 درصد ظرفیت هر کد رشته محل در دانشگاه‌ها به «همسر و فرزند شهدا و رزمندگان مفقودالاثر»، «آزادگان و همسر و فرزندان » و « جانبازان 25 درصد به بالا و همسر و فرزندان» تعلق می‌گیرد.

5 درصد ظرفیت هر کد رشته محل نیز به «جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان» و «همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه» در جبهه اختصاص پیدا می‌کند. همچنین درصورتی‌که ظرفیت رشته‌ای با سهمیه 25 درصد پر نشد سهمیه مازاد ابتدا به سهمیه 5 درصد و در صورت پر نشدن به سهمیه آزاد تعلق می‌گیرد.

با توجه به قوانین مربوطه به سامان سنجش داوطلبان سهمیه 25 درصد و 5 درصد باید 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته‌شده در سهمیه آزاد را کسب کنند تا بتوانند از سهمیه خود بهره‌مند شوند.


حتما بخوانید: نکات لازم برای انتخاب رشته تحصیلی


نحوه مشخص شدن سهمیه کنکور سراسری

همان‌طور که ذکر شد سهمیه داوطلبان کنکور سراسری به دو گروه سهمیه مناطق و سهميه رزمندگان، ايثارگران و خانواده شهدا تقسیم‌بندی می‌شود. نحوه مشخص شدن سهمیه در این دو گروه عمده شرایط خاص خود را دارد که یا با توجه به محل تحصیل داوطلب مشخص می‌شود یا مدت حضور در جبهه و درصد جانبازی پدر یا همسر داوطلب لحاظ خواهد شد.

در سهمیه مناطق ملاک در نظر گرفتن سهمیه منطقه سه سال آخر دبیرستان است. درصورتی‌که بخش محل گرفتن مدرک تحصیلی متفاوت باشد برای داوطلب سهمیه منطقه مرفه‌تر در نظر گرفته می‌شود حتی اگر یک سال در آنجا مشغول به تحصیل باشد. همچنین داوطلبین که حداقل دو سال از سه سال آخر تحصیل را در خارج از کشور گذرانده باشند و داوطلبان معلول نیز جز سهمیه منطقه 3 در نظر گرفته می‌شوند.

در سهمیه ایثارگری نکته مبهم برای داوطلبین سهمیه 5 درصد است. بر اساس قوانین سازمان سنجش همسر و فرزندان افرادی که 6 ماه سابقه حضور داوطلبانه در مناطق جنگی داشته باشند از این سهمیه بهره‌مند می‌شوند. همچنین کارکنان کادر، پیمانی و وظیفه که حداقل 6 ماه پیوسته و یا 9 ماه ناپیوسته در عملیات به‌صورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضورداشته باشند در صورت تائید بالاترین مقام ستاد کل نیروهای مسلح می‌توانند از این سهمیه استفاده کنند.

 

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست
برای پاسخ سوالات خود در مورد تاثیر سهمیه در کنکور سراسری با ما تماس بگیرید
تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. سلام خواهش میکنم جواب بدید،اگر من تو دانشگاه فرهنگیان دعوت به مصاحبه بشم اما نرم مصاحبه و مدارک نفرستم، سهمیم باطل میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن