نظام وظیفه

معافیت تحصیلی

بر اساس قوانین نظام‌وظیفه افرادی که به سن 18 سال تمام برسند مشمول خدمت سربازی شده و باید وضعیت خدمت سربازی خود را مشخص کنند. در صورت تمایل به ادامه تحصیل این افراد می‌توانند از معافیت موقت تحصیلی برخوردار شوند. مواردی مانند زمان معافیت تحصیلی برای دانش آموزان، دانشجویان، سنوات اضافی، معافیت تحصیلی خارج از کشور، امکان تمدید معافیت تحصیلی و گرفتن سنوات تحصیلی اضافه و … سؤالاتی است که برای متقاضیان معافیت تحصیلی پیش‌آمده است. لذا در این مقاله شرایط معافیت تحصیلی برای مقاطع مختلف توضیح داده می‌شود. عزیزان در صورت داشتن هرگونه ابهام می‌توانند با تماس با گروه مشاوره برتر سؤالات خود را مطرح کنند. همچنین در قسمت پیشنهاد‌ها و نظرات نیز امکان پاسخ‌گویی به سؤالات فراهم است.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

معافیت تحصیلی چیست؟

افرادی که قصد ادامه تحصیل بعد از سن مشمولیت 18 سال تمام داشته باشند باید از معافیت تحصیلی برخوردار شوند. درواقع این افراد باید بر اساس قوانین موجود شرایط برخورداری از معافیت تحصیلی را داشته باشند. شرایط سنی، تعداد واحد درسی پاس شده، ماه تولد و سابقه انصراف ازجمله مواردی است که برای برخورداری از معافیت تحصیلی باید مدنظر مشمولان سربازی قرار گیرد که در ادامه با جزئیات شرح داده می شود.

معافیت تحصیلی دانش آموزان

بر اساس قوانین نظام‌وظیفه معافیت تحصیلی دانش آموزان تا 20 سال تمام است و در صورت گرفتن مدرک دیپلم تا این سن می‌توانند برای تحصیل در دانشگاه معافیت تحصیلی دریافت کنند. همچنین در صورت اتمام دوره دیپلم بعد از 18 سالگی مشمولان سربازی یک سال بعد از فارغ‌التحصیلی فرصت دارند تا وضعیت خدمت سربازی خود را مشخص کنند. برای دانش آموزان یک استثنا وجود دارد و درصورتی‌که دانش‌آموزی در ماه تولد و ورود به سن 18 سالگی در حال تحصیل باشد و در صورت فارغ‌التحصیلی در خرداد یا شهریورماه تا شهریور سال آینده برای ارسال دفترچه فرصت داشته و در صورت تحصیل در دانشگاه شامل غیبت سربازی نمی‌شود.

به‌عنوان‌مثال دانش‌آموز متولد 1380 و قبل از آن‌که در خرداد یا شهریور 98 در مقطع دیپلم یا پیش‌دانشگاهی در سنوات مجاز حداکثر تا 20 سالگی تمام فارغ‌التحصیل حضوری شود آخرین‌مهلت معرفی وی شهریور سال 99 است.

دانش‌آموزانی که قبل از 18 سالگی از فارغ‌التحصیل شوند مانند افرادی که یک سال به‌صورت جهشی درس‌خوانده‌اند. بعد از ورود به ماه تولد 6 ماه بیشتر فرصت معرفی به‌نظام وظیفه ندارد. این افراد در صورت نیاز باید با مراجعه به‌نظام وظیفه عمومی شهر خود تقاضا معافیت تحصیلی تا شهریور همان سال را بدهند.

سنوات مجاز در مقاطع تحصیلی دانشگاهی

برخلاف دانش آموزان که سنوات تحصیلی مجاز آنان تا 20 سال تمام است برای دانشجویان بر اساس مقطع تحصیلی، سنوات مجاز تحصیلی متفاوت است. بر اساس ماده 33 قانون نظام‌وظیفه، سنوات مجاز تحصیل در مقاطع مختلف به شرح زیر است:

مدت‌زمان سنوات مجاز دوره‌های تحصیلی

 • مقطع کاردانی پیوسته 5 ترم یا 2 سال و نیم
 • مقطع کاردانی به کارشناسی 6 ترم یا 3 سال
 • مقطع کارشناسی پیوسته 10 ترم یا 5 سال
 • کارشناسی ارشد ناپیوسته 6 ترم یا 3 سال
 • دکتری پیوسته 16 ترم یا 8 سال
 • کارشناسی ارشد پیوسته 6 ترم یا 3 سال
 • دوره دکتری 12 ترم یا 6 سال

شرایط گرفتن سنوات تحصیلی اضافه

دانشجویانی که موفق نشوند در سنوات تحصیلی مجاز موفق به دریافت مدرک تحصیلی شوند در صورت داشتن شرایط لازم و کسب موافقت مدیر آموزشی و گروه موارد خاص می‌توانند تا یک سال از سنوات تحصیلی اضافه برخوردار شوند. در حالت کلی افرادی که متقاضی گرفتن سنوات اضافه هستند باید به‌اندازه کافی واحد درسی پاس کرده باشند و در زمان یک‌ساله موفق به کسب مدرک تحصیلی شوند. این افراد در صورت فارغ‌التحصیلی در زمان یک‌ساله با موافقت نظام‌وظیفه اجازه ادامه تحصیل در مقطع تحصیلی بالاتر را نیز دارند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

تمدید معافیت تحصیلی و انصراف از تحصیل

بر اساس قوانین نظام‌وظیفه عمومی افراد بعد از ورود به سن مشمولیت از مقطع دیپلم تا دکتری یک‌بار مجاز به انصراف از تحصیل می‌باشند و می‌توانند برای یک مقطع تحصیلی مجدداً معافیت تحصیلی دریافت کنند. افرادی که قصد انصراف و دریافت معافیت تحصیلی مجدد در یک مقطع رادارند باید توجه داشته باشند که باید در سنوات مجاز تحصیلی انصراف دهند. همچنین در صورت انصراف نباید مدرک تحصیلی معادل دریافت کنند.

مشمولان سربازی که از معافیت تحصیلی استفاده می‌کنند بعد از اتمام دوره تحصیل یک سال فرصت دارند تا وضعیت خدمت سربازی خود را مشخص کنند یعنی برای عدم ورود به غیبت سربازی باید در این زمان اقدام کنند یا در این بازه زمانی در مقطع تحصیلی بالاتر پذیرش بگیرند.

شرایط ایست خدمت سربازی

سربازان در حال خدمت سربازی در صورت نداشتن غیبت اولیه در صورت پذیرش در مقطع کارشناسی پیوسته و بالاتر از خدمت سربازی ترخیص شوند. سربازان باید توجه داشته باشند زمان ترخیص آنان از خدمت سربازی، زمان ثبت‌نام اصلی در دانشگاه اول مهر یا بهمن‌ماه است و تا آن زمان فرد باید در پادگان مشغول به خدمت باشند.

بر اساس قوانین موجود امکان ترخیص سربازان برای پذیرفته‌شدگان مقطع کاردانی وجود ندارد و برای این افراد تا زمان گرفتن کارت پایان خدمت امکان ترخیص از خدمت وجود ندارد.

تحصیل هم‌زمان با خدمت سربازی

بر اساس قوانین نظام‌وظیفه، تحصیل در دوره خدمت سربازی امکان‌پذیر نیست و مشمولان در صورت قبولی در دانشگاه با داشتن شرایط لازم باید از خدمت سربازی ترخیص شوند؛ اما برای افراد محصل امکان دریافت کسری خدمت سربازی از طریق فعالیت در بسیج در همه مقاطع وجود دارد. همچنین برای مقطع کارشناسی ارشد برای افرادی که از شرایط و امتیازات لازم برخوردار باشند، انجام پروژه کسری خدمت امکان‌پذیر است. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند از بنیاد ملی نخبگان و یا دانشگاه عالی دفاع ملی و ارگان‌های مرتبط بر اساس توانمندی و زمینه درسی پروژه کسری دریافت کنند. دانشجویان باید مدنظر داشته باشند که برای دریافت پروژه از بنیاد ملی نخبگان باید حدنصاب امتیاز لازم را دارا باشند اما برای دانشگاه عالی دفاع ملی داشتن مدرک کارشناسی ارشد کفایت می‌کند.

بر اساس اخبار موجود امکان تحصیل در مقطع کاردانی در دانشگاه جامع علمی کاربردی و دانشکده‌های فنی در دوره سربازی در آینده امکان‌پذیر خواهد بود.


حتما بخوانید: همه روشهای گرفتن کسری خدمت سربازی


تردد و معافیت تحصیلی خارج از کشور

مشمولانی که متقاضی تحصیل در خارج از کشور هستند در صورت داشتن شرایطی که در ادامه ذکر می‌شوند می‌توانند از مزایای معافیت تحصیلی بهره‌مند شوند. همچنین امکان تردد مشمولان دارای معافیت تحصیلی به خارج از کشور با داشتن شرایط لازم وجود دارد.

معافیت تحصیلی در دانشگاه‌های خارج از کشور

 در حال حاضر برای افرادی که متقاضی تحصیل در خارج از کشور هستند در صورت نداشتن غیبت و داشتن مدارک لازم امکان صدور معافیت تحصیلی وجود دارد؛ اما این معافیت از سال 96 برای تحصیل در مقطع کارشناسی در خارج از کشور امکان‌پذیر نیست و معافیت صرفاً برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری صادر می‌شود.

در حال حاضر برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور در مقطع کارشناسی معافیت تحصیلی صادر نمی‌شود.

افراد قبل از ورود به سن مشمولیت امکان تردد به خارج از کشور را دراند اما یک ماه قبل از ورود به خدمت و در زمان مشمولیت باید با سپردن وثیقه از کشور خارج شوند؛ اما اگر دانش‌آموزی دوره دبیرستان را در مدارس ایرانی خارج از کشور یا مدارس مورد تائید به اتمام برساند و در دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت یا وزارت علوم ثبت‌نام کند امکان صدور معافیت تحصیلی با سپردن وثیقه در دوره لیسانس برای او فراهم می‌شود.

متقاضیان تحصیل در خارج از کشور باید از دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت یا وزارت علوم پذیرش تحصیلی بگیرند. این افراد با سپردن وثیقه 20 میلیون تومان امکان صدور معافیت متناسب با مقطعی که فرد در آن تحصیل می‌کند فراهم می‌شود. همچنین از طریق سامانه میخک در خارج از کشور نیز می توانند پروسه صدور معافیت را پیگیری کنند.


حتما بخوانید: همه روشهای گرفتن معافیت سربازی


تردد مشمولان دارای معافیت تحصیلی به خارج از کشور

دانشجویانی که از معافیت تحصیلی موقت استفاده می‌کنند برای سفرهای توریستی و یا زیارتی یا حتی دوره‌های تحصیلی امکان خروج از کشور با سپردن وثیقه با توجه به نوع سفر در مدت‌زمان تعیین‌شده را دارند. همچنین امکان خروج از کشور در دوره یک‌ساله پس از اتمام تحصیل در صورت عدم ورود به غیبت فراهم است.

به‌عنوان‌مثال افرادی که برای سفرهای توریستی قصد خروج از کشور رادارند می‌توانند با سپردن مبلغ 15 میلیون تومان و برای سفرهای زیارتی مبلغ 3 میلیون تومان وثیقه به مدت یک ماه در خارج از کشور اقامت داشته باشند. در صورت تأخیر در بازگشت در زمان مشخص‌شده مبلغ ذکرشده ضبط‌شده و تا یک سال یا بیشتر اجازه خروج به فرد داده نمی‌شود.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫62 نظرها

 1. سلام من متولد 84/15/1 هستم
  امسال 1402 معافیت تحصیلی رو گرفتم ولی من سال دیگه وقتی که معافیت تحصیلی وقتش تموم میشه دیپلم میگیرم اون موقع 19 سالم تموم میشه تکلیف اونموقعم چیه ؟؟؟؟؟

 2. سلام خسته نباشید من الان ۱۸ سالم هست و در خرداد ۱۴۰۲ دیپلم خواهم گرفت و داخل برگه معافیت تحصیلی ام نوشته که تا مهر ۱۴۰۲ مهلت دارم آیا می توانم یک سال پشت کنکور بمانم ؟ منظورم شرکت درکنکور ۱۴۰۳ هستش

 3. با سلام و وقت بخیر. سوالی داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید . برای من تا ۱۴۰۳/۰۶/۳۱ معافیت تحصیلی صادر شده . با توجه به اینکه من ۶ ترمه فارغ التحصیل شدم (مرداد ۱۴۰۱) باز هم یکسال مهلت دارم که غیبت نخورم یا تا اون تاریخ که معافیت صادر شده وقت دارم (یعنی دو سال) ؟
  و اینکه سامانه سخا مدت پایان معافیت رو همون ۱۴۰۳/۰۶/۳۱ زده

 4. سلام وقت بخیر . من رشته پزشکی هستم و هشت سال سنوات مجازم تموم شده، دو ترم تا فارق تحصیلیم باقی مونده. ایا دو ترم سنوات ارفاقی به من تعلق میگیره؟ در کل راهی هست که بتونم این دو ترم باقی مونده رو بگذرونم و فارق تحصیل شم؟

   1. ممنون از پاسختون
    فقط لازمه این نکته رو بگم که برای ترم دوم ارفاقی علاوه بر پایان نامه تعدادی واحد هم هست که باید بگذرونم. از این لحاظ مشکلی وجود نداره؟ اخه شنیده بودم برای ترم دوم فقط باید پایان نامه باقی مونده باشه.

 5. سلام.خسته نباشید.

  من دانشجوی ترم ۸ لیسانس هستم.ورودی ۹۸ و تا شهریور ۱۴۰۳ معافیت صادر شده.لیسانس در اصل ۸ ترمه اما اگه من ۱۰ ترمش کنم و تا تابستان ۱۴۰۳ ادامه بدم. بعدش فرجه یکساله دارم؟ اگر دارم باید واسش اقدامی کنم یا نه؟

 6. سلام من خرداد 1402 وارد بیست سالگی میشم میخواستم بدونم میتونم کنکور تیرماه شرکت کنم یا نه

 7. سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی ترم ۷ دانشگاه پیام نورم و ورودی سال ۹۸ هستم و تا آخر شهریور ۱۴۰۳ معافیت تحصیلی دارم و بیشتر از هفتاد واحد پاس کردم.
  میخواستم بدونم برای شرکت در کنکور ۱۴۰۲ و دانشگاه فرهنگیان میتونم انصراف بدم؟اگه قبول بشم دوباره معافیت تحصیلی به من تعلق میگیره؟

 8. سلام ..وقتتون به خیر…یه سوال داشتم ممنون میشم کمک کنید ….من مهر ماه امسال از دانشگاه پیام نور انصراف دادم…میخواستم بدونم اگه برم سربازی و از انجا اقدام به شرکت در کنکور کنم…در صورت قبولی از دانشگاه مثل فرهنگیان میتونم ادامه تحصیل بدم یا نه؟؟….ممنون از سایت خوبتون

 9. سلام وقتتون به خیر ببخشید بنده میخواستم برای پذیرش در دانشگاه خارج کشور اقدام کنم و الان هم دانشجو ی ارشد هستم بنده یک بار در دوره کارشناسی انصراف دادم و شروع به تحصیل کردم میخواستم از خدمتتون بپرسم الان میتوانم برای پذیرش دانشگاه خارج از کشور از مقطع ارشد که الان دارم می‌خوانم انصراف بدم برم و برای پذیرش دانشگاه خارج کشور دوباره اقدام کنم با وجود اینکه در مقطع قبلی انصراف دادم یا امکانش نیست
  ممنون میشم از راهنمایتون.

 10. سلام
  پسری هستم دو بار معافیت تحصیلی گرفتم
  رشته ام انسانی یکبار واسه شبانه ویکبار هم واسه پیامنور وکارشناسی پیوسته هستم که معافیتم تا۱۴۰۵ وقت داره
  بازرگانی میخونم
  میخوام گنکور تجربی بدم
  میخوام ببینم معافیت تحصیلیم چی میشه ؟!
  میتونم بدون اینکه انصراف بدم تیر کنکور بدم
  بعدش که قبول شدم انصراف بدم
  برم رشته ای که قبول شدم
  یا نه ؟ واینکه آیا دوباره معافیت صادر میشه؟

 11. دوست عزیز سلام لطفا من راهنمایی کنید
  من متولد برج ۵ سال ۸۲ هستمو خرداد ۱۴۰۰ موفق شدم دیپلم بگیرم و کنکور ۱۴۰۰ موفق نشدم رفتم برای گرفتن معافیت تحصیلی دانش آموزی گفتند که ۱ سال فرصت دارم و در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کردم ورودی بهمن ماه پذیرفته شدم و برای اینکه مشکل به وجود نیاد مهرماه امسال ۱۴۰۱ دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و مرخصی ترم گرفتم ولی الان ۱۷ روز از ثبت نام من میگذره ولی وضعیت من در سایت سخا همچنان مشمول هست و درخواستم در مرحله ارسال به کارتابل دانشگاه باقی مونده خواستم بدونم مشکل چیه ؟ و اینکه من میتونم انصراف بدم و بهمن ماه بدون مشکل ثبت نام کنم ؟

  1. سلام
   اگر دانشگاه ثبت نام کرده باشید مشکلی ندارد. از طریق واحد نظام وظیفه دانشگاه پیگیر باشید.

 12. با عرض سلام و خسته نباشید
  در درخواست معافیت تحصیلی ارشد،اطلاعات شخص(رنگ چشم)اشتباه وارد شده و بعد از مدتی معافیت تحصیلیم صادر شده.این اشتباه باعث دردسر نمیشه بعدا؟باطل نمیشه؟

 13. سلام وقتتون بخیر
  اگر در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده باشیم بعد قصد ادامه تحصیل نداشته باشیم و از دانشگاه هم بهم برگه لغو معافیت تحصیلی بدن مشمول سربازی میشم یا نه ممنون میشم جواب بدید چون میخوام امریه بگیرم نمیخوام غیبت بخورم و ضمن اینکه درسمم یکسال زودتر از موعد فراغت تحصیل تموم کردم.

 14. سلام خسته نباشید ببخشید من ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ از دانشگاه انصراف دادم که امسال کنکور بدم، الان اگر ترم بهمن قبول بشم اشکالی داره یا حتما باید سعیمو بکنم ترم مهرماه قبول بشم؟

   1. سلام وقت بخیر من ورودی 95 ام و از سایت مشمولین دیدم که تا اول مهر فرصت دارم دفترچه بفرستم ولی از طرفی میخوام کنکور ارشد اسفند 1401 رو شرکت کنم چه اقدامی باید صورت بگیره ممنون میشم پاسخ بدین

    1. سلام وقت بخیر
     شما باید در زمان تعیین شده دفترچه ارسال کنید تا غیبت نخورید در صورت اعزام به خدمت و قبولی در ارشد می توانید ایست خدمتی بزنید

 15. متولد دیماه 79 هستم .
  سال 98 کنکور شرکت کردم ولی دانشگاه مدنظرم قبول نشدم
  سال 99 دوباره کنکور دادم .
  به خاطر شرایطی که برای ثبت نام در دانشگاه گذاشته بودن دفترچه اعزام به خدمت رو باید پست میکردم .
  شهریور 99 پست کردم تمدیدش کردم برای مهر 99 .
  نوبت مهر نتونستم تمدید کنم و برای اینکه اضافه خدمت بهم نخوره مجبور شدم برم خدمت.
  بعد از یه ماه آموزشی تقریبا اواخر آبان که نتایج نهایی کنکور مشخص شد ایست خدمتی زدم و رفتم دانشگاه روزانه .
  بهمن 1400 از دانشگاه انصراف دادم که دوباره کنکور بدم
  ولی امسال هم نتیجه مطلوبم نرسیدم .
  هیچ راهی وجود نداره که بتونم دوباره کنکور بدم ؟
  اگه پیام نور ثبت نام کنم چطور ؟

 16. سلام خسته نباشید
  من پارسال دانشجو بودم و انصراف دادم
  معافیتم تا شهریور امسال هست
  با این حساب اگه ورودی بهمن در دانشگاه های دولتی قبول بشم میتونم ثبت نام کنم؟

 17. سلام،من ورودی ۹۶ فیزیک دانشگاه روزانه بودم ترم ۸ انصراف به کاردانی دادم و موافقت شد،و درباره خدمت هم معاف شدم و تا یک ماه گفتن کارت معافیتت میاد،الان با توجه به این که قراره بهم مدرک کاردانی بدن،میتونم تو کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و در دانشگاه روزانه تحصیل کنم؟؟

 18. سلام خسته نباشی برادرم متولد ۱۳۸۰./۰۴/۲۴ امسال فارق التحصیل شد در تاریخ۳۰/۰۶/۱۴۰۰ و در دانشگاه قبول شده خواستیم براش معافیت تحصیلی درست کنم نوشتن براش غیر مجاز لطفاً راهنمایمن کنید چکار باید انجام داد

  1. سلام
   شما باید تا قبل از 20 سالگی وضعیت سربازی خود را مشخص می کردید باید به نظام وظیفه عمومی شهر محل زندگی مراجعه کنید

 19. سلام من کد سخا گرفتم و وارد سایت نظام وظیفه شدم که درخواست معافیت تحصیلی بدم هر کاری میکنم نمیشه
  بالای صفحه مینویسه ابتدا مشمول را مشخص کنید

   1. با سلام
    من ورودی دانشگاه مهر 96 هستم و تا تاريخ 31 شهریور 1401 معافیت تحصیلی داشتم 9 ترمه درسم تموم شد و معدل 16، تاریخ فراغت از تحصیلم برج 11 1400 شد و دانشگاه برگه فراغت از تحصیلمو فرستاد نظام وظیفه از اونجا گرفتم ، سوال داشتم من تا کی وقت دارم دفترچه پست کنم؟ همون 31 شهریورمیشه یا برج 11؟
    و اینکه من یک ترم اضافه خوندم نامه ای به نظام وظیفه برای تمدید نبردم و تو سایت e police مشمول زده برام

 20. سلام وقت بخیر
  من دانشگاهم را ده ترمه(یعنی ۵ ساله) الان تموم کردم و طبق گفته دانشگاه تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم
  ولی از بعضیا شنیدم یک سال بعد از تسویه حتی مهلت دازم
  میخواستم بپرسم کدوم درسته؟
  آیا من از ۳۱ شهریور به بعد غیبت سربازی میخورم یا ن؟

 21. سلام.
  خسته نباشید
  من سال 99 درسم رو تموم کردم. و تا آخر شهریور 1400 معافیت تحصیلی دارم.
  میتونم دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم الان؟ و دو ترم اول رو مرخصی بگیرم تا به کنکور ارشد 1401 برسم؟
  و اگه کنکور قبول بشم بدون هیچ مشکلی میتونم انصراف بدم؟
  و همینطور هزینه انصراف در صورت قبولی در دانشگاه روزانه باز هم گرفته میشه توسط پیام نور؟
  و همینطور اگه قبول نشم در کنکور 1401 / اگر انصراف بدم از پیام نور آیا باز هم معافیت تحصیلی یک ساله بهم میدن ؟
  ممنون ازتون برای سایت خوبتون.

  1. سلام
   باید در مقطع ارشد ثبت نام کنید و اگر سربازی نرفته باشید و کارت پایان خدمت هم نداشته باشید مجاز به ثبت نام در مقطع کارشناسی پیوسته نیستید.

  2. سلام خسته نباشید من یک بار از دانشگاه علمی کاربردی انصراف دادم و الان دانشجوی دانشگاه دولتیم و الان به من اطلاع دادن که از بهمن ماه میتونم به دانشگاه فرهنگیان برم من الان برای رفتن به فرهنگیان میتونم از این دانشگاه انصراف بدم یا کار دیگه ای باید انجام بدم ممنون میشم پاسخ بدین

 22. سلام من دانشجوی ترم دوم ورودی 99 هستم میخوام از دانشگاه انصراف بدم .ایا بعد از انصراف باید به سربازی بروم یا اینکه تا پایان معافیت تحصیلی میتونم به سربلزی نروم

  1. سلام
   بعد از انصراف یکسال فرصت دارید تا مجدد در دانشگاه ثبت نام کنید و نیازی به اعزام به خدمت نیست

 23. سلام خسته نباشید
  من متولد 80/4/11 هستم و در حال حاضر بخواطر اینکه از سال دوازدهم چند تا واحد مانده دارم در حال تحصیل در مدرسه بزرگسالان هستم
  من برای کنکور 1400 ثبت نام کردم میخواستم بدونم اگه امسال در خرداد ماه واحده مانده هارا پاس کنم و در تیر ماه کنکور بدم و در دانشگاهی قبول شوم میتوانم در مهر ماه وارد دانشگاه بشم؟ (با توجه به اینکه اعتبار معافیت تحصیلی من در یازدهم تیر ماه تمام میشه و 20 ساله میشم)

 24. سلام خسته نباشید
  من متولد 80/4/11 هستم و در حال حاضر بخواطر اینکه از سال دوازدهم چند تا واحد مانده دارم در حال تحصیل در مدرسه بزرگسالان هستم
  من برای کنکور 1400 ثبت نام کردم میخواستم بدونم اگه امسال در خرداد ماه واحده مانده هارا پاس کنم و در تیر ماه کنکور بدم و در دانشگاهی قبول شوم میتوانم در مهر ماه وارد دانشگاه بشم؟ (با توجه به اینکه اعتبار معافیت تحصیلی من در چهارم تیر ماه تمام میشه و 20 ساله میشم)

  1. سلام من تا تاریخ ۷ مهر ۱۴۰۱ معاف هستم . قصد دارم کنکور ارشد بدم . فرض رو بر قبولی بخوایم بذاریم . پذیرش دانشگاه ها میفته برای ابان . تکلیف این مدت چی میشه . ایا غیبت میخورم ؟ راه کاری دارید بدید . ایا میتونم معافیت رو تمدید کنم دو ماه تا موقع پذیرش دانشگاه یا باید دفترچه پست کنم ؟

 25. سلام ببخشید پشت کنکوری های۹۹ که دانشگاه قبول شدند با توجه به وضعیت کرونا برای دریافت معافیت تحصیلی باید برن دانشگاه نامه ای چیزی بگیرن ببرن پلیس+۱۰ یا امور نظام وظیفه دانشگاه میتونه مشکلشون و حل کنه

  1. سلام در صورت ثبت نام در دانشگاه برای افراد معافیت تحصیلی صادر می شود. نیازی به مراجعه پلیس +10 برای معافیت نیست

 26. سلام بنده ورودی 96پیام نور رشته جغرافیا هستم فقط بخاطر سربازی ثبت نام کردو دو ترم اول رو مرخصی گرفتم و تا الان هم 5ترم هم انتخاب واحد کردم نه در کلاس ها حضور داشتم و نه در امتحانات شرکت کردم خلاصه یک واحد رو هم پاس نکردم. سوالم اینه که آیا اگر در کنکور 1400پزشکی قبول بشم دوباره برام معافیت تحصیلی صادر میشه

 27. سلام من ورودی ۹۶ کارشناسی پیام نور ام دو ترم اول را مرخصی گرفتم تا الانم انتخاب واحد هارو کردم ولی حاضر نبودم توی دانشگاه…برای کنکور ۹۹ اگه کارشناسی قبول بشم مشکلی دارم؟؟؟ تا الانم انصراف ام رو ندادم خواهشا بگید چیکار کنم تکلیفم چیه

  1. با سلام
   اگر دانشگاه برای شما سنوات تحصیلی رد کرده باشد مشکلی ندارید. پیشنهاد می کنم زمانی که نتیجه قبولی دانشگاه اعلام شد اقدام به انصراف نمائید.

   1. سلام خسته نباشین
    من قبولی دانشگاه فرهنگیانم ۲ ماه هس خوندم کارت دانشجویی گرفتم استخدام شدم الان داشگاه میگیه دوانصرافی هستی باید پایان خدمت بیاری وگرنه اخراجی من چی کار کنم دارن اخراجم میکنن

    1. سلام در صورت دو انصرافی بودن نمی توانید ادامه تحصیل دهید باید کارت معافیت دائم ارائه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن