دانشگاه

همه‌چیز درباره انصراف از دانشگاه، هزینه انصراف و محرومیت ها

برخی دانشجویان بعد از ورود به دانشگاه از رشته تحصیلی خود و یا شرایط دانشگاه ناراضی هستند و تصمیم به تغییر رشته یا نوع دانشگاه رادارند. بعضی از دانشجویان با شرایط کنار آمده و رشته موردنظر خود را در مقاطع بالاتر به‌عنوان‌مثال کاردانی به کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا حتی دکتری تغییر می‌دهند.

بسیاری از افراد تصمیم به انصراف از دانشگاه گرفته اما با شرایط و چگونگی انصراف از دانشگاه و محرومیت کنکور سراسری و یا تحصیل مجدد و همچنین جریمه‌های انصراف آشنا نیستند. لذا در این مقاله با کلیه شرایط مربوط به انصراف در دانشگاه‌های مختلف اعم از روزانه، شبانه، آزاد، خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی آشنا خواهیم شد. همچنین جریمه‌های مربوط به انصراف از دانشگاه بررسی می‌شود. شما عزیزان می‌توانید در صورت داشتن هرگونه سؤال با گروه مشاور برتر در تماس باشید.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

شرایط انصراف دانشجویان روزانه

انصراف از دانشگاه برای دانشجویان روزانه از اهمیت بالاتری نسبت به سایر دانشجویان در دوره‌هایی مانند شبانه، آزاد و سایر گزینه ها برخوردار است زیرا انصراف از دوره روزانه می‌تواند منجر به محرومیت دانشجو از کنکور سراسری پیش رو شود. اگر دانشجو با توجه به عدم شناخت قوانین اقدام به انصراف از دانشگاه نماید ممکن است متحمل مشکلاتی مانند از دست دادن رشته در حال تحصیل، از بین رفتن معافیت تحصیلی برای آقایان، هزینه‌های اضافی و غیره گردد.

شرایط محرومیت دانشجویان روزانه

افرادی که در دوره روزانه پذیرفته شوند و دانشجوی ترم 1 یا 2 هستند یعنی در سال اول تحصیل قرار دارند، بر خلاف سال های قبل محرومیت دوره روزانه ندارند. در سال های قبل این افراد درصورتی‌که قصد امتحان شانس خود را برای سایر کد رشته محل‌های غیر از روزانه داشتند باید حتماً تا تاریخی که توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود (که معمولاً 20 اسفندماه سال جاری هست) از تحصیل در دوره روزانه انصراف می دادند. در سال جدید این قانون برداشته شده است و افراد می توانند بعد از قبولی قطعی در رشته انتخابی از دانشگاه انصراف دهند.

در سال جدید دانشجویان دوره روزانه نیازی به انصراف از تحصیل در اسفندماه ندارند و در صورت قبولی در زمان اعلام نتایج باید از دانشگاه انصراف دهند.

شرایط انصراف بدون محرومیت از دوره روزانه

بر اساس قوانین موجود در سازمان سنجش افرادی که در دوره روزانه پذیرفته‌شده‌اند و به دلیل عدم رضایت از رشته قبولی خود قصد انصراف دارند، می‌توانند محرومیت دوره روزانه سال بعد را برطرف کنند. این افراد باید تا شروع بازه زمانی ثبت‌نام دانشگاه، با سازمان سنجش مکاتبه کرده و در صورت موافقت سازمان سنجش محرومیت قبولی دوره روزانه سال بعد برطرف خواهد شد.

در حال حاضر محرومیت انتخاب دوره روزانه برداشته شده است و افراد در صورت قبولی دوره روزانه از دوره روزانه سال بعد محروم نخواهند شد.

اگر دانشجویی در حال تحصیل در دوره روزانه باشد می تواند بدون انصراف از تحصیل انتخاب رشته کنند و در صورت قبولی نهایی پس از اعلام نتایج از دانشگاه انصراف دهند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد، شبانه، خودگردان، غیرانتفاعی، پیام نور و علمی کاربردی

دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌های غیر روزانه هیچ‌گونه محرومیت و محدودیتی برای انصراف از دانشگاه در هیچ زمانی ندارند. این افراد در صورت قبولی در رشته موردعلاقه خود و زمان ثبت‌نام دانشگاه از رشته قبل انصراف داده و در رشته قبولی جدید ثبت‌نام می‌کنند. شرایط ذکرشده برای انواع دوره‌های غیر روزانه مانند شبانه، خودگردان، آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی مشترک است. البته شرایط برای آقایان ازنظر قوانین نظام‌وظیفه متفاوت است که در ادامه توضیح داده می‌شود.

قوانین نظام‌وظیفه بعد از انصراف آقایان

بر اساس قوانین سازمان نظام‌وظیفه عمومی آقایان بالای 18 سال مجاز به دو بار انصراف از دانشگاه می‌باشند اما فقط در انصراف اول خود حق ادامه تحصیل خواهند داشت. در صورت انصراف دوم تا یک سال فرصت دارند خود را به سازمان ‌نظام وظیفه عمومی معرفی کنند. این افراد در صورت معافیت سربازی مانند معافیت کفالت، معافیت پزشکی و یا گرفتن کارت پایان خدمت حق شرکت در کنکور و ادامه تحصیل خواهند داشت. دانشجویان که قصد انصراف از تحصیل‌دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که از دیپلم تا دکتری یک‌بار بیشتر مجاز به انصراف از تحصیل و بهره‌مندی از معافیت تحصیلی نیستند.

برای این مورد یک استثنا نیز وجود دارد. افرادی که از دانشگاه اخراج می شوند دارای شرایط متفاوتی خواهند بود.

دانشجویان اخراجی تا زمان گرفتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم حق شرکت در کنکور سراسری و ادامه تحصیل در رشته‌های با آزمون و بدون آزمون را به‌هیچ‌عنوان نخواهند داشت.


حتماً بخوانید: همه‌چیز درباره تغییر رشته دانشگاه 


جریمه انصراف از دانشگاه

جریمه انصراف در دوره روزانه و غیر روزانه با توجه به نوع دانشگاه متفاوت هست. همچنین در دانشگاه‌های روزانه هزینه انصراف ممکن است با توجه به ترم جاری محاسبه شود. حتی ممکن است از جریمه‌های انصراف توسط واحد مالی دانشگاه و با توجه به شرایط دانشجو کاسته شود؛ که در ادامه همین مطلب، جریمه‌ها به‌صورت کامل بررسی خواهد شد.

جریمه انصراف دوره روزانه

در دانشگاه دولتی بسته به روزانه یا شبانه بودن دوره تحصیلی میزان پرداخت جریمه متفاوت است. در دوره روزانه با توجه به رشته تحصیلی، مقطع، محل تحصیل، ترم تحصیل و شرایط دانشجو واحد مالی دانشگاه میزان جریمه را تعیین می‌نماید.

جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

دانشجویان دانشگاه آزاد بر اساس قوانین سازمان سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در صورت انصراف از دانشگاه بر اساس‌ترم در حال تحصیل باید مبلغی را به‌عنوان جریمه پرداخت کنند که برای مقاطع مختلف متفاوت است:

 • کاردانی: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -4)*(نصف شهریه پایه)
 • کارشناسی ناپیوسته: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -4)*(نصف شهریه پایه)
 • کارشناسی پیوسته: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -8)*(نصف شهریه پایه)
 • دکتری حرفه‌ای (دامپزشکی): (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -12)*(نصف شهریه پایه)
 • دکتری حرفه‌ای (دندان‌پزشکی، پزشکی عمومی و داروسازی): کل شهریه پایه نیمسال‌های تحصیلی باقی‌مانده تا اتمام دوره

حتما بخوانید: همه چیز درباره تغییرات کنکور، سوابق تحصیلی و ترمیم معدل 


جریمه انصراف از دانشگاه پیام نور، غیرانتفاعی، شبانه، پردیس خودگردان

در دوره شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی دانشجو در صورت انصراف باید 1.5 برابر شهریه ثابت یک‌ترم را پرداخت کنند. در دانشگاه علمی کاربردی یک شهریه ثابت و در دوره پردیس خودگردان شهریه ثابت تمام‌ ترم‌های باقی‌مانده از دانشجو اخذ می‌شود.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫2,265 نظرها

 1. دانشجوی سال1401
  ترم4
  دانشگاه مالک اشتر
  ارشدم
  پروپوزال ندادم برام پیامک اومده وضعیت تحصیلی من در تاریخ1402/11/30 از ثبت نام نشده به انصراف بدون تسویه حساب تغییر یافت.
  الآن چیکار باید بکنم؟تسویه حساب و انصراف بهتره یا اخراج شدن؟
  برای سربازی کی اقدام کنم برای دفترچه؟
  ممنون میشم هرچه سری تر پاسخ بدید

   1. سلام ممنونم از راهنمایتون
    قصد تحصیل مجدد ندارم.
    برای سربازی راهنمایتون چیه؟میشه بیشتر توضیح بدید.
    توضیحتون رو متوجه نشدم.یعنی الآن من مراجعه کنم دانشگاه،باید فرم تسویه حساب بدم؟درسته؟

    اصفهانی ام
    احتمال سربازی کجا می افتم؟ممنونم راهنمایی کنید.

   2. سلام و درود به استاد رحمانی
    استاد یک سوال داشتم من الان ترم 10 هستم و میخواستم انصراف بدم مدیر گروه گفت واحد کمی پاس کردی میتونی بعد امتحانات و بعد از اینکه نمرات اومد میتونی انصراف بدی حدودا 60 واحد پاس کردم و اگر امتحان بدم میشه 77 واحد تقریبا و مدرک معادل هم نمیگیرم
    همین مسئله رو با اداره مشمولین دانشگاهمون هم در میون گذاشتم و اونا هم گفتن مشکلی نداره و به مشکل سربازی برنمیخورم و تاریخ پایان معافیتم 1403/06 هستش
    از نظر شما هم اوکیه و جای نگرانی نیست ؟ به مشکلی نمیخورم و دانشگاه و نظام وظیفه مشکل ساز نمیشن؟ پیشنهاد شما چیه استاد
    ممنون میشم ازتون جوابمو بدید

    1. سلام و درود بر شما
     در صورتی که شما در سنوات مجاز یعنی تا ترم 10 انصراف دهید می توانید از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 2. سلام وقت بخیر
  دانشجوی وردودی سال1401 دانشگاه مالک اشتر
  ارشد
  ترم 4
  هنوز پروپوزال ندادم به همین دلیل نتونستم ثبت نام کنم.الآن برام پیام اومده وضعیت تحصیلی شما در تاریخ 1402/11/30 از ثبت نام نکرده به ترک تحصیل بدون تسویه حساب تغییر یافت.یعنی باید تسویه حساب کنم؟
  در این شرایط تسویه حساب بهتره یا اخراج شدن؟
  سربازی رو چیکار کنم؟
  ممنون میشم توضیح بدید

 3. سلام من دانشجوی دانشگاه دولتی هستم و رشته ای که میخونم بدون کنکوره، ایا در صورت انصراف باید جریمه بدم؟

   1. سلام ایا بدون درخواست ریز نمرات برای انصراف در دوره روزانه در دانشگاه فنی و حرفه ای دولتی باید هزینه جریمه را بدهیم؟ ترم دوم هستم خودمم

  1. سلام بندهترم دوم شبکه های کامپیوتری در دانشگاه فنی و حرفه در دوره روزانه دانشجو هستم.خواستم انصراف بدم ولی از من جریمن خواستند ۸میلیون ترمی.خودمم عضو کمیته امداد هیتم و توان پرداخت را ندارم .ایا راهی هست هزینه را پرداخت نکنم ؟ ایا اگر ترک تحصیل کنم بدون انصراف کتبی سال بعد میتونم در کنکور شرکت کنم ؟و بعد از قبولی مثلا دوباره از دولتی باز هم از من هزینه خواهند گرفت؟ چجوری میتونم مدارکمو پس بگیرم چون بنده میخوام برم کلا یه رشته دیگه و شاید پیامنور ممنون میشم جوابمو بدید..

  2. سلام وقتتون بخیر باشه.
   بنده دانشجوی ترم دو فقه و مبانی هستم
   من جزء پذیرش بدون آزمون پیام نورم
   زمان ثبت نام به ما اعلام کردن بعد یک ترم امکان تغییر رشته خواهد بود که متاسفانه آیین نامه ای از سازمان سنجش اومد و نشد
   من چون قبل از اون هم از حسابداری آزاد که یه ترم خونده بودم انصراف داده بودم حق انصراف مجدد رو نداشتم و میگفتن معافیت تحصیلی با انصراف دوم باطل میشه و باید برم خدمت.
   بهمن ماه دوستان که مشکل بنده رو نداشتن
   بعد اومده دفترچه رفتن ک دانشگاه هایی که پذیرش بدون کنکور حقوق رو داشتن زدن و با همون کد دانشجویی مدارک رو به اون دانشگاه مدنظر شون دادن.
   میخواستم ببینم این انصراف بحساب میاد یا منم میتونم برای ترم آتی این کار رو کنم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 4. سلام خسته نباشید.ببخشید من ترم اول کارشناسی رو که خوندم؛به علت پر نشدن ظرفیت رشته ام،مجبور شدم انصراف بدم و یک رشته دیگه بنویسم.الآن که از مهر میرم سر کلاس ارشد؛اگه انصراف بدم؛تا یک سال مهلت دارم که خودم رو معرفی کنم و هیچجوره حق ادامه تحصیل ندارم؟و این که وقتی از ارشد انصراف میدم؛دانشگاه،مدارکم مثل دانشنامه لیسانس رو نگه میداره پیش خودش یا میتونم بگیرم ازشون؟

   1. سلام من دانشجوی رشته شیمی کاربردی دانشگاه پیام نور هستم می‌خوام انصراف بدم و همین رشته شیمی کاربردی رو توی دانشگاه دولتی بهتر ادامه بدم آیا امکانش هست توی دانشگاه دیگه همین رشته رو بخونم؟

 5. سلام و احترام جناب رحمانی
  بنده دانشجوي پيام نور هستم و تا تاريخ 1403/6/31 معافيت تحصيلي دارم مدرك كارشناسي را نگرفته ام و تعداد بسيار كمي واحد پاس كرده ام اما هر ترم ثبت نام كرده ام ميخواهم براي كنكور 1404 شركت كنم حال در چه تاريخي بايد انصراف دهم تا معافيت تحصيلي يكساله براي شركت در كنكور 1404 شامل حالم شود لطفا كامل بگوييداز افراد زيادي جويا شدم اما نمي دانستن حتي پليس 10+از جواب شما سپاس گزارم

   1. سپاس گزارم و خیلی خوشحال شدم که پاسخ بنده را دادید انشالله همین طور که دل مردم را شاد میکنید خدواند دل شما ها را شاد کند

  1. با سلام و درود بنده دانشجوی ترم دوم عکاسی دانشگاه علمی کاربردی هستم به من گفتن از ترم بعد دیگه واحدی برای عکاسی لحاظ نمیشه و یا باید انصراف بدم یا مهمان شم گفتن اگر انصراف بدم باید دانشگاه دیگه ۱۰ واحد یا بیشتر پاس کنم تا ریز نمراتم وارد شه سوال من اینه ایا دانشگاه جدید میتونه واحد هایی که پاس کردمو دیگه برام لحاظ نکنه و موقع انتخاب واحد واحد های جدید رو بردارم؟؟؟؟یا اگر مهمان بشم بهتره؟؟؟؟

 6. سلام و احترام جناب رحمانی
  بنده دانشجوي پيام نور هستم و تا تاريخ 1403/6/31 معافيت تحصيلي دارم مدرك كارشناسي را نگرفته ام و تعداد بسيار كمي واحد پاس كرده ام اما هر ترم ثبت نام كرده ام ميخواهم براي كنكور 1404 شركت كنم حال در چه تاريخي بايد انصراف دهم تا معافيت تحصيلي يكساله براي شركت در كنكور 1404 شامل حالم شود لطفا كامل بگوييداز افراد زيادي جويا شدم اما نمي دانستن حتي پليس 10+از جواب شما سپاس گزارم

 7. سلام و احترام جناب رحمانی
  بنده دانشجوي پيام نور هستم و تا تاريخ 1403/6/31 معافيت تحصيلي دارم مدرك كارشناسي را نگرفته ام و تعداد بسيار كمي واحد پاس كرده ام اما هر ترم ثبت نام كرده ام ميخواهم براي كنكور 1404 شركت كنم حال در چه تاريخي بايد انصراف دهم تا معافيت تحصيلي يكساله براي شركت در كنكور 1404 شامل حالم شود لطفا كامل بگوييداز افراد زيادي جويا شدم اما نمي دانستن حتي پليس 10+از جواب شما سپاس گزارم

 8. سلام و احترام
  بنده دانشجوي پيام نور هستم و تا تاريخ 1403/6/31 معافيت تحصيلي دارم مدرك كارشناسي را نگرفته ام و تعداد بسيار كمي واحد پاس كرده ام اما هر ترم ثبت نام كرده ام ميخواهم براي كنكور 1404 شركت كنم حال در چه تاريخي بايد انصراف دهم تا معافيت تحصيلي يكساله براي شركت در كنكور 1404 شامل حالم شود لطفا كامل بگوييداز افراد زيادي جويا شدم اما نمي دانستن حتي پليس 10+از جواب شما سپاس گزارم

 9. سلام و احترام جناب رحمانی
  بنده دانشجوي پيام نور هستم و تا تاريخ 1403/6/31 معافيت تحصيلي دارممدرك كارشناسي را نگرفته ام و تعداد بسيار كمي واحد پاس كرده ام اما هر ترم ثبت نام كرده امميخواهم براي كنكور 1404 شركت كنم حال در چه تاريخي بايد انصراف دهم تا معافيت تحصيلي يكساله براي شركت در كنكور 1404 شامل حالم شوداز افراد زيادي جويا شدم اما نمي دانستن حتي پليس 10+از جواب شما سپاس گزارم

 10. سلام و احترام بنده دانشجوي پيام نور هستم و تا تاريخ 1403/6/31 معافيت تحصيلي دارممدرك كارشناسي را نگرفته ام و تعداد بسيار كمي واحد پاس كرده ام اما هر ترم ثبت نام كرده امميخواهم براي كنكور 1404 شركت كنم حال در چه تاريخي بايد انصراف دهم تا معافيت تحصيلي يكساله براي شركت در كنكور 1404 شامل حالم شود لطفا كامل بگوييداز افراد زيادي جويا شدم اما نمي دانستن حتي پليس 10+از جواب شما سپاس گزارم

 11. سلام وقتتون بخیر
  من امسال پیام نور قبول شدم ولی اصلا نرفتم ثبت نام کنم
  خواستم ببینم این مشکلی توی کنکور امسالم به وجود نمیاره؟
  یعنی اگه امسال دولتی قبول بشم محروم نشم ؟
  و اینکه چون ثبت نام نکردم خود به خود انصراف داده میشه؟
  یا باید برم انصراف بدم

  1. سلام ایا بدون درخواست ریز نمرات برای انصراف در دوره روزانه در دانشگاه فنی و حرفه ای دولتی باید هزینه جریمه را بدهیم؟ ترم دوم هستم خودمم و توان مالی ندارم و عضو کمیته امدادم چطور میتونم بدون پرداخت مدارکمو پس بگیرم لطفا کمک کنید

 12. سلام خسته نباشید من ترم ۸ کارشناسی پیوسته پیام نور هستم می خواستم بدونم که تا ترم چند مجاز به انصراف از تحصیل هستیم که مجدد معافیت تحصیلی برامون صادر بشه؟ آیا با انصراف از دانشگاه پیام نور و شرکت در کنکور سراسری مجدد میشه در دانشگاه پیام نور پذیرش شد و معافیت تحصیلی دوباره از سمت پیام نور صادر بشه یا باید کلا یک دانشگاه دیگه ثبت نام کرد؟ چه همین رشته ای که می خونیم یا یک رشته دیگه. ضمنا من کنکور ۱۴۰۰ رشته مهندسی مکانیک روزانه قبول شدم ولی برای ثبت نام نرفتم هنگام استعلام مدرک تحصیلی تو قسمت مربوط به وضعیت دانشجو برای همین رشته روزانه زده بود انصراف از تحصیل اما قسمت وضعیت دانشجو پیام نور خورده بود فعال دانشجو می خواستم بدونم که آیا انصراف از تحصیل که خورده دیگه نمی تونم انصراف بدم و از معافیت تحصیلی بهره مند بشم یا نه؟ با تشکر از راهنماییتون

 13. سلام
  من دانشجو ترم ده پیامنور هستم 100 واحد پاس کردم تا 1403/06/31 معافیت تحصیلی دارم
  برای کنکور دوباره و معافیت مجدد میتونم اقدام کنم؟ ایا معافیت برام صادر میشه

  1. سلام در صورتی که کاردانی را تا ترم 5 گرفته باشید بله در غیر این صورت برای انصراف برای شما معافیت صادر نمی شود.

   1. سلام من دانشجوی ارشد روزانه دانشگاه دولتی هستم ورودی بهمن ۱۴۰۲ بعد دو هفته قصد انصراف دارم باید جریمه بدم؟

    1. سلام استاد وقتتون بخیر.
     من دانشجوی دانشگاه آزاد هستم ابتدا در رشته شیمی کاربردی مشغول به تحصیل بودم ولی بعد از چند ترم برای ادامه معافیت تحصیلی ام از رشته شیمی کاربردی انصراف دادم و رشته مدیریت مالی را انتخاب کردم.
     الان هم تقریبا شش ماه هستش که دارم برای کنکور فرهنگیان مطالعه می کنم .
     چند روز پیش رفتم دانشگاه بهم گفتن که اگر هم دانشگاه فرهنگیان قبول بشم نمی تونم ثبت نام کنم .
     چون از فرصت حق انصراف یک بار استفاده کردم.
     درحالی که من اصلا نمی دونستم همچین قانونی هست وگرنه به هیچ عنوان از رشته اولم انصراف نمی دادم
     الان حقیقتش اصلا حال روحی خوبی ندارم.
     میشه راهنماییم کنین که باید چی کار کنم تو این شرایط.

   2. سلام استاد رحمانی عزیز
    من کارشناسی پیوسته ترم ۱۰ دانشگاه آزاد هستم
    و با توجه به اینکه ترم ۱۰ آخرین ترم سنوات مجاز هستش میتونم انصراف بدم ترم مهر ۱۴۰۳ دانشگاه ثبت نام کنم و معافیت مجدد برام صادر میشه؟ کمتر از ۷۲ واحد پاس کردم
    خیلی خیلی ممنون میشم جواب بدید استاد

    1. سلام
     شما در صورت انصراف و عدم دریافت مدرک معادل یک سال مهلت معرفی خواهید داشت و در صورتی که اولین انصراف شما باشد مجدد درصورت پذیرفته شدن در دانشگاه به شما معافیت تعلق می گیرد.

     1. بسیار سپاسگذارم از شما استاد عزیز
      امکانش هست با انصراف موافقت نکنن به هر دلیلی…؟
      و باعث شن برم سربازی؟

 14. درود
  من ورودی جدید مهرماه، کارشناسی ناپیوسته بدون کنکور آموزشکده فنی و حرفه ای نوبت روزانه، فقط هفته اول دانشگاه رفتم . اگر انصراف بدم جریمه باید بپردازم؟ اگه بخوام پیام نور تحصیل کنم برای انصراف از دولتی روزانه آموزشکده فنی و حرفه ای جریمه می خواد بپردازیم؟
  سپاس

  1. دردو بر شما
   بسته به دانشگاه دارد معمولا برای دو ترم اول هزینه دریافت نمی کنند.

   1. سلام وقتتون بخیر ، من ورودی مهرماه دانشگاه ازاد ،رشته روانشناسی براساس سوابق تحصیلی ثبت نام کردم ولی انتخاب واحد نکردم. الان برای گرفتن مدارکم باید جریمه پرداخت کنم؟

   2. سلام وقتتون بخیر. من دانشجوی روزانه بودم و بعداز یک ترم و نیم با کارنامه سبز به دانشگاه دولتی دیگه تغییر زشته دادم ولی چون ورودی این رشته از بهمن بود موندم تا بهمن و الان هم قصد ادامه تحصیل ندارم . ایا برای انصراف جریمه باید بدم؟
    من اصلا تو این دانشگاه جدید درس نخوندم

   3. من رشته ادبیات فارسی قبول شده بودم دوماهی هس انصراف دادم ولی تسویه حساب نکردم میخام وقتی فرهنگیان قبول بشم تسویه حساب کنم اینجوری مشکلی نداره

  2. سلام و درود
   من دانشجوی ورودی ۹۸کارشناسی پیوسته مهندسی مکانیک هستم و الان ترم ۹ هستم و در شرف ورود به ترم ۱۰
   تا به الان انصراف ندادم و به دلیل مشکلات کمتر از ۷۰ واحد پاس کردم
   میتونم انصراف بدم و ترم بهمن پیش رو یا مهر ۱۴۰۳ همین رشته حال حاضرم رو دانشگاه دیگه ثبت نام کنم؟
   با توجه به اینکه مشمول حساب میشم با انصراف مهلت یکساله دارم و با ثبت نام در مهر ۱۴۰۳ مشکل نظام وظیفه نمی‌خورم و آیا معافیت صادر میشه؟
   لطفا جوابمو بدید بیش از حد نگرانم

 15. سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی دانشگاه آزاد هستم ورودی بهمن ماه،چون تراز دانشگاهمون پایینه نمیشه برای دانشگاه های تاپ تهران مهمان یا انتقالی گرفت،من میخوام انصراف بدم از این واحد،دوباره کنکور بدم و برم یه واحد دیگه همین رشته خودمو بخونم،امکانش هست؟
  این جوری بازم باید هزینه انصراف بدم؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   اگه من این ترم انصراف بدم و ۱۴۰۳ گنکور بدم و روزانه قبول شم لازم نیست جریمه ی انصراف رو پرداخت کنم ؟

   1. سلام وقت بخیر
    در دانشگاه های دولتی در صورتی که نخواهید دروس گذرانده شده را معادل سازی کنید جریمه دریافت نمی کنند.

   2. سلام من با کنکور رفته بودم کاردانی پیوسته كآمپیوتر ورودی سال ۱۴۰۰ بعد سه ترم انصراف دادم تا الان یکسال گذشته یعنی شهریور ماه‍ انصراف دادم و هزینه انصراف و دریافت مدارک رو انجام دادم ، بنده دیپلم کاردانش رشته توسعه پایگاه داده دارم میتونم با شرط معدل توی همون. دانشگاه ثبت نام کنم برای کاردانی پیوسته؟ مشکل وظیفه ندارم، دانشگاه غیر انتفاعیه، اگه حق تحصیل توی اون مقطع رو نداشته باشم بازم میتونم به عنوان شرط معدل توی کارشناسی ثبت نام کنم؟ قراره دوسال بگذره! می‌خوام به عنوان شرط معدل توی کارشناسی پیوسته کامپیوتر برم توی همون دانشگاه سال بعدش
    لطفاً راهنماییم کنید

 16. سلام خسته نباشید.من امسال دانشگاه روزانه قبول شدم و فقط ثبت نام اینترنتی انجام دادم الان میخوام که انصراف بدم دانشگاه بهم گفته که برای اینکه انصرافتو قبول کنیم باید مدارکتو برامون بفرستی و درصورت قبولی تو ی دانشگاه دیگه ما مدارکو براشون میفرستیم.میخواستم بدونم که واقعا اینکار رو انجام میدن یا این صرفا یک بهونه ست که مدارکمو گرو بگیرن برای دریافت جریمه

 17. سلام وقتتون بخیر
  بنده دانشجو ارشد دانشگاه آزاد هستم و از یک دانشگاه خارج از کشور در مقطع ارشد پذیرش گرفتم، در صورتی که درخواست صدور معافیت تحصیلی خارجی رو بدم باید قبلش از دانشگاه انصراف داده باشم؟ و اینکه لازمه برگه سبز بگیرم بعد از انصراف یا صرفا با نامه ابطال معافیت داخلی میتونم درخواست معافیت تحصیلی خارجی بدم؟
  با تشکر

  1. سلام وقتتون بخیر ، من ورودی مهرماه رشته ی روانشناسی بر اساس سوابق تحصیلی ،دانشگاه ازاد ثبت نام کردم ولی انتخاب واحد نکردم و اصلا دانشگاه نرفتم، الان برای گرفتن مدارکم باید جریمه انصراف پرداخت کنم؟

 18. سلام
  بنده سرباز هستم و مدرک کارشناسی دارم.
  آیا میتونم با ثبت نام مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد ایست خدمت بزنم و در این بین کنکور ارشد شرکت کنم و در صورت قبولی از مقطع کارشناسی انصراف داده و در مقطع ارشد ادامه تحصیل بدم؟

 19. با سلام. فرزندم دانشجوی پزشکی روزانه پذیرش نیمسال اول امسال است و از آنجا که از دانشگاه و شهری که در آن پذیرش شده ، رضایت ندارد تصمیم دارد مجددا در کنکور شرکت کرده و در صورت قبولی در همین رشته اما در شهر و دانشگاه مورد علاقه اش، از دانشگاه فعلی انصراف دهد . ایا بر اساس قوانین جدید، امکان تحصیل در مقطع تکراری پس از انصراف وجود دارد یا این ممنوعیت کمافی السابق وجود دارد؟پیشاپیش ممنون از پاسخگویی

  1. سلام
   محدودیت برداشته شده و در صورتی که از نظر سربازی منعی نداشته باشند می توانند در صورت قبولی انصراف داده با پرداخت هزینه ها از دانشگاه انصراف دهند.

   1. سلام روزتون بخیر
    اگه قبلا از دانشگاه آزاد انصراف داده باشم،و حالا از دانشگاه دولتی انصراف بدم ولی همون دانشگاه دولتی یه رشته دیگه قبول بشم و بخوام برم،مشکلی نداره؟

     1. سلام خسته نباشید من دانشجوی دانشگاه انقلاب اسلامی بودم…مقطع کاردانی سه ترم خوندم لغو تعهد دادم الان باید جریمه پرداخت کنم؟اگر قرار باشه دریایی که پاس کردم رو تطبیق ندم بازم باید جریمه پرداخت کنم

      1. سلام سلامت باشید
       برای رشته هایی که تعهد خدمت دارند جریمه در نظر گرفته شده است.

  2. سلام وقت بخیر
   من دانشجوی ترم ۹ دانشگاه آزاد هستم،اگر ترم بعد مرخصی بگیرم و بعد یه رشته دولتی بخوام برم مشکلی نداره؟
   هزینه انصرافی من زیاد میشه؟چون تمام شهریه ثابتا رو تا حالا پرداخت کردم به اضافه هزینه یه سری دروس متغیر که تا الان برداشتم
   واسه مرخصی هم در ترم ۱۰ مشکلی نداره؟

 20. سلام خسته نباشید من در دانشگاه روزانه تحصیل میکردم و ترم دو انصراف دادم اگر بخوام در رشته ی دیگری در دانشگاه غیرانتفاعی ثبت نام کنم آیا باید جریمه دو ترم رو پرداخت کنم ؟

 21. سلام و عرض خسته نباشید من ورودی 1400 شبانه هستم میخواستم بدونم میشه مدرک کاردانی رو گرفت و در دانشگاه آزاد از ادامه (یعنی معادل سازی کنم) و تحصیل کنم ؟

  1. سلام من امسال دوازدهم تجربی هستم اگر الان که ۱۷ سالم هست و الان دارم امتحان های نوبت اول رو در مدرسه میدهم بخاطر درس خوندن بیشتر و زمان بیشتر ترک تحصیل کنم، میتوانم پایه دهم تجربی مدرسه معمولی ثبت نام کنم و چند سال بعد کنکور بدم؟ لطفا تمام حالت ها رو بگید ممنون

 22. سلام خسته نباشید . من برای اولین در سال 1402 دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و ترم 1 دانشگاه آزاد هستم . میتونم بهمن ماه (بعد پایان ترم 1) انصراف بدم و کنکور شرکت کنم ؟ یا حتما باید بعد از 2 ترم کامل و قبل شروع ترم 3 انصراف بدم ؟

  1. سلام سلامت باشید.
   با توجه به اینکه شما یکبار مجاز به انصراف و تحصیل مجدد هستید پیشنهاد می کنم در صورت قبولی قطعی در دانشگاه و اعلام نتیجه از دانشگاه انصراف دهید

   1. سلام من در کنکور ۱۴۰۲ بر اساس سوابق تحصیلی کاردانی به کارشناسی روزانه ثبت نام کرده و قبول شدم اما بنا بر دلایلی میخواهم ب دانشگاه پیام نور شهر خودم ثبت نام کنم ایا میتوان انصراف داد و در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم یا چون سهمیه سوابق تحصیلی امسال را استفاده کرده ام دیگر قادر ب ثبت نام نیستم؟ ایا میتوان در ثبت نامی ک در بهمن ماه میاید ثبت نام کرده و ب پیام نور برم وضعیت سربازی را هم رفته ام کارت دارم

  2. میتونی حین دانشجو بودن، کنکور بدی: یعنی نیازی نیست اول انصراف بدی
   پس اول کنکور ثبت‌نام کن؛ بعدش کنکور رو بده؛ اکه قبول شدی از دانشکاه انصراف بده و برو جایی ک میخوای و قبول شدی

  3. سلام ، من از دانشگاه مثلا ارومیه قبول شدم و ثبت نام اینترنتی رو انجام دادم ولی به دلایلی برای تکمیل مدارک حضوری نرفتم و کلا منصرف شدم و الا میخوام دوباره کنکور بدم ، اشکالی یا مجازاتی که نداره؟؟

 23. سلام وقت بخیر
  من ورودی ۱۴۰۱ارشد هستم یه ترم گذروندم و ترم ۲انتخاب واحد کردم ولی امتحانارو شرکت نکردم والان ترم ۳هستش که من انتخاب واحد نکردم و وضعیتم در حال تحصیل هستش میخوام انصراف بدم با سابقه بیمه که جریمه پرداخت نکنم سوالم اینه که من باید انصراف بدم بعد بیمه برام رد بشه یا باید به اندازه ترم هایی که گذروندم سابقه داشته باشم بعد انصراف بدم چن جا خوندم که اگه درحال تحصیل باشم سابقه بیمه دیگه حساب نمیشه ممنون میشم راهنماییم کنید

 24. سلام .خسته نباشید
  من سال ۹۸ یکبار کنکور ارشد دادم و دانشگاه دولتی روزانه قبول شدم و ثبت نام و انتخاب واحد کردم و ترم اول رو رفتم ولی دیگه از اخرای ترم اول نرفتم و امتحان هم ندادم و کلا مراجعه نکردم به دانشگاه و اون موقع کرونا اومده بود و دانشگاه ها تعطیل شده بود و ترم ۲ هم اصلا انتخاب واحد و مراجعه نکردم .سال ۹۹ به دانشگاه مراجعه کردم دیدم اخراج به دلیل عدم مراجعه زده برام و کارهای اداری رو انجام دادم.مجدد برای ارشد در همون رشته شرکت کردم و دانشگاه دولتی و روزانه دیگری برای ارشد قبول شدم و ارشدم رو گرفتم .و دکتری هم دولتی قبول شدم .سوال بنده اینه درصورتی که دکتری بگیرم باتوجه به اینکه هر سه مقطع از کارشناسی تا دکتری را در دانشگاه دولتی و روزانه تاپ تهران فارغ التحصیل شدم و معدل بالایی هم دارم این اخراجی که یکبار در مقطع ارشد دارم برای هیئت علمی شدن برام مشکل ایجاد میکنه؟

  1. سلام وقت بخیر
   یه سوال داشتم کسی که دانشگاه ارتش میخونه که استخدام هس، همزمان دانشگاه فرهنگیان امتحان بده قبول شه، اگه از دانشگاه ارتش نهس بزنه بیاد بیرون، میتونه بره دانشگاه فرهنگیان؟؟
   موقع تعهد محضری متوجه میشن که از ارتش حقوق دریافت میکرده؟.؟
   مشکلی پیش نمیاد؟

   1. سلام وقت بخیر
    شما برای ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان نباید تعهد به ارگان های دولتی داشته باشید. در صورت پرداخت جریمه های در درنظر گرفته شده می توانید.

    1. سلام وقت بخیر
     من دانشجوی پسر هستم،
     هنوز از دانشگاه ارتش انصراف ندادم، برگه انصرافی تحویل دادم اما گفتن باید نهست بزنی یعنی 6 ماه غیبت کنی ، بعد6 ماه میایی برای تسویه هزینه انصرافی،
     الان رفتم دانشگاه فرهنگیان یعنی چون هنوز به ارتش تعهد دارم و بعد 6 ماه باید تسویه انصرافی کنم، ممکنه منو از دانشگاه فرهنگیان اخراج کنن یا اینکه بهم فرصت میدن با ارتش تسویه کنم؟؟
     ممنون میشم این سوالم هم جواب بدین،
     موقع تعهد محضری دانشگاه فرهنگیان متوجه میشن من دانشگاه ارتش تعهد دارم؟؟

 25. سلام وقتتون بخیر
  من امسال هم روزانه و هم آزاد قبول شدم، و در دانشگاه آزاد ثبت نام اولیه رو انجام دادم ولی قبل انتخاب واحد انصراف دادم و دانشگاه روانه ثبت نام کردم
  آیا انصراف من از دانشگاه ازاد ، از فرصت انصراف اول خود استفاده کرده ام الان؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   برای اطلاع از ثبت انصراف به مراکز نظام وظیفه عمومی مراجعه کنید.

  2. سلام اگه کر بلافاصله بعد از قبولی در کنکور دانشگاه روزانه قبول بشیم هم باید هزینه انصراف بدیم؟

  3. سلام
   وقت به خیر
   در صورت انصراف در مقطع کاردانی یک رشته از دانشگاه آزاد ، امکان مجدد تحصیل در همان رشته و مقطع وجود دارد؟ مثلا ۳ سال پیش انصراف دادم شرایطش رو نداشتم ، الان مجددا واحد دیگه ای همون مقطع و رشته رو ثبت نام کنم ؟

 26. سلام وقتتون بخیر
  من امسال هم روزانه و هم آزاد قبول شدم، و در دانشگاه آزاد ثبت نام اولیه رو انجام دادم ولی قبل انتخاب رشته انصراف دادم و دانشگاه روانه ثبت نام کردم
  آیا انصراف من از دانشگاه ازاد، از فرصت انصراف اول، من استفاده کردم الان؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای اطلاع از ثبت انصراف باید به مراکز نظام وظیفه عمومی مراجعه کنید.

 27. سلام وقت بخیر من یه سوال دارم میشه راهنماییم کنین ؟
  من ورودی سال 98 هستم روانشناسی پیوسته پیام نور و تا 31 شهریور 1403 معافیت از نظام وظیفه دارم
  سوالی که دارم این هست آیا امکان انصراف برای کسی در ترم 8 وجود داره یا خیر ؟
  و درصورتیکه تا پیش از پایان مدت زمان معافیت (شهریورسال بعد) دانشگاه دیگه ایی ثبت نام کنم مشکلی پیش نمیاد درسته؟؟

 28. سلام وقتتون بخیر من برگ سبز اعزام ب تاریخ یک آبان 1403 دارم میتونم کنکور 403 ک تیر برگزار میشه رو شرکت کنم و مهر دانشگاه برم ، برگ اعزامم باطل میشه؟

 29. حضور خود دانشجو برای انصراف الزامیه؟یا والدین هم میتونن بجاش این کارو انجام بدن

 30. با عرض سلام وخسته نباشد به تیم پرتلاشتون.سوالی داشتم ازتون ممنون میشم راهنماییم کنید من امسال میخوام در کنکور ۱۴۰۳ شرکت کنم و ان شاالله مطمئنم که امسال پزشکی قبول میشم ولی امروز رفتم پیام نور ثبت نام کنم (برای اینکه سربازی نرم)و خیلی تلاش کردم که موقع ثبت نام به جای گواهی موقت اصل، گواهی موقت کپی برابر اصل رو بدم ولی اونها اصلا قبول نکردن و مجبور شدم اصلش رو بهشون بدم . اما الان خیلی نگرانم که اگر سال بعداگر قبول شدم موقع انصراف از پیام نور گواهی موقتم رو برای ثبت نام دانشگاه جدید ندن و اذیتم نکنن. جایی هم خوندم که نوشته بودن موقع انصراف از پیام نور با اینکه جریمه انصراف رو هم پرداخت کرده بوده ولی گواهی موقت اصل رو بهش ندادن . ممنون میشم طبق تجربیاتی دارین منو راهنماییم کنید که موقع ثبت نام ترمیم یا دانشگاه جدید گواهی موقتم رو به موقع بهم بر میگردونن؟؟

 31. سلام من ترم ۱۰ کارشناسی انصراف دادم
  یک سال فرجم داشت تموم می‌شد اعزام. آبان گرفتم
  الان معافیت تحصیلی اینترنتی گرفتم و بردم دانشگاه ثبت نام کردم
  دانشگاه گفت دو هفته طول میکشه تایید نهایی و نظام وظیفه هم هیچی نگفت
  خلاصه دانشگاه نظام وظیفه گفتن غیبت نمیخوری چون هم معافیت اولیه دادیم هم ثبت نام قطعی دانشگاه
  میخواستم ببینم نگران نباشم ؟

 32. سلام روزتون بخیر
  من در دانشگاه پیام نور مشغول به تحصیل هستم یک بار در همین دانشگاه تغییر رشته دادم از مدیریت به حسابداری
  الان میتونم کنکور سراسری شرکت کنم و رشته ها ی غیر از مدیریت وحسابداری قبول بشم اجازه ثبت نام به من میدن ؟
  فقط تغییر رشته انجام دادم وگرنه انصراف ندادم تا حالا

   1. سلام وقت بخیر، من سال 93 کارشناسی ارشد روزانه قبول شدم، ثبت نام کردم تمامی واحدها و کلاس رو هم پشت سر گذاشتم فقط پایان نامم مونده و نرفتم برای پایان نامه. رشته م آموزش زبان بوده و اگر باز هم بخوام آموزش بخونم و کنکور بدم میشه واحدهایی که دانشگاه قبلی پاس کردم رو با واحدهای دانشگاه جدید مطابقت داد یا اینکه باید از دانشگاه قبلی انصراف بدم و جریمه ش رو هم بدم و از اول بخونم؟ و آیا باز هم میتونم روزانه بخونم؟

    1. سلام وقت بخیر
     بستگی به سطح دانشگاهی مبدا و مقصد دارد. می توانید مجدد در دوره روزانه ادامه تحصیل دهید.

 33. سلام
  من 31 شهریور امسال از دانشگاه انصراف دادم و چون اولین انصرافم بود مهلت یکساله رو دارم یعنی تا 31 شهریور سال بعد ولی چون ثبت نام دانشگاه هفته ی اول مهرماهه و از زمان انصرافم بیشتر از یکسال میگذره من باید چیکار کنم ک بتونم دانشگاه ثبت نام کنم

 34. با سلام بنده دانشجوی کارشناسی دانشگاه سراسری روزانه بودم٬ بعد از گذراندن ۲ ترم از دانشگاه انصراف دادم و در پذیرش بر اساس سوابق دانشگاه ازاد شرکت کردم و قبول شدم٬ من به دانشگاه روزانه اصل گواهی موقت رو ندادم و فقط کپی آن را تحویل دادم و اصل گواهی موقت دست خودم است٬ در صورتی که نخواهم ترم‌های گذرانده شده را معادل سازی کنم و با توجه به اینکه اصل گواهی موقت دست خودم است٬ آیا باید جریمه انصراف و لغو تعهد پرداخت کنم؟
  پیشاپیش ممنون از پاسخگویی شما

 35. سلام و وقت بخیر
  من دانشگاه سراسری یه رشته ای قبول شدم و برای دانشگاه آزاد هم در لیست ذخیره یه رشته ای هستم که علاقه بیشتری بهش دارم.از طرفی آزاد هنوز قطعی نشده و نمیتونم ثبت نام کنم و از طرفی دولتی رو نمیخوام برم که مدارکم گیر بیفته و مجبور بشم خسارت بدم. راه حلی دارم برای این موضوع؟ خسارت انصراف از دانشگاه دولتی چقدره؟ اگر دولتی رو الان ثبت نام نکنم و احیانا آزاد رو هم قبول نشم میتونم چند روز بعد با تاخیر برای دولتی ثبت نام کنم یا نه؟

 36. سلام وقت بخیر
  ببخشید من سال ۱۴۰۰ ورودی مهر دانشگاه علمی کاربردی ثبت نام کردم و همون ترم اول انصراف دادم ، در ورودی بهمن ۱۴۰۰ در یکی از دانشگاه های غیرانتفاعی ثبت نام کردم و تا الان درحال تحصیل هستم و قصد دارم با گذراندن ۷۲واحد درسی ، مدرک معادل فوق دیپلم بگیرم و از دانشگاه انصراف بدم.
  میخواستم بپرسم که آیا میتونم کنکور سراسری کاردانی به کارشناسی شرکت کنم و در رشته های روزانه انتخاب رشته کنم؟

 37. سلام. من امسال برای بار دوم کنکور دادم و الان رشته ای روزانه در دانشگاه دولتی قبول شدم. ولی خب اون رشته ای نیست که دلم میخواست. اگه ثبت نام نکنم باید برم سربازی. میتونم به صورت موقت برای عدم محرومیت از کنکور و نرفتن به سربازی برم دانشگاه آزاد یا پیام نور و بعد سال آینده مجددا کنکور بدم و در صورت قبولی در رشته مورد نظرم از دانشگاه آزاد انصراف بدم؟؟

 38. سلام من یه بار از دانشگاه پیام نور انصراف دادم اگه الان ثبت نام کنم میتونم بعدا دوباره انصراف بدم برم یه دانشگاه دیگه بعد انصراف اول پایان خدمت گرفتم

   1. سلام وقت بخیر من امسال علوم تغذیه روزانه قبول شدم ولی میخوام از طریق کارنامه علمی به رشته پرستاری انتقالی بگیرم میتومم برای رشته دیگر درسال ۱۴۰۳کنکوبدم

   2. سلام خسته نباشید.
    من سال ۱۴۰۲ دانشگاه روزانه دولتی قبول شدم و بعد از دو ترم انصراف دادم. حالا برای پس گرفتن گواهی دیپلمم آیا باید هزینه ی واحدها رو پرداخت کنم؟!

 39. سلام وقت بخیر
  من پارسال از دانشگاه انصراف دادم و امسال دوباره در کنکور شرکت کردم و قبول شدم ،اما اصل گواهی موقت دیپلم رو بهم ندادن، ایا تو ثبت نام مشکلی بوجود میاره؟یا دانشگاه قبلی مدارک رو ارسال می کنه؟

  1. سلام وقت بخیر
   بستگی به دانشگاهی که قصد انصراف دارید باید هزینه های لازم را پرداخت کنید.

   1. سلام جناب رحمانی
    وقت بخیر
    این هزینه هایی که فرمودید اطلاع دارین تقریبا چقدره؟

 40. سلام خسته نباشید
  من امسال پزشکی روزانه نیمسال ۲ قبول شدم
  میخوام دانشگاه ثبت نام کنم و همزمان برای کنکور بخونم و سال بعد(۱۴۰۳) دوباره کنکور بدم
  اگه جای بهتری قبول شدم میتونم از دانشگاه قبلی انصراف بدم و دانشگاه جدید ثبت نام کنم؟ چون محرومیتو برداشتن نیازی هست هزینه‌ای پرداخت کنم؟
  ممنون

  1. سلام سلامت باشید.
   هزینه انصراف را باید پرداخت کنید. اگر از نظر نظام وظیفه منعی نداشته باشید می توانید.

   1. سلام
    ایا انصراف از دانشگاه های افسری هم مثل دانشگاه های دیگه باعث از بین رفتن یک بار فرصت انصراف میشه؟
    یا چون خودش ازمون ورودی میگیره و زیر نظر سازمان سنجش نیست انصرافش هم به حساب نمیاد؟؟

 41. سلام.من دانشجوی ترم 9 کارشناسی برق دانشگاه دولتی روزانه هستم.اگر‌بخواهم‌در این ترم مدرک کاردانی خود را بگیرم .مجاز‌ به ادامه تحصیل در کارشناسی ناپیوسته برق دانشگاه آزاد هستم یا باید به سربازی بروم؟

 42. سلام روزتون بخیر
  من ورودی 87 دانشگاه تهرانم / بعد 5 ترم دوسال غیبت داشتم و اخراج… حدود 50 واحد پاس کردم / الان مدیر عامل یه شرکتی هستم و سربازی هم رفتم / خواستم بدونم چطور میدونم تحصیل رو ادامه بدم ؟

 43. سلام من سال 96 مقطع کارشناسی دانشگاه بیرجند قبول شدم و ثبت نام اینترنتی رو انجام دادم فقط و ترم بهمن رفتم دانشگاه ازاد . الان این انصراف از دانشگاه حساب میشه؟ و من دیگ نمیتونم توی مقطع فوق لیسانس انصراف بدم و دوباره توی مقطع فوق لیسانس تحصیل کنم؟

 44. سلام
  من 31 شهریور امسال اولین انصرافمو دادم و میخام برای کنکور 1403 بخونم بازه ی یک ساله ام 31شهریور 1403 تموم میشه ولی ثبت نام دانشگاه ها معمولا اوایل مهرماهه این چند روز رو نظام وظیفه گیر نمیده یا باید دفترچه پست کنم بعد ک رعتم دانشگاه ثبت نام کنم ایست خدمت بزنم؟

  1. سلام
   شما باید تا قبل از اتمام مهلت معرفی مدارک ارسال کنید تا وارد غیبت نشوید.

 45. سلام اقای رحمانی خسته نباشید
  من دیپلم فنی و حرفه ای رشته الکترونیک دارم و دانشگاه روزانه یزد قبول شدم ولی تمایل به رفتن ندارم من میخوام توی شهر خودم که اصفهانه تحصیل کنم دانشگاه مهاجر در ضمن معدل دیپلم 18.40 دارم
  میخواستم ببینم اگر امسال دانشگاه یزد که قبول شدم را نرم سال اینده میتوانم ثبت نام دانشگاه فنی و حرفه ای دیپلم به کاردانی ثبت نام مجدد کنم تا مهاجر اصفهان داخل اولویت هام بزنم؟
  یا اینکه اگر امسال دانشگاه دولتی روزانه نروم دچار محرومیت شده و کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی نمیتوانم سال اینده شرکت کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 46. سلام در صورت پذیرش نهایی در فرهنگیان و اینکه دانشگاه ثبت نام نکنم از کنکور و دوره روزانه چطور ؟آیا محروم میشوم؟؟

   1. سلام من دارم روزانه میخونم میخوام دوباره واسه فرهنگیان امتحان بدم میتونم از دانشگاه انصراف بدم

 47. سلام خواهش میکنم جواب بدید به این سوال
  من برای پشت کنکور بودن, پیام نور ثبت نام کردم و سال بعدش پردیس خودگردان قبول شدم و از پیام نور انصراف دادم
  میخاستم بدونم در صورت کنکور دادن دوباره, و انصراف از دانشگاه دوم(پردیس خودگردان) مشکلی ایجاد میشه؟؟
  میتونم انصراف بدم و دوباره ثبت نام کنم؟ نه پیام نور نه این پردیس خودگران هیچکدوم دوره روازنه نبودن

   1. سلام وقتتون بخیر ..من در دانشگاه غیر انتفاعی قبول شدم ولی بالاشک زده بود وضعیتم در دکد رشته دانشگاه خاص درحال بررسی است و برا مصاحبه گفتن برم…الان من در این یکی دانشگاه ثبت نام کردم…اگر برم مصاحبه او اونکهقبول یشم خوددانشگاه منو حذف میکنه؟؟

  1. سلام مهندس
   من کنکور امسال ۱۴۰۲برای کارشناسی روزانه قبول شدم نمی خوهام این رشته رو برم، اگرثبت نام نکنم، باید چکار کنم و
   آیا میتونم در رشته های دانشگاه آزاد رشته مورد علاقه ام ثبت نام کنم

  2. سلام و وقت بخیر
   من سال آخر کارشناسی هستم، و ترم بعد لیسانس میگیرم، و اینکه در کنکور فرهنگیان اردیبشهت ماه هم میخوام شرکت کنم، میتونم با لیسانس شرکت کنم یا نمیشع؟ چون شنیدم که اگر یه لیسانس بگیری دیگه نمیتونی لیسانس دیگه بخونی و باید بری خدمت سربازی ، و اگه نتونم چطوری میتونم معافیت بگیرم،
   ممنون میشم راهنمایی کنین موندم چیکار گنم🙏🏽🙏🏽

   1. سلام وقت بخیر
    بدلیل نداشتن کارت پایان خدمت در صورتی که فارغ التحصیل شوید یامدرک معادل دریافت کنیدنمی توانید مجدد در مقطع کارشناسی معافیت بگیرید.

 48. سلام
  من کنکور 99 اولین کنکورم بود و برای کنکور 1400 پشت کنکور موندم
  سال 1400 دانشگاه آزاد ثبت نام کردم مقطع کاردانی و شهریور امسال بنا به دلایلی انصراف دادم و تو برگه انصرافمم نوشته تاریخ انصراف 1402/6/31
  و خب طبیعتا من فرصت یکساله رو دارم
  ولی من با مشاورم ک حرف زدم میگه نه شما فرصت یکساله رو واسه کنکور 1400 استفاده کردی و برای 1403 نمیتونی دوباره استفاده کنی در حالی ک من فقط یکبار از دانشگاه انصراف دادم
  لطفا جواب بدین خیلی سوالم مهمه و ذهنمو هم درگیر کرده
  مرسی از پاسخگوییتون

 49. سلام
  من 31 شهریور از دانشگاه انصزاف دادم و میخام برای کنکور 1403 بخونم چون اولین انصرافم بوده و فرصت یکساله رو دارم از نظر نظام وظیفه مشکل ندارم درسته؟
  مرسی از پاسخگوییتون

 50. سلام وقت بخیر
  من امسال ارشد دانشگاه آزاد قبول شدم ثبت نام‌مجازیو انجام دادم ولی ثبت نام حضوری انجام ندادم خواستم بدونم الان دانشجوی انصرافی به حساب میام یا اصلا چون ثبت نامم قطعی نشده دانشجوی انصرافی نیستم واینکه من حضوری ثبت نام نکردم مشمول جریمه میشم یا نه و مهم ترین سوالم اینه که من باید برم دانشگاه انصرافمو اعلام کنم یا لازم نیست چون یه چیزی شنیدم اینه که قبولی دانشگاه آزاد تا دو ترم رزرو میشه اگه اعلام انصراف نکنم این ترم برام مرخصی رد نمیکنن؟ گفتن اگه این ترم ثبت نام نکنی میتونی ترم بعد اعلام کنی که این ترمو مرخصی گرفتی چون دختری
  خب وقتی این کارو میتونن بکنن واسم مرخصی رد نکنن یا اصلا اگه قانون عوض بشه چی
  اصلا این ثبت نام غیر حضوری دقیقا برای چی از دانشجو میخوان؟
  لطفا راهنماییم کنید

 51. سلام آقای رحمانی وقت بخیر.من سال۱۴۰۰کنکور اولم بود و چون۱۴۰۱هم قبول نشدم برای اینکه سربازی نرم و فرصت کنکور سه باره داشته باشم دانشگاه آزاد ثبت نام کردم.حالا می خوام بدونم برای ترم جدید دانشگاه آزاد انصراف باید بدم یا انتخاب واحد کنم؟اگه انتخاب واحد کنم نتایج انتخاب رشته بیاد می تونم از دانشگاه آزاد انصراف بدم؟گ هروقت بخوام؟چون می ترسم انصراف بدن ولی کنکور قبول نشده باشم اون موقع دیگه برای۴۰۳نمی‌تونم کنکور بدم.

 52. سلام اقای رحمانی
  من سال ۱۴۰۰ شبانه ارشد برق بهشتی قبول شدم و انصراف دادم و دوباره سال ۱۴۰۲ شبانه ارشد برق تهران قبول شدم. ایا میتونم اینم انصراف بدم و دوباره کنکور بدم و کد رشته های دانشگاه ازاد بزنم؟ با توجه به اینکه پسر هستم و معافیت دائم دارم

 53. سلام آقای رحمانی،من ۱۱۰ واحد تو دانشگاه پیام نور پاس کردم .میتونم ترم ۱۰ انصراف بدم ؟و تو کنکور ۱۴۰۳ قبول شدم دانشگاه جدید ثبت نام کنم ؟ چون تا شهریور۱۴۰۳ معافیت دارم؟؟؟

   1. من سال ۹۹ یبار دفترچه پست کردم تاریخ اعزامم شد ۱ اذر ولی ۸ آبان قبول شدم دانشگاه و معافیتم تا ۱۴۰۴ تمدید
    حالا اگه بهمن انصراف بدم از فرصت یکساله انصرافم استفاده کنم که برم دانشگاه جدید مشکلی نداره؟ (از نظر قوانین انصراف کاملا رعایت شده و اونو میدونم مشکلی ندارم)
    فقط میخوام ببینم اون تاریخ اعزام که لغو شد مشکلی ایجاد نمیکنه بعد انصرافم ؟ یعنی من ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ انصراف بدم تا ۱۰ بهمن ۱۴۰۳ فرصت دارم معافیت جدید از دانشگاه جدید بگیرم درسته؟

    1. در صورتی که در سنوات مجاز انصراف دهید یکسال مهلت معرفی دارید و صرفا یکبار مجاز به انصراف و دریافت معافیت مجدد خواهید بود.

 54. سلام درصورتی که از کنکور تو یه رشته قبول بشم ولی ثبت نام نکنم اون 1 بار حق تغییر رشتم از بین میره؟

 55. سلام من الان دانشجو پیام نور هستم و امسال دوباره انتخاب رشته کردم اگه تو رشته ای قبول بشم ولی ثبت نام نکنم و نرم اون یکبار حق تغییر رشته که دارم از بین میره یا که نه می تونم سال بعد کنکور بدم و اونموقع تغییر رشته بدم؟

 56. سلام،روز بخیر
  وروردی 97 هستم
  ترم سوم بدون انصرافی دیگه دانشگاه نرفتم
  چند ترم مرخصی گرفتم ، چندترم بدون مرخصی دانشگاه نرفتم ویک ترم حذف ترم کردم
  سنوات مجازم 5 ساله هست که تا آخر همین ماه تمام میشه
  درخواست سنوات ارفاقی کردم کمیسیون دوترم ارفاقی رو به من دادن تا بتونم مدرک فوق دیپلمم رو بگیرم
  بعد یمدت پشیمون شدم و حالا قصددارم درخواست انصرافی بدم
  و یک سال برای کنکور بخونم دانشگاه روزانه دیگه ادامه تحصیل بدم
  رفتم نظام وظیفه گفتن مشکل غیبت نداری
  و تاریخ 1402/6/31 اعزامیم هست
  الان من تا قبل از غیبت خوردن خدمتم، از دانشگاه انصرافی بگیرم وقت یکساله رو دارم که برای کنکور بخونم که دانشگاه روزانه قبول شم؟

 57. سلام من دانشجوی دوره شبانه هستم ترم 4 میخام انصراف بدم و کنکور 403 شرکت کنم تا حالا هم انصراف ندادم از دانشگاه ایا فرصت یکساله رو برای شرکت مجدد در کنکور دارم؟

 58. سلام وقت بخیر اگر قصد انصراف از دانشگاه فعلی و ادامه تحصیل در دانشگاه دیگه رو داشته باشم، انتخاب واحد در دانشگاه فعلی رو باید انجام بدم حتما و بعد انصراف بدم؟ چون ظاهرا بابت عدم انجام انتخاب واحد،باید جریمه پرداخت بشه!

 59. سلام پسر هستم. سال اول که کنکور دادم انتخاب رشته نکردم و سال بعد کنکور دادم انتخاب رشته کردم و پیام نور قبول شدم و رفتم ۲ ترم خوندم و انصراف دادم اومدم دانشگاه ازاد بدون کنکور مقطع کاردانی ثبت نام کردم و الان ترم ۳ هستم. میخواستم بدونم امسال میتونم این ازمون فرهنگیان که از کنکور جدا شده رو بدم و اگه قبول شدم از دانشگاه ازاد انصراف بدم و برم فرهنگیان؟

 60. سلام وقتتون بخیر و خسته نباشید . سوالی داشتم از حضورتون ممنون می شم پاسخ بدین . من امسال کنکور ارشد شرکت کروم و نانوشیمی پردیس خودگردان دانشگاه تهران قبول شدم . می خواستم بدونم تا چه مرحله ای در کار های ثبت نام اگر پیش برم ، و اگر تصمبم عوض بشه و بخوام انصراف بدم ، مشمول جریمه نمی شم ؟ ایا می تونم کد یکتا رو بگیرم ؟ یا در ثورت گرفتن کد یکتا ، بعد بخوام ادامه ندم ،مشمول جریمه می شم ؟ راستش من می خوام تا بخش پرداخت شهریه جلو برم تا ببینم شهریه چقدر هست ،چون داخل سایت ذکر نشده . و اینکه داخل سایت شهریه ی نوبت دوم ، مجازی و پردیس کیش ،ارس ،قشم ،کاسپین ذکر شده و نه پردیس خودگردان تهران ، می خواستم بدونم شهریه ی پرداختی برای خود شهر تهران هم به همین قیمت شهریه ی پردیس کیش و قشم و ارس هست ؟ و در سایت سازمان سنجش ذکر شده بود که من نانوشیمی دانشگاه تهران پردیس خودگردان قبول شدم ، یعنی پردیس دانشکده علوم واقع در دانشگاه تهران یا پردیس کیش ؟ عذر می خوام سوالاتم طولانی شدن اما ممنون می شم اگر پاسخ بدین

 61. سلام
  روز بخیر
  ببخشید در صورتی که نه ریز نمراتمون رو بخوایم و نخوایم معادل سازی کنیم،کلا بخوایم از صفر تو یه دانشگاه روزانه دیگه درس بخونیم، میتونیم یه دانشگاه روزانه جدید دیگه که قبول شدیم ثبت‌نام دانشگاه کنیم؟
  مشکلی برای هزینه جریمه انصراف نداریم؟ثبتناممون میکنن که بتونیم ادامه تحصیل بدیم؟

  1. سلام روز بخیر در صورتی که نخواهید ریز نمرات برای معادل سازی ارائه دهید هزینه انصراف دریافت نمی شود.

   1. سلام وقتتون بخیر. دانشگاه دولتی در سال ۱۴۰۱ استعداد درخشان قبول شدم بعد ثبت نام انصراف دادم ایا میتونم دوباره برگردم؟ ممنون میشم بتونید راهنمایی کنید.

 62. سلام
  من دانشگاه با سوابق تحصیلی انتخاب رشته کردم(سال دومم بود که کنکور دادم ) و می‌خوام کنکور سال بعد رو هم شرکت کنم
  میخواستم بدونم اگر دانشگاه قبول شدم بعد از چه مدت از زمان ثبت نام باید انصراف بدم که از فرصت یک ساله دانشجویی برای شرکت در کنکور سال بعد استفاده کنم؟

 63. سلام دانشجوی ترم 6 کارشناسی پیوسته دوره شبانه هستم.
  75 واحد پاس کردم. میخواستم ببینم میتونم تو این ترم یا ترم بعد یعنی ترم 7 انصراف بدم و بعدش ادامه تحصیل بدم؟
  ممنون

  1. سلام در صورتی که مدرک معادل دریافت نکنید مجدد برای شما معافیت تحصیلی صادر می شود و در صورتی که اولین انصراف شما باشد مجدد برای شمامعافیت تحصیلی صادر می شود.

  2. سلام وقت بخیر من الان دانشجوی آزاد هستم و از معافیت تحصیلیم ۲ سال مونده بنا به دلایلی میخوام انصراف بدم و به سربازی برم آیا امکان ای کار هست؟

 64. سلام وقت بخیر
  من سال 1400 دانشگاه ازاد با شرط معدل ثبت نام کردم و حدود یک ترم رو گذروندم وبعد از اون چون مدرک خاصی ازم دستشون نبود بدون این که انصراف بدم از دانشگاه اومدم بیرون و مجدد کنکور دادم و در حال حاضر دانشجوی ترم 3 دانشگاه غیر انتفاعی هستم . میخواستم بدونم راهی هست برای انتقالی من از دانشگاه غیر انتفاعی به همون دانشگاه ازاد؟؟؟؟؟؟؟

 65. سلام وقت بخیر
  من امسال در مقطع_ ارشد_ روزانه_ اهواز قبول شدم ولی به دلایلی می‌خوام آزاد بخونم الان باید کتبا انصراف بدم و جریمه اون هم پرداخت کنم؟

 66. سلام پسر هستم. سال اول که کنکور داد انتخاب رشته نکردم و سال بعد کنکور دادم انتخاب رشته کردم و پیام نور قبول شدم و رفتم ۲ ترم خوندم و انصراف دادم اومدم دانشگاه ازاد بدون کنور مقطع کاردانی ثبت نام کردم و الان ترم ۳ هستم. میخواستم بدونم امسال میتونم این ازمون فرهنگیان که از کنکور جدا شده رو بدم و اگه قبول شدم از دانشگاه ازاد انصراف بدم و برم فرهنگیان؟

   1. سلام آقای رحمانی وقتتون بخیر ببخشید می خواستم بپرسم من دی ماه پارسال از دانشگاه انصراف زدم دو ترم حقوق دولتی خوندم الان هشت ماه شده حالا راهی برای برگشتن به دانشگاه دارم یا نه خیلی ممنون

    1. سلام درصورتی که از اولین انصراف شما باشد می توانید مجدد برای تجصیل در این رشته اقدام کنید.

 67. سلام وقتتون بخیر
  من کنکور ۱۴۰۲ مجازی دانشگاه خوارزمی قبول شدم.
  اگه ثبت نام نکنم و نرم، میتونم سال بعد روزانه دوباره کنکور بدم؟
  یا باید حتما انصراف خودمو اعلام کنم؟

 68. سلام و درود
  من دانشجوی ترم 6 پیام نور هستم و هیچ واحدی پاس نکردم امسال کنکور دادم و رتبه خوبی بدست آوردم میخواستم بدونم انصراف بدم معافیت تحصیلی مجدد صادر میشه واسم؟ میگن از ترم 6 ب بعد معافیت مجدد صادر نمیشه

  1. سلام در صورتی که اولین انصراف شما باشد و کمتر از 72 واحد درسی پاس کرده باشید بله مجدد معافیت تحصیلی صادر می شود.

  2. سلام
   بنده در پذیرش غیر حضوری در مطقع دکتری تخصصی در سایت اموزشیار ثبت نام کرده ام.
   اما بعد از اطلاع از هزینه بسیار زیاد شهریه ، تصمیم بر ادامه ندادن تحصیل در این مقطع دارم.
   ایا بنده برای انصراف باید هزنیه ای پرداخت کنم ؟
   و مراحل انصراف بنده به چه صورت هست؟

   1. سلام
    درصورتی که برای شما شماره دانشجویی تعریف شده باشد بله باید از طریق آموزش دانشگاه اقدام کنید.

 69. سلام وقت بخیر
  من کنکور کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ رو دادم و هم دانشگاه آزاد قبول شدم هم سراسری روزانه
  دانشگاه آزاد رو ثبتنام کردم و الان که ترم دو رو تموم کردم میخوام انصراف بدم و مجدد برای کنکور کارشناسی ارشد کنکور بدم
  با توجه به اینکه بکبار سراسری قبول شدم و برای ثبتنام نرفتم این کار انصراف از اون دانشگاه برام محسوب شده؟
  و با توجه به قانونی که میگه از دیپلم تا دکتری تنها یکبار حق انصراف وجود داره یعنی من الان مجددا نمیتونم انصراف بدم و کنکور بدم؟

 70. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من دانشگاه آزاد دکتری قبول شدم. میخواستم بدونم اگر ثبت نام کنم اما بعد ۲ ماه انصراف بدم. نظام وظیفه به من فرجه یکساله میده که توی این ۱ سال اگر دوباره مقطع دکتری جایی قبول شدم، معافیت تحصیلی بگیرم؟ و این که اگر بعد دوماه انصراف بدم باید هزینه انصراف رو بپردازم؟

   1. سلام وقت بخیر
    من کارشناسی ارشد شیمی دانشگاه شیراز قبول شدم.
    خواستم بدونم اگر ثبت نام نکنم از کنکور سال بعد محروم میشم؟
    اگر ثبت نام کنم ولی با گزشت ۱یا۲ترم بخوام انصراف بدم و مجدد کنکور کارشناسی ارشد بدهم محروم نخواهم شد؟

    1. سلام وقت بخیر
     محدودیت ها برداشته شده است و شما می توانید درصورت قبولی و عدم ثبت نام سال بعد مجدد ثبت نام کنید.

 71. سلام.دانشجوی روزانه ورودی ۱۴۰۱ هستم. از وسط ترم دو حذف ترم زدم.اگه از دانشگاه انصراف بدم، میتونم کنکور ۱۴۰۳ رو شرکت کنم؟

 72. سلام وقت بخیر من ورودی ارشد 1400 بودم و دو ترم خوندم تا خرداد 1401 و بعد برای ترم جدید دیگه ثبتنام نکردم تا الان یعنی یه سال نرفتم
  و انصرافی ثبت نکردم. میخواتسم بدونم اگه انصراف ثبت کنم از چه تاریخی حساب میکنن ؟ یعنی میتونم مجدد کنکور بدم یا سنواتم گذشته

  1. سلام
   بستگی به معاونت آموزشی دانشگاه دارد معمولا دو ترم مرخصی تحصیلی صادر می شود و بعد اخراج ثبت می شود.

   1. سلام وقت بخیر
    من دانشگاه روزانه قبول شدم میخوام برم دانشگاه ولی کنکور هم شرکت کنم امسال و اگه دوباره روزانه قبول بشم میتونم انصراف بدم و برم اون یکی رشته دیگه؟؟ یعنی هر دو دولتی هستن مشکل خاصی نداره؟ میشه یا نمیشه؟

    1. سلام وقت بخیر
     نه محدودیت ها برای آقایانی که خدمت سربازی نرفته اند در نظر گرفته شده است.

 73. سلام وقتتون بخیر بنده یک سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید
  من دانشجوی ترم یک کارشناسی پیوسته رشته زمین شناسی (براساس سوابق )هستم برای کنکور ۴۰۲ از طریق سوابق انتخاب رشته کردم چه زمانی باید از دانشگاه انصراف بدم؟ بعد جریمه باید پرداخت بکنم یا خیر؟

 74. سلام وقت بخیر من دانشجوی ناپیوسته رشته معماری ورودی 95 تو دانشگاه غیرانتفاعی اموزش عالی هستم. سال 98 کاردانی رو تموم کردم و الان از سال 98 تا الان در حال تحصیل تو ترم 8 مقطع کارشناسی هستم منتهی بخاطر یه سری مشکلات باید انصراف بدم. میخواستم بپرسم چون مدت زمان زیادیه تو دانشگاهم اصلا امکان انصراف دارم؟ و اینکه حتی با وجود اینکه این ترم جدید هم که دیروز انتخاب واحدش شروع شده ولی من هنوز انتخاب واحد نکردم هنوز آیا مشمول پرداخت هزینه انصراف هستم یا خیر؟ ممنون

 75. سلام . من لیسانس مددکاری دارم ولی نتونستم کار پیدا کنم و نتونستم شاغل بشم ، سرمایه هم ندارم که مرکز مددکاری تاسیس کنم ، آیا به نظرتون ارشد مددکاری بخونم ؟ با ارشد مددکاری میتونم در دانشگاه علمی کاربردی برای مقطع کاردانی مددکاری ، تدریس کنم ؟

 76. سلام وقتتون بخیر دانشجو انصرافی مهندسی کامپیوتر هستم آیا میتونم در فرم انتخاب رشته مهندسی کامپیوتر شهید رجایی رو وارد کنم یا از انتخاب دوباره اش محرومم؟؟

 77. سلام وقتتون به خیر ، من فارغ التحصیل استعداد درخشان رشته کاردرمانی از دانشگاه دولتی هستم .من کارشناسی ارشد ثبت نام کردم و قبول میشم ،از طرفی کنکور سراسری هم شرکت کردم و قبول میشم ،اگر کارشناسی ارشد رو نرم و رشته ای که در سراسری آوردم رو انتخاب کنم ،مشکلی داره ؟ و باید پولی پرداخت کنم ؟

 78. سلام وقتتون به خیر ، من فارغ التحصیل استعداد درخشان رشته کاردرمانی از دانشگاه دولتی هستم .من کارشناسی ارشد ثبت نام کردم و قبول میشم ،از طرفی کنکور سراسری هم شرکت کردم و قبول میشم ،اگر کارشناسی ارشد رو نرم و رشته ای که در سراسری آوردم رو انتخاب کنم ،مشکلی داره ؟ و باید پولی پرداخت کنم ؟

 79. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی دانشگاه غیر انتفاعی هستم.کنکور امسال هم شرکت کردم.الان برای انتخاب رشته،باید قبل از انتخاب رشته ازدانشگاه قبلی انصراف بدم یا اینکه وقتی نتایج انتخاب رشته اومد؟

 80. سلام من دانشجو روزانه ورودی 1400هسم هنوزم انصراف ندادم کنکور دادم رتبم خوب شده الان انتخاب رشته کنم والان انصراف بدم وبرم رشته جدید ثبت نام که مشکلی نداره؟
  اگرم نخوام نمره هامو معادل سازی کنم دیگه که نیازی نیست جریمه بدم که؟

 81. سلام وقت بخیر . من ورودی 1400 پیامنور بودم بعد ترم یک که پاس کردم انصراف زدم . بعد دو سال الان رفتم دانشگاه بهم میگن باید دوباره از اول ثبت نام کنم . الان اون یک ترم من دیگه حساب نمیشه ؟ میتونم دوباره تو همون رشته که انصراف دادم تحصیل کنم ؟ ( من براساس سوابق تحصیلی قبول شدم )

 82. سلام خسته نباشید،من دانشجوی آموزش زبان انگلیسی روزانه هستم بهمن ماه در دانشگاه روزانه ثبت نام کردم و یک ترم تحصیل کردم
  نتایج کنکورم اومده و نتیجه دلخواهی بوده،ایا میتونم امسال انتخاب رشته انجام بدم؟و شرایط جا به جایی از یک دانشگاه روزانه به یک دانشگاه دیگر در صورت قبولی روزانه دومم،چی هست؟
  ایا مجبورم که حتما هزینه ای پرداخت کنم به دانشگاه اولم؟

  -پیش از پاسخگویی شما از زحماتش شما سپاسگذارم

 83. سلام و خداقوت . من یک سوال داشتم بسیار محبت می کنید اگر راهنماییم کنید.
  من تیر 1401 واحدهای درسیم رو در 8 ترم تمام کردم در دانشگاه دولتی ولی هنوز اقدامی برای گرفتن مدرک فارغ التحصیلیم نکردم. میخواستم بدونم آیا مشکلی پیش میاد و باید هزینه ای پرداخت کنیم در زمان گرفتن مدرک؟؟؟

 84. سلام من دانشجوی مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد (ورودی۱۴۰۱ با سوابق تحصیلی)هستم.آیا این امکان وجود داره که از دانشگاه آزاد انصراف بدم و برم دانشگاه آزاد واحد دیگه‌ای رشته علوم کامپیوتر(با سوابق تحصیلی)بخونم.

   1. سلام وقتتون بخیر. برای انصراف از دانشگاه آزاد پزشکی، منظور از نیمسال های باقی مانده تا اتمام دوره چیه؟ یعنی تمام نیمسال ها تا پزشکی عمومی؟ یا مثلاً تا تکمیل علوم پایه؟

 85. سلام .وقتتون بخیر یه سوالی داشتم. من دانشجوی پیام نورم. دوباره کنکور دادم الانم میخام انتخاب رشته کنم. الان لازمح ک انصراف بدم از دانشگاه یا وایسم جوابای انتخاب رشته بیاد؟اگ یجایی قبول شم انصراف گرفتن مدارک از دانشگاه زیاد وقت میبره؟ اخه تمام مدارکم دست دانشگاس . اخه میگن برای انصراف نهایی یه ماه طول میکشه تا اون موقع مهلت ثبت نام دانشگاه تموم نمیشه؟

   1. منم سوال مشابه ایشون رو دارم زمان اعلام نتایج انتخاب رشته یا زمانی که الان توشیم که مهلت انتخاب رشته رو داریم الان همین روزا بریم انتخاب رشته کنیم یا صبر کنیم مشخص بشه که کجا قبول شدیم(یعنی تا زمان اعلام نتیجه انتخاب رشته)؟

 86. سلام وقت بخیر
  من سال ۱۴۰۱ ازمون ارشد دادم و دانشگاه روزانه قبول شدم ولی بعداز ۱ترم انصراف دادم و کل هزینه لغو تعهد و ایناروهم انجام دادم و مدارکمو گرفتم امسال دوباره کنکور دادم و احتمالا روزانه قبول میشم میخواستم ببینم این مکاتبه با سازمان سنجش که برای لغو محرومیت از پذیرش دانشگاه روزانه در متن بهش اشاره کردین چیه؟ و من ریز نمراتم رو باید از دانشگاه کارشناسی بگیرم یا دانشگاهی که ازش انصراف دادم؟

  1. سلام وقت بخیر
   در حال حاضر محرومیت ها برداشته شده و شما می توانید مجدد در دوره روزانه شرکت کنید.

 87. سلام و عرض ادب بنده سه سال قبل بخاطر مشکلاتی از رشته ی پرستاری انصراف دادم
  حالا دوباره در کنکور شرکت کردم و پرستاری قبول میشوم آیا مشکلی برای ثبت نام و تحصیل در پرستاری ندارم؟

  1. سلام وقت تون بخیر..
   من الان درحال انصراف از دانشگاه روزانه سوابق تحصیلی هستم و…

   و میخام انتخاب رشته کنم برای ی دانشگاه دیگ با سوابق… میخاستم ببینم حتما باید انصراف کامل شه انتخاب رشته کنم یا انتخاب رشته کنم بعدش انصراف کامل کنم؟!
   بعد اینک موقع انتخاب رشته ی قسمت میاد ک درحال تحصیل روزانه یا انصرافی من باید کدومو بزنم …

   خیلی ممنون میشم زود جواب بدید اخه امروز وقت اخرشه نمیدونم باید چیکا کنم ….

 88. سلام وقت بخیر ، اگر کسی از رشته مکانیک انصراف داده باشه می‌تونه بره رشته انرژی یا مثلا هوافضا که مال همون دانشکده هستن رو بخونه؟

   1. ببخشیدمن رشتهرشیمی ازمایشگا دولتی بودم بعد دو ترم انصراف دادم یک سال گذشته میتونم برم ازاد و اینکه مدارک دیپلمم که اون دانشگاهع باید برم بگیرم؟؟

     1. سلام من دانشجوی روزانه هستم اگر انتخاب رشته کنم و قبول بشم ولی ثبت نام نکنم نیازه از رشته قبلی انصراف بدم؟

 89. با سلام. من پارسال دانشگاه روزانه قبول شدم یک ترم رفتم گفتم بهشون انصراف میدم یک تومن گفتن هرینه داره اما نرفتم و پرداخت نکردم الان میرم میگن 6 تومن میشه هزینه اش اون زمان باید حذف ترم میکردم اما در جریان نبودم الان هیچ راهی نداره؟امسال هم کنکور دادم اگه دانشگاه روزانه قبول شم چطور؟

  1. ببخشید میشه از مون کاردانی به کارشناسی یک رشته رو قبول شد بعد ترم اول رو مرخصی بگیرم برای کنکور سراسری و اگر سراسری رشته مورد نظرم رو قبول شدم از کاردانی به کارشناسی انصراف بدم و تو رشته جدید تحصیل کنم؟

  2. سلام وقت بخیر، من یه پشت کنکوریم میخواستم انتخاب رشته کنم برم فیزیوتراپی زاهدان بعد ترم یک دو رو مرخصی بگیرم بزای کنکور بخونم، ترم اول رو مرخصی میدن؟ ایا میشه دو ترم متوالی رو مرخصی گرفت؟ هزینه انصراف از فیزیو زاهدان به چ صورته؟ کلش ک هشت ترمه میشه کارشناسی پیوسته ینی هشت نیم سال منهای هشت، اینجوری ک انصرافش هزینه نداره مگ میشه

 90. سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی ترم ۴ دانشگاه الکترونیک (مجازی ) هستم رشته آموزش زبان انگلیسی میخونم امسال در کنکور ۱۴۰۲ شرکت کردم ،اگر دانشگاه آزاد حضوری قبول بشم میتونم تمامی درس هایی که در چهار ترم خوندم رو معادل سازی کنم که دیگه مجبور نشم اون هارو در دانشگاه جدید بخونم

  1. سلام وقت بخیر
   دانشگاه ازاد معمولا برای معادل سازی دروس سایر دانشگاه سخت گیری می کند.

  2. سلام وقت بخیر لطفاً پاسخ دهید.من دانشجوی ترم ۴ آی تی بودم که
   ۸ واحد باقی مانده دارم که نزدیک دو سال پیگیر نشدم
   تا امروز از دانشگاه تماس گرفتن که یا باید بیای ادامه بدی یا انصرافت بخوره که مشمول جریمه میشی
   اگر من نخوام برم اون ۸ واحدو پاس کنم
   و جریمه هم ندم و در آینده هم نخوام ادامه تحصیل بدم در دانشگاه
   دیگر
   چه اتفاقی می افته
   لطفاً پاسخ دهید

   دو سالو خورده ای هست که شاغلم نمیخواهم شغلمم ول کنم برم پای درس و مسیرم به دانشگاه دور است

   1. سلام خسته نباشید بنده بهمن ماه یعنی سال 1401 قبول شدم دانشکده و روزانه هم آوردم آیا میشه در امسال مهر 1402 ثبت نام کنم در سنجش

   2. سلام وقت بخیر
    من میخواستم دانشگاه غیرانتفاعی یا پیام نور برم و برای ترم دوم مرخصی بگیرم و کنکور شرکت کنم و بعد از قبولی در دانشگاه دولتی، از پیام نور یا غیر انتفاعی انصراف بدم
    انصراف از پیام نور بهتر و ارزانتر و راحتتر هست یا غیر انتفاعی ؟
    باید جریمه پرداخت کنم (درصورتیکه دولتی قبول بشم )
    برای ترمی که مرخصی گرفتم هم باید جریمه بپردازم ؟

     1. سلام
      من دانشجوی دروه روزانه هستم ورودی سال ۹۹ الان میخوام انصراف بدم ودر کنکور سال بعد شرکت کنم آیا باید جریمه بدم؟ و تا چه زمانی مهلت دارم برای پرداخت جریمه؟

 91. سلام وقت بخیر،من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد ورودی ۱۴۰۰ هستم و مشمول خدمت هم نیستم، سنوات مجاز بنده ۶ ترم بود که تا الان سنوات ۳ ترمم استفاده شده،ولی به دلیل شرایط کاری و راه دور و گرفتاری در این ۳ ترم واحد های خیلی کمی رو پاس کردم،و الان از سنوات مجازم فقط ۳ ترم دیگه باقی مونده،خواستم بپرسم اگر از دانشگاه انصراف بدم و در یک دانشگاه نزدیکتر به محل کارم ثبت نام کنم،آیا در دانشگاه جدید مجدد ۶ ترم سنوات مجاز بهم تعلق میگیره یا خیر؟سوال دومم اینه که الان میتونم انصراف بدم یا مهلتش تمام شده؟سپاسگزارتون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   بله در صورتی که در سنوات مجاز انصراف دهید یکسال مهلت معرفی دارید و درصورتی که اولین انصراف شما باشد مجدد می توانید از کل سنوات تحصیلی ثبت نام دوره جدید استفاده کنید.

 92. سلام
  دختر من در یکی از دانشگاهها بورسیه سازمان نظامی هست و سه ترم گذرانده و حالا می خواد مرخصی بگیره و در کنکور سال آینده شرکت کنه آیا میتونه این کار رو انجام بده و براش مشکلی نخواهد داشت؟ و آیا در طول دوران مرخصی حقوق و مزایا بهش تعلق می گیره؟

 93. سلام من دانشجوی روزانه دانشگاه سراسری هستم.ایا این امکان وجود داره که انصراف بدم و از طریق سوابق رشته های مجازی دانشگاه های دولتی رو انتحاب کنم؟ ایا باید جریمه انصراف رو ببردازم یا چون دانشگاه بعدیم دولتی هست نیازی به برداخت جریمه نیست؟

 94. با سلام خسته نباشید یک سوال داشتم من سال ۱۴۰۰ رشته حقوق دانشگاه آزاد ثبت نام کردم ولی بعد از دو ترم انصراف دادم و از پاییز ۱۴۰۱ من رفتم دانشگاه پیام نور رشته علوم تربیتی ثبت نام کردم میخواستم بدونم آیا من الان که در دانشگاه پیام نور دانشجو هستم سنوات تحصیلی ام از دانشگاه آزاد حساب میشه یا با ثبت نام جدیدم در دانشگاه پیام نور سنوات تحصیلی ام مجدد ۱۰ نیمسال میشه یا ۶ نیمسال اگه میشه یه راهنمایی بکنید ممنون میشم

  1. سلام سلامت باشید.
   در صورت انصراف سنوات تحصیلی شما مجدد برابر ده ترم در نظر گرفته می شود.

   1. سلام و درود خدمت شما وقتتون بخیر
    اگه دانشجویی ترم 10 دانشگاه پیام نور باشه و تا پایان شهریور 403 معافیت داشته باشه اگه ترم آخر انصراف بده بازم اون یکسال فرجه بهش تعلق میگیره ک بتونه کنکور 404 هم بده؟

    1. سلام
     بله در صورتی که در سنوات مجاز انصراف دهید از زمان یکساله می توانید استفاده کنید.

 95. سلام
  دیپلم ۹۸ هستم ، بنده پیام نور واسه معافیت ثبت نام کردم مرخصی گرفتم ،
  ۱۴۰۱ دکتری عمومی دامپزشکی آزاد قبول شدم از پیام نور انصراف دادم ، ۲ ترم خوندم
  میخواستم مجدد کنکور بدم واسه پزشکی آزاد دانشگاه خودمون ، آیا با تغییر رشته بدون انصراف موافقت می شود
  ، چقدر احتمال قطعی دارد ، ممنون میشم بفرمایید ❤️
  البته معافیت تحصیلی بنده تا ۱۴۰۹ هست
  و اکثر واحد ها تطبیق میخورن

 96. سلام
  دیپلم ۹۸ هستم ، بنده پیام نور واسه معافیت ثبت نام کردم مرخصی گرفتم ،
  ۱۴۰۱ دکتری عمومی دامپزشکی آزاد قبول شدم از پیام نور انصراف دادم ، ۲ ترم خوندم
  میخواستم مجدد کنکور بدم واسه پزشکی آزاد دانشگاه خودمون ، آیا با تغییر رشته بدون انصراف موافقت می شود
  ، چقدر احتمال قطعی دارد ، ممنون میشم بفرمایید ❤️

  1. سلام وقتتون بخیر . من دو سال پیش دانشگاه آزاد یه ترم خوندم ولی دیگه نرفتم کلا.
   این موضوع مشکلی برای مهاجرتم ایجاد میکنه؟ به مدارکی که دست دانشگاه دارم نیازی ندارم.یعنی نرفتم انصراف بدم . فقط دیگه نرفتم

 97. سلام ببخشید من غیرانتفایی میخونم میخام انصراف بدم پیام نور شهر خودم ثبت نام کنم .۳ترم مشروطی دارم میخام ببینم واحدام تطبیق میخوره و اون مشروطیا سرجاش میمونه یا نه ؟؟ترم ۹ هستم اگه انصراف بدم پیام نور ثبت نام کنم واحد هامو تطبیق بدم چن ترم مجاز به خوندن هستم ؟؟رشتمو عوض نمیکنم شیمی محض ادامه میدم

  1. سلام
   در صورتی که انصراف دهید و از دانشگاه اخراج نشوید سوابق تحصیلی مجدد در نظر گرفته می شود.

   1. سلام وقتتون بخیر
    من سال 99 فارغ التحصیل شدم و سال 1400 دانشگاه علمی کاربردی ثبت نام کردم و سال 1401 انصراف دادم…بعد اینکه کنکور قبول نشدم برای اینکه.غیبت سربازی نخورم دانشگاه آزاد ثبت نام کردم…. حالا میخوام کنکور 1403 رو شرکت کنم ….سوالم اینه که اگر رتبه خوبی بیارم اجازه میدن برای بار دوم انصراف از دانشگاه بدم یا نه
    ممنون میشم راهنماییم کنید 🙏

     1. سلام من میخوام از حسابداری پیام نور انصراف بدم و تا سال 1404 معافیت تحصیلی دارم . اگه برم حقوق دانشگاه آزاد ،مجددا معافیت تحصیلی بهم میدن؟ چون هر دوتا رشته کارشناسی پیوسته هستند میپرسم

      1. سلام
       درصورتی که اولین انصراف شما باشد بله می توانید مجدد 10 ترم سنوات دریافت کنید.

     2. با سلام
      بنده به خاطر شرایط متاهلی و فرزند در ترم 8 دوره دکتری ترک تحصیل کردم. الان استخدام دولتی هستم. آیا با گذراندن دوره تعهد خدمت می توانم مدارک ارشد و کارشناسی خود را از دانشگاه محل دکتری بگیرم؟ اگر بله بعد از چند سال سابقه؟

  2. سلام هزینه انصراف از دانشگاه دولتی روزانه در مقطع ارشد که پرپوزال تایید نشده و مهلتش گذشته چقدر هست و ایا امکان ادامه کار پروپوزال و تایید ان هست که پایان نامه رو دفاع کنن
   دانشگاه علامه طباطبا یی
   ممنون

 98. سلام خسته نباشید
  من اگر امسال انتخاب رشته بکنم و برفرض دانشگاه دولتی بیارم و نرم سال بعدش میتونم دوباره کنکور شرکت کنم یانه؟
  و یا اگه برم میتونم یکسال مرخصی بگیرم درس بخونم و دوباره کنکور بدم اگر دانشکاه بهتری اوردم و خواستم اون دانشگاه رو برم باید جریمه بپردازم؟

  1. سلام سلامت باشید.
   بله می توانید محدودیت ها صرفا برای آقایان که خدمت سربازی انجام نداده اند در نظر گرفته شده است.

   1. سلام وقت بخیر…اگه من امسال نتیجه کنکورم بیاد و باهاش برم دانشگاه روزانه مثلا امیرکبیر و مثلا داخل دانشگاه از مرخصی هم استفاده کنم و بعضی از درس هارو هم پاس کنم بعضی هارو نه، مردود شم…بعد اخر سال اول..یعنی بعد از گذروندن 2 ترم…بخوام از رشته ایی که میخونم بیام بیرون،انصراف بدم و برم داخل یه دانشگاه دیگه و رشته دیگه ثبت نام کنم با نتیجه همون کنکور که دادم (تا دو سال اعتبار داره؟) این ثبت نام رو انجام بدم..درحال طی این داستان که تعریف کردم مشکلی پیش نمیاد؟؟بعد درس های که خودم انتخاب میکنم دیگه تطبیق میخوره درسته؟ و اینکه هیچ نکته منفی خاصی که نداره، به جز اون جریمه که باید پرداخت شه ؟

    1. سلام وقت بخیر
     شما بعد از فارغ التحصیلی یکسال مهلت معرفی دارید و در صورتی که در دانشگاه پذیرفته شوید و ثبت نام کنید در صورت انصراف یکسال مهلت معرفی دارید و صرفا یکبار مجاز به انصراف و تحصیل مجدد خواهید بود.

 99. با سلام
  بنده انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد انجام دادم، در صورتی که شبانه بیارم و برای ثبت نام در دانشگاه اقدام نکنم، انصراف تحصیلی برام صادر میشه؟در مورد دوره روزانه چطور؟
  و اینکه چطور میتونم از وضعیت انصراف تحصیلیم استعلام بگیرم که آیا انصرافی ثبت شده یا خیر؟
  خیلی ممنون

   1. سلام وقتتون بخیر
    اگر با پذیرش بدون آزمون در دوره روزانه ثبت نام کنیم و از دانشگاه دولتی قبلی انصراف بدهیم باید جریمه پرداخت کنیم ؟ یا تغییر رشته محصوب میشه و نیازمند پرداخت جریمه نیست
    ممنون میشم راهنمایی کنید 🙏

 100. سلام من دانشجو روزانه هستم ترم اول کلاس رفتم ترم دوم مرخصی گرفتم کنکور دادم حالا اگه روزانه قبول بشم وبخوام برم دانشگاه جدید ثبت‌نام کنم بازم باید بخاطر انصراف از دانشگاه قبلی جریمه بدم؟

    1. سلام
     من کارشناسی روانشناسی میخونم پیام نور میخوام انصراف بدم مهندسی صنایع غذایی دانشگاه آزاد ثبت نام کنم امکانش هست؟

  1. سلام وقت بخیر
   کسی ک از دانشگاه دولتی روزانه انصراف داده دوباره می تونه تو ی رشته جدید با سوابق ثبت نام کنه؟

   1. سلام وقت بخیر
    بله می توانید برای اقایان که خدمت سربازی انجام نداده اند محدودیت دارد.

 101. با سلام و عرض ادب خدمت مشاوران محترم
  باتوجه به اعتبار نتایج کنکور تا دوسال میتونم با دادن انصراف دوم و گرفتن معافیت یک ساله کنکور بدم و بعد از اومدن نتایج برم خدمت سپس بازگشته و از نتایج ان کنکور برای پذیرش در دانشگاه استفاده کنم؟؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید

  1. سلام
   بر اساس اطلاعیه های سازمان سنجش و درصورتی که قوانین تغییر نداشته باشد بله

   1. سلام من دو ترم پردیس خودگردان دانشکاه دولتی ارشد خوندم و اکه ترم دیگه ثبت نام نکنم و انصراف هم ندم میخواستم بدونم نامه ای میزنن برام؟

 102. سلام وقت ب خیر خوووب هستین
  من دانشجوی دانشگاه آزاد هستم مقطع کاردانی تا اول اسفند امسال معافیت دارم
  خاستم بدونم اگه اواخر شهریور امسال انصراف مو بدم یکسال جا دارم که دانشگاه برم درسته؟میخواستم کنکور 403 رو شرکت کنم
  و بفرض اگه 15 شهریور انصراف بدم تا 15 شهریور سال 403 بهم مهلت معرفی میدن اینجوری هم میتونم کنکور بدم هم انتخاب رشته که مرداد شروع میشه رو انجام بدم ، ولی نتایج نهایی ممکنه بعد پایان معافیت من باشه…چیکار کنم که مشکلی پیش نیاد ؟

  1. سلام وقت بخیر
   شما در صورت انصراف یکسال مهلت معرفی دارید. باید در اخرین لحظه مدارک ارسال کنید تا وارد غیبت نشوید.

   1. سلام من دانشجوی دانشگاه آزاد هستم و ی بار از دانشگاه دولتی انصراف دادم و امسال دوباره کنکور دادم آیا میتونم درصورتی ک رتبه ام خوب باشه انتخاب رشته کنم
    مشکل نظام وظیفه هم ندارم چون پایان خدمت دارم

   2. سلام
    من دانشجوی ورودی ۱۴۰۰ هستم و امسال هم کنکور شرکت کردم با توجه به حرف خودتون در بالا، من میتونم تا اومدن جواب قطعی قبولی کنکور امسال صبر کنم و انصراف ندم؟ درست متوجه شدم یا خیر؟
    ممنون ک پاسخگو هستین

 103. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی کارشناسی ارشد روزانه هستم ورودی ۹۲
  برام مشکلی پیش اومد فقط پایان نامم مونده می خواستم انصراف بدم برم سربازی
  باید جریمه بدم؟
  چون یکی از مدارک برای اعزام مدرک تحصیلی هست

 104. سلام وقتتون بخیر من سال ۱۴۰۱ دوره روزانه دانشگاه فنی قبول شدم ، پیش ثبت نام اینترنتی انحام دادم ولی چو ترم بهمن بودم چون کلاسا ب حد نصاب نرسید کلاسا تشکیل نشد و فرابند ثبت نام دیگ ادامه ندادیم و شماره دانشجویی صادر نشدو معافیت تحصیلی هم صادر نشد برام ( پذیرش ) نزدن اصلا برام چون شماره دانشجویی اینا ندادن

  سوالم اینه ، آیا برام انصراف زدن ؟

 105. سلام و عرض ادب
  وقتتون بخیر
  ببخشید من امسال کنکور ارشد دادم و میخواستم بدونم اگر روزانه قبول شم آیا امکانش هست نرم و سال دیگه مجدد کنکور بدم. آیا محرومیتی در پی داره؟ آیا باید کار خاصی برای این نرفتن انجام بدم ؟ (تا الان از هیچ مقطعی انصراف ندادم)

 106. سلام من ارشد شرکت کردم و انتخاب رشته انجام دادم و میدونم که روزانه قبول میشم
  ولی چون شهرش دوره نمیخوام برم، حالا باید چیکار کنم که محروم از تحصیل نشم؟ وقتی جوابا اومد کلا ثبت نام نکنم یا دانشگاهو ثبت نام کنم و بعد از یک ترم انصراف بدم؟؟؟

 107. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی نقاشی روزانه ورودی 1400 هستم . ترم یک پاس کردم ترم دو مشروط شدم ترم سه رو حذف ترم کردم و ترم چهار هم مرخصی گرفتم که درکنکور1402 شرکت کنم و درصورت قبولی در دانشگاه مدنظرم بدون پرداخت هزینه از دانشگاه فعلیم انصراف بدم اما متاسفانه از قبولیم در کنکور 1402مطمعن نیستم.
  اگه بخوام از دانشگاه انصراف بدم که کنکور1403 رو شرکت کنم که شهر بهتری قبول بشم از انتخاب رشته نقاشی روزانه محروم میشم؟ و اینکه اگه ریزنمرات رو نخوام و فقط مدارک دیپلمم رو از دانشگاه بگیرم باید جریمه بدم؟ و اینکه ترم مشروطیم و ترمی که حذف کردم و مرخصی گرفتم جزو ترم های گذرانده من حساب میشن یا نه؟

 108. سلام وقت بخیر. من دانشجوی دانشگاه دولتی هستم. الان. یه ترم مشروط شدم. میخوام یه رشته دیگه داخل دانشگاه آزاد ثبت نام کنم و دانشگاه دولتی هم ادامه بدم تا سه ترم مشروط بشم که نخواد هزینه انصراف بدم. میشه این کار رو انجام داد. و دانشگاه آزاد ادامه داد. مشکلی پیش نمیاد بعدا

 109. سلام وقت بخیر. من دانشجوی دانشگاه دولتی هستم. الان. یه ترم مشروط شدم. میخوام یه رشته دیگه داخل دانشگاه آزاد ثبت نام کنم و دانشگاه دولتی هم ادامه بدم تا سه ترم مشروط بشم که نخواد هزینه انصراف بدم. میشه این کار رو انجام داد. و دانشگاه آزاد ادامه داد. مشکلی پیش نمیاد بعدا

 110. سلام من دانشجوی رشته ادبیات فرانسه در دانشگاه روزانه بودم ورودی ۱۴۰۰بوده ام و در همان ترم اول انصراف دادم سوالم اینه که میتونم امسال دوباره رشته ادبیات فرانسه را در شهر دیگه قزنم؟

   1. سلام.من ورودی روزانه 401 هستم و دو ترم پشت هم مرخصی گرفتم که کنکور بدم.اگر رتبه ام خوب بشه و قصد انتخاب رشته داشته باشم محدودیتی تو انصراف از دانشگاه قبلی ندارم چون هیچ ترمی پاس نکردم؟

    1. سلام من دانشجوی رشته علوم کامپیوتر شبانه هستم..و بعد از چند ترم تحصیل تصمیم دارم که انصراف بدم.. میخواستم بپرسم که میشه بعد از انصراف ریز نمرات رو گرفت و با دانشگاه پیام نور و رشته ی دلخواهم تطابق بدم؟حتی دروس تخصصیشو؟

   2. سلام وقت بخیر، ببخشید یک سوال داشتم. من در حال حاضر دانشجوی ترم ۴ پیام نورم و ۳ ترم دیگه مونده تا گرفتن لیسانسم، اگر در کنکور سال آینده شرکت کنم و برای انتخاب رشته دانشگاه دولتی نیمسال دوم رو انتخاب کنم تا بعد از ترم آخر لیسانس ترم اول رشته جدید رو شروع کنم، امکان دارد برای ثبت نام که مهر ماه هست مشکلی پیش نیاد؟از اونجایی که ورودی های بهمن هم باید مهر ثبت نام کنن و من نمیخوام ترم مهر ماه رو ثبت نام کنم چون ترم آخر لیسانسم میفته اون موقع با این حساب موقع ثبت نام ترم بهمن هنوز از دانشگاه قبلی انصراف ندادم و دانشگام دی ماه تموم میشه دقیقا قبل شروع ترم بهمن ، با این اوصاف در صورت قبولی در رشته محل جدید ثبت نام میکنن؟

   3. سلام.ببخشید این سوالم خیلی مهمه میشه جواب بدید.من روزانه 401 قبول شدم ولی دوترم مرخضی گرفتم و هیچ واحدی پاس نکردم و میخوام امسالم هم کنکور بدم.اگر بخوام برم رشته دیگه ای روزانه دانشگاه قبلی مشکلی برای انصراف پیش نمیاد بخاطر اینکه واحدی پاس نکردم؟

    1. سلام وقتتون بخیر من ۹ مهر سال پیش از دانشگاه انصراف دادم و الان گفتن نیمه دوم مهر برای ثبت نام دانشگاه ها آغاز می شود الان برای من مشکلی برای یک سال معافیت پیش می آید؟

 111. سلام خسته نباشید
  یک سوال داشتم
  من شنیدم هر دانش‌آموز مشمول یک بار بیشتر نمیتونه از دانشگاه انصراف بده و دوباره به تحصیل بپردازه.شرایط من کمی خاصه
  من دانشجوی پیام نور بودن وتصمیم به انصراف گرفتم
  حدودا دو ترمی ازش گذشت و پشیمون شدم و با مراجعه به دانشگاه برام دوترمی که نبودم رو مرخصی حساب کردن و هزینه مرخصی رو دادم و دوباره به تحصیل برگشتم از ادامه همون جایی که باقیمانده بود به عبارتی انصرافمو لغو کردن و دانشگاه فرستاد که از سازمان وظیفه هم نامه براشون آوردم با مضمون بازگشت به تحصیل نامبرده مشکلی ندارد
  الان سوالم اینه که من میتونم یکبار دیگر انصراف بدم و برم دانشگاه دیگه ؟
  یا اون انصرافی که لغو شده هم بحساب میاد؟
  برای انصراف دادن و رفتن به دانشگاه دیگه به مشکل میخورم؟

  1. سلام سلامت باشید.
   شما باید از طریق نظام وظیفه عمومی شهر محل زندگی به صورت حضوری استعلام بگیرید در صورتی که در سامانه برای شما معافیت ثبت نشده باشد می توانید انصراف دهید.

   1. سلام.من دانشجوی ارشد روزانه بودم که دانشگاه بدلیل عدم ارائه پروپوزال و عدم مراجعه برای من انصراف ثبت کرده. امسال قصد شرکت در آزمون ارشد ۱۴۰۳ رو دارم. میخواستم بدونم که آیا میتونم در صورت قبولی در روزانه یا شبانه در همان رشته و گرایش قبلی تحصیل کنم؟
    و اگر کنکور ۱۴۰۳ روزانه قبول شوم باید جریمه پرداخت کنم؟

 112. سلام وقت بخیر دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی ام ترم ۴ مقطع کاردانی و تا اول اسفند امسال معافیت دارم
  میخاستم کنکور ۴۰۳ رو شرکت کنم و قصد انصراف از دانشگاه رو دارم ، میتونم توی ترم آخر دانشگاه مثلا آبان ماه انصراف بدم و یکسال فرجه ی بعد انصراف استفاده کنم و بدون مشکل سربازی برم دانشگاه ، و آیا بنظر شما قوانین نظام وظیفه برای کنکور ۱۴۰۳ مثل امسال هستش؟

   1. سلام. دانشجوی ارشد روزانه ترم دو هستم. اگه بخوام از دانشگاه انصراف بدم و توی کنکور ارشد اسفند امسال شرکت کنم چون روزانه هستم تا کی باید انصراف بدم؟ قبل از ثبت‌نام کنکور یا بعد از اومدن نتایج؟

    1. سلام
     بر اساس قوانین جدید شما تا زمان قبولی نهایی در ارشد یعنی شهریور ماه باید انصراف دهید و نیازی به انصراف در زمان ثبت نام نیست .

   2. سلام خسته نباشید
    من دانشجوی ترم 3 پرستاری دانشگاه دولتی هستم
    میخواستم بدونم میشه بدون انصراف از رشته پرستاری در کنکور 1403 شرکت کنم و بعد از قبولی از پرستاری انصراف بدم

 113. سلام خسته نباشین
  من اواخر بهمن ماه از دانشگاه دولتی روزانه انصراف دادم و با پرداخت جریمه دیپلمم رو آزاد کردم.
  میخواستم ببینم امکان اینکه تابستون توی دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم برام وجود داره؟

  1. سلام من دانشجوی پیام نور هستم همه درسامو پاس کردم ولی می‌خوام انصراف بدم امکانش هست، بخاطر شرایط کاریم؟

   1. سلام بله می توانید انصراف دهید برای اقایان که سربازی نرفته اند محدودیت وجود دارد

 114. سلام دانشجوی روزانه هستم ترم دو اگر بعد قبولی در رشته روزانه دیگر در کنکور امسال از دانشگاه در حال تحصیلم انصراف بدهم آیا مشمول پرداخت جریمه انصراف میشوم یا خیر؟

 115. سلام و درود خدمت شما کارشناس محترم
  من دانشجوی ترم دو روزانه هستم و قصد شرکت در کنکور ۱۴۰۲را دارم اگر در رشته روزانه دیگر قبول شوم آیا هزینه انصراف این دو ترم را باید به دانشگاه در حال تحصیل بپردازم یا خیر؟

   1. سلام. ببخشید من پارسال غیر انتفاعی قبول شدم مقطع ارشد اما بخاطر هزینه هاش منصرف شدم از رفتن. ثبت نام‌انجام دادم شهریه ثابت هم دادم ولی نرفتم کلا. بهم گفتن ۱۷ میلیون جریمه باید بدم. اگه ندم‌جریمه رو و انصراف ندم کلا چی میشه؟؟؟؟

 116. سلام

  بنده دانشجوی پیام‌نور ورودی 1400 هستم، دوبار یعنی (دو ترم) مرخصی تحصیلی گرفتم، و الان هم دانشجوی این دانشگاه هستم حالا دوتا سوال:

  1_ در کنکور ۱۴۰۲ شرکت کردم و در ثبت‌نام کنکور وضعیت سربازی را زدم دانشجو انصرافی که اگه رشته مورد نظرم را آوردم، انصراف بدم ولی الان نمی خوام انصراف بدم چون کنکور ۱۴۰۲ خوب نشد، آیا باید انصراف بدم یا می تونم ادامه بدم؟؟؟؟؟

  ۲_می خواهم کنکور 1403 شرکت کنم، چه زمانی باید از دانشگاه انصراف بدم، مهر ، دی ، هر زمان در طول سال؟؟؟؟؟؟آیا حتماً باید کنکور قبول بشوم و بعد انصراف بدم یا می تونم از الان (بعد کنکور۱۴۰۲) انصراف بدم و تا کنکور ۱۴۰۳ بخونم؟؟؟؟ مشکلی از لحاظ نظام وظیفه داره یا نه؟؟؟؟؟؟ یعنی با انصراف من از دانشگاه تا یک سال می تونم صبر کنم و درس بخوانم؟؟؟؟

  ممنون

 117. سلام وقتتون بخیر.
  من دو ترم ارشد خوندم دانشگاه آزاد ولی بعدش دیگه بخاطر شرایطی که پیش اومد نرفتم دانشگاه و مراحل انصرافو طی نکردم. امسال میخوام کنکور سراسری ارشد شرکت کنم توی یک رشته ی دیگه. میتونم؟ یا باید حتما قبلش مراحل انصراف از دانشگاه آزاد رو طی کنم؟

  1. سلام وقت بخیر
   من دانشجو ترم ۴کارشناسی دپلتی روزانه بودم. قبل پایان ترم ۴ انصراف دادم.و تو کنکور تیر شرکت میکنم.کارای انصرافمم تموم شدس و حکم انصرافم صادر شده و توسامانه هم انصراف خوردم .ولی تالان هزینه ندادم. مدرکی هم دست داتشگاه بصورت فیریکی ندارم.
   سوالم الان اینه که ایا باید برای ثبتنام دانشگاه جدید یا کلا هزینه انصراف باید بدم ب دانشگاه؟!!اخه تاالان هیچی نگرفتن از من.انصرافمم قطعی جواب دادن و .البته سهمیه ۵درصدم دارم …ممنون میشم جواب بدین الان من هزینه رو باید بدم یا نه چون واقعا ذهنم درگیره…

   1. سلام وقت بخیر
    درصورتی که درخواست ریز نمرات ندهید نباید هزینه انصراف پرداخت کنید.

 118. سلام روزتون بخیر.
  من ترم ۴روزانه هستم میخوام انصراف بدم برم دانشگاه ازاد یه رشته دیگه بخونم.
  من باید جریمه بدم؟
  اگه ریز نمرات و نگیرم هم باید جریمه بدم؟

 119. دانشجوی ترم 3 کارشناسی پیوسته روزانه هستم. قصد انصراف دارم. شنیدم که بابت هر ترم باید 7 میلیون جریمه شوم. آیا میشه کاری کرد که فقط انصراف بدم و جریمه را پرداخت نکنم. مدرک دیپلم من دست دانشگاه هست. به ریزنمرات واحدهایی هم که گذروندم نیازی ندارم. فقط انصراف می خواهم و گرفتن مدرک اصلِ دیپلمم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

 120. سلام آقای رحمانی وقت بخیر
  میشه راجب ایست خدمت سربازی توضیح بدین
  من با توجه به پرس و جویی که با واحد اموزش دانشگاه داشتم بهم گفتن تا پایان این ترم (من مقطع کاردانیم ترم 4)باید انصراف بدی
  مثلا من بیست شهریور امسال انصراف بدم تا بیست شهریور سال بعدش جا دارم درسته؟ بعد نتایج کنکور 1403 اواخر شهریور میاد و چن روز از معافیت من میگذره ، باید چیکار کنم دفترچه پست کنم تا غیبت نخورم؟دفترچه که پست کنم فورا باید برم سربازی؟ و وسط خدمت ایست بزنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام
   شما یکسال مهلت دارید . در صورت اتمام باید دفترچه ارسال کنید تا وارد غیبت نشوید.

   1. سلام وقت بخیر من ورودی ۹۸ کارشناسی پیوسته هستم و ۴ ترم اول مرخصی گرفتم و الان ترم 8هستم و تا شهریور ۱۴۰۳معافیت دارم
    واحد خیلی کمی گذروندم میشه بعد تابستون بعد از امتحانات انصراف بدم و ترم مهر ۱۴۰۲ رشته الانم رو رو تو دانشگاه دیگه ثبت نام کنم و به مشکل سربازی نخورم؟معافیت ۵ ساله هم مجدد صادر میشه ؟ میتونم واحد هایی که تا الان پاس کردم رو موقع ثبت نام به دانشگاهی که قراره ثبت نام بکنم ارائه کنم مشکلی وجود نداره؟(همین رشته رو دانشگاه ازاد دیگه ثبت نام کنم )

     1. مرسی از پاسخگویی
      میتونم واحد هایی که تا الان پاس کردم رو دانشگاه مقصد معادل سازی یا ارائه کنم که مجدد نخونم؟ مشکلی بابت معافیت 5 ساله نمیخوره اینطور؟

   2. سلام .‌‌
    من دو ترم دانشگاه بودم یه ترمو مهمان گرفتم شهر خودم یه ترم تابستانی هم برداشتم
    ترم آخر دیگه نه انتخاب واحد کردم نه رفتم دانشگاه برای انصراف
    الان بعد ده سال پیگیر شدم گفتن خودشون وقتی مراجعه نکردم انصراف زدن. گفتن یا ۲۰ و خورده ای جریمه بده بیا ادامه شو بخون. یا از اول کنکور بده بیا واحدهایی که گذراندی تطبیق میدیم بهت بری هرجا خواستی ادامه شو بخونی حتی میتونی همینجا هم بزنی تو کنکور بیای همینجا ادامه بدی.
    حالا من سوالم اینه خودشون پیشنهاد دادن شبانه بزنی
    اما مدیر دانشگاه گفت میتونی روزانه هم بزنی
    یه ترم رو روزانه میری بعدیشو باهات شبانه حساب میکنن.
    با توجه به شرایطی که من داشتم روزانه هم شرکت کنم یا نه فقط شبانه بزنم تو دفترچه؟؟؟
    میترسم روزانه بزنم بعد قبول که شدم بگن اصلا بیخود کردی و برام دردسر شه
    ( چون‌۲ ترمم مونده ۴۰ واحد گفتن در واقع)
    لطفا راهنمایی کنید هر چی سایت بود من پیام دادم دریغ از یک جواب

  2. سلام خسته نباشید امیرهستم ازسازمان وظیفه عمومی ناجامعافیت تحصیل از۹۹تاتاریخ۱۴۰۴٫۶٫۳۱دارم
   من سال 99پیام نوردررشته مهندسی کامپیوتر ثبت نام کردم سال اول معافیت تحصیلی گرفتم ازپیام نوروشهریه روپرداخت کردم ویک ترم مشروط شدم ودوترم هم انتخاب واحدکردم ولی غیبت کردم درامتحانات فقط 15واحدپاس کردم درطی این 4ترم ودوترم هم که معافیت تحصیلی گرفتم
   اگرامسال۱۴۰۲ انصراف ازپیام نوربدهم وبرم به روزانه دولتی زبان انگلیسی ثبت نام کنم
   ایا؟کنکور ۱۴۰۳رومیتونم مجدد شرکت کنم وانصراف دوم روزانه زبان انگلیسی روبدم وازادپزشکی ثبت نام کنم
   ممنونم اززحمات همه ی شماعزیزان
   چون هدف من قبولی پزشکیه دوبارمیشه انصراف دادیکبارپیام نوررشته کامپیوتر ویکبارهم روزانه زبان انگلیسی
   ایاامکان داره

  3. سلام وقتتون بخیر
   من الان دارم روزانه میخونم سال دوم هستم.
   برای کنکور ۴۰۳ لازمه انصراف بدم یا میتونم بعد از نتیجه انصراف بدم؟ و بعد میتونم دوباره روزانه بخونم؟ دختر هستم

 121. سلام من ترم دوم دانشگاه آزاد واحد تهران شمال هستم و قصد دارم بعد از کنکور ۱۴۰۲ در صورتی که در رشته بهتری در واحد دیگری از دانشگاه آزاد پذیرفته شوم تحصیل کنم و دروسی که در واحد کنونی خواندم رو برای دانشگاه مقصد معادل سازی کنم.میخواستم بدونم آیا امکان معادل سازی دروس هست؟و چه زمانی باید انصرافم از دانشگاه اولی رو اعلام کنم؟مشمول هزینه انصراف میشم یا نه؟

  1. سلام
   شما از زمان انصراف یکسال مهلت معرفی دارید. امکان معدل سازی بسته به دانشگاه قبولی دارد.

  2. سلام خوبین ببخشید من دانشجو کارشناسی روزانه هستم ترم دو میخاستم بدون. ایا میتونم تا کاردانی ادامه بدم و بعد انصراف بدم ؟. چه راه هایی برای انصراف هت ک بدون هزینه و جریمه باسع

 122. سلام یک سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
  من رشته تجربی هستم سال 1401 کنکور دادم و قبول نشدم با توجه به معافیت از تحصیلی که داشتم برای کنکور 1402 شرکت کردم و تیر ماه کنکور میدهم
  میخواستم بدونم اگه دانشگاه دولتی روزانه یه رشته معمولی قبول شدم و بخوام در کنکور 1403 یه رشته بهتر توی یک دانشگاه روزانه دوباره کنکور بدم
  سوال – اگر قبول شدم برای انصراف از دانشگاه روزانه و ثبت نام در یک دانشگاه روزانه دیگر در یک رشته دیگر باید جریمه انصراف از دانشگاه را پرداخت کنم؟
  واقعا ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام
   شما یکبار در دورا تحصیل مجاز به انصراف و تحصیل مجدد خواهید بود بسته به دانشگاهی که پذیرفت می شوید باید هزینه پرداخت کنید.

   1. اگر همزمان با تحصیل در یک دانشگاه دولتی روزانه دانشگاه دولتی روزانه دیگری قبلول بشم باید برای انصراف از دانشگاه جریمه پرداخت کنم یا چون جفتش روزانه دولتی هست نیازی نیست؟

    1. در صورتی که ریزی نمرات بخواهید ارائه دهید بله هزینه انصراف دریافت می شود.

     1. داداش خیل عشقی که جوابمو دادی دمت گرم خیلی وقت بود دنبال این جواب میگشتم خدا خیرت بده

     2. ببخشید این جمله ای که میگین در صورتی که ریز نمرات بخوایم هزینه دریافت میشه وگرنه هزینه ای نمیگیرن یعنی چی؟ یعنی اگه نخوایم معادل سازی کنیم؟

 123. سلام خسته نباشید..من دانشجوی دوره روزانه مامایی و ورودی بهمن ۱۴۰۱هستم..من قصد شرکت در کنکور تیر۱۴۰۲ را دارم..با توجه به اینکه من تا شهریور که نتایج نهایی کنکور میاد فقط یک ترم رو گذروندم و در شروع ترم دوم مامایی هستم اگه من امسال در یک رشته روزانه دیگه قبول بشم آیا میتونم از مامایی انصراف بدم؟چون یه جا شنیده بودم که حتما باید نمرات ترم دوم هم ثبت بشه و بعد اجازه انصراف داده میشه..در غیر این صورت حق رفتن به یک رشته روزانه رو ندارم و فقط میتونم شهریه پرداز برم..میخواستم بدونم واقعیت چه چیزی هست؟

  1. سلام .‌‌
   من دو ترم دانشگاه بودم یه ترمو مهمان گرفتم شهر خودم یه ترم تابستانی هم برداشتم
   ترم آخر دیگه نه انتخاب واحد کردم نه رفتم دانشگاه برای انصراف
   الان بعد ده سال پیگیر شدم گفتن خودشون وقتی مراجعه نکردم انصراف زدن. گفتن یا ۲۰ و خورده ای جریمه بده بیا ادامه شو بخون. یا از اول کنکور بده بیا واحدهایی که گذراندی تطبیق میدیم بهت بری هرجا خواستی ادامه شو بخونی حتی میتونی همینجا هم بزنی تو کنکور بیای همینجا ادامه بدی.
   حالا من سوالم اینه خودشون پیشنهاد دادن شبانه بزنی
   اما مدیر دانشگاه گفت میتونی روزانه هم بزنی
   یه ترم رو روزانه میری بعدیشو باهات شبانه حساب میکنن.
   با توجه به شرایطی که من داشتم روزانه هم شرکت کنم یا نه فقط شبانه بزنم تو دفترچه؟؟؟
   میترسم روزانه بزنم بعد قبول که شدم بگن اصلا بیخود کردی و برام دردسر شه
   ( چون‌۲ ترمم مونده ۴۰ واحد گفتن در واقع)
   لطفا راهنمایی کنید هر چی سایت بود من پیام دادم دریغ از یک جواب

 124. سلام من اگه شهریور امسال انصراف بدم و در کنکور ۱۴۰۳ شرکت کنم امکانش هست رشته های ورودی بهمن دانشگاه سراسری رو واسه سال بعد انتخاب کنم؟
  (منظورم اینه انصرافمو که تو شهریور امسال بدم یک سال فرصت سربازی میافته تا شهریور سال بعد، رشته های ورودی بهمن هم از بهمن ماه شروع میشه! دراینصورت مشکلی از نظر نظام وظیفه پیش میاد؟)

  1. سلام در صورتی که اولین انصراف شما باشد بله شما تا یکسال بعد از انصراف مهلت معرفی دارید. برای ورودی بهمن باید دفترچه ارسال کنید تا غیبت نخورید.

   1. ممنونم از راهنماییتون
    ببخشید امکانش هست در این مورد با شخص شما مشاوره خصوصی داشته باشم؟ یه راه ارتباطی بهم میگید؟

   2. سلام و وقت بخیر ببخشید من دانشجوی ترم چهار دانشگاه ازادم و تا بهمن ماه سنوات دارم ، چون سنواتم تا قبل از کنکور 403 تموم میشه مجبور م انصراف بدم و از سنوات یکساله بعد انصراف استفاده کنم ، خاستم بدونم ایا در زمان ثبت نام در کنکور سراسری سال بعد حتمن باید دانشجو باشیم؟ یا اگه دانشجوی انصرافی هم باشیم مشکلی نداره و میتونیم ثبت نام کنیم؟

    1. سلام وقت شما هم بخیر
     دانشجوی انصرافی هم باشید امکان پذیر است. بعد از انصراف تا مدت زمان یکسال باید وضعیت درسی خود را مشخص کنید.

   3. سلام و وقت بخیر
    من دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی ترم ۴ مقطع کاردانی ام و تا اول اسفند امسال معافیت تحصیلی دارم ، میخام کنکور ۱۴۰۳ رو شرکت کنم ولی چون سنواتم تا اون موقع تموم میشه مجبور به انصراف از دانشگاه هستم ، بنظر شما کی انصرافمو بدم ک مشکلی واسه سربازیم پیش میاد ، آیا مثلا ۳۱ شهریور ماه انصراف بدم تا ۳۱ شهریور سال دیگه معافیت دارم و این قانون یکسال فرصت بعد انصراف هنوزم هستش ؟؟؟ک مجدد بتونم دانشگاه برم این اولین انصراف من هستش لطفا راهنمایی کنید خیالم راحت بشه و بتونم با تمرکز درس بخونم
    یه سوال دیگه هم ک داشتم کسی ک میخاد کنکور ثبت نام کنه حتمن باید در لحظه ی ثبت نام دانشجو باشه یا دانشجوی انصرافی باشه هم مشکلی نداره ممنون میشم جواب بدین

   4. سلام.
    من دانشجوی ارشدم و قصد انصراف دارم. قبل از پذیرفته شدن در ارشد پرونده پزشکی واسه معافیت تشکیل دادم و بعد از قبولی در دانشگاه کمیسیون تشکیل شد و بهم معافیت از رزم دادن. میخوام بدونم اگه انصراف بدم یه سال مهلت معرفی دارم که بتونم مجدد کنکور ارشد بدم یا باید برم سربازی؟

    1. سلام آقای رحمانی خسته نباشید
     بنده در دوره روزانه کارشناسی پیوسته میخوندم از اونجا انصراف دادم و مدرک کاردانی گرفتم بعد تو آزاد کاردانی به کارشناسی ثبت نام کردم سه ترم هم خوندم الان از دانشگاه قبلی نامه اومده ک باید لغو اموزش رایگان کنید برای ریزنمرات ینی اونو پرداخت نکنم نمیتونم لیسانس رو از ازاد بگیرم یا تو کنکور ارشد شرکت کنم؟؟
     ممنون میشم پاسخ بدید خیلی نگرانم

   5. سلام وقت بخیر ، من یک سال پشت کنکور بودم و کنکور که دادم اول توی دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم ولی همون ترم اول انصراف دادم و تو دانشگاه آزاد ثبت نام کردم ، برای انتقالی به دانشگاه آزاد دیگه ای میتونم اقدام کنم چون برای انتقالی شنیدم که باید از دانشگاه الان انصراف بدم

  2. سلام وقت بخیر
   ممنون میشم سوالم رو جواب بدید جناب رحمانی
   من دانشجوی ترم 8 مقطع کارشناسی دانشگاه تهران و شبانه هستم، و فعلا معافیت تحصیلی دارم ، آیا میتونم با توجه به وضعیت نظام وظیفه ام در همین ترم انصراف بدم ، و در دانشگاه پیام نور یا آزاد ثبت کنم؟ و اگر میشود سنواتم ۴ سال دیگر تمدید میشود و اجازه خروج سیاحتی از کشور در این ۴ سال را دارم؟

   1. سلام وقت بخیر
    درصورتی که مدرک معادل دریافت نکنید می توانید مجدد از یکسال مهلت معرفی و 5 سال معافیت تحصیلی در صورت ثبت نام مجدد استفاده کنید.

 125. سلام آقای رحمانی وقت بخیر اگه یه نفر ترم مهر رو انتخاب واحد نکنه و به دانشگاه آزاد هم مراجعه نکنه بعد دانشگاه براش انصراف از تحصیل بزنه . تاریخ انصراف از یک مهر حساب میشه یا اون تاریخی که خودشون حکم انصراف دادند.

   1. سلام.
    من یه بار چند سال پیش واسه کارشناسی کنکور دادم و روزانه قبول شدم ولی واسه ثبت نام مراجعه نکردم به دانشگاه و سال بعدش رفتم روزانه یه رشته و دانشگاه دیگه.
    حالا ارشد قبول شدم و دو ترم هم‌ رفتم ولی میخوام انصراف بدم. آیا این انصراف دومم محسوب میشه یا چون بار اول اصلا حضوری واسه ثبت نام و ارائه مدارک مراجعه نکردم انصراف محسوب نمیشده و الان مشکل دوبار انصراف نظام وظیفه ندارم؟ چون اون موقع واسه کارشناسی من بخاطر اینکه یکی از درس‌های پیش دانشگاهیمو قبول نشدم موفق به گرفتن مدرک و ثبت نام دانشگاه نشدم.

     1. جناب رحمانی جایی هست که بشه سوابق انصراف از تحصیل رو توی سایت نظام وظیفه یا سامانه‌های دانشگاهی وزارت علوم پیگیری کرد؟ مثلا من توی قسمت کد استعلام مدرک تحصیلی برام واسه همین موضوع انصراف ثبت نشده و فقط فارغ التحصیلی کارشناسیم ثبت شده.

 126. سلام آقای رحمانی
  اگه ترم ۴ کارشناسی انصراف داده باشم تا کی زمان دارم
  و میتونم تو زمان انصراف اربعین مسافر باشم؟؟

 127. سلام من رشته تجربی هستم و در کنکور 1401 کنکور شرکت کردم و قبول نشدم با توجه به معافیت از تحصیلم میخوام برای کنکور 1402 شرکت کنم و برام سواله که اگه کنکور 1402 رو توی یه دانشگاه روزانه رشته معمولی قبول شم و بخوام برای کنکور 1403 هم در کنار ادامه دادن دانشگاه در رشته روزانه اقدام کنم
  و در کنکور 1403 دانشگاه روزانه رشته مورد نظرم رو قبول بشم
  سوال – از لحاظ خدمت سربازی با توجه به اینکه یکسال معافیت از تحصیلم رو برای کنکور 1402 گذروندم به مشکل نمیخورم؟؟

   1. سلام خسته نباشید من دانشجوی حسابداری پیام نور هستم و تا به حال انصراف ندادم.قصد دارم به رشته حقوق دانشگاه خودم تغییر رشته بدم.اینجا یه سوال برام پیش اومده که آیا من با تغییر رشته به نوعی انصراف داده ام؟اگر از رشته ای که قراره بهش تغییر رشته بدم راضی نباشم،امکانش هست که انصراف بدم و وارد یک رشته دیگر شوم؟

   2. سلام وقت بخیر امید وارم خوب باشین لطفا به سوالم پاسخ بدین
    من دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی ترم ۴ هستم ، واحد های خیلی کمی پاس کردم کلا‌هدفم از رفتن به دانشگاه نرفتن به سربازی بود، سوال اولم اینه که آیا اگه بخام انصراف بدم بهم گیر میدن ک واحد های کمی پاس کردی یا مشکلی نداره ، دوما اگه بخام کنکور ۱۴۰۳ رو شرکت کنم کی باید انصراف بدم آیا امکان انصراف در ترم آخر وجود داره؟ و فرجه ی یکساله میدن یا حتمن باید ترم های ماقبل آخر انصراف بدیم ؟من معافیتم ۳۰ بهمن ۱۴۰۲ تموم میشه میتونم مثلا آذر ماه چن ماه قبل تموم شدن معافیتم انصراف اولمو بدم و یکسال فرصت داشته باشم و واسه کنکور بخونم
    خیلی ضروریه و نیاز دارم ب جوابتون مرسی ممنون میشم جوابمو بدین

    1. سلام وقت بخیر
     شما بابت انصراف و تحصیل مجدد مشکلی ندارید. تا ترم 5 مهلت انصراف دارید. شما بعد از انصراف یکسال مهلت معرفی دارید.

   3. سلام استاد وقتتون بخیر
    من ورودی ۹۸ کارشناسی پیوسته پیام نور هستم تاریخ پایان معافیتم شهریور ۱۴۰۳ هستش دو ترم اول مرخصی گرفتم و از بعد اون مرتب انتخاب واحد کردم و شهریه دادم اما واحد زیادی پاس نکردم خواستم اگه بخوام تیر ۴۰۳ کنکور بدم و مهر ۴۰۳ وارد دانشگاه جدید مثلا مقطع دکتری پزشکی بشم تا چه تاریخی باید انصراف بدم از پیام نور ک مشکلی بابت نظام وظیفه و گرفتن معافیت تحصیلی مجدد نداشته باشم
    و اینکه با توجه به اینکه تا شهریور ۴۰۳ معافیت تحصیلی دارم میتونم تابستون ۴۰۳ حوالی تیر و مرداد انصراف بدم یا نه باید قبل شروع ترم ۱۰ همون ترم ۹ همون دی و بهمن ۱۴۰۲ انصراف بدم
    ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. سلام
     شما درصورتی که در سنوات مجاز که برای کارشناسی 10 ترم است انصراف دهید یکسال مهلت معرفی دارید.

 128. سلام یک سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
  من رشته تجربی هستم سال 1401 کنکور دادم و قبول نشدم با توجه به معافیت از تحصیلی که داشتم برای کنکور 1402 شرکت کردم و تیر ماه کنکور میدهم
  میخواستم بدونم اگه دانشگاه دولتی روزانه یه رشته معمولی قبول شدم و بخوام در کنکور 1403 یه رشته بهتر توی یک دانشگاه روزانه دوباره کنکور بدم
  سوال – اگر قبول شدم برای انصراف از دانشگاه روزانه و ثبت نام در یک دانشگاه روزانه دیگر در یک رشته دیگر باید جریمه انصراف از دانشگاه را پرداخت کنم؟
  واقعا ممنون میشم جواب بدید

 129. سلام وقت بخیر من ترم 5 هستم و دو ترم مشروط شدم پشت هم و ترم 6 ام سه تا استاد 0 دادن و تو امتحان هستیم و اگه مشروط شم اخراجم که میدونم میشم، بهترین کار اینه همین حالا از دانشگاه دولتی روزانه انصراف بدم هزینش چقدر میشه حدود 45 واحد پاس کردم و این که دانشگاه فروردین برم قبولم میکنن؟ چیکار کنم نمیدونم

  1. سلام
   شما برای ادامه تحصیل مجدد باید از دانشگاه انصراف دهید در صورت اخراج شدن تا زمان گرفتن کارت پایان خدمت اجازه تحصیل نخواهید داشت. معادل شهریه دوره شبانه از شما دریافت می شود.

 130. سلام
  من در حال حاضر دانشجوی ترم ۸ مقطع دکتری هستم
  از ترم دوم تا پایانِ ترم پنجم در دوران کرونا بوده
  ترم ۴ و ۵ طرح رساله داشتم
  ایا میتونم الان برای ترم ۴ درخواست حذف بدون سنوات بدم با توجه به اینکه در دوران کرونا بوده؟؟
  اگر که میشه ، عنوان درخواست رو چطور اعلام کنم؟

  1. سلام.
   من یه بار چند سال پیش واسه کارشناسی کنکور دادم و روزانه قبول شدم ولی واسه ثبت نام مراجعه نکردم به دانشگاه و سال بعدش رفتم روزانه یه رشته و دانشگاه دیگه.
   حالا ارشد قبول شدم و دو ترم هم‌ رفتم ولی میخوام انصراف بدم. آیا این انصراف دومم محسوب میشه یا چون بار اول اصلا حضوری واسه ثبت نام و ارائه مدارک مراجعه نکردم انصراف محسوب نمیشده و الان مشکل دوبار انصراف نظام وظیفه ندارم؟ چون اون موقع واسه کارشناسی من بخاطر اینکه یکی از درس‌های پیش دانشگاهیمو قبول نشدم موفق به گرفتن مدرک و ثبت نام دانشگاه نشدم.

  2. سلام من ترم دوم ادبیات فارسی هستم ‌‌‌مشروط شدم میخواستم ببینم آیا میشه انصراف بدم و بدون آزمون در رشته ی زبان شناسی و زبان های خارجی ثبت نام کنم؟

 131. سلام آقای رحمانی خسته نباشید من دانشجوی کارشناسی پیوسته علوم ازمایشگاهی دانشگاه آزاد ورودی مهر 99 هستم من دو ترم اول دانشگاه رو رفتم و پاس کردم بعد 2 ترم مرخصی گرفتم بعدش ترم مهر 1401 کلا انتخاب واحد نکردم ومراجعه هم نکردم بعدش اسفند 1401 انصراف دادم معاون آموزشی اونجا یکمی بی تجربه بود الان خوره به وجودم افتاده نکنه بعدا بررسی شه بگن ترم مهر رو نیومدی باید تاریخ انصراف رو مهر مینوشتن البته من هنگام انصراف شهریه رو درست پرداخت کردم و تا آخر شهریور 1404 معافیت داشتم ببخشید طولانی شد خدا اجرتون رو بده.

 132. بخشید یکی از دوستانم یه بار قبلا انصراف داده. اگه برای بار دوم انصراف بده ، میتونه تو فرجه یکساله بعدش به صورت سیاحتی خروج از کشور داشته باشه؟
  ( این که دیگه معافیت تحصیلی نمیدن بهش رو همه میدونیم اما اینکه آیا فرجه یکساله باز هم بعد انصراف دوم هم برقراره و مهم تر از اون و تو اون فرجه میتونه خروج سیاحتی داشته باشه رو کسی نمیدونه )

   1. سلام اقای رحمانی ایا امکان انصراف در ترم اخر دانشگاه غیر روزانه وجود داره ودر صورت انصراف یکسال فرجه بعد انصراف بهمون تعلق میگیره?

 133. سلام خسته نباشین
  من دانشجوی ارشد بهشتی ورودی مهر 1400 هستم
  میخوام برای اپلای کنم برای ارشد مجدد و از ارشد فعلی انصراف بدم
  1. تا چه تاریخی فرصت انصراف دارم تا امکان صدور معافیت تحصیلی مجدد در مقطع ارشد برام وجود داشته باشه؟
  2. سنوات اولیه هر دانشگاه با دانشگاه دیگه فرق داره؟ یا مهم سنوات نظام وظیفست؟

  1. سلام سلامت باشید.
   شما درصورتی که در سنوات مجاز یعنی 6 ترم برای ارشد انصراف دهید می توانید مجدد از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

  2. سلام من دانشجوی روزانه ورودی 1400 هستم کارشناسی پیوسته و ترم 4 هم تموم کردم ولی میخام انصراف بدم و مدرک کاردانی بگیرم در این صورت هم باز جریمه یا هزینه ای بابت انصراف از دانشگاه از من گرفته یا خیر

 134. سلام، بنده انتخاب رشته ارشد(مکانیک) رو انجام دادم، اگر بعد از اعلام نتایج نهایی مشخص بشه که من در نوبت روزانه یا شبانه قبول شدم و اگر بعدش در اون دانشگاه برای ثبت نام نرم انصراف تلقی میشه؟ و باید هزینه پرداخت کنم؟ و اگر بخوام یکسال یا دوسال بعد در کنکور شرکت کنم مشکلی ایجاد میشه؟
  سپاس.

 135. سلام وقت بخیر
  ببخشید من دانشجوی ترم یک پیام نور هستم من شهریه ثابت دانشگاه رو پرداخت کردم و انتخاب واحدم کردم اما هیچ امتحان میانترم و درحال حاضرم پایانترم رو ندادم و قصدم انصرافه الان باید شهریه رو تسویه کنم تا بتونم انصراف بزنم و حتی هزینه ی انصرافم باید پرداخت کنم؟

   1. سلام آقای رحمانی حالتون خوبه
    من دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی ترم ۴ هستم و تا 30 بهمن امسال معافیت تحصیلی دارم مقطعم فوق دیپلم ، خواستم بپرسم سنوات مجاز برای من تا پایان سی بهمن میشه درسته؟ و تو ترم آخر هم اگه انصراف بدیم یکسال فرجه بهمون تعلق میگیره ؟؟؟
    میتونم ک مهر یا آبان ۴۰۲ چن ماه قبل تموم شدن معافیتم انصراف اولمو بدم و تا یکسال بعدش جا داشته باشم ک بتونم کنکور ۱۴۰۳ رو بدم؟؟؟ خواهش میکنم جوابمو دقیق بدین

    1. سلام سنوات مجاز برای کاردانی 5ترم در نظر گرفته شده است. درصورتی که در این بازه انصراف دهید می توانید از فرصت یکساله استفاده کنید.

    2. سلام وقتتون بخیر من دانشجوی ترم ۱ کارشناسی ارشذ روزانه هستم ولی امسال بدون انصراف از دانشگاه در ازمون ارشد شرکت کردم و مجاز به انتخاب رشته شدم و انتخاب رشته انجام دادم سوالم این است که اگر رشته ای روزانه قبول شوم ولی ثبت نام نکنم ایا میتوانم همچنان به رشته خودم در دانشگاه فعلی ادامه دهم یا مجبور به انصراف هستم؟

   2. سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم اگه از رشته ای انصراف بدیم آیا امکان تحصیل مجدد همون رشته سال بعد تو یه دانشگاه دیگه وجود داره یا خیر؟

 136. سلام وقتتون بخیر بنده 20سال سنمه و بهمن پارسال از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و الان میخوام کنکور بدم اگه قبول شم میتونم اپلای تحصیلی کنم و از اون رشته انصراف بدم؟ یعنی مشمول خدمت نمیشم؟خدمت با وثیقه حل میشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای مقطع کارشناسی در خارج از کشور در حال حاضر معافیت صادر نمی شود. شما یکبار بیشتر مجاز به انصراف و تحصیل مجدد نیستید.

   1. سلام وقت بخیر من دانشجوی ترم ۲مهندسی معدن هستم میخواستم انصراف بدم میگن ترمی ۷۲۰۰باید جریمی بدی ایا راهی هست جریمه کمتر بشه یا جریمه ندم

    1. سلام در صورتی که دانشجوی روزانه باشید و تمایل به دریافت ریز نمرات داشته باشید جریمه دریافت می کنند.

   2. سلام وقت بخیر من داشنجوی روزانه مهندسی شمیمی بودم بعد دوترم خوندم و ترم سه که همین چند ماهه پیش میشه انصراف زدم و تصویه ام کردم الان اگر بازم بخوام برگردم نمیتونم یعنی؟؟

 137. سلام وقتتون بخیر من دانشجو ترم 6 پیام نور رشته روانشناسی هستم بعد امتحانات به دلایلی باید انصراف بدم و بعد 2 یا 3 سال دوباه میتونم ادامه بدم و اینکه کلا 17 واحد مونده برام بخام ادامه بدم واحد های پاس شده مشکلی پیش نمیاد؟

    1. سلام بنده دانشگاه علمی کاربردی بودم تمام واحدامو پاس کردم وقتی رفتم برای فارق التحصیلی بهم گفتن ترم اخرت معافیت تحضیلیت تموم شده بوده و سنوات نمیخوری مدرکتو نمیتونیم‌بدیم من با اینکه تمام واحدامو پاس شدم مجبور به انصراف شدم و رفتم سربازی و تموم کردم خواستم بدونم الان چجوری میتونم مدرک کاردانی که درساشو گذروندم بگیرم؟ آیا چون انصراف دادم مجبورم مجدد ثبت نام کنم و واحدی رو بگذرونم؟ توروخدا راهنمایی کنید جناب رحمانی

 138. سلام خسته نباشید به سوال خیلی ذهنم درگیر کرده من دانشجو علوم کشاورزی ساری بودم و مغایرت معدل پیش اومد و سازمان سنجش منو فرستاد اولویت چنتا بعد این دانشگاه که غیر دولتی
  حالا من الان کنکور ثبت نام کردم میتونم دوباره برم همون دانشگاه اول؟

   1. سلام آقای رحمانی حالتون خوبه
    من دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی ترم ۴ هستم و تا ۱ اسفند امسال معافیت تحصیلی دارم مقطعم فوق دیپلم ، خواستم بپرسم تو ترم آخر هم اگه انصراف بدیم یکسال فرجه بهمون تعلق میگیره ؟؟؟
    میتونم ک مهر یا آبان ۴۰۲ چن ماه قبل تموم شدن معافیتم انصراف اولمو بدم و تا یکسال بعدش جا داشته باشم ک بتونم کنکور ۱۴۰۳ رو بدم؟؟؟؟

     1. سلام.من الان توی ترم آخر دانشگاه پیام نورم. الان امکان انصراف برای من هست یا نه؟از نظام وظیفه پرسیدم تا سال ۱۴۰۳ معافیت تحصیلی داری.من الان میتونم انصراف بدم و بعدش برم دانشگاه آزاد با ثبت نام بدون آزمون درس بخونم؟

     2. آقای رحمانی ترم آخر هم جزو سنوات مجاز هستش آیا؟در ترم آخرم انصراف بدیم یکسال فرصت داریم ک مجددا بریم دانشگاه

       1. سلام استاد رحمانی عزیز انصراف در ترم ۱۰ هم امکان پذیره یا پایان همون ترم ۹ باید انصراف داد تا مشکلی در پذیرفته شدن رخ در دانشگاه جدید رخ نده

   2. سلام بنده دانشگاه علمی کاربردی بودم تمام واحدامو پاس کردم وقتی رفتم برای فارق التحصیلی بهم گفتن ترم اخرت معافیت تحضیلیت تموم شده بوده و سنوات نمیخوری مدرکتو نمیتونیم‌بدیم من با اینکه تمام واحدامو پاس شدم مجبور به انصراف شدم و رفتم سربازی و تموم کردم خواستم بدونم الان چجوری میتونم مدرک کاردانی که درساشو گذروندم بگیرم؟ آیا چون انصراف دادم مجبورم مجدد ثبت نام کنم و واحدی رو بگذرونم؟

    1. سلام. من سال ۹۲ دو ترم از ارشد شیمی پیام نور گذراندم و بقیشو نرفتم. بدون اطلاع دانشگاه ترک تحصیل کردم. الان اگه دانشگاه روزانه قبول بشم. برای انصراف باید جریمه بدم به دانشگاه پیام نور و اینکه چقدره و براساس سال ورودی حساب میشه یا الان؟

     1. سلامم وقتتون بخیر باشه، من دانشجوی دانشگاه ازادم ترم یک خوندم و ترم دو مرخصی گرفتم کنکور قبول شدم دانشگاه دولتی میخواسم بدونم راهی هست که انصراف بدم بدون جریمه؟ یا ممکنه انصراف ندم و برم ت اون دانشگاهم ثبت نام کنم؟ شنیدم اگ نریم پول نمیگیرن….

 139. سلام
  من دانشجوی مدیریت بازرگانی دانشگاه آزاد هستم و بخاطر علاقه قصد دارم از رشته خودم انصراف بدم و بدون کنکورِ رشته علوم تربیتی توی یکی از واحدهای دیگه‌ دانشگاه آزاد رو ثبت نام کنم.
  توی یکی از بند‌های انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه ازاد سال گذشته مطلبی رو دیدم مبنی بر اینکه اگر دانشجو تحصیل ناتمام داشته باشه یا انصراف داده باشه، امکان ثبت‌نام توی رشته های بدون کنکور رو نداره.
  ممکنه لطفا دقیق تر راهنماییم کنید؟ امکان ثبت نام کردن رو دارم؟

   1. سلام من بدون ازمون حسابداری ثبت نام کردم دانشگاه ازاد ترم 6 هستم و 60 واحد پاس کردم بدلیل نقل مکان به شهری دیگه میخوام انصراف بدم و مجدد در رشته حسابداری کارشناسی پیوسته پیام نور ثبت نام کنم ؟ تا حالا هم انصراف ندادم ایا با این شرایط مشکلی پیش میاد؟ ممنون میشم جواب بدید دل تو دلم نیست

    1. سلام وقتتون بخیر ببخشید من دانشجوی رادیولوژی روزانه ترم ۳ اصفهان هستم میخوام امسال برای کنکور ۱۴۰۳بخونم درصورتیکه رشته مورد نظرم رو قبول شدم و انصراف دادم هزینه انصراف حداکثر چقدر میشه بعد از چهار ترم ؟باتوجه به اینکه هزینه براساس رشته فرق داره ممنون میشم جواب بدین خیلی برام مهمه

 140. سلام
  من دانشجوی مقطع کاردانی بودم و 31 شهریور 1401 انصراف دادم و الان دارم برای کنکور میخونم
  من یک سال فرصت دارم برای ثبت نام در دانشگاه یعنی تا 31 شهریور 1402 ولی ثبت نام دانشگاه هفته ی اول مهرماهه
  من میتونم دانشگاه ثبت نام کنم یا ن؟
  اگه نمیتونم الان باید چیکار کنم ک مهرماه بتونم برم دانشگاه ؟

  1. سلام
   می توانید ثبت نام کنید ثبت نام دانشگاه ها معمولا هفته آخر شهریورماه است. در صورتی که با تاخیر مواجه شد شما باید دفترچه خدمت ارسال کنید تا غیبت نخورید.

  2. سلام آقای رحمانی من دانشجوی رشته کارشناسی زبان و ادبیات فارسی هستم الان ترم دوم وسط امتحانا بنا بر یک سری دلایلی میخوام که انصراف بدم ونمیخوام که بقیه ی امتحاناتمو بدم و بجاش برم برای رشته ی مترجمی انگلیسی بدون آزمون پیام نور اسممو بنویسم .. میگم میشه همین وسط امتحانات مرخصی یا انصراف بزنم بعد تابستان امسال یا مهر رشته ی زبان انگلیسی بخونم در دانشگاه؟؟

   1. سلام
    زمان انصراف با توافق مدیر آموزشی انجام می شود. از نظر قوانین در مورد انصراف و تحصیل مجدد مانعی ندارید.

   2. سلام
    با کنکور کاردانی دانشکده فنی قبول شدم ولی نرفتم بعد اشتباها نظام وظیفه رو دانشکده ای ک قبول شدم زدم و بعد رفتم دانشگاه غیرانتفاعی و الان ترم ۲هستم میخواستم بدونم الان میتونم انصراف بزنم برم دانشگاه غیرانتفاعی دیگری؟؟؟

 141. سلام وقت بخیر.من یکبار از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و الان دانشجو آزادم رشته مهندسی کامپیوتر.میخواستم ببینم میتونم کنکور شرکت کنم و دانشگاه دولتی برم یا خیر؟

   1. سلام.یه سوال خیلی خیلی حیاتی داشتم.من که الان دانشجو پیام نور هستم مقطع کارشناسی.انشالله امسال که دوباره کارشناسی روزانه بهداشت حرفه ای قبول بشم.که اون هم کارشناسیه بعد از انصراف از پیام نور برام مشکلی از نظر نظام وظیفه پیش نمیاد که مقطع تکراری و دوباره کارشناسیه؟

   2. سلام وقتتون بخیر
    من کارشناسی ناپیوسته روزانه مکانیک قبول شدم
    میخواستم بدونم دوباره میتونم کنکور رشته مکانیک شرکت کنم یا باید یه رشته دیگه انتخاب کنم؟

   3. سلام بنده دانشگاه علمی کاربردی بودم تمام واحدامو پاس کردم وقتی رفتم برای فارق التحصیلی بهم گفتن ترم اخرت معافیت تحضیلیت تموم شده بوده و سنوات نمیخوری مدرکتو نمیتونیم‌بدیم من با اینکه تمام واحدامو پاس شدم مجبور به انصراف شدم و رفتم سرباز و تموم کردم خواستم بدونم الان چجوری میتونم مدرکو‌ بگیرم؟

 142. سلام
  من کارشناسی ارشد شبانه ورودی ۱۴۰۱ ام و ترم اول رو مرخصی گرفتم.
  الان میرم چک میکنم میبینم تا سال ۱۴۰۳ معافیت تحصیلی دارم.
  تا الان انصراف ندادم از دانشگاهی و لیسانسم هم ۸ ترمه تموم کردم.
  الان من برای ارشد هیچ درسی پاس نکردم.
  الان میتونم انصراف بدم و برام یک سال معافیت رد بشه ؟ یا نه

 143. با سلام، ممنون میشم لطف کنید پاسخ سوالم رو بدین
  من دانشجوی ترم اول مقطع ارشد پردیس بین الملل پیام نور هستم. دو ماه پیش یعنی اسفندماه هم کنکور ارشد شرکت کردم. میخواستم بدونم اگه تو نتیجه آزمون، دانشگاه دولتی قبول شده باشم، میتونم از این دانشگاه فعلی یعنی پیام نور انصراف بدم و برم اون دانشگاه دولتی که قبول شدم ثبت نام کنم یا نه؟ (آیا جریمه داره؟ و اینکه در مورد آزاد هم همینطوره یعنی از پیام نور میشه رفت آزاد؟)

  1. سلام درصورتی که اولین انصراف شما باشد بله می توانید.بابت انصراف باید جریمه در نظر گرفته شده را پرداخت کنید

   1. سلام.من یکبار از دانشگاه آزاد و دوبار از پیام نور انصراف دادم در مقطع کارشناسی..من لیسانس دارم ولی دوسال پیش میخاستم یک لیسانس دیگه بگیرم که هزینه دانشگاه آزاد زیاد بود انصراف دادم رفتم پیام نور اونجام انتخاب رشته اشتباه کردم دوبار انصراف دادم…میخاستم بدونم مهر سال دیگه میتونم ارشد بخونم.چه آزاد چه پیام نور فرقی نداره میتونم یا نه…چون سه بار انصراف دادم اما در مقطع کارشناسی بود.

    1. سلام خواهش میکنم جواب منو بدید…میخام بدونم اگه ارشد میتونم شرکت کنم که مهرماه ثبتنام کنم.مرسی از شما…چون سه بار از دانشگاه انصراف دادم دوبار از دانشگاه پیام نور یکبار دانشگاه آزاد…برای اینکه دوباره لیسانس یک رشته دیگه روبگیرم…خودم یک لیسانس دارم حالا میخام اگه بشه ارشد همون لیسانسم بخونم.

     1. سلام
      برای افرادی که خدمت سربازی نرفته اند یکبار بیشتر مجاز به انصراف و تحصیل مجدد نیستند . برای بقیه افراد محدودیتی بابت انصراف و تحصیل مجدد ندارد.

 144. سلام وقت شما بخیر سال ۱۴۰۰ در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و اسفند ۱۴۰۱ از دانشگاه انصراف زدم. هیچ واحدی هم پاس نکردم میخواستم بدونم اگه بخوام دوباره دانشگاه دیگه ای ثبت نام کنم چند سال یا چند ترم برای فارغ التحصیلی بهم مهلت میدن؟ چون ۲ سال از اولین ثبت نامم گذشته و الان انصراف زدم میخواستم بدونم مهلت ۵ ساله برای فارغ التحصیلی رو باز میدن یا نه؟

  1. سلام
   مجدد برای شما معافیت صادر می شود و در صورتی که اولین انصراف شما باشد می توانید مجدد معافیت تحصیلی استفاده کنید.

   1. سلام وقت بخیر
    من تا حالا انصراف ندادم و الان توی دوره ارشد میخوام انصراف بدم دوباره در همون دانشگاه ثبت نام کنم ایا این امکان هست که دوباره در همون گرایش و همون دانشگاه ثبت نام کنم و درس هام تطبیق بخوره؟
    و اینکه دوباره 3 سال دیگه فرصت میده نظارم وظیفه برای ادامه تحصیل؟

 145. سلام من دانشجوی ارشد روزانه هستم.واحدهام تموم شده و فقط پایان نامه مونده
  اگر الان انصراف بدم مدرکی برای واحدهای گذرانده دریافت میکنم یا خیر؟

 146. سلام من سال ۹۸ از روزانه انصراف دادم اگه سال ۴۰۳ دوباره روزانه قبول شم باید جریمه انصراف بدم یا نه؟

   1. اخه گفته بودن اگه بلافاصله بعد انصراف دوباره روزانه قبول شین جریمه پرداخت نمیکنین..میخاستم بدونم یعنی حتما باید ظرف یکسال بعد از انصراف قبول میشدم یا هر زمان دوباره روزانه قبول شم میتونم حریمه ندم؟

 147. سلام وقتتون بخیر
  من قبل خدمت تو علمی کاربردی یه رشته ای میخوندم بعد دو ترم انصراف دادم رفتم خدمت سربازی
  الان که خدمتم تموم شده میتونم برگردم همون رشته رو بخونم؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   دانشجوی رشته صنایع غذایی روزانه سال 1401 ترم یک هستم
   آیا میتونم انصراف بدم و اینک جریمه باید بدم؟
   ترم دو محسوب میشم ولی ترم‌یک رو‌مرخصی تحصیلی زدم و از ماه بهمن شروع به تحصیل کردم
   میشه بگید شرایط ب چ صورت هست ؟

 148. سلام وقت بخیر من ورودی 99 دانشگاه دولتی هستم و الان ترم شیش هستم. از رشته‌ام راضی نیستم و میخواستم ببینم اگه بخوام برای کنکور 1403 بخونم، و اگه در رشته روزانه قبول بشم از پرداخت جریمه انصراف معافم یا باز هم باید پرداخت کنم؟ اگه در رشته روزانه دانشگاه خودم قبول بشم چطور؟ و اینکه آیا در ترم شیش میشه تغییر رشته داخل دانشگاه داد یا اینکه به مشکل نظام وظیفه برمیخورم؟ ممنونم از پاسخگوییتون

   1. سلام درصورتی که درخواست ریز نمرات داشته باشید و بخواهید تطبیق واحد بزنید باید هزینه پرداخت کنید در غیر اینصورت نیازی به پرداخت هزینه نیست.

  1. سلام اگر که برای مقطع ارشد قصد ادامه تحصیل داشته باشید و کارت پایان خدمت یا معافیت دائم نداشته باشید درصورتی که اولین انصراف شما باشد مشکلی ندارد.

 149. سلام وقت به خیر.
  من دانشجوی پزشکی هستم و ترم گذشته رو مشروط شدم.
  این ترم هم مشروط میشم. معدل کلم با احتساب این ترم مشروطی به احتمال قوی زیر 12 خواهد شد. چون الان معدل کلم 13.02 هست.
  کارت پایان خدمت یا معافیت تحصیلی هم ندارم. آیا این ترم ممکنه که از دانشگاه اخراج بشم؟ و اینکه هزینه‌ای که باید بپردازم در صورت اخراج شدن از دانشگاه چه قدره؟

 150. سلام
  خسته نباشید
  من یک بار از دانشگاه مقطع کارشناسی انصراف دادم،سال بعد دوباره از معافیت تحصیلی در مقطع کارشناسی در یک کد رشته دیگه استفاده کردم،میخاستم بدونم اگه زمانی دانشجوی سال آخر کارشناسی هستم در صورتی که در آزمون کارشناسی ارشد پذیرفته بشم،با توجه به اینکه مقطع جدید محسوب میشه،مجددا میتونن از معافیت تحصیلی این بار در مقطع کارشناسی ارشد استفاده کنم؟

 151. سلام من کامپیوتر دانشگاه دولتی میخونم میخواستم تابستون کنکور بدم، ایا میتوانم بدون انصراف کنکور شرکت کنم و اگه رتبه مدنظر را آوردم انصراف بدم؟

   1. سلام وقتتون بخیر من از دانشگاه دولتی ارشد انصراف دادم میخاسم بدونم اگر آزمون استخدامی قبول شم میتونم بدون پرداخت هزینه انصراف مدارک بگیر
    دومین سوالم این بود اگر سابقه بیمه خانه داری رد کنم میتونم مدرکمو بگیر یا سابقه فقط باید برای یه محل کار باشه

 152. سلام و عرض ادب و خسته نباشید. من متولد 8 اسنفد 79 هستم الان دوسال و 8 ماه پیام نور رشته روانشناسی میخونم و دو ترم مرخصی گرفتم و تا حالا انصراف ندادم آیا میتونم کنکور تیر 1402 شرکت کنم و در یک دانشگاه دولتی قبول بشم مشکل سربازی نخواهم داشت؟ و همچنین برای نظام وظیفه چه کدی وارد کنم؟
  لطفا منو راهنمایی کنید ممنونم

 153. سلام وقتتون بخیر
  من ارشد روزانه دانشگاه تهران وردی ۴۰۱ هستم
  ترم یک رو رو رفتم امتحاناشو ندادم و ترم تو رو انتخاب واحد نکردم
  میخوام کنکور سراسری ۴۰۳ رو شرکت کنم
  آیا میتونم انصراف بدم و جریمع پرداخت نکنم تا زمان قبولی؟

   1. سلام بنده دانشجو دوره روزانه دانشگاه دولتی بودم ، تو ترم شش انصراف دادم ، معافیت دائم کفالت دارم ، الان برای استخدام کاری به مدرک دیپلمم که دست دانشگاه هس نیاز دارم ، چطوری باید مدرکمو بگیرم ؟؟ هزینه یا جریمه هم ازم میگیرن؟ جریمه حدودا چقدر میشه؟؟ تقریبا دو سال پیش انصراف دادم.

     1. سلام من دانشجو دانشگاه آزاد کرج هستم رشته مدیریت مالی الان ترم 4رن بدونه کنکور ثبت نام کردم اصل دیپلم دادم دانشگاه الان برای کارم اصلشو می‌خوام چه جوری میتونم از دانشگاه بگیرم

   2. سلام لطفا منو از سردرگمی دربیاورید
    من سال 96 رشته زیست جانوری روزانه قبول شدم و همچنان ثبت نام هستم در دانشگاه و قصد دارم مدرک کاردانی بگیرم و انصراف بدم
    برای کنکور 1402 ثبت نام کردم اگه قبول بشم امکان تحصیل مجدد در دانشگاه ملی رو دارم؟ رشته های پیراپزشکی؟

 154. سلام
  لطفا جوابمو بدید ممنون🌹
  من سال ۱۴۰۱ دولتی روزانه قبول شدم و ثبت نام غیر حضوری کردم و رفتم دانشگاه اما بخاطر یه مشکل مسخره نتونستم خوابگاه بگیرم و مجبورشدم از دانشگاه انصراف بدم و به شهرمون برگردم ؛ وقتی رفتم واحد آموزشی گروهم گفتن که یه برگه انصراف کتبی دست نویس بنویسم و گفتن که کافیه و میتونم برگردم اما گفتن که بعدا زنگ بزنید ولی من بخاطر یه مسئله ای نتونستم پیگیری کنم
  البته ناگفته نمونه که من فقط ثبت نام مجازی کرده بودم و هیچ مدرکی رو به صورت فیزیکی برای دانشگاه نفرستاده بودم و این در حالی بود که توی راهنمای ثبت نام ذکر شده بود که باید تمامی مدارکی که به صورت مجازی بارگزاری کردمو تا فلان تاریخ برای دانشگاه ارسال کنم وگرنه به منزله انصراف از دانشگاه تلقی میشه ؛ اما من چون خیلی زود تصمیم به انصراف گرفتم اون مدارکم ارسال نکردم و به نوعی میشه گفت ثبت ناممو‌ کامل نکردم
  اما الان گاها پیامایی دریافت میکنم که از طرف دانشگاست البته پیامهای الکیه مثل دعوت به همایش و اینجور چیزا…
  ولی خب با اینکه انصراف کتبی هم نوشتم و ثبت نامم کامل نکردم هنوز نمیدونم انصراف قطعی برام ثبت شده یا نه و اگه امسال دوباره روزانه قبول بشم که برام مشکل ساز نمیشه🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️
  و اینکه اصلا نمیتونم حضوری به دانشگاه برم تا بپرسم و شماره درست و حسابی هم ندارم

  میشه لطفا بهم کمک کنید که بفهمم الان دانشجوی انصرافی ام یا نه؟!

  1. سلام درصورتی که ترم اول انتخاب واحد انجام داده باشید و به شما شماره دانشجویی تعلق گرفته باشد باید انصراف دهید.

   1. سلام خسته نباشید
    ببخشید من الان دانشجوی پیام نورم و به خاطر معافیت تخصیلی ثبت نام کردم و دو ترم مرخصی گرفتم و توی کنکور 402ثبت نام کردم میخواستم بدونم اگه امسال برم دانشگاه روزانه میتونم در صورتی که کنکور403رشته بهتری اوردم انصراف بدم? اگه نمیشه،،،به نظرتون اگه مهرماه برم از پیام نور انصراف بدم و دانشگاه نرم و 1403رشته دیگه ای برم ورودی مهر یا بهمن، مشکلی پیش نمیاد?

 155. سلام وقتتون بخیر من اخر ترم پیش انصراف دادم الان میتونم دوباره برگردم دانشگاه و انصرافم رو پس بگیرم؟

   1. سلام، روز به خير.
    من دانشجوي ورودي ٩٥ دكتري دانشگاه آزادم؛ وتمامي واحدها رو پاس كردم و آزمون جامع دادم و از پروپوزال دفاع كردم. بنا به دلايلي نميتونم از پايان نامه دفاع كنم؛ آيا بايد انصراف بدم؟دانشگاه چه مدركي بهم ميده و چه طور ميشه اين دوره هايي كه گذروندم و مدرك بگيرم؟ لطفا راهنمايي كنيد.

   2. سلام خسته نباشید
    من دختر هستم و در حال حاضر ترم یک کاردانی هستم،در اینده قصد مهاجرت تحصیلی دارم و میخوام از دانشگاه الانم انصراف بدم
    میخواستم بدونم برای پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور مشکلی به وجود میاد؟ محدودیت زمانی و یا محدودیت تعداد انصرافی وجود داره؟ و اینکه دانشگاه خارج از کشور از من دلیل برای انصرافیم میخوان؟ یا اجازه برگشت به تحصیل دوباره راحت بهم داده میشه؟

 156. سلام وقتتون بخیر
  من ترم ۶ کارشناسی رو از دانشگام مرخصی گرفتم تا فرصت داشته باشم کارای انصرافمو انجام بدم
  با دانشگاه صحبت کردم تعداد واحدام به حدی هست که بتونم مدرک کاردانی بگیرم
  آیا میتونم در دانشگاه علمی کاربردی ادامه تحصیل بدم؟ مقطع کاردانی به کارشناسی ؟ طبیعتا کارت معافیت و اینا ندارم.
  اگر بخوام ادامه بدم باید چه کاری انجام بدم؟

 157. سلام خسته نباشید من ترم 10 کامپیوتر هستم اگر انصراف بدم می توانم کنکور بدم و به دانشگاه برم یا خیر

  1. سلام بخاطر سربازی درصورتی اولین انصراف شما باشد و مدرک معادل هم نگرفته باشید بله می توانید.

 158. سلام وقتتون بخیر
  من ۱۴۰۱ کنکور دادم و حسابداری دانشگاه تهران غرب قبول شدم کمتر از یک ترم اونجا رفتم ینی امتحانای پایان ترمو شرکت نکردم و دیگه نرفتم دانشگاه الان نزدیک سه ماه هستش که نرفتم میخواستم بدونم ممکنه برای کنکور سال بعدم مشکلی به وجود بیاره ؟ ینی من باید برم حتما دانشگاه انصراف بدم ؟ چون امسال دوباره می‌خوام کنکور شرکت کنم و می‌خوام ببینم باید چیکار کنم ؟

   1. سلام وقتتون بخیر.
    من دوترم دانشگاه ازاد خوندم و ترم 3و 4 ک الان هست رو بدون اینکه انصراف بدم نرفتم کلا. میخاستم بدونم الان راهی هست من همون دانشگاه رشته مو عوض کنم و دیگه کنکور ندم؟؟

   2. 9ببخشید آیا امکان انصراف در دانشگاه غیر روزانه در ترم آخر وجود دارد؟؟رفتم دانشگاه گفتن مشکلی نیس میشه انصراف داد ولی تو کامنتا ک خوندم یه چیز دیگه گفته بودید شما …گفته بودید ک نمیشه ممنون میشم جوابمو بدین من دانشجوی ترم ۵ علمی کاربردی مقطع کاردانیم میتونم انصراف بدم الان با توجه ب اینکه ترم آخرمه وارد سنوات ارفاقی نشدم

   3. سلام جناب رحمانی بنده دانشجوی کارشناسی پیوسته علوم ورزشی هستم و در ترم چهارمم که تا الان کلن 35 واحد پاس کردم میخاستم بدونم اگه انصراف بدم چ مدرکی بهم تعلق میگیره

 159. سلام
  من کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی روزانه ورودی 1400 هستم. ترم اول رو 9 واحد پاس کردم. و ترم 2 رو حذف کردم. ترم سه رو ثبت نام نکردم. و در حال حاظر که اوایل ترم 4هه می خواستم بدونم اگه الآن انصراف بدم مدت زمان یکساله برای معرفی سربازی از چه زمانی لحاظ می شه؟ تا چه زمانی معافیت تحصیلی دارم؟

   1. سلام آقای رحمانی حالتون خوبه ، ببخشید من دانشجوی مقطع کاردانی دانشگاه علمی کاربردی هستم و تا بهمن ماه ۱۴۰۲ معافیت دارم تا پایان بهمن ماه ۴۰۲، خاستم بدونم سنوات مجاز ک میگن برای من تا کی میشه؟
    و من میتونم که اوایل مهر ماه ۴۰۲ از دانشگاه انصراف بدم این تاریخ چن ماه قبل ب پایان رسیدن معافیت تحصیلیم میشه و تا مهر ۱۴۰۳ وقت داشته باشم ….ک کنکور ۴۰۳ رو بتونن شرکت کنم و دانشگاه برم ، خاهش میکنم جواب بدین

   2. یعنی اصلا اهمیتی نداره که من تو دو ترم گذشته هیچ درسی پاس نکردم و مهلت معرفی یکساله(در صورتی که در سنوات مجار باشم) از زمانی شروع می شه که درخواست انصراف ثبت کنم؟
    ممنون

     1. سلام من داننشجوی کارشناسی پیوسته دانشگاه ازاد بودم و به دلایلی نتونستم ۲۰ واحد درسم رو پاس کنم و به من مدرک کاردانی در رشته دادند الان من در ازمون استخدامی باید بزنم مدرک کاردانی یا کارشناسی ؟

   3. سلام اقای رحمانی خوب هستین لطفا جوابمو بدین برای بار چندم که سوال میپرسم جاهای مختلف ولی جواب درستی نگرفتم…. خواهش میکنم شما جوابمو بدین دانشجوی دانشگاه غیر روزانه م مقطع کاردانی تا بهمن ۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم ، آیا میتونم مهر ۴۰۲ از دانشگاه انصرافمو بدم و از فرصت یکسال انصرافم استفاده کنم ک تا مهر ۴۰۳ جا داشته باشم و بتونم کنکور ۴۰۳ رو بدون مشکل شرکت کنم و دانشگاه برم التماستون میکنم جوابمو بدین و منو از نگرانی در بیارین مرسی

 160. سلام
  من کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی روزانه ورودی 1400 هستم. ترم اول رو 9 واحد پاس کردم. و ترم 2 رو حذف کردم. ترم سه رو ثبت نام نکردم.
  و در حال حاظر که اولیل ترم 4هه می خواستم بدونم اگه الآن انصراف بدم مدت زمان یکساله از چه زمانی لحاظ می شه؟ تا چه زمانی معافیت تحصیلی دارم؟

  1. سلام خسته نباشید آقای رحمانی بنده ترم ۲ بودم ک از دانشگاه انصراف دادم ایا بخوام برگردم میتونم از همین ترم ۲ شروع کنم یا باید از اول ترمامو بخونم لطفا جواب بدین ممنون؟؟؟

    1. سلام
     بنده وروردی سال۹۷بهمن دانشگاه فرهنگیان هستم
     محل خدمت سبزوار پس احدود دوماه کارکردن در محل خدمت. ترک شغل کردم
     ایا برای مهر۱۴۰۲میتونم درخواست بازگشت ب کار بزنم؟
     و اینکه اولین اقدام چکاری بایدبکنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. سلام خسته نباشید من یک ترم دانشگاه ثبت نام کردم و مرخصی گرفتم الان میخام از دانشگاه انصراف بدم و هزینه انصراف رو هم بدم بعد میخام بدونم تا کی مهلت معرفی به نظام وظیفه رو دارم

   2. با سلام در رشته پرستاری تعهدی روزانه قبول شدم میخواهم انصراف بدهم وارد دانشکده فرهنگیان بشم اونم تعهدی است بابت تعهد هم جریمه باید پرداخت کنم ؟

 161. سلام.برادرزاده ی من دانشجوی ورودی بهمن رشته پزشکی دانشگاه روزانه سال 1400هست درواقع هنوز یک ماه نشده رفته دانشگاه .ولی از شهرش راضی نیست و میخواد دانشگاه تهران قبول بشه .بخاطر همین کنکور مرحله اول شرکت کرده است ودیروز که کارنامه منتشر شده همه ی درصدهاش بالا ی80 است بجز زیست. زیست هم هم 72 درصد هست.الانم پاشو کرده توی یه کفش که میخواد انصراف بده از دانشگاه الانش.چندتا سوا ازتون دارم ممنون میشم راهنمایی فرمایید .1/ایا میتونه انصراف بده ؟2.بعد انصراف میتونه بره دانشگاه تهران ؟ میتونه بازهم پزشکی بخونه؟4. ایا جریمه شاملش میشه؟5.هنوز تازه یه ماهه رفته دانشگاه میتونه انصرلف بده؟

  1. سلام
   نیازی به انصراف نیست و درصورت انتخاب رشته و قبولی نهایی باید انصراف بدهند. جریمه در نظر گرفته می شود

 162. سلام من در دانشگاه فنی وحرفه ای یک ترم تمام کنم وبعد بخوام انصراف بدم و به دانشگاه آزاد یا پیام نور برم می تونم اونجا درسهامو معادل سازی کنم

 163. سلام من در دانشگاه فنی وحرفه ترم یک هستم اگه من یک ترمو در دانشگاه فنی تمام کنم وبخوام نصراف دهم برم آزاد یا پیام نور می تونم معادل سازی کنم

 164. سلام من در دانشگاه فنی ترم یک هستم اگه من یک ترمو در دانشگاه فنی تمام کنم وبخوام نصراف دهم برم آزاد یا پیام نور می تونم معادل سازی کنم

 165. سلام وقت بخیر
  امیدوارم راهنماییم کنید
  یبخشید من سال۴۰۰ از دانشگاه دولتی مقطع ارشد انصراف دادم و با دانشگاه تسویه حساب کردم (هزینه ای رو پرداخت نکردم)
  رفتم خدمت الان مدرک کارشناسیم دانشکاهی است که انصراف دادم
  میخواستم بدونم اگه استخدام بانک یا آموزش و پرورش و… بشم برا گرفتن مدرک باید هزینه انصراف رو پرداخت کنم؟

 166. سلام
  من تا ۳۰ بهمن ۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم ، سنوات مجاز برای من تا کی محسوب میشه و اگر قبل از به پایان رسیدن سنوات مجاز مثلا مهر یا آبان ۴۰۲ انصراف بدم بهم یکسال فرجه تعلق میگیره؟؟؟لطف کنید بهم و جواب بدین مرسی

  1. سلام
   برای کارشناسی پیوسته 5 سال سنوات در نظر گرفته می شود و در صورت عدم فارغ التحصیلی و عدم پیشرفت درسی تا یکسال به شما سنوات داده می شود. درصورتی که در بازه زمانی 5 سال انصراف دهید و به شما مدرک معادل داده نشود می توانید مجدد در صورت ثبت نام معافیت دریافت کنید. همچنین بازه زمانی یکساله به شما تعلق می گیرد.

 167. سلام وقتتون بخیر ،
  من ورودی ۹۳ دانشگاه آزاد هستم، رشته فنی و مهندسی، سه ترم همه واحد هامو پاس کردم ،فقط پروژه و دفاع مانده بود، که تا مرحله دفاع از پروپوزال رفتم اما بعد شرایطی برام پیش اومد که دانشگاه را رها کردم، فکر میکنم شهریه ترم سه را کامل دادم اما ترم چهار و پنج که باید تمدید برای دفاع پروپوزال میکردیم را کامل ندادم یا اصلا ندادم خاطرم نیست، الان چند تا سوال دارم
  ۱ میتونم ادامه تحصیل بدم و پروژه را یا آموزش محور یا یک پروژه تحویل بدم و فارغ التحصیل بشم از همون دانشگاه
  ۲ چقدر باید هزینه بدم و جریمه همینطور، برای از اون سال تا الان
  ۳ میتونم برم دانشگاه آزاد دیگه ای که نزدیک تر باشه بهم و فقط پروژه بگیرم باتوجه به اینکه فکر کنم از سنوات کارشناسی ارشد گذشته و اگه میشه شرایطش چیه

  1. سلام احتمال ادامه تحصیل با در نظر گرفتن سنوات تحصیلی تعریف شده کم است. درصورت ثبت نام مجدد و تطبیق واحد می توانید فارغ التحصیل شوید.

 168. سلام وقت بخیر من من 7 سال سایقه کار دارم . امسال ارشد برق دانشگاه روزانه قبول شدم و الان ترم دوم هستم . ولی بنا به شرایط کار امکان ادامه تحصیل رو ندارم . در صورت انصراف باید جریمه پرداخت کنم ؟

   1. سلام. من ترم ۴ ارشد دانشگاه روزانه هستم، میخاستم ترم بعد انصراف بدم و مجدد در کنکور ارشد شرکت کنم. خاستم بینم امکانش هست دوباره همین رشته و همین دانشگاه رو قبول بشم یا باید حتما تغییر رشته بدم؟

 169. سلام وقت بخیر آقای رحمانی خواهش میکنم ازتون جوابمو بدین خیلی دلنگرانم من دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی ورودی سال ۱۴۰۰ و ترم ۴ هستم و تازه شروعش کردم و تا سال بعد ینی پایان بهمن ماه ۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم… میخاستم بدونم سنوات مجاز ک میگن برام کی میشه دقیقن همون آخر بهمن سال بعد؟؟؟؟ و اگه انصراف بدم میتونم از فرصت یکساله استفاده کنم ، ینی مثلا اگه ۲۵ بهمن سال بعد انصرافمو بدم یکسال معافیتم دارم یا بایر زودتر انصراف بدم چون رشتمو اصن دوس ندارم و میخام مجدد واسه کنکور بخونم، تازه شروع کردم چن سالی میشه چیزی نخوندم از درسای دبیرستان و میدونم امسال چون معدلم هست میخام به ۴۰۳ فکر کنم خلاصه ی حرفام اینه که آگه تا قبل پایان معافیت تحصیلی سال بعدم انصرافمو بدم فرصت یکساله م دارم ک کنکور ۴۰۳ رو بدم التماس میکنم جوابمو بدین ببخشید سرتونم درد اوردم.

 170. سلام اقای رحمانی من پارسال با76واحدپاس شده از مهندسی بهداشتدمحیط روزانه انصراف دادم وهرچی گفتم که مدرک کاردانی بهم بدید گفتن که چنین آیین نامه ایی نمونده ،بنظرشما من بازپیگیری نکنم بزای گرفتن مدرک کاردانی ?واینکه میتونم بازازطریق کنکور همون دانشگاه ورشته خودمو انتخاب کنم وقبول شم ممنونم 🙏

  1. سلام درصورت که واحدهای درسی پاس شده بالای 72 واحد درسی باشد امکان صدور مدرک هست. البته به نوع واحد های درسی شما بستگی دارد.

   1. سلام .من ورودی 99دانشگاه روزانه بودم.دو ترم خوندم اما بعدش فرم انصراف رو ایمیل کردم برا دانشگاه و دیگه نرفتم .متاسفانه فرستاده نشده بود و من فک میکردم فرستادم .الان تقریبا یک سال گذشته و من فک میکردم انصرافم قطعی شده.حالا برای ثبت نام تو کنکور 1402مشکلی پیش میاد برام؟اگه 14فروردین برم دانشگاه کارای انصراف رو بکنم تا 21ام که مهلته ثبت نامه میتونم ثبت نام کنم ؟

   2. سلام وقت به خیر، من ورودی 97 رشته برق کارشناسی پیوسته یک دانشگاه دولتی هستم البته شبانه، اسفند ماه مدرک کاردانیمو از دانشگاه گرفتم و قصدم ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد محل زندگیم و کار کردن بود، اما هفته بعدش باهام تماس گرفتن و گفتن یکسال فرصت دارم تا خدمت برم، الان میتونم به همون دانشگاه دولتی ای که سال 97 قبول شدم برگردم؟

  2. سلام ، من دانشگاه غیر انتفاعی قبول شدم و ثبت نام کردم بعد انصراف دادم. میخواستم بدونم میتونم ترم مهر براساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد شرکت کنم دوباره؟ خانم هستم. چون توی شرایط اختصاصی دفترچه براساس سوابق دانشگاه آزاد نوشته بود دانشجویان انصرافی نمیتونن در این دوره شرکت کنند مگر اینکه کارت پایان خدمت یا معافیت دائم داشته باشند یعنی منظورش آقایون بوده؟

 171. سلام خوب هستین من دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی مقطع کاردانی ترم چهار هستم واحد های کمی پاس کردم هدفم نرفتن ب سربازی بود… و تا سی ام بهمن ماه ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم …هنوز از دانشگاه انصراف ندادم ،میخاستم بدونم میتونم که اواخر دی ماه یا اوایل بهمن ۴۰۲ اولین انصرافمو بدم (((این تاریخ قبل از ب پایان رسیدن سنوات مجاز میشه همونطور ک گفتم از پلیس به اضافه ده استعلام ک گرفتم تا سی بهمن ماه ۴۰۲ معافیت دارم)))) و از یک سال مهلت انصراف م استفاده کنم ک ت