دانشگاه

همه‌چیز درباره انصراف از دانشگاه

برخی دانشجویان بعد از ورود به دانشگاه از رشته تحصیلی خود و یا شرایط دانشگاه ناراضی هستند و قصد تغییر رشته یا نوع دانشگاه رادارند. بعضی از دانشجویان با شرایط کنار آمده و رشته موردنظر خود را در مقاطع بالاتر به‌عنوان‌مثال کاردانی به کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا حتی دکتری تغییر می‌دهند. بسیاری از افراد تصمیم به انصراف از دانشگاه گرفته اما با شرایط و چگونگی انصراف از دانشگاه و محرومیت کنکور سراسری و یا تحصیل مجدد و همچنین جریمه‌های انصراف آشنا نیستند. لذا در این مقاله با کلیه شرایط مربوط به انصراف در دانشگاه‌های مختلف اعم از روزانه، شبانه، آزاد، خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی آشنا خواهیم شد. همچنین جریمه‌های مربوط به انصراف از دانشگاه بررسی می‌شود. شما عزیزان می‌توانید در صورت داشتن هرگونه سؤال با گروه مشاور برتر در تماس باشید.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66038128

شرایط انصراف دانشجویان روزانه

انصراف از دانشگاه برای دانشجویان روزانه از اهمیت بالاتری نسبت به سایر دانشجویان در دوره‌هایی مانند شبانه، آزاد و. برخوردار است زیرا انصراف از دوره روزانه می‌تواند منجر به محرومیت دانشجو از کنکور سراسری پیش رو شود. اگر دانشجو با توجه به عدم شناخت قوانین اقدام به انصراف از دانشگاه نماید ممکن است متحمل مشکلاتی مانند از دست دادن رشته در حال تحصیل، از بین رفتن معافیت تحصیلی برای آقایان، هزینه‌های اضافی و … گردد.

شرایط محرومیت دانشجویان روزانه

افرادی که در دوره روزانه پذیرفته شوند و دانشجوی ترم 1 یا 2 هستند یعنی در سال اول تحصیل قرار دارند، در صورت انصراف از انتخاب کد رشته محل‌های دوره روزانه سال پیش رو محروم می‌شوند؛ اما درصورتی‌که بخواهند شانس خود را برای سایر کد رشته محل‌های غیر از روزانه امتحان کنند باید حتماً تا تاریخی که توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود (که معمولاً 20 اسفندماه سال جاری هست) از تحصیل در دوره روزانه انصراف دهند. باید به این نکته توجه داشت که به‌هیچ‌عنوان دانشجوی دوره روزانه حق انتخاب در کد رشته محل‌های غیر روزانه را هم بدون انصراف تا تاریخ ذکرشده نخواهد داشت. حتی ثبت‌نام وی در کنکور سراسری ازنظر سازمان سنجش تخلف تلقی می‌شود.

دانشجویان انصرافی حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبلی خود را به‌هیچ‌عنوان ندارند.

شرایط انصراف بدون محرومیت از دوره روزانه

بر اساس قوانین موجود در سازمان سنجش افرادی که در دوره روزانه پذیرفته‌شده‌اند و به دلیل عدم رضایت از رشته قبولی خود قصد انصراف دارند، می‌توانند محرومیت دوره روزانه سال بعد را برطرف کنند. این افراد باید تا شروع بازه زمانی ثبت‌نام دانشگاه، با سازمان سنجش مکاتبه کرده و در صورت موافقت سازمان سنجش محرومیت قبولی دوره روزانه سال بعد برطرف خواهد شد.

حالت دیگری برای انصراف بدون محرومیت در دوره روزانه وجود دارد. اگر دانشجویی در حال تحصیل درترم سه به بعد باشد و تا تاریخ مشخص‌شده توسط سازمان سنجش انصراف دهد، می‌تواند بدون محرومیت در کنکور شرکت کرده و کد رشته محل‌های روزانه را انتخاب کند. دانشجویان دوره روزانه در صورت انصراف تا تاریخ اعلام‌شده توسط سازمان سنجش هیچ‌گونه منعی برای انتخاب سایر کد رشته محل‌ها غیر از روزانه را ندارند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66038128

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد، شبانه، خودگردان، غیرانتفاعی، پیام نور و علمی کاربردی

دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌های غیر روزانه هیچ‌گونه محرومیت و محدودیتی برای انصراف از دانشگاه در هیچ زمانی ندارند. این افراد در صورت قبولی در رشته موردعلاقه خود و زمان ثبت‌نام دانشگاه از رشته قبل انصراف داده و در رشته قبولی جدید ثبت‌نام می‌کنند. شرایط ذکرشده برای انواع دوره‌های غیر روزانه مانند شبانه، خودگردان، آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی مشترک است. البته شرایط برای آقایان ازنظر قوانین نظام‌وظیفه متفاوت است که در ادامه توضیح داده می‌شود.

قوانین نظام‌وظیفه بعد از انصراف آقایان

بر اساس قوانین سازمان نظام‌وظیفه عمومی آقایان بالای 18 سال مجاز به دو بار انصراف از دانشگاه می‌باشند اما فقط در انصراف اول خود حق ادامه تحصیل خواهند داشت. در صورت انصراف دوم تا یک سال فرصت دارند خود را به سازمان ‌نظام وظیفه عمومی معرفی کنند. این افراد در صورت معافیت سربازی مانند معافیت کفالت، معافیت پزشکی و یا گرفتن کارت پایان خدمت حق شرکت در کنکور و ادامه تحصیل خواهند داشت. دانشجویان که قصد انصراف از تحصیل‌دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که از دیپلم تا دکتری یک‌بار بیشتر مجاز به انصراف از تحصیل و بهره‌مندی از معافیت تحصیلی نیستند.

دانشجویان اخراجی تا زمان گرفتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم حق شرکت در کنکور سراسری و ادامه تحصیل در رشته‌های با آزمون و بدون آزمون را به‌هیچ‌عنوان نخواهند داشت.


حتماً بخوانید: همه‌چیز درباره معافیت تحصیلی


جریمه انصراف از دانشگاه

جریمه انصراف در دوره روزانه و غیر روزانه با توجه به نوع دانشگاه متفاوت هست. همچنین در دانشگاه‌های روزانه هزینه انصراف ممکن است با توجه به ترم جاری محاسبه شود. حتی ممکن است از جریمه‌های انصراف توسط واحد مالی دانشگاه و با توجه به شرایط دانشجو کاسته شود؛ که در ادامه همین مطلب، جریمه‌ها به‌صورت کامل بررسی خواهد شد.

جریمه انصراف دوره روزانه

در دانشگاه دولتی بسته به روزانه یا شبانه بودن دوره تحصیلی میزان پرداخت جریمه متفاوت است. در دوره روزانه اگر فرد در سال اول تحصیل از دانشگاه انصراف دهد هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند. از ترم سه به بعد در دوره روزانه با توجه به رشته تحصیلی، مقطع، محل تحصیل، ترم تحصیل و شرایط دانشجو واحد مالی دانشگاه میزان جریمه را تعیین می‌نماید.

جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

دانشجویان دانشگاه آزاد بر اساس قوانین سازمان سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در صورت انصراف از دانشگاه بر اساس‌ترم در حال تحصیل باید مبلغی را به‌عنوان جریمه پرداخت کنند که برای مقاطع مختلف متفاوت است:

 • کاردانی: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -4)*(نصف شهریه پایه)
 • کارشناسی ناپیوسته: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -4)*(نصف شهریه پایه)
 • کارشناسی پیوسته: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -8)*(نصف شهریه پایه)
 • دکتری حرفه‌ای (دامپزشکی): (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -12)*(نصف شهریه پایه)
 • دکتری حرفه‌ای (دندان‌پزشکی، پزشکی عمومی و داروسازی): کل شهریه پایه نیمسال‌های تحصیلی باقی‌مانده تا اتمام دوره

حتما بخوانید: شرایط ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور


جریمه انصراف از دانشگاه پیام نور، غیرانتفاعی، شبانه، پردیس خودگردان

در دوره شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی دانشجو در صورت انصراف باید 1.5 برابر شهریه ثابت یک‌ترم را پرداخت کنند. در دانشگاه علمی کاربردی یک شهریه ثابت و در دوره پردیس خودگردان شهریه ثابت تمام‌ ترم‌های باقی‌مانده از دانشجو اخذ می‌شود.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66038128

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫157 نظرها

 1. سلام
  من دانشگاه ازاد ثبت نام کردم کد دانشجویی دایم هم گرفتم ولی شهریه پرداخت نکردم … و انتخاب واحد نشده …بعدش رفتم از دانشگاه مدارکمو پس گرفتم …ولی هنوز سیستم اموزشیار رو برام باز می کنه …
  مشکلی بعدا واسم پیش نمیادبعدا اگه دولتی ثبت نام کنم؟

 2. سلام .
  یه سوال.. الان من دانشگاه فرهنگیان قبول شدم .خواستم ببینم اگه برم و برای دانشگاه افسری امام علی علیه السلام اسم نویسی کنم ایا دانشگاه های افسری روزانه حساب میشن و من نمیتونم تو اونها ثبت نام انجام بدم یا نه میتونم تو اونام ثبت نام انجام بدم ؟؟؟؟؟؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  1. سلام
   دانشگاه افسری امام علی روند ثبت نامی جدا از سازمان سنجش و رشته های کنکوری دارد. اما با توجه به اینکه دانشگاه افسری و دانشگاه فرهنگیان شبانه روزی هستند برای ادامه تحصیل به مشکل برخورد می کنید و باید بعد از قبولی از دانشگاه انصراف بدید

 3. سلام خسته نباشید
  من برای دانشگاه غیرانتفاعی ثبت نام غیر حضوری اول و انجام دادم و شهریه ثابتو پرداخت کردم ولی مدارکی به دانشکاه ندادم یعنی ثبت نام حضوریمو هنوز انجام ندادم و اینکه پشیمون شدم نمیخام برم و میخونم برای سال دیگه کنکور و دانشگاه دولتی حالا ایا باید برای انصراف اقدام کنم یانه ؟

  1. سلام به دانشگاه اطلاع بدید که قصد ثبت نام و ادامه تحصیل ندارید . بابت کنکور مجدد مشکلی نخواهید داشت.

 4. سلام اگه نیمسال دوم ورودی بهمن با سوابق تحصیلی پیام نور انتخاب رشته کنیم باز هم میتونیم کنکور بدیم مثل کسانی که ورودی مهر هستند

  1. سلام
   اگر بابت خدمت سربازی مد نظرتون هست اگر انصراف داده باشید با مشکل مواجه می شوید

 5. سلام من دانشگاه ازاد ثبت نام کردم ومدارکمو فرستادم وشماره دانشجویی دایم گرفتم ولی اتتخاب واحد انجام نشده شهریه پرداخت نکردم اما الان پشیمونم …
  ایا واسه انصراف باید هزینه پرداخت کنم؟راهی هست که هزینه پرداخت نکرد ؟چون واقعا توانایی پرداختشو ندارم

 6. سلام وقت بخیر .بنده یکبار دانشگاه پیام نور ثبت نام کرده وانصراف دادم و از معافیت یکساله پس ازانصراف استفاده کردم
  امسال سراسری روزانه قبول شدم و ثبت نام کردم اگر انصراف بدم، میدونم که نمیتونم از معافیت بعد از انصراف استفاده کنم اما آیا بعد از انصراف دوم یکسال فرصت دارم تا خودم رو به نظام وظیفه معرفی کنم یا نه؟

  1. سلام
   بعد از انصراف دوم اجازه ادامه تحصیل نخواهید داشت اما امکان استفاده از بازه زمانی یکساله را دارید

  2. سلام
   در صورت انصراف تا زمان دریافت کارت پایان خدمت اجازه ادامه تجصیل ندارید. اما از زمان یکساله می توانید استفاده کنید

 7. سلام من اگر از رشته مهندسی شیمی پیام نور انصراف بدم میتونم سال بعد که کنکور دادم اگر بخوام همون رشته در همان دانشگاه تحصیل کنم؟ یا چون انصراف دادم دیگه نمیتونم همان رشته را انتخاب کنم؟

 8. سلام خسته نباشید من امسال رشته مهندسی شیمی با سوابق تحصیلی پیام نور قبول شدم وثبت نام کردم اما گفتن که ثبت نام موقت هستش و پیام تایید بیاد و بعد شهریه پرداخت کنم و این که اسکن مدارک انجام نشده و یه تاریخی گفتن که تا اون زمان باید انجام داد اگر من قبل از پیام تایید منصرف بشم این انصراف از تحصیل حساب میشه؟و این که چون همه چیز غیر حضوری چه جوری باید این کارو انجام بدم

 9. سلام
  من ترم اول ۹۹ در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و انتخاب واحد انجام شده و اینکه کلاسهای این ترم هم تازه شروع شده و یه جلسه سپری شده ، حالا اگه بخوام انصراف بدم با توجه به اینکه ترم اولم و تازه کلاسها شروع شده باید هزینه ی انصراف پرداخت کنم؟
  خیلی ممنون و سپاس

 10. سلام من ترم سوم انتخاب واحد کردم ولی بعد انصراف دادم و اموزش درس های ترم سوم رو برام حذف کرد مجددا کنکور دادم روزانه همون دانشگاه ولی رشته دیگری قبول شدم برای دریافت مدارک هزینه ای باید بپردازم یا نه؟؟؟

 11. ارشد دانشگاه ازاد قبول شدم و ثبت نام کردم ولی باتوجه به محیط و شرایط پیش اومده میخوام با سوابق تحصیلی دانشگاه ک قبلا بودم ثبت نام کنم هنوز شهریه رو نریختم و نیمسال اول هم هست . حال میتونم بدون پرداخت جریمه با سوابق تحصیلی دانشگاه ثبت نام کنم

 12. سلام من سال اولم بود که کنکور دادم و انتخاب رشته کردم و دانشگاه پیام نور قبول شدم ولی میخوام دوباره کنکور بدم
  اگه پیام نور ثبت نام نکنم محروم میشم از کنکور1400؟؟

 13. سلام و وقت بخیر
  من چند سال پیش دانشجوی غیرانتفاعی بودم انصراف دادم و بعد رفتم سربازی و کارت پایان خدمت دارم. پارسال کنکور شرکت کردم و الان دانشجوی ترم 3 شبانه هستم و امسال در همین رشته ای که دارم میخونم روزانه اش رو همون دانشگاه قبول شدم اول باید چیکار کنم اول ثبت نام روزانه را انجام بدم و بعد انصراف از رشته قبلی؟ آیا میتونم انصراف بزنم با توجه به اینکه قبلا انصراف زدم؟ آیا جریمه شهریه هم باید بدهم؟ لطفا راهنماییم کنید؟
  تشکر

  1. سلام
   با توجه به اینکه در همان دانشگاه قبول شدید و دوره شبانه بودید نیازی به پرداخت جریمه نیست

 14. سلام من می خوام پشت کنکور بمونم هنوز به دانشگاه پیام نور ثبت نام نکردم الانم که مهلت ثبت نام ورودی مهر تموم شده ایا اگر در بهمن ماه ثبت نام کنم یعنی ورودی بهمن باشم اگر در کنکور 1400 رتبه مورد نظر را به دست بیاورم مشکلی که ایجاد نمی کند یعنی با اونایی که ورودی مهر هستند و می خوان پشت کنکور بمونن با من که ورودی بهمن هستم تفاوتی نداره ؟

 15. سلام دانشجو ترم 5 کارشناسی مهندسی معماری هستم
  چند واحد باید گذرانده باشم تا بتوانم در صورت انصراف مدرک کاردانی دریافت کنم

 16. سلام من دانشجوی دانشگاه آزادهستم اگر بعد پرداخت شهریه ثابت وبدون تحصیل از دانشگاه انصراف بدهم وبه خدمت بروم امکان پس دادن شهریه است

 17. سلام من در دانشگاه علمی کاربردی قبول شدم اگر ثبت نام نکنم انصراف محسوب می شود ؟ ایا باید جریمه پرداخت کنم ؟

 18. ((تعداد انصراف و ثبت نام در صورتی ک مسائل نظام وظیفه مطرح نباشد، مشکلی پیش نخواهد اورد))

 19. ((تعداد انصراف و ثبت نام در صورتی ک مسائل نظام وظیفه مطرح نباشد، مشکلی پیش نخواهد اورد))
  ایا این مطلب درسته؟!

 20. سلام خسته نباشین
  میخواستم بپرسم اگر پردیس قبول شده باشم و کلا نخوام ثبت نام کنم، چه شرایطی داره؟ باید به دانشگاه اعلام کنم؟

 21. سلام وقت بخیر بنده الان ترم 5 دانشگاه روزانه هستم و تنها پایان نامه ام مونده است حالا اگر انصراف بدم چقدر باید جریمه پرداخت کنم؟ آیا راهی وجود دارد جریمه نشوم ؟

 22. سلام ایا منظور نظام وظیفه از یکبار انصراف در دوره روزانه است یا کل دوره ها یعنی اگر من از یک دوره پیام نور و یک دوره روزانه انصراف بدم مشکل سربازی برای شروع تحصیل دررشته جدید ندارم و سوال دیگم اینه که اگ روزانه قبول بشم برای۹۹ و قبل از ثبت نام بتونم سنجش رو راضی به رفع محرومیت روزانه سال۱۴۰۰کنم ایا این انصراف محسوب میشه از دید نظام وظیفه

  1. با سلام
   برای نظام وظیفه انصراف از تحصیل مطرح هست و دوره اهمیتی ندارد.
   در صورتی که در دانشگاه ثبت نام نکنید انصراف محسوب نمی شود.

 23. سلام میخواستم بدونم درصورت قبول شدنم در پرستاری روزانه وعدم ثبت نام دردانشگاه ایااین انصراف محسوب میشود باتوجه به انصرافم ازپیام نوردر تابستان و حق انصراف ازتحصیل فقط یکبار برای صدور معافیت تحصیلی برای سربازی مشکل پیش نمیاد سوال دیگم درباره درخواست رفع محرومیت روزانه سال۱۴۰۰از سایت سنجش هست ایا درصورت صدورمجوز میتونم درروزانه۱۴۰۰شرکت کنم باتشکر

  1. با سلام
   در صورت عدم ثبت نام انصراف محسوب نمی شود.
   اگر سازمان سنجش با رقع محرومیت موافقت کند مشکلی بابت شرکت در آزمون 1400 ندارید.

 24. سلام من چن سال قبل برا دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم فقط برای گرفتن معافیت تحصیلی تا بتونم دوباره کنکور بدم بعد برای دانشگاه روزانه قبول شدم واز دانشگاه پیام نور انصراف دادم الان میخ ام از دانشگاه روزانه انصراف بدم و دوباره کنکور بدم ایا میتونم کنکور ۱۴۰۰ دوباره برم دانشگاه گفتن اگه انصراف بدی باید بری سربازی چطوره قصیه؟

  1. سلام
   در صورت انصراف از دانشگاه روزانه برای بار دوم و تحصیل مجدد در دانشگاه باید معافیت دائم یا کارت پایان خدمت ارائه دهید

 25. با سلام.من دانشجوی رشته مهندسی برق دانشگاه شیراز روزانه هستم.که تعداد قابل توجهی از واحدهارو پاس کردم.میخوام بدونم اگه از رشته فعلیم انصراف بدم آیا در سالهای بعد دوباره در همبن مقطع و همین رشته(کارشناسی مهندسی برق روزانه)اجازه دادن کنکور دارم یا محرومیت خاصی وجود داره؟؟(منظورم از نطر قوانین اموزشیه .چون از نظر نظام وظیفه مشکلی ندارم.)یعنی غیر از پرداخت جریمه انصراف مشکل دیگه ای هم ممکنه برام پیش بیاد ؟؟مثلا اینکه بگن چون یه بار تو این رشته قبول شدی و انصراف دادی دیگه حق شرکت در همین رشته نوبت روزانه رو نداری تو این مقطع؟؟ایا همچین قانونی وجود داره؟اگر وجود داره همبشگیه یا مدت دارهست محرومیت؟ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. با سلام
   بر ااساس قوانین سازمان سنجش محدودیتی برای انتخاب رشته و تحصیل مجدد در رشته انصرافی ندارید.

  2. سلام
   ببخشید میخواستم بدونم اگر من از دانشگاه روزانه انصراف بدم، بعد از گذشت یک ترم دوباره بخوام برگردم به همون رشته سابقم تو دانشگاه، امکانش هست یا ن؟!

 26. سلام بببخشید من دانشجوی دانشگاه فرهنگیانم و میخوام برای کنکور سال بعد بخونم و هدفمم فقط کدرشته های دانشگاه ازاده در تماس با مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه ازادم گفتن میتونن بعد قبولی انصراف بدمو منو ثبت نام کنن خواستم بدون اگه قصد فقط دانشگاه ازاد باشه انصراف لازمه؟

 27. سلام حقیقت داره اگه بهمن ماه برای انصراف از تحصیل بریم دانشگاه و بخوایم بعد از انصراف از رشته روزانه در ترم سه و قبولی در کنکور( در رشته روزانه) هزینه انصراف شاملمون نمیشه؟

 28. سلام من یکبار پیام نور انصراف دادم بعدش معافیت داعم گرفتم بعد باز پیام نور ثبت نام کردم من می تونم کنکور شرکت کنم و اگه قبول شدم دوباره انصراف بدم این محدودیت انصراف برای همه اس یا نه

  1. سلام
   اگر کارت پایان خدمت یا معافیت دائم داشته باشید ممنوعیتی برای ثبت نام کنکور ندارید

  2. سلام وقت بخیر من دانشجو شبانه یودم کنکور دادم الان برا ثبت نام رشته جدید حتما باید از رشته قبلیم انصراف بدم یا نه بدون انصراف هم میتونم ثبت نام کنم؟؟

 29. سلام خسته نباشید، من سال 98 دانشگاه دولتی قبول شدم ترم اولو حذف کردم تورم دومو مرخصی گرفتم و ترم سوم یه ماه رفتم دانشگاه وبعد بدون اینکه مرخصی بگریم برگشتم. حلا من می تونم انصرافی از دانشگاه بگیرم وآیا حاضر نشدن سر کلاس به عنوان انصرافی تلقی می شود . واینکه من می تونم واسه تربیت معلم کنکور بدم وچند سال از کنکور محروم میشم. وآیا در شرایط کرونا می شود مجازی انصرافی بگیرم. بیسار ممنون میشم اگه جواب بدین چون خیلی مهمه

  1. با سلام
   برای مطمئن شدن باید از مدیر آموزشی دانشکده بپرسید در صورتی که شما از دانشگاه اخراج نشده باشید هر چه سریع تر برای انصراف از دانشگاه اقدام کنید.

 30. سلام،من دانشجوی دانشگاه روزانه هستم،امسال ترم هستم اما ب رشتم علاقه ندارم و میخوام از دانشگاه انصراف بدم تا کنکور ۱۴۰۰ (برای فرهنگیان)شرکت کنم،سوالم اینه ک میتونم کنکور شرکت کنم یا ۱ سال محروم میشم ؟لطفاتا جواب بدین

  1. سلام،من دانشجوی دانشگاه روزانه هستم امسال ترم ۳ هستم اما ب رشتم علاقه ندارم و میخوام انصراف بدم از دانشگاه تا بتونم کنکور ۱۴۰۰ (برای فرهنگیان)شرکت کنم،سوالم اینه آیا میتونم انصراف بدم و مشکلی پیش نمیاد؟محروم نمیشم؟چون من شنیدم انصراف محرومیت داره لطفا راهنماییم کنید

   1. سلام
    برای دانشجویان انصرافی ترم 3 به بعد در دوره روازنه محرومت شامل فرد نمی شود. فقط باید قبل از تاریخ اعلامی توسط سازمان سنجش که حدود 20 اسفند هر سال است انصراف دانشگاه ثب شود.

   2. سلام من تازه تو دانشگاه آزاد ثبت نام کردم ولی هنوز انتخاب واحد نکردم و الان شرایطی برام پیش اومده که میخوام انصراف بدم میخواستم ببینم چقد باید جریمه پرداخت کنم؟

    1. سلام
     طبق قوانین دانشگاه آزاد در صورت ثبت نام شما باید نصف شهریه ثابت تا 8 ترم پرداخت کنید

    2. سلام
     دانشگاه آزاد نصف شهریه ثابت تا پایان دوره را به عنوان حسارت دریافت می کند.

  2. سلام
   اگر دانشجوی ترم 3 به بعد باشید در صورت انصراف از دانشگاه تا تاریخ اعلام شده توسط سازمان سنجش می توانید در کنکور ثبت نام کنید و محرومیت ندارید.

  3. سلام من دانشجوی روزانه ترم ۷ فیزیک هستم مهلت معافیت تحصیلی من تا مهر ماه ۱۴۰۰ هستش این ترم میخوام انصراف بدم از رشتم میخوام بدونم اگه الان انصراف بدم تا مهر ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم بازم؟ هزینه انصراف دانشگاه روزانه حدودا چقدره؟ممنون میشم جواب بدین

 31. سلام من سال 98 دانشگاه دولتی قبول شدم ترم اولو حذف کردم تورم دومو مرخصی گرفتم. ترم سوم یه ماه رفتم دانشگاه بعد یه ماه دیگه نرفتم دانشگاه ترم چهارم انتخاب رشته نکردم می تونم از دانشگاه انصرافی بگیرم و چند سال محروم میشم اگه انصرافی بدن می تونم برای تربیت معلم کنکور بدم بدون داشتن نمرات ترم وآیا حاضر نشدن در کلاس وجلسه امتحان به عنوان انصرافی تلقی می شه. ممنون میشم اگه جواب بدین

  1. سلام
   در صورت انصراف از دانشگاه می توانید برای کنکور ثبت نام کنید. البته تاریخ انصراف باید قبل از تاریخ اعلامی توسط سازمان سنجش باشد.

 32. سلام خسته نباشید. من امسال کنکور سراسری شرکت کردم و در رشته انسانی رتبه خوبی آوردم و روزانه یا شبانه قبول میشم.ولی سال دیگه مهاجرت میکنم.یعنی ایران ۱ یا نهایتا ۲ ترم رو میخونم. میخواستم ببینم هزینه انصراف مثلا وسط ترم ۲ چقدره؟

  1. با سلام
   در دانشگاه دولتی از طریق واحد مالی باید پیگیری کنید. در دانشگاه نوبت دوم معمولا جریمه انصراف ندارید.

 33. باسلام وخسته نباشید
  من دانشجوی ترم هشت روزانه هستم که انصراف دادم ولی هنوز تمام مراحل انصراف طی نشده وقطعی نیست میخواستم بدونم میتونم در دوره بدون کنکورپیام نورشرکت کنم باتوجه به اینکه چندروز به پایان مهلت ثبت نام باقی مانده.

  1. با سلام
   در صورتی که معافیت تحصیلی بابت سربازی داشته باشید باید بدون گرفتن مدرک معادل از دانشگاه انصراف دهید.

  2. سلام وقت بخیر
   بنده دانشجوی پیام نور هستم و اکنون در دانشگاه فرهنگیان قبول شدم ایا با انصراف از پیام نور و لغو معافیت تحصیلی وارد غیبت میشم و برای ثبت نام دانشگاه فرهنگیان به مشکل برمیخورم؟

 34. سلام وقت بخیر…من امسال میتونم دانشگاه ازاد یاپیام نور و غیر انتفاعی بدون کنکور ثبت نام و تحصیل کنم و مجدد 1400 کنکور بدم بدون انصراف؟
  واینکه اگر 1400 رشته پزشکی روزانه قبول شم میتونم بدون انصراف از مثلا آزاد همزمان روزانه پزشکی و کارشناسی آزاد رو ادامه بدم یا لزوما باید درصورت قبولی در روزانه انصراف داد؟
  علمی کابردی هم همین شرایط رو داره و باید بعد از قبولی پزشکی روزانه الزاما انصاراف بدم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید:)

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   در صورتی که دانشجوی دوره غیر روزانه باشید می توانید در کنکور شرکت کنید و بعد از قبولی باید انصراف دهید. اما در دانشگاه پیام نور به عنوان رشته دوم امکان تحصیل همزمان برای شما فراهم است.

   1. سلام ببخشید اگه من تو یک سال هم کنکور سراسری بدم و هم ارشد ،،نتایج ارشد که زود تر میاد اگه من سراسری تربیت معلم بیارم میتونم از ارشد انصراف بدم چون تحصیل هم زمان ممنوعه

    1. با سلام
     در صورت نداشتن ممنوعیت سربازی و شرایط سنی مشکلی بابت تحصیل در دانشگاه فرهنگیان ندارید.

 35. سلام من سال ۹۶ از دانشگاه آزاد تهران انصراف دادم و هیچ واحدی هم پاس نکرده بودم،بعد اون وارد یه دانشگاه دیگه شدم که تا الان مشغول به تحصیلم و یک ترم بیشتر ندارم سوالم اینه آیا میشود الان وارد یه دانشگاه دیگه تو کارشناسی بشوم؟

  1. با سلام
   با توجه به اینکه شما قبلا انصراف دادید از نظر قوانین نظام وظیفه امکان تحصیل درمقطع کارشناسی ندارید. اما اگر در صورتی که انصراف شما در دانشگاه آزاد در اول ترم و شروع ترم باشد و در نظام وظیفه برای شما سنوات رد نشده باشد در صورتی که مدرک معادل کاردانی به شما ندهند امکان ادامه تحصیل برای شما وجود دارد.

 36. سلام. من ورودی ۹۸ هستم. روزانه هم هستم الان ترم سومم. میخوام انصراف بدم و دوباره ۱۴۰۰ کنکور بدم . راهی وجود داره که انصراف قطعی ندم تا زمان اعلام رتبه ها ، اگه رتبه‌م خوب شد انصراف قطعی بدم اگرم نه همین رشته الانمو ادامه بدم؟؟؟ خواهشا راهنمایی کنید ممنون

  1. با سلام
   با توجه به اینکه شما در دوره روزانه ادامه تحصیل می دهید باید در تاریخی که از طرف سازمان سنجش اعلام می شود از تحصیل انصراف دهید.

 37. سلام من دانشجو دانشگاه آزاد فوق لیسانس هستم
  کارت پایان خدمت دارم
  میتوانم بدون انصراف و کارهای اداری
  در دانشگاه دیگری شروع به تحصیل کنم ؟

  1. با سلام
   برای ثبت نام به مدرک تحصیلی مقطع قبل نیاز دارید که معمولا دانشگاه ها تا زمان تسویه به شما تحویل نمی دهند.

 38. باسلام و وقت بخیر.ممنون میشم لطف کنین جواب منو بدین من دانشجوی پیام نور ورودی ۹۵ هستم و الان وارد ترم ۹ میشم میخوام وسطای ترم ۹ انصراف بدم و از فرصت یکساله بعد از انصراف استفاده کنم و کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم میخواستم بدونم مشکلی از نظر نظام وظیفه ندارم برای ورود به رشته جدید و گرفتن معافیت مجدد با توجه به سنوات مجاز برای انصراف

  1. سلام
   در صورتی که برای شما مدرک معادل صادر نشوند مشکلی بابت معافیت مجدد سربازی ندارید. البته قبلا نباید از دانشگاه انصراف داده باشید.

   1. سلام من دانشجو رشته شیمی دارویی کارشناسی پیوسته هستم امسال ارشد شیمی معدنی قبول شدم روزانه ثبت نام اینترنتی کردم وپست پیشتاز هم زدم یه سال هم معافیت تحصیلی دارم میخام کنار این رشته کنکور وزارت بهداشت ثبت نام کنم میخاستم بدونم میشه بعد از نتیجه کنکور 1400 انصراف داد

    1. سلام
     دانشجویان دروه روزانه در صورتی که بخواهند مجدد در کنکور شرکت کنند باید تا تاریخی که سازمان سنجش مشخص می کند انصراف دهند.

 39. سلام و وقت بخیر
  میخواستم بدونم اگه در مقطع لیسانس از دانشگاه آزاد انصراف بدم میتونم مهاجرت تحصیلی داشته باشم؟ (چون سربازی نرقتم میخواستم بدونم معافیت تحصیلیم از بین میره بعد از انصراف؟ اگه قبل از یکسال برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنم مشکلی پیش نمیاد؟)

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   در حال حاضر برای مقطع لیسانس در خارج از کشور معافیت تحصیلی صادر نمی شود.

 40. سلام وقتتون بخیر. من دیپلمم رو سال ۹۸ گرفتم در رشته تجربی. چون میخوام کنکور 1400 ریاضی بدم امسال باید پیام نور ثبت نام کنم و 2 ترم مرخصی بگیرم. سال دیگه وقتی کنکور ریاضی دادم و از پیام نور انصراف دادم میتونم دانشگاه تو مقطع لیسانس ثبت نام کنم؟ یا باید برم سربازی؟

  1. سلام وقت بخیر
   بعد از قبولی در کنکور از دانشگاه انصراف بدبد به مشکلی برخود نمی کنید. فقط مد نظر داشته باشید شما از دیپلم تا دکتری فقط یک بار اجازه انصراف دارید.

   1. با سلام
    بنده پارسال رشته مهندسی پزشکی دانشگاه ازاد تهران با سوابق تحصیلی ثبت نام کردم بعد دوترم تابستان امسال دوباره کنکور دادم تا همین رشته رو دانشگاه ازاد علوم تحقیقات قبول شم و تطابق واحد بدم و ادامه تحصیلم رو در دانشگاه جدید بگذرونم
    ولی انتخاب واحد و شروع دانشگاهم جلو تر از نتایج اولیه کنکور هست
    من میتونم تو دانشگاه فعلیم شهریه ثابت رو بپردازم و انتخاب واحد کنم و قبل از شروع کلاس ها ک نتایج کنکور اعلام شد انصراف بدم و وارد دانشگاه جدید شوم؟هزینه شهریه ایی ک پرداخت کردم رو بهم پس میدن؟چقدر باید برای انصراف هزینه کنم؟
    ممنون از پاسخگوییتون

    1. با سلام
     در دانشگاه ازاد در صورت انصراف باید شهریه ثابت تا پایان دوره به دانشگاه پرداخت شود اما در صورتی که با ازمون در دانشگاه آزاد پذیرفته شوید نیازی به پرداخت جریمه انصراف نیست

 41. سلام ببخشید دوتا سوال داشتم خدمتتون
  من دانشجوی شیمی محض روزانه دانشگاه شیراز ورودی 92 بودم، قبل از اتمام ترم 7 دانشگاه یعنی آبان 95 انصراف دادم و امسال میخوام واسه کنکور1400 آماده بشم.سوالم اینه که درصورت قبولی پزشکی دانشگاه دولتی آیا باید هزینه انصراف پرداخت کنم؟ (زمانیکه انصراف دادم بهم گفتن که در صورت قبول شدنت در دانشگاه روزانه نیازی به پرداخت جریمه انصراف نیست)
  سوال دوم اینکه باز در صورت قبولی دانشگاه روزانه بایدشهریه پرداخت کنم؟

  1. سلام
   در صورت انصراف و قبولی در دوره روزانه نباید هزینه پرداخت کنید.
   با توجه به اینکه از دوره روزانه فارغ التحصیل نشدید نیازی به پرداخت هزینه در دوره روزانه ندارید

 42. سلام وقت بخیر،اگر در انتخاب رشته ارشد توی یه دانشگاه پردیس خودگردان قبول بشیم ولی کلا ثبت نام نکنیم آیا باز هم باید جریمه ای بپردازیم ؟؟؟خواهش میکنم جواب بدید

  1. سلام،خسته نباشيد
   من سال ٩٤ كنور دادم و دانشگاه آزاد مقطع كارشناسي پيوسته قبول شدم
   سال ٩٥ انصراف دادم و مجدد ثبت نام كردم در رشته ي و دانشگاه ديگه در همين مقطع
   امسال به دليل تمام شدن معافيت تحصيليم اخراج شدم
   ميخواستم بپرسم در صورت گرفتن كارت پايان خدمت ميتونم بازم ادامه تحصيل بدم؟

   1. سلام
    بله در صورت گرفتن کارت پایان خدمت مشکلی از بابت ادامه تحصیل نخواهید داشت.

 43. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی ترم سه یک رشته روزانه هستم(البته ترم سه رو مرخصی گرفته بودم برای کنکور۹۹) اگر طبق اعلام نتایج نهایی کنکور در مهرماه در دانشگاه جدید پذیرفته شدم، از دانشگاه قبلی انصراف میدم، من شنیدم که به محض انصراف از دانشگاه، مشمول حساب میشی و باید در اسرع وقت مدارک رو به دانشگاه جدید انتقال بدی تا ثبت نام کنن. این فرصت چه مدته؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   اگر در سنوات مجاز از تحصیل انصراف دهید تا یک سال بعد از تاریخ انصراف برای مشخص کردن وضعیت سربازی خود فرصت دارید.

 44. سلام من دانشجوی مترجمی آزادم و کنکور ۹۹ شرکت کردم اگر روزانه همین رشته رو قبول شم هیچی محرومیتی نداره ؟میتونم دقیقا همین رشته رو ثبت نام کنم

 45. سلام. بنده دانشجوی شبانه هستم و کنکور دادم که برم فرهنگیان. برای روز مصاحبه مدارک دیپلم و پیش رو میخوان. این مدارک رو دانشگاه شبانه موقع ثبت نام ازم گرفتن. به مدرسه رفتم که دوباره مدرک موقت رو بگیرم که گفتن دیگه صادر نمیشه. و فقط با آوردن نامه از دانشگاه اصل مدارک رو میدیم. دانشگاه هم رفتم گفتن نمیدیم و فقط میتونی انصراف بدی و مدارکتو برداری!
  سوالم اینه که من چه کار کنم؟
  و این که اگه الان (شهریور) از دانشگاه انصراف بدم تا موقع ثبت نام دانشگاه جدید به مشکل نظام وظیفه یا چیز دیگه ای بر نمیخورم؟

  1. برای گرفتن گواهی موقت اصل کارت دانشجویی و کپی را ارائه بدید یا به واحد گزینش آموزش و پرورش مراجعه کنید.
   در صورت انصراف تا یک سال برای ارسال دفترچه زمان دارید.

  2. با سلام .من از دانشگاه ازاد در رشته مدیریت میخواهم انصراف بدم در پیام نور مدیریت را ادامه بدهم بعد دوباره ازاد مدیریت ثبت نام کنم و نمرات پاس شده در پیام نور را در ازاد معادل سازی کنم و لیسانس مدیرت ازاد بگیرم ایا این طور میشود ؟ رشته ای که قبلا در ازاد انصراف دادم دوباره در ازاد ثبت نام کنم .؟ با تشکر

   1. با سلام
    معمولا دانشگاه ازاد برای معادل سازی نمرات دانشگاه های دیگر سخت گیری می کند و خیلی برا معادل سازی حساب نکنید.

 46. سلام. دانشجوی ارشد پیام نور که تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارد، در چه ماهی میتواند انصراف دهد که هم فرصت ۱ ساله برای کنکور مجدد داشته باشد و هم مشکلی برای انصراف نداشته باشد. به عبارت دیگر آیا میتوان ۲ ماه قبل از این که معافیت تحصیلی تمام شود انصراف داد؟ آیا محدودیتی دراین مورد وجود دارد. ممنون از مشاوره و سایت عالی تون

  1. با سلام
   برای زمان انصراف محدودیتی وجود ندارد و پیشنهاد می کنم با هماهنگی با مدیر آموزشی دو هفته اخر را برای انصراف انتخاب کنید.

 47. سلام…من یک ترم دانشگاه دولتی خوندم و بعدش نتونستم برم و چهارترم مرخصی گرفتم.خواستم برگردم ولی شورای دانشگاه اجازه نداد…پارسال دی ۹۸من فرم تسویه حساب رو پر کردم و از همه ی بخصای دانشگاه امضا هم گرفتم و ثبت سیستم دانشکده شد…برای ادامه کارار باید به خود دانشگاه مراجعه میکردم که بخاطر کرونا نتونستم برم…حالا من اگه قبل ازبهمن انصراف خودم رو تکمیل کنم میتونم۱۴۰۰ثبت نام کنم؟!…اگه محروم بشم چی؟!..میتونم گواهی پزشکی ببرم سنجش و رفع محرومیت بکنم؟!..ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام
   از زمانی که انصراف شما در دانشگاه ثبت شود و یا به اصطلاح از تاریخ انصراف یکسال زمان دارید که وضعیت نظام وظیفه خود مشخص کنید.

 48. سلام خسته نباشید
  من ک پشت‌کنکوری بودم کنکور ۹۹ شرکت کردم و تا جواب کنکور بیاد من باید خدمت سربازی برم چون دوتا شون همزمان افتادن
  برای اینکه خدمت نرم میخوام آزاد ثبت‌نام کنم و تا جواب کنکور بیاد آزاد بخونم و اگه دولتی قبول شدم میخوام از آزاد انصراف بدم و دولتی بخونم
  الان سوال من اینکه حداکثر تا ۲/۵ ماه بعد از ثبت‌نام در آزاد جواب کنکور میاد و من چقدر باید جریمه بدم و آیا میشه بدون جریمه از دانشگاه آزاد خارج شم؟؟
  شرایط انصراف از دانشگاه آزاد راحت تره یا پیام نور ؟؟

  1. سلام
   در دانشگاه آزاد بایت انصراف باید هزینه بیشتری پرداخت کنید . اگر در دانشگاه آزاد بدون کنکور پذیرفته شوید هزینه انصراف کمتری دارید. در دانشگاه پیام نور هزینه کمتری باید پرداخت کنید.

 49. سلام من دانشجوی کارشناسی پیام نور هستم تا آخرشه یور 1400معافیت دارم احتمالا تا پایان سنواتم 17 واحد رو هنوز پاس نکرده باشم آیا درصورت قبولی در کنکور 1400 می توانم روزانه ثبت نام کنم آیا از نظر نظام وظیفه مشکلی پیش نمی اید

  1. با سلام
   درصورتی که بعد از انصراف دانشگاه به شما مدرک معادل فوق دیپلم ندهد و اولین انصراف شما باشد مشکلی بابت ادامه تحصیل در دوره روزانه ندارید.

 50. سلام وقتتون بخیر دانشجو پزشکیم میخوام فقط خودمو محک بزنم و کنکور بدم ولی تعیین رشته نکنم ایا تخلف محسوب میشه ب هیچ‌وجه قصد انتخاب رشتع ندارم فقط میخوام ببینم رتبه م چند میشه ایا تخلف محسوب میشه؟

 51. سلام
  من دو تا سوال داشتم. یک من برای بار اول سال ۹۸ در کنکور شرکت کردم و بدون هیچ انتخاب رشته و ثبت نام در دانشگاهی، امسال پشت کنکور موندم. من قصد دارم باز هم پشت کنکور بمونم و برای سال ۱۴۰۰ توی کنکور شرکت کنم. امسال بعد از ثبت نام در دانشگاه پیام نور و بعد انصراف، می تونم از معافیت تحصیلی استفاده کنم و برای سربازی مشکلی نخواهم داشت؟ دو اگه از دانشگاه پیام نور انصراف بدم، برای کنکور سال بعد دچار محرومیتی برای انتخاب رشته خواهم شد؟
  با تشکر

  1. با سلام
   اگر امسال در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنید و در صورت قبولی در سال بعد مشکلی بابت انصراف و گرفتن معافیت تحصیلی نخواهید داشت. فقط حق یک بار انصراف در دوران تحصیل را استفاده می کنید.

  2. سلام خسته نباشید بنده دانشجوی ترم ۲ پیام نورم میخوام تغیر رشته بدم برم آزاد منتها قبل اینکه پیام نور ثبت نام کنم روزانه مهندسی معدن قبول شدم ولی اصلا پیشو نگرفتمو ثبت نام نکردم
   الان میخواستم بدونم میشه انصراف بدم از پیام نور و تغیر رشته بدم یا اون مهندسی معدنه ک نرفتم به منزله انصراف واقع میشه
   ممنون میشم پاسخگو باشین

   1. سلام
    اگر دانشگاه ثبت نام نکرده باشید انصراف از تحصیل برای شما در نظر گرفته نمی شود.

 52. سلام ببخشید من دوره روزانه دانشگاه دولتب تحصیل میکنم میتونم بدون انصراف از دانشگاهم در کنکور سراسری سرکت کنم و انتخاب رشته دانشگاه ازاد رو فقط بزنم ؟؟؟؟؟؟؟

  1. با سلام
   اگر دانشگاه روزانه قبول پذیرفته شوید بر اساس سال های قبل باید تا قبل از تاریخ حدودیه 25 اسفند انصراف دهید.

 53. سلام. خسته نباشید
  من سال 91دانشگاه آزادقبول شدم بعد شش ترم میخوام انصراف بدم دانشگاه سراسری هنربخونم البته بدون آزمون. برای ثبتنام تورشته جدید حتمابایداز دانشگاه قبلی انصراف بدم یا ن.

 54. سلام.آیا من میتونم بدون انصراف از دانشگاه دولتی روزانه در دانشگاه آزاد رشته بدون کنکور تحصیل کنم؟

 55. سلام میخاستم بدونم اگه من امسال دانشگاه روزانه قبول شم و ثبت نام کنم و بعد تکمیل ظرفیت آزاد هم شرکت کنم و رشته مورد علاقم قبول شم میتونم انصراف بدم از روزانه و برم آزاد ؟

  1. با سلام
   برای اقایان اگر مشکل سربازی نداشته باشند یعنی اولین انصراف باشد مشکلی ندارد. برای خانم ها محدودی برای شرکت در تکمیل ظرفیت وجود ندارد.

 56. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی ورودی ۹۸ هستم دانشگاه ملی روزانه این ترم که ترم ۲ بودم حذف کردم حالا خواستم ببینم کی میتونم انصراف بدم از دانشگاه که مشکلی پیش نیاد سال ۱۴۰۰ کنکور بدم و بازم دانشگاه روزانه برم

  1. سلام سلامت باشید
   شما باید بر اساس تازیخی که هر سال توسط سازمان سنجش اعلام می شود انصراف دهید. این تاریخ حدودا 20 اسفند ماه است. اگر برای 1400 مد نظرتون هست باید تا قبل از تاریخ اعلامی 20 اسفند انصراف داده و برگه انصراف پر کنید.

 57. سلام
  من ورودی ۹۸ دانشگاه ملی هستم ترم ۱ رو گذروندم ترم ۲ حذف ترم کردم و اگر ترم ۳ رو مرخصی بگیرم آیا میتونم برای کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم و دوباره روزانه برم

  1. با سلام
   اگر شما دانشجوی دوره روزانه باشید حتما باید قبل از تارخ اعلامی توسط سازمان سنجش که در حدودا 20 اسفند است انصراف دهید.

 58. سلام خسته نباشید وقت بخیر
  من امسال کنکور دارم و میخوام امسال دانشگاه فرهنگیان ثبت نام کنم و سال بعد یعنی ۱۴۰۰ دوباره کنکور بدم می تونم این کارو بکنم ؟؟ و هدف سال بعدم پزشکی دولتی هستش
  در این مورد اطلاعاتی ندارم کمکم کنید
  من امسال نمی تونم به هدفم برسم از طرفی هم پشت کنکور نمی تونم بمونم بنظرتون چیکار کنم
  و اینکه میتونم مرخصی بگیرم ؟؟
  خیلی ممنون از پاسخگوییتون

  1. با سلام
   دانشگاه فرهنگیان با توجه به اینکه شرایط استخدام داره برای انصراف گزینه مناسبی نیست. یعنی در صورت قبولی از شما تعهد گرفته می شود و اگر انصراف دهید به احتمال زیاد جریمه مالی هم خواهید شد. اگر با این موارد مشکلی ندارید می توانید این مسیر برید. به نظر من با توجه به رقابتی که برای رشته های پزشکی هست از همین الان برای کنکور سال بعد برنامه ریزی کنید.
   می توانید از رتبه برترهای گروه مشاور برتر نیز کمک بگیرید برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر سر بزنید:
   https://www.edumoshaver.com/%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%a7-%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%aa%d8%b1-%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1-%d8%b4%d9%88%db%8c%d8%af/

 59. سلام خسته نباشید خواهش میکنم جواب بدین من سال 92 روزانه پذیرفته شدم بعد از 4 ترم با سه ترم مشروطی اخراجی و انصرافی شدم سال 98 کنکور داده و مجددا روزانه قبول شدم الان هم ترم یکم.
  سوالم اینه که مدارک منو دانشگاه مبدا نفرستاده و در سایت نوشتن که عدم تحویل مدارک آیا بابت این موضوع از من هزینه میگیرن و برای همین نفرستادن چون من قبلا پرسیده بودم و گفتن اگه روزانه قبول بشی خود دانشگاه با پست میفرسته..
  سوال دوم این که چون از زمان انصراف و تحصیل مجدد من چند سال گذشته آیا این مساله برام مشکل ساز نمیشه مثلا بگن که محروم از تحصیلی چون یک سال بیشتر از تاریخ انصرافت گذشته؟
  و اینکه آیا بابت 4 ترم قبلی ازم پول میگیرند؟ خواهشا به منم جواب بدین مرسی از سایت مفیدتون

  1. با سلام
   بابت سوال اول به احتمال زیاد یه هزینه جزئی بابت پست و … از شما دریافت می کنند.
   بابت تحصیل مجدد طبیعتا چون شما مشکل سربازی ندارید مانعی برای تحصیل ندارید.
   هزینه انصراف در دانشگاه های دولتی توسط مدیر آموزشی مشخص می شود و باتوجه به اینکه زمان انصراف و اخراج هزینه ای پرداخت نکرید نیاز به پرداخت هزینه نیست.

   1. سلام وقت بخیر من دانشجو شبانه یودم کنکور دادم الان برا ثبت نام رشته جدید حتما باید از رشته قبلیم انصراف بدم یا نه بدون انصراف هم میتونم ثبت نام کنم؟؟

 60. سلام . من برای کنکور امسال ثبت نام کردم و دانشجوی روزانه هستم . درخواست انصرافم رو به خاطر مشکلات کرونا و تعطیلی دانشگاه ها نشد اسفند انجام بدم . 22 اردیبهشت به دانشگاه رفتم و درخواست انصراف کردم ولی دانشگاه به من فرمی نداد و فقط گفت در سایت دانشگاه بابت انصراف درخواست تسویه حساب کن . من هم قبل اتمام مهلت مجدد ثبت نام که 31 اردیبهشت بود درخواست تسویه بابت انصراف رو در سایت دانشگاه ثبت کردم. الان باهام تماس گرفته شد و درخواست کردن به دانشگاه برم و کارت دانشجویی رو تحویل بدم . الان سوالی که دارم اینه که این مشکلی برای من در صورتی که در دانشگاه قبول بشم ایجاد نمیکنه ؟ یا باید حتما کتبی میبوده که به من فرمی دانشگاه نداد و وقتی هم که پرسیدم گفتن روال کار دانشگاه ما اینطوریه ؟ لطفا جواب بدید خیلی استرس گرفتم .

 61. با سلام و سپاس از سایت خوبتون
  من در دانشگاه آزاد قبل از فوق دیپلم انصراف دادم و الان هم خیلی از سربازیم نمونده
  خواستم بپرسم همونطور که گفتید بعد از اومدن کارت پایان خدمتم برام اون واحدا رو معادل سازی میکنن بتونم فوق رو بگیرم یا چون انصراف بوده از اول باید بخونم؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. با سلام و تشکر
   نیازی از تحصیل از ابتدا نیست
   شما دروسی که نمره 12 به بالا گرفته باشید نیاز به پاس کردن ندارید.

 62. سلام . من دانشجوی انصرافی کارشناسی ناپیوسته رشته مهندسی نرم افزار در تاریخ 30 شهریور 98 هستم و یک روز مانده به پایان مهلت تحصیلی اولیه انصراف دادم… هدف من از انصراف این بود که فاصله ای بیوفته شرایط بد تحصیلی مو مجددا جبران کنم و میخوام بدونم آیا میتونم به دانشگاه قبلی یا هر دانشگاه دیگه ای درخواست ادامه تحصیل در رشته قبلیم یعنی مهندسی نرم افزار رو بدم یا نه؟ یا مجبورم تغییر گرایش و رشته بدم؟ یا باید برم خدمت بعد خدمت میتونم دوباره همین رشته مهندسی نرم افزار رو بخونم؟

  1. با سلام
   اگر اولین انصراف در دوران تحصیل باشد امکان ادامه تحصیل برای شما فراهم هست. فقط بای برای ورودی مهر ماه دانشگاه پذیرش بگیرید تا وارد غیبت سربازی نشوید.

   1. سلام من دانشجوی ترم 5 روزانه هستم میخوام از دانشگاه انصراف بدم و سال 1400 برای کنکور شرکت کنم میخواستم ببینم اگه رشته مدنظرم قبول نشدم میتونم برگردم همین رشته رو بخونم؟

    1. سلام
     در دانشگاه دولتی بعد از انصراف برای تحصیل مجدد سخت گیری می کنند. با توجه به اینکه شما دانشجوی دوره روزانه هستید و باید اسفند ماه انصراف دهید و فاصله شش ماهه امکان تحصیل در دانشگاه انصرافی سخت تر می شود.

 63. عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات. بنده سال 96 دانشگاه دولتی قبول شدم و یکبار اونجا برام معافیت تحصیلی صادر شد، سال 98 انصراف دادم تا بخونم برا کنکور، متاسفانه چون اطلاعاتم کم بود رفتم و دانشگاه آزاد ثبت نام کردم تا بشینم بخونم برا کنکور که نظام وظیفه گیر نده… یک بار هم اونجا برام معافیت تحصیلی صادر شد… هفته پیش پرسیدم گفتن اگه کنکور بدین و دانشگاه قبول هم بشین، نمیتونین ثبت نام کنین چون معافیت تحصیلی صادر نمیشه… خواستم بدونم راه حلی سراغ دارین بتونم کنکور بدم و ثبت نام کنم دانشگاه؟

  1. با سلام طاعات شما هم قبول درگاه حق
   با توجه به اینکه مجدد شما در دانشگاه ازاد ثبت نام کرده اید تا زمانی که معافیت دائم یا کارت پایان خدمت برای شما صادر نشود امکان ادامه تحصیل وجود ندارد. پیشنهاد می کنم برای اطلاع از راه های معافیت به این صفحه سر بزنید:
   https://www.edumoshaver.com/%d9%85%d8%b9%d8%a7%d9%81%db%8c%d8%aa-%d8%b3%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن