دانشگاهکنکور

همه‌چیز درباره انصراف از دانشگاه

برخی دانشجویان بعد از ورود به دانشگاه از رشته تحصیلی خود و یا شرایط دانشگاه ناراضی هستند و قصد تغییر رشته یا نوع دانشگاه رادارند. بعضی از دانشجویان با شرایط کنار آمده و رشته موردنظر خود را در مقاطع بالاتر به‌عنوان‌مثال کاردانی به کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا حتی دکتری تغییر می‌دهند. بسیاری از افراد تصمیم به انصراف از دانشگاه گرفته اما با شرایط و چگونگی انصراف از دانشگاه و محرومیت کنکور سراسری و یا تحصیل مجدد و همچنین جریمه‌های انصراف آشنا نیستند. لذا در این مقاله با کلیه شرایط مربوط به انصراف در دانشگاه‌های مختلف اعم از روزانه، شبانه، آزاد، خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی آشنا خواهیم شد. همچنین جریمه‌های مربوط به انصراف از دانشگاه بررسی می‌شود. شما عزیزان می‌توانید در صورت داشتن هرگونه سؤال با گروه مشاور برتر در تماس باشید.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66037046

شرایط انصراف دانشجویان روزانه

انصراف از دانشگاه برای دانشجویان روزانه از اهمیت بالاتری نسبت به سایر دانشجویان در دوره‌هایی مانند شبانه، آزاد و. برخوردار است زیرا انصراف از دوره روزانه می‌تواند منجر به محرومیت دانشجو از کنکور سراسری پیش رو شود. اگر دانشجو با توجه به عدم شناخت قوانین اقدام به انصراف از دانشگاه نماید ممکن است متحمل مشکلاتی مانند از دست دادن رشته در حال تحصیل، از بین رفتن معافیت تحصیلی برای آقایان، هزینه‌های اضافی و … گردد.

شرایط محرومیت دانشجویان روزانه

افرادی که در دوره روزانه پذیرفته شوند و دانشجوی ترم 1 یا 2 هستند یعنی در سال اول تحصیل قرار دارند، در صورت انصراف از انتخاب کد رشته محل‌های دوره روزانه سال پیش رو محروم می‌شوند؛ اما درصورتی‌که بخواهند شانس خود را برای سایر کد رشته محل‌های غیر از روزانه امتحان کنند باید حتماً تا تاریخی که توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود (که معمولاً 20 اسفندماه سال جاری هست) از تحصیل در دوره روزانه انصراف دهند. باید به این نکته توجه داشت که به‌هیچ‌عنوان دانشجوی دوره روزانه حق انتخاب در کد رشته محل‌های غیر روزانه را هم بدون انصراف تا تاریخ ذکرشده نخواهد داشت. حتی ثبت‌نام وی در کنکور سراسری ازنظر سازمان سنجش تخلف تلقی می‌شود.

دانشجویان انصرافی حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبلی خود را به‌هیچ‌عنوان ندارند.

شرایط انصراف بدون محرومیت از دوره روزانه

بر اساس قوانین موجود در سازمان سنجش افرادی که در دوره روزانه پذیرفته‌شده‌اند و به دلیل عدم رضایت از رشته قبولی خود قصد انصراف دارند، می‌توانند محرومیت دوره روزانه سال بعد را برطرف کنند. این افراد باید تا شروع بازه زمانی ثبت‌نام دانشگاه، با سازمان سنجش مکاتبه کرده و در صورت موافقت سازمان سنجش محرومیت قبولی دوره روزانه سال بعد برطرف خواهد شد.

حالت دیگری برای انصراف بدون محرومیت در دوره روزانه وجود دارد. اگر دانشجویی در حال تحصیل درترم سه به بعد باشد و تا تاریخ مشخص‌شده توسط سازمان سنجش انصراف دهد، می‌تواند بدون محرومیت در کنکور شرکت کرده و کد رشته محل‌های روزانه را انتخاب کند. دانشجویان دوره روزانه در صورت انصراف تا تاریخ اعلام‌شده توسط سازمان سنجش هیچ‌گونه منعی برای انتخاب سایر کد رشته محل‌ها غیر از روزانه را ندارند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66037046

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد، شبانه، خودگردان، غیرانتفاعی، پیام نور و علمی کاربردی

دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌های غیر روزانه هیچ‌گونه محرومیت و محدودیتی برای انصراف از دانشگاه در هیچ زمانی ندارند. این افراد در صورت قبولی در رشته موردعلاقه خود و زمان ثبت‌نام دانشگاه از رشته قبل انصراف داده و در رشته قبولی جدید ثبت‌نام می‌کنند. شرایط ذکرشده برای انواع دوره‌های غیر روزانه مانند شبانه، خودگردان، آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی مشترک است. البته شرایط برای آقایان ازنظر قوانین نظام‌وظیفه متفاوت است که در ادامه توضیح داده می‌شود.

قوانین نظام‌وظیفه بعد از انصراف آقایان

بر اساس قوانین سازمان نظام‌وظیفه عمومی آقایان بالای 18 سال مجاز به دو بار انصراف از دانشگاه می‌باشند اما فقط در انصراف اول خود حق ادامه تحصیل خواهند داشت. در صورت انصراف دوم تا یک سال فرصت دارند خود را به سازمان ‌نظام وظیفه عمومی معرفی کنند. این افراد در صورت معافیت سربازی مانند معافیت کفالت، معافیت پزشکی و یا گرفتن کارت پایان خدمت حق شرکت در کنکور و ادامه تحصیل خواهند داشت. دانشجویان که قصد انصراف از تحصیل‌دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که از دیپلم تا دکتری یک‌بار بیشتر مجاز به انصراف از تحصیل و بهره‌مندی از معافیت تحصیلی نیستند.

دانشجویان اخراجی تا زمان گرفتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم حق شرکت در کنکور سراسری و ادامه تحصیل در رشته‌های با آزمون و بدون آزمون را به‌هیچ‌عنوان نخواهند داشت.


حتماً بخوانید: همه‌چیز درباره معافیت تحصیلی


جریمه انصراف از دانشگاه

جریمه انصراف در دوره روزانه و غیر روزانه با توجه به نوع دانشگاه متفاوت هست. همچنین در دانشگاه‌های روزانه هزینه انصراف ممکن است با توجه به ترم جاری محاسبه شود. حتی ممکن است از جریمه‌های انصراف توسط واحد مالی دانشگاه و با توجه به شرایط دانشجو کاسته شود؛ که در ادامه همین مطلب، جریمه‌ها به‌صورت کامل بررسی خواهد شد.

جریمه انصراف دوره روزانه

در دانشگاه دولتی بسته به روزانه یا شبانه بودن دوره تحصیلی میزان پرداخت جریمه متفاوت است. در دوره روزانه اگر فرد در سال اول تحصیل از دانشگاه انصراف دهد هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند. از ترم سه به بعد در دوره روزانه با توجه به رشته تحصیلی، مقطع، محل تحصیل، ترم تحصیل و شرایط دانشجو واحد مالی دانشگاه میزان جریمه را تعیین می‌نماید.

جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

دانشجویان دانشگاه آزاد بر اساس قوانین سازمان سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در صورت انصراف از دانشگاه بر اساس‌ترم در حال تحصیل باید مبلغی را به‌عنوان جریمه پرداخت کنند که برای مقاطع مختلف متفاوت است:

 • کاردانی: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -4)*(نصف شهریه پایه)
 • کارشناسی ناپیوسته: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -4)*(نصف شهریه پایه)
 • کارشناسی پیوسته: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -8)*(نصف شهریه پایه)
 • دکتری حرفه‌ای (دامپزشکی): (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -12)*(نصف شهریه پایه)
 • دکتری حرفه‌ای (دندان‌پزشکی، پزشکی عمومی و داروسازی): کل شهریه پایه نیمسال‌های تحصیلی باقی‌مانده تا اتمام دوره

حتما بخوانید: شرایط ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور


جریمه انصراف از دانشگاه پیام نور، غیرانتفاعی، شبانه، پردیس خودگردان

در دوره شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی دانشجو در صورت انصراف باید 1.5 برابر شهریه ثابت یک‌ترم را پرداخت کنند. در دانشگاه علمی کاربردی یک شهریه ثابت و در دوره پردیس خودگردان شهریه ثابت تمام‌ ترم‌های باقی‌مانده از دانشجو اخذ می‌شود.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66037046

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫10 نظرها

 1. سلام خسته نباشید خواهش میکنم جواب بدین من سال 92 روزانه پذیرفته شدم بعد از 4 ترم با سه ترم مشروطی اخراجی و انصرافی شدم سال 98 کنکور داده و مجددا روزانه قبول شدم الان هم ترم یکم.
  سوالم اینه که مدارک منو دانشگاه مبدا نفرستاده و در سایت نوشتن که عدم تحویل مدارک آیا بابت این موضوع از من هزینه میگیرن و برای همین نفرستادن چون من قبلا پرسیده بودم و گفتن اگه روزانه قبول بشی خود دانشگاه با پست میفرسته..
  سوال دوم این که چون از زمان انصراف و تحصیل مجدد من چند سال گذشته آیا این مساله برام مشکل ساز نمیشه مثلا بگن که محروم از تحصیلی چون یک سال بیشتر از تاریخ انصرافت گذشته؟
  و اینکه آیا بابت 4 ترم قبلی ازم پول میگیرند؟ خواهشا به منم جواب بدین مرسی از سایت مفیدتون

  1. با سلام
   بابت سوال اول به احتمال زیاد یه هزینه جزئی بابت پست و … از شما دریافت می کنند.
   بابت تحصیل مجدد طبیعتا چون شما مشکل سربازی ندارید مانعی برای تحصیل ندارید.
   هزینه انصراف در دانشگاه های دولتی توسط مدیر آموزشی مشخص می شود و باتوجه به اینکه زمان انصراف و اخراج هزینه ای پرداخت نکرید نیاز به پرداخت هزینه نیست.

 2. سلام . من برای کنکور امسال ثبت نام کردم و دانشجوی روزانه هستم . درخواست انصرافم رو به خاطر مشکلات کرونا و تعطیلی دانشگاه ها نشد اسفند انجام بدم . 22 اردیبهشت به دانشگاه رفتم و درخواست انصراف کردم ولی دانشگاه به من فرمی نداد و فقط گفت در سایت دانشگاه بابت انصراف درخواست تسویه حساب کن . من هم قبل اتمام مهلت مجدد ثبت نام که 31 اردیبهشت بود درخواست تسویه بابت انصراف رو در سایت دانشگاه ثبت کردم. الان باهام تماس گرفته شد و درخواست کردن به دانشگاه برم و کارت دانشجویی رو تحویل بدم . الان سوالی که دارم اینه که این مشکلی برای من در صورتی که در دانشگاه قبول بشم ایجاد نمیکنه ؟ یا باید حتما کتبی میبوده که به من فرمی دانشگاه نداد و وقتی هم که پرسیدم گفتن روال کار دانشگاه ما اینطوریه ؟ لطفا جواب بدید خیلی استرس گرفتم .

 3. با سلام و سپاس از سایت خوبتون
  من در دانشگاه آزاد قبل از فوق دیپلم انصراف دادم و الان هم خیلی از سربازیم نمونده
  خواستم بپرسم همونطور که گفتید بعد از اومدن کارت پایان خدمتم برام اون واحدا رو معادل سازی میکنن بتونم فوق رو بگیرم یا چون انصراف بوده از اول باید بخونم؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. با سلام و تشکر
   نیازی از تحصیل از ابتدا نیست
   شما دروسی که نمره 12 به بالا گرفته باشید نیاز به پاس کردن ندارید.

 4. سلام . من دانشجوی انصرافی کارشناسی ناپیوسته رشته مهندسی نرم افزار در تاریخ 30 شهریور 98 هستم و یک روز مانده به پایان مهلت تحصیلی اولیه انصراف دادم… هدف من از انصراف این بود که فاصله ای بیوفته شرایط بد تحصیلی مو مجددا جبران کنم و میخوام بدونم آیا میتونم به دانشگاه قبلی یا هر دانشگاه دیگه ای درخواست ادامه تحصیل در رشته قبلیم یعنی مهندسی نرم افزار رو بدم یا نه؟ یا مجبورم تغییر گرایش و رشته بدم؟ یا باید برم خدمت بعد خدمت میتونم دوباره همین رشته مهندسی نرم افزار رو بخونم؟

  1. با سلام
   اگر اولین انصراف در دوران تحصیل باشد امکان ادامه تحصیل برای شما فراهم هست. فقط بای برای ورودی مهر ماه دانشگاه پذیرش بگیرید تا وارد غیبت سربازی نشوید.

 5. عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات. بنده سال 96 دانشگاه دولتی قبول شدم و یکبار اونجا برام معافیت تحصیلی صادر شد، سال 98 انصراف دادم تا بخونم برا کنکور، متاسفانه چون اطلاعاتم کم بود رفتم و دانشگاه آزاد ثبت نام کردم تا بشینم بخونم برا کنکور که نظام وظیفه گیر نده… یک بار هم اونجا برام معافیت تحصیلی صادر شد… هفته پیش پرسیدم گفتن اگه کنکور بدین و دانشگاه قبول هم بشین، نمیتونین ثبت نام کنین چون معافیت تحصیلی صادر نمیشه… خواستم بدونم راه حلی سراغ دارین بتونم کنکور بدم و ثبت نام کنم دانشگاه؟

  1. با سلام طاعات شما هم قبول درگاه حق
   با توجه به اینکه مجدد شما در دانشگاه ازاد ثبت نام کرده اید تا زمانی که معافیت دائم یا کارت پایان خدمت برای شما صادر نشود امکان ادامه تحصیل وجود ندارد. پیشنهاد می کنم برای اطلاع از راه های معافیت به این صفحه سر بزنید:
   https://www.edumoshaver.com/%d9%85%d8%b9%d8%a7%d9%81%db%8c%d8%aa-%d8%b3%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن