دانشگاه

همه‌چیز درباره انصراف از دانشگاه

برخی دانشجویان بعد از ورود به دانشگاه از رشته تحصیلی خود و یا شرایط دانشگاه ناراضی هستند و قصد تغییر رشته یا نوع دانشگاه رادارند. بعضی از دانشجویان با شرایط کنار آمده و رشته موردنظر خود را در مقاطع بالاتر به‌عنوان‌مثال کاردانی به کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا حتی دکتری تغییر می‌دهند. بسیاری از افراد تصمیم به انصراف از دانشگاه گرفته اما با شرایط و چگونگی انصراف از دانشگاه و محرومیت کنکور سراسری و یا تحصیل مجدد و همچنین جریمه‌های انصراف آشنا نیستند. لذا در این مقاله با کلیه شرایط مربوط به انصراف در دانشگاه‌های مختلف اعم از روزانه، شبانه، آزاد، خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی آشنا خواهیم شد. همچنین جریمه‌های مربوط به انصراف از دانشگاه بررسی می‌شود. شما عزیزان می‌توانید در صورت داشتن هرگونه سؤال با گروه مشاور برتر در تماس باشید.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

شرایط انصراف دانشجویان روزانه

انصراف از دانشگاه برای دانشجویان روزانه از اهمیت بالاتری نسبت به سایر دانشجویان در دوره‌هایی مانند شبانه، آزاد و. برخوردار است زیرا انصراف از دوره روزانه می‌تواند منجر به محرومیت دانشجو از کنکور سراسری پیش رو شود. اگر دانشجو با توجه به عدم شناخت قوانین اقدام به انصراف از دانشگاه نماید ممکن است متحمل مشکلاتی مانند از دست دادن رشته در حال تحصیل، از بین رفتن معافیت تحصیلی برای آقایان، هزینه‌های اضافی و … گردد.

شرایط محرومیت دانشجویان روزانه

افرادی که در دوره روزانه پذیرفته شوند و دانشجوی ترم 1 یا 2 هستند یعنی در سال اول تحصیل قرار دارند، در صورت انصراف از انتخاب کد رشته محل‌های دوره روزانه سال پیش رو محروم می‌شوند؛ اما درصورتی‌که بخواهند شانس خود را برای سایر کد رشته محل‌های غیر از روزانه امتحان کنند باید حتماً تا تاریخی که توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود (که معمولاً 20 اسفندماه سال جاری هست) از تحصیل در دوره روزانه انصراف دهند. باید به این نکته توجه داشت که به‌هیچ‌عنوان دانشجوی دوره روزانه حق انتخاب در کد رشته محل‌های غیر روزانه را هم بدون انصراف تا تاریخ ذکرشده نخواهد داشت. حتی ثبت‌نام وی در کنکور سراسری ازنظر سازمان سنجش تخلف تلقی می‌شود.

دانشجویان انصرافی حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبلی خود را به‌هیچ‌عنوان ندارند.

شرایط انصراف بدون محرومیت از دوره روزانه

بر اساس قوانین موجود در سازمان سنجش افرادی که در دوره روزانه پذیرفته‌شده‌اند و به دلیل عدم رضایت از رشته قبولی خود قصد انصراف دارند، می‌توانند محرومیت دوره روزانه سال بعد را برطرف کنند. این افراد باید تا شروع بازه زمانی ثبت‌نام دانشگاه، با سازمان سنجش مکاتبه کرده و در صورت موافقت سازمان سنجش محرومیت قبولی دوره روزانه سال بعد برطرف خواهد شد.

حالت دیگری برای انصراف بدون محرومیت در دوره روزانه وجود دارد. اگر دانشجویی در حال تحصیل درترم سه به بعد باشد و تا تاریخ مشخص‌شده توسط سازمان سنجش انصراف دهد، می‌تواند بدون محرومیت در کنکور شرکت کرده و کد رشته محل‌های روزانه را انتخاب کند. دانشجویان دوره روزانه در صورت انصراف تا تاریخ اعلام‌شده توسط سازمان سنجش هیچ‌گونه منعی برای انتخاب سایر کد رشته محل‌ها غیر از روزانه را ندارند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد، شبانه، خودگردان، غیرانتفاعی، پیام نور و علمی کاربردی

دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌های غیر روزانه هیچ‌گونه محرومیت و محدودیتی برای انصراف از دانشگاه در هیچ زمانی ندارند. این افراد در صورت قبولی در رشته موردعلاقه خود و زمان ثبت‌نام دانشگاه از رشته قبل انصراف داده و در رشته قبولی جدید ثبت‌نام می‌کنند. شرایط ذکرشده برای انواع دوره‌های غیر روزانه مانند شبانه، خودگردان، آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی مشترک است. البته شرایط برای آقایان ازنظر قوانین نظام‌وظیفه متفاوت است که در ادامه توضیح داده می‌شود.

قوانین نظام‌وظیفه بعد از انصراف آقایان

بر اساس قوانین سازمان نظام‌وظیفه عمومی آقایان بالای 18 سال مجاز به دو بار انصراف از دانشگاه می‌باشند اما فقط در انصراف اول خود حق ادامه تحصیل خواهند داشت. در صورت انصراف دوم تا یک سال فرصت دارند خود را به سازمان ‌نظام وظیفه عمومی معرفی کنند. این افراد در صورت معافیت سربازی مانند معافیت کفالت، معافیت پزشکی و یا گرفتن کارت پایان خدمت حق شرکت در کنکور و ادامه تحصیل خواهند داشت. دانشجویان که قصد انصراف از تحصیل‌دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که از دیپلم تا دکتری یک‌بار بیشتر مجاز به انصراف از تحصیل و بهره‌مندی از معافیت تحصیلی نیستند.

دانشجویان اخراجی تا زمان گرفتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم حق شرکت در کنکور سراسری و ادامه تحصیل در رشته‌های با آزمون و بدون آزمون را به‌هیچ‌عنوان نخواهند داشت.


حتماً بخوانید: همه‌چیز درباره معافیت تحصیلی


جریمه انصراف از دانشگاه

جریمه انصراف در دوره روزانه و غیر روزانه با توجه به نوع دانشگاه متفاوت هست. همچنین در دانشگاه‌های روزانه هزینه انصراف ممکن است با توجه به ترم جاری محاسبه شود. حتی ممکن است از جریمه‌های انصراف توسط واحد مالی دانشگاه و با توجه به شرایط دانشجو کاسته شود؛ که در ادامه همین مطلب، جریمه‌ها به‌صورت کامل بررسی خواهد شد.

جریمه انصراف دوره روزانه

در دانشگاه دولتی بسته به روزانه یا شبانه بودن دوره تحصیلی میزان پرداخت جریمه متفاوت است. در دوره روزانه اگر فرد در سال اول تحصیل از دانشگاه انصراف دهد هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند. از ترم سه به بعد در دوره روزانه با توجه به رشته تحصیلی، مقطع، محل تحصیل، ترم تحصیل و شرایط دانشجو واحد مالی دانشگاه میزان جریمه را تعیین می‌نماید.

جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

دانشجویان دانشگاه آزاد بر اساس قوانین سازمان سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در صورت انصراف از دانشگاه بر اساس‌ترم در حال تحصیل باید مبلغی را به‌عنوان جریمه پرداخت کنند که برای مقاطع مختلف متفاوت است:

 • کاردانی: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -4)*(نصف شهریه پایه)
 • کارشناسی ناپیوسته: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -4)*(نصف شهریه پایه)
 • کارشناسی پیوسته: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -8)*(نصف شهریه پایه)
 • دکتری حرفه‌ای (دامپزشکی): (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -12)*(نصف شهریه پایه)
 • دکتری حرفه‌ای (دندان‌پزشکی، پزشکی عمومی و داروسازی): کل شهریه پایه نیمسال‌های تحصیلی باقی‌مانده تا اتمام دوره

حتما بخوانید: شرایط ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور


جریمه انصراف از دانشگاه پیام نور، غیرانتفاعی، شبانه، پردیس خودگردان

در دوره شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی دانشجو در صورت انصراف باید 1.5 برابر شهریه ثابت یک‌ترم را پرداخت کنند. در دانشگاه علمی کاربردی یک شهریه ثابت و در دوره پردیس خودگردان شهریه ثابت تمام‌ ترم‌های باقی‌مانده از دانشجو اخذ می‌شود.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫640 نظرها

 1. سلام.من موقع انتخاب رشته، رشته ای روانشناسی پیام نور انتخاب کردم ولی الان پشیمون شدم میخوام برا کنکور سال دیگ بخونم اگر نتایج اومد و من پیامنور قبول شدم و نرم ثبتنام کنم از کنکور سال بعد محروم میشم ایا؟

   1. سلام
    باتوجه به این که قانون میگه باید در سنوات مجاز انصراف بدید تا بتونید دوباره در یک رشته دیگه ثبت نام کنید و تحصیل مجدد کنید .آیا میتونیم در ترم هشت کارشناسی پیوسته انصراف بدیم و تا مهلت یکسال بعد تاریخ انصراف ثبت نام مجدد انجام بدیم؟

 2. سلام من دانشجوی حقوق ازادم که زمان اعلام قطعی نتایج (شهریور سال اینده) در کل ۱۲ واحد برای من باقی میمونه ، اگر سال اینده یکی از رشته های روزانه رو قبول شم حتما باید به علت این ۱۲ واحد باقی مونده انصراف بدم؟ راهی نیست بتونم مدرک کارشناسی حقوقم رو بگیرم؟

 3. سلام
  من دانشجوی دانشگاه پیامنورم و در کنکور ۱۴۰۰شرکت کردم و قصد دارم بعد از قبولی انصراف بدم…آیا لازمه ترم جدید پیامنور انتخاب واحد کنم؟ اگر انتخاب واحد نکنم مشکلی پیش نمیاد؟ تا جواب نهایی کنکور بیاد…

 4. سلام
  خسته نباشید
  من ورودی 99 پیام نور بودم، 1400 کنکور دادم و احتمالا روزانه قبول خواهم شد. ترم های سال گذشته را هم ثبت نام و پرداخت شهریه اش را کامل انجام دادم. مهلت پرداخت شهریه و انتخاب واحد تا 26 شهریور است اما هنوز جواب کنکور نیامده. سری به سامانه گلستان زدم و دیدم حدود 200 هزار تومان هزینه شهریه ثابت ترم پاییزه جدید قابل پرداخت می باشد. میخواستم بدانم دقیقا الان باید چیکار کنم: پول ثبت نام رو بدم؟ انتخاب واحد کنم؟ برای مرخصی اقدام کنم؟ برای انصراف اقدام کنم؟ جوری که دانشجوی اخراجی به حساب نیایم!
  بعدش که نتایج آمد چطور؟ چه کار هایی باید انجام بدم؟
  یه سول دیگه هم اینکه اگر دانشگاه فرهنگیان قبول شوم برای انصراف از پیام نور انقدر طول نمیکشه که مهلت ثبت نام در فرهنگیان تمام شود؟ چونکه نگرانم سربازیم به مشکل بر بخورد و نتوانم وارد دانشگاه شوم!

  1. سلام
   اگر از قبولی اطمینان دارید ثبت نام نکنید و هزینه واریز نکنید. زمان برای انصراف و ثبت نام دارید

 5. سلام اگر در دانشگاه غیر انتفاعی قبول بشیم و بدلیل عدم علاقه در دانشگاه دیگری ثبت نام کنیم مشکلی پیش میاد برای تحصیل؟

   1. خب این که رفتم یک دانشگاه دیگه یعنی یک بار انصراف دادم یا خیر؟
    سال ۹۷ این کار رو انجام دادم یعنی نتایج انتخاب رشته که اومد دانشگاه غیر انتفاعی که قبول شدم ثبت نام نکردم و رفتم یک دانشگاه غیر انتفاعی دیگه ثبت نام کردم . الان من میتونم انصراف بدم دوباره تحصیل کنم؟

   2. سلام من دانشجو غیرانتفاعی هستم در زمان انتخاب واحد،انتخاب واحد انجام ندادم منتظر قبولی در دانشگاه پیام نورم،من که انتخاب واحد انجام ندادم به غیر از هزینه های انصراف هزینه نیمسال رو باید پرداخت کنم؟

 6. سلام من دانشجوی کارشناسی ارشد شبانه بودم بدون ازمون و بر اساس معدل قبول شدم یک ترم خوندم. ولی برای ترم دو اتخاب واحد نکردم و انصراف دادم دیروز. چون هفته گیش نتایج کنکور ارشد اومد برای روزانه مجاز شدخ بودم شبانه رو انصراف دادم.
  الان انتخاب رشته کردم. مشکلی بابت ثبت نام دانشگاه روزانه دارم یا نه؟؟؟؟؟؟
  پایان خدمت دارم

 7. سلام من دانشجوی کارشناسی ارشد شبانه بودم بدون ازمون و بر اساس معدل قبول شدم یک ترم خوندم. ولی برای ترم دو اتخاب واحد نکردم و انصراف دادم دیروز. چون هفته گیش نتایج کنکور ارشد اومد برای روزانه مجاز شدخ بودم شبانه رو انصراف دادم.
  الان انتخاب رشته کردم. مشکلی بابت ثبت نام دانشگاه روزانه دارم یا نه؟؟؟؟؟؟
  پایان خدمت دارم

 8. سلام … من ورودی سال 99 هستم و میخواستم انصراف بدم و دانشگاه ازاد ثبت نام کنم میشه با استفاده از ازمون کنکور سال قبلم در رشته دلخواهم ثبت نام کنم یا باید ازمون مجدد کنکور یا خاص خوده دانشگاه رو بدم؟؟
  از نقشه برداری به مهندسی معماری

   1. سلام من سال ۹۷ دانشگاه غیر انتفاعی قبول شدم ولی ثبت نام نکردم و رفتم یک دانشگاه دیگه ثبت نام کردم.سوالم اینکه اگر در دانشگاهی غیر انتفاعی که قبول شدم ثبت نام نکردم دانشگاه انصراف از تحصیل حساب می‌شود یا خیر ؟

 9. سلام وقت بخیر من دانشجوی ترم ۵ پرستاری ارتش هستم خواستم ببینم از شرایط انصراف کسی اطلاعی داره و هزینه هاش که به چه صورت هستن
  و اگر انصراف بدم امکانش هست واحدهای پاس شده رو در صورت قبولی مجدد در رشته پرستاری تطبیق بدم؟
  باتشکر

  1. سلام
   در دانشگاه های نظامی و رشته های داراری تعهد خدمت در صورت انصراف هزینه ترم هایی که تحصیل کردید از شما دریافت می شود در صورت انصراف امکان تطبیق واحد وجود دارد.

 10. با عرض سلام و خسته نباشید. من دانشجوی رشته مهندسی برق دانشگاه دولتی روزانه همدان ورودی سال ۹۷ هستم الان شش ترم درس خوندم و میخوام که از دانشگاه دولتی روزانه انصراف بدم . میخوام بدونم که هزینه جریمه انصراف از دانشگاه دولتی روزانه چقدر میشه . لطفا لطفا راهنماییم کنید. با تشکر

 11. سلام خسته نباشید من دو ترم عمران در دانشگاه ازاد خوراسگان اصفهان خوندم الان میخام تغییر رشته به معماری بدم در دانشگاه آزاد خمینی شهر اصفهان با سوابق تحصیلی.تا ۳۱ شهریور زمان برای ثبت نام با معدل هست،اگه تا این تاریخ انصراف بدم میتونم داخل ثبت نام سوابق تحصیلی شرکت کنم؟
  برای ترم جدید در خوراسگان شهریه پرداخت کردم،به من برگشت داده میشه؟

  1. سلام
   نیازی به انصراف نیست شما ثبت نام انجام دهید در صورت قبولی در زمان ثبت نام حضوری انصراف دهید.

 12. سلام من یک ماه قبل اینکه ترم سوم شروع بشه درخواست توقف تحصیل دادم (دوره روزانه) اما مثل اینکه موافقت نشده بود ب هردلالیلی اما دوباره درخواست دادم منتها من درخواست رو زمان یک روزبعد از انتخاب واحد دادم (انتخاب واحد نکردم) ایا جریمه ترم سوم هم تعلق میگیره ؟ من انتخاب واحد نکردم و اینکه درخواست توقف تحصیل برای کنکور سال اینده بوده… میخوام بدونم هزینه جریمه برام از ترمایی ک انتخاب واحد کردم حسابه یا ترمی ک انتخاب واحد نکنم هم حساب میکنن

  1. سلام
   در دانشگاه هاهی دولتی هزینه های انصراف در هر دانشگاه بر اساس نظر مدیریت مالی در نظر گرفته می شود و معمولا ترم های تحصیلی که مشغول به تحصیل بودید از شما دریافت می شود.

 13. سلام دانشجوی پیامنور هستم و تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم . تاحالا واحد پاس نکردم و انصراف هم نداشتم .
  میتونم بهمن ماه ۱۴۰۰ ( ترم۹ ) انصراف بدم و کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم !؟ بعد از قبولی دوباره معافیت تحصیلی صادر می شود ؟

 14. سلام وقت بخیر .
  ترم ۳ دانشگاه روزانه هستم اگر قبل از عید انصراف بدم برای شرکت در کنکور ۱۴۰۱ و دانشگاه دولتی قبول بشم !
  نیاز به پرداخت خسارت هست؟؟!

  1. سلام
   معمولا در دانشگاه های دولتی در صورت انصراف شهریه ترم هایی که مشغول به تحصیل بودید از شما دریافت می شود.

   1. اینکه در سنوات مجاز باید انصراف داد تا بتونیم دوباره در یک رشته دیگر ثبت نام کنیم یعنی میشه در ترم ۸ کارشناسی پیوسته انصراف داد و تا مهلت یک سال بعد از انصراف در دانشگاه جدید ثبت نام کرد؟

 15. سلام. وقت بخیر
  دانشجوی ترم ۳ هستم رشته روزانه دانشگاه دولتی و قصد انصراف دارم به علاوه شرکت مجدد در کنکور ۱۴۰۱ .
  قصد داشتم برم فرهنگیان
  دو سوال داشتم
  ۱. من اگر قبل از عید انصراف بدم(مدرک کاردانی ندارم) دو سال سنوات تحصیلی رایگان رو
  گذروندم اگر کنکور بدم و برم دانشگاه دولتی فقط مجاز به دو سال تحصیل رایگان هستم و باید بقیه رو شهریه بپردازم به صورت شبانه؟؟؟

  ۲. به فرض اینکه باید دو سال رو شهریه پرداخت
  دانشگاه فرهنگیان امکان ورود چنین دانشجو هایی که سنواتشون رو گذروندن رو داره؟ مشکلی برای ورود به دانشگاه فرهنگیان نیست؟

  1. درصورت انصراف باید شهریه ترم هایی که مشغول به تحصیل بودید پرداخت کنید. در صورت قبولی در دوره روزانه نیاز به پرداخت شهریه نیست.

 16. سلام وقت بخیر.من کارشناسی دانشگاه روزانه بودم و با مدرک کاردانی انصراف دادم ,میخاستم بگم نمیتونم دوباره با شرکت در کنکور دانشگاه روزانه قبول بشم؟؟

 17. با سلام و عرض ادب
  آیا می توان یک بار از شرایط دوبار انصراف استفاده کرد و یکبار هم از شرایط ایست خدمت؟
  بعنوان مثال بنده یکبار از دانشگاه انصراف داده ام حالا میخواهم بروم دانشگاه پیام نور ( شرایط دوبار انصراف ) و سپس سال دیگر انصراف داده مدت اندکی به خدمت بروم و دوباره در دانشگاه قبول شوم و ایست خدمت بگیرم؟

 18. سلام خسته نباشید سال 1398 ارشد روزانه دولتی پذیرفته شدم اما مطلع نشده و به خدمت اعزام شدم ایا امسال 1400 میتوانم از آن قبولی استفاده کرده و دانشگاه را ثبت نام نمایم؟

 19. سلام بنده 2 ترم دانشجوی روزانه کارشناسی بودم و انصراف دادم و در دانشگاه آزاد درس میخونم در مقطعه کارشناسی. ایا بنده اگر کنکور ارشد روزانه قبول شوم مشکلی ندارد و محروم نمیشم؟ و اینکه بنده لغو تهد رایگان نزدم برای آن موقع که روزانه بودم فقط انصراف دادم از دانشگاه دولتی. و در دانشگاه ازاد مدرک کارشناسی گرفتم. ایا باید حتما لغو تهد رایگان دانشگاه قبلیم رو بزنم در صورتی که همه ای مدازک رو دارم و مدرک کارشناسی م هم از دانشگاه آزاده؟ میخواستم بدونم برای ارشد در دوره روزانه یا بورسیه قبول شوم مشکلی واسم پیش نمیاد؟

  1. سلام شما برای تحصیل ارشد مشکلی ندارید. افرادی که از دوره روزانه فارغ التحصیل می شوند تعهد خدمت دارند و شما از دانشگاه آزاد فارغ التحصیل شدید

 20. عرض سلام و ادب
  من دانشجوی دکتری رشته کشاورزی دوره روزانه ورودی سال 99 هستم. میخواستم بدونم برا اینکه در آزمون سراسری سال 1401 شرکت کنم مهلت انصرافم از مقطع دکتری تا کی هست؟ و آیا راه حلی وجود داره تا اسفند 1400 از مقطع دکتری انصراف ندم؟ و اینکه گفته میشه در صورت قبول شدن مجدد در دوره روزانه، پرداخت جریمه انصراف از تحصیل لازم نیست صحت دارد؟ چون اگه من قبل از شرکت در آزمون سراسری انصراف بدم بنابراین باید همون موقع جریمه رو پرداخت کنم پس عملا چه در دوره روزانه قبول بشم چه قبول نشم باید جریمه رو پرداخت کنم.

  1. سلام
   شما باید تا تاریخ حدودی 20 اسفند و بعد از ثبت نام کنکور انصراف بدید. بابت جریمه شهریه ترم هایی که مشغول به تحصیل بودید از شما دریافت میشود.

 21. سلام عرض میکنم خدمت شما
  من امسال در کنکور 1400 شرکت کردم ورتبه 402 رو کسب کردم و انتخاب رشته هم کردم
  آیا راهی برای شرکت در کنکور 1401 وجود داره؟

  1. سلام وقت شما بخیر
   در گذشته سازمان سنجش بعد از اعلام نتایج انتخاب رشته یک یا دو روز به داوطلب ها فرصت میداد تا برای رفع محرومیت برای شرکت در کنکور جاری اقدام کنن
   آیا هنوز هم همچین امکانی وجود داره؟

  2. سلام اگر روزانه قبول شوید یا باید درخواست رفع محرومیت به سازمان سنجش بدید و در صورت عدم موافقت سال بعد از دوره روزانه محروم می شوید.

 22. سلام خسته نباشید من ورودی دانشگاه روزانه ۹۹ بودم و بعد از پایان ترم اول انصراف دادم و الان پیام نور میخواهم بروم آیا برای گرفتن مدارکم بایدهزینه پرداخت کنم؟
  خیلی ممنون

  1. سلام
   معمولا در دانشگاه های دولتی هزینه معادل دوره نوبت دوم ترمهایی که مشغول به تحصیل بودید از شما دریافت می شود

   1. سلام
    من ۵ ترم دانشگاه شیراز روزانه گذروندم که مشروط شدم و اخراج شدم الان یکی دوسال گذشته و می‌خوام پیام نور تحصیل کنم میخواستم بدونم چقدر باید هزینه پرداخت کنم یعنی باید جریمه تحصیل رایگان هم پرداخت کنم حدودا چقدر هست

   2. سلام من دانشجوی کارشناسی پیوسته غیر انتفاعی هستم ترم شش. میخواستم انصراف بدم و دوباره ثبت نام کنم در دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی . و الان هنوز انصراف قطعی ندادم ولی انتخاب رشته کردم .میخواستم بدونم اگر این ترم انصراف بدم و در انتخاب رشته ای که کردم قبول نشم میتونم ترم بهمن ماه دوباره انتخاب رشته کنم یا خیر فقط یک بار میتونم انتخاب رشته کنم.

     1. من دانشجوی کارشناسی پیوسته هستم و تا ۱۴۰۲/۶/۳۱ معافیت تحصیلی دارم .میتونم ترم ۸ که میشه بهمن ماه امسال انصراف بدم و دوباره مهر ماه ۱۴۰۱ در رشته های بدون کنکور ثبت نام کنم .
      با توجه به این که ترم ۸ هستم

  2. سلام وقتتون بخیر من دانشجوی شیمی محض ورودی ۹۸ هستم با سوابق تحصیلی در دانشگاه پیام نور میخواستم واسه کنکور ۱۴۰۱ تجربی کنم خواستم بدونم که بعد قبولی تو رشته مثلا پزشکی و دانشگاه جدید میتونم از پیام نور انصراف بدم و برم دانشگاه جدید ؟
   مشکلی که پیش نمیاد ؟
   از پیام نور هم معافیت تحصیلی دارم

   1. سلام
    در صورتی که کارت پایان خدمت یا معافیت دائم نداشته باشید یک بار بیشتر حق انصراف ندارید و در صورت انصراف از رشته شیمی محص و ثبت نام پیام نور از یک بار حق انصراف خود استفاده کرده اید.

 23. سلام وقتتون بخیر من برای انتقالی ارشد اقدام کردم از اسفند ماه پارسال تا الان هیج جواب درستی مبنی بر رد یا قبول در خواست دریافت نکردم
  خواستم برونم اگر انصراف بدم باید جریمه پرداخت کنم؟
  دانشگاه دولتی وروزانه هستم
  و اینکه ایا میتونم در کنکور 1401 شرکت کنم؟

  1. سلام
   در دانشگاه های دولتی معمولا شهریه ترم هایی که مشغول به تحصیل بودید از شما دریافت می شود
   برای شرکت در ازمون ارشد 1401 مشکلی ندارید

  2. سلام وقت بخیر من ورودی99آزادم که بعد ترم یک دیگه دانشگاه نرفتم بدون مرخصی تحصیلی چون رفتم دوبار سیستم قطع بود الان جز دانشجو انصرافی هستم؟باید چیکار کنم که ادامه درسمو بخونم.؟؟؟

 24. سلام ببخشيد ميخوام بدونم اگه دانشگاه ازاد دو ترم بخونم ميتونم همزمان كنكور ١٤٠١ شركت كنم و اگر دولتي قبول شدم ابن دو ترم ازاد براي دولتي حساب ميشود يا بايد از اول بخونم همون رشته رو ؟

  1. سلام
   دروس عمومی و برخی از دروس پایه می توانید معادل سازی کنید. البته به سطح دانشگاهی که قبول می شوید برای معادل سازی دروس پایه احتمال معادل سازی متقاوت است.

 25. با سلام
  بنده دانشجوی ترم 10 دانشگاه آزاد هستم و رشته صنایع غذایی و کارشناسی پیوسته.
  من برای معافیت نیاز دارم انصراف بدهم و با مدرک پایه دیپلم برای معافیت اقدام کنم.
  اگر بنده الان انصراف بدهم مدرک پایه بنده برای بنده دیپلم لحاظ خواهد شد؟

  1. سلام
   در صورتی که کمتر از 72 واحد درسی پاس کرده باشید برای شما مدرک دیپلم لحاظ خواهد شد. البته برای معافیت پزشکی تفاوتی بین دیپلم و فوق دیپلم نیست

   1. سلام وقت بخر من ورودی99آزادم که بعد ترم یک دیگه دانشگاه نرفتم بدون اصراف چون رفتم دوبار سیستم قطع بود الان جز دانشجو انصرافی هستم؟باید چیمار کنم که ادامه درسمو بخونم؟؟

 26. سلام و وقت بخیر بنده در رشته فنی تأسیسات دو ترم مشروط شدم یا سه ترم مشروط دیگه دو سالی هست نرفتم و حتی نرفتم حضورا انصراف بدم میخواستم بدونم باید جریمه بدم چون سه سالی میشه نرفتم و نمی خوام برم چطوری آیا شامل میشه جریمه انصرافی ؟

  1. سلام
   در دانشگاه دولتی روزانه شهریه ترم هایی که تحصیل کردید از شما دریافت می شود برای سایر دانشگاه ها بسته به نوع دانشگاه هزینه انصراف متفاوت است.

 27. سلام وقت بخیر
  من در دانشگاه سراسری مقطع کارشناسی رشته مهندسی تحصیل کردم. نمره پروژه پایانی بنده توسط استاد ثبت شده اما هنوز موفق به ارائه پروژه به صورت صحافی شده نشده ام. آیا با این شرایط امکان دریافت مردک کارشناسی برای بنده وجود دارد؟

 28. سلام ، من پارسال رشته مهندسی کامپیوتر پیام نور ثبت نام کردم و یک ترم رو پاس کردم و یک ترم رو هم مرخصی گرفتم ، امسال کنکور دادم و احتمالا رشته کامپیوتر سراسری قبول میشم ، میخواستم بدونم تا چه زمانی فرصت دارم که از دانشگاه انصراف بدم!؟
  و اینکه آیا دروسی که پاس کردم قابل تطبیق هست با نه؟
  خیلی ممنون

  1. سلام وقتتون بخیر من از مهر امسال کارشناسی ارشد روزانه ترم 1و2 رو میخوام مرخصی بگیرم تا سال بعد کنکور تجربی شرکت کنم و بازم روزانه
   قبول شم. انصراف از دانشگا ارشدمو تا بعد اومدن جواب قبولی کنکور تجربی میتونم یا باید قبل اینکه ج بیاد انصراف بدم؟ و اینکه با این شرایط از دوره روزانه محروم هستم؟

   1. سلام
    دانشجویان دوره روزانه هر مقطعی باید تا تاریخ حدودی 20 اسفند بعد از ثبت نام سازمان سنجش از دوره روزانه انصراف دهند.

 29. سلام و وقت بخیر
  بنده دانشجوی ارشد روزانه بودم که بهمن سال 99 انصراف از تحصیل دادم،این در حالیه که ترم پاییزیه همون سال یعنی سال 99 که ترم سومم میشد مرخصی تحصیلی گرفته بودم و هیچگونه انتخاب واحدی نداشتم در اون ترم،حالا سوال اینجاست که یک سال معافیت تحصیلی بنده با توجه به اینکه ترم آخر مرخصی گرفته بودم و انتخاب واحدیم به تبع نداشتم تا آخر همین شهریوره یا تا همون بهمن ماه که انصرافم رد شده بود؟

  ممنون از وقتی که میذارید

 30. سلام من دانشجوی ارشد ترم ۴روزانه هستم در صورت انصراف از دانشگاه آیا میتونم برای کنکور رشته تجربی سال آینده دوره های روزانه شرکت کنم؟

  1. سلام من دانشجوی کارشناسی پیوسته غیر انتفاعی هستم ترم شش. میخواستم انصراف بدم و دوباره ثبت نام کنم در دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی . و الان هنوز انصراف قطعی ندادم ولی انتخاب رشته کردم .میخواستم بدونم اگر این ترم انصراف بدم و در انتخاب رشته ای که کردم قبول نشم میتونم ترم بهمن ماه دوباره انتخاب رشته کنم یا خیر فقط یک بار میتونم انتخاب رشته کنم.

 31. سلام
  من سال ۹۸ کنکور دادم و رشته خوبی قبول نشدم انتخاب رشته نکردم و پشت کنکور موندم.سال ۹۹ دوباره کنکور دادم و دانشگاه آزاد قبول شدم و تا الان هنوز دانشجوی دانشگاه آزاد هستم.الان میخوام برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم.در صورت قبولی در کنکور ۱۴۰۱ آیا مشکلی بابت خدمت سربازی دارم؟

 32. سلام،من باید برای ترم دو دانشگاه غیرانتفاعی انتخاب واحدکنم اما میخوام انصراف بدم مشکل نظتم وظیفه هم ندارم با وجود انتخاب واحد نکردن جریمه من چجوری حساب میشه،اول ماه مهلت انتخاب واحدهست

 33. سلام من فارغ التحصيل فوق ليسانس دانشگاه روزانه هستم و ميخواهم از اول كنكور داروسازي شركت كنم باتوجه به اينكه مدرك ديپلم من در دانشگاهي كه درس خوانده ام هست و مدرك فوق ليسانسم را دارم چكار بايد بكنم؟

 34. باسلام و خدا قوت و سپاس از زحمات شما..من دانشجوی اخراجی آی تی کارشناسی پیوسته با مدرک معادل کاردانی هستم..چند تا سوال داشتم از محضرتون..
  آیا امکان ادامه تحصیل بنده در مقطع کاردانی به کارشناسی بعد از اتمام خدمت سربازیم هست؟
  اگه پاسخ مثبته آیا میتونم در همون رشته قبلیه خودم در یک دانشگاه دیگه مقطع کارشناسی ناپیوسته ادامه تحصیل بدم؟
  ممنون

 35. سلام خسته نباشید من اسفند ۹۹ از دانشگاه پیام نور انصراف دادم ولی در کنکور سراسری ۱۴۰۱ میخوام شرکت کنم لطف کنید بگید چیکار میتونم بکنم که مشکلی واسم پیش نیاد خیلی ممنون میشم

  1. سلام سلامت باشید.
   در صورتی که مشکل سربازی نداشته باشید می توانید بدون هیچ دغدغه ای در کنکور 1401 شرکت کنید

 36. سلام
  من دانشجوی ترم ۴ دانشگاه سراسری هستم
  اگه دو ترم مرخصی بگیرم می تونم تو کنکور شرکت کنم بدون اینکه از دانشگاه انصراف بدم ؟

  1. سلام
   اگر دانشجوی دوره روزانه باشید بر اساس قوانین فعلی باید بعد از ثبت نام در کنکور سراسری تا تاریخی که معمولا 20 اسفند ماه است از دانشگاه انصراف دهید .

 37. سلام من سال 98 کارشناسی ناپیوسته بر اساس سوابق تحصیلی قبول شدم ولی نرفتم دانشگاه انتخاب واحد هم نکردم انصراف هم ندادم الان میتونم اونو ادامه بدم یا باید دوباره ثبت نام کنم مشکل خدمت هم ندارم آیا اگه الان بخوام دوباره ادامه بدم پولی از من گرفته میشه؟

 38. سلام خسته نباشید
  ببخشید آیاامکان پذیر هست فقط یک ماه از ترم یک دانشگاه روزانه بری و بعد انصراف بدی ؟
  و به این شکل انصراف میتونم دوباره کنکور ۱۴۰۱ بدم؟
  و از روزانه محروم نمیشم ؟

 39. سلام و وقت بخیر ببخشید من یک سوالی داشتم
  من دانشجوی روزانه هستم و معافیت تحصیلی دارم و تا حالا انصراف ندادم و الان قصد انصراف از روزانه و ثبت نام در دانشگاه پیام نور را دارم و دانشگاه پیام نور هم تا 5 شهریور بیشتر مهلت ثبت نام نداره، حالا سوال من این هست که من میتونم تا اون موقع از روزانه انصراف بدم و در پیام نور ثبت نام کنم و معافیت تحصیلی بگیرم؟

 40. سلام،وقت بخیر من دانشجوی دانشگاه آزاد ترم آخر هستم ،امسال کنکور دادم اگر دولتی قبول بشم و بخوام برم نمیشه یه ترم مرخصی بگیرم بعد برم که درسم تموم شه و انصراف ندم ،۱۰ واحد دارم فقط

 41. سلام خسته نباشید من کنکور ۹۸.۹۹ شرکت کردم مهندسی برق دانشگاه ملی و روزانه اوردم و در ترم دوم انصراف دادم دانشگاه و کنکور شرکت کردم رتبه خوب بیارم رشته بهتر دانشگاه بهتر اما متسفانه نیاوردم الا من میتونم دانشگاه قبلی همون رشته بخونم یک راه حلی بدید ممنون میشم

   1. سلام وقت بخیر من الان انصراف بدم آزاد شرکت کنم میتونم کنکور بدم ۱۴۰۱ و دوباره روزانه بخونم مشکلی نیس؟

 42. سلام خسته نباشید من کنکور ۹۸.۹۹ شرکت کردم مهندسی برق دانشگاه ملی و روزانه اوردم و در ترم دوم انصراف دادم و کنکور شرکت کردم رتبه خوب بیارم رشته بهتر دانشگاه بهتر اما متسفانه نیاوردم الا من میتونم دانشگاه قبلی همون رشته بخونم یک راه حلی بدید ممنون میشم

 43. سلام من در کنکور 1400 و فقط با سوابق تحصیلی مجاز به انتخاب رشته شده ام می خواستم بدونم اگه انتخاب رشته کنم جهت روزانه و در دانشگاه هایی گه مورد علاقه ام نیست پذیرفته شوم و ادامه تحصیل ندهم می توانم در کنکور سال بعد شرکت کنم؟ ممنون میشوم راهنمایی کنید

  1. سلام
   می توانید شرکت کنید اما از دوره روزانه محروم می شوید و البته در زمان اعلام نتایج می توانید در خواست رفع محرومیت دهید.

 44. با سلام
  میخواستم ببینم اگر کنکور امسال پردیس پزشکی قبول شوم و نرم دانشگاه مشمول جریمه انصراف میشم اگر بخوام سال بعد امتحان کنکور بدم و برم روزانه؟

  1. سلام
   در صورت عدم ثبت نام نیازی به پرداخت جریمه و … نیست. قبولی دوره های غیر روزانه محرومیت ندارد.

 45. سلام من امسال بار دوم هستش که کنکور میدم و رتبه خوبی نیاوردم و اگه من به شبانه شهر خودم بزنم و بعد انصراف بدم که کنکور بدم دوباره مشکلی پیش نمیاد ؟؟

  1. برای دوره های غیر روزانه در صورتی که سهمیه جانبازان نداشته باشید مشکلی بابت کنکور مجدد نخواهید داشت. البته در صورتی که مشکل سربازی دارید باید اطلااعات لینک معافیت تحصیلی چک کنید.

 46. سلام من دانشگاه روزانه ورودی ۹۹ هستم دانشگام شهرستانه میخوام انصراف بدم همون رشته رو برم ازاد شهر خودم امکانش هست و میشه واحد هایی که خوندم رو تطبیق داد ؟ با تشکر از پاسخگویی

 47. سلام و وقت بخیر
  در صورتی که دو ترم پاس شده باشه هم نیاز به پرداخت جریمه هست ؟
  با توجه به مطالب اگر وارد ترم ۳ نشده باشیم و سال اول تحصیلمون باشه مشمول به پرداخت جریمه نیستیم .
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 48. سلام الان در دفترچه ی انتخاب رشته در دانشگاه های دولتی یکسری هارو نوشته روزانه یکسری ها نوشته شهریه پرداز. الان ثبت نام توی این شهریه پرداز ها هم باعث محرومیت در سال بعد میشه؟ این شهریه پرداز ها محل تحصیلش همون دانشگاه دولتیه؟

  1. سلام دوره های شهریه پرداز محدودیتی بابت کنکور سال بعد نخواهد داشت. فقط در صورتی که سهمیه ایثارگری داشته باشید به محدودیت برخورد میکنید

 49. سلام
  من در سال ۹۹ با شرکت در کنکور ۹۹و بعداز اعلام نتایج از دوره کارشناسی روانشناسی دانشگاه پیام نور انصراف دادم و به دوره کارشناسی رشته ای دیگه در دانشگاه سراسری رفتم و الان مشغول به تحصیل در آنجام
  میخواستم بدونم آیا دوباره میتونم در کنکور سراسری شرکت کنم و به رشته های پزشکی برم ؟؟
  لازم به ذکر است من تا ۱۴۰۳از دانشگاه سراسری که الان در حال تحصیل در آنجا میباشم ، معافیت دانشجویی دارم

 50. سلام
  من دانشجوی روزانه ورودی 96 بودم
  کنکور 1400 دادم ولی هنوز انصراف ندادم
  الان موقع انتخاب رشته س
  الان انصراف بدم مشکلی پیش نمیاد برای قبولی دانشگاه بعدی؟

 51. سلام وقت به خیر ببخشید میخواستم بدونم دانشجوی دختر تا چند بار میتونه از دانشگاه ها انصراف بده؟
  من خودم ترم ۷ میکروبیولوژی دوره شبانه هستم و میخوام انصراف بدم و دانشگاه آزاد مهندسی کامپیوتر برم. میخواستم ببینم سال بعد که در کنکور شرکت کنم و پزشکی قبول بشم مشکلی برای انصراف از دانشگاه ندارم؟؟

 52. سلام وقتتون بخیر من سال ۹۸ تو دانشگاه آزاد کارشناسی پیوسته مهندسی کامپیوتر دانشجو بودم فقط یک ترم خوندم تموم شد دیگه نرفتم الان میخوام انصراف بدم برم پیام نور همین رشته رو بخونم الان اگه بخوام برم پیام نور قبل از ثبت نام حتما اول باید انصراف بدم یا میتونم الان تو سایت ثبت نام کنم بعد حداقل تا شهریور انصراف بدم ؟ و هزینه انصراف ازاد کارشناسی پیوسته چقدر میشه؟

  1. سلام
   شما باید در صورت قبولی و زمان ثبت نام از دانشگاه انصراف دهید. نصف شهریه ترم هایی باقیمانده تا ترم 8 از شما به عنوان جریمه دریافت می شود.

 53. سلام خسته نباشید
  من دانشجو پیام نورم ورودی 96 از معافیتم یکسال مونده امسال کنکور شرکت کردم رتبم خوب شده . میتونم انصراف بدم برم دانشگاه فرهنگیان ثبت نام کنم مشکلی پیش نمیاد ؟؟؟

 54. سلام وقت بخیر . شرایط برای کسی که دانشگاه علوم پزشکی به صورت تعهدی (سه برابر مدت تحصیل ) می خونه و بخواد انصراف بده به همین شکل ؟ اصلا می تونه انصراف بده ؟

 55. سلام خسته نباشید،میخواستم بدونم اگه من بعد انتخاب رشته؛ هم از دانشگاه سراسری و هم از آزاد قبول بشم واگه آزاد ثبت نام کنم و سراسری ثبت نام نکنم مشکلی برای من از لحاظ ثبت نام از دانشگاه آزاد پیش میاد!؟!؟ و اینکه اگه برای آزاد ثبت نام کنم باید از سراسری انصراف بدم یا میتونم همینجوری با وجود قبولی نهایی در سراسری برای دانشگاه آزاد ثبت نام کنم؟؟؟
  با تشکر

  1. سلام شما می توانید دانشگاه آزاد ثبت نام کنید و نیازی به انصراف یا اقدام خاصی برای دانشگاه دولتی نیست

 56. سلام خسته نباشید ببخشید من ورودی 99ترم اول دانشگاه روزانه هستم میخواستم این ترم انصراف بدم و تو دانشگاه پیام‌نور ثبت نام کنم میخواستم بدونم این امکانش هست و از نظر سربازی که به مشکل نمیخورم ؟

 57. می تونم از رشته کامپیوتر آزاد انصراف بدم و همین رشته رو تو دانشگاه سراسری بخونم ؟ آزاد مقطع کاردانی می خونم ولی سراسری مقطع ش کارشناسی هست

 58. سلام وقت بخیر
  من رتبه کنکور تجربی امسالم طوری شده که پزشکی روزانه شهرهای کوچیک و پردیس شهرهای بزرگ رو میارم. من همین رشته رو میخوام ولی از انتخاب دانشگاه هام زیاد راضی نیستم. میتونم پردیس یا مازاد برم و بعد سال بعد دوباره کنکور بدم و برم دانشگاه بهترم ولی در همین رشته تحصیل کنم؟ در مورد اینکه جریمه هاش چجوری محاسبه میشه و اینکه آیا میتونم رشته رو ادامه بدم یا باید دوباره توی اون دانشگاه از اول شروع کنم چون احتمالا نمره های خودشونو قبول دارن، توضیح میدین؟

  1. سلام
   اگر در دوره های غیر روزانه ثبت نام کنید می توانید اقدام کنید. جریمه بسته به دانشگاه قبولی متفاوت است.

 59. سلام من سه ساله پشت کنکور هستم بخاطر اینکه غیبت سربازی نخورم دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و کنکور دادم امسال فرهنگیان قبول شدم میخواستم بپرسم کی از دانشگاه آزاد انصراف بدم

 60. سلام من ۹۹ اولین کنکورم دانشگاه خودگردان انتخاب رشته کردم ولی بعد انتخاب رشته بجای انصراف نه مدرکی به دانشگاه ارائه کردم و نه هزینه ای پرداخت کردم نه درخواست انصرافمو جایی ثبت کردم ممکنهچون از اول هزینه ای ندادم و نرفتم از اول انتخاب رشتمو قبول نکرده باشند و مهلت انصراف از دانشگام از بین نرفته باشه؟

  1. سلام
   درصورتی که ثبت نام نکرده باشید دانشجو محسوب نمی شوید. در دانشگاه ازاد در صورت عدم ثبت نام تا دو ترم برای شما مرخصی رد می شود و می توان مجدد با پرداخت هزینه ادامه تحصیل داد.

 61. سلام من ترم اول دانشگاه آزاد هستم و انصراف دادم اگه جریمه را پرداخت نکنم چه اتفاقی برام‌ میوفته

 62. سلام من دیپلم تجربی نظام جدید دارم… اما دانشگاه ازاد بدون کنکور رشته حسابداری کارشناسی پیوسته میخونم…. خواستم انصراف بدم بهم گفتم که کیتونیم مدرک معادل کاردانی رو بهت بدیم بعد انصراف بدی.. ایا داشتن مدرک معادل کاردانی مشکلی ایجاد نمیکنه که من کنکور سراسری تجربی شرکت کنم…؟
  داخل یکی از سایت ها خوندم که کسایی که کاردانی دارند فقط میتونن کنکور کنکور کاردانی به کارشماسی شرکت کنند و برای کنکور ۱۴۰۱ نمتونم تو ازمون سراسری برا رشته تجربی شرکت کنم؟

  1. سلام
   موردی که می فرمائید برای اقایان هست که خدمت سربازی نرفته اند. پیشنهاد میکنم حتما مدرک معادل دریافت کنید و با مشکلی مواجه نمی شوید.

 63. سلام.وقت بخیر/دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد هستم.تمام دروس رو پاس کردم فقط پایان نامه مونه. با این شرایط میشه انصراف داد یا خیر؟ ممنون.

 64. سلام خسته نباشید من در دوره کارشناسی پیوسته دانشگاه ازاد که بودم کنکور دادم و کاردانی دانشگاه دولتی قبول شدم وبدون انصراف از دانشگاه اولم دوماه در دانشگاه دولتی که قبول شده بودم تحصیل کردم (یعنی بر خلاف مقررات هم زمان دانشجوی هر دو دانشگاه بودم) ودر نهایت بعداز این دوماه از دوره کاردانی انصراف دادم وبدون هیچ مشکلی به همان دانشگاه سابقم برگشتم وانتخاب واحد کردم.حالا ایا من در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ازاد حق انصراف و ادامه تحصیل مجدد را دارم؟ممنون میشوم از پاسخگویتان

 65. سلام ، من بهمن 98 دانشگاه آزاد قبول شدم کارشناسی پیوسته ، و ثبت نام انجام دادم و شهریه رو کامل پرداخت کردم اما به دلیل کرونا و … ادامه ندادم و حتا امتحانات ترم یک رو هم شرکت نکردم و نمراتم صفر شد، رفتم دانشگاه تمام مراحل انصراف رو طی کردم به مرحله آخر که رسید گفتن باید برای 7 ترم رو نصف شهریه ثابت رو پرداخت کنم تا پروندم رو بگیرم که اسمم ازون واحد دانشگاهی پاک شه کاملا که جمعا شد 5 ملیون و من چون بودجه نداشتم پرداخت نکردم و ول کردم همونطوری ، حالا قصد دارم در شهریور 1400 برای رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور شرکت کنم، آیا من زمان ثبت نام در دانشگاه پیام نور به مشکل خاهم خورد چون مدارکم گیره دانشگاه آزاده؟؟ آیا به مشکل برخاهم خورد چون جریمه انصراف رو پرداخت نکردم؟ آیا دانشگاه آزاد
  ازیت خاهد کرد؟ البته اصل مدرک دیپلم دست خودمه و فقط کپی شناسنامه و کارت ملی و سفته و گواهی دیپلم دست دانشگاه آزاد مونده ،

 66. سلام ورودی سال 86 بودم. به دلیل م‌شکل مالی نتونستم ادامه بدم. و عدم مراجعه هستم ایا من میتونم بقیه واحد هارد بگذرونم یا باید دوباره ثبت نام کنم. ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام
   شما باید مجدد در رشته مربوطه ثبت نام کنید با توجه به اینکه ده سال از دروس که شما پاس کردید گذشته است احتمال تطبیق واحد هم برای شما وجود ندارد.

   1. با توجه به دفرچه انتخاب رشته گروه تجربی
    اونجا نوشته افرادی که انصراف ندن از دوره روزانه در تاریخ ذکر شده بازهم میتونن انتخاب رشته کنن برای غیر روزانه
    لطفا درست کنید article که همه به اشتباه نیفتن

    1. در دفترچه شماره 2 سال 1400 صفحه 17 تیتر شرط انصراف از تحصیل دانشجویان ذکر شده دانشجویان دوره روزانه وردی 98 و قبل از آن باید تا تاریخ 25 اسفند 1399 از دانشگاه انصراف دهند لطفا با دقت بیشتری دفترچه را مطالعه کنید.

   2. سلام من دانشگاه روزانه ورودی ۹۹ هستم دانشگام شهرستانه میخوام انصراف بدم همون رشته رو برم ازاد شهر خودم امکانش هست و میشه واحد هایی که خوندم رو تطبیق داد ؟ با تشکر از پاسخگویی

   3. سلام، من دانشجوب انصرافی برق روزانه هستم، 1400 کنکور دادم و قبول نمیشم، من چطور میتونم دوباره کنکور بدم؟ مشکل سربازی دارم، برم پیام نور نمیشه دوباره انصراف بدم، میتونم برگردم دانشگاه خودم دوباره؟ یا کاردانی بگیرم از دانشگاه، انصراف حساب نمیشه که؟ بیش از 70 واحد پاس کردمj

   4. سلام روز بخیر
    ببخشید من دانشجوی ارشد ترم 6 هستم، به خاطر یک سری مشکلات هنوز نتونستم پایان نامه رو تموم کنم و میخواستم انصراف بدم، دانشگاه دولتی هستم. میخواستم بدونم میزان خسارتی که باید بدم حدودا چقدر هست؟؟
    بسیار ممنون از پاسخگوییتون

    1. سلام معادل شهریه دوره شبانه بر اساس ترم هایی که مشغول به تحصیل بودید از شما جریمه دریافت می شود.

 67. سلام وقت بخیر بنده در مقطع کارشناسی یکبار از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و بعدش در دانشگاه دولتی روزانه مهندسی شیمی خوندم الان دانشجوی ترم دوم ارشد روزانه هستم میخواستم بپرسم اگه الان انصراف بدم و به خدمت سربازی بروم بعد از گرفتن کارت پایان خدمت میتوانم مجدد در دوره روزانه همین رشته مهندسی شیمی ادامه تحصیل بدهم ؟با تشکر

  1. سلام
   وقت بخیر
   در صورت انصراف و بعد از گرفتن کارت پایان خدمت باید مجدد در کنکور ارشد شرکت کنید و وارد دانشگاه شوید.

   1. خیلی ممنونم فقط میخواستم بدونم دوباره میتونم در همین رشته ی مهندسی شیمی ادامه تحصیل بدم ؟

     1. سلام ببخشید من الان دانشجو ترم هفت از دانشگاه روزانه هستم میخواستم بدونم میتونم برای کنکور۱۴۰۱ که ثبتنامش بهمن ماه هست و من هنوز ترم هشتم وفارغ التحصیل نشدم برای دوره ی روزانه ثبتنام کنم؟!

     2. سلام
      در صورتی که تا تاریخی که معمولا 20 اسفند ماه است از دانشگاه انصراف دهید مشکلی بابت شرکت مجدد ندارید.

     3. سلام.قبولی سال ۹۱ ارشد ناپیوسته روزانه دانشگاه مقطع کارشناسیم بودم ولی برای ثبت نام تا حال مراجعه نکرده ام.ایا میتوانم ثبت نام کنم جهت تحصیل.واز ان به بعد هم در هیچ ازمون ارشد ۹۱ به بعد هم ثبت نام نکرده ام.

     4. سلام دانشجوی روزانه ورودی 92 بودم و با وجود 7 ترم به علت یه سری مشکلات نتونستم حتی به حد نصاب کاردانی پاس کنم و درس رو رها کردم الان شرایط تحصیل مجازیدر دانشگاه دیگه برام پیش اومده ولی برای گرفتن مدارک دیپلم از دانشگاه پول ندارم آیا تبصره ای چیزی هست ک مشکل منو حل کنه؟؟؟

   2. سلام من از مهر 1400میخام وارد دانشگاه پیام نور شم و رشته حقوق بخونم سوالم اینه میتونم تو کنکور 1401بدون انصراف از دانشگاه شرکت کنم و در صورت مجاز شدن رشته حقوق در دانشگاه سراسری ادامه بدم و تطبیق بزنم ؟

   3. سلام خسته نباشید
    اگر پیام نور قبول بشیم و اقدام به ثبت نام نکنیم امکان کنکور سراسری دوباره و انتخاب رشته های روزانه داریم بدون هیچ محرومیتی ؟

  2. سلام وقت بخیر آیا امکان دو بار انصراف از دانشگاه شبانه در دوره ارشد و شرکت در کنکور ارشد سال بعد وجود داره؟ مشکل سربازی هم ندارم با تشکر

   1. سلام
    در صورتی که مشکل سربازی نداشته باشید محدودیتی بابت شرکت مجدد در کنکور ارشد ندارید.

   2. سلام وقت بخیر..
    ببخشید.. ممنون میشم جوابم رو بدین
    من یکبار دانشگاه پیام نور شرکت کردم دو ترم مرخصی گرفتم و بعدش انصراف دادم. بعد این ماجرا دانشگاه ملی تهران قبول شدم در مقطع کارشناسی و الان درحال تحصیلم و ترم 5 هستم.
    سوالم اینه.. آیا میتونم برای افسری نیرو انتظامی شرکت کنم و اگر قبول شدم انصراف بدم و وارد دانشگاه افسری بشم؟ چون یک بار انصراف دادم میگم و از این لحاظ که دیگه اگر قبول بشم وارد نظام میشم و مشکل سربازی هم حل میشه.
    تموم شرایط رو هم دارم برای قبولی.. چه سن چه معدل چه.. هرچیزی.
    ممنون پیشاپیش 

    1. سلام
     برای شرکت در دانشگاه نظامی سقف واحد درسی پاس شده را در نظر می گیرند و اگر بیشتر از سقف مورد نظر واحد پاس کرده باشید اجازه ثبت نام ندارید.

   3. سلام
    من رشته اقتصاد دانشگاه ارومیه روزانه قبول شده بودم ولی انصراف دادم ترم اول بعدش اومدم ثبت نام کردم برای پیام نور رشته حقوق من میتونم از این دانشگاه هم انصراف بدم و در کنکور شرکت کنم و در دانشگاه روزانه دیگه قبول شدم میتونم برم

    1. سلام
     اگر مشکل سربازی نداشته باشید و در واقع یا معافیت دائم و یا کارت پایان خدمت داشته باشید بعد از یکسال از انصراف روزانه می توانید در دوره روزانه ادامه تحصیل دهید

  3. سلام من امسال کنکور دادم نمیخاسن انتخاب رشته کنم ولی خب دوستم بدون اینکه به من بگه برام انتخاب رشته زده میخاسم بدونم اگه جایی قبول بشم بخام انصراف بدم نمیتونم برای امسال کنکور بدم ؟

   1. سلام
    اگر روزانه قبول شوید روزانه سال بعد محروم می شوید . البته می توانید با مکاتبه با سازمان سنجش رفع محرومیت بگیرید.

  4. با سلام من در سال ۹۸ دانشگاه دولتی روزانه قبول شدم و یک ماه درس خوندم بعد انصراف دادم و یک روز بعدش در دانشگاه ازاد بدون کنکور ثبت نام کردم ، و الان میخوام برای کنکور ۱۴۰۱ بخونم آیا اگر در رشته ای پذیرفته شوم میتونم برم؟ چون گفتن هر نفر فقط یه بار حق انصراف داره یعنی یه بار میتونه دانشگاشو عوض کنه

   1. سلام
    اگر مشکل سربازی نداشته باشید می توانید ادامه تحصیل بدید در غیر این صورت باید یا معافیت بگیرید یا کارت پایان خدمت داشته باشید.

  5. سلام وقتتون بخیر من در مقطع کارشناسی ارشد یکبار از رشته مهندسی شیمی گرایش طراحی فرایند انصراف دادم روزانه بودم الان امسال دوباره میخام برم دانشگاه بازم میتونم همون گرایش رو توی روزانه بزنم ؟

 68. با سلام
  من قبلا لیسانس رشته ریاضیات کاربردی گرفته بودم از یک دانشگاه دولتی بعد از سربازی اومدم و ازاد شرکت کردم برای رشته نرم افزار در مقطع کارشناسی ولی فقط یک ترم خوندم و بعد دیگه ادامه ندادم و انصراف هم ندادم و اومدم کنکور ارشد شرکت کردم برای نرم افزار و دانشگاه دولتی قبول شدم الان میخوام بدونم ایا حتما لازمه که انصرافم رو توی دانشگاه ازاد قطعی کنم چون ظاهرا برای ثبت نام این دانشگاه مشکلی نخوردم و یک سال هم الان دارم تحصیل میکنم آیا ممکنه بعدا موقع فارغ التحصیلی به مشکل بخورم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام
   با توجه به اینکه شما مشکل سربازی ندارید مشکلی نخواهید داشت. البته اگه مدارک دیپلم را به دانشگاه آزاد تحویل داده باشید باید برای دریافت مدارک هزینه انصراف پرداخت کنید

  2. سلام من اگر امسال دانشگاه بین الملل پزشکی برم و سال دیگه دوباره کنکور بدم روزانه یا آزاد قبول شم باید هزینه انصراف بدم؟راهی هست که هزینه انصراف ندم؟

  3. سلام من میخوام برای بار دوم انصراف بدم و برم سر بازی ایا بعد سربازی میتوانم درس هایی که پاس کرده بودم را تطبیق بزنم یا نه دفعه دوم کهانصراف بدم کلا درس هام هم میپره ؟؟؟؟؟؟؟

 69. سلام من الان ترم۸ هستم و فردا هفته دیگه امتحان اخرم رو میدم.میشه الان انصراف بدم؟یا بعد از افتادن درس میتونم انصراف بدم؟

  1. سلام
   شما مشکلی برای انصراف ندارید. در صورتی که می خواهید مجددا در این مقطع ادامه تحصیل دهید و از معافیت تحصیلی استفاده می کنید نباید مدرک معادل دریافت کنید.

  2. سلام خسته نباشید . لطفا جواب منو بدید . من متولد ۷۸/۱۰ هستم الان ادبیات انگلیسی ترم ۵ هستم میخوام انصراف بدم و دو تا سوال دارم
   ۱_آیا میتونم سال جاری انصراف بدم و همون سال هم کنکور بدم دوباره؟
   ۲_آیا باتوجه به شرایط سنی من میتونم دانشگاه فرهنگیان قبول بشم؟

   1. سلام
    در صورتی که روزنانه مشغول به تحصیل باشید باید تا تاریخ حدودی 20 اسفند انصراف بدید.
    شرایط سنی دانشگاه فرهنگیان 24 است البته معمولا زمان ثبت نام شرایط سنی 22 اعلام می شود و بعد از اعتراض داوطلبان به 24 یا 25 افزایش پیدا می کند.

  3. سلام من بار اول سال نود وسه کنکور سراسری شرکت کردم و بعد از اون یکسال معافیت تحصیلی گرفتم و سال نود و چهار پیامنور ثبت نام کردمو و سال نود شش انصراف دادم و یه رشته دیگه لیسانس گرفتم
   الان که فارغ تحصیل شدم یه سال معافیت تحصیلی دارم یا خیر
   ممنون میشم راهنماییم کنید

   1. سلام بعد از فارغ التحصیلی در صورتی که در سنوات مجاز مدرک گرفته باشید به شما یکسال مهلت داده می شود

 70. سلام ،من از کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه سراسری قبول شدم، میخواهم کنکور هم بدهم ،اگه از کنکور قبول شدم میتونم از از ارشد بدون کنکور دانشگاه انصراف بدم و اینکه کنکور دادنم مشکلی رو ایجاد نمیکنه ؟؟

   1. سلام، من دانشجوب انصرافی برق روزانه هستم، 1400 کنکور دادم و قبول نمیشم، من چطور میتونم دوباره کنکور بدم؟ مشکل سربازی دارم، برم پیام نور نمیشه دوباره انصراف بدم، میتونم برگردم دانشگاه خودم دوباره؟ یا کاردانی بگیرم از دانشگاه، انصراف حساب نمیشه که؟ بیش از 70 واحد پاس کردم

  1. خسته نباشید من سال 97 دانشگاه روزانه قبول شدم بعد خوندن دو ترم از دانشگاه انصراف دادم ولی لغو اموزش رایگان و تو سامانه سجام انجام ندادم الان نظامی هستم میخواستم بدونم ک میتونم کنکور 1401 کنکور شرکت کنم برای فرهنگیان و این ک اگه بخوام کنکور امتحان بدم باید سامانه سجام لغو اموزش رایگان و بزنم یا ن بدون لغواموزش مدارکمو بهم نمیدن!

   1. سلامت باشید
    شما برای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان نباید به تغهد خدمتی به ارگان نظامی یا دولتی داشته باشید. در صورت انصراف و پرداخت تعهدات مالی می توانید مدارک تحصیلی را تحویل بگیرید.

 71. سلام وقت بخیر
  سال98اولین کنکورم بود
  سال 99هم کنکور دادم ولی رشته مد نظرمو نیاوردم
  سال1400ی دانشگاه آزاد ثبتنام کردم برا معافیت سربازی،امسال اگ دانشگاه آزاد قبول شم و دانشگاه جدید برم،میتونم اگ تکمیل ظرفیت اومد هم شرکت کنم؟!
  چون میگن بعد 2بار انصراف از دانشگاه نمیشه کنکور داد و باید رفت سربازی

   1. سلام وقت وقت بخیر من ورودی سال 97کارظناسی پیوسته ترم اول انتخاب واحد کردم و بعد از اون پنج ترم مرخصی گرفتم و دانشگاه موافقت کرد آیا ترم هفت و هشت انتخاب واحد کنم بعد از اون امکان انصراف از دانشگاه و ثبت نام توی رشته مورد نظر رو دارم یا نه لطفا توضیح بدین

    1. سلام
     شما با توجه به تعداد واحد درسی کمی که پاس کردید در صورتی که در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل باشید امکان انصراف وجود دارد.

 72. سلام، من دانشجوی ورودی ۹۹ در دوره روزانه بودم که ترم یک رو هم کامل نرفتم، از رشته ام راضی نبودم، بخوام انصراف بدم باید هزینه بپردازم؟؟

  1. سلام
   دانشگاه های دولتی معمولا هزینه ترم هایی که تحصیل کرده اید را از شما دریافت می کنند.

  2. سلام سال 98واردمقطع کارشناسی دانشگاه آزاد شدم ودرکنکور99هم روزانه باسوابق تحصیلی قبول شدم اما برای ثبت نام نرفتم می تونم الان ازدانشگاه ازاد انصراف بدم وبه شبانه یاغیر انتفاعی برم درمقطع کارشناسی وادامه تحصیل بدم

 73. من دانشجوی ترم 1 ارشد یک موسسه غیر انتفاعی هستم دو ماه قبل از پایان ترم ، درخواست انصراف دادم . کل هزینه ترم 1 رو هم پرداخت کردم . بعد از گذشت یکماه از انصراف با پیگیری خودم به من گفتند باید شهریه یک ترم + 8 واحد را دوباره پرداخت کنم ! یعنی تقریبا به اندازه یک ترم .
  1- آیا این شرط درسته که دانشگاه گذاشته؟
  2- آیا اگر کلا پول درخواستی رو ندمو کلا دانشگاه نرم تفاوتی با انصراف دادن داره یا خیر ؟
  3- اگر کنکور ارشد دولتی قبول بشم مشکلی با این تصمیم به وجود نمیاد؟

  ممنون میشم جواب بدین

  1. در دانشگاه غیر انتفاعی معمولا یک و نیم برابر شهریه ثابت به عنوان جریمه از شما دریافت می کنند. اگر مدارک تحصیلی مقطع قبل را به دانشگاه تحویل داده با شید برای ثبت نام در واحد جدید به مشکل می خورید.

  2. سلام خسته نباشید
   اگر پیام نور قبول بشیم و اقدام به ثبت نام نکنیم امکان کنکور سراسری دوباره و انتخاب رشته های روزانه داریم بدون هیچ محرومیتی ؟

 74. سلام من دانشجوی دانشگاه دولتی شبانه هستم و دو ترم خوندم و
  علاقه ای نداشتم . میخواستم بدونم میتونم تو دانشگاه غیر انتفاعی ثبت نام کنم.

 75. با سلام من در سال ۸۵ در دانشگاه آزاد واحد مرودشت قبول شدم و ۲ ترم را ۴۰ واحد پاس کردم و به تهران میهمان شدم واسه ادامه درس که فقط ۱ انجاتن رو دادم ۳ واحد پاس کردم دیگه به دانشگاه نرفتم الان بعد از گذشت این سالها آیا میتونم کاری کنم که درسم رو ادامه بدم؟

  1. سلام
   در دانشگاه آزاد اگر افراد بعد سه ترم به دانگشاه مراجعه نکنند از دانشگاه اخراج می شوند. در حال حاضر اکثر رشته های دانشگاه آزاد به غیر از رشته های پزشکی پذیرش بدون کنکور دارند.

 76. سلام من دانشجو شبانه دانشگاه دولتی هستم دو ترم خوندم و راضی نیستم میخوام برم یک دانشگاه غیر انتفاعی چکار باید بکنم؟

  1. سلام
   باید انصراف دهید و در دانشگاه غیر انتفاعی ثبت نام کنید. البته از نظر شرایط سربازی نباید ممنوعیت داشته باشید.

 77. باسلام
  در صورتی که دانشجوی پزشکی پردیس بین الملل در کنکور سراسری شرکت کند و پزشکی دولتی قبول شود دروسی که قبلا در دانشگاه گذرانده، قابل تطبیق هستند؟ویا فرد باید همان دروس را دوباره در دانشگاه جدید بگذراند؟

  1. سلام من یکساله از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و در دانشگاهه آزاد ثبت نام کردم میخواستم ببینم آیا میتونم به همون دانشگاهه پیام نور برگردم یا خیر؟

  2. سلام
   من دانشگاه دولتی روزانه ۴ ترم درس خواندم
   الان میخوام انصراف بدم و برم دانشگاه آزاد
   آیا میتونم این کار رو بکنم و اگر امکانش هست، وقتی وارد دانشگاه آزاد بشم باز هم ۸ ترم معافیت تحصیلی دارم؟(این که ۸ ترم معافیت تحصیلیم از اول شروع بشه برام خیلی اهمیت داره که بدونم)
   اگر اینطور نیست لطفا شرایطش رو بفرمایید که به چه صورت هست

   1. سلام
    بله امکان ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد خواهید داشت و مجدد ب شما 10 ترم معافیت تعلق می گیرد. البته در صورتی که بعد از انصراف به شما مدرک کاردانی تعلق نگیرد.

 78. سلام و عرض ادب
  بنده دانشجوی ارشد شبانه دانشگاه دولتی ورودی 99 هستم.ترم اول شهریه را واریز وانتخاب واحد کردم و نرفتم.ترم بهمن هم اصلا پیگیری نکردم.هدف بنده انصراف و شرکت تو کنکور ارشد1400 هست.اگر شهریور 1400 انصراف بدم آیا مشکلی برای نظام وظیفه بنده پیش میاد؟پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون

  1. سلام
   شما در صورت انصراف یکسال فرصت دارید وضعیت سربازی خود را مشخص کنید. پیشنهاد می کنم زمان قبولی و ثبت نام در دانشگاه انصراف دهید .

 79. سلام من دانشکده فنی تهران مقطع کارشناسی ناپیوسته قبول شدم و این ترم اولم بود و تو امتحانا هم شرکت نکردم و الان چون من خوزستانم حوصله ندارم برم تهران کارای انصرافم انجام بدم و برا ترم مهر امسال میخوام رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد شهر خودم ثبت نام کنم…. اگر من نرم تهران و کارای انصرافم رو انجام ندم تو ثبت نام دانشگاه آزاد به مشکل بر میخورم یا نه؟؟؟؟؟

   1. سلام من ورودی ۹۳کارشناسی اقتصاد کشاورزی بودم ۴ترم خوندم ب دلایلی ادامه تحصیل ندادم بعد مدرک کاردانی بهم دادن بخاطر ۴ترم خونده بودم آیا الان بعد از چندسال میتونم انصراف بدم اون مدرک هم باطل بشه

 80. سلام
  من ورودی 95 پیام نور هستم و تا الان حتی یک واحد پاس نکردم دانشگاه هم اخراجم نکرده سنوات من شهریور امسال تموم میشه قبل از شهریور میتونم انصرافم رو ثبت کنم یا اخراج میکنه دانشگاه؟
  در توضیح پاس نکردن واحد هم باید بگم که از مسعول آموزش پرسیدم که اگه واحد پاس نکنم دانشگاه اخراجم میکنه گفت تو سراسری اخراج میکنن قانونه اما پیام نور زیاد به این قوانین سنجش سخت گیری نداره منم الان 8 ترم که واحد برمیدارم اما نمیرم امتحان سامانه ام رو هم نبستن هیچ وقت هر ترم انتخاب واحد کردم و مشکلی نبود

 81. با درود
  من دانشجوی ترم 4 دانشگاه غیرانتفایی هستم و تا الان نزدیک به 48 واحد پاس کردم ولی این ترم بنا به دلایلی چند واحد نتونستم پاس کنم و احتمال زیاد مشروط بشم و امسال قصد انصراف دارم و میخواهم در کنکور 1400 شرکت کنم.ایا در صورت مشروط شدن در این ترم و قبولی در کنکور 1400 میتونم از دانشگاه فعلیم انصراف بدم و در دانشگاه جدید ثبت نام کنم؟
  ممنون میشم پاسخ بدید
  باتشکر

  1. سلام
   اگر دانشگاه شما را اخراج کند به دلیل شرایط سربازی نمی توانید در دانشگاه ثبت نام کنید. اگر شما از دانشگاه انصراف دهید به مشکلی برخورد نمی کنید.

 82. سلام من دانشجوی دانشگاه پیام نور هستم .قصد رفتن به سربازی رو دارم .میخواستم بدونم باید حتما از دانشگاه انصراف داد یا نه بدون انصراف هم میتوانم سربازی برم ؟

  1. سلام
   شما در زمان ارسال دفترچه باید از دانشگاه انصراف داده و برگه انصراف را به پلیس 10+ تحویل دهید.

   1. سلام ببخشید من الان ترم چهارم ارشد هستم در دانشگاه روزانه ،ترم چهار رو مرخصی بودم حالا اگر انصراف بدم ایا باید شهریه ثابت هر سه ترم رو پرداخت کنم یا فقط یک ترم ؟

    1. سلام
     در دانشگاه های دولتی بسته به شهر محل تحصیل شرایط متفاوتی دارد. اما بر اساس روال دانشگاه باید شهریه ترم هایی که مشغول به تحصیل بودید پرداخت کنید.

 83. سلام من دانشجوی دوره مازاد ظرفیت هستم میخوام انصراف بدم و دوره روزانه ثبت نام کنم شامل جریمه میشم یا نه ؟؟

  1. سلام خسته نباشین
   ببخشید من کنکور ۹۹ دادم و انتخاب رشته کردم و پرستاری منطقه محروم اوردم که باید ۱۲ سال خدمت کنی
   و ازاد شهر خودم اوردم
   اون دولتی رو اصلا ثبت نام نکردم و دنبالش نرفتم
   و پرستاری ازاد رفتم
   امکانش هست امسال بتونم کنکور بدم
   از دولتی انصراف ندادم چون ثبت نام نکردم

  2. سلام من دانشجوی ترم ۳‌دوره روزانه هستم در صورت انصراف و قبولی در دوره ی روزانه ی رشته ی مد نظرم در کنکور اینده، آیا دانشگاه جدید با وجود روزانه بودن شهریه میگیرد؟

 84. سلام لطفا به سوالم پاسخ بدین نگرانم..من‌ورودی مهر ۹۷ پیام‌نورم و‌تا الان حدود ۶۰ واحد پاس کردم .میخوام‌بهمن ۱۴۰۰ انصراف بدم‌‌برای شرکت در کنکور ۱۴۰۱ ..با شرایطی ک من دارم در صورت قبولی در کنکور مثلا فرهنگیان اجازه ثبت نام دارم‌ یا باید برم خدمت در صورت انصراف؟

  1. سلام
   در صورتی که مدرک معادل کاردانی دریافت نکنید و شرایط سنی دانشگاه فرهنگیان را داشته باشید مشکلی بابت تحصیل مجدد در کنکور ندارید.

  2. سلام و وقت به خیر
   من ترم چهارم ارشد روزانه هستم اما به دلیل شرایط کرونا و محل زندگی نتونستم پایان‌نامه رو بردارم و با تلاشی که برای مرخصی بدون احتساب یا گرفتن واحد به جای پایان‌نامه کردم، تنها تونستم مرخصی با احتساب بگیرم و پاییز ۱۴۰۰ ترم ۵ ارشد میشم، می‌خواستم بدونم می‌تونم در دانشگاه دیگه۶ واحد درسی مهمان بگیرم که بتونم فارغ‌التحصیل بشم؟ اگر بشه هزینه بهه صورت محاسبه میشه و اینکه الان برای اقدام دیر نشده؟ خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید.

 85. سلام خسته نباشید لطفااگه میشه جواب بدید خیلی ضروریه من دانشجوی ترم۲ شیمی ورودی۹۹هستم میخوام انصراف بدم ولی تو چندتا سایت دیدم که برای اینکه از انتخاب کد رشته های سراسری کنکور ۱۴۰۱محروم نباشم باید ترم ۳به بعد انصراف بدم یعنی اگه ترم ۲رو تموم کنم و نمراتم ثبت بشه قبل از اینکه ترم ۳انتخاب واحد کنم انصراف بدم از انتخاب کد رشته دانشگاه سراسری محروم میشم؟

 86. با سلام و وقت بخیر
  من دانشجوی ترم ۲ ارشد روزانه هستم اما به دلیل معدل پایین و یک ترم مشروطی قصد انصراف دارم میخواستم بدونم اگر من تا پایان بهمن ۱۴۰۰ انصراف بدم میتونم در کنکور ارشد سال ۱۴۰۱ شرکت کنم و دوباره تو همین رشته و همین مقطع و رایگان ادامه تحصیل بدم و دروس پا:س شده رو معادلسازی کنم یا خیر؟

 87. سلام خسته نباشید, من هدفم کنکور 1401 هست .
  میخواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد اگر بدون انصراف از دانشگاه روزانه تو کنکور 1400 شرکت ولی انتخاب رشته نکنم ؟؟

 88. سلام من دانشجوی پیام نور بودم البته دو ترم اول رو غیر حضوری که بتونم کنکور بدم اما امسال فقط ترم اول رو ثبت نام کردم و بعد از بهمن ماه دیگه سراغ پرداخت شهریه برای ترم نشدم و کنکور امسالم ثبت نام کردم آیا اگر کنکور قبول بشم میتونم برم دانشگاه یا نه

  1. سلام
   در صورتی که قبل از ثبت نام دانشگاه پیام نور انصراف از تحصیل نداده باشید مشکلی بابت شرکت در کنکور ندارید. اگر هم کارت پایان خدمت داشته باشید مشکلی بابت ادامه تحصیل نخواهید داشت.

 89. سلام وقتتون بخیر. ببخشید چند بار مجاز به انصراف از دانشگاه های غیر روزانه هستیم؟ و اینکه من سال ۹۷ میکروبیولوژی آزاد قبول شدم و یک ترم خوندم. بعد ادامه ندادم و انصراف هم ندادم. الان قصد شرکت در کنکور ۱۴۰۱ رو دارم. بنظر شما مشکلی پیش میاد؟ قراره سال ۱۴۰۱ از آزاد انصراف بدم. بنظر شما تو شرکت در کنکور مشکلی پیش میاد؟ ( بحث سنوات تحصیلی)

  1. سلام
   من بهمن ماه سال گذشته از دانشگاه پیام نور انصراف دادم.الان میخواهم به دانشگاه علوم انتظامی امین بروم ،اما کار های استخدامم بیشتر از اون زمانی که دارم طول میکشد.
   بنظرتون چکار کنم؟
   ممنون میشم جواب بدید

 90. با سلام، من سال 96 دانشجو دانشگاه دولتی بودم حدود 2 ترم رفتم ولی دیگه ادامه ندادم، الان میتونم دوباره شرکت کنم در آزمون ارشد یا نه

  1. سلام
   مشکلی بابت شرکت در کنکور ندارید اگر دانشجوی روزانه هستید باید در زمان اعلامی توسط سازمان سنجش از دانشگاه انصراف دهید.

   1. سلام
    وقتتون بخیر
    من پارسال سومین کنکورم بود و چون رتبه دلخواهم رو نیاورده بودم مجبور شدم برای رهایی از مشکل نظام وظیفه پیام نور ثبت نام کنم و دوترم مرخصی گرفتم،حالا میخوام کنکور چهارم شرکت کنم اگه از پیام نور انصراف بدم مشکلی برای کنکور چهارم ندارم و میتونم از مهلت یکساله نظام وظیفه استفاده کنم؟

    1. سلام
     پیشنهاد می کنم در صورت قبولی و ثبت نام در دانشگاه انصراف دهید . چون تا 5 سال می توانید از معافیت تحصیلی برخوردار شوید.

 91. سلام وقت بخیر. من دانشجوی دانشگاه دولتی الزهرا، ورودی سال 96 رشته کامپیوتر بوده ام. از ترم 3 و 4 به بعد دیگه انتخاب واحد نکردم و کلا دانشگاه هم نرفتم و هیچ پیگیری نکردم. الان اگه بخوام واسه کنکور سال 1400 اقدام کنم، باید چه کارهایی انجام بدم؟ باید انصراف بدم و چقد جریمه باید بدم؟؟

  1. سلام
   در صورتی که دانشجوی دوره روزانه باشید باید در تاریخ اعلامی توسط سازمان سنجش انصراف دهید . معمولا هزینه ترم هایی که مشغول به تحصیل بودید از شما دریافت می شود.

   1. سلام من امسال میخوام برای یه رشته روزانه انتخاب رشته کنم و سال بعد کنکور بدم .. آیا می تونم انصراف بدم و یه رشته روزانه دیگه رو انتخاب کنم از ترم دوم یا سوم

  2. با سلام من دانشجوی ترم چهار روزانه دوره کارشناسی پیوسته هستم میخواستم بدونم اگه بیشتر از ۶۸ واحد درسی پاس کرده باشم مثلا ۸۵ واحد آیا میتونم بدون پرداخت هزینه به دانشگاه اقدام به دریافت مدرک فوق دیپلم کنم ممنون .

   1. در صورت دریافت مدرک معادل نیاز به پرداخت شهریه نیست. البته در دانشگاه دولتی باید از واحد مالی دانشگاه پیگیری کنید.

 92. سلام من دانشجوی باستانشناسی تهران روزانه سال نود هفت بودم اواسط ترم سه رها کردم و بخاطر کرونا نتونسم کارای انصرافم رو انجام بدم و محرومیت خوردم به دلیل عدم مراجعه.میخاسمذببینم میتونم کنکور۱۴۰۱برای همون باستانشناسی دانشگاه دیگ کنکور بدم؟یا کلن ازین رشته محروم شذم؟

  1. سلام. وقتتون بخیر. چند بار مجاز به انصراف از دانشگاه های غیر روزانه هستیم؟ و اینکه من سال ۹۷ رشته ی میکروبیولوژی آزاد قبول شدم. یک ترم خوندم ولی بعدش دیگه نرفتم. میخوام کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کنم. مشکلی که پیش نمیاد؟ قراره که انصراف بدم ولی سوالم اینه تو کنکور و قبولی مشکلی که پیش نمیاد؟

  2. سلام من سال سوم کارشناسی پیام نورم .
   میخواستم بدونم اگه انصراف بدم و کنکور 1401 شرکت کنم ، در صورت قبولی دوباره میتونم در مقطع کارشناسی تحصیل کنم ؟یا باید مقطع بالاتر باشه حتما ؟
   و اینکه اگه قبول بشم این سه سالی که درس خوندم از معافیت رشته ی جدیدم کم میشه ؟ یعنی به جای ۵ سال فقط ۲ سال معافیت میدن ؟

 93. سلام خسته نباشین من سال 99 بر اساس سوابق تحصیلی رشته ادبیات زبان پیام نور حدود اوخر آبان و اوایل آذر99بصورت مجازی ثبت نام کردم شهریه ثابت رو واریز کردم انتخاب واحد هم کردم ولی شهریه متغیر رو واریز نکردم و تو هیچ کلاس و امتحانی هم شرکت نکردم یکبار برای شرکت تو امتحان پیامم دادن دیگه اصلا از دانشگاه چیزی نگفتن منم بکل فراموش کردم اطلاع بدم چون تصمیم گرفتم دوباره کنکور بدم بهمن ماه هم کنکور سراسری تجربی با مشخصات دانشجوی دوره غیر روزانه ثبت نام کردم و الان دارم برای کنکور 1400 میخونم میخواستم بپرسم شرکت نکردن من تو هیچ کلاس و امتحان از ترم یک که ثبت نام کردم انصراف محسوب میشه؟ یا باید درصورت قبو لی تو کنکور 1400 فرم قطعی انصراف و بگیرم و در این صورت چقدر من باید جریمه پرداخت کنم؟ شهریه متغیری که پرداخت کردم 135 هزار تومن بود و شهریه ثابتی که پرداخت نکردم حدود 800 هزار تومن

  1. سلام شما در صورت قبولی و زمان ثبت نام حضوری دانشگاه فرصت انصراف دارید. هزینه انصراف از شما دریافت می شود.

   1. سلام ببخشید من مدرک کارشناسی روانشناسی دانشگاه پیام نور دارم اما دوباره در رشته زبان کارشناسی پیام نور با سوابق تحصیلی ثبت نام کردم اما الان پشیمان شدم و نمیخوام ادامه بدم اگه کلا دانشگاه نرم و شرکت نکنم ایا میتونم ازمون ارشد روانشناسی بدم و ارشد رو بخونم یا خیر؟

   2. سلام خسته نباشید
    بنده دانشجوی ترم 2زبان وادبیات فارسی دانشگاه دولتی کوثرهستم، اگه بخوام انصراف بدم بایدجریمه ای پرداخت کنم وآیامیتونم دوباره کنکور1401شرکت کنم

    1. سلام
     سلامت باشید.
     در صورت انصراف هزینه تحصیل ترم هایی که مشغول به تحصیل بودید از شما دریافت می شود. در صورتی که دانشجوی دوره روزانه باشید باید تا اسفند ماه 1400 انصراف دهید .

     1. سلام و وقت بخیر
      در صورتی که دو ترم پاس شده باشه هم نیاز به پرداخت جریمه هست ؟
      با توجه به مطالب اگر وارد ترم ۳ نشده باشیم و سال اول تحصیلمون باشه مشمول به پرداخت جریمه نیستیم .
      ممنون میشم راهنمایی کنید

 94. سلام من دو ترم از دانشگاه پیام نور مرخصی گرفتم برای کنکور ۱۴۰۰ می خواستم بدونم چه زمانی باید انصراف بدم برای ثبت نام در دانشگاه جدید و اگه ترم جدید ثبت نام کنم و تو امتحانات و کلاس شرکت نکنم مشکلی پیش نمیاد؟

 95. با سلام
  دانشجوی رشته کاردانی ناپیوسته حسابداری آزاد هستم
  و تا بهمن ماه ۱۴۰۰ معافیت دارم
  میخوام در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم
  درحال حاضر ترم ۴ هستم و ترم های ۱ و ۲ رو مرخصی تحصیلی گرفتم.
  میخواستم بپرسم که اگر در ترم ۵(به عنوان مثال آذر ماه ۱۴۰۰)انصراف بدم میتونم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟
  آیا قانون یکسال معافیت دانشجویان انصرافی،شامل حال من میشه؟(ترم ۱ و ۲ مرخصی گرفته بودم)
  قانون یکسال معافیت دانشجویان انصرافی،به من تعلق میگیره که بخوام برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 96. سلام خسته نباشید،۲۱ سال سن دارم، من دانشگاه پیام نور صرفا بر اساس سوابق تحصیلی ثبت نام کردم و ۲ ترم اول مرخصی گرفتم تا بتونم کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم که مشکلاتی برام پیش اومد و نمیتونم امسال شرکت کنم سوال من اینه که الان من بخوام برای کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کنم باید چی کار کنم که مشکلی برام در مورد سربازی پیش نیاد.(منظورم اینه که کی از دانشگاه پیام نور انصراف بدم؟ آیا ترم سوم رو هم بردارم؟)

  1. سلام
   شما از زمان ثبت نام در دانشگاه پیام نور 5 سال فرصت دارید از معافیت تحصیلی استفاده کنید. زمانی که در دانشگاه پذیرفته شدید و در زمان ثبت نام حضوری از دانشگاه انصراف دهید.

 97. سلام 6 سال پیش داشنگاه آزاد ارشد میخوندم ولی به دلیل شرایط مالی ادامه ندادم 2 ترم خونده بودم و یک ترم هم مرخصی گرفته بودم الان مدرکمو میخوام سربازی هم رفتم بازم مشمول جریمه انصراف الان هستم یا خیر ممنون

  1. من هم شرايط مشابه شما داشتم دانشگاه ازاد يگه بدون كنكور شده پس هزينه انصراف نميگيره برو مدركتو بگير

 98. سلام خسته نباشید ببخشید من رشتم برق هست سال قبل کنکور قبول شدم روزانه الان ترم یک هستم معافیت تحصیلی هم گرفتم الان میخام انصراف بدم برم دانشگاه آزاد ی رشته دیگه ثبت نام کنم آیا امکانش هست ؟بعد اینکه چقدر وقت دارم دانشگاه آزاد ثبت نام کنم

  1. سلام برای تحصیل در دانشگاه ازاد در صورتی که گزینه با آزمون مد نظر شما باشد باید در تارخ اعلام شده توسط سازمان سنجش انصراف دهید . در صورتی که گزینه های بدون کنکور مد نظر شما باشد می توانید زمان ثتت نام حضوری از دانشگاه انصراف دهید.

 99. سلام وقت شما بخیر . من سال 93 در مقطع کارشناسی دانشگاه ازاد کرج رشته حقوق پذیرفته شدم ولی بعد از یک ترم انصراف دادم . سال 95 مقطع کارشناسی رشته روان شناسی با کنکور رشته روان شناسی پذیرفته شدم ولی برای ثبت نام مراجعه نکردم. قصد دارم مجددا رشته روان شناسی شرکت کنم از طریق کنکور برای دانشگاه ازاد پزشکی یا علوم و تحقیقات. سوال من از شما این هست با توجه به این شرایط یکبار انصراف یکبار عدم مراجعه محدودیتی برای بار سوم برای من وجود نداره . ممنون میشم راهنمایی کنید

 100. سلام اگه دانشجو برگه انصراف از دانشگاه نداشته باشه امکان گرفتن معافیت تحصیلی برای شرکت در دانشگاه غیر روزانه سال بعد از انصراف رو داره یا نه؟

  1. سلام در صورت انصراف در سنوات مجاز دانشجو تا یکسال از زمان انصراف فرصت دارد که وضعیت تحصیلی خود را مشخص کند.

 101. با سلام دانشجوی رشته کاردانی ناپیوسته حسابداری هستم
  میخوام انصراف بدم و در کنکور شرکت کنم در صورت قبولی چون از کاردانی انصراف دادم میتونم در مقطع کارشناسی ثبت نام کنم یا خیر؟(آخرین مدرک تحصیلیم پیش دانشگاهی هستش.)

 102. سلام
  وقت بخیر
  بنده سال 97 مامایی روزانه قبول شدم و بعد از 3ترم انصراف دادم و در کنکور 99 شرکت کردم و الان دانشجوی ترم یک فرهنگیان هستم میخواستم انصراف بدم و در کنکور 1401 مجددا شرکت کنم.خواستم ببینم با دوبار انصراف از دانشگاه روزانه ایا میتونم برای سه باره در دانشگاه دولتی پذیرفته بشم؟

 103. سلام من دانشجوی روزانه هستم ترم دوم ،مقطع کاردانی
  میخوام از دانشگاه انصراف بدم دانشگاه میگه که باید 1600 پرداخت کنم اما یک نفر به من گفت که اگر در سال اول تحصیل باشم یعنی ترم اول و دوم،نیاز نیست هزینه ای پرداخت شه این درسته؟؟
  اصلا راهی هست که انصراف بدم اما هزینه پرداخت نکنم؟

 104. سلام من دانشجوی ترم شش طراحی صنعتی دانشگاه دولتی روزانه هستم اما رشتمو دیگه دوس ندارم میخواهم انصراف بدم و دیگه هم مشغول به تحصیل در جای دیگری نشوم آیا باید هزینه ای به دانشگاهم پرداخت کنم؟در کل شرایط انصراف چگونه است ممنون میشوم راهنمایی کنید

 105. سلام من دانشجوی ترم 2 کارشناسی روانشناسی دانشگاه پیام نور هستم و کنکور 1400 شرکت میکنم در صورت قبولی در رشته پزشکی روزانه ، ایا میتونم بدون انصراف از رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور ، در رشته پزشکی ادامه تحصیل بدم یعنی همزمان در دو رشته ؟

  1. سلام
   در دانشگاه پیام نور امکان تحصیل همزان در دو رشته وجود دارد. در صورت موافت دانشگاه علوم پزشکی مشکلی ندارد.

  2. سلام و خسته نباشید
   من یک بار از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و در حال حاضر دانشجوی دانشگاه ملی هستم.
   میخوام بپرسم که اگر دوباره انصراف بدم میتونم در کنکور شرکت کنم؟برای رشته ی پزشکی؟!

  3. سلام خسته نباشین هر کس قبل از سربازی یک بار حق انصراف از دانشگاه و تحصیل مجدد دارد آیا انصراف از نیروی زمینی ارتش که زیر مجموعه وزارت علوم نمیباشد جزو یک بار حق انصراف میشود

 106. سلام و خسته نباشید ،
  بنده دانشجوی ترم 2 ارشد هستم و یکبار در کارشناسی انصراف دادم ، میخواستم بدونم اگر الان انصراف بدم برای دوم با توجه به اینکه دیگه نمیتونم دانشگاه ثبت نام کنم و باید سربازی برم ، چقدر مهلت دارم تا اعزام ؟ ( اون یک سال که بعد انصراف اول میدن ، برای انصراف دوم هم میدن یا نه بلافاصله بعد انصراف دوم مشمول میشم و ؟ )

  1. سلام شما بعد از انصراف در صورتی که در سنوات مجاز تحصیلی باشید یکسال فرصت دارید که وضعیت سربازی خود را مشخص کنید

  2. سلام ببخشید من کنکور ۹۹ قبول شدم دانشگاه بوعلی همدان ، الان ترم دوم هستم ولی میخوام انصراف بدم ایا میشه برا کنکور ۱۴۰۱ بخونم فرهنگیان قبول بشم؟

 107. سلام وقت بخیر
  اگر افراد در حال تحصیل در دوره های روزانه، بدون انصراف از دانشگاه خود در کنکور پذیرفته شوند، مجاز به ثبت نام در چه دوره هایی می باشند؟
  در صورتی که دانشجویان دوره روزانه بدون انصراف از دانشگاه محل تحصیل، در کنکور شرکت کرده و مورد پذیرش قرار گیرند، قبولی آن ها باطل خواهد شد.
  من اگر بخوام “فقط دانشگاه آزاد” پذیرفته بشم لازمه قبل کنکور از دانشگاه قبلیم انصراف بدم؟ یا میتونم بعد قبولی در کنکور انصراف بدم؟

  1. سلام وقت بخیر
   دانشجویان روزانه باید تا تاریخ که توسط سازمان سنجش اعلام می شود انصراف دهند.

   1. سلام من ورودی سال ۹۷ در رشته کارشناسی پیوسته مهندسی عمران هستم و تا سال ۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم.الان ترم شش هستم و دو ترم مشروط شدم میخواستم بدونم که میتونم انصراف بدم و دوباره در رشته ای دیگر ثبت نام کنم به صورت سهمیه ازاد بدون ثبت نام در کنکور

 108. سلام .من امسال یه رشته ای در دانشگاه آزاد قبول شدم و زمان ثبت نام فقط مدارک رو در سیستم بارگذاری کردم و یه کد دانشجویی موقت گرفتم اما بعدش منصرف شدم و انتخاب واحد نکردم و شهریه هم ندادم و مدارکم رو به دانشگاه نفرستادم .
  اما از طرف دانشگاه برام پیام میاد مثلا برای امتحانات و اینها و من نگران شدم که آیا ثبت نام شدم یا نه .
  میخوام امسال کنکور بدم آیا باید انصراف بدم یا نیازی نیست و ثبت نام نشدم؟

  1. سلام
   بابت ثبت نام قطعی باید از واحد اموزش دانشگاه پیگیری کنید. برای شرکت در کنکور نیاز به انصراف از دانشگاه نیست.

  2. سلام. منم دقیقا مشکل شمارو دارم. دانشگاه تند تند داره واسه خودش منو بدهکار میکنه. الان بدون اینکه حتی یه برگه هم امضا کرده باشم ترم دوم به حساب میام و ۳۰میلیون بدهکار شدم.

   1. سلام خسته نباشید میشه بعد فارغ التحصیلی از تربیت معلم کنکور داد و رفت پزشکی ، اگه فارغ التحصیل شم سربازی معاف میشم
    یا نه باید سربازی رفت بعد پزشکی

    1. سلام امکان دارد اما باید هزینه انصراف را پرداخت کنید. باید کارت پایان خدمت یا معافیت دائم داشته باشید

  3. واسه کنکور مشکلی ندارین ولی واسه ثبتنام تو دانشگاهی که قبول شدین باید از دانشگاه قبلی انصراف داده باشین

 109. سلام خسته نباشید . من پارسال از عمرانه آزاد انصراف دادم و مجددا کنکور دادم و مکانیک دولتی میخونم و از رشته م راضی نیستم امکانش هست رشته م رو تغییر بدم ؟

  1. سلام
   اگر در دانشگاه محل تحصیل تغییر رشته دهید امکان پذیر است در غیر این صورت امکان انصراف مجدد بخاطر معافیت نظام وظیفه وجود ندارد.

 110. سلام
  من ترم 8 دانشگاه روزانه هستم و تا شهریور 1400 فارغ التحصیل میشوم خواستم بدونم در کنکور سراسری1400 میتونم شرکت کنم بدونه انصراف از تحصیل یا خیر؟

  1. سلام
   شما باید تا تاریخ 25 اسفند انصراف دهید و در صورتی که خدمت سربازی نرفته باشید و معافیت نداشته باشید نباید مدرک معادل کاردنی هم بگیرید.

 111. سلام برای انصراف از پیام نور و پذیزش تو دانشکاه دولتی باید واحدی پاس کرده باشم؟مرخصی ترم ندارمو هیچ واحدی هم نمیخام پاس کنم تا کنکور.و اینکه سال دوم تحصیلم ساا اول مرخصی بودم سال دوم هم نمیخام امتحان بدم سنوات تحصیلیم اجازه میده کنکور شرکت کنم؟دندون پزشکی ک ۶ ساله من باید تو ۴ سال تموم کنم یا سنوات دانشگاه قبل رو این حساب نمیشه؟

  1. سلام
   تا زمانی که داشنگاه پیام نور شما را اخراج نکرده باشد می توانید ادامه تحصیل دهید در دانشگاه پیام نور

 112. سلام وقت بخیر.من دانشجوی ترم 7 هوشبری روزانه هستم وتیر ماه 1400 فارغ التحصیل میشم میتونم بدون انصراف از دانشگاه کنکور 1400 برا پزشکی شرکت کنم؟

   1. سلام ببخشید بنده ترم ۱ ارشد پیام نور هستم با توجه ب این که کلاس ها انلاین برگزار میشه.میخوام انصراف بدم آیا هزینه ای داره؟بعد مراحل انصراف چجوریه؟میشه اصلا کلاس نرم تا خودشون حذفم کنن؟مرسی

 113. با سلام
  من تو کنکور امسال روزانه قبول شدم و تو سایت دانشگاه ثبت نام موقتی کردم ولی هیچکدوم از کلاس ها رو شرکت نکردم .درخواستم برای شرکت در کنکور سال آینده از طرف سازمان سنجش قبول شده.
  من میتونم برای کنکور امسال ثبت نام کنم ولی نمی‌دونم باید از دانشگاه انصراف بدم یا نه ؟ اگر اره چجوری ؟

  1. سلا م
   شما باید تا تاریخ 25 اسفند از دانشگاه انصراف بدید و امسال بری دوره روزانه مجاز به ثبت نام نیستید.

  2. من داشنگاه روزانه بودم رشته برق انصراف دادم کنکور دادم امسال رتبه خب نیاوردم الام میتونم همون دانشگاه برگردم‌ب رشته ام؟؟

  3. سلام من ورودی ۹۹ رشته فیزیک روزانه ام و دو ترم خوندم
   ولی چند تا درسو پاس نشدم
   اگه الان انصراف بدم
   و تو کنکور ۱۴۰۱ تجربی شرکت کنم
   از قبولی تو روزانه محروم میشم؟

   1. سلام
    برای سال 1401 محرومیت ندارید فقط باید تا تاریخ حدودی 20 اسفند که توسط سازمان سنجش اعلام می شود انصراف دهید .

 114. سلام خسته نباشید من ورودی ۹۷ دانشگاه پیام نور هستم و تا سال ۱۴۰۲ معافیت دارم و تا حالا هیچ کلاس و امتحانی هم نرفتم میخواستم ۱۴۰۱ کنکور بدم مشکلی واسم پیش نمیاد؟

  1. سلام
   اگر دانشگاه برای شما سنوات رد کرده باشد و اخراج نشده باشید می توانید در کنکور شرکت کنید.

   1. سلام من ورودی ۹۶ روزانه – دولتی هستم
    تا تاریخ ۲۵ اسفند انصراف داده‌م اما فرمی که توی سایت گذاشته و دانشگاه. وزارت علوم باید پر و تاییدش کنن رو پر نکرده‌م
    فرم هم باید تا قبل از ۲۵ام پر می‌شده؟
    اگر حتما باید پر می‌شده ، الان چی میشه؟
    این که تخلف حساب میشه… یعنی چه اتفاقی می‌افته؟

  2. سلام من امسال دانشگاه قبول شدم و انصراف دادم. از طرفی به سازمان سنجش درخواست لغو محرومیت دادم و موافقت شد. الان دیگه مشکلی با قبول شدن دانشگاه های روزانه ندارم؟ بعدش اینکه هنوز از دانشگاه برام پیام میاد و من میتونم وارد سامانه بشم این طبیعیه؟

   1. سلام خسته نباشید
    من دانشجوی ارشد مهندسی پزشکی روزانه هستم میخواستم بپرسم امکان شرکت در کنکور سراسری را دارم؟
    و در صورت قبولی رشته مامایی دانشگاه آزاد میتوانم ثبت نام کنم؟
    یا اینکه بعد از کنکور و اومدن رتبه از دانشگاه دولتی ارشد انصراف بدم؟

  3. سلام وقت بخیر من دانشجوی ترم دو رشته ای هستم که دوسش ندارم اگر من الان تغییررشته بدم داخل دانشگاه خودم ورشته دیگری رابخونم سال بعد می توانم کنکوردهم؟

 115. با سلام من امسال در دوره روزانه کارشناسی ارشدورودی بهمن پذیرفته شدم و تو سایت دانشگاه ثبت نام کردم و معافیت تحصیلی برام صادر شد ولی مدارکمو هنوز پست نکردم دانشگاه آیا میتونم انصراف بدم برم سربازی؟

  1. سلام
   شما هر زمن اراده کنید می توانید از داشنگاه انصراف بدید و به خدمت اعزام شوید.

 116. باسلام و عرض ادب
  در کنکور ارشد99 ،بنده در نوبت روزانه و همسرم نیز در نوبت شبانه قبول شدیم اما هیچ اقدامی نکرده و در دانشگاه ثبت نام نکردیم،آیا برای ترم بهمن می توانیم در دانشگاه محل قبولی ثبت نام کنیم؟

 117. سلام من دانشگاه پیام نور ترم 5 مهندسی برق به دلایلی میخوام برم سربازی آیا بعد از سربازی میتونم ادامه تحصیل تو همین دانشگاه همین رشته و همین تعداد واحد که پاس کردم ادامه بدم

  1. با سلام
   اگر مجدد در همان دانشگاه قبول شوید یا اگر بدون کنکور پذیرش داشته باشد می توانید ادامه تحصیل داده و تطبیق واحد بزنید.

 118. سلام من پارسال توی رشته زبان صرفا با سوابق تحصیلی پیام نور ثبت نام کردم. یک ترم خوندم و دو ترم بعدی رو اصلا مراجعه نکردم. امسال دوباره توی صرفا با سوابق تحصیلی شرکت کردم و میخوام از رشته قبلی انصراف و رشته مدیریت توی همین واحد پیام نور فعلی بخونم. امسال رشته مدیریت رو توی صرفا با سوابق قبول شدم. الآن بهتره که از رشته زبان انصراف بدم و رشته جدید رو ثبت نام کنم یا تغییر رشته بدم به مدیریت؟ میخوام ترم های قبلی جزو سنوات مجاز تحصیلم حساب نشه. ضمنا من کارت معافیت دارم و از معافیت تحصیلی استفاده نکردم

  1. با سلام
   رشته تجصیلی انتخابی بر اساس معیارهای فردی صورت می گیرد. اما به صورت کلی رشته های مدیریت برای بازار کار و گزینه های استخدامی در ارگان های دولتی و خصوصی گزینه مناسب تری است.

  2. سلام من دانشجوی مقطع کارشناسی دانشگاه دولتی هستم،میتونم تا مقطع کاردانی بخونم بعد مدرکو بگیرم و برای ادامه دادن درسم هرموقع که خواستم کنکور بدمو برگردم؟و اگه اینکارو انجام بدم هزینه ی انصراف از من نمیگیرن؟

  3. سلام ببخشید من دانشجوی ترن دو هسنم ترم اولو فقط پاس کردم ترم دومو و دیگ نمی خوام بخونمو میخوان انصراف بدم باید هزینه پرداخت کنم؟؟

 119. سلام
  من دارم روانشناسی میخونم بدون کنکور ثبت نام کرده بودم
  کارشناسی پیوسته
  میخواستم انصراف بدم دوباره یه دانشگاه دیگه ثبت نام کنم دیدم مهلتش برای کارشناسی پیوسته تموم شده تو سایت آزمون
  میخواستم ببینم دیگه تمدید نمیکنن؟
  چون دانشگاه میگف هروقت بخوای میشه بزار امتحانات تموم شه بعد

  1. سلام
   معمولا به صورت تکمیل ظرفیت زمان ثبت نام دانشگاه احتمال ثبت نام مجدد بدون کنکور وجود دارد.

   1. سلام
    ی سال پیام نور خوندم انصراف دادم…دوباره کنکور دادم و پرستاری قبول شدم..الان ترم ۵ پرستاریم و میخوام انصراف بدم..میشه امسال یا سال بعد کنکور بدم؟؟

    1. سلام
     اگر مشکل سربازی نداشته باشید می توانید. اگر معافیت تحصیلی برای خدمت استفاده می کنید امکان صدور معافیت وجود ندارد.

 120. سلام
  من سال ۹۸ که کنکور دادم مهندسی بهداشت ظرفیت مازاد و میکروبیولوژی آزاد قبول شدم ولی به هیچ کدوم این رشته ها مایل نبودم و برای ثبت نام آنها در دانشگاه اقدامی نکردم
  سال ۹۹ هم کنکور دادم و شیمی شبانه و ازاد پرستاری قبول شدم و شیمی شبانه رو ثبت نام کردم
  سوالم اینکه من میتونم امسال (ینی در کنکور ۱۴۰۰)شرکت کنم و بعد از قبول نهایی از شیمی انصراق بدم و رشته ی دندان پزشکی رو انتخاب کنم؟

  1. سلام
   اگر در دانشگاه های که قبول شدید ثبت نام نکرده باشید و برای شما معافیت تحصیلی صادر نشده باشد مشکلی بابت انصراف و شرکت مجدد در کنکور ندارید.

   1. ببینید.
    من 98 روزانه کاشان قبول شدم
    ولی نرفتم برای ثبت نام اصلی و حضوری و…

    برا همین از روزانه و فرهنگیان 99محرومم ولی میتونم 1400کنکور بدم

    ولی یه جایی خوندم پسر ها فقط از حق 1بار انصراف برخوردارن و بار دوم اگه معافیت نگیرن باید برن سربازی

    الان من مشکل دارم ذهنمم آشفتس

    انصراف روزانه مگه نباید برگه شماره 2 رو پرکرد؟و تا 25اسفند سال قبل کنکور به دانشگاه تحویل داد؟

    حالا با توجه به اینکه من اصلا دانشگاه ثبت نام حضوری نکردم و مدارکی ارسال نکردم ولی فقط پذیرش روزانه شدم
    این کارم انصراف حساب میشه یا نه؟
    میخام 1400برم برایذفرهنگیان الانم برای اینکه نرم سربازی دارم پیام نور میخونم لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم؟
    خیلی سردرگمم آخه یه جا میگه میشه رفت یه جا میگه از حق یک بار انصراف استفاده بشه دیگه بعدش باید برید سربازی!

    1. شما اگر ثبت نام نکرده باشید مشکلی ندارید. برای اطمینان از طریق اموزش داشنگاه پیگیری کنید.

     1. سلام من دانشجوی ترم ۲کارشناسی ارشد هستم میخوام برا کنکور ثبت نام کنم ،متاسفانه زمان ثبت نام نتونستم ثبت نام کنم به سازمان درخواست ثبت نام دادم موافقت کرد که ثبت نام با تاخیر تاریخ ۲۳/۱انجام بشه،الان من باید برا انصراف چیکار کنم چون بیشتر قصدم دانشگاه آزاده،دولتی هم میخوام قبول بشم،لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

   2. سلام وقت بخیر من دانشجو ترم ۶ فقه و حقوق اسلامی(شافعی) دانشگاه تهران هستم بخوام انصراف بدم کی باید اقدام کنم و اینکه جریمه خیلی زیاده؟

    1. سلام
     محدودیتی بابت انصراف از دانشگاه ندارید. معمولا هزینه ترم هایی که مشغول به تحصیل بودید از شما دریافت می شود.

   3. سلام من ورودی ۹۸ هستم و دانشگاه روزانه قبول شدم
    من بهمن ۱۳۹۹ از دانشگاه انصراف دادم ولی هنوز تسویه های دانشگاه هنوز انجام ندادم میخواستم بپرسم دوباره میتونم به تحصیل بازگردم یا نه ؟

  2. سلام من دانسجوی کارشناسی ترم ۵ ورودی ۹۷هستم رشته زبان و ادبیات فارسی
   میخوام این ترم رو حذف کنم و ار دانشگاه انصراف بدهم
   الان منوراهنمایی کنید که این کار ممکن هست یاخیر پمنونم

   1. سلام
    اگر دانشجوی دوره روزانه هستید قبل از تاریخ اعلامی سازمان سنجش انصراف دهید تا برای شرکت در کنکور سراسری یا بدون ازمون سال بعد مشکلی نداشته باشد. همچنین در صورت انصراف بسته به دانشگاه محل تحصیل باید هزینه انصراف را نیز پرداخت کنید.

    1. سلام خسته نباشین
     من سال ۲۳بهمن سال۹۶ ترم ۳ انصراف قطعیمو ثبت کردم،مهندسی دانشگاه روزانه بودم ،اگ واسه کنکور۱۴۰۰ بخام شرکت کنم منعی وجود داره؟؟میتونم بدون هیچ هزینه ای دوباره دانشگاه روزانه قبولشم؟ممنون میشم جواب بدین

 121. سلام ببخشید من از سال 96دانشجوی پیام نور رشته ی نا پیوسته ی کارشناسی مدیریت بازرگانی بودم دو ترم مرخصی گرفتم و در کل زیر ده واحد پاس کردم آخرین مدرکم الان پیش دانشگاهیه امسال کنکور کاردانی فوریت های پزشکی قبول شدم و از پیام نور انصراف دادم و ثبت نام کردم من یک پسرم از نظر نظام وظیفه مشکلی ندارم

  1. سلام
   در صورتی که مدرک معادل نگرفته باشید و اولین انصراف شما باشد مشکلی بابت ثبت نام ندارید.

   1. با سلام من دانشجوی ترم چهار کارشناسی روزانه هستم میخواستم بدونم اگر بیشتر از ۶۸ واحد مثلا ۸۵ واحد پاس کرده باشم اگه بخوام تقاضای مدرک فوق دیپلم بدم باید هزینه ای به دانشگاه پرداخت کنم

 122. سلام. من ارشد در دانشگاه غیر انتفاعی قبول شدم. ثبت نام اولیه کردم ولی مدرک مقطع قبلی را ندادم هنوز. شهریه هم پرداخت نکردم. فقط کلاسا را شرکت کردم تاکنون . آیا برای انصراف کاری باید انجام بدم؟

 123. سلام من سال 99 کنکور دادم و قبول نشدم اما در بدون ازمون پیام نور قبول شدم اما ثبت نام نکردم هیج کاری انجام ندادم میخواستم بدونم من انصرافم ثبت شده یا باید برم دانشگاهی که قبول شدم کاری بکنم ؟ و مشکلی ندارم برای ثبت نام کنکور 1400 ؟

 124. سلام یع سوال من دانشگله ازاد ترم 1ام و تا 1404سنوات تحصیلی دارم که لیسانسه اگر من ترم4انصراف بدم و کنکور پزشکی بیارم چون اون 7ساله از سنوات من میگذره یعنی من نمی تونم پزشکی رو بخونم فقط 3سال میشه پزشکی خوند بعد باید برم سربازی یعنی اگه من روزانه پزشکی بیارم میتونم انسراف بدم از ازاد و اونو برم و سنوات مشکلی نداره درسته؟

  1. سلام
   در صورت انصراف در سنوات مجاز و تحصیل مجدد کل سنوات دوره بعد به شما تعلق می گیرد.

 125. سلام چندتا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید من قبلا یکبار از پیام نور انصراف دادم بعدش معافیت داعم کفالت گرفتم بعد الان بنا به دلایلی می خوام نیمسال دوم با سوابق پیام نور بزنم من می تونم همزمان با ثبت نام نیمسال دوم پیام نور کنکور هم شرکت کنم یا هر دو نمیشه بعد اگه کنکور قبول شدم می تونم دوباره از دانشگاه پیام نور انصراف بدم مدارکمو میدن بعد از یک ترم و رشته جدید ثبت نام کنم و چون جواب ها متفاوت هست درباره تعداد انصراف میشه منبع این مطلبی هم که درباره تعداد انصراف نوشتین ذکر کنین و بعد آیا مشکل دیگری هم هست مثلا دانشگاه جدید با تعداد انصراف قبلی کارداره یا نه

  1. سلام
   اگر شما با توجه به اینکه از نظر نظام وظیفه مشکلی ندارید. بابت تعداد انصراف به مشکلی برخورد نمی کنید. فقط باید با دانشگاه از نظر جریمه مالی تسویه کنید.

   1. سلام من از پیام نور سال پیش انصراف دادم و امسال ازاد قبول شدم الان ترم اول رو تموم کردیم ایا میشه دوباره انصراف داد از دانشگاه ازاد و کنکور بدم اگه قبول شدم روزانه برم درس بخونم؟

    1. سلام
     اگر معافیت تحصیلی استفاده می کنید برای بار سوم نمی توانید ثبت نام کنید. در صورتی که معافیت دائم یا کارت پایان خدمت داشته باشیدمشکلی بابت انصراف و ثبت نام مجدد نخواهید داشت.

 126. سلام. بنده 1 روز از انتخاب رشته در نیم سال اول دانشگاه آزاد مقطع دکتری میگذره و مقداری از شهریه پرداخت کردم ولی کلاسها شروع نشده. آیا باید هزینه انصراف بدم. هزینه انصراف چند است. با تشکر

  1. سلام اگه بشه جواب بدین خیلی ضروریه. من ترم دوم رادیولوژی روزانه ام . اگر نمرات ترم دومم اخر اسفند همین سال ثبت بشه ایا کنکور ۱۴۰۱ رو میتونم بدون محرومیت شرکت کنم؟ یا حتمااا باید ترم ۳ رو هم شروع کنم بعد انصراف بدم

   1. سلام
    برای شرکت در کنکور باید تا تاریخ اعلامی سازمان سنجش که معمولا حدود 20 اسفند ماه سال تحصیلی است از دانشگاه انصراف دهید.

 127. سلام
  من دانشگاه ازاد ثبت نام کردم کد دانشجویی دایم هم گرفتم ولی شهریه پرداخت نکردم … و انتخاب واحد نشده …بعدش رفتم از دانشگاه مدارکمو پس گرفتم …ولی هنوز سیستم اموزشیار رو برام باز می کنه …
  مشکلی بعدا واسم پیش نمیادبعدا اگه دولتی ثبت نام کنم؟

 128. سلام .
  یه سوال.. الان من دانشگاه فرهنگیان قبول شدم .خواستم ببینم اگه برم و برای دانشگاه افسری امام علی علیه السلام اسم نویسی کنم ایا دانشگاه های افسری روزانه حساب میشن و من نمیتونم تو اونها ثبت نام انجام بدم یا نه میتونم تو اونام ثبت نام انجام بدم ؟؟؟؟؟؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  1. سلام
   دانشگاه افسری امام علی روند ثبت نامی جدا از سازمان سنجش و رشته های کنکوری دارد. اما با توجه به اینکه دانشگاه افسری و دانشگاه فرهنگیان شبانه روزی هستند برای ادامه تحصیل به مشکل برخورد می کنید و باید بعد از قبولی از دانشگاه انصراف بدید

   1. سلام ببخشید من ترم ۵ کاردانی ناپیوسته حسابداری در دانشگاه ازاد هستم . قبل از اینکه فارغ التحصیل بشم و سنوات ارفاقی بگیرم انصراف دادم. میخوام برای کنکور امسال فرهنگیان شرکت کنم . میتونم ؟ . نظام وظیفه گفتن اگه از کاردانی انصراف بدی فقط برای کاردانی میتونی شرکت کنی

  2. سلام ببخشید من ورودی 99 هستم و دانشگاه روزانه قبول و ثبت نام کردم،اما قصد شرکت در کنکور پیش رو را هم دارم،از طریق مکاتبه با سنجش لغو محرومیت کردم،میخواستم بدونم برای انصراف تا چه زمانی فرصت دارم؟

    1. سلام خسته نباشیدمن ورودی۹۸فیزیک روزانه باهنرکرمان هستم.ترم اول خوندم ترم دوم مرخصی گرفتم ترم سوم رواصلاانتخاب واحدنکردم میخواستم ببینم این انصراف محسوب میشه؟ومیتونم کنکوراگه روزانه قبول شدم ثبت نام کنم یاباطل میشه

     1. سلام
      معمولا دانشگاه دراین موارد اخراج می کند. اگر وضعیت شما دانشجو باشد باید حتما تا تاریخ 25 اسفند انصراف دهید.

     2. سلام خسته نباشید
      ببخشید اگر فقط یک ماه از ترم یک در دانشگاه پیام نور رفته باشیم و قصد انصراف داشته باشیم اسا امکان شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۱و انتخاب رشته در دانشگاه های روزانه داریم ؟

     3. سلام غیر از دوره روزانه سایر دوره ها هیچ محدودیتی بابت کنکور مجدد نخواهند داشت

 129. سلام خسته نباشید
  من برای دانشگاه غیرانتفاعی ثبت نام غیر حضوری اول و انجام دادم و شهریه ثابتو پرداخت کردم ولی مدارکی به دانشکاه ندادم یعنی ثبت نام حضوریمو هنوز انجام ندادم و اینکه پشیمون شدم نمیخام برم و میخونم برای سال دیگه کنکور و دانشگاه دولتی حالا ایا باید برای انصراف اقدام کنم یانه ؟

  1. سلام به دانشگاه اطلاع بدید که قصد ثبت نام و ادامه تحصیل ندارید . بابت کنکور مجدد مشکلی نخواهید داشت.

 130. سلام اگه نیمسال دوم ورودی بهمن با سوابق تحصیلی پیام نور انتخاب رشته کنیم باز هم میتونیم کنکور بدیم مثل کسانی که ورودی مهر هستند

  1. سلام
   اگر بابت خدمت سربازی مد نظرتون هست اگر انصراف داده باشید با مشکل مواجه می شوید

 131. سلام من دانشگاه ازاد ثبت نام کردم ومدارکمو فرستادم وشماره دانشجویی دایم گرفتم ولی اتتخاب واحد انجام نشده شهریه پرداخت نکردم اما الان پشیمونم …
  ایا واسه انصراف باید هزینه پرداخت کنم؟راهی هست که هزینه پرداخت نکرد ؟چون واقعا توانایی پرداختشو ندارم

 132. سلام وقت بخیر .بنده یکبار دانشگاه پیام نور ثبت نام کرده وانصراف دادم و از معافیت یکساله پس ازانصراف استفاده کردم
  امسال سراسری روزانه قبول شدم و ثبت نام کردم اگر انصراف بدم، میدونم که نمیتونم از معافیت بعد از انصراف استفاده کنم اما آیا بعد از انصراف دوم یکسال فرصت دارم تا خودم رو به نظام وظیفه معرفی کنم یا نه؟

  1. سلام
   بعد از انصراف دوم اجازه ادامه تحصیل نخواهید داشت اما امکان استفاده از بازه زمانی یکساله را دارید

  2. سلام
   در صورت انصراف تا زمان دریافت کارت پایان خدمت اجازه ادامه تجصیل ندارید. اما از زمان یکساله می توانید استفاده کنید

   1. سلام
    معافیت من تا اخر شهریور سال جاری هست
    الان ترم ۱۰ هستم (ورودی۹۵-دانشگاه ازاد) و قصد انصراف دارم طی روز های اتی
    تا کنون انصراف ندادم
    ۴بار متناوب مشروطی دارم
    در فرایند انصراف و ثبت نام در دانشگاه جدید مشکلی ایجاد نمیشه بابت مشروطی؟ همه چیز اوکیه؟
    هیچ کمیسیون و تعهد گرفتن و … از سمت دانشگاه تشکیل نشده تا کنون

    1. سلام در صورتی که به شما مدرک معادل ندهند و اخراج نشوید و انصراف دهید مشکلی بابت تحصیل مجدد نخواهید داشت.

  3. سلام وقت بخیر .
   من سال ۹۹ حقوق دانشگاه پیام نور قبول شدم ینی الان ترم دوم هستم و میخوام سال ۱۴۰۱ کنکور ریاضی بدم و دانشگاه فرهنگیان قبول بشم . آیا میتونم بدون انصراف از پیام نور ، اگه فرهنگیان هم قبول بشم ، هر دو رو باهم بخونم ؟ ینی هم حقوق و هم دبیری توی دانشگاه فرهنگیان؟

   1. سلام در دانشگاه پیام نور امکان تحصیل همزمان وجود دارد البته باید موافقت دانشگاه فرهنگیان را جلب کنید.

 133. سلام من اگر از رشته مهندسی شیمی پیام نور انصراف بدم میتونم سال بعد که کنکور دادم اگر بخوام همون رشته در همان دانشگاه تحصیل کنم؟ یا چون انصراف دادم دیگه نمیتونم همان رشته را انتخاب کنم؟

 134. سلام خسته نباشید من امسال رشته مهندسی شیمی با سوابق تحصیلی پیام نور قبول شدم وثبت نام کردم اما گفتن که ثبت نام موقت هستش و پیام تایید بیاد و بعد شهریه پرداخت کنم و این که اسکن مدارک انجام نشده و یه تاریخی گفتن که تا اون زمان باید انجام داد اگر من قبل از پیام تایید منصرف بشم این انصراف از تحصیل حساب میشه؟و این که چون همه چیز غیر حضوری چه جوری باید این کارو انجام بدم

  1. سلام بنده 2 ترم دانشجوی روزانه کارشناسی بودم و انصراف دادم و در دانشگاه آزاد درس میخونم در مقطعه کارشناسی. ایا بنده اگر کنکور ارشد روزانه قبول شوم مشکلی ندارد و محروم نمیشم؟ و اینکه بنده لغو تهد رایگان نزدم برای آن موقع که روزانه بودم فقط انصراف دادم از دانشگاه دولتی. و در دانشگاه ازاد مدرک کارشناسی گرفتم. ایا باید حتما لغو تهد رایگان دانشگاه قبلیم رو بزنم در صورتی که همه ای مدازک رو دارم و مدرک کارشناسی م هم از دانشگاه آزاده؟ میخواستم بدونم برای ارشد در دوره روزانه یا بورسیه قبول شوم مشکلی واسم پیش نمیاد؟

 135. سلام
  من ترم اول ۹۹ در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و انتخاب واحد انجام شده و اینکه کلاسهای این ترم هم تازه شروع شده و یه جلسه سپری شده ، حالا اگه بخوام انصراف بدم با توجه به اینکه ترم اولم و تازه کلاسها شروع شده باید هزینه ی انصراف پرداخت کنم؟
  خیلی ممنون و سپاس

 136. سلام من ترم سوم انتخاب واحد کردم ولی بعد انصراف دادم و اموزش درس های ترم سوم رو برام حذف کرد مجددا کنکور دادم روزانه همون دانشگاه ولی رشته دیگری قبول شدم برای دریافت مدارک هزینه ای باید بپردازم یا نه؟؟؟

 137. ارشد دانشگاه ازاد قبول شدم و ثبت نام کردم ولی باتوجه به محیط و شرایط پیش اومده میخوام با سوابق تحصیلی دانشگاه ک قبلا بودم ثبت نام کنم هنوز شهریه رو نریختم و نیمسال اول هم هست . حال میتونم بدون پرداخت جریمه با سوابق تحصیلی دانشگاه ثبت نام کنم

 138. سلام من سال اولم بود که کنکور دادم و انتخاب رشته کردم و دانشگاه پیام نور قبول شدم ولی میخوام دوباره کنکور بدم
  اگه پیام نور ثبت نام نکنم محروم میشم از کنکور1400؟؟

  1. سلام.وقت بخیر
   لطفا بنده را راهنمایی کنید.
   من دانشجوی ترم اول ارشد غیرانتفاعی هستم.انصراف دادم وکارت دانشجویی رو هم به دانشگاه تحویل دادم ولی با امور مالی تصفیه نکردم چون هم هزینه ثابت ومتغیر این ترم رو خواستند و هم یک هزینه ی ثابت و ۸ واحد درسی دیگه رو بعنوان هزینه ی انصراف خواستند و من یکماه بیشتر از کلاسها استفاده نکردم و این هزینه خیلی زیاد شد و توانایی پرداخت نداشتم.باتوجه به اینکه مدرک کارشناسی رو به دانشگاه تحویل ندادم برای قبولی در کنکور سال بعد به مشکل نمیخورم.خیلی ممنون میشم جواب بنده رو بدهید.

   1. با سلام
    در زمان ثبت مجدد در دانشگاه بعد از قبولی باید با دانشگاه قبلی تسویه کنید.

 139. سلام و وقت بخیر
  من چند سال پیش دانشجوی غیرانتفاعی بودم انصراف دادم و بعد رفتم سربازی و کارت پایان خدمت دارم. پارسال کنکور شرکت کردم و الان دانشجوی ترم 3 شبانه هستم و امسال در همین رشته ای که دارم میخونم روزانه اش رو همون دانشگاه قبول شدم اول باید چیکار کنم اول ثبت نام روزانه را انجام بدم و بعد انصراف از رشته قبلی؟ آیا میتونم انصراف بزنم با توجه به اینکه قبلا انصراف زدم؟ آیا جریمه شهریه هم باید بدهم؟ لطفا راهنماییم کنید؟
  تشکر

  1. سلام
   با توجه به اینکه در همان دانشگاه قبول شدید و دوره شبانه بودید نیازی به پرداخت جریمه نیست

 140. سلام من می خوام پشت کنکور بمونم هنوز به دانشگاه پیام نور ثبت نام نکردم الانم که مهلت ثبت نام ورودی مهر تموم شده ایا اگر در بهمن ماه ثبت نام کنم یعنی ورودی بهمن باشم اگر در کنکور 1400 رتبه مورد نظر را به دست بیاورم مشکلی که ایجاد نمی کند یعنی با اونایی که ورودی مهر هستند و می خوان پشت کنکور بمونن با من که ورودی بهمن هستم تفاوتی نداره ؟

 141. سلام دانشجو ترم 5 کارشناسی مهندسی معماری هستم
  چند واحد باید گذرانده باشم تا بتوانم در صورت انصراف مدرک کاردانی دریافت کنم

 142. سلام من دانشجوی دانشگاه آزادهستم اگر بعد پرداخت شهریه ثابت وبدون تحصیل از دانشگاه انصراف بدهم وبه خدمت بروم امکان پس دادن شهریه است

  1. سلام.قبولی سال ۹۱ ارشد ناپیوسته روزانه دانشگاه مقطع کارشناسیم بودم ولی برای ثبت نام تا حال مراجعه نکرده ام.ایا میتوانم ثبت نام کنم جهت تحصیل.واز ان به بعد هم در هیچ ازمون ارشد ۹۱ به بعد هم ثبت نام نکرده ام.ه

 143. سلام من در دانشگاه علمی کاربردی قبول شدم اگر ثبت نام نکنم انصراف محسوب می شود ؟ ایا باید جریمه پرداخت کنم ؟

 144. ((تعداد انصراف و ثبت نام در صورتی ک مسائل نظام وظیفه مطرح نباشد، مشکلی پیش نخواهد اورد))

 145. ((تعداد انصراف و ثبت نام در صورتی ک مسائل نظام وظیفه مطرح نباشد، مشکلی پیش نخواهد اورد))
  ایا این مطلب درسته؟!

 146. سلام خسته نباشین
  میخواستم بپرسم اگر پردیس قبول شده باشم و کلا نخوام ثبت نام کنم، چه شرایطی داره؟ باید به دانشگاه اعلام کنم؟

 147. با سلام و خسته نباشید…من دانشجوی انصرافی دوره روزانه هستم،از دانشگاهم به موقع انصراف دادم اما اکنون در آستانه نتایج نهایی انتخاب رشته متوجه شدم اصل فرم انصرافی که بنده از دانشگاه گرفتم،مفقود شده!!!لطفا راهنماییم کنین باید چیکار کنم.چون برا ثبت نام مجدد من به اصل اون فرم نیاز دارم……..با تشکر

 148. سلام وقتتون بخیر. اگر فردی در مقطع «کارشناسی ارشد نا پیوسته» از رشته «بازاریابی بین الملل» در دانشگاه «غیر انتفاعی» پذیرفته شود:
  1. اگر ثبت نام کند و سپس انصراف دهد، می‌تواند در کنکور «ارشد پیش رو» مجددا شرکت کند و شانسش را برای تحصیل در همان رشته «بازاریابی بین الملل» در دوره «روزانه» امتحان کند؟
  2.اگر ثبت نام نکند، ، می‌تواند در کنکور «ارشد پیش رو» مجددا شرکت کند و شانسش را برای تحصیل در همان رشته «بازاریابی بین الملل» در دوره «روزانه» امتحان کند؟
  با تشکر از سایت خوبتون

  1. سلام
   اگر قبلا سابقه انصراف نداشته باشید می توانید با انصراف نیز ادامه تحصیل دهید .
   اگر قبلا انصراف از تجصیل داشته باشید نباید برای ثبت نام اقدام کنید.

 149. سلام وقت تون بخیر من سال ۹۸ رشته تاریخ دانشگاه اراک قبول شدم.ترم ۱ که تموم شد انصراف دادم و الان دانشگاه آزاد میرم.یک میلیون جریمه انصراف دادم.الان امکانش هست که بدون کنکور مجدد به دانشگاهی که ازش انصراف دادم برگردم؟واون جریمه انصراف اشتباهی از من که انصرافی ترم ۱ روزانه بودم نگرفتن؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام
   اگر انصراف شما از دانشگاه دولتی باشد شانس خیلی کمی برای بازگشت و تحصیل مجدد دارید

 150. سلام‌ وقتتون بخیر،من دانشجوی ارشد‌پیام‌ نور ورودی بهمن ۹۷ هستم،و تا برج ۱۱ ۱۴۰۰ هم معافیت تحصیلی دارم،میخواستم بدونم که میتونم انصراف بدم تا در کنکور ارشد ۱۴۰۰ شرکت کنم؟ و چه زمانی میتونم انصراف بدم که به قولی به از زمان انصرافم تا زمان ثبت نام در دانشگاه جدید میتونم انصراف بدم؟

  1. سلام
   اگر تا به حال از دانشگاه انصراف ندادید نیازی به انصراف از دانشگاه ندارید. زمان قبولی در داشگاه و ثبت حضوری باید انصراف دهید.

 151. باسلام و خسته نباشید، من دانشجوی ترم۹ دانشگاه دولتی هستم و قصد دارم که انصراف بدم و بلافاصله سال آینده ازمون سراسری شرکت کنم و دوباره مقطع کارشناسی روزانه قبول بشم ،درصورت انصراف آیا باید بابت ۸ترمی که گذراندم جریمه پرداخت کنم؟ باتشکر

 152. سلام وقتتون بخیر،من ورودی بهمن ۹۷ ارشد فراگیر پیام نور هستم،خواستم بدونم که میتونم از دانشگاه انصراف بدم و از دوباره کنکور 1400 بدم؟ و مجاز به ثبت نام در چه مقاطعی هستم

  1. سلام
   اگر سوال شما بابت نظام وظیفه هست در صورتی که قبلا از دانشگاه انصراف نداده باشید نیازی به انصراف از دانشگهاه ندارید.زمان ثبت نام در رشته جدید باید انصراف دهید . شما مجاز به شرکت در مقطع کارشناسی ارشد می باشید.

   1. سلام اگر در دانشگاه غیر انتفاعی قبول بشیم و بدلیل عدم علاقه بریم در دانشگاه دیگری ثبت نام کنیم مشکلی پیش می اید؟

 153. سلام وقت بخیر
  من بهمن 98 دانشگاه علمی کاربردی ثبت نام کردم و به دلایلی انصراف دادم ، برای ترم جدید امسال مجدد علمی کاربردی ثبت نام کردم ، حالا دانشگاه آزاد قبول شدم و میخام برم آیا امکان انصراف مجدد از دانشگاه علمی کاربردی دارم؟؟

  1. سلام
   اگر در دانشگاه علمی کاربردی که مجدد ثبت نام کرید معافیت تحصیلی صادر شده باشد امکان انصراف مجدد ندارید. پیشنهاد می کنم حتما برای پاسخ دقیق تر به نظام وظیفه عمومی مراجعه کنید.

 154. سلام
  من سال 98 دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم برای این که از معافیت تحصیلی استفاده کنم و دوباره کنکور بدم. امسال تو کنکور شرکت کردم و انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه ازاد رو هم انجام دادم. مشکل اینجاست که ثبت نام بدون کنکور دانشگاه ازاد شروع شده ولی نتیجه نهایی کنکور سراسری هنوز اعلام نشده. میخواستم بدونم اگه دانشگاه ازاد ثبت نام کنم و بعد از اعلام نتایج دانشگاه روزانه قبول بشم چه اتفاقی برای معافیت تحصیلی میفته؟ یعنی اگه دانشگاه ازاد معافیت تحصیلی صادر کنه میتونم از همون برای دانشگاه روزانه هم استفاده کنم یا باید منتظر بمونم و از روزانه معافیت بگیرم؟ ممنون میشم جواب بدید.

  1. سلام
   با توجه به اختلاف زمانی با مراجعه به حوزه نظام وظیفه می توانید برای رشته قبولی ثبت نام انجام دهید.

 155. سلام خسته نباشید
  من کارشناسی شیمی دارم و امسال انتخاب رشته با سوابق تحصیلی را انجام دادم و کارشناسی یکی از رشته های مدیریت در دانشگاه غیرانتفاعی قبول شدم ولی تصمیم به ثبت نام ندارم .آیا میتونم برای ارشد سال ۱۴۰۰ انتخاب رشته روزانه کنم ؟

 156. سلام می توان در طول ترم انصراف داد یا حتما باید ترم رو تموم کرد بعد پیام نور هستم

  1. سلام من سال 96 وارد دانشگاه علمی کاربردی شدم و یه ترم بیشتر نخوندم
   الان میخوام یه رشته دیگ رو بخونم تو همون دانشگاه علمی کاربردی
   میخواستم بدونم شرایط انصراف از دانشگاه علمی کاربردی چجوریه
   هزینه اش چقدر است

 157. سلام. من دانشجوی کارشناسی پیوسته دوره شبانه هستم. 73 واحد درسی پاس کردم بدون مشروطی و درخاست مدرک کاردانی دادم تا در دانشگاه ازاد ادامه تحصیل بدم کارشناسیمو. ولی موافقت نشد با دریافت کاردانیم. من اگر الان انصراف بدم از دانشگاه خودم ، میتونم یه گواهی بگیرم از دروس پاس کردم و در دانشگاه ازاد ادامه بدم با معادل سازی؟

 158. سلام وقت بخیر بنده الان ترم 5 دانشگاه روزانه هستم و تنها پایان نامه ام مونده است حالا اگر انصراف بدم چقدر باید جریمه پرداخت کنم؟ آیا راهی وجود دارد جریمه نشوم ؟

   1. سلام وقت بخیر بنده دانشجوی روزانه ترم ۵هستم و میهمان شدم ۳ترمه در دانشگاه محل سکونتu
    میخواهم انصراف دهم و برای سال ۱۴۰۰فرهنگیان شرکت کنم آیا باید هزینه ای پرداخت کنم؟هم ب دانشگاه‌ مقصد و هم به مبدأ یا سابق

 159. سلام ایا منظور نظام وظیفه از یکبار انصراف در دوره روزانه است یا کل دوره ها یعنی اگر من از یک دوره پیام نور و یک دوره روزانه انصراف بدم مشکل سربازی برای شروع تحصیل دررشته جدید ندارم و سوال دیگم اینه که اگ روزانه قبول بشم برای۹۹ و قبل از ثبت نام بتونم سنجش رو راضی به رفع محرومیت روزانه سال۱۴۰۰کنم ایا این انصراف محسوب میشه از دید نظام وظیفه

  1. با سلام
   برای نظام وظیفه انصراف از تحصیل مطرح هست و دوره اهمیتی ندارد.
   در صورتی که در دانشگاه ثبت نام نکنید انصراف محسوب نمی شود.

  2. سلام ببخشید من اگه ترم یک انصراف بدم میتونم تو کنکور دو سال بعد شرکت بکنم؟ مثلا ۹۹ برم دانشگاه یه ترم بخونم انصراف بدم بعد کنکور ۱۴۰۱ رو شرکت بکنم؟ راستی فرهنگیان میخوام برم قانون فرقی داره؟

   1. سلام
    اگر دانشجوی دوره روزانه باشید باید دو سال بعد از قبولی برای دانشگاه روزانه اقدام کنید.

 160. سلام میخواستم بدونم درصورت قبول شدنم در پرستاری روزانه وعدم ثبت نام دردانشگاه ایااین انصراف محسوب میشود باتوجه به انصرافم ازپیام نوردر تابستان و حق انصراف ازتحصیل فقط یکبار برای صدور معافیت تحصیلی برای سربازی مشکل پیش نمیاد سوال دیگم درباره درخواست رفع محرومیت روزانه سال۱۴۰۰از سایت سنجش هست ایا درصورت صدورمجوز میتونم درروزانه۱۴۰۰شرکت کنم باتشکر

  1. با سلام
   در صورت عدم ثبت نام انصراف محسوب نمی شود.
   اگر سازمان سنجش با رقع محرومیت موافقت کند مشکلی بابت شرکت در آزمون 1400 ندارید.

 161. سلام من چن سال قبل برا دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم فقط برای گرفتن معافیت تحصیلی تا بتونم دوباره کنکور بدم بعد برای دانشگاه روزانه قبول شدم واز دانشگاه پیام نور انصراف دادم الان میخ ام از دانشگاه روزانه انصراف بدم و دوباره کنکور بدم ایا میتونم کنکور ۱۴۰۰ دوباره برم دانشگاه گفتن اگه انصراف بدی باید بری سربازی چطوره قصیه؟

  1. سلام
   در صورت انصراف از دانشگاه روزانه برای بار دوم و تحصیل مجدد در دانشگاه باید معافیت دائم یا کارت پایان خدمت ارائه دهید

 162. با سلام.من دانشجوی رشته مهندسی برق دانشگاه شیراز روزانه هستم.که تعداد قابل توجهی از واحدهارو پاس کردم.میخوام بدونم اگه از رشته فعلیم انصراف بدم آیا در سالهای بعد دوباره در همبن مقطع و همین رشته(کارشناسی مهندسی برق روزانه)اجازه دادن کنکور دارم یا محرومیت خاصی وجود داره؟؟(منظورم از نطر قوانین اموزشیه .چون از نظر نظام وظیفه مشکلی ندارم.)یعنی غیر از پرداخت جریمه انصراف مشکل دیگه ای هم ممکنه برام پیش بیاد ؟؟مثلا اینکه بگن چون یه بار تو این رشته قبول شدی و انصراف دادی دیگه حق شرکت در همین رشته نوبت روزانه رو نداری تو این مقطع؟؟ایا همچین قانونی وجود داره؟اگر وجود داره همبشگیه یا مدت دارهست محرومیت؟ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. با سلام
   بر ااساس قوانین سازمان سنجش محدودیتی برای انتخاب رشته و تحصیل مجدد در رشته انصرافی ندارید.

  2. سلام
   ببخشید میخواستم بدونم اگر من از دانشگاه روزانه انصراف بدم، بعد از گذشت یک ترم دوباره بخوام برگردم به همون رشته سابقم تو دانشگاه، امکانش هست یا ن؟!

 163. سلام بببخشید من دانشجوی دانشگاه فرهنگیانم و میخوام برای کنکور سال بعد بخونم و هدفمم فقط کدرشته های دانشگاه ازاده در تماس با مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه ازادم گفتن میتونن بعد قبولی انصراف بدمو منو ثبت نام کنن خواستم بدون اگه قصد فقط دانشگاه ازاد باشه انصراف لازمه؟

 164. سلام حقیقت داره اگه بهمن ماه برای انصراف از تحصیل بریم دانشگاه و بخوایم بعد از انصراف از رشته روزانه در ترم سه و قبولی در کنکور( در رشته روزانه) هزینه انصراف شاملمون نمیشه؟

 165. سلام من یکبار پیام نور انصراف دادم بعدش معافیت داعم گرفتم بعد باز پیام نور ثبت نام کردم من می تونم کنکور شرکت کنم و اگه قبول شدم دوباره انصراف بدم این محدودیت انصراف برای همه اس یا نه

  1. سلام
   اگر کارت پایان خدمت یا معافیت دائم داشته باشید ممنوعیتی برای ثبت نام کنکور ندارید

  2. سلام وقت بخیر من دانشجو شبانه یودم کنکور دادم الان برا ثبت نام رشته جدید حتما باید از رشته قبلیم انصراف بدم یا نه بدون انصراف هم میتونم ثبت نام کنم؟؟

   1. سلام وقتتون بخیر ، من دانشجوی ورودی 99 هستم و سوالم اینه که اگر انصراف بدم و تو کنکور 1401 شرکت کنم ، در صورت عدم قبولی در کنکور میتونم برگردم ادامه رشته خودمو بخونم یا خیر؟ سپاس

    1. سلام
     در دانشگاه ازاد در صورت نداشتن ممنوعیت سربازی می توانید در سایر دانشگاه ها خیر نمی توانید

 166. سلام خسته نباشید، من سال 98 دانشگاه دولتی قبول شدم ترم اولو حذف کردم تورم دومو مرخصی گرفتم و ترم سوم یه ماه رفتم دانشگاه وبعد بدون اینکه مرخصی بگریم برگشتم. حلا من می تونم انصرافی از دانشگاه بگیرم وآیا حاضر نشدن سر کلاس به عنوان انصرافی تلقی می شود . واینکه من می تونم واسه تربیت معلم کنکور بدم وچند سال از کنکور محروم میشم. وآیا در شرایط کرونا می شود مجازی انصرافی بگیرم. بیسار ممنون میشم اگه جواب بدین چون خیلی مهمه

  1. با سلام
   برای مطمئن شدن باید از مدیر آموزشی دانشکده بپرسید در صورتی که شما از دانشگاه اخراج نشده باشید هر چه سریع تر برای انصراف از دانشگاه اقدام کنید.

 167. سلام،من دانشجوی دانشگاه روزانه هستم،امسال ترم هستم اما ب رشتم علاقه ندارم و میخوام از دانشگاه انصراف بدم تا کنکور ۱۴۰۰ (برای فرهنگیان)شرکت کنم،سوالم اینه ک میتونم کنکور شرکت کنم یا ۱ سال محروم میشم ؟لطفاتا جواب بدین

  1. سلام،من دانشجوی دانشگاه روزانه هستم امسال ترم ۳ هستم اما ب رشتم علاقه ندارم و میخوام انصراف بدم از دانشگاه تا بتونم کنکور ۱۴۰۰ (برای فرهنگیان)شرکت کنم،سوالم اینه آیا میتونم انصراف بدم و مشکلی پیش نمیاد؟محروم نمیشم؟چون من شنیدم انصراف محرومیت داره لطفا راهنماییم کنید

   1. سلام
    برای دانشجویان انصرافی ترم 3 به بعد در دوره روازنه محرومت شامل فرد نمی شود. فقط باید قبل از تاریخ اعلامی توسط سازمان سنجش که حدود 20 اسفند هر سال است انصراف دانشگاه ثب شود.

   2. سلام من تازه تو دانشگاه آزاد ثبت نام کردم ولی هنوز انتخاب واحد نکردم و الان شرایطی برام پیش اومده که میخوام انصراف بدم میخواستم ببینم چقد باید جریمه پرداخت کنم؟

    1. سلام
     طبق قوانین دانشگاه آزاد در صورت ثبت نام شما باید نصف شهریه ثابت تا 8 ترم پرداخت کنید

    2. سلام
     دانشگاه آزاد نصف شهریه ثابت تا پایان دوره را به عنوان حسارت دریافت می کند.

  2. سلام
   اگر دانشجوی ترم 3 به بعد باشید در صورت انصراف از دانشگاه تا تاریخ اعلام شده توسط سازمان سنجش می توانید در کنکور ثبت نام کنید و محرومیت ندارید.

  3. سلام من دانشجوی روزانه ترم ۷ فیزیک هستم مهلت معافیت تحصیلی من تا مهر ماه ۱۴۰۰ هستش این ترم میخوام انصراف بدم از رشتم میخوام بدونم اگه الان انصراف بدم تا مهر ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم بازم؟ هزینه انصراف دانشگاه روزانه حدودا چقدره؟ممنون میشم جواب بدین

 168. سلام من سال 98 دانشگاه دولتی قبول شدم ترم اولو حذف کردم تورم دومو مرخصی گرفتم. ترم سوم یه ماه رفتم دانشگاه بعد یه ماه دیگه نرفتم دانشگاه ترم چهارم انتخاب رشته نکردم می تونم از دانشگاه انصرافی بگیرم و چند سال محروم میشم اگه انصرافی بدن می تونم برای تربیت معلم کنکور بدم بدون داشتن نمرات ترم وآیا حاضر نشدن در کلاس وجلسه امتحان به عنوان انصرافی تلقی می شه. ممنون میشم اگه جواب بدین

  1. سلام
   در صورت انصراف از دانشگاه می توانید برای کنکور ثبت نام کنید. البته تاریخ انصراف باید قبل از تاریخ اعلامی توسط سازمان سنجش باشد.

 169. سلام خسته نباشید. من امسال کنکور سراسری شرکت کردم و در رشته انسانی رتبه خوبی آوردم و روزانه یا شبانه قبول میشم.ولی سال دیگه مهاجرت میکنم.یعنی ایران ۱ یا نهایتا ۲ ترم رو میخونم. میخواستم ببینم هزینه انصراف مثلا وسط ترم ۲ چقدره؟

  1. با سلام
   در دانشگاه دولتی از طریق واحد مالی باید پیگیری کنید. در دانشگاه نوبت دوم معمولا جریمه انصراف ندارید.

 170. باسلام وخسته نباشید
  من دانشجوی ترم هشت روزانه هستم که انصراف دادم ولی هنوز تمام مراحل انصراف طی نشده وقطعی نیست میخواستم بدونم میتونم در دوره بدون کنکورپیام نورشرکت کنم باتوجه به اینکه چندروز به پایان مهلت ثبت نام باقی مانده.

  1. با سلام
   در صورتی که معافیت تحصیلی بابت سربازی داشته باشید باید بدون گرفتن مدرک معادل از دانشگاه انصراف دهید.

  2. سلام وقت بخیر
   بنده دانشجوی پیام نور هستم و اکنون در دانشگاه فرهنگیان قبول شدم ایا با انصراف از پیام نور و لغو معافیت تحصیلی وارد غیبت میشم و برای ثبت نام دانشگاه فرهنگیان به مشکل برمیخورم؟

 171. سلام وقت بخیر…من امسال میتونم دانشگاه ازاد یاپیام نور و غیر انتفاعی بدون کنکور ثبت نام و تحصیل کنم و مجدد 1400 کنکور بدم بدون انصراف؟
  واینکه اگر 1400 رشته پزشکی روزانه قبول شم میتونم بدون انصراف از مثلا آزاد همزمان روزانه پزشکی و کارشناسی آزاد رو ادامه بدم یا لزوما باید درصورت قبولی در روزانه انصراف داد؟
  علمی کابردی هم همین شرایط رو داره و باید بعد از قبولی پزشکی روزانه الزاما انصاراف بدم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید:)

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   در صورتی که دانشجوی دوره غیر روزانه باشید می توانید در کنکور شرکت کنید و بعد از قبولی باید انصراف دهی