دانشگاه

همه‌چیز درباره انصراف از دانشگاه

برخی دانشجویان بعد از ورود به دانشگاه از رشته تحصیلی خود و یا شرایط دانشگاه ناراضی هستند و قصد تغییر رشته یا نوع دانشگاه رادارند. بعضی از دانشجویان با شرایط کنار آمده و رشته موردنظر خود را در مقاطع بالاتر به‌عنوان‌مثال کاردانی به کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا حتی دکتری تغییر می‌دهند.

بسیاری از افراد تصمیم به انصراف از دانشگاه گرفته اما با شرایط و چگونگی انصراف از دانشگاه و محرومیت کنکور سراسری و یا تحصیل مجدد و همچنین جریمه‌های انصراف آشنا نیستند. لذا در این مقاله با کلیه شرایط مربوط به انصراف در دانشگاه‌های مختلف اعم از روزانه، شبانه، آزاد، خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی آشنا خواهیم شد. همچنین جریمه‌های مربوط به انصراف از دانشگاه بررسی می‌شود. شما عزیزان می‌توانید در صورت داشتن هرگونه سؤال با گروه مشاور برتر در تماس باشید.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

شرایط انصراف دانشجویان روزانه

انصراف از دانشگاه برای دانشجویان روزانه از اهمیت بالاتری نسبت به سایر دانشجویان در دوره‌هایی مانند شبانه، آزاد و. برخوردار است زیرا انصراف از دوره روزانه می‌تواند منجر به محرومیت دانشجو از کنکور سراسری پیش رو شود. اگر دانشجو با توجه به عدم شناخت قوانین اقدام به انصراف از دانشگاه نماید ممکن است متحمل مشکلاتی مانند از دست دادن رشته در حال تحصیل، از بین رفتن معافیت تحصیلی برای آقایان، هزینه‌های اضافی و غیره گردد.

شرایط محرومیت دانشجویان روزانه

افرادی که در دوره روزانه پذیرفته شوند و دانشجوی ترم 1 یا 2 هستند یعنی در سال اول تحصیل قرار دارند، بر خلاف سال های قبل محرومیت دوره روزانه ندارند؛ اما درصورتی‌که بخواهند شانس خود را برای سایر کد رشته محل‌های غیر از روزانه امتحان کنند باید حتماً تا تاریخی که توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود (که معمولاً 20 اسفندماه سال جاری هست) از تحصیل در دوره روزانه انصراف دهند. باید به این نکته توجه داشت که به‌هیچ‌عنوان دانشجوی دوره روزانه حق انتخاب در کد رشته محل‌های غیر روزانه را هم بدون انصراف تا تاریخ ذکرشده نخواهد داشت. حتی ثبت‌نام وی در کنکور سراسری ازنظر سازمان سنجش تخلف تلقی می‌شود.

دانشجویان انصرافی حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبلی خود را به‌هیچ‌عنوان ندارند.

شرایط انصراف بدون محرومیت از دوره روزانه

بر اساس قوانین موجود در سازمان سنجش افرادی که در دوره روزانه پذیرفته‌شده‌اند و به دلیل عدم رضایت از رشته قبولی خود قصد انصراف دارند، می‌توانند محرومیت دوره روزانه سال بعد را برطرف کنند. این افراد باید تا شروع بازه زمانی ثبت‌نام دانشگاه، با سازمان سنجش مکاتبه کرده و در صورت موافقت سازمان سنجش محرومیت قبولی دوره روزانه سال بعد برطرف خواهد شد.

اگر دانشجویی در حال تحصیل باشد و تا تاریخ مشخص‌شده توسط سازمان سنجش انصراف دهد، می‌تواند بدون محرومیت در کنکور شرکت کرده و کد رشته محل‌های روزانه را انتخاب کند. دانشجویان دوره روزانه در صورت انصراف تا تاریخ اعلام‌شده توسط سازمان سنجش هیچ‌گونه منعی برای انتخاب سایر کد رشته محل‌ها غیر از روزانه را ندارند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد، شبانه، خودگردان، غیرانتفاعی، پیام نور و علمی کاربردی

دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌های غیر روزانه هیچ‌گونه محرومیت و محدودیتی برای انصراف از دانشگاه در هیچ زمانی ندارند. این افراد در صورت قبولی در رشته موردعلاقه خود و زمان ثبت‌نام دانشگاه از رشته قبل انصراف داده و در رشته قبولی جدید ثبت‌نام می‌کنند. شرایط ذکرشده برای انواع دوره‌های غیر روزانه مانند شبانه، خودگردان، آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی مشترک است. البته شرایط برای آقایان ازنظر قوانین نظام‌وظیفه متفاوت است که در ادامه توضیح داده می‌شود.

قوانین نظام‌وظیفه بعد از انصراف آقایان

بر اساس قوانین سازمان نظام‌وظیفه عمومی آقایان بالای 18 سال مجاز به دو بار انصراف از دانشگاه می‌باشند اما فقط در انصراف اول خود حق ادامه تحصیل خواهند داشت. در صورت انصراف دوم تا یک سال فرصت دارند خود را به سازمان ‌نظام وظیفه عمومی معرفی کنند. این افراد در صورت معافیت سربازی مانند معافیت کفالت، معافیت پزشکی و یا گرفتن کارت پایان خدمت حق شرکت در کنکور و ادامه تحصیل خواهند داشت. دانشجویان که قصد انصراف از تحصیل‌دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که از دیپلم تا دکتری یک‌بار بیشتر مجاز به انصراف از تحصیل و بهره‌مندی از معافیت تحصیلی نیستند.

دانشجویان اخراجی تا زمان گرفتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم حق شرکت در کنکور سراسری و ادامه تحصیل در رشته‌های با آزمون و بدون آزمون را به‌هیچ‌عنوان نخواهند داشت.


حتماً بخوانید: همه‌چیز درباره معافیت تحصیلی


جریمه انصراف از دانشگاه

جریمه انصراف در دوره روزانه و غیر روزانه با توجه به نوع دانشگاه متفاوت هست. همچنین در دانشگاه‌های روزانه هزینه انصراف ممکن است با توجه به ترم جاری محاسبه شود. حتی ممکن است از جریمه‌های انصراف توسط واحد مالی دانشگاه و با توجه به شرایط دانشجو کاسته شود؛ که در ادامه همین مطلب، جریمه‌ها به‌صورت کامل بررسی خواهد شد.

جریمه انصراف دوره روزانه

در دانشگاه دولتی بسته به روزانه یا شبانه بودن دوره تحصیلی میزان پرداخت جریمه متفاوت است. در دوره روزانه با توجه به رشته تحصیلی، مقطع، محل تحصیل، ترم تحصیل و شرایط دانشجو واحد مالی دانشگاه میزان جریمه را تعیین می‌نماید.

جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

دانشجویان دانشگاه آزاد بر اساس قوانین سازمان سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در صورت انصراف از دانشگاه بر اساس‌ترم در حال تحصیل باید مبلغی را به‌عنوان جریمه پرداخت کنند که برای مقاطع مختلف متفاوت است:

 • کاردانی: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -4)*(نصف شهریه پایه)
 • کارشناسی ناپیوسته: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -4)*(نصف شهریه پایه)
 • کارشناسی پیوسته: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -8)*(نصف شهریه پایه)
 • دکتری حرفه‌ای (دامپزشکی): (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -12)*(نصف شهریه پایه)
 • دکتری حرفه‌ای (دندان‌پزشکی، پزشکی عمومی و داروسازی): کل شهریه پایه نیمسال‌های تحصیلی باقی‌مانده تا اتمام دوره

حتما بخوانید: شرایط ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور


جریمه انصراف از دانشگاه پیام نور، غیرانتفاعی، شبانه، پردیس خودگردان

در دوره شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی دانشجو در صورت انصراف باید 1.5 برابر شهریه ثابت یک‌ترم را پرداخت کنند. در دانشگاه علمی کاربردی یک شهریه ثابت و در دوره پردیس خودگردان شهریه ثابت تمام‌ ترم‌های باقی‌مانده از دانشجو اخذ می‌شود.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫1,263 نظرها

 1. سلام
  خسته نباشید
  من یه بار از دانشگاه آزاد انصراف دادم و یه رشته دیگه تو همون دانشگاه ثبت نام کردم چن ترم هم خوندم ( الان ترم پنجم)
  امسال کنکور دانشگاه فرهنگیان مجاز شدم
  می تونم دوباره انصراف بدم برم فر هنگیان ؟؟

 2. سلام خسته نباشید
  من الان دانشجوی پیام نور هستم و یک سال مرخصی گرفتم اگه کنکور امسال برای نوبت دوم که از دی ماه شروع میشه قبول شم واز پیام نور انصراف بدم توی فاصله مهر تا دی مشکلی از لحاظ نظام وظیفه دارم؟؟
  آیا میتونم ادامه تحصیل بدم؟؟
  خواهش میکنم جواب بدین

 3. سلام من میتونم امسال پیام نور کنم و کنکور 1402 هم بدم و بعد از قبولی قطعی از پیام نور انصراف بدم؟

   1. یعنی اینجوری نیست که حتما اسفند 1401 انصراف بدم؟میتونم بعد از اومدن نتایج کنکور 1402 انصراف بدم؟

   2. سلام من دانشجو ورودی ۹۹ روزانه هستم میخام در ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی شرکت کنم ، برای ثبت نام حتما باید انصراف داده باشم یا تا نتایج بیاد هم میتونم انصراف بدم ؟

 4. سلام من سال ۹۹ دانشگاه روزانه قبول شدم و ثبت نام کردم و ترم یک انصراف دادم و در کنکور ۱۴۰۱ مجدد شرکت کردم میخواستم بدونم اگر امسال من برای دانشگاه ازاد ثبت نام کنم کنم و در کنارش در کنکور ۱۴۰۲ ثبت نام کنم در صورت قبولی روزانه سال ۱۴۰۲ اگر از دانشگاه ازاد انصراف بدم مشکلی برای ثبت نامم در. دانشگاه روزانه نیست؟ چون یک بار از دولتی انصراف دادم و یک بار هم میشه انصراف از ازاد

 5. سلام
  دانشجویان انصرافی حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبلی خود را به‌هیچ‌عنوان ندارند.
  دانشجو انصرافی رشته علوم ورزشی 1400 هستم و کنکور 1401 شرکت کردم وباز قصد انتخاب همین رشته رو دارم ایا به گفته شما حق انتخاب رشته قبلی یعنی علوم ورزشی رو ندارم؟
  ممنون

  1. انصراف دادن از دانشگاه روزانه سخته؟؟ باید بری دانشگاهی ک قبول شدی ؟یا اینترنتی و غیر حضوریم میشه؟

  2. سلام‌ من دانشجو ترم دو روزانه هستم میخوام با سوابق تحصیلی کنکور شرکت کنم آیا مشکلی برای انتخاب رشته دارم و باید حتما انصراف بدم؟

 6. با سلام.
  بنده دانشجوی انصرافی کارشناسی روزانه (ورودی 1400) بودم که با مراجعه حضوری و به موقع به دانشگاه قبل از موعد تعیین شده (25 اسفند) تقاضای انصراف دادم. الان هم روزانه 1401 مجاز اعلام شدم اما اخطار لزوم انصراف در تاریخ فوق در بالای کارنامه من درج شده و در ادامه ذکر شده: داوطلب گرامي اين مطلب به منزله جلوگيري از انتخاب رشته نمي‌باشد!
  سوالم اینه: آیا این اخطار جنبه عمومی داره یا نه فقط واسه کسانی که در انصراف مشکلی داشتند ارسال شده؟ و از چه راهی می‌تونم متوجه بشم که انصراف من ثبت شده یا خیر؟
  ممنون از شما

 7. سلام وقت بخیر یک سوال داشتم من سال 1400 در کنکور دکتری دانشگاه آزاد تهران مرکز قبول شدم و ثبت نام کردم و برایم کددانشجویی صادر گردید لیکن به دلیل نقص مدرک موفق به حضور سر کلاس نشدم و تقریبا این موضوع 10 ماه طول کشید و در حال حاضر نقص مدرک رفع شد امکان حضور در کلاس دکتری آزاد در سال 1401 باتوجه به موارد مذکور می باشد؟ کات پایان خدمت نیز دارم پاسخ بنده را بفرمایید ممنون می شوم

 8. سلام وقت بخیر من ورودی ۹۹ دانشگاه آزاد رشته تربیت بدنی بودم فقط ترم اول ثبت نام کردم و اصلا سرکلاس نرفتم امسال میخوام روانشناسی آزاد ثبت نام کنم جریمه انصراف به چه صورت ازم گرفته میشه؟

 9. سلام وقتتون بخیر باشه
  من دانشجو روزانه سال اخر هستم تا سال بعد فارغ التحصیل میشم
  میخوام کنکور ۱۴۰۲شرکت کنم
  ولی تا اعلام نتایج تقریبا تیر ماه ۱۴۰۲فارغ التحصیل میشم.
  میتونم بدون انصراف کنکور شرکت کنم؟

 10. با سلام … بعد از انصراف از دانشگاه در هر مقطعی که هستیم اگه نخواهیم ادامه تحصیل بدیم تاریخ مشمولیت سربازی به چه تاریخی برمیگرده؟؟ یعنی مثلا اگه ورودی ۹۷ باشی سال ۱۴۰۰ انصراف بدهی از چه سالی مشمولیت برات میخوره!؟
  با تشکر

 11. متولد دیماه 79 هستم .
  سال 98 کنکور شرکت کردم ولی دانشگاه مدنظرم قبول نشدم
  سال 99 دوباره کنکور دادم .
  به خاطر شرایطی که برای ثبت نام در دانشگاه گذاشته بودن دفترچه اعزام به خدمت رو باید پست میکردم .
  شهریور 99 پست کردم تمدیدش کردم برای مهر 99 .
  نوبت مهر نتونستم تمدید کنم و برای اینکه اضافه خدمت بهم نخوره مجبور شدم برم خدمت.
  بعد از یه ماه آموزشی تقریبا اواخر آبان که نتایج نهایی کنکور مشخص شد ایست خدمتی زدم و رفتم دانشگاه روزانه .
  بهمن 1400 از دانشگاه انصراف دادم که دوباره کنکور بدم
  ولی امسال هم نتیجه مطلوبم نرسیدم .
  ______________________________________
  اولین سوال اینه ک … ایا برای انتخاب رشته سال 401 نمیتونم دیگه روزانه بزنم؟ و اگه ن این محرومیت کد روزانه تا کی ادامه داره؟( ینی کی میتونم روزانه برم دوباره)

  سوال دومم چطور میتونم امسال معافیت بگیرم و برای کنکور 402 بخونم؟ ایا حتما باید سربازی برم؟

  ایا اینکه معافیت از تحصیل با دوبار انصراف از دانشگاه گرفته میشه فقط مختص ب روزانست؟ یا اگه انصراف دومم از پیام نور باشه مشکلی نداره؟

  ایا کسی ک خدمت رو کامل کرده .. در صورت ادامه تحصیل تو رشته های مشمول طرح. بازم باید طرح بگذرونه؟ یا معاف از طرحه؟

  1. سلام وقتتون بخیر پارسال دانشگاه ازاد ثبت نام کردم و یک ترم خوندم شهریه ترم دوم رو هم پرداخت کردم اما انتخاب رشته کردم با دانشگاه صحبت کردم انتخاب رشته رو حذف کردن و کاراهای انصراف رو انجام دادم مبلغی رو تعیین کردن که پرداخت کنم اما سایت بسته بود و بعد از اونم پیگیری نکردم امسال دانشگاه دولتی قبول شدم و میخام برم ایا باید به اون مبلغ رو پرداخت کنم چون اصل مدرک دیپلم رو هم ندادم و سفته گرفته دانشگاه… ممنون میشم راهنماییم کنین

 12. سلام من دانشجوی ترم ۴ کارشناسی هستم و۶۰ واحد پاس کردم میخواستم ببینم اگر الان برم سربازی آیا بعداً امکانش هست که ادامه واحد هامو بخونم

 13. من ورودي ۹۸ پیام نور هستم دو ترم انتخاب واحد دو ترم مرخصی و دو ترم مشروط شدم خب.ترم مهر میرم ترم ۷
  حالا سوال من اینه سال بعد میخوام کنکور بدم ۱۴۰۲ خب باید کی انصراف بدم؟

   1. مگه نمیشه ترم ۷ مثلا ابان انصراف بدم خب که تا آبان سال بعد داشته باشم وقت؟
    بعدم باید زیر ۶۸ واحد پاس کرده باشم درسته؟

  1. سلام وقت بخیر
   بعد گرفتن مدرک کاردانی دوترم برای کارشناسی خوندم و انصراف دادم تا بهمن ماه وقت دارم جهت باز کشت الان من میتونم اشتقال به تحصیل بگیرم جهت دریافت پاسپورت یا با لشتقال به مار دولتی میشه پاسپورت گرفت؟؟؟

 14. سلام من دانشجوی دانشگاه ازاد هستم و امسال سومین کنکورم بود و قبلا 2 ترم مرخصی گرفته ام اگر امسال از دانشگاه انصراف بدم میتونم در کنکور سال بعد شرکت کنم یا باید برم سربازی؟ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام
   تا 5 سال می توانید از معافیت استفاده کنید. بعد از انصراف یکسال فرصت دارید تا مجدد در دانشگاه ثبت نام کنید.

   1. سلام من دانشجو دانشگاه علمی کاربردی هستم و تا بحال در سه کنکور ۹۹ -۱۴۰۰-۱۴۰۱ شرکت کردم
    سوال من اینه ببینید الان ۲۳ تیر هست و موقع انتخاب واحد دانشگاه که من میخوام مرخصی بگیرم ولی آیا بعد مرخصی و انصراف میتونم در کنکور شرکت کنم ؟
    شرایطش چیه و چه کار های احتمالی دیگه ای باید انجام بدم ؟

 15. سلام من سال ۹۸بهداشت عمومی روزانه قبول شدم واصلا ثبت نام نکردم و الان سال ۱۴۰۱میخوام کنکور بدم اگه رتبه بیارم میتونم دانشگاه روزانه قبول بشم یعنی برام مشکلی پیش نمیاد

  1. سلام خسته نباشید من من سال 96 وارد دانشگاه تبریز رشته نقشه برداری شدم. چون بیش از حد مشروط شدم. الان ترم 10 هستم. بهم گفتن یک ترم بهت سنوات می دیم باید 12 واحد پاس بشی. تا بهت مدرک کاردانی بدیم من این ترم گذروندم ولی یک واحد کم آوردم. سر یک واحد الان می خوان اخراجم کنن بهشون گفتم بهم معرفی به استاد بدین می گن ما به کاردانی معرفی به استاد نمی دیم. از یک طرف ترم تابستانی هم تو این تابستان به خاطر اینکه درس های پایه قبول شدم نمی تونم بردارم

   آیا راه حلی برای من هست. یا باید قیدشو بزنم

 16. سلام، من ورودی 96 کارشناسی پیام نور هستم و واحدی پاس نکردم، تا 31 شهریور 1401 معافیت تحصیلی دارم و سنوات قانونیم تموم میشه اون موقع،اگر قبل از اتمام سنوات مصوب انصراف بدم میتونم از فرصت یکساله برای شرکت در کنکور 1402 استفاده کنم؟

 17. سلام، من ورودی 96 کارشناسی پیام نور هستم و واحدی پاس نکردم،تا 31 شهریور 1401 معافیت تحصیلی دارم و سنوات قانونیم تموم میشه تا اون موقع، اگر قبل از اتمام سنوات مصوب انصراف بدم میتونم از فرصت یکساله برای شرکت در کنکور 1402 استفاده کنم؟

 18. سلام. دانشجو ترم ۲ روزانه هستم میخوام کنکور ۱۴۰۲ بدم بنظرتون انصراف بدم بهتره یا هم دانشگاه بمونم هم کنکور بدم مشکلی پیش نمیاد؟

 19. سلام وقتتون بخیر
  من اگه ۱۴۰۱ دولتی پیراپزشکی قبول شم ، میتونم کنکور ۱۴۰۲ هم شرکت کنم و مجدد دولتی یه رشته ی دیگه پذیرفته شم؟

 20. سلام من سال ۹۶ رشته زیست شناسی جانوري دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و حدود یک سال و نیم تحصیل کردم اما به علت بی علاقه بودن به این رشته دیگه ادامه ندادم و بدون اینکه انصراف بدم دانشگاه نرفتم و حالا تصمیم گرفتم برای مهر ماه امسال رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاه آزاد بخونم، آیا باید از رشته ی قبلی انصراف بدم و شرایط چگونه است؟

   1. بببخشید من ورودی ۹۸ کارشناسانی پیام نورم خب الان ترم ۶ هستم و ۳۶ واحد پاس کردم درست میتونم ۱۴۰۲ کنکور بدن و اینکه باید کی انصراف بدم؟
    میتونم مثلا من مهر ترم ۷ وسطاش ینی اواسط ابان انصراف بدم که تا ابان سال بعد داشته باشم معافیت .؟
    چون میخوام وقتم خالی باشه برای کنکور بخونم

     1. اقای رحمانی در ادامه سوال قبل من میتونم مثلا ابان امسال که ترم ۷ میرم برم انصراف بدم تا ابان سال یعد وقت داشته باشم؟
      چون میخوام وقتم ازاد باشه برای کنکور بخونم

  1. سلام ببخشید من توی آزمون ارشد امسال یعنی ۱۴۰۱ شرکت کردم و احتمالا روزانه هم قبول میشم ولی اگر همون ترم اول بخوام انصراف بدم (چون راجع به دانشگاه و رشته اش خیلی مطمئن نیستم) میتونم کنکور ارشد سال بعد رو شرکت کنم؟ محروم نمیشم؟

  2. سلام ،من ورودی ۹۹هستم سه ترم آنلاین دانشگاه شبانه بودم به علت مهاجرت انصرافم را از ترم چهارم ثبت کردم ولی گویا انصرافم به علت عدم تسویه حساب ثبت نشده بوده،الان تمایل دارم برگردم به دانشگاه .آیا مشکلی برای برگشتم به دانشگاه هست وآیا می تونم اون یه ترم انصراف را به مرخصی تبدیل کنم؟
   خیلی ممنون

 21. سلام وقت بخیر ببخشید من سال ۹۷ در یه دانشگاه دولتی قبول شدم (کارشناسی پیوسته) و بعد ۳ ترم انصراف دادم و سال ۹۹ دوباره کنکور دادم و دوباره در یه دانشگاه دولتی دیگه ای قبول شدم (باز هم در مقطع کارشناسی پیوسته) و یه معافیت تحصیلی جدیدی برام صادر کردن (تا سال ۱۴۰۴) الان سوالم اینه ایا میتونم از این دانشگاه دومی مدرک کارذانی معادل بگیرم و دوباره انصراف بدم و برم در یه دانشگاه پیام نور ادامه تحصیل بدم؟

  1. سلام من سال 98بهداشت عمومی روزانه قبول شدم واصلا ثبت نام نکردم و رفتم سربازی الان امسال می‌خوام کنکور بدم برام مشکلی پیش نمیاد به خاطر اینکه انصراف ندادم سال 98

  2. سلام. اگر در دانشگاه ازاد یک شهری تحصیل کنم، و انصراف بدم سال بعدش برم یک رشته دیگه و توی همون دانشگاه و همون شهر، اونوقت میتونم واحدهای عمومی که توی رشته قبلی توی همدن دانشگاه پاس کردم رو به عنوان خونده شده ارائه بدم و لازم نباشه دوباره برشون دارم؟
   حدود ۲۰ واحد عمومی هست که تمام رشته ها میخونن. شنیدم اگر از یک دانشگاه به دانشگاه دیگری باشه، قبول نمیکنن. ولی اگه دقیقا همون دانشگاهم باشه، باز قبول نمی کنن؟؟؟

 22. سلام
  من اگه امسال دانشگاه ازاد ثبت نام کنم برای شرکت در کنکور سال بعد مجاز هستم یا باید حتما چند ترم در دانشگاه بخونم بعد انصراف بدم؟ بعد برای معافیت تحصیلی به مشکل نمیخورم

 23. با سلام و عرض خسته نباشید.
  بنده دانشجوی ترم دوم ارشد هستم و قصد انصراف از تحصیل داشتم.
  اما یک مرتبه در مقطع لیسانس انصراف داده و در رشته دیگری تحصیل کرده بودم.
  با توجه به ابنکه الان معافیت تحصیلی دارم؛ آیا میتونم بعد انصراف، در رشته دیگری ارشد شروع کنم یا خیر؟
  به عبارتی اینکه میگویند دانشجویان پسر یک بار حق انصراف دارند؛ مربوط به هر مقطع است یا مربوط به کل تحصیلات یک فرد در زندگی؟
  سپاسگزارم.

 24. سلام
  من امسال دانشگاه ازاد رو بخاطر سربازی زدم تا بتونم تو کنکور شرکت کنم باز ولی احتمال داره یه سال دیگه پشت بمونم میخواستم بپرسم که من الان انصراف بدم برم پیام نور وسال بعد پزشکی قبول بشم دیگه نخولهم تونست انصراف بدم؟ یعنی نمیتونم حتی اگگه تو سراسری پزشکی قبول بشم برم؟

 25. سلام . من کنکور 1400 دانشگاه پیام نور قبول شدم اما ثبت نام نکردم آیا برام انصراف از تحصیل رد میشه و امکان شرکت در کنکور 1401 دارم؟ چون ثبت نامم در سنجش قبول شده.

 26. عرض سلام،۲بار اگه انصراف بدی از دانشگاه(۱ انصراف از دانشگاه ازاد،یه انصراف از روزانه)در صورتی که کارت معافیت داشته باشی،میتونی مجدد روزانه قبول شی؟؟یعنی منظورم اینه که محرومیت دائم از تحصیل روزانه نداره؟؟؟

  1. داداش منم الان گرفتار این مشکلم یه بار انصراف دادم دوباره میخوام انصراف بدم برم یه رشته دیگ یه بارش روزانه بوده الانم ک آزادم اگ فهمیدی ب منم بگو

 27. سلام وقت بخیر ببخشید من تقریبا 5 ساله دانشگاه نمیرم انصراف هم ندادم دانشگاه پیام نور میخواستم بدونم میتونم بخونم ادامه بدم ؟

  1. سلام وقت بخیر،من رشته شهرسازی دانشگاه آزادهستم واحدهای درسیمو پاس کردم فقط ۲یا۳درس مونده که قراربودمعرفی به استادبگیرم الان ۸سال دانشگاه نرفتم انصرافم ندادم ،خواستم بدونم من هنوزدانشجوبه حساب میام میتونم برم دنبالش یا دیگه از اونجا برام انصراف ردکردن؟هزینه این مدت دانشگاه چی میشه؟

  2. سلام وقت بخیر،،من دانشجوی ورودی۹۴دانشگاه دولتی بجنورد بودم۲ترم یعنی سال اول پاس کردم ولی سال بعد بنا به دلایلی دیگ دانشگاه نرفتم و همچنین انصراف هم ندادم،،الان میتونم برم دانشگاه دوباره تحصیل کنم یا میتونم کنکور بدم؟؟
   ممنون میشم منو راهنمایی کنید الان باید چکار کنم

  3. سلام من الان دانشجوی ترم 2 روزانه هستم میخام انصراف دهم دیپلم تجربی نظام جدید دارم میتونم تو کنکور 1402 به بعد کنکور انسانی بدم با توجه به اینکه تأثیر معدل قطعیه من میخام کنکور یه رشته دیگه بدم شانسم کم میشه یا باید اقدامی کنم؟

   1. سلام من دانشجوی ترم اول عمران هستم ورودی بهمن.میخواستم بدونم که میتوانم در کنکور۱۴۰۲شرکت کنم؟یعنی دانشگاه نرم و خودمو واسه کنکور آماده کنم؟

  4. سلام من کارشناسی روزانه ۴ ترم مشروط شدم میخواستم بدونم میشه قبل اینکه اخراجم کنن خودم انصراف بدم؟

 28. سلام
  من سال ۹۹ ارشد دانشگاه ازاد تهران جنوب قبول شدم
  توی سایت اموزشیار فقط ثبت نام کردم و مدارک رو اپلود کردم
  ولی نه انتخاب واحد کردم نه شهریه پرداخت کردم
  اگه امسال بخوام دانشگاه آزاد ارشد ثبت نام کنم برام مشکلی پیش میاد؟
  مثلا به عنوان دانشجوی تهران جنوب حساب میشم و باید برای انصراف و … هزینه پرداخت کنم و یا فرم انصراف پرکنم؟

  1. سلام
   اگه به شما شماره دانشجویی داده باشند و ازاد قبول بشید به احتمال زیاد هزینه انصراف از شما بگیرند. البته اگه با آزمون قبول بشید شرایط متفاوت است.

  2. سلام وقتتون بخیر .ببخشید ی سوال داشتم. دانشجوی ترم ۴ کاردانی هستم دانشکده فنی سنندج
   میخوام همین الان انصراف بدم و سال بعد یعنی ۱۴۰۲ کنکور سراسری شرکت کنم .میتونم ؟؟؟؟
   برای انصراف ازم پول میگیرن؟؟؟
   ممنون میشم جواب بدین

 29. سلام
  من ترم 4 ارشد سراسری هستم می خواستم بدونم که اگر انصراف بدم و بخوام ادامه درس ها (پروژه) را در دانشگاه ازاد بگذرونم باید دوباره همه درس هایی که پاس کردم را پاس کنم یا که می تونم همانند جویی کنم.

  1. با سلام
   دخترم دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه تبریز ترم ۶ می باشد و متاسفانه با توجه به عدم علاقه تصمیم به انصراف گرفته است.مایلم بدونم آیا در صورت انصراف با توجه به گذراندن ۹۰ واحد درسی آیا مدرک کاردانی به ایشان داده می شود؟ و هزینه انصراف تقریبا چقدر است؟ متشکرم

 30. سلام وقت بخیر خسته نباشید من ۲۱ سالمه و رشته تحصیلیم کاردانش (طراحی دوخت) خوندم به خاطر کرونا من فقط ترم اول را حضوری بودم ترم ۲ و ۳ مجازی بود و ترم ۴ به بعد یعنی پنج ترمه شدم نخوندم و مرخصی و انصراف دادم و جریمه این ترم را نیز پرداخت کردم می توانم در کنکور ۱۴۰۲ ثبت نام کنم و در صورت قبولی در فرهنگیان مشکلی ایجاد نمی شود واگرم مشکلی نیست واسه معدل کدوم سال رو محاسبه میکنن ممنون می شوم پاسخگو باشید

  1. سلام
   در صورتی که دوره روزانه باشید باید تا تاریخ اعلامی سازمان سنجش انصراف دهید در غیر این صورت مشکلی بابت تحصیل در دانشگاه فرهنگیان ندارید.

   1. عرض سلام،من سال ۹۸ اولین کنکور دادم،قبول نشدم،۹۹هم قبول نشدم رشته دلخواهمو،دانشگاه آزاد ثبت نام کردم،بعدش کنکور ۱۴۰۰دادم که متاسفانه قبول نشدم،رفتم پرستاری روزانه،۲ترم(۱ترم و نیم)پاس کردم الان اگه انصراف بدم(مجموعا یه انصراف از ازاد،یه انصراف از روزانه)و کارت معافیت داشته باشم،میتونم کنکور ۱۴۰۲ روزانه قبول شم؟

   2. سلام من دانشجو آزاد بودم الان دوساله ادامه ندادم حالا میخوام علمی کاربردی ثبت نام کنم آیا باید از آزاد انصراف بدم

 31. سلام وقت بخیر خسته نباشید من ۲۱ سالمه و رشته تحصیلیم کاردانش (طراحی دوخت) خوندم به خاطر کرونا من فقط ترم اول را حضوری بودم ترم ۲ و ۳ مجازی بود و ترم ۴ به بعد یعنی پنج ترمه شدم نخوندم و مرخصی و انصراف دادم و جریمه این ترم را نیز پرداخت کردم می توانم در کنکور ۱۴۰۲ ثبت نام کنم و در صورت قبولی در فرهنگیان مشکلی ایجاد نمی شود م ممنون می شوم پاسخگو باشید

 32. سلام
  من دانشجوی ترم ۶ دانشگاه روزانه ام میخاستم از دانشگاه انصراف بدم آیا میتونم در کنکور سراسری ۱۴۰۲ شرکت کنم؟و اینکه هزینه انصرافی چقد باید پرداخت کنم؟

 33. درباره جریمه دانشگاه سراسری اگر بعد از پایان ترم دوم انتخاب رشته کنیم (بدون کنکور)و اسممون دانشگاه دیگه در بیاد بازم مشمول جریمه میشیم؟؟

  1. سلام من دانشگاه دولتی ثبت نام کردم و قبول شدم ولی اصلا در کلاس حضور نداشتم و الان بعد از دو ترم میخوام انصراف بزنم که مدارکم و بگیرم باید هزینه پرداخت کنم

    1. سلام ، وقت بخیر. من دانشجوی شبانه دولتی هستم، درخواست انصراف دادم اما هنوز با انصرافم موافقت نشده ست، میخواستم بدونم اگر تا شهریور با درخواستم موافقت نشد باز هم میتونم با داشتن اصل دیپلم در رشته های بدون کنکور دانشگاه ازاد ثبت نام کنم یا باید تا ترم بهمن صبر کنم ؟

 34. سلام،من ترم دو ژنتیک گیاهی دانشگاه سراسری هستم اگر بعد از پایان ترم دو انصراف بدم میتونم موقع انتخاب رشته بدون کنکور، سراسری رشته دیگه ای رو انتخاب کنم؟

  1. سلام اگر روزانه باشید با تا تاریخ حدودی 20 اسفند ماه از دانشگاه انصراف دهید. در غیر این صورت مانعی ندارید.

 35. سلام
  وقت بخیر
  من الان دانشجوی ترم ۲ عمران واحد علوم تحقیقات هستم.اگر الان انصراف بدم از تحصیل میتونم برم رشته جدید در دانشگاه جدید ثبت نام کنم؟

  1. سلام
   بله در صورتی که انصراف اول شما باشد. پیشنهاد می کنم بعد از قبولی و پذیرش در دانشگاه جدید انصراف دهید.

  1. سلام من دانشگاه فنی حرفه ای دولتی قبول شدم ولی اصلا در کلاس حضور نداشتم و الان بعد دو ترم میخوام انصراف بزنم باید هزینه پرداخت کنم

  2. باسلام و عرض ادب.
   بنده دانشجوی مقطع روزانه دکتری دانشگاه صنعتی اصفهان هستم. ورودی سال ۹۷ و الان ترم ۶ هستم. بنده به خاطر شرایط شخصی و خانوادگی قصد انصراف و رفتن به سربازی را دارم. میخواستم بدونم چقدر باید جریمه پرداخت کنم؟؟
   ممنونم اگر لطف کنید و پاسخ بدید

 36. سلام من وورودی 99 دانشگاه دولتی ام. ترم سه ام.
  من اگه تا 20 اسفند 1401 از دانشگاه انصراف بدم میتونم 1402 کنکور مجدد ثبت نام کنم؟

 37. باسلام وقت بخیر خسته نباشید من دانشجوی ترم دو ناپیوسته بهداشت محیط هستم الان می‌خوام انصراف بدم از رشته بهداشت محیط وسال بعد ثبت نام کنم رشته بهداشت عمومی آیا میتونم ثبت نام کنم لطفا راهنمایی کنید باید چکار کنم

   1. سلام میخواستم بدونم بدونه انصراف ازدانشگاه روزانه میتونم دانشگاه آزاد ثبت نام کنم وجریمه دانشگاه روزانه رو پرداخت نکنم

    1. سلام
     دانشگاه دولتی معمولا هزینه ترم هایی که مشغول به تحصیل بودید از شما دریافت می کنند.

 38. سلام من فارغ التحصیل کارشناسی ناپیوسته هستم و یک بار از دانشگاه ازاد انصراف دادم در مقطع کارشناسی
  و الان مشغول کنکور ارشد هستم وتا تاریخ ۳۰/۱۱/۱۴۰۱ معافیط دارم ایا برای اون ۶ماه که لازم دارم تا بتونم در کنکور ارشد۱۴۰۲ شرکت کنم میتونم در دانشگاه ازاد ثبت نام کنم و انصراف بدم

 39. سلام وقت بخیر
  من معافیت تحصیلیم تا 31شهریور 1401 تموم میشه میخاستم بدونم فرصت انصراف تا کی به من میدن باید قبل ترم ده حتما انصراف بدم الان یا میتونم شهریور انصراف بدم کنکور 402 شرکت کنم ؟

   1. باسلام و خسته نباشید.این سوال خیلی برای من مهمه.تشکر میکنم جواب بدین.
    من برج ۶ سال پیش از تحصیل در دانشگاه آزاد انصراف دادم و کل هزینه انصراف هم پرداخت کردم و امسال مجددا کنکور ثبت نام کردم.ولی امروز وقتی رفتم تو سایت نظام وظیفه دیدم که هنوز دانشگاه معافیت تحصیلی منو بعد گذشت ۹ ماه باطل نکرده و انصراف منو قطعی نکرده..الان این برای کنکور من مشکلی ایجاد میکنه؟
    اگه من برم دانشگاه این موضوع بگم و معافیت رو باطل کنن از روزی که معافیت باطل میشه من یکسال مهلت خوام داشت خودم رو معرفی کنم نظام وظیفه یا اینکه اگه الان معافیت رو باطل کنه از سال پیش که انصراف دادم این یکسال شروع میشه؟؟

 40. سلام.بنده امسال (1400)ارشد قبول شدم ولی مراجعه نکردم کلا…خاستم بدونم میتونم کنکور کارشناسی بدم و توی دوره «مجازی» درس بخونم.بدون اینکه از اونجا انصراف بدم؟؟(البته جایی که قبول شدم نوشته بود باید تا تاریخ فلان مدارک ارسال کنید وگرنه ثبت نام باطل میشه منم هیچی نفرستادم و میدونم سر ترم هم برایم باز نشده…مشکل سربازی هم ندارم)

  اگه لطف کنید فوری جواب بدید دست بوس تان خواهم بود…سپاس

   1. سلام خسته نباشید
    من مهر ۱۴۰۰ دانشگاه روزانه قبول شدم بعد یه ترم انصراف دادم و اومدم بدون کنکور دانشگاه آزاد الان بعد گذشت یک ترم پشیمون شدم درخواست بازگشت به تحصیل به دانشگاه روزانمو دادم اگ قبول کنن میتونم برگردم یا کلا میتونم بدون کنکور انصراف بدم رشتمو عوض کنم؟؟

 41. سلام من سال ۹۵ از دانشگاه انصراف دادم با مدرک معادل کاردانی الانم میخوام بهورزی قبول بشم مدرک فوق دیپلم مهندس کشاورزی دارم ،برای بهورزی دیپلم تجربی قبول میکنند؟؟ اگه قبول کنند میتونم بجای اینکه فوق دیپلم ارائه بدم از دیپلم تجربی استفاده کنم لطفا راهنمایی کنید در ضمن مدارک تکنسین داروخانه و کمک بهیاری و دستیار پزشکی عمومی از جهاد دانشگاهی گرفتم میتونم بهورزی قبول بشم اگه میشه باید به کجا مراجعه کنم؟؟

 42. سلام من سال ۹۵ فوق دیپلم مهندسی کشاورزی خوندم انصراف دادم ۷۲ واحد پاس کردم یه برگه ای بعنوان معادل کاردانی به من دادن الانم میخوام بهورزی قبول بشم برای بهورزی دیپلم تجربی بهتره ایا میتونم مدرک دیپلم تجربی و ارائه بدم ،درضمن مدارک دوره ی کمک بهیاری و دستیار پزشکی و تکنسین داروخانه را هم گرفتم ،لطفا راهنمایی کنید میشه دیپلمم را ارائه بدم بجای فوق دیپلم مهندسی کشاورزی؟

 43. سلام من یه ترم دانشگاه آزاد درس خوندم و نوبت دوم غیر انتفاعی قبول شدم ولی جریمه انصراف آزاد خیلی بود برای همین به آموزش دانشگاه غير انتفاعی توضیح دادم و ایشون گفتن که اشکال نداره اگه از آزاد انصراف ندم و همینجا تو غیر انتفاعی درس بخونم
  میخواستم بدونم درست میگن؟

 44. سلام خسته نباشید.
  من دانشجوری ورودی نیمسال دوم سال 96دانشگاه پیام نور هستم و تا 30بهمن 1401 برام معافیت تحصیلی صادر شد
  اما از همون اول تا همین الان هیچ کتابی پاس نکردم
  میخواستم ببیم امسال ک برا کنکور تجربی ثبت نام کردم آیا دانشگاه با انصرافم موافقت میکنه؟
  و منعی ندارم از نظر نظام وظیفه که بگن چرا کتابی پاس نکردم و برم خدمت سربازی؟
  خیلی جاها سوال کردم ولی هیچکس جوابمو نداد
  لطفا لطفا لطفا کمکم کنید

 45. با سلام و عرض خسته نباشید
  من ارشد ۱۴۰۰ روزانه قبول شدم و ثبت نام کردم ولی همون اول ترم قبل از انتخاب واحد انصراف دادم . بهمن ماه توی تکمیل ظرفیت شرکت کردم و باز روزانه قبول شدم ولی در رشته ای که میخواستم . الان میتونم ثبت نام کنم و ادامه بدم یا محرومم؟؟؟ با تشکر از پاسخ شما

 46. با سلام. اگر شخصی در یکی از رشته‌های دانشگاه علوم پزشکی و در دوره‌ی روزانه و در مقطع کارشناسی پیوسته مشغول به تحصیل باشه؛ چنانچه بیش از ۴ ترم و بیش از ۷۲ واحد رو گذرونده باشه؛ آیا میتونه انصراف بده و مجددا در کنکور سراسری شرکت کنه؟ برای بحث نظام وظیفه میپرسم.

 47. سلام ببخشید من که دو ترم از رشته ام رو گذروندم اگر برم خدمت بیام و کنکور بدم و در همون رشته پذیرش بشم میتونم به جای ترم یک از ترم سوم شروع میکنم؟؟؟

 48. سلام وقت بخیر.دانشجوی کارشناسی ترم پنج روزانه هستم و میخوام با مدرک معادل کاردانی انصراف بدم و مجددا در کنکور سراسری شرکت کنم و در رشته های روزانه تحصیل کنم.بهم گفتن در هر مقطع فقط یک مرتبه حق تحصیل رایگان دارم و نمی تونم دوباره روزانه برم .راهی هست که این محدودیت رو بردارند؟

 49. سلام، من دانشجوی فیزیک دانشگاه سراسری و روزانه هستم، ورودی ۹۸، به دلایلی تصمیم به انصراف از دانشگاه و کنکور دوباره سال ۱۴۰۱ دارم، ولی بنا دارم دوباره رشته ی فیزیک رو با کد روزانه انتخاب کنم،‌ آیا منعی وجود داره؟

 50. سلام ببخشید من که دو ترم از رشته ام رو گذروندم اگر برم خدمت بیام و کنکور بدم و در همون رشته پذیرش بشم میتونم به جای ترم یک از ترم سوم شروع میکنم؟؟؟

 51. سلام خسته نباشید. بنده فارغ التحصیل مقطع کارشناسی هستم و کنکور 1400 دانشگاه سمنان مجازی قبول شدم و نرفتم، امسال کنکور میخوام دوباره بدم اما فکر نکنم رتبم اون چیزی بشه که میخوام، میخواستم بپرسم از کنکور 1401 دوباره یه دانشگاه مجازی قبول بشم و انصراف بدم امکان شرکت در کنکور 1402 رو خواهم داشت؟؟؟

 52. سلام
  من سال۱۴۰۰دانشگاه غیرانتفاعی قبول شدم
  دوترم مهر و بهمن مرخصی گرفتم
  الان پشیمون شدم
  می خوام بهمن ۱۴۰۰را آزاد بدون کنکور بخونم
  میتونم سال۱۴۰۱ کنکور بدم و از آزاد انصراف بدم؟
  از غیرانتفاعی کی انصراف بدم؟

   1. سلام جناب رحمانی توروخدا منو راهنمایی کنید من دانشجو ترم ۳ ام روزانه پارسال برا لغو محرومیت از دانشگاه از طریق سازمان سنجش ثبتنام کردم امسال من واقعا ب خدا قسم پول ندارم جریمه رو بدم از طرفی رشته مجبوری رفتم عاقبتی نداره ولی اگر تمام داریاییم‌ک ۴ تومنم نمیشه رو بدم دانشگاه و تازه کنوور مم قبول نشم اونوقت چکار کنم ب امام حسین من پول گوشیمو ب بدبختی با خود وام‌ دانشگاه‌ گرفتم از کجا بیارم‌پول وام‌ها پس‌بدم چ‌برسه جریمه توروخدا راه جلوم بزاریو

    1. پس اون لغو محرومیت چی بود من ثبتنام کردم مگر اون بیخودی بود!!! الان بالا نوشته اگر کسی لغو محرومیت بگیره مشکلی نداره یا اگ ترم ۳ باشه

   2. سلام
    من یک بار قبلن از دانگاه پیام نور انصراف دادم
    الان مشغول به تحصیل در دانگاه ازادم
    چجوری امکانش هست که بخوام دوباره کنمور بدم !؟
    میتونم برای بار‌دون انصراف بزنم کنمور‌امتحان بدم!؟

   3. سلام. من دانشجوی دانشگاه آزاد هستم انتخاب واحد کردم و شهریه ثابت و ۶۰درصد متغییر را پرداخت کردم ولی می‌خوام تغییر رشته بدم میخواستم بدونم تکلیف این پولی ک پرداخ کردم چی میشه؟؟؟

    1. سلام
     با توجه به انتخاب واحد شما دانشجو محسوب می شوید و در صورت نیاز به انصراف باید هزینه انصراف هم پرداخت کنید.

   4. سلام من دانشجوی ترم 6 رشته زیست شناسی سلولی مولکولی پیام نور هستم (سوابق تحصیلی) میتوتم فرهنگیان قبول شم و زمان ثبت نام انصراف بدم از پیام نور؟

   5. سلام وقتتون بخیر. من دانشجوی ترم ۴ کارشناسی پیوسته شهرسازی روزانه هستم دانشگاه ارومیه خودم اهل اصفهانم. اگه انصراف بدم و قصد ادامه تحصیل و کنکور مجدد هم نداشته باشم جریمه چطوری حساب میشه؟

   6. سلام من ۲۱ سال سن دارم و دانشجو هستم وغیبت سربازی ندارم و پدرم دو زن دارد و من تنها فرزند از مادر خودم هستم آیا امکان دارد کفالت مادرم را بگیرم

   7. سلام
    من دانشجوی کارشناسی دانشگاه آزاد هستم اگه بخوام کاردانیم رو بگیرم و انصراف بدم چند واحد باید پاس کنم و اینکه کدوم درسا پاس کردنشون اجباریه؟
    و اینکه آیا از این تعداد فرقی نداره که چند واحد عمومی یا تخصصی باشه ؟

     1. سلام بعد از گذارندن 80 واحد درسی در دوره کارشناسی در صورت انصراف اخذ مدرک کاردانی با درخواست دانشجو هست یا اجباری؟
      بنده قصد شرکت مجدد در کنکور رو دارم نمی خوام مدرک معادل دریافت کنم.
      آیا اجباری هست؟

  1. سلام من درخواست انصراف از دانشگاه دولتي دادم ولي هنوز تكميل نشد با اين وجود امكانش هست در دانشگاه ازاد ثبت نام كنم؟

  2. سلام من سال ۹۹ از رشته مدیریت بانکی به مدیریت مالی در دانشگاه آزاد تغییر رشته دادم در همان دانشگاه و دانشکده امسال قصد دارم در کنکور شرکت کنم در ضمن آقا هستم و معافیت تحصیلی دارم آیا میتوانم امسال کنکور بدهم و پس از قبولی انصراف بدم و در دانشگاه جدید ثبت نام کنم؟!

 53. سلام و خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی پیوسته هستم و دو ترم رو پاس کردم آیا میتونم 3 ترم مرخصی بگیرم و برم خدمت سربازی رو رد کنم و بیام در این رشته ادامه تحصیل بدم؟

  1. سلام وقت بخیر من دانشجوی روزانه ترم دو مدیریت هستم دانشگاه چمران
   اگه بخوام مجددا کنکور شرکت کنم تا کی باید انصراف بدم؟
   بعد نمیشه از انصراف نمیشه اون رو لغو کرد و به رشته خودمون بر گردیم؟؟

 54. سلام من امسال ژنتیک تهران قبول شدم دانشگاه آزاد،ترم بهمن . ولی در تکمیل ظرفیت بهمن سوابق تحصیلی هم شرکت کردم تا توی شهری ک میخام همین رشته رو بخونم…الان من نه واحدی پاس کردم نه چیزی و توی سوابق هم پذیرفته شدم، باید چیکار کنم، برم دانشگاه تهران و انصراف بدم ؟ میشه راهنماییم کنین فقط ی مسئله ای هم ک هست من شهریه ثابت یک ترم رو درتهران واریز کزدم اون چی میشه

 55. با درود من ورود مهر۹۸پیام نورم و دوترم اول رو مرخصی گرفتم و تا ۱۴۰۳بهم معافیت تحصیلی دادن،از ترم سوم تاالان که پنجمم کلا ۲۸واحدو پاس کردم،میخواستم بدون اگه بخوام کنکور۱۴۰۲شرکت کنم،کی انصراف بدم و اینکه تعداد واحد هام به چند برسه که مدرک معادل کاردانی نگیرم،تا نظام وظیفه واسم مشکل درست نکنه؟من مقطع کارشناسی پیوسته میخونم/یه جایی بهم گفتن باید در دونیم سال اول مدرک معادل میگرفتی،چون نگرفتی پس نمیتونی انصراف بدی و کنکور بدی،میبرنت سربازی،این درسته؟مرسی

 56. سلام وقتتون بخير
  من دانشجوي رشته روزانه حسابداري هستم در دانشگاه الزهرا هستم و الان اخراي ترم سومم هست و سال 1401 تازه 20 سالم پر ميشه خواستم ببينم ميتونم انصراف بدم و براي کنکور سراسري 1402 براي يک رشته به صورت روزانه بخونم و امتحان بدم؟
  ممنون ميشم راهنمايي کنيد

  1. سلام
   احتمالا محرومیت دروه روزانه برای 1401 به بعد حذف شود. البته در حال حاضر برای افرادی که دانشجوی روزانه هستند باید تا تاریخ حدودی 20 اسفند از دوره روزانه انصراف دهند. زمان انتشار دفترچه ثبت نامی سازمان سنجش مشخص می شود.

   1. سلام. من پارسال تو مقطع ارشد اقتصاد الزهرا روزانه قبول شدم اما اصلا راضی نبودم و کلاس و امتحانا رو شرکت نکردم بعد از ترم اول برام یه نامه اومد که این اقدام شما به منزله ی انصراف دائم از تحصیل می باشد. الان دوست دارم یه رشته ی دیگه از لیسانس بخونم یعنی کلا محرومم؟ یا باید برم دانشگاه و جریمه بدم فقط از ارشد روزانه محروم میشم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

    1. سلام بر اساس قوانین فعلی روزانه سال بعد محروم هستید اما به احتمال زیاد که زمان انتشار دفترچه مشخص می شود این محرومیت برداشته شود.

    2. سلام من درحال حاضر ترم دو شبانه دردانشگاه دولتی هستم و میخوام همون رشته خودم رو دردانشگاه آزادیک شهردیگه ادامه بدم باید چیکارکنم؟واینکه منم باید شهریه ترم های باقی مونده رو در دولتی بپردازم؟

  2. سلام
   من سال 99 رشته طراحی و دوخت روزانه بر اساس سوابق تحصیلی قبول شدم که به خاطر یه سری مشکلات همون مهر ماه انصراف دادم
   حالا بعد از تموم شدن دوره محرومیت میتونم دوباره در سراسری شرکت کنم و رشته قبلی خودمو انتخاب کنم یا به خاطر انصراف امکان ادامه اون رشته رو ندارم

 57. سلام من دانشجوی ترم ۵ دانشگاه ازاد کارشناسی پیوسته هستم
  میخواستم کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کنم

  ولی مدیر نظام وظیفه دانشگاه گفت نمیتونی انصراف بدی
  کسانی که بیش از ۳ ترم یا ۷۲ واحد بیشتر گذرانده باشند مشمول فوق دیپلم میشن باید برن سربازی
  آیا درسته؟

  1. سلام
   اگر دانشگاه به شما مدرک معادل ندهد و اولین انصراف شما باشد مشکلی برای ادامه تحصیل ندارید.

 58. سلام خسته نباشید.
  آیا کسی که یکسال در دانشگاه پیام نور ثبت نام کرده باشه و دو ترم مرخصی تحصیلی گرفته باشه و بعد انصراف بده و بعدش توی دانشگاه ازاد دو ترم بخونه و پاس بشه و همون سال هم کنکور بده و قبول بشه بعد از قبولی میتونه از آزاد هم انصراف بده و بره به سراسری؟اصلا بعد از دوبار انصراف در هر صورتی امکان ادامه تحصیل نیست و باید کارت پایان خدمت داشته باشیم؟هیچ راهی نداره؟

 59. سلام من سال 1392/07/01 رشته مهندسی کامپیوتر – نرم افزار دانشگاه پیام نور مرکز تفت – یزد قبول شدم به صورت رسمی و به خاطر مشکلات خانوادگی همون ترم اول انصراف دادم آیا می تونم برگردم به این دانشگاه یا هر دانشگاه پیام نور دیگه و ادامه تحصیل بدم البته رشته خودم میدونم که نمیتونم ولی آیا رشته دیگری میتونم ادامه بدم در دانشگاه پیام نور. ممنونم

 60. با سلام و عرض ادب
  بنده ورودی ۹۵ کارشناسی پیوسته شبانه هستم. الان در ترم اول سنوات ارفاقی هستم.
  ۱- اگر در پایان ترم دوم سنوات ارفاقی هم نتوانم فارغ التحصیل شوم ؛ در صورت قبولی در کنکور سراسری ۱۴۰۱ برای دکترای پیوسته پزشکی میتوانم ادامه تحصیل دهم؟
  ۲- در صورتی که الان از دانشگاه انصراف بدهم؛ از مهلت یکساله معرفی بهره مند میشوم برای شرکت در کنکور سراسری و ادامه تحصیل در رشته جدید؟
  با تشکر فراوان از زحمات شما عزیزان. همیشه سلامت باشید .اجرتان با خدا

  1. سلام بر اساس پاراگراف زیر که از سایت نظام وظیفه هست مشکلی برای تحصیل مجدد ندارید البته در صورت نداشتن مدرک معادل و نداشتن سابقه انصراف

   آیا دانشجویان مشمولی که در سنوات ارفاقی فارغ التحصیل می شوند از مهلت معرفی برخوردارند؟
   بله ، این دسته از دانشجویان مشمول از یکسال مهلت معرفی برخوردار خواهند بود و درصورت پذیرش در مقاطع بالاتر می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.

 61. سلام وقت شما بخیر. من دانشجوی ترم ۷ ارشد برق روزانه هستم از پایان نامه ام دفاع کردم و ریجکت شدم اگه الان انصراف ندم و همینطوری ببخیالش بشم و قصدی هم ندارم که مجدد کنکور بدم و دانشگاه برم. و فقط مدارک دیپلم و پیش دانشگاهیم تو دانشگاه ازم گرفتن اما مدرک لیسانسم دست خودمه. چه اتفاقی میوفته؟ چون فکر کنم اگه انصراف بدم خیلی جریمه میگیرن.

  1. سلام
   در صورت انصراف شهریه معادل دوره شبانه ترم هایی که مشغول به تحصیل بوید از شما دریافت می شود.

 62. سلام وقت بخیر
  من امسال دانشگاه ازاد رشته اموزش زبان شرکت کردم و اصلا نتونستم باهاش ارتباط بگیرم
  و میخام انصراف بدم ولی تو هر سایت یه چیزی نوشته
  نمیدونم بعد انصراف به والدین اطلاع میدن نمیشع وارد دانشگاه دیگه شد
  درسته؟
  اگه نیست شرایط درستش چجوریه؟
  اگه یهو ول کنیم چی؟

  1. سلام ببخشید من سوال مهمی دارم لطفا راهنماییم کنید
   من پارسال دانشگاه از طریق پذیرش با کنکور پیام نور نیشابور قبول شدم .و امسال میخوام کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و دوره روزانه قبول شم.
   خواستم بدونم باید حتما از طریق سوابق تحصیلی پیام نور قبول میشدم ؟ و الان غیر روزانه محسوب میشم ؟
   و تاریخ انصراف از دانشگاه برای پذیرش با کنکور پیام نور یا با سوابق تحصیلی پیام نور متفاوت است ؟

 63. سلام. من در مهلت یکساله استراحت هستم تا شهریور ۱۴۰۱ ! رشته کارشناسی مشاوره بودم که انصراف داده‌ام. آیا می‌توانم الان دوباره همان رشته را ادامه دهم؟یعنی بازگشت به تحصیل؟ اگر میشود راهنمایی کنید. ضمنا می‌توانم به صورت سوابق تحصیلی در همین رشته و دانشگاه مجدد ثبت نام کنم و واحدهای گذشته را تطبیق داده و مدرک رو بگیرم؟ یا فقط می‌شوددر مقطع ارشد و دکتری ثبت نام کرد؟

  1. سلام مشکلی بابت تحصیل مجدد ندارید باید از طریق پذیرش بدون کنکور یا ازمون اقدام کنید.

 64. سلام
  سال 96 از دانشگاه آزاد کارشناسی پیوسته بعد از پاس کردن 104 واحد درسی انصراف دادم و به خدمت رفتم و هزینه انصراف هم پرداخت کردم
  آیا میتونم از همون نقطه همون دانشگاه ادامه بدم؟ قبلیارو که پاس کردم از همونجا ادامه بدم
  لازم به ذکر است که با انصراف معادل کاردانی و نگرفتم و مسئول دانشگاه بهم گفت که پروندت بازه برای برگشت
  ممنون میشم راهنمایی کنید که از اول 4 سال زمان و هزینه صرف نکنم .

   1. سلام خسته نباشید
    من سال ۱۳۹۹ در رشته فنی مکانیک دانشگاه روزانه
    قبول شدم یک ترم خواندم و پاس شدم ترم ۲ مرخصی گرفتم و دوباره امسال مهر رفتم واحد های ترم ۲ برداشتم ولی هیچکدومش نرفتم سرکلاس و امتحان ندادم میتونم دوباره برگردم دانشگاه و ترم ۲ انتخاب واحد کنم و ادامه بدم ؟

  1. سلام ببخشید من کنکور ۱۴۰۰ روزانه شیلات قبول شدم رفتم دانشگاه ثبت نام هم کردم اما دوست نداشتم حتی امتحانای ترم ۱ هم ندادم، بعد با سوابق تحصیلی نوبت دوم پیام نور قبول شدم اونجا رفتم ثبت نام کردم دانشجوی پیام نورم الان. آیا بخوام برای سال ۱۴۰۱ دوباره کنکور بدم از روزانه محروم میشم؟ راهی هست رفع محرومیت بشه

  2. با سلام اگر از دانشگاه آزاد انصراف بدیم،قبل قبولی در کنکور که مشکلی نداره و اینکه من دانشگاه ازاد میخونم آیا میتونم الان مرخصی تحصیلی بگیرم

  3. سلام . یه خانوم بعد از دوبار انصراف از دانشگاه ازاد بازم میتونه کنکور سراسری شرکت کنه ؟؟؟؟ و اینکه محرومیتی برای قبولی روزانه براش ایجاد نمیشه؟؟؟؟؟؟

 65. سلام خسته نباشید
  من ورودی ۱۴۰۰ دوره روزانه دانشگاه اصفهان هستم. ثبت نام را انجام دادم و حدود یک ماه و نیم به صورت مجازی در کلاس ها شرکت کردم. بنا به مشکلاتی درخواست انصراف را در سامانه گلستان ثبت کردم و دیگر در کلاس ها شرکت نکردم. اما با درخواست انصراف من در سامانه گلستان موافقت نشده. می خواستم بدونم اگر در کلاس ها شرکت نکنم و اخراج بشم و با توجه به اینکه قصد شرکت مجدد در کنکور و بازگشت به دانشگاه را ندارم، آیا باید جریمه پرداخت کنم؟

  1. سلام
   معمولا دانشگاه های روزانه برای ترم اول یا دوم جریمه دریافت نمی کنند اما شما معادل شهریه شبانه ترم هایی که مشغول به تحصیل بودید برای جریمه انصراف در نظر داشته باشید.

  2. سلام خسته نباشید ببخشید من دانشجوی ورودی ۱۴۰۰روزانه هستم و می‌خوام انصراف بدم آیا مشکلی برام پیش نمیاد برای شرکت در کنکور۱۴۰۱

   1. بر اساس قوانین حال حاضر از روزانه سال بعد محروم هستید اما به احتمال زیاد این محدودیت برداشته شود.

    1. با سلام من سال ۹۵ کارشناسی ناپیوسته دولتی رشته کامیپوتر خوندم و دو ترم مشروط شدم و بدون تسویه حساب و نامه اخراجی اصلا به دانشگاه مراجعه نکردم سال ۱۴۰۰ دوباره رفتم دانشگاه دولتی دیگه یه رشته ی دیگه و به این دانشگاه جدید هم نگفتن قبلا دانشجو بودم بعدا مشکلی برای صدور مدرک پیش نمیاد استعلام نمیگیرن چون پرونده قبلی من هنوز بازه

 66. سلام و خسته نباشید من دانشجوی ترم ۷ پیام نور بودم و چن روز قبل یعنی ۲۵ آذر ۱۴۰۰ انصراف دادم خواستم بدونم الان مشکلی از نظر نظام وظیفه دارم یا نه وسرباز محسوب میشم یا نه واسه شرکت و قبولی در کنکور سراسری و میتونم شرکت کنم در کنکورامسال ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام
   در صورتی که انصراف اول شما باشد یکسال فرصت دارید. اگر مدرک معادل دریافت نکرده باشید مشکلی بابت شرکت در کنکور ندارید.

 67. من در سال 1378 (حدود 23 سال قبل) در رشته کارشناسی ارتوپدی فنی (اعضای مصنوعی) در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ( دولتی روزانه) مشغول به تحصیل بودم و ترم اول را هم با موفقیت به پایان رساندم ولی بعد از ترم اول از این رشته و دانشگاه انصراف دادم و به خدمت سربازی رفتم و بعد از اتمام خدمت سربازی ،در دانشگاه پیام نور (کارشناسی رشته حسابداری) پذیرفته و فارغ التحصیل شدم و سپس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (کارشناسی ارشدرشته اقتصاد انرژی ) قبول و ادامه تحصیل دادم تا اینکه از این رشته نیز فارغ التحصیل شدم. اکنون سوال من این است که آیا من می‌توانم بدون شرکت در آزمون کنکور سراسری ، رشته ارتوپدی فنی را در همان دانشگاه روزانه علوم پزشکی اصفهان ادامه دهم؟ (در آن زمان رتبه این رشته را حتی در دوره روزانه دانشگاه ایران نیز کسب کرده بودم آیا می توانم بدون شرکت مجدد در آزمون کنکور سراسری ، رشته کارشناسی ارتوپدی فنی را در دوره روزانه دانشگاه ایران ادامه دهم؟) ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. با سپاس

 68. سلام خسته نباشید دو سوال دارم ممنون میشم جواب بدین اول اینکه من چندین و چند بار موقع ثبت نام در دانشگاه پیام نور از کارکنان اونجا سوال کردم و گفتن انصراف از پیام نور جریمه نداره اما شما چیز دیگری میفرمایید و دوم اینکه من قصد دارم انصراف بدم از پیام نور اما قبلا به خاطر پشت کنکور بودن یکسال از نظام وظیفه معافیت تحصیلی گرفنم و استفاده کردم الان من اگر انطراف بدم میتونم از یکسال معافیت انصراف از دانشگاه استفاده کنم یا ربطی به معافیت تحصیلی که قبلا استفاده کردم نداره.ممنون

  1. سلام
   جریمه انصراف در دانشگاه پیام نور تعریف شده است اگر واحد از شما هزینه دریافت نکند به نفع شماست. مشکلی بابت استفاده از زمان مجدد ندارید.

   1. سلام من چند سال پیش از ارشد مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد انصراف دادم. آیا میتونم الان برای کنکور سراسری روزانه ارشد کامپیوتر شرکت کنم؟

 69. سلام خسته نباشید ببخشید من ورودی امسال هستم دانشگاه آزاد بعد الان انصراف میخام بدم گفتن۵ تومن میشه جریمش میخاستم بدونم اگه من جریمه رو نپردازم آیا تو انتخاب رشته ای که برا بهمن میکنم مشکل پیش میاد؟ یا باید حتما بگم دانشجو انصرافی هستم؟

 70. سلام وقت بخیر.بنده ترم 3 هستم(ورودی 99) و میخوام کنکور 1401 شرکت کنم. انصراف از دانشگاه صنعتی دادم.دانشگاه تایید کرد و تسویه هم کردم و کارتم ابطال شده.اما بهم گفتن فُرمی با عنوان
  “فرم شماره ی 2 ” رو از سازمان سنجش(سایتش )پرینت بگیرین و بیارین دانشگاه برای امضا!اما هر چی میگردم اون فرم رو نمیتونم پیدا بکنم!چیکار کنم؟

   1. سلام خسته نباشید
    من دانشجوی رشته‌ی مدیریت بازرگانی دانشگاه خیام مشهد ورودی سال ۹۸ بودم
    ترم اولو پاس کردم و ترم دوم اواسط ترم (که کرونا هم شروع شد و کلاس ها مجازی شد) کلا درس و دانشگاهو ول کردم، بدون این که حضوری برم و انصرافمو اعلام کنم
    بعد از چند وقت نامه از طرف دانشگاه اومد که چون هیچ خبری ازم نبود انصرافم خورده بود و یه جورایی اخراج شده بودم و تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۲۶ فرصت داشتم که برای اعزام به خدمت خودمو معرفی کنم
    حالا سوال من اینه که چون برای خدمت آخرین مدرک تحصیلی میخواد و مدارک من همه توی دانشگاهه (و اگر بخوام بگیرمشون فکر کنم هزینه یک ترم دانشگاهو باید بدم) میخواستم ببینم راه دیگه ای وجود داره که اون هزینه رو پرداخت نکنم؟ یا مثلا اگر با مدرک پایین تر برم امکان داره اضافه خدمت بخورم؟ یا اینکه اگر مدرک دیپلممو از دبیرستان برم بگیرم (البته اگر چیزی در بیاد) امکان داره اضافه خدمت بخورم چون تاریخش واسه دو سه سال پیشه؟ من متولد سال ۸۰ ام
    ببخشید طولانی شد ممنون میشم جواب بدین و دقیق راهنماییم کنید چون خیلی مهمه واسم

   2. سلام وقت بخیر
    من دانشجوی ترم سه زمین شناسی دانشگاه بوعلی سینا هستم می خوام انصراف بدم ، هیچ مدرک تحصیلی هم دست دانشگاه ندارم راهی داره جریمه رو پرداخت نکنم؟

   3. سلام وقت شما بخیر. من دانشجوی ترم ۷ ارشد برق روزانه هستم از پایان نامه ام دفاع کردم و ریجکت شدم اگه الان انصراف ندم و همینطوری ببخیالش بشم و قصدی هم ندارم که مجدد کنکور بدم و دانشگاه برم. و فقط مدارک دیپلم و پیش دانشگاهیم تو دانشگاه ازم گرفتن اما مدرک لیسانسم دست خودمه. چه اتفاقی میوفته؟ چون فکر کنم اگه انصراف بدم خیلی جریمه میگیرن.

   4. سلام دانشجوی ورودی ۸۶ هستم و تا ۹۱ ۱۲۳ واحد پاس کردم و بنا به دلایلی اجبار رفتن خدمت سربازی و بعد خدمت نرفتم ادمه بدم و الان رفتم واسه ۱۳ واحد دیگه میگن سنوات تمون شده باید انصراف بدی و دوباره کنکور شرکت کنی لطفا راهنمایی کنید

   5. سلام من ورودی ۱۴۰۰ روزانه هستم
    ۱. می تونم بعد از قبولی در دانشگاه دولتی ۱۴۰۲ از دانشگاه فعلی انصراف بدهم یا مشکل دارم

  1. سلام واقعا ممنونتون میشم پاسخ بدید،من دانشجوی ترم ۵ روزانه دولتیم،میخوام انصراف بدم و کنکور ۱۴۰۱ رو شرکت کنم،میخواستم بدونم من که ترم پنجم و میخوام تا قبل اسفند انصراف بدم حق انتخاب رشته ، رشته های روزانه توی کنکور ۱۴۰۱ رو دارم یا از روزانه محروم میشم تا یک سال؟

    1. سلام
     من دانشجوی ترم یک دانشگاه دولتی در مقطع ارشد هستم آیا میتوانم از دانشگاه دولتی انصراف دهم و در تکمیل ظرفیت پیام نور ثبتنام کنم؟

 71. سلام
  اگر از ارشد روزانه رشته ای انصراف بدم میتونم بعدا توی همون رشته و دانشگاه دیگه ای پذیرش بشم یا محروم میشم از اون رشته؟

  ممنون

  1. سلام وعرض خسته نباشید خدمت شما من دانشجوی رشته بهداشت موادغذایی هستم ترم ۳می توانم درخواست تغییر رشته شرکت کنم می شودرشته اموزش ابتدایی را انتخاب کنم مشکلی بوجود نمیاد واسه رشته جاری آیا امکان قبولی هست ممنونم از شما

   1. سلام
    رشته آموزش ابتدایی در دانشگاه فرهنگیان باید از طریق کنکور وارد شوید اما داشنگاه ازاد این رشته بدون کنکور و بدون تعهد خدمت بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش دارد

  2. سلام
   من دانشجوی ترم ۳ دانشگاه آزاد بدون کنکورم( برا اساس سوابق تحصیلی ) ورودی ۹۹
   خواستم بدونم میتونم بدون انصراف از دانشگاه، کنکور ۱۴۰۱ رو شرکت کنم؟ هم با کنکور یا حتی بر اساس سوابق تحصیلی؟
   و وقتی نتایج اومد از دانشگاه انصراف بدم

   1. سلام
    نیازی به انصراف نیست در صورت قبولی قطعی در دانشگاه با شرط نداشتن ممنوعیت سربازی در زمان ثبت نام باید انصراف دهید. اگر قبلا سابقه انصراف از تجصیل نداشتید مشکلی بابت نظام وظیفه ندارید.

 72. سلام استاد خوبین؟من قضیه نظام وظیفه رو پرسیدم گفتن چون من یک بار از دانشگاه آزاد که به‌ خاطر پشت کنکور موندن ثبت نام کرده بودم انصراف دادم وامسال دانشگاه فرهنگیان قبول شدم دیگه حق انصراف ندارمشما اطلاع دارید که اگر من امسال بدون انصراف کنکور بدم ورتبه خوبی مثلازیر۵۰۰بیارم اجازه میدن که از دانشگاه انصراف بدم ودندون پزشکی بخونم اگرنه چیکارمیتونم بکنم؟

   1. سلام. من الان ترم پنج کاردانی نرم افزار(روزانه) هستم و برای کارشناسی مهندسی نرم افزار(روزانه) قبول شدم و در دانشگاه ثبت نام کردم. و قصد ادامه تحصیل ندارم و می‌خوام برم سربازی.
    میخواستم بدونم اگه تو امتحانات شرکت کنم و مردود بشم با انصراف دادن شرایطم به چه صورت خواهد بود، یعنی فرقی دارن با هم؟
    و چقدر باید جریمه پرداخت کنم

 73. سلام وقت بخیر
  من دانشجو ترم یک علمی کاربردی هستم اما شهر خودم نیست .الان برای ترم بهمن شهر خودم اون رشته رو داره میخواستم بدونم برای انصراف و تحصیل بلافاصله باید فقط مقدار شهریه ثابت رو برای جریمه بپردازم ؟
  ویه سوال دیگه اینکه ایا واحد هایی که در ترم یک پاس کردم رو میتونم در دانشگاه جدید تاثیر بدم یا دوباره باید پاس کنم ؟

   1. سلام استاد بنده یک ترم در دانشگاه پیام نور بندرعباس خوندم و بعد تغییر رشته دادم و امتحانات رو پاس نکردم و بعد دیگ ادامه ندادم و انصراف هم ندادم جمع کردیم اومدیم تهران الان امکانش هس بدون انصراف یک رشته جدید تو دانشگاه پیام نور تهران بخونم؟ نمیشه بدون رفتن ب مرکز کارم حل شه چون راهم دوره؟

 74. سلام
  من دانشجوی روزانه کاردانی رشته گیاه پزشکی ترم اول پاکدشت سال ۱۴۰۰ هستم (بر اساس سوابق تحصیلی).
  سوال
  ۱-میتوانم انصراف بدم و در کنکور سراسری دانشگاه فرهنگیان شرکت کنم.
  ۲-در صورت انصراف تا اسفند ماه مشمول نظام وظیفه میشوم یا خیر که بتوانم در کنکور شرکت کنم؟
  ۳-اینکه میگویند کسانی که یکبار در رشته روزانه دولتی قبول شده و انصراف داده باشد دیگر نمی تواند سال بعد شرکت کنند درست است یا خیر؟ومربوط به دانشکده دولتی روزانه
  بر اساس سوابق تحصیلی میشود یا خیر؟

  1. سلام
   در صورتی که انصراف اول شما باشد تا یکسال بعد از انصراف فرصت دارید رشته دانشگاهی را عوض کنید. در صورت قبولی روزانه سال بعد از روزانه محروم می شوید که براساس اخبار غیر رسمی این محرومیت احتمال زیاد برای امسال برداشته شود.

   1. سلام وقتتون بخیر. من دانشجویی ترم ۷ ارشد روزانه برق هستم دیروز از پایان نامه ام دفاع کردم و ریجکت شدم قصد انصراف از تحصیل دارم. دو ترم سنوات خورده بهم و میخواستم بدونم الان چقدر جریمه باید بپردازم برای انصراف،۳ ترم فقط تمدید پایان نامه زدم و سه نمیسال درسام رو گذروندم با یک نیمسال تابستان که فقط سمینار داشتم رو هم ۴ ترم درس داشتم.ایا ترم هایی که تمدید پایان ناما داشتم جزو جریمه تحصیلب حساب میشن؟ یا فقط ترم هایی ک درس داشتم

 75. سلام
  من دانشجوی روزانه کاردانی رشته گیاه پزشکی ترم اول پاکدشت سال ۱۴۰۰ هستم (بر اساس سوابق تحصیلی).
  سوال
  ۱-میتوانم انصراف بدم و در کنکور سراسری دانشگاه فرهنگیان شرکت کنم.
  ۲-در صورت انصراف تا اسفند ماه مشمول نظام وظیفه میشوم یا خیر که بتوانم در کنکور شرکت کنم؟
  ۳-اینکه میگویند کسانی که یکبار در رشته روزانه دولتی قبول شده و انصراف داده باشد دیگر نمی تواند سال بعد شرکت کنند درست است یا خیر؟ومربوط به دانشکده دولتی روزانه
  بر اساس سوابق تحصیلی میشود یا خیر؟

 76. سلام وقتتون بخیر خسته نباشید و خدا قوت عرض میکنم خدمت تمامی شما دوستان عزیز و ممنونم از خدمات بینظیر شما….من مزاحم شدم خدمتتون تا یک سوال که راجب معافیت تحصیلی هست رو خدمتتون عرض کنم..بنده قبلا دانشجوی دانشگاه پیام‌نور بودم و بنا به مسائلی مجبور شدم انصراف بدم و در حال حاضر هم دانشجوی دانشگاه آزاد هستم…حقیقتا چند وقتیه که تو ذهنم افتاده که کنکور شرکت کنم اما از طرفی من چون یه بار قبلا انصراف دادم و معافیت تحصیلی بنده یه جورایی سوخت شده…این نگرانی برام پیش اومده که اصلا میتونم دوباره کنکور بدم یا نه؟؟الان سوال بنده اینه که من اگه زمانی که فارغ تحصیل بشم تا زمانی که باید دفترچه پست کنم برای خدمت کنکور قبول بشم نظام وظیفه با درس خوندن من موافقت می‌کنه یا نه حتمن باید برم سربازی؟؟ سوال بعدی من هم اینه که جدای از بحث فارغ تحصیلی اگه همین زمان دانشجویی قبول بشم تو کنکور میتونم انصراف بدم و تو رشته جدیدم تحصیل کنم یا نه؟؟اینم خدمتتون عرض کنم که بنده هدفم رشته های مقطع دکتری توی کنکور هستش…این سوالا معضل بزرگی شده برام.اگه جواب بدین خیلی خیلی ممنون میشم ازتون با تشکر❤️🌺

 77. سلام
  ممنون میشم اگر راهنماییم کنید
  من ترم سه کارشناسی گرافیک انصراف دادم حدودا 4 سال گذشته و الان میخوام دوباره دانشگاه غیرانتفاعی بخونم
  ایا واحد های که گذروندم تطبیق داده میشن یا اینکه باید از اول بخونمشون؟
  دانشگاه قبلی دولتی و روزانه بودم

 78. سلام؛ من میخوام از دانشگاه دولتی روزانه انصراف بدم ترم ۶، آیا برای کنکور ۱۴۰۱ می تونم کد رشته های روزانه رو انتخاب کنم؟

  1. سلام
   در صورتی که تا تاریخ اعلامی سازمان سنجش که حدود 20 اسفند هست می توانید دوره روزانه شرکت کنید . البته به احتمال زیاد این قانون امسال به روزرسانی شود.

   1. سلام وقت بخیر .من در حال حاضر دانشجوی رشته روزانه ترم 3 هستم میخوام انصراف بدم از دانشگاه میخواستم بدونم میتونم تو کنکورای سال های آینده بدون هیچی محدودیتی شرکت کنم ؟ و اینکه الان هنوز ترم ۳ به پایان نرسیده و امتحانات پیش روعه اگه همین چندروزه درخواست انصراف بدم مشکلی نداره؟

   2. سلام من دانشجوی روزانه 98بودم ترم سه (آبان ۹۹)انصراف دادم و کنکور 1400شرکت کردم و توی انتخاب رشته هم برای دانشگه آزاد و هم برای روزانه انتخاب رشته کردم و هر دوجا قبول شدم هم آزاد هم روزانه و روزانه رو رفتم ثبت نام کردم و آزاد رو بیخیال شدم
    آیا اینکه قبلا از روزانه انصراف دادم و حالا هم آزاد قبول شدم و نررفتم ثبت نام کنم برام مشکلی پیش میاد؟؟
    من برای روزانه ای که امسال قبول شدم رفتم ثبت نام کردم

 79. سلام
  من يك سال دانشگاه پيام نور قبول شدم ولي براي ثبت نام در دانشگاه و گرفتن معافيت تحصيلي نرفتم ايا اينكار انصراف از دانشگاه ميشه و من ديگه نميتونم از دانشگاه ب خاطر سربازي انصراف بدم؟

  1. سلام میشه بدون از انصراف از دانشگاه روزانه( ترم ۴ رشته هوشبری هستم ) تو کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و از کد رشته های ازاد انتخاب کنم نه روزانه؟ یا این که کلا چه واسه روزانه و چه واسه ازدا ۱۴۰۱ کلا باید از دانشگاه روزانه انصراف بدم ؟؟؟ممنون میشم ،راهنمایی کنین.

 80. سلام لطفا ميشه به من جواب بدين من ترم سوم كارداني هستم رشته عكاسي متاسفانه از دانشگاهم راضي نيستم و چون هنرستان عكاسي خوندم برا تكراريه حالا ميخام ازدانشگاه بيام بيرون حتما بايد انصراف بدم يا اگ كلا در كلاسها شركت نكنم و به طوري اخراج بشم بايد جريمه بدم يا كاري بكنم؟ميشه لطفا راهنماييم كنين؟ممنون ميشم ازشما لطفا بهم پاسخ بدين خيلي ممنون راستي قصدنذارم ديگ هم دانشگاه برم ممنون ميسم راه درستي به من نشون بدين

  1. سلام
   اگر انصراف ندهید و قصد ادامه تحصیل هم نداشته باشید و نخواهید از مدارک تحصیلی هیچ استفاده ای کنید مشکلی ندارد.

 81. سلام
  بنده سال 98 در دانشگاه پیام نور، مقطع کارشناسی ارشد قبول شدم. ثبت نام انجام دادم و ترم اول با توجه به واحدهای انتخابی هزینه پرداخت کردم، ولی بنا به شرایطی نتونستم امتحانات رو شرکت کنم و بعد هم کلا از رفتن منصرف شدم. سؤالم این هست که با توجه به اینکه بنده انصراف ندادم، هنوز دانشجو این دانشگاه محسوب میشم و باید جریمه ای پرداخت کنم؟ اگر قصد داشته باشم ادامه بدم باید برای ترم هایی که انتخاب واحد نکردم هزینه پرداخت کنم؟؟؟

 82. سلام وقت بخیر من سال ۹۶توسط کنکور در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم یک ترم انتخاب واحد کردم و دیگ نرفتم دانشگاه میخام انصراف بدم چقدر جریمه باید پرداخت کرد و اینک بلافاصله از انصراف میشه دوباره در دانشگاه پیام نور بر اساس سوابق تحصیلی ثبت نام کرد؟

  1. سلام
   هزینه انصراف در متن ذکر شده مشکلی بابت تحصیل مجدد ندارید. برای اقایان در صورتی که مشکل سربازی نداشته باشند می توانند اقدام کنند.

   1. سلام من میخوام برای بار دوم از دانشگاه انصراف بدم ایا مهلت ۱ ساله برای اعزام به سربازی میدن؟

 83. سلام وقت شما بخیر. من دانشجو رشته علوم تربیتی دانشگاه پیام نور ورودی۱۴۰۰ هستم.قصد دارم در کنکور۱۴۰۱ شرکت کنم در صورت قبولی در رشته پزشکی یا دندان یا پیراپزشکی دانشگاه روزانه با توجه به مصوبات جدید سازمان سنجش آیا میتوانم همزمان در هر دو دانشگاه پیام نور و سراسری ادامه تحصیل بدم یا این که باید از پیام نور انصراف بدم؟ در حالی که دانشگاه اول من دانشگاه پیام نور است؛امکان موافقت دانشگاه روزانه برای تحصیل همزمان در این دو دانشگاه وجود دارد؟!

   1. با سلام اگر از دانشگاه آزاد انصراف بدیم،قبل قبولی در کنکور که مشکلی نداره و اینکه من دانشگاه ازاد میخونم آیا میتونم الان مرخصی تحصیلی بگیرم

 84. سلام وقت بخیر من دانشجوی ارشد دوره مجازی دانشگاه تهران هستم میخواستم انصراف بدم شهریه یک ترم رو هم پرداخت کردم باید دوباره برای انصراف هزینه پرداخت کنم؟ و اینکه میتونم الان انصراف بدم و برای کنکور ۱۴۰۰ اقدام کنم؟

 85. سلام وقت بخیر. کنکور 1400 شرکت کردم رشته روانشناسی پیام نور قبول شدم و ثبتنام و انتخاب واحد رو انجام دادم اما بنا بر دلایلی در کلاس ها شرکت نکردم ایا امکانش هس الان اعلام مرخصی کنم یا اینکه انصراف بدم و اینکه اگه بخوام انصراف بدم علاوه بر 1/5 برابر شهریه ثابت باید هزینه 18 واحدی رو که انتخاب کردم رو باید بدم اگه جواب بدین ممنون میشم

   1. سلام
    خسته نباشید
    اگر مهر ماه معافیت تحصیلی من تموم بشه ولی من ورودی بهمن ماه باشم …تکلیفم چی میشه
    نظام وظیفه جلوی منو نمیگیره؟؟؟؟

    1. سلام
     باید یک هفته قبل از اتمام مهلت معرفی دفترچه ارسال کنید که غیبت نخورید و در صورتی که تاریخ اعزام شماقبل بهمن ماه شد در خواست تعویق بزنید.

    2. سلام من در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کردم و در دانشگاه دولتی رشته تاریخ قبول شدم ، انتخاب واحد هم کردم ولی به یه دلایلی می خوام انصراف بدم ، سر کلاس ها هم اصلا نبودم تا حالا ، باید چطوری برای انصراف اقدام کنم ، تو رو خدا کمکم کنید….

    3. سلام
     من یکبار قبلا در مقطع کارشناسی انصراف داده بودم و برای ارشد هم دوباره مجبور به انصراف شدم ایا اینکه میکن فقط یکبار میشه انصراف داد از دیپلم تا دکتری درست هست ؟ یعنی من الان دیگه نمیتونم ارشد شرکت کنم؟

  1. سلام خسته نباشید
   من دانشجوی ترم ۳ یک دانشگاه دولتی هستم میخواستم بدونم میتونم از دانشگاه انصراف بدم و برای ورودی بهمن وارد دانشگاه ازاد رشته های بدون ازمون بشم یا خیر
   بهم گفتند که اول در تاریخی که اعلام میشه ثبت نام کنم در دانشگاه ازاد و رشته مورد نظر و بعد از قطعی شدن ثبت نام درخواست انصراف از دانشگاه دولتی رو بدم این کار شدنیه ؟
   و اینکه اگر بعد از ثبت نام در دانشگاه ازاد کارهای انصراف از دانشگاه دولتی مقداری طول بکشه من میتونم داخل دانشگاه ازاد درس بخونم یا اینکه باید تا قبل از شروع ترم بهمن انصراف قطعی شده باشه و نامه انصراف اماده باشه

   1. سلام
    بله در صورتی ه اولین انصراف شما باشد مشکلی ندارد . دانشگاه ازاد بابت اماده شدن مدارک شما زیاد سخت گیری نمی کند.

    1. سلام میخواستم بپرسم کسی که پیام نور دوترم زبان خونده باشه بخواد کلا دانشگاه و رشتشو عوض کنه و رشته موسیقی تو دانشگاه هنر بخونه امکان پذیره؟ و باید چیکار کنم باید از پیام نور انصراف بدم؟

 86. سلام وقت بخیر ممنون میشم جواب بدید.
  پاییز پارسال من تو دانشگاه پیام نور شهرمون بدون کنکور (یعنی با سوابق تحصیلی) کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر ثبت نام کردم. ولی بعد اینکه تو کلاساش شرکت کردم دیدم اصلا به درد من نمیخوره و امتحاناشو شرکت نکردم و از اون موقع نه انتخاب واحد کردم و نه رفتم (کلا هیچی). الان من انصراف داده محسوب میشم؟ چیکار باید بکنم که از اونجا تموم بشه یقه ام ؟ :))

   1. سلام خسته نباشین من امسال ارشد دانشگاه ازاد قبول شدم ثبت نام غیرحضوری رو انجام دادم ولی حضوری رو انجام ندادم شهریه پرداخت نکردم و مدارک رو تحویل ندادم کلا دانشگاه مراجعه نکردم، ایا مشکلی برای ثبت نام ارشد برام پیش میاد؟؟

    1. سلام.من ورودی ۹۸ بهمن ماه میکرو بیولوژی آزاد تهران هستم.تا الان ۴ترم مرخصی تحصیلی گرفتم.و واحدی برنداشتم تا الان.در صورت انصراف از تحصیل مهلت یکساله برای گرفتن دفترچه اعزام هستم دیگ؟

 87. سلام وقت بخیر
  من امسال ارشد روزانه قبول شدم ثبت نام اینترنتی انجام دادم وشماره دانشجویی دریافت کردم اما هنوز مدارکم رو ارسال نکردم برای دانشگاه.
  انصراف از تحصیل من به چه شکل هست باید هزینه ای پرداخت کنم به عنوان جریمه یا خیر

  1. سلام
   در دانشگاه های دولتی برای ترم اول در صورتی که انتخاب واحد انجام نداده باشید معمولا جریمه دریافت نمی شود.

 88. با سلام در صورت انصراف از دوره روزانه، تنها به ازای ترم ها و واحدهای ثبت نام شده میتونن جریمه دریافت کنن یا امکان داره جریمه ترم هایی که انتخاب واحد انجام نشده هم از دانشجو دریافت بشه؟

 89. سلام
  آیا دانشجویان انصرافی و اخراجی روزانه میتونن بدون پرداخت جریمه آموزش رایگان، نامه معرفی به نظام وظیفه (اعلام آخرین وضعیت تحصیلی دانشجو) از طرف دانشگاه دریافت کنند؟

  1. سلام
   برای این مورد باید با واحد مالی دانشگاه هماهنگ کنید. معمولا برای نظام وظیقه بدون پرداخت هزیینه نامه معرفی داده می شود اما برای تحویل مدارک باید تسویه کنید.

   1. سلام، من دانشجوی ترم دو ارشد دوره روزانه ام، و به خاطر پاره ای از مشکلات می‌خوام دانشگاه رو برای یه مدتی که مدت زمانش معلوم نیس بزارم کنار و بعد دو سه سال که مشکلم حل بشه دوباره به درسم ادامه بدم. میخواستم بپرسم در این شرایط تکلیف چیه ، اینکه آیا اگه من انصراف موقت بدم میتونم بعدا به درسم ادامه بدم یا کلا محروم میشم. و اگه من بدون ثبت انصراف دانشگاه رو ول کنم بعد از چند سال مراجعه کنم میزارن من به درسم ادامه بدم؟ لطفا راهنماییم کنین تو بد دو راهی گیر کردم. ممنون میشم

  2. سلام خسته نباشید من ترم اول بودم انصراف دادم تازه وارده 18 سال شدم، من قبل از ورود ب دانشگاه معافيت تحصیلی گرفتم، الان ک انصراف دادم بازم نیاز ب گرفتن معافیت تحصیلی هس؟

   1. سلام
    انصراف قبل ازورود به سن مشمولیت در نظر گرفته نمی شود. در صورت تحصیل مجدد برای شما معافیت صادر می شود.

  3. سلام وقت بخیر
   من بهمن ماه امسال دانشجوی ترم ۲ کارشناسی ناپیوسته دانشگاه فنی و حرفه ای رشته معماری (روزانه)هستم
   اگر بخوام در کنکور سراسری رشته انسانی سال ۱۰۴۱ شرکت کنم باید تا اسفند ماه امسال انصراف بدم یا یا امکانش هست که بعد از قطعی شدن نتیجه قبولی در کنکور انصراف بدم؟؟

 90. سلام ممنون بابت سایت عالیتون یه سوال دارم من سال 95 از دانشگاه روزانه انصراف دادم بهم مدرک موقت کاردانی دادند که توش نوشته 2میلیون بدهکاری به صندوق رفاه دانشجویی و تا 2تومنو ندی مدرک اصلی نمیدیم. الان من میخوام کنکورسراسری شرکت کنم و روزانه بخونم سوالم اینه که آیا من بخاطر اون 2تومنی که تسویه نکردم انصراف قطعی محسوب نمیشم و ممکنه نتونم امسال انتخاب رشته کنم و مشکل پیش میاد برام؟؟؟؟

  1. سلام
   بابت شرکت در کنکور مانعی ندارید اما برای ثبت نام و تحویل مدارک باید از نظر مالی تسویه کنید.

  2. با سلام؛
   بنده دانشجوی ترم ۳ کارشناسی دانشگاه روزانه هستم….
   با توجه به اینکه قبل از قبولی در دانشگاه روزانه در رشته حسابداری علمی کاربردی دانشگاه آزاد بدون کنکور و سوابق فعالیت داشتم و انصراف دادم میخواستم بدونم میتونم دوباره در آزمون سراسری شرکت کنم؟
   معافیت تحصیلی تا ۱۴۰۴/۰۶ دارم…
   اگر امکانش هست پاسخ بدید ممنون میشم🙏

   1. سلام
    شما با توجه به داشتن سابقه انصراف امکان استفاده مجدد از معافیت تحصیلی بعد از انصراف دوم نخواهید داشت. البته افرادی بودند که از طریق دیوان عدالت اداری نتیجه گرفتند اما به صورت محدود بوده است.

 91. با سلام
  من متولد ۱۳۸۱/۰۷/۱۷ هستم. در خرداد ۱۴۰۰ دیپلم ریاضی فیزیک گرفتم و در ۱۴۰۰ کنکور ریاضی فیزیک دادم و در رشته مهندسی مواد و متالورژی روزانه دانشگاه صنعتی اصفهان پذیرفته شدم. هم اکنون در ترم اول تحصیلی هستم. من متاسفانه به رشته مواد و متالورژی علاقه و استعداد ندارم و به اجبار والدین وارد این رشته شدم و پشیمانم.
  من از تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۰۱ تا ۱۴۰۵/۰۶/۳۱ معافیت تحصیلی از خدمت سربازی دارم و در واقع وضعیت نظام وظیفه من مشمول میباشد.
  سوالم به شرح زیر است:
  من اکنون میخوام از مهندسی مواد روزانه صنعتی اصفهان انصراف بدم. و بعد در بهمن ماه ۱۴۰۰ برای رشته علوم و مهندسی صنایع غذایی که بدون آزمون و صرفا براساس سوابق تحصیلی است، در یک دانشگاه دولتی روزانه مثلا دانشگاه روزانه بوعلی سینا همدان یا دانشگاه روزانه جیرفت ثبت نام کنم و به ادامه تحصیل بپردازم.
  حالا پرسش من این است که آیا مجاز به این کار میباشم؟ منظورم این است که در صورت انصراف از دانشگاه روزانه دولتی ، بنده صرفا مجاز به ثبت نام در رشته بدون آزمون دانشگاه های آزاد،پیام نور و غیر انتفاعی میباشم؟ یعنی آیا از تحصیل در بهمن ماه ۱۴۰۰ رشته بدون آزمون دانشگاه دولتی به صورت روزانه محروم میشوم؟
  حالا در صورت محرومیت از تحصیل در بهمن ماه ۱۴۰۰ در رشته بدون آزمون دانشگاه دولتی بصورت روزانه، آیا  همچنین از تحصیل و ثبت نام در رشته بدون آزمون از بهمن ۱۴۰۰ در دانشگاهی دولتی به صورت نوبت دوم باز هم محروم میشوم ؟
  از طرفی چون وضعیت نظام وظیفه من مشمول است نگران هستم که اگر از صنعتی اصفهان روزانه انصراف دهم آن وقت نتوانم دیگر ادامه تحصیل بدهم و اجبارا وارد سربازی شوم. لطفا در این رابطه هم راهنمایی کنید.

  با تشکر

  1. سلام در صورتی که قبلا از دانشگاه انصراف نداده باشید برای ثبت نام مجدد مانعی ندارید.

   1. سلام من دانشگاه پیام نورسبط نام کردم ومعافیت تحصیلی تاچهارسال گرفتم تاسربازنشم اما هیچ انتخاب واحدی انجام ندادم ی ساله ب نظرشما معافیتم باطل شده است ممنون جواب بدید

   2. سلام وقت بخیر بنده اواخر آذرماه سال۹۹از دانشگاه سراسری دوره روزانه رشته بدون کنکور که میخوندم انصراف دادم و الان قصد بازگشت به تحصیل تو دانشگاه پیام نور یه رشته بدون کنکور دیگه رو دارم؛ این امر ممکنه؟ اگه ممکنه شرایطش چیه؟ ممنون میشم پاسخ بدید

    1. سلام
     شما مشکلی بابت پذیرش و ادامه تحصیل در دانشگاه پیام نور ندارید. فرصت ثبت نام برای ورودی بهمن اتمام رسیده اما برای ورودی مهر می توانید اقدام کنید

 92. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی ارشد ترم سوم دانشگاه غیر انتفاعی هستم و در امتحانات هر درس غیبت داشتم و در ترم یک مشروط شده ام
  در صورت انصراف از دانشگاه فعلی، حضور من در دانشگاه روزانه مانعی ایجاد خواهد کرد؟

 93. باسلام کارت پایان خدمت دارم ، دو بار از دانشگاه روزانه با گذراندن دو سال در هرکدام از آن رشته ها،انصراف دادم… ایا میتوانم برای بار سوم هم دردانشگاه روزانه پذیرش شوم؟؟

  1. سلام
   درصورتی که فاصله دو ساله داشته باشد یا درخواست رفع محرومیت داده باشید مانعی ندارد.

  2. سلام من الان ترم اول ارشد دانشگاه غیر انتفاعی ام اگه یه ترم بخونم و بخوام انصراف بدم و دانشگاه آزاد برم چجوریه .برام واحدهای که گذروندم تطبیق میدن .واینکه برای انصراف پول ازم میگیرن؟

   1. سلام
    برای انصراف باید جریمه پرداخت کنید . معمولا در مقطع کارشناسی ارشد برای تطبیق واحد سختگیری می کنند.

 94. باسلام ، اگر دو بار از دانشگاه ملی روزانه و با گذراندن سه ترم در هرکدام از آن رشته ها، انصراف داده باشم ، برای بار سوم و در صورتی که چند سال از تاریخ اخرین انصرافم گذشته باشد ، نمیتوانم در رشته روزانه گروه هنر پذیرفته شوم؟… سقف مجاز برای انصراف از دانشگاه دولتی و امکان شانس مجدد برلی قبولی در دانشگاه دولتی چند مرتبه است؟ یعنی برای بار سوم نمیشود در دانشگاه دولتی قبول شد،حتی اگر جریمه را هم پرداخت کرد؟باتشکر از پاسخگویی شما

 95. سلام
  کنکور1399 اولین کنکور و 1400 دومین کنکور من بود. من 1400 روزانه قبول شدم ولی نرفتم ثبت نام کنم . بخاطر اینکه معافیت تحصیلی بگیرم رفتم دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و الان اونجا دانشجو هستم.(در صفحه ای_پلیس هم در قسمت آخرین وضعیت : نوشته صدور معافیت تحصیلی) . درخواست لغو محرومیت هم به سنجش دادم که قبول کردند. آیا میتونم کنکور 1401 رو شرکت کنم.
  ممنون

  1. سلام
   در صورتی که قبلا از دانشگاه انصراف نداده باشید مشکلی بابت شرکت در کنکور سال بعد ندارید.

 96. سلام وقتتون بخیر
  دانشگاه روزانه قبول شدم و ثبت نام اینترنتی انجام دادم اما اصل مدارک رو ارسال نکردم.
  در صورت انصراف آیا مشمول جریمه میشم؟ شماره دانشجویی موقت هم صادر شده.

  1. سلام
   باید هر چه سریعتر با واحد آموزش تماس بگیرید. در دانشگاه های دولتی معمولا برای ترم اول و دوم هزینه انصراف نمی گیرند.

 97. سلام وقت بخیر
  اگر تو یه دانشگاه ثبت نام کنی ولی پذیرش نشی
  آیا دانشجویی انصرافی تلقی می شی؟؟

 98. سلام وقت بخیر من یه ثبت نام تو دانشگاه پیام نور انجام دادم ولی چون نامه از نظام وظیفه برا دانشگاه نبردم پذیرش نشدم و سر ترم و انتخاب واحد برام انجام نشده الان خواستم بدونم که ببینم آیا دانشجویی انصرافی ام یا نه؟؟
  ممنون از مشاوران عزیز

   1. شماره دانشجویی دادن ونثبت نام شدم ولی پذیرش نشدم
    الان می خوام بدونم الان من دانشجویی انصرافی هستم یه نه؟؟

 99. سلام وقت بخیر
  من دانشجو کارشناسی پیوسته کامپیوتر دانشگاه ازاد هستم و ۷۳ واحد پاس کردم که ۲۱ واحدش عمومی هست
  میخوام از دانشگاه انصراف بدم آیا با این شرایط بهم مدرک کاردانی میدن ؟

  1. سلام
   در صورتی همخوانی دروس اختصاصی شرایط دریافت مدرک کاردانی دارید. اما باید بر اساس دروسی که پاس کردید به صورت تخصصی بررسی شود. پیشنهاد می کنم از مدیر آموزشی پیگیری کنید.

 100. سلام وقت بخیر من در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم ولی چون نامه از نظام وظیفه نبردم پذیرش نشدم و انتخاب واحد و سر ترمی برام رد نشده الان گفتم ببینم آیا دانشجویی انصرافی ام یا نه؟؟؟
  ممنون از شما مشاوران عزیز

 101. سلام خسته نباشید
  بنده دانشجو کارشناسی جدیدالورود روزانه ۱۴۰۰ ام و رشته قبولیم رو دوست ندارم و میخوام که سال دیگه کنکور بدم اگه ۲ ترم توی دانشگاه بخونم و بعد انصراف بدم کنکور ۱۴۰۱ رو میتونم بدون محرومیت شرکت بکنم یا ۱۴۰۲ رو؟؟

  1. سلام
   شما کنکور 1401 از دوره روزانه محروم هستید. در صورتی که قبل از تاریخ حدودی 20 اسفند انصراف دهید مجاز به شرکت در کنکور هستید.

   1. سلام
    من یک بار از پیام نور انصراف دادم و امسال دانشگاه شبانه قبول شدم. سربازی نرفتم. میخواستم بدونم میتونم در کنار این رشته. ر. اگه قبول بشم پزشکی روزانه بخونم؟

    1. سلام
     با توجه به اینکه قبلا انصراف دادید امکان استفاده مجدد از معافیت وجود ندارد.

 102. سلامو خسته نباشید
  ببخشید ترم یکه پیام نورم چیزی فهمیدم اینه که اگه بخوام کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم تا اعلام نتایج که آخرایه شهریوره نیازی نیس از دانشگاه انصراف بدم فقط می خواستم بدونم مراحل اداری انصراف از پیام نور چقد طول می کشه یعنی از زمانی که فرم انصراف گرفتیم تا زمانی که مراحل انصراف تموم سه چقد طول می کشه یه روزه می شه همه چیو درست کرد؟؟؟؟؟
  مرسی

  1. سلام سلامت باشید. معمولا یک هفته زمان می برد البته در ایام کرونا نمی شود زمان خاصی در نظر گرفت.

   1. سلام من دانشگاه پیام نور درس میخونم من اگر انصراف بدم در کنکور ۱۴۰۱ امسال میتونم شرکت کنم؟

    1. در صورتی که در سنوات مجاز یعنی زیر 10 ترم انصراف دهید مشکلی ندارد. پیشنهاد می کنم در زمان قبولی قطعی و موقع ثبت نام حضوری از دانشگاه انصراف دهید.

     1. سلام تو خوده ترم ده چی تو اون موقع میشه انصراف داد. من هنوز ترم هشت انتخاب واحد نکردم .از 31 شیش نودو هفت تا 31 شیش 1402 معافیت دارم . دقیق میگید کی انصراف بدم . که اخراج نشم . این سوال کلی خیلی های من تو کل سوال ها یک نگاهی انداختم اگه میشه جواب بدید سوال خیلی هایه ..دانشجوی پیام نورم ..

 103. سلام من سال گذشته دانشجوی پیام نور بودم هر دو ترم را مرخصی گرفتم امسال انصراف دادم و رفتم دانشگاه آزاد ولی علاقه ای به رشته ام ندارم ، من هنوز خدمت سربازی هم نرفتم ( معافیت موقت دارم ) ؛ آیا میشه دوباره تو کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم ؟؟ خواهش میکنم جواب بدین

 104. سلام
  من ثبت نام موقت دانشگاه آزاد رو انجام دادم اما هنوز شهریه ثابت رو پرداخت نکردم و انتخاب واحد نشدم بخاطر مبلغ بالای شهریه منصرف شدم سوالم اینه آیا مشمول قوانین انصراف میشم؟(باتوجه به اینکه هنوز مدارک کارشناسیم رو تحویل دانشگاه ندادم و فقط همون ارسال مدارک و فرم ها بصورت اینترنتی بوده)

 105. سلام استعداد درخشان ارشد دانشگاه آزاد پذیرفته شدم اما الان سرباز هستم .میشه ثبت نام کنم و شماره دانشجویی بگیرم بعد انصراف بزنم و بعد از سربازی دوباره ادامه تحصیل بدم ؟چون میخام سربازی تموم بشه .

  1. سلام من دانشجوی ترم ۳ مترجمی زبان انگلیسی بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد هستم ورودی ۹۹. میخوام دوباره کنکور ۱۴۰۱ رو بدم. آیا میتونم هم با کنکور هم بدون کنکور بدون انصراف از دانشگاه، کنکور شرکت کنم؟

 106. سلام وقت بخیر

  من دانشگاه علوم پزشکی شیراز تو مقطع ارشد ثبت نام کردم حالا میخوام انصراف بدم و دانشگاه خوارزمی ثبت نام کنم
  هر دو دانشگاه روزانه هم هستند

  و این که جریمه انصراف چقدره؟؟؟

  مشکلی برای معافیت تحصیلی پیش نمیاد؟؟

  1. سلام
   در صورتی که قبلا انصراف نداده باشید و انصراف اول باشد مشکلی ندارد. شهریه معادل دوره شبانه ترم هایی که مشغول به تحصیل بودید از شما دریافت می شود.

 107. با سلام
  من ورودی مهر 99کاردانی ناپیوسته رشته حسابداری دانشگاه آزادم و تا حالا انصراف ندادم و یک ترم مرخصی هم استفاده کردم
  تصمیم گرفتم برای کنکور 1401 بخونم اگر در اسفند 1400 یا فرودین 1401 (یعنی زمانی بین ترم 4 ) انصراف بدهم مشکلی نظام وظیه ای وجود ندارد اگر در کنکور تجربی 1401 قبول شوم؟

  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   در صورتی که مدرک کاردانی دریافت نکنید مشکلی نخواهید داشت. با توجه به عدم تحصیل در دوره روزانه تا شهریور 1401 برای انصراف مهلت دارید. اگر در حال حاضر هم انصراف دهید با توجه به مهلت یکساله مشکلی نخواهید داشت اگر ورودی بهمن 1401 هم مد نظر شما باشد بهتر است اسفند انصراف دهید.

   1. سلام من ۹۸دانشگاه روزانه بودم ترم ۱خوندم و انصراف دادم از بهمن ۹۸ تا الان ازاد هستم میخواستم بدونم میتونم برای کنکور ۱۴۰۱و رشته های روزانه فرهنگیان مجاز میشم از نظر معافیت تحصیلی مشکلی دارم ندارم ؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  2. سلام وقت بخیر من در دانشگاه پیام نور یه ثبت نام کردم ولی چون نامه از نظام وظیفه نبردم پذیرش نشدم
   وسر ترم برام رد نشده و انتخاب واحدی نکردم الان گفتم ببینم آیا من دانشجوی انصرافی ام یا نه؟
   ممنون از پاسخ شما مشاوران عزیز

  3. سلام خسته نباشید من دانشجوی شبانه هستم و امسال کنکور ۱۴۰۱ رو شرکت کردم اگر انتخاب رشته کنم و رشته روزانه امسال بیارم و از این شبانه تابشتون انصراف بدم و اسفند ماه هم از این رشته روزانه انصراف بدم آیا میتونم در کنکور ۱۴۰۲ رشته های روزانه رو انتخاب کنم یا محروم میشم؟

 108. سلام وقتتون بخیر دانشجو ترم ۵دانشگاه پیام نورهستم میخواستم بدونم کنکور۱۴۰۱شرکت کنم اگه قبول بشم دانشگاه فرهنگیان ومصاحبه برم قبل اینک بدونم مصاحبه قبول شدم یانه باید انصراف بدم

  1. سلام شما می توانید شکرت کنید و نیازی به انصراف از تحصیل نیست. در زمان ثبت نام حضوری دانشگاه بعد از اعلام نتایج قطعی برای مهر سال آینده از دانشگاه پیام نور انصراف دهید .

   1. سلام من پارسال از دانشگاه انصراف دادم ولی توو کنکور نتونستم فرهنگیان رو بیارم واسه همین گفتم برای کنکور سال بعد میخونم اما الان میگن باید برم سربازی
    من ار دانشگاه روزانه انصراف دادم
    آیا میشه مثلا پیام نور بخونم و معافیت بگیرم و سال بعد که فرهنگیان اوردم انصراف بدم ؟

   2. ورودی سال ۹۲ هستم و سال ۹۴ مشمول به خدمت شده ام و دیگر به دانشگاه نرفتم الان که می خوام انصراف بدم باید هزینه پرداخت کنم اگر این هزینه را پرداخت کنم انصراف من از چه تاریخی حساب حساب میشود از تاریخ سال ۹۴ یا از تاریخ ۱۴۰۰ یا از سال ۹۲؟

  2. سلام وقت بخیر
   ممنونم از تلاش بی نظیرتون برای راهنمایی دانشجوها
   بنده یه سوال داشتم
   ورودی 96 دانشگاه روزانه هستم و پنج ترم خوندم بقیشو به خاطره کرونا و شرایطی که داشتم نتونستم برم دانشگاه
   متولد 77/10 که تصمیم گرفتم کنکور سراسری 1401 شرکت کنم در صورت قبولی در دانشگاه فرهنگیان بلافاصله میتونم از دانشگاه قبلیم انصراف بدم یا از الان باید برای انصراف اقدام کنم؟
   با تشکر

   1. سلام خواهش می کنم
    برای شرکت در کنکور تا تاریخ حدودی 20 اسفند باید از دانشگاه انصراف بدید و شرایط سنی 24 سال هم در نظر داشته باشید.

  3. سلام من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته هستم انصراف دادم میشه دوباره در کنکور سراسری شرکت کنم

   1. سلام
    در صورتی که انصراف اول شما باشد و سال 99 به قبل پذیرفته شده باشید مشکلی ندارد.

 109. عرض سلام و ادب.وقتتون بخیر
  بنده سنوات تحصیلیم(۵ساله کارشناسی پیوسته شبانه) تموم شده.میخواستم بدونم ۱:قبل اینکه به کمیسیون مواردخاص درخواست تمدید سنوات بدم ؛ اگر انصراف بدم میتونم از معافیت یکساله بعد انصراف استفاده کنم واسه شرکت در کنکور سراسری(ورودی مهر۹۵؛ ۳ ترم مرخصی داشتم)؟
  ۲:در صورت موافقت کمیسیون برای تمدید سنوات؛ سال آینده میتونم تو کنکور سراسری شرکت کنم؟
  ۳:همزمان با سربازی میتونم تو کنکور سراسری شرکت کنم؟
  ۴:اگر کسی پایان خدمت داشته باشه: محدودیتی تو دفعات انصراف از دانشگاه داره؟
  عذر میخوام طولانی شد ممنون میشم جواب بدید. ان شاءلله همیشه سالم و سلامت باشید.
  اجرتون با خدا.

  1. سلام
   1 بله می توانید.
   2 در صورت موافقت نظام وظیفه مشکلی ندارد و معمولا موافقت می کنند.
   3 بله می توانید در کنکور شرکت کنید در صورت قبولی باید ایست خدمت بزنید.
   محدودیتی ندارد.
   سلامت باشید با ارزوی موفقیت برای شما و همه کاربران سایت گروه مشاور برتر

   1. سلام ببخشید میخاستم ببینم من الان ترم 1 داشنگاه روزانه هستم و اگه انصراف بدم میتونم سال بعدی دانشگاه آزاد بخونم یا ن؟

 110. با سلام من دوترم شبانه ارشد دانشگاه علم و صنعت میخونم العان همون رشته رو امیرکبیر قبول شدم اگه انصراف بدم میتونم همین واحداییو که اینجا پاس کردم امیر کبیر تطبیق بدم. دوم اینکه چقدر هزینه انصراف میشه

 111. سلام من ۷سال پیش مدرک کاردانیم رو از دانشگاه گرفتم ولی مدرکم را گم کردم و کلا مدارکم مشکل داره توی سیستم بالا نمیاره مسئولین دانشگاه گفتن که تا درستش کنن زمان میبره. الان بخوام کنکور کارشناسی ناپیوسته شرکت کنم در صورت قبولی دانشگاه جدید با یک گواهی کتبی که دانشگاه قبلی به من بده به جای مدرک میپذیرن؟

 112. سلام.وقت بخیر.بنده بهمن 99 از دانشگاه دولتی ترم6 انصراف دادم و کنکور شرکت کردم و روزانه قبول شدم اما در دانشگاه ثبت نام نکردم و مدارکم رو پست نکردم، منتظر تکمبل ظرفیت هستم تا در دانشگاه علمی کاربردی ثبت نام کنم! مشکلی از جهت تعداد انصراف ندارم؟

  1. سلام
   تکمیل ظرفیت دانشگاه علمی کاربردی؟
   شما فقط یکبار اجازه انصراف و تحصیل مجدد در مقطع انصرافی دارید.

 113. سلام خسته نباشید.
  من ترم پنج کارشناسی پیوسته روانشناسی هستم.
  اگه الان خواسته باشم انصراف بدم و ۵۲ واحد اختصاصی و ۱۸ واحد عمومی پاس کرده باشم در مجموع ۷۰ واحد آیا میتونم مدرک کاردانی دریافت کنم؟
  و این که اگه بعد از حذف و اضافه انصراف بدم و شهریه ثابت فقط پرداخت کرده باشم باید شهریه متغیر هم پرداخت بشه؟

  1. سلام
   برای مدرک معادل باید 72 واحد درسی پاس کرده باشید که برای دریافت مدرک معادل مدیر آموزشی باید بررسی دقیق تری در مورد واحد های پاس شده شما داشته باشد.

 114. سلام من ترم دو نرم افزار شبانه هستم چطور انصراف بدم و اینکه اگه انصراف بدم ترم بعد میتونم از همین دانشگاه بخونم

  1. سلام
   برای انصراف باید از طریق دانشگده اقدام کنید و روال اداری انجام بدید در صورت انصراف امکان بازگشت در دانشگاه دولتی وجود ندارد.

 115. ببخشید دانشجوی فرهنگیان ترم یک هستم انصراف دانشگاه فرهنگیان چجوریه
  سال بعد کنکور میتونم شرکت کنم ؟ و روزانه انتخاب کنم؟

 116. با سلام. من اگه دانشگاه روزانه رشته عمران با گرایش هیدرولیک ثبت نام کنم، میتونم بعد از انصراف در یک دانشگاه خارج از کشور عمران سازه بخونم؟ یعنی اگه رشته یکی باشه ولی گرایش فرق کنه امکان صدور معافیت تحصیلی وجود داره؟

  1. سلام
   برای مقطع کارشناسی معافیت تحصیلی صادر نمی شود اما برای مقطع ارشد در صورتی که دانشگاه مورد تائید باشد مشکلی ندارد.

 117. سلام خسته نباشید من ترم۹ پیام نور کارشناسی پیوسته هستم دو ترم مرخصی گرفتم وکلا۱۳ واحد پاس کردم الان میخوام این ترم انصراف بدم برای کنکور سراسری شرکت کنم آیا می توانم شرکت کنم؟؟؟اگر نمیتونم شرکت به چه دلیل نمیتونم شرکت کنم چون در سنوات مجاز انصراف دارم میدم و معادل کاردانی هم نمی‌خوام بگیرم ،ممنون میشم از پاسخگویتون

  1. سلام
   در صورتی که اولین انصراف شما باشد مشکلی بابت ادامه تحصیل و شرکت مجدد در کنکور نخواهید داشت.

 118. سلام ، اگر کارشناسی ارشد روزانه قبول بشیم و ثبت نام نکنیم، آیا میشه سال بعد کنکور ارشد شرکت کرد و پیام نور و آزاد انتخاب رشته کرد و اونجا ادامه تحصبل داد؟

  1. سلام
   بر اساس قوانین موجود افرادی که روزانه قبول بشن و ثبت نام نکنن سال بعد از شرکت در کنکور محروم می شوند

   1. ممنون از پاسخگوییتون ، لطفا بفرمایید اگر ثبت نام کنم و قبل از ۲۰ اسفند انصراف بدم چطور ، ایا میتونم کنکور سال بعد به قصد ادامه تحصیل در پیام نور شرکت کنم؟

     1. سلام اگه ارشد پیام نور قبدل بشیم و بخوایم برای سال بعد کنکور بدیم آیا باید برای کنکور انصراف بدیم؟ و اگه دانشگاه قبدل بش دوره روزانه هم زمان میتونیم در دانشگاه پیامنور ادامه تحصیلبدیم؟؟؟

   2. سلام من دانشجوی روزانه ترم ۱ هستم
    هیچ راهی وجود نداره که انصراب بدم و سال بعد در دوره های روزانه شرکت کنم؟؟

    1. سلام باید با سازمان سنجش بابت رفع محرومییت دوره روزانه مکاتبه کنید که البته در بازه زمانی فعلی شانس بالایی برای موافقت نخواهید داشت.

   3. سلام من رشته م طراحی و دوخت هست اهل اردبیل هستم من مهرماه دانشگاه فنی حرفه ای فاطمی قبول شدم اما شبانه ولی من ب علت وضعیت مالی بدم قادرب پرداخت شهریه نیستم ومیخوام حتما روزانه قبول شم باتوجه ب اینکه مهرماه نرفتم ومیخوام نوبت دوم یعنی بهمن ماه ثبت نام کنم مشکلی برام پیش نمیادچون شبانه م و ترم مهرماهو نرفتم؟میخوام توهمون دانشگاه روزانه قبول شم ب نظرتون بهمن ماه روزانه قبول میشم؟ وچون مهرماه نرفتم مشکلی ک پیش نمیاد؟

   4. سلام . من بدون ازمون در دانشگاه ازاد شهری ثبت نام کردم . الان میتونم انصراف بدم و در شهر دیگه ای بدون کنکور وارد دانشگاه آزاد در همون رشته بشم ؟

  2. سلام وقت بخیر
   من امسال پزشکی شهریه پرداز قبول شدم ثبت نام اینترنتی هم کردم ولی الان منصرف شدم و میخوام انصراف بدم. باید چیکار کنم؟و اینکه باید خسارتی بپردازم؟
   شماره دانشجویی هم برام صادر شده

 119. سلام
  من دانشگاه ازاد علوم پزشکی رشته صنایع غذایی شرکت کردم
  ولی میخوام انصراف بدم برم عکاسی تهران غرب
  تا الان ۲ میلیون هم شهریه دادم
  در این قورت چقدر باید به دانشگاه پرداخت کنم و این پولی مه برای ثبت نام داده بودم رو برمیگردونن؟

  1. سلام ببخشيد من ارشد دانشگاه آزاد ثبت نام کردم شهريه ثابت روهم پرداخت کردم ولى هنوزانتخاب واحد شروع نشد وانتخاب واحد نکردم درصورت انصراف شهريه رو بهم پس ميدن ممنون

   1. سلام
    باید با واحد مالی مکاتبه کنید. در دانشگاه ازاد نصف شهریه ثابت ترم هایی سنوات تحصیلی از شما در یافت می شود.

 120. سلام خسته نباشید
  من ورودی امسال هستم و چند روز پیش تصمیم به انصراف گرفتم اما سامانه ای که باید در اون انصراف رو ثبت کنیم توسط دانشگاه هنوز باز نشده.
  میخواستم بدونم اگه در کلاس ها شرکت نکنم برام مشکلی پیش میاد؟با تشکر

  1. سلام
   در صورتی که در حذف اضافه انجام نداده باشید مشکلی ندارد حتما به مدیر اموزش دانشکده بابت انصراف اطلاع رسانی کنید.

 121. سلام الان یک سوال داشتم من امسال کنکور ۱۴۰۰ روزانه قبول شدم ولی می خواهم دوباره کنکور بدهم و شبانه یک رشته دیگر قبول شوم می توانم کنکور بدهم یا باید از دانشگاه انصراف بدهم اخر شنیدم می شود سال بعد کنکور داد فقط از روزانه محروم هستی نه از شبانه این درست است ؟

  1. سلام
   شما سال بعد از دوره های روزانه محروم هستید و برای شبانه و سایر دوره ها مشکلی ندارد.

   1. سلام اونطوری ک سازمان سنجش اعلام کردن رفع محرومیت برداشته شده یعنی اگر انصراف بدهیم روزانه قبول میشویم؟

 122. سلام من ورودی سال۸۸دانشگاه پیام نورازطریق آزمون دررشته مهندسی نرم افزارهستم،۳۶واحدگذروندم وبدون انصراف دانشگاه رو رهاکردم،الان برای شرکت درکنکور یاثبت دردانشگاه علمی کاربردی نیازبه انصراف هست؟واینکه هزینه انصراف ازدانشگاه چقدرمحاسبه خواهدشد؟
  ممنون میشم لطف کنیدراهنمایی کنید🙏

  1. سلام
   برای انصراف یک و نیم برابر شهریه ثابت ترم اول از شما دریافت می شود. برای تحویل مدارک باید به دانشگاه مراجعه کنید.

  2. سلام من سال 98 دانشجوی روزانه بودم فقط یک ترم خوندم بعد از اون ادامه ادامه ندادم انصراف هم ندادم برم جریمه باید بدم?

 123. سلام من در انتخاب رشته بدون کنکور۱۴۰۰ دانشگاه علمی کاربردی شرکت کردم و قبول شدم ولی هیچ گونه ثبت نامی در دانشگاه قبولی انجام ندادم ولی دانشگاه قبولی باهام تماس گرفته و میگه اگه نمیای ثبت نام باید بیای انصراف بدی و هزینه انصرافم بدی، ایا با وجود اینکه من ثبت نام نکردم چیزی که دانشگاه میگه درسته و من باید طبق گفته آنها عمل کنم یا این کار لازم نیست؟

   1. سلام خسته نباشیداگه جوابم رو بدید ممنون میشم
    من از دانشگاه ازاد انصراف دادم و یه واحد دانشگاه آزاد دیگه قبول شدم شنیده بودم که اینجوری هزینه انصراف ازم گرفته نمیشه ،درسته؟

     1. جفت دانشگاه هارو با سوابق تحصیلی شرکت کردم،یعنی هزینه ازم گرفته میشه؟

     2. سلام من ارشد پژوهش هنر دوره مجازی دانشگاه تهران قبول شدم اما وقتی کارنامه اومد دوره های روزانه هم قبول شده بودمداما برای انتقال به دوره های روزانه باید ثبت نام میگردم همین رشته مجازی و شهریه پرداخت میگردم حالا که پرداخت کردم اما پشیمون شدم میشه انصراف داد و شهریه رو پس گرفت یا اگر بخام انتقالی بگیرم و انتخاب واحد نکنم همه شهریه رو باید پرداخت کنم

    1. سلام،من ورودی مهر ۹۸ دانشگاه پیام نور اهواز هستم ،رشته علوم تربیتی،فقط یک ترم خوندم و دانشگاه ول کردم دیگه نرفتم سراغش،الان اگه برم بخوام انصراف بدم چقد ازم جریمه میبرن؟ممنون از پاسخ گویی

     1. سلام
      یک و نیم برابر شهریه ثابت یک ترم از شما به عنوان جریمه دریافت میشود.

   2. سلام،من ورودی مهر ۹۸ دانشگاه پیام نور اهواز هستم ،رشته علوم تربیتی،فقط یک ترم خوندم و دانشگاه ول کردم دیگه نرفتم سراغش،الان اگه برم بخوام انصراف بدم چقد ازم جریمه میبرن؟ممنون از پاسخ گویی

  1. سلام وقت بخیر میخاستم بپرسم برای انصراف از تحصیل چیکار باید بکنم من سه ترم ثبت نام کردم والان باید ترم ۵باشم ولی از ترم سه به بعد دیگه دانشگاه نرفتم میخایتم الان انصراف بدم من باید چطور برای انصراف اقدام کنم وچه هزینه ای دارد

   1. سلام
    برای روند اداری باید از آموزش دانشگاه و سیستم دانشجویی درخواست دهید که بر اساس نوع دانشگاه شرایط روند متفاوتی دارد. هزینه انصراف هم بسته به نوع دانشگاه متفاوت است.

   2. سلام میخواستم بپرسم که اگر در تاریخی که سازمان سنجش اعلام کرده برای انصراف انجام نشه و موقع اعلام نتایج کنکور انصراف بدیم حق ثبت نام تو دانشگاه بعدی رو داریم یا خیر

    1. سلام
     زمان ثبت نام به مشکل بر می خورید و حتما باید فرم و نامه انصراف در تاریخ مشخص شده ارائه دهید و در صورت عدم رعایت شرایط شما را ثبت نام نخواهند کرد.

 124. سلام، من الان ترم سوم ارشدم از پردیس خودگردان ، انتخاب واحدم کردم ولی میخوام انصراف بدم 1- چقدر باید جریمه بدم؟ 2- از زمان انصراف به مدت یک سال معافیت دارم ؟

  1. سلام
   شهریه ثابت ترم های باقیمانده از شما دریافت می شود.
   بابت سربازی یکسال زمان دارید.

  2. سلام
   من ثبت نام موقت دانشگاه آزاد رو انجام دادم اما هنوز شهریه ثابت رو پرداخت نکردم و انتخاب واحد نشدم بخاطر مبلغ بالای شهریه منصرف شدم سوالم اینه آیا مشمول قوانین انصراف میشم؟(باتوجه به اینکه هنوز مدارک کارشناسیم رو تحویل دانشگاه ندادم و فقط همون ارسال مدارک و فرم ها بصورت اینترنتی بوده)

 125. سلام.من ۳۰شهریور امسال از آزاد انصراف دادم.میتونم سال بعد کنکور شرکت کنم؟اگه نتایج و ثبت نام ها تا آخر شهریور معلوم نشد باید سربازی رو ثبت نام کنم؟

  1. سلام
   در صورتی که اولین انصراف شما باشد مشکلی بابت ثبت نام مجدد نخواهید داشت. برای سربازی باید قبل از اتمام مهلت یکساله در صورتی که ثبت نام دانشگاه با تاخیر انجام شود دفترچه ارسال کنید که وارد غیبت نشوید

   1. سلام من رشته مهندسی مواد و متالورژی تبریز دوره محازی دولتی قبول شدم ثبت نامم نکردم.ایا نیاز به انصراف هست؟؟؟
    چون میخام سال بعدکنکوربدم،محدودیتی نداره؟

   2. سلام من رشته م طراحی و دوخت هست اهل اردبیل هستم من مهرماه دانشگاه فنی حرفه ای فاطمی قبول شدم اما شبانه ولی من ب علت وضعیت مالی بدم قادرب پرداخت شهریه نیستم ومیخوام حتما روزانه قبول شم باتوجه ب اینکه مهرماه نرفتم ومیخوام نوبت دوم یعنی بهمن ماه ثبت نام کنم مشکلی برام پیش نمیادچون شبانه م و ترم مهرماهو نرفتم؟میخوام توهمون دانشگاه روزانه قبول شم ب نظرتون بهمن ماه روزانه قبول میشم؟ وچون مهرماه نرفتم مشکلی ک پیش نمیاد؟

    1. سلام
     برای ورودی بهمن ماه معمولا پذیرش مجزا ندارند و شما باید برای مهر سال بعد یا بهمن ماه سال بعد برنامه ریزی کنید.

    2. سلام خسته نباشید
     من سال ۹۷ دانشگاه دولتی رفتم و در ترم ۱ انصراف دادم وبهمن ماه وارد دانشگاه ازاد شدم و الان ترم ۶ هستم میخواستم بدونم ایا میتونم از دانشگاه ازاد انصراف بدم وبرای شرکت در دانشگاه افسری اقدام کنم
     واینم بگم امتحان دانشگاه افسری جدا از کنکور سراسری میباشد
     ممنون میشم اگه جواب بدید

 126. سلام من ثبت نام اینترنتی کردم ولی هنوز حضوری نرفتم دانشگاه ثبت نام کنم الان اگه پشیمون بشم چه اتفاقی میوفته ؟

   1. سلام ببخشید در مورد انصراف و تحصیل مجدد تو کارشناسی پیوسته سقفی وجود داره؟
    الان من فرصت دارم ک تا ترم ده انصراف بدم و دوباره دانشگاه برم؟ انصراف اولمه. ترم هفتم الان، میخوام شهریور ۱۴۰۱ انصراف بدم.

 127. سلام وقتتون بخیر من ورودی ۹۹ دانشگاه روزانه بودم ثبت نامم کردم ولی ب دلایلی نتونستم تو کلاسا شرکت کنم همون طوری رها کردم الان دانشگاه وضعیتم رو انصراف زده خواستم بپرسم دانشگاه هزینه انصراف ازم میگیره امسال میتونم کنکور سراسری شرکت کنم؟

  1. سلام
   هزینه معادل شهریه شبانه ترم هایی که مشعول به تحصیل بودید از شما دریفات می شود.

 128. سلام آیا میتوان رشته در مقطع کارشناسی که در دانشگاه آزاد قبول شده ایم نرویم و سال بعد همین رشته را بدون کنکور ثبت نام کنیم؟

 129. با سلام وقتتون بخیر من دانشجوی ترم 6 پرستاری تعهدی هستم به رستم علاقه ندارم اگه بخوام انصراف بدم باید چقدر بپردازم ؟ این هم اضافه کنم قبلاً هم یک بار از پیام نور انصراف دادم با توجه به این شرایط میتونم بعد از انصراف در آزمون های استخدامی تربیت معلمی ثبت نام کنم ؟ تو را خدا جواب بدین خیلی ممنونم

  1. سلام
   در دانشگاه دولتی هزینه معادل واحد های شبانه یا خودگردان ازشما دریافت میشود. اگر کارت پایان خدمت یا معافیت دائم داشته باشید برای فرهنگیان مانعی ندارید.

 130. با سلام وقتتون بخیر من دانشجوی ترم 6 پرستاری تعهدی هستم اگه بخوام انصراف بدم باید چقدر بپردازم ؟

 131. سلام وقت بخیر. من کارشناسی نفت دانشگاه آزاد دارم .تو کنکور ارشد ۹۷ روزانه قبول شدم (رشته مهندسی شیمی) .ترم اول رو خوندم ولی در ترم دوم انصراف دادم . خدمت سربازی را هم تموم کردم . باز با این شرایط می توانم ارشد روزانه نفت ادامه تحصیل دهم . با تشکر .

 132. سلام
  من یکبار بعد از قبولی در کنکور از پیام نور انصراف دادم، الان که کارشناسیم تو دانشگاه روزانه تموم شد ، می تونم مجدد در ازاد یا پیام نور ثبت نام کنم و معافیت تحصیلی بگیرم ؟

 133. سلام.من در کنکور 1400اشتباه انتخاب رشته کردم و فقط یک کد محل یعنی پرستاری روزانه قبول شدم درخواست رفع محرومیت هم دادم سنجش.اگر موافقت کنند می توانم از ترم اول انصراف بدم.اگر موافقت نشه مشکل چطوری حل میشه.در ضمن فاصله شهر سکونتم تا دانشگاهم حدود 1500کیلومتره وچون دخترم رفتن برام سخته.لطف کنید راهنمایی کنید.

  1. سلام
   مشکلی بابت انصراف ندارید. از طریق کارنامه سبز هم می توانید برای سایر گزینه ها اقدام کنید.

 134. سلام من این ترم ترم 9 پیام نور رشته روانشناسی هستم (ورودی 96) تا الان دو ترم مرخصی گرفتم و بیشتر از 100 واحد هم پاس کردم و تا شهریور 1401 معافیت تحصیلی دارم. اگه کنکور 1401 بدم و پرستاری روزانه قبول بشم میتونم برم اونو بخونم یا باید برم سربازی؟

   1. سلام وقت بخیر
    بنده دانشگاه فنی وحرفه ای روزانه قبول شدم وترم یک هستم (کارشناسی ناپیوسته) اگه بخام انصراف بدهم آیا سال بعد میتونم تو کنکور کاردانی به کارشناسی دوباره شرکت کنم یا محروم میشم؟

    1. سلام
     افرادی که روزانه قبول بشن سال بعد روزانه محروم هستند و باید با سازمان سنجش بابت رفع محرومیت مکاتبه کنند شما باید سریعتر بابت درخواست رفع محرومیت اقدام کنید.

 135. سلام من دانشجوی ترم دوم پیام نور رشته مدیریت بازرگانی هستم
  من خواهان این هستم که در سال ۱۴۰۱ بعد کنکور سراسری رشته مدیریت بازرگانی رو در دانشگاه سراسری(ملی)برم و پیام نور را انصراف بدم
  ایا همچین چیزی ممکنه؟

  1. سلام
   من ورودی ۱۴۰۰روزانه هستم و قصد انصراف دارم اگر سال۱۴۰۲کنکور بدم میشه بعد از اعلام نتایج نهایی انصراف بدم یا حتما باید قبل از اعلام نتایج باشه

   1. سلام
    دانشجویان دوره روزانه باید بعد از ثبت نام کنکور در تاریح حدودی 20 اسفند ماه از دانشگاه انصراف دهند.

 136. سلام من یبار باسهمیه ایثارگران و با سوابق تحصیلی دانشگاه غیرانتفاعی قبول شدم اما ترم یکم پاس نکردم امسالم پیام نور با سوابق و سهمیمم اعمال شده چون تو فرم انتخاب سراسری بود قبول شدم
  سال دیگ اگر بخام کنکور بدم سهمیه ایثارگرانم هست؟با اینک روزانه قبول نشدم یبار غیرانتفاعی قبول شدم یبارم پیام نور غیرانتفاعیو ترم یکو نرفتم الان پیام نورم

 137. سلام من سال 99 با سوابق و اعمال سهمیه دانشگاه غیرانتفاعی قبول شدم و اینترنتی ثبت نام کردم اما حتی ترم اولم پاس نکردم ایا باید انصراف بدم و جریمه بدم مدارکمم دست خومه

  1. سلام من کنکور دادم رشته فنی و حرفه ای داشنگاه روزانه ممسنی قبوب شدم و ترم ص هستم آیا میتونم انصراف بدم و برم داشنگاه آزاد شر خودمون؟

 138. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی حقوق پیام‌نور بودم و سال ۹۸ انصراف دادم
  مجددا رشته بدون ازمون فقه و حقوق اسلامی ثبت نام کردم
  امکان تطبیق وجود داره بعد از گذشت دوسال ؟؟

  1. سلام
   دانشگاه آژاد بابت تطبیق واحد از سایر دانشگاه پیام نور خیلی همکاری نمی کند.

  2. سلام من دکتری دعوت به مصاحبه شدم درصورت قبول شدن و ثبت نام نکردن در دانشگاه چون کد دانشجویی صادر میشه باید انصراف بدم و هزینه پرداخت کنم؟

 139. سلام خسته نباشید ببخشید من رشته زیست سلولی مولکولی دانشگاه روزانه قبول شدم الان بعد از کلی تحقیق فهمیدم بازار کارش افتضاحه میخوام سال دیگه کنکور بدم اگه یا درخواست لغو محرومیت موافقت نشد میتونم سال دیگه شبانه برم یا آزاد ممنون میشم راهنماییم کنید

 140. سلام ببخشید من پسرم ۵ترم فیزیک مهندسی(کارشناسی پیوسته) تو دانشگاه شبانه خوندم بعد انصراف دادم،کنکور دادم و رشته تربیت بدنی(کارشناسی پیوسته) یک ترم تو دانشگاه شبانه خوندم،دوباره انصراف دادم کنکور دادم از رشته فرهنگیان آموزش تربیت بدنی قبول شدم روزانه اش،میتونم ثبت نام کنم و بخونم؟یکیم از سربازی معاف میشم؟

 141. سلام وقت بخیر
  بنده یبکار از دانشگاه انصراف دادم الان هم میخام دانشگاه ازاد ثبت نام کنم که کار های پدیرش برای سربازی رو انجام بدم
  میخواستم بدونم میتونم برای کنکور 1401 کنکور بدم و دانشگاه روزانه برم؟؟

 142. سلام وقت بخیر
  بنده یبکار از دانشگاه انصراف دادم الان هم میخام دانشگاه ازاد ثبت نام کنم که کار های پدیرش برای سربازی رو انجام بدم
  میخواستم بدونم میتونم برای کنکور 1401 کنکور بدم و دانشگاه روزانه برم؟؟

 143. سلام خسته نباشيد من امسال پزشكي آزاد نجف آباد نوبت بهمن قبول شدم ،امكانش هست بدون انصراف از دانشگاه سال ديگه هم كنكور بدم ؟

   1. سلام من دانشجوی ترم دو دوره روزانه ارشدم و به خاطر پاره ای از مشکلات می‌خوام برای مدتی درسمو بزارم کنار و بعد از مدتی که هنوز مدت زمانش مشخص نیست دوباره به درسم تو همون رشته و دانشگاه سابق ادامه بدم. میخواستم بدونم اگه من انصراف موقت بدم آیا بعدا میتونم دوباره به درسم ادامه بدم یا کلا محروم میشم؟ .و اگه کلا بدون اینکه انصرافمو ثبت کنم دانشگاه رو ول کنم، و بعد از چند سال برم میزارن به درسم ادامه بدم؟. لطفا راهنماییم کنین تو بد دو راهی گیر کردم. ممنون میشم

 144. سلام. من سال ۹۶ پذیرش براساس سوابق تحصیلی پیام نور شرکت کردمو رشته روانشناسی دانشگاه پیام نورشبستر قبول شدم ثبت نام کردمو یک ترم هم شهریه دادم ولی مشکلی پیش اومد و ادامه ندادم حتی نرفتم انصراف بدم و همونجوری موند. تا اینکه امسال دوباره سوابق تحصیلی پیام نور نام نویسی کردمو اینبار مشاوره پیام نور خسروشهر قبول شدم و حالا میخوام مشاوره خسروشهر ثبت نام کنم. سوالم اینه آیا من لازمه برم شبستر و انصراف بدم بابت سالهایی که قبلا نرفتم باید جریمه ای بپردازم؟ من ترم دو میخوام تغییر رشته بدم به روانشناسی با توجه به اینکه قبلا این رشته رو پذیرفته شده بودمو انصراف دادم میتونم این تغییر رشته رو انجام بدم؟

 145. سلام
  من امسال روزانه قبول شدم ایا می توانم کنکور 1402 شرکت کنم و قبل از ثبت نام کنکور 1402 از دانشگاه انصراف بدهم و روزانه قبول شوم ؟
  لطفا پاسخ دهید با تشکر

  1. سلام
   شما باید تا تاریخ خدودی 20 اسفند سالی که می خواهید ثبت نام کنکور انجام دهید از دانشگاه انصراف دهید.

 146. سلام من سال ۹۹ دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم یک ترم انتخاب واحد کردم یک ترم هم مرخصی گرفتم و در سال 1400 برای بار سوم کنکور دادم.الان میخوام برای بار چهارم کنکور (1401) بدم باید این دو ترم پیش رو چه کار باید کنم؟ خواهش میکنم جواب بدید.من پسرم

  1. سلام
   نیازی به انصراف از دانشگاه پیام نور ندارید. پیشنهاد می کنم در صورتی که سربازی نرفتید و کارت پایان خدمت ندارید تا زمان پذیرش قطعی در رشته مورد علاقه و زمان ثبت نام از دانشگاه انصراف ندید.

 147. سلام من سال ۹۹ پیام نور ثبت نام کردم یک ترم انتخاب واحد کردم و در امتحان ها شرکت نکردم یک ترم هم مرخصی گرفتم و سال ۱۴۰۰ برای بار سوم کنکور دادم الان میخوام برای بار چهارم (۱۴۰۱) کنکور بدم باید این دو ترم پیش رو چی کار کنم ؟ در ضمن من پسرم

 148. سلام خسته نباشید۔من دانشجوی ترم ۶رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور هستم تا الان ۵۲واحد پاس کردم۔برا این نیمسال هم ۲۰واحد انتخاب کردم۔خواستم بدونم برای شرکت در کنکور۱۴۰۱ از لحاظ نظام وظیفه مشکل داره یانه؟؟؟ تا سال ۱۴۰۳معافیت تحصیلی دارم

   1. سلام، من پزشکی شهریه پرداز میخونم، میتونم دوباره سال دیگر شرکت کنم و دوباره پزشکی قبول شم اما روزانه؟ و اینکه قبلا 2 بار بدون ثبت نام کامل و پرداخت شهریه انصراف دادم از دانشگاه پیام نور که 2 سال ازش میگذره و این بار میشه انصراف سومم،مشکلی بابت انصراف و قبولی روزانه ندارم؟ممنون از پاسخگوییتون

 149. سلام
  در صورتی که یک بار لیسانس گرفته باشیم و برای بار دوم برای لیسانس دانشگاه ازاد ثبت نام کنیم، در صورت انصراف توی لیسانس دوم ایا باز هم از یک سال مهلت معرفی نظام وظیفه برخوردار میشیم؟

 150. سلام من دانشگاه روزانه قبول شدم و به دلایلی میخوام یکی دو ماه دیگه انصراف بدم یعنی قبل از پایان ترم اول برای این کار باید جریمه بدم؟

 151. سلام
  من پارسال دانشگاه پیام نور،رشته کارشناسی علوم سیاسی ثبت نام کردم و دوترم مرخصی گرفتم
  امسال پزشکی دانشگاه آزاد قبول شدم
  اگر از پیام انصراف بدم
  ۱_میتونم از دانشگاه آزاد ۲ترم مرخصی بگیرم؟
  ۲_ سال بعد اگر روزانه یا پردیس قبول شم میتونم از آزاد انصراف بدم و اونجا ثبت نام کنم
  ۳_ اگر نمیتونم بار دوم انصراف بدم و دوباره دانشگاه ثبت نام کنم، ایا راهی هست که هم بتونم ازاد امسال و ثبت کنم و از دست ندم و هم سال بعد روزانه ثبت نام کنم؟

  1. سلام
   در دانشگاه آزاد در صورتی که تا دو ترم مراجعه نکنید اجازه ثبت نام به شما داده می شود.

 152. سلام ببخشید من سال پیش پیام نور قبول شدم و یک ترم هم رفتم دانشگاه ولی حالا انصراف دادم میخواستم ببینم همین برگه انصراف از دانشگاه رو بفرستم دانشگاهی که الان قبول شدم دیگه این برگه انصراف حکم معافیت تحصیلی رو داره

 153. سلام خوب هستید من سال ۹۵ دوره روزانه قبول شدم یه ماه هم رفتم بعد نرفتم انصراف دادم بعد از اون سال ۹۹ مهر ماه رفتم حصوری دانشگاه که مدارکم رو بگیرم و تماس گرفتم و انصراف دادم اما کتبی چیزی ننوشتم اصل ریز نمرات و کپی مدارک پیش و دیپلم را دادن بهم
  الان کنکور ۱۴۰۰ قبول شدم روزانه تهران اما باید یه فرم که تا اسفند ۹۹ پر میکردم تحویل اموزش پرورش محل فارع التحصیلی بدم وگرنه قبولیم حذف میشه الان باید برم دانشگاه اولیه که قبول شدم ۹۵ یا نیازی به فرم نیس یا قبولیم لغو میشه

 154. سلام
  ببخشید من می خوام برای بار چهارم کنکور بدم، در پیام نور 2 ترم اول رو مرخصی گرفتم حالا اگه بعد 2 ترم دیگه کنکور قبول بشم و انصراف بدم مشکلی از بابت نظام وظیفه پیش نمیاد؟ چون شنیدم میگن فقط تا ترم 4 می تونی انصراف بدی؟!
  و اگه مشکلی نباشه می تونم این 2 ترم بعدی رو اصلا به دانشگاه مراجعه نکنم و شهریه ندم ولی امکانش باشه اگه کنکور قبول نشدم بتونم تو پیام نور ادامه بدم و اگه قبول شدم نظام وظیفه مشکلی نداشته باشه؟
  خیلی ممنون

 155. یا سلام من در آزمون نود و سه سراسری مهندسی صنایع قبول شدم و نود و پنج واحد پاس کردم و مدرک کاردانی معادل گرفتم تا برم خدمت سربازی به دلایل مشکلات که 68واحد رو برام ثبت کردند الان باز کنکور دادم همونجا همون رشته قبول شدم آیا میتونم ادامه ی اون نود و پنج واحد پاس شدم رو که نمراتمم زیر دوازده نبوده رو بدم یا باید حتما دوسال ادامه رو بخونم چون برخی نمرات و دروس رو چون از سقف معادل کاردانی که 68واحد هست رو ثبت نکردن
  با تشکر
  لطفاً پاسخ منو بدید خیلی مهمه برام

 156. سلام من دیپلم سال تحصیلی ۹۹-1400رشته تجربی.کنکور زبان دادم و دانشگاه روزانه قبول شدم اگر ثبت نام نکنم مشکلی برای معافیت تحصیلی ام پیش نمی آید؟و می تونم در سال ۱۴۰۲ کنکور بدهم و در دانشگاه فرهنگیان قبول شوم؟

 157. سلام بنده پارسال پشت کنکور بودن و اصلا انتخاب رشته نکردم
  امسالم کنکور دادم و انتخاب رشته کردم از سراسری مردود شدم ولی آزاد زیست فناوری و حقوق آوردم البته سهمیه ۵ درصدم دارم
  میتونم امسال بدون کنکور برم آزاد بعد کنکور بدم ؟
  یکیم میشه دوباره از سهمیم استفاده کنم و برم سراسری یا دیگ نمیشه سهمیه استفاده کرد
  جواب بدین خیلی خوشحال میشم

 158. سلام وقت بخیر…
  من دانشجوی ترم ٣ دانشگاه دولتی(روزانه) هسم… میخوام توی کنکور سال بعد شرکت کنم… چ شرایطی داره؟

  حتما باید همین الان انصراف بدم یا میشه موقعی ک یک رشته دیگ قبول شدم و خداسم ثبت نام کنم ازین رشته انصراف بدم؟

 159. سلام وقت بخیر، بنده دانشجوی دانشگاه غیرانتفاعی هستم و یک ترم دیگه تا پایان کارشناسی دارم اما امسال کنکور دانشگاه فرهنگیان قبول شدم… میتونم ترم آینده رو مرخصی بگیرم تا کارشناسیم تموم بشه و بعد وارد فرهنگیان بشم یا باید حتما انصراف بدم؟هیچ راهی وجود نداره ؟

 160. سلام وقتتون بخیر
  امسال روزانه قبول شدم میخام انصراف بدم کنکور روزانه ها بتونم شرکت کنم تو کانتا نوشتین با سازمان سنجش مکاتبه کنید جواب بقیه به چه صورت هست دقیق تر توضیح میدین لطفا

 161. سلام من سال 97 در یکی از رشته های کاردانی بدون کنکور دانشگاه ازاد تحصیل میکردم که انصراف دادم و کنکور 98 رو شرکت کردم و سراسری پذیرفته شدم و الان فارغ التحصیل کاردانی سراسریم. سوالم اینه ایا امکانش هست امسال دوباره در دانشگاه ازاد شرکت کنم و انصراف بدم تا در کنکور 1401 شرکت کنم؟ و اینکه بالا نوشته دوبار مجاز به انصرافید ولی فقط بار اول میشه ادامه تحصیل داد یعنی اگه من بعد از قبولی دانشگاه سراسری 1401 هم انصراف بدم باز نمیشه ادامه تحصیل داد؟

 162. عرض سلام و ادب.وقتتون بخیر
  بنده سنوات تحصیلیم(۵ساله کارشناسی پیوسته شبانه) تموم شده.میخواستم بدونم ۱:قبل اینکه به کمیسیون مواردخاص درخواست تمدید سنوات بدم ؛ اگر انصراف بدم میتونم از معافیت یکساله بعد انصراف استفاده کنم واسه شرکت در کنکور سراسری(ورودی مهر۹۵؛ ۳ ترم مرخصی داشتم)؟
  ۲:در صورت موافقت کمیسیون برای تمدید سنوات؛ سال آینده میتونم تو کنکور سراسری شرکت کنم؟
  ۳:همزمان با سربازی میتونم تو کنکور سراسری شرکت کنم؟
  ۴:اگر کسی پایان خدمت داشته باشه: محدودیتی تو دفعات انصراف از دانشگاه داره؟
  عذر میخوام طولانی شد ممنون میشم جواب بدید. ان شاءلله همیشه سالم و سلامت باشید.
  اجرتون با خدا.

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   در صورت انصراف مهلت یکساله به شما داده می شود.
   همزمان با سربازی در صورت عدم غیبت می توانید در کنکور شرکت کنید و ایست خدمت بزنید. در صورت داشتن کارت پایان خدمت مشکلی بابت تعداد دفعات انصراف ندارید. البته برای دانشگاه روزانه محدودیت دارید

 163. سلام،ببخشید من دانشگاه پیام نور قبول شده بودم چند ماه پیش و ثبت نام کردم،بعدش انصراف دادم و رفتم خدمت،الان اگه بخوام ایست خدمت بزنم دوباره میتونم برگردم به تحصیل در دانشگاه پیام نور؟در مقطع کارشناسی ارشد

   1. سلام خسته نباشید ببخشید من امسال رشته ی مورد علاقم رو تو دانشگاه غیرانتفاعی ارشاد تهران قبول شدم همه چی اوکیه ولی مشکلی که هس اینه که مدرکش برای کشور آلمان خیلی معتبر نیس یعنی کلا همه ی غیرانتفاعیا به همین شکله و هم اینکه ویژه خواهرانه😑 اما خب من نمیخوام خونه بمونم میتونم اینو ثبت نام کنم برم تا ورودی بهمن دانشگاه آزاد ثبت نام کنم و از این انصراف بدم؟؟!

   2. سلام خسته نباشید.
    من ۹۷ کنکور دادم و قبول نشدم یک سال پشت کنکور موندم. و سال ۹۸ دانشگاه کاشان تربیت بدنی روزانه قبول شدم.
    الان تا قبل بهمن اگر از دانشگاه انصراف بدم می تونم کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم ؟ ایا چون پسرم برام مشگل خدمت سربازی پیش نمیاید.
    چون یک سال پشت کنکور موندم برام این سوال پیش اومده.
    خیلی ممنون میشم جوابمو بدید خیلی برام مهم و حیاتیه

   3. سلام وقت بخیر من دانجشو انصرافی دانشگاه ملی بودم الان متونم در حین سربازی کنکور بدم مدرک دیپلم دارم و کارشناسی انصراف دادم ایست سربازی میزنن اگر کنکور شرکت‌کنم ؟

   4. سلام من چند ماه پیش از دانشگاه دولتی روزانه انصراف دادم و برای مهر ماه انتخاب رشته بدون آزمون انجام دادم و الان دانشگاه دولتی شبانه قبول شدم، میخواستم بپرسم اگه دانشگاه ثبت نام نکنم برام دوباره انصراف از تحصیل حساب میشه؟

   5. سلام من سال ۹۹ پیام نور ثبت نام کردم یک ترم انتخاب واحد کردم و در امتحان ها شرکت نکردم یک ترم هم مرخصی گرفتم و سال ۱۴۰۰ برای بار سوم کنکور دادم الان میخوام برای بار چهارم (۱۴۰۱) کنکور بدم باید این دو ترم پیش رو چی کار کنم ؟ در ضمن من پسرم

   6. سلام من ترم سوم ینی دی ماه بعداز انتخاب واحد ازدانشگاه انصراف دادم . ولی توی سامانه سجادثبت نکردم . کنکور1400شرکت کردم و دولتی روزانه قبول شدم
    1- آیا جریمه سه ترم باید پرداخت کنم؟ ترم سوم رو فقط انتخاب واحدکردم همین
    2- الان انصراف و توی سجاد ثبت کردم و قطعی شد وتسویه هم بکنم بعد برای ثبت نام توی دانشگاه قبولیم اقدام کنم آیا مشکلی تو دانشگاه جدید ندارم؟ آیا قبولیم باطل میشه؟

  1. باسلام بنده طبق سوابق تحصیلی وباسهمیه ی ایثارگری۵%مجازدریکی ازرشته های روزانه شدم من به این رشته هایی که طبق سوابق تحصیلی انتخاب میشوند علاقه ندارم اگردردانشگاه ثبت نام نکنم میتوانم سال ۱۴۰۱درکنکورسراسری ثبت نام کنم و ازاین سهمیه ی ایثارگری۵%برای دانشگاه های شهریه پرداز یاآزاد استفاده کنم یابایدحتمن دررشته ای که مجازشده ام ثبت نام کنم وبعدانصراف بدهم تادوباره بتونم ازاین سهمیه ی ایثارگری استفاده کنم میشه بدون ثبت نام دردانشگاه دوباره ازسهمیه ی ایثارگری استفاده کنم خواهش میکنم راهنمایی کنید

  2. سلام دانشگاه انصراف داده خب الان سربازی هس در حین سربازی کنکور بده متونه دانشگاه قبول شد بره دانشگاه و خدمت مرخصی میدن و کنکور سراسری بده

  3. سلام
   بنده سال۹۹ دانشگاه آزاد ثبت نام کردم بعد ۲ ترم مرخصی با قبولی در رشته فوریت نیمسال دوم در کنکور ۱۴۰۰ انصراف دادم
   از آنجایی ک شنیدم بهمن ماه باید درخواست معافیت تحصیلی(برای بار دوم)بدم آیا اگر در این مدت(این مدت یعنی مهرماه تا بهمن) در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد یا فرهنگیان قبول شوم میتوانم از فوریت انصراف بدم و در یکی از این دو رشته ثبت نام کنم؟

  1. سلام وقت بخیر
   من دانشگاه پیام نور قبول شدم و نمیخوام شرکت کنم… آیا اگر ثبت نام کنم و انصراف بدم، به خانواده اطلاع میدهند؟

  2. سلام من ترم سوم ینی دی ماه بعداز انتخاب واحد ازدانشگاه انصراف دادم . ولی توی سامانه سجادثبت نکردم . کنکور1400شرکت کردم و دولتی روزانه قبول شدم
   1- آیا جریمه سه ترم باید پرداخت کنم؟ ترم سوم رو فقط انتخاب واحدکردم همین
   2- الان انصراف و توی سجاد ثبت کردم و قطعی شد وتسویه هم بکنم بعد برای ثبت نام توی دانشگاه قبولیم اقدام کنم آیا مشکلی تو دانشگاه جدید ندارم؟ آیا قبولیم باطل میشه؟

  3. سلام خسته نباشید 🌹
   الان جواب نهایی کنکور اومده من دانشگاه روزانه قبول شدم ولی میخواهم کدرشته های بعد که انتخاب کردم برم،چطور انصراف بدم لطفا اگر میشه راهنمایی کنید…
   ❤️

   1. سلام
    باید از طریق مکاتبه با دانشگاه مبدا و مقصد به صورت دانشجو انتقالی اقدام کنید.

 164. سلام وقت بخیر آیا میشود سهمیه کسی که می‌خواهد از دانشگاه پزشکی انصراف بدهد بخریم؟

 165. من از یک رشته شبانه انصراف دادم و امسال قصد دارم درشته ی دیگری به صورت شبانه ثبت نام کنم و همزمان با تحصیل در کنکور۱۴۰۱ شرکت کنم
  تا به حال از سهمیه دوره روزانه خودم استفاده نکرده ام
  میخواستم بدونم در صورتی که در کنکور ۱۴۰۱ پذیرفته بشم اینکه دوبار از رشته های شبانه انصراف دادم ایا برای ادامه تحصیلم مشکلی ایجاد میکنه؟ و اصلا خانم ها محدودیت دفعات انصراف دارند؟ممنون

  1. در صورتی که سهمیه ایثارگری نداشته باشید و با سهمیه مناطق در کنکور شرکت کنید مانعی ندارد. و محدودیتی بابت دفعات انصراف نخواهید داشت.

 166. سلام
  قبلا یک بار از پیام نور انصراف دادم
  الان میخواهم از دانشگاه دولتی انصراف بدم
  آیا میتونم دانشگاه افسری ثبت نام کنم ؟ ( با توجه به ۲ بار انصراف )
  ممنون از پاسخگوییتون

  1. سلام اگر کمتر از 40 واحد پاس کرده باشید و سایر شرایط را داشته باشید مانعی ندارد.

  2. سلام من امسال دانشگاه پیام نور قبول شدم . اگر ثبت نام کنم و دانشگاه برم میتونم سال دیگه دوباره کنکور بدم واگه دانشگاه دولتی قبول شدم از پیام نور انصراف بدم و برم دانشگاه دولتی

  3. سلام من سال 98-99 پیامنور بودم 99انصراف دادم سال 99-400 شبانه رفتم بعد از ترم یک شبانه دوباره انصراف دادم ولی هنوز تاریخ یک سال فراغت انصراف اولیم تموم نشده، نمیشه انصراف دومی رو پاک کنم؟
   اگه میشه میخوام الان برم خدمت 1401کنکور بدم و اگه روزانه قبول شم نمیشه ایست خدمت بگیرم؟
   اگه نمیشه بعد خدمت مشکلی از لحاظ محرومیت ندارم برای قبولی در فرهنگیان؟
   (بعد از خدمت 23/5سالم میشه)

 167. با سلام.بتده سال 98 دانشجوی پیام نور بودم و کنکور دادم و انصراف دادم و برق غیر انتفاعی میخونم و ترم 5 هستم.میخواستم بدونم آیا میتونم سال دیگه کنکور بدم و به رشته برق دانشگاه دولتی برم و واحد هامو تطبیق بزنم??
  خدمت نرفتم
  ایا راهی داره که بتونم این کارو بدون خدمت رفتن انجام بدم؟؟؟

  1. سلام خسته نباشید
   اگه از دانشگاه غیرانتفاعی بعد گذروندن دو ترم انصراف بدیم میتونیم تو یه دانشگاه دیگه ادامه همون رشته رو بخونیم؟

  2. سلام وقت بخیر
   من دانشجوی روزانه فنی هستم 1 ترم خوندم ترم دو مرخصی رد کردم بعد الان میخام انصراف بدم ایا محروم میشم از کنکور سال بعد و دوره های روزانه
   بعد الان انصراف بدم یا اسفند ماه؟
   و اینکه جریمه من شده 2 ملیون زیاد نیس بنظرتون؟

   1. سلام
    شما باید تا اسفند ماه انصراف دهید با توجه به سال قبولی مشکلی بابت ثبت نام کنکور ندارید.

 168. سلام.من موقع انتخاب رشته، رشته ای روانشناسی پیام نور انتخاب کردم ولی الان پشیمون شدم میخوام برا کنکور سال دیگ بخونم اگر نتایج اومد و من پیامنور قبول شدم و نرم ثبتنام کنم از کنکور سال بعد محروم میشم ایا؟

   1. سلام
    باتوجه به این که قانون میگه باید در سنوات مجاز انصراف بدید تا بتونید دوباره در یک رشته دیگه ثبت نام کنید و تحصیل مجدد کنید .آیا میتونیم در ترم هشت کارشناسی پیوسته انصراف بدیم و تا مهلت یکسال بعد تاریخ انصراف ثبت نام مجدد انجام بدیم؟

     1. سلام من صنایع غذایی ثبت نام کردم اما هنوز شهریه ندادم و انتخاب واحد نکردم میتونم انصراف بدم و جریمهاش چطوره؟

     2. سلام
      ۲ ترم ارشد غیر انتفاعی قم خواندم امسال دوباره کنکور شرکت کردم غیر انتفاعی دقیقا همون رشته تهران قبول شدم .می تونم دانشگاهمو تغییر بدم بیان تهران؟ درسایی که پاس کردمو می تونم معادل سازی کنم؟ بابت انصراف باید جریمه پرداخت کنم؟

     3. سلام
      معمولا دانشگاه های دولتی تهران برای تطبیق واحد سختگیری می کنند و به احتمال زیاد موافقت نخواهد شد. برای انصراف باید جریمه پرداخت کنید

    1. سلام من دانشجو روزانه ورودی 94 هستم باتوجه به این که تاریخ فارغ‌التحصیلی من اسفند 1400 هست میتونم کنکور کارشناسی 1401 رو شرکت کنم یا نه؟!

   2. سلام من ترم سوم دانشگاه روزانه فنی حرفه ای رشته الکتروتکنیک هستم ااگر تا ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ انصراف بدم و جریمه دانشگاه پرداخت کنم میتوانم کنکور ۱۴۰۱ رشته انسانی دوره ای روزانه فرهنگیان قبول شم برم