دانشگاه

همه‌چیز درباره انصراف از دانشگاه

برخی دانشجویان بعد از ورود به دانشگاه از رشته تحصیلی خود و یا شرایط دانشگاه ناراضی هستند و قصد تغییر رشته یا نوع دانشگاه رادارند. بعضی از دانشجویان با شرایط کنار آمده و رشته موردنظر خود را در مقاطع بالاتر به‌عنوان‌مثال کاردانی به کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا حتی دکتری تغییر می‌دهند.

بسیاری از افراد تصمیم به انصراف از دانشگاه گرفته اما با شرایط و چگونگی انصراف از دانشگاه و محرومیت کنکور سراسری و یا تحصیل مجدد و همچنین جریمه‌های انصراف آشنا نیستند. لذا در این مقاله با کلیه شرایط مربوط به انصراف در دانشگاه‌های مختلف اعم از روزانه، شبانه، آزاد، خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی آشنا خواهیم شد. همچنین جریمه‌های مربوط به انصراف از دانشگاه بررسی می‌شود. شما عزیزان می‌توانید در صورت داشتن هرگونه سؤال با گروه مشاور برتر در تماس باشید.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

شرایط انصراف دانشجویان روزانه

انصراف از دانشگاه برای دانشجویان روزانه از اهمیت بالاتری نسبت به سایر دانشجویان در دوره‌هایی مانند شبانه، آزاد و. برخوردار است زیرا انصراف از دوره روزانه می‌تواند منجر به محرومیت دانشجو از کنکور سراسری پیش رو شود. اگر دانشجو با توجه به عدم شناخت قوانین اقدام به انصراف از دانشگاه نماید ممکن است متحمل مشکلاتی مانند از دست دادن رشته در حال تحصیل، از بین رفتن معافیت تحصیلی برای آقایان، هزینه‌های اضافی و غیره گردد.

شرایط محرومیت دانشجویان روزانه

افرادی که در دوره روزانه پذیرفته شوند و دانشجوی ترم 1 یا 2 هستند یعنی در سال اول تحصیل قرار دارند، بر خلاف سال های قبل محرومیت دوره روزانه ندارند. در سال های قبل این افراد درصورتی‌که قصد امتحان شانس خود را برای سایر کد رشته محل‌های غیر از روزانه داشتند باید حتماً تا تاریخی که توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود (که معمولاً 20 اسفندماه سال جاری هست) از تحصیل در دوره روزانه انصراف می دادند. در سال جدید این قانون برداشته شده است و افراد می توانند بعد از قبولی قطعی در رشته انتخابی از دانشگاه انصراف دهند.

در سال جدید دانشجویان دوره روزانه نیازی به انصراف از تحصیل در اسفندماه ندارند و در صورت قبولی در زمان اعلام نتایج باید از دانشگاه انصراف دهند.

شرایط انصراف بدون محرومیت از دوره روزانه

بر اساس قوانین موجود در سازمان سنجش افرادی که در دوره روزانه پذیرفته‌شده‌اند و به دلیل عدم رضایت از رشته قبولی خود قصد انصراف دارند، می‌توانند محرومیت دوره روزانه سال بعد را برطرف کنند. این افراد باید تا شروع بازه زمانی ثبت‌نام دانشگاه، با سازمان سنجش مکاتبه کرده و در صورت موافقت سازمان سنجش محرومیت قبولی دوره روزانه سال بعد برطرف خواهد شد.

در حال حاضر محرومیت انتخاب دوره روزانه برداشته شده است و افراد در صورت قبولی دوره روزانه از دوره روزانه سال بعد محروم نخواهند شد.

اگر دانشجویی در حال تحصیل در دوره روزانه باشد می تواند بدون انصراف از تحصیل انتخاب رشته کنند و در صورت قبولی نهایی پس از اعلام نتایج از دانشگاه انصراف دهند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد، شبانه، خودگردان، غیرانتفاعی، پیام نور و علمی کاربردی

دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌های غیر روزانه هیچ‌گونه محرومیت و محدودیتی برای انصراف از دانشگاه در هیچ زمانی ندارند. این افراد در صورت قبولی در رشته موردعلاقه خود و زمان ثبت‌نام دانشگاه از رشته قبل انصراف داده و در رشته قبولی جدید ثبت‌نام می‌کنند. شرایط ذکرشده برای انواع دوره‌های غیر روزانه مانند شبانه، خودگردان، آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی مشترک است. البته شرایط برای آقایان ازنظر قوانین نظام‌وظیفه متفاوت است که در ادامه توضیح داده می‌شود.

قوانین نظام‌وظیفه بعد از انصراف آقایان

بر اساس قوانین سازمان نظام‌وظیفه عمومی آقایان بالای 18 سال مجاز به دو بار انصراف از دانشگاه می‌باشند اما فقط در انصراف اول خود حق ادامه تحصیل خواهند داشت. در صورت انصراف دوم تا یک سال فرصت دارند خود را به سازمان ‌نظام وظیفه عمومی معرفی کنند. این افراد در صورت معافیت سربازی مانند معافیت کفالت، معافیت پزشکی و یا گرفتن کارت پایان خدمت حق شرکت در کنکور و ادامه تحصیل خواهند داشت. دانشجویان که قصد انصراف از تحصیل‌دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که از دیپلم تا دکتری یک‌بار بیشتر مجاز به انصراف از تحصیل و بهره‌مندی از معافیت تحصیلی نیستند.

دانشجویان اخراجی تا زمان گرفتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم حق شرکت در کنکور سراسری و ادامه تحصیل در رشته‌های با آزمون و بدون آزمون را به‌هیچ‌عنوان نخواهند داشت.


حتماً بخوانید: همه‌چیز درباره تغییر رشته دانشگاه 


جریمه انصراف از دانشگاه

جریمه انصراف در دوره روزانه و غیر روزانه با توجه به نوع دانشگاه متفاوت هست. همچنین در دانشگاه‌های روزانه هزینه انصراف ممکن است با توجه به ترم جاری محاسبه شود. حتی ممکن است از جریمه‌های انصراف توسط واحد مالی دانشگاه و با توجه به شرایط دانشجو کاسته شود؛ که در ادامه همین مطلب، جریمه‌ها به‌صورت کامل بررسی خواهد شد.

جریمه انصراف دوره روزانه

در دانشگاه دولتی بسته به روزانه یا شبانه بودن دوره تحصیلی میزان پرداخت جریمه متفاوت است. در دوره روزانه با توجه به رشته تحصیلی، مقطع، محل تحصیل، ترم تحصیل و شرایط دانشجو واحد مالی دانشگاه میزان جریمه را تعیین می‌نماید.

جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

دانشجویان دانشگاه آزاد بر اساس قوانین سازمان سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در صورت انصراف از دانشگاه بر اساس‌ترم در حال تحصیل باید مبلغی را به‌عنوان جریمه پرداخت کنند که برای مقاطع مختلف متفاوت است:

 • کاردانی: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -4)*(نصف شهریه پایه)
 • کارشناسی ناپیوسته: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -4)*(نصف شهریه پایه)
 • کارشناسی پیوسته: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -8)*(نصف شهریه پایه)
 • دکتری حرفه‌ای (دامپزشکی): (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -12)*(نصف شهریه پایه)
 • دکتری حرفه‌ای (دندان‌پزشکی، پزشکی عمومی و داروسازی): کل شهریه پایه نیمسال‌های تحصیلی باقی‌مانده تا اتمام دوره

حتما بخوانید: همه چیز درباره تغییرات کنکور، سوابق تحصیلی و ترمیم معدل 


جریمه انصراف از دانشگاه پیام نور، غیرانتفاعی، شبانه، پردیس خودگردان

در دوره شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی دانشجو در صورت انصراف باید 1.5 برابر شهریه ثابت یک‌ترم را پرداخت کنند. در دانشگاه علمی کاربردی یک شهریه ثابت و در دوره پردیس خودگردان شهریه ثابت تمام‌ ترم‌های باقی‌مانده از دانشجو اخذ می‌شود.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫1,804 نظرها

 1. سلام وقت بخیر
  ببخشید من دانشجوی ترم یک پیام نور هستم من شهریه ثابت دانشگاه رو پرداخت کردم و انتخاب واحدم کردم اما هیچ امتحان میانترم و درحال حاضرم پایانترم رو ندادم و قصدم انصرافه الان باید شهریه رو تسویه کنم تا بتونم انصراف بزنم و حتی هزینه ی انصرافم باید پرداخت کنم؟

 2. سلام وقتتون بخیر بنده 20سال سنمه و بهمن پارسال از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و الان میخوام کنکور بدم اگه قبول شم میتونم اپلای تحصیلی کنم و از اون رشته انصراف بدم؟ یعنی مشمول خدمت نمیشم؟خدمت با وثیقه حل میشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای مقطع کارشناسی در خارج از کشور در حال حاضر معافیت صادر نمی شود. شما یکبار بیشتر مجاز به انصراف و تحصیل مجدد نیستید.

   1. سلام وقت بخیر من دانشجوی ترم ۲مهندسی معدن هستم میخواستم انصراف بدم میگن ترمی ۷۲۰۰باید جریمی بدی ایا راهی هست جریمه کمتر بشه یا جریمه ندم

    1. سلام در صورتی که دانشجوی روزانه باشید و تمایل به دریافت ریز نمرات داشته باشید جریمه دریافت می کنند.

 3. سلام وقتتون بخیر من دانشجو ترم 6 پیام نور رشته روانشناسی هستم بعد امتحانات به دلایلی باید انصراف بدم و بعد 2 یا 3 سال دوباه میتونم ادامه بدم و اینکه کلا 17 واحد مونده برام بخام ادامه بدم واحد های پاس شده مشکلی پیش نمیاد؟

 4. سلام خسته نباشید به سوال خیلی ذهنم درگیر کرده من دانشجو علوم کشاورزی ساری بودم و مغایرت معدل پیش اومد و سازمان سنجش منو فرستاد اولویت چنتا بعد این دانشگاه که غیر دولتی
  حالا من الان کنکور ثبت نام کردم میتونم دوباره برم همون دانشگاه اول؟

   1. سلام آقای رحمانی حالتون خوبه
    من دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی ترم ۴ هستم و تا ۱ اسفند امسال معافیت تحصیلی دارم مقطعم فوق دیپلم ، خواستم بپرسم تو ترم آخر هم اگه انصراف بدیم یکسال فرجه بهمون تعلق میگیره ؟؟؟
    میتونم ک مهر یا آبان ۴۰۲ چن ماه قبل تموم شدن معافیتم انصراف اولمو بدم و تا یکسال بعدش جا داشته باشم ک بتونم کنکور ۱۴۰۳ رو بدم؟؟؟؟

     1. سلام.من الان توی ترم آخر دانشگاه پیام نورم. الان امکان انصراف برای من هست یا نه؟از نظام وظیفه پرسیدم تا سال ۱۴۰۳ معافیت تحصیلی داری.من الان میتونم انصراف بدم و بعدش برم دانشگاه آزاد با ثبت نام بدون آزمون درس بخونم؟

   2. سلام بنده دانشگاه علمی کاربردی بودم تمام واحدامو پاس کردم وقتی رفتم برای فارق التحصیلی بهم گفتن ترم اخرت معافیت تحضیلیت تموم شده بوده و سنوات نمیخوری مدرکتو نمیتونیم‌بدیم من با اینکه تمام واحدامو پاس شدم مجبور به انصراف شدم و رفتم سربازی و تموم کردم خواستم بدونم الان چجوری میتونم مدرک کاردانی که درساشو گذروندم بگیرم؟ آیا چون انصراف دادم مجبورم مجدد ثبت نام کنم و واحدی رو بگذرونم؟

 5. سلام
  من دانشجوی مدیریت بازرگانی دانشگاه آزاد هستم و بخاطر علاقه قصد دارم از رشته خودم انصراف بدم و بدون کنکورِ رشته علوم تربیتی توی یکی از واحدهای دیگه‌ دانشگاه آزاد رو ثبت نام کنم.
  توی یکی از بند‌های انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه ازاد سال گذشته مطلبی رو دیدم مبنی بر اینکه اگر دانشجو تحصیل ناتمام داشته باشه یا انصراف داده باشه، امکان ثبت‌نام توی رشته های بدون کنکور رو نداره.
  ممکنه لطفا دقیق تر راهنماییم کنید؟ امکان ثبت نام کردن رو دارم؟

   1. سلام من بدون ازمون حسابداری ثبت نام کردم دانشگاه ازاد ترم 6 هستم و 60 واحد پاس کردم بدلیل نقل مکان به شهری دیگه میخوام انصراف بدم و مجدد در رشته حسابداری کارشناسی پیوسته پیام نور ثبت نام کنم ؟ تا حالا هم انصراف ندادم ایا با این شرایط مشکلی پیش میاد؟ ممنون میشم جواب بدید دل تو دلم نیست

 6. سلام
  من دانشجوی مقطع کاردانی بودم و 31 شهریور 1401 انصراف دادم و الان دارم برای کنکور میخونم
  من یک سال فرصت دارم برای ثبت نام در دانشگاه یعنی تا 31 شهریور 1402 ولی ثبت نام دانشگاه هفته ی اول مهرماهه
  من میتونم دانشگاه ثبت نام کنم یا ن؟
  اگه نمیتونم الان باید چیکار کنم ک مهرماه بتونم برم دانشگاه ؟

  1. سلام
   می توانید ثبت نام کنید ثبت نام دانشگاه ها معمولا هفته آخر شهریورماه است. در صورتی که با تاخیر مواجه شد شما باید دفترچه خدمت ارسال کنید تا غیبت نخورید.

  2. سلام آقای رحمانی من دانشجوی رشته کارشناسی زبان و ادبیات فارسی هستم الان ترم دوم وسط امتحانا بنا بر یک سری دلایلی میخوام که انصراف بدم ونمیخوام که بقیه ی امتحاناتمو بدم و بجاش برم برای رشته ی مترجمی انگلیسی بدون آزمون پیام نور اسممو بنویسم .. میگم میشه همین وسط امتحانات مرخصی یا انصراف بزنم بعد تابستان امسال یا مهر رشته ی زبان انگلیسی بخونم در دانشگاه؟؟

   1. سلام
    زمان انصراف با توافق مدیر آموزشی انجام می شود. از نظر قوانین در مورد انصراف و تحصیل مجدد مانعی ندارید.

 7. سلام وقت بخیر.من یکبار از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و الان دانشجو آزادم رشته مهندسی کامپیوتر.میخواستم ببینم میتونم کنکور شرکت کنم و دانشگاه دولتی برم یا خیر؟

   1. سلام.یه سوال خیلی خیلی حیاتی داشتم.من که الان دانشجو پیام نور هستم مقطع کارشناسی.انشالله امسال که دوباره کارشناسی روزانه بهداشت حرفه ای قبول بشم.که اون هم کارشناسیه بعد از انصراف از پیام نور برام مشکلی از نظر نظام وظیفه پیش نمیاد که مقطع تکراری و دوباره کارشناسیه؟

   2. سلام وقتتون بخیر
    من کارشناسی ناپیوسته روزانه مکانیک قبول شدم
    میخواستم بدونم دوباره میتونم کنکور رشته مکانیک شرکت کنم یا باید یه رشته دیگه انتخاب کنم؟

   3. سلام بنده دانشگاه علمی کاربردی بودم تمام واحدامو پاس کردم وقتی رفتم برای فارق التحصیلی بهم گفتن ترم اخرت معافیت تحضیلیت تموم شده بوده و سنوات نمیخوری مدرکتو نمیتونیم‌بدیم من با اینکه تمام واحدامو پاس شدم مجبور به انصراف شدم و رفتم سرباز و تموم کردم خواستم بدونم الان چجوری میتونم مدرکو‌ بگیرم؟

 8. سلام
  من کارشناسی ارشد شبانه ورودی ۱۴۰۱ ام و ترم اول رو مرخصی گرفتم.
  الان میرم چک میکنم میبینم تا سال ۱۴۰۳ معافیت تحصیلی دارم.
  تا الان انصراف ندادم از دانشگاهی و لیسانسم هم ۸ ترمه تموم کردم.
  الان من برای ارشد هیچ درسی پاس نکردم.
  الان میتونم انصراف بدم و برام یک سال معافیت رد بشه ؟ یا نه

 9. با سلام، ممنون میشم لطف کنید پاسخ سوالم رو بدین
  من دانشجوی ترم اول مقطع ارشد پردیس بین الملل پیام نور هستم. دو ماه پیش یعنی اسفندماه هم کنکور ارشد شرکت کردم. میخواستم بدونم اگه تو نتیجه آزمون، دانشگاه دولتی قبول شده باشم، میتونم از این دانشگاه فعلی یعنی پیام نور انصراف بدم و برم اون دانشگاه دولتی که قبول شدم ثبت نام کنم یا نه؟ (آیا جریمه داره؟ و اینکه در مورد آزاد هم همینطوره یعنی از پیام نور میشه رفت آزاد؟)

  1. سلام درصورتی که اولین انصراف شما باشد بله می توانید.بابت انصراف باید جریمه در نظر گرفته شده را پرداخت کنید

   1. سلام.من یکبار از دانشگاه آزاد و دوبار از پیام نور انصراف دادم در مقطع کارشناسی..من لیسانس دارم ولی دوسال پیش میخاستم یک لیسانس دیگه بگیرم که هزینه دانشگاه آزاد زیاد بود انصراف دادم رفتم پیام نور اونجام انتخاب رشته اشتباه کردم دوبار انصراف دادم…میخاستم بدونم مهر سال دیگه میتونم ارشد بخونم.چه آزاد چه پیام نور فرقی نداره میتونم یا نه…چون سه بار انصراف دادم اما در مقطع کارشناسی بود.

 10. سلام وقت شما بخیر سال ۱۴۰۰ در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و اسفند ۱۴۰۱ از دانشگاه انصراف زدم. هیچ واحدی هم پاس نکردم میخواستم بدونم اگه بخوام دوباره دانشگاه دیگه ای ثبت نام کنم چند سال یا چند ترم برای فارغ التحصیلی بهم مهلت میدن؟ چون ۲ سال از اولین ثبت نامم گذشته و الان انصراف زدم میخواستم بدونم مهلت ۵ ساله برای فارغ التحصیلی رو باز میدن یا نه؟

  1. سلام
   مجدد برای شما معافیت صادر می شود و در صورتی که اولین انصراف شما باشد می توانید مجدد معافیت تحصیلی استفاده کنید.

   1. سلام وقت بخیر
    من تا حالا انصراف ندادم و الان توی دوره ارشد میخوام انصراف بدم دوباره در همون دانشگاه ثبت نام کنم ایا این امکان هست که دوباره در همون گرایش و همون دانشگاه ثبت نام کنم و درس هام تطبیق بخوره؟
    و اینکه دوباره 3 سال دیگه فرصت میده نظارم وظیفه برای ادامه تحصیل؟

 11. سلام من دانشجوی ارشد روزانه هستم.واحدهام تموم شده و فقط پایان نامه مونده
  اگر الان انصراف بدم مدرکی برای واحدهای گذرانده دریافت میکنم یا خیر؟

   1. اخه گفته بودن اگه بلافاصله بعد انصراف دوباره روزانه قبول شین جریمه پرداخت نمیکنین..میخاستم بدونم یعنی حتما باید ظرف یکسال بعد از انصراف قبول میشدم یا هر زمان دوباره روزانه قبول شم میتونم حریمه ندم؟

 12. سلام وقتتون بخیر
  من قبل خدمت تو علمی کاربردی یه رشته ای میخوندم بعد دو ترم انصراف دادم رفتم خدمت سربازی
  الان که خدمتم تموم شده میتونم برگردم همون رشته رو بخونم؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   دانشجوی رشته صنایع غذایی روزانه سال 1401 ترم یک هستم
   آیا میتونم انصراف بدم و اینک جریمه باید بدم؟
   ترم دو محسوب میشم ولی ترم‌یک رو‌مرخصی تحصیلی زدم و از ماه بهمن شروع به تحصیل کردم
   میشه بگید شرایط ب چ صورت هست ؟

 13. سلام وقت بخیر من ورودی 99 دانشگاه دولتی هستم و الان ترم شیش هستم. از رشته‌ام راضی نیستم و میخواستم ببینم اگه بخوام برای کنکور 1403 بخونم، و اگه در رشته روزانه قبول بشم از پرداخت جریمه انصراف معافم یا باز هم باید پرداخت کنم؟ اگه در رشته روزانه دانشگاه خودم قبول بشم چطور؟ و اینکه آیا در ترم شیش میشه تغییر رشته داخل دانشگاه داد یا اینکه به مشکل نظام وظیفه برمیخورم؟ ممنونم از پاسخگوییتون

   1. سلام درصورتی که درخواست ریز نمرات داشته باشید و بخواهید تطبیق واحد بزنید باید هزینه پرداخت کنید در غیر اینصورت نیازی به پرداخت هزینه نیست.

  1. سلام اگر که برای مقطع ارشد قصد ادامه تحصیل داشته باشید و کارت پایان خدمت یا معافیت دائم نداشته باشید درصورتی که اولین انصراف شما باشد مشکلی ندارد.

 14. سلام وقت به خیر.
  من دانشجوی پزشکی هستم و ترم گذشته رو مشروط شدم.
  این ترم هم مشروط میشم. معدل کلم با احتساب این ترم مشروطی به احتمال قوی زیر 12 خواهد شد. چون الان معدل کلم 13.02 هست.
  کارت پایان خدمت یا معافیت تحصیلی هم ندارم. آیا این ترم ممکنه که از دانشگاه اخراج بشم؟ و اینکه هزینه‌ای که باید بپردازم در صورت اخراج شدن از دانشگاه چه قدره؟

 15. سلام
  خسته نباشید
  من یک بار از دانشگاه مقطع کارشناسی انصراف دادم،سال بعد دوباره از معافیت تحصیلی در مقطع کارشناسی در یک کد رشته دیگه استفاده کردم،میخاستم بدونم اگه زمانی دانشجوی سال آخر کارشناسی هستم در صورتی که در آزمون کارشناسی ارشد پذیرفته بشم،با توجه به اینکه مقطع جدید محسوب میشه،مجددا میتونن از معافیت تحصیلی این بار در مقطع کارشناسی ارشد استفاده کنم؟

 16. سلام من کامپیوتر دانشگاه دولتی میخونم میخواستم تابستون کنکور بدم، ایا میتوانم بدون انصراف کنکور شرکت کنم و اگه رتبه مدنظر را آوردم انصراف بدم؟

   1. سلام وقتتون بخیر من از دانشگاه دولتی ارشد انصراف دادم میخاسم بدونم اگر آزمون استخدامی قبول شم میتونم بدون پرداخت هزینه انصراف مدارک بگیر
    دومین سوالم این بود اگر سابقه بیمه خانه داری رد کنم میتونم مدرکمو بگیر یا سابقه فقط باید برای یه محل کار باشه

 17. سلام و عرض ادب و خسته نباشید. من متولد 8 اسنفد 79 هستم الان دوسال و 8 ماه پیام نور رشته روانشناسی میخونم و دو ترم مرخصی گرفتم و تا حالا انصراف ندادم آیا میتونم کنکور تیر 1402 شرکت کنم و در یک دانشگاه دولتی قبول بشم مشکل سربازی نخواهم داشت؟ و همچنین برای نظام وظیفه چه کدی وارد کنم؟
  لطفا منو راهنمایی کنید ممنونم

 18. سلام وقتتون بخیر
  من ارشد روزانه دانشگاه تهران وردی ۴۰۱ هستم
  ترم یک رو رو رفتم امتحاناشو ندادم و ترم تو رو انتخاب واحد نکردم
  میخوام کنکور سراسری ۴۰۳ رو شرکت کنم
  آیا میتونم انصراف بدم و جریمع پرداخت نکنم تا زمان قبولی؟

   1. سلام بنده دانشجو دوره روزانه دانشگاه دولتی بودم ، تو ترم شش انصراف دادم ، معافیت دائم کفالت دارم ، الان برای استخدام کاری به مدرک دیپلمم که دست دانشگاه هس نیاز دارم ، چطوری باید مدرکمو بگیرم ؟؟ هزینه یا جریمه هم ازم میگیرن؟ جریمه حدودا چقدر میشه؟؟ تقریبا دو سال پیش انصراف دادم.

     1. سلام من دانشجو دانشگاه آزاد کرج هستم رشته مدیریت مالی الان ترم 4رن بدونه کنکور ثبت نام کردم اصل دیپلم دادم دانشگاه الان برای کارم اصلشو می‌خوام چه جوری میتونم از دانشگاه بگیرم

   2. سلام لطفا منو از سردرگمی دربیاورید
    من سال 96 رشته زیست جانوری روزانه قبول شدم و همچنان ثبت نام هستم در دانشگاه و قصد دارم مدرک کاردانی بگیرم و انصراف بدم
    برای کنکور 1402 ثبت نام کردم اگه قبول بشم امکان تحصیل مجدد در دانشگاه ملی رو دارم؟ رشته های پیراپزشکی؟

 19. سلام
  لطفا جوابمو بدید ممنون🌹
  من سال ۱۴۰۱ دولتی روزانه قبول شدم و ثبت نام غیر حضوری کردم و رفتم دانشگاه اما بخاطر یه مشکل مسخره نتونستم خوابگاه بگیرم و مجبورشدم از دانشگاه انصراف بدم و به شهرمون برگردم ؛ وقتی رفتم واحد آموزشی گروهم گفتن که یه برگه انصراف کتبی دست نویس بنویسم و گفتن که کافیه و میتونم برگردم اما گفتن که بعدا زنگ بزنید ولی من بخاطر یه مسئله ای نتونستم پیگیری کنم
  البته ناگفته نمونه که من فقط ثبت نام مجازی کرده بودم و هیچ مدرکی رو به صورت فیزیکی برای دانشگاه نفرستاده بودم و این در حالی بود که توی راهنمای ثبت نام ذکر شده بود که باید تمامی مدارکی که به صورت مجازی بارگزاری کردمو تا فلان تاریخ برای دانشگاه ارسال کنم وگرنه به منزله انصراف از دانشگاه تلقی میشه ؛ اما من چون خیلی زود تصمیم به انصراف گرفتم اون مدارکم ارسال نکردم و به نوعی میشه گفت ثبت ناممو‌ کامل نکردم
  اما الان گاها پیامایی دریافت میکنم که از طرف دانشگاست البته پیامهای الکیه مثل دعوت به همایش و اینجور چیزا…
  ولی خب با اینکه انصراف کتبی هم نوشتم و ثبت نامم کامل نکردم هنوز نمیدونم انصراف قطعی برام ثبت شده یا نه و اگه امسال دوباره روزانه قبول بشم که برام مشکل ساز نمیشه🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️
  و اینکه اصلا نمیتونم حضوری به دانشگاه برم تا بپرسم و شماره درست و حسابی هم ندارم

  میشه لطفا بهم کمک کنید که بفهمم الان دانشجوی انصرافی ام یا نه؟!

  1. سلام درصورتی که ترم اول انتخاب واحد انجام داده باشید و به شما شماره دانشجویی تعلق گرفته باشد باید انصراف دهید.

 20. سلام وقتتون بخیر من اخر ترم پیش انصراف دادم الان میتونم دوباره برگردم دانشگاه و انصرافم رو پس بگیرم؟

   1. سلام، روز به خير.
    من دانشجوي ورودي ٩٥ دكتري دانشگاه آزادم؛ وتمامي واحدها رو پاس كردم و آزمون جامع دادم و از پروپوزال دفاع كردم. بنا به دلايلي نميتونم از پايان نامه دفاع كنم؛ آيا بايد انصراف بدم؟دانشگاه چه مدركي بهم ميده و چه طور ميشه اين دوره هايي كه گذروندم و مدرك بگيرم؟ لطفا راهنمايي كنيد.

   2. سلام خسته نباشید
    من دختر هستم و در حال حاضر ترم یک کاردانی هستم،در اینده قصد مهاجرت تحصیلی دارم و میخوام از دانشگاه الانم انصراف بدم
    میخواستم بدونم برای پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور مشکلی به وجود میاد؟ محدودیت زمانی و یا محدودیت تعداد انصرافی وجود داره؟ و اینکه دانشگاه خارج از کشور از من دلیل برای انصرافیم میخوان؟ یا اجازه برگشت به تحصیل دوباره راحت بهم داده میشه؟

 21. سلام وقتتون بخیر
  من ترم ۶ کارشناسی رو از دانشگام مرخصی گرفتم تا فرصت داشته باشم کارای انصرافمو انجام بدم
  با دانشگاه صحبت کردم تعداد واحدام به حدی هست که بتونم مدرک کاردانی بگیرم
  آیا میتونم در دانشگاه علمی کاربردی ادامه تحصیل بدم؟ مقطع کاردانی به کارشناسی ؟ طبیعتا کارت معافیت و اینا ندارم.
  اگر بخوام ادامه بدم باید چه کاری انجام بدم؟

 22. سلام خسته نباشید من ترم 10 کامپیوتر هستم اگر انصراف بدم می توانم کنکور بدم و به دانشگاه برم یا خیر

 23. سلام وقتتون بخیر
  من ۱۴۰۱ کنکور دادم و حسابداری دانشگاه تهران غرب قبول شدم کمتر از یک ترم اونجا رفتم ینی امتحانای پایان ترمو شرکت نکردم و دیگه نرفتم دانشگاه الان نزدیک سه ماه هستش که نرفتم میخواستم بدونم ممکنه برای کنکور سال بعدم مشکلی به وجود بیاره ؟ ینی من باید برم حتما دانشگاه انصراف بدم ؟ چون امسال دوباره می‌خوام کنکور شرکت کنم و می‌خوام ببینم باید چیکار کنم ؟

   1. سلام وقتتون بخیر.
    من دوترم دانشگاه ازاد خوندم و ترم 3و 4 ک الان هست رو بدون اینکه انصراف بدم نرفتم کلا. میخاستم بدونم الان راهی هست من همون دانشگاه رشته مو عوض کنم و دیگه کنکور ندم؟؟

   2. 9ببخشید آیا امکان انصراف در دانشگاه غیر روزانه در ترم آخر وجود دارد؟؟رفتم دانشگاه گفتن مشکلی نیس میشه انصراف داد ولی تو کامنتا ک خوندم یه چیز دیگه گفته بودید شما …گفته بودید ک نمیشه ممنون میشم جوابمو بدین من دانشجوی ترم ۵ علمی کاربردی مقطع کاردانیم میتونم انصراف بدم الان با توجه ب اینکه ترم آخرمه وارد سنوات ارفاقی نشدم

   3. سلام جناب رحمانی بنده دانشجوی کارشناسی پیوسته علوم ورزشی هستم و در ترم چهارمم که تا الان کلن 35 واحد پاس کردم میخاستم بدونم اگه انصراف بدم چ مدرکی بهم تعلق میگیره

 24. سلام
  من کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی روزانه ورودی 1400 هستم. ترم اول رو 9 واحد پاس کردم. و ترم 2 رو حذف کردم. ترم سه رو ثبت نام نکردم. و در حال حاظر که اوایل ترم 4هه می خواستم بدونم اگه الآن انصراف بدم مدت زمان یکساله برای معرفی سربازی از چه زمانی لحاظ می شه؟ تا چه زمانی معافیت تحصیلی دارم؟

   1. سلام آقای رحمانی حالتون خوبه ، ببخشید من دانشجوی مقطع کاردانی دانشگاه علمی کاربردی هستم و تا بهمن ماه ۱۴۰۲ معافیت دارم تا پایان بهمن ماه ۴۰۲، خاستم بدونم سنوات مجاز ک میگن برای من تا کی میشه؟
    و من میتونم که اوایل مهر ماه ۴۰۲ از دانشگاه انصراف بدم این تاریخ چن ماه قبل ب پایان رسیدن معافیت تحصیلیم میشه و تا مهر ۱۴۰۳ وقت داشته باشم ….ک کنکور ۴۰۳ رو بتونن شرکت کنم و دانشگاه برم ، خاهش میکنم جواب بدین

   2. یعنی اصلا اهمیتی نداره که من تو دو ترم گذشته هیچ درسی پاس نکردم و مهلت معرفی یکساله(در صورتی که در سنوات مجار باشم) از زمانی شروع می شه که درخواست انصراف ثبت کنم؟
    ممنون

     1. سلام من داننشجوی کارشناسی پیوسته دانشگاه ازاد بودم و به دلایلی نتونستم ۲۰ واحد درسم رو پاس کنم و به من مدرک کاردانی در رشته دادند الان من در ازمون استخدامی باید بزنم مدرک کاردانی یا کارشناسی ؟

   3. سلام اقای رحمانی خوب هستین لطفا جوابمو بدین برای بار چندم که سوال میپرسم جاهای مختلف ولی جواب درستی نگرفتم…. خواهش میکنم شما جوابمو بدین دانشجوی دانشگاه غیر روزانه م مقطع کاردانی تا بهمن ۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم ، آیا میتونم مهر ۴۰۲ از دانشگاه انصرافمو بدم و از فرصت یکسال انصرافم استفاده کنم ک تا مهر ۴۰۳ جا داشته باشم و بتونم کنکور ۴۰۳ رو بدون مشکل شرکت کنم و دانشگاه برم التماستون میکنم جوابمو بدین و منو از نگرانی در بیارین مرسی

 25. سلام
  من کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی روزانه ورودی 1400 هستم. ترم اول رو 9 واحد پاس کردم. و ترم 2 رو حذف کردم. ترم سه رو ثبت نام نکردم.
  و در حال حاظر که اولیل ترم 4هه می خواستم بدونم اگه الآن انصراف بدم مدت زمان یکساله از چه زمانی لحاظ می شه؟ تا چه زمانی معافیت تحصیلی دارم؟

  1. سلام خسته نباشید آقای رحمانی بنده ترم ۲ بودم ک از دانشگاه انصراف دادم ایا بخوام برگردم میتونم از همین ترم ۲ شروع کنم یا باید از اول ترمامو بخونم لطفا جواب بدین ممنون؟؟؟

    1. سلام
     بنده وروردی سال۹۷بهمن دانشگاه فرهنگیان هستم
     محل خدمت سبزوار پس احدود دوماه کارکردن در محل خدمت. ترک شغل کردم
     ایا برای مهر۱۴۰۲میتونم درخواست بازگشت ب کار بزنم؟
     و اینکه اولین اقدام چکاری بایدبکنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. سلام خسته نباشید من یک ترم دانشگاه ثبت نام کردم و مرخصی گرفتم الان میخام از دانشگاه انصراف بدم و هزینه انصراف رو هم بدم بعد میخام بدونم تا کی مهلت معرفی به نظام وظیفه رو دارم

   2. با سلام در رشته پرستاری تعهدی روزانه قبول شدم میخواهم انصراف بدهم وارد دانشکده فرهنگیان بشم اونم تعهدی است بابت تعهد هم جریمه باید پرداخت کنم ؟

 26. سلام.برادرزاده ی من دانشجوی ورودی بهمن رشته پزشکی دانشگاه روزانه سال 1400هست درواقع هنوز یک ماه نشده رفته دانشگاه .ولی از شهرش راضی نیست و میخواد دانشگاه تهران قبول بشه .بخاطر همین کنکور مرحله اول شرکت کرده است ودیروز که کارنامه منتشر شده همه ی درصدهاش بالا ی80 است بجز زیست. زیست هم هم 72 درصد هست.الانم پاشو کرده توی یه کفش که میخواد انصراف بده از دانشگاه الانش.چندتا سوا ازتون دارم ممنون میشم راهنمایی فرمایید .1/ایا میتونه انصراف بده ؟2.بعد انصراف میتونه بره دانشگاه تهران ؟ میتونه بازهم پزشکی بخونه؟4. ایا جریمه شاملش میشه؟5.هنوز تازه یه ماهه رفته دانشگاه میتونه انصرلف بده؟

  1. سلام
   نیازی به انصراف نیست و درصورت انتخاب رشته و قبولی نهایی باید انصراف بدهند. جریمه در نظر گرفته می شود

 27. سلام من در دانشگاه فنی وحرفه ای یک ترم تمام کنم وبعد بخوام انصراف بدم و به دانشگاه آزاد یا پیام نور برم می تونم اونجا درسهامو معادل سازی کنم

 28. سلام من در دانشگاه فنی وحرفه ترم یک هستم اگه من یک ترمو در دانشگاه فنی تمام کنم وبخوام نصراف دهم برم آزاد یا پیام نور می تونم معادل سازی کنم

 29. سلام من در دانشگاه فنی ترم یک هستم اگه من یک ترمو در دانشگاه فنی تمام کنم وبخوام نصراف دهم برم آزاد یا پیام نور می تونم معادل سازی کنم

 30. سلام وقت بخیر
  امیدوارم راهنماییم کنید
  یبخشید من سال۴۰۰ از دانشگاه دولتی مقطع ارشد انصراف دادم و با دانشگاه تسویه حساب کردم (هزینه ای رو پرداخت نکردم)
  رفتم خدمت الان مدرک کارشناسیم دانشکاهی است که انصراف دادم
  میخواستم بدونم اگه استخدام بانک یا آموزش و پرورش و… بشم برا گرفتن مدرک باید هزینه انصراف رو پرداخت کنم؟

 31. سلام
  من تا ۳۰ بهمن ۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم ، سنوات مجاز برای من تا کی محسوب میشه و اگر قبل از به پایان رسیدن سنوات مجاز مثلا مهر یا آبان ۴۰۲ انصراف بدم بهم یکسال فرجه تعلق میگیره؟؟؟لطف کنید بهم و جواب بدین مرسی

  1. سلام
   برای کارشناسی پیوسته 5 سال سنوات در نظر گرفته می شود و در صورت عدم فارغ التحصیلی و عدم پیشرفت درسی تا یکسال به شما سنوات داده می شود. درصورتی که در بازه زمانی 5 سال انصراف دهید و به شما مدرک معادل داده نشود می توانید مجدد در صورت ثبت نام معافیت دریافت کنید. همچنین بازه زمانی یکساله به شما تعلق می گیرد.

 32. سلام وقتتون بخیر ،
  من ورودی ۹۳ دانشگاه آزاد هستم، رشته فنی و مهندسی، سه ترم همه واحد هامو پاس کردم ،فقط پروژه و دفاع مانده بود، که تا مرحله دفاع از پروپوزال رفتم اما بعد شرایطی برام پیش اومد که دانشگاه را رها کردم، فکر میکنم شهریه ترم سه را کامل دادم اما ترم چهار و پنج که باید تمدید برای دفاع پروپوزال میکردیم را کامل ندادم یا اصلا ندادم خاطرم نیست، الان چند تا سوال دارم
  ۱ میتونم ادامه تحصیل بدم و پروژه را یا آموزش محور یا یک پروژه تحویل بدم و فارغ التحصیل بشم از همون دانشگاه
  ۲ چقدر باید هزینه بدم و جریمه همینطور، برای از اون سال تا الان
  ۳ میتونم برم دانشگاه آزاد دیگه ای که نزدیک تر باشه بهم و فقط پروژه بگیرم باتوجه به اینکه فکر کنم از سنوات کارشناسی ارشد گذشته و اگه میشه شرایطش چیه

  1. سلام احتمال ادامه تحصیل با در نظر گرفتن سنوات تحصیلی تعریف شده کم است. درصورت ثبت نام مجدد و تطبیق واحد می توانید فارغ التحصیل شوید.

 33. سلام وقت بخیر من من 7 سال سایقه کار دارم . امسال ارشد برق دانشگاه روزانه قبول شدم و الان ترم دوم هستم . ولی بنا به شرایط کار امکان ادامه تحصیل رو ندارم . در صورت انصراف باید جریمه پرداخت کنم ؟

   1. سلام. من ترم ۴ ارشد دانشگاه روزانه هستم، میخاستم ترم بعد انصراف بدم و مجدد در کنکور ارشد شرکت کنم. خاستم بینم امکانش هست دوباره همین رشته و همین دانشگاه رو قبول بشم یا باید حتما تغییر رشته بدم؟

 34. سلام وقت بخیر آقای رحمانی خواهش میکنم ازتون جوابمو بدین خیلی دلنگرانم من دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی ورودی سال ۱۴۰۰ و ترم ۴ هستم و تازه شروعش کردم و تا سال بعد ینی پایان بهمن ماه ۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم… میخاستم بدونم سنوات مجاز ک میگن برام کی میشه دقیقن همون آخر بهمن سال بعد؟؟؟؟ و اگه انصراف بدم میتونم از فرصت یکساله استفاده کنم ، ینی مثلا اگه ۲۵ بهمن سال بعد انصرافمو بدم یکسال معافیتم دارم یا بایر زودتر انصراف بدم چون رشتمو اصن دوس ندارم و میخام مجدد واسه کنکور بخونم، تازه شروع کردم چن سالی میشه چیزی نخوندم از درسای دبیرستان و میدونم امسال چون معدلم هست میخام به ۴۰۳ فکر کنم خلاصه ی حرفام اینه که آگه تا قبل پایان معافیت تحصیلی سال بعدم انصرافمو بدم فرصت یکساله م دارم ک کنکور ۴۰۳ رو بدم التماس میکنم جوابمو بدین ببخشید سرتونم درد اوردم.

 35. سلام اقای رحمانی من پارسال با76واحدپاس شده از مهندسی بهداشتدمحیط روزانه انصراف دادم وهرچی گفتم که مدرک کاردانی بهم بدید گفتن که چنین آیین نامه ایی نمونده ،بنظرشما من بازپیگیری نکنم بزای گرفتن مدرک کاردانی ?واینکه میتونم بازازطریق کنکور همون دانشگاه ورشته خودمو انتخاب کنم وقبول شم ممنونم 🙏

  1. سلام درصورت که واحدهای درسی پاس شده بالای 72 واحد درسی باشد امکان صدور مدرک هست. البته به نوع واحد های درسی شما بستگی دارد.

   1. سلام .من ورودی 99دانشگاه روزانه بودم.دو ترم خوندم اما بعدش فرم انصراف رو ایمیل کردم برا دانشگاه و دیگه نرفتم .متاسفانه فرستاده نشده بود و من فک میکردم فرستادم .الان تقریبا یک سال گذشته و من فک میکردم انصرافم قطعی شده.حالا برای ثبت نام تو کنکور 1402مشکلی پیش میاد برام؟اگه 14فروردین برم دانشگاه کارای انصراف رو بکنم تا 21ام که مهلته ثبت نامه میتونم ثبت نام کنم ؟

   2. سلام وقت به خیر، من ورودی 97 رشته برق کارشناسی پیوسته یک دانشگاه دولتی هستم البته شبانه، اسفند ماه مدرک کاردانیمو از دانشگاه گرفتم و قصدم ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد محل زندگیم و کار کردن بود، اما هفته بعدش باهام تماس گرفتن و گفتن یکسال فرصت دارم تا خدمت برم، الان میتونم به همون دانشگاه دولتی ای که سال 97 قبول شدم برگردم؟

  2. سلام ، من دانشگاه غیر انتفاعی قبول شدم و ثبت نام کردم بعد انصراف دادم. میخواستم بدونم میتونم ترم مهر براساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد شرکت کنم دوباره؟ خانم هستم. چون توی شرایط اختصاصی دفترچه براساس سوابق دانشگاه آزاد نوشته بود دانشجویان انصرافی نمیتونن در این دوره شرکت کنند مگر اینکه کارت پایان خدمت یا معافیت دائم داشته باشند یعنی منظورش آقایون بوده؟

 36. سلام خوب هستین من دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی مقطع کاردانی ترم چهار هستم واحد های کمی پاس کردم هدفم نرفتن ب سربازی بود… و تا سی ام بهمن ماه ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم …هنوز از دانشگاه انصراف ندادم ،میخاستم بدونم میتونم که اواخر دی ماه یا اوایل بهمن ۴۰۲ اولین انصرافمو بدم (((این تاریخ قبل از ب پایان رسیدن سنوات مجاز میشه همونطور ک گفتم از پلیس به اضافه ده استعلام ک گرفتم تا سی بهمن ماه ۴۰۲ معافیت دارم)))) و از یک سال مهلت انصراف م استفاده کنم ک تا دی و ۴۰۳ معافیت بگیرم و واسه کنکور ۴۰۳ بخونم

 37. سلام وقت بخیر
  من سال ۹۹ وارد دانشگاه دولتی شدم
  نیمسال اول ۱۴۰۱ انضراف دادم
  نیمسال دومم وارد بیام نور شدم
  کنکور دی ۱۴۰۱ هم شرکت کردم و میدونم که اون رشته ای که میخوام و میارم
  اگه من از بیام نور انصراف بدم میتونم سال دیگه (۱۴۰۲) دولتی ثبت نام کنم؟

  1. سلام شما از یکبار فرصت انصراف برای خدمت سربازی استفاده کرده اید و امکان دریافت مجدد معافیت تحصیلی را ندارید.

   1. سلام وقت بخیر آقای رحمانی خواهش میکنم ازتون جوابمو بدین خیلی دلنگرانم
    من دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی ورودی سال ۱۴۰۰ و ترم ۴ هستم و تازه شروعش کردم و تا سال بعد ینی پایان بهمن ماه ۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم… میخاستم بدونم سنوات مجاز ک میگن برام کی میشه دقیقن همون آخر بهمن سال بعد؟؟؟؟ و اگه انصراف بدم میتونم از فرصت یکساله استفاده کنم ، ینی مثلا اگه ۲۵ بهمن سال بعد انصرافمو بدم یکسال معافیتم دارم یا بایر زودتر انصراف بدم
    چون رشتمو اصن دوس ندارم و میخام مجدد واسه کنکور بخونم، تازه شروع کردم چن سالی میشه چیزی نخوندم از درسای دبیرستان و میدونم امسال چون معدلم هست میخام به ۴۰۳ فکر کنم
    خلاصه ی حرفام اینه که آگه تا قبل پایان معافیت تحصیلی سال بعدم انصرافمو بدم فرصت یکساله م دارم ک کنکور ۴۰۳ رو بدم التماس میکنم جوابمو بدین
    ببخشید سرتونم درد اوردم

  2. سلام وقت به خیر بنده هم شرایط این دوستمون رو دارم آیا هیچ راهی نیست برای دریافت معافیت تحصیلی بعد از قبولی؟لطفا کمک کنید با تشکر

 38. سلام وقت بخیر
  من رشته کارشناسی عمران بدون تغییر رشته دادم معماری کاردانی البته با مشاوره غلط دانشگاه الان
  دانشگاه جلوی انتخاب واحد بنده را بسته و می گوید شما نمی تونستی این کار رو بکنی و باید رشته کارشناسی ثبت نام می کردی
  میخواستم بدونم من الا رشته کارشناسی ثبت کردم و قبول شدم میخواستم بدونم وضعیت رشته قبلمو چیکار کنم و اینکه اگه دوباره از معماری بخوام
  انصرام بدم مشمول سربازی نمی شم و ایا راهی وجود دارد تا به مشکل نخورم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

   1. سلام وقت بخیر
    من توی یک موسسه تحصیل میکنم و این موسسه قراره برچیده بشه
    میخواستم ببینم من توی چه دانشگاه های میتونم ثبت نام کنم؟؟

 39. سلام٫ من دانشجوی کارشناسی پیوسته معماری بودم ترم ۱۰ با ۷۲واحد پاس کردن انصراف دادم و کاردانی در رشته گرفتم اخیرا
  الان میخام رشته‌ی دیگه ای رو بخونم با توجه به اینکه ترم ۱۰ انصراف دادم میتونم درسمو ادامه بدم تو یه رشته ی دیگه؟
  و اینکه برای ثبت نام رفتم گفتن نباید کاردانی رو میگرفتم الان میتونم کاردانیم رو نخواهم و پاکش کنن؟
  چیکار میتونم بکنم لطفا راهنماییم کنید🙏

   1. اگر دانشگاه مدرک معادل من رو کنسل کنه امکان تحصیل وجود داره برای من؟
    من ورودی بهمن ۹۶ هستم یعنی انصرافه من میشه در ترم ۱۰

    1. بله درصورتی که تا ترم 10 انصراف دهید و مدرک معادل دریافت نکنید می توانید مجدد در کنکور شرکت کنید.

   2. سلام وقت بخیر،اگه دانشجوی کارشناسی در ترم های سنوات ارفاقی مثلا ترم دوازدهم اخراج اموزشی بشه یا اینکه خودش بخواد انصراف بده مدرک معادل کاردانی بهش تعلق میگیره؟

    1. سلام وقت شما هم بخیر
     درصورتی که تعداد واحد درسی پاس شده بالای 72 واحد باشد مدرک معادل صادر می شود.

 40. سلام و درود
  من امسال ازداد ثبت نام کردم بعد انصراف دادم دوباره کنکور بدم شاید ملی بیارم الان تصمیم گرفتم دانشگاه افسری برم
  برای اینکه مشمول نشم میتونم مهر ماه ازاد دوباره ثبت نام کنم و کارای گزینش و مصاحبه دانشگاه افسری رو هم بدم و بعد از اتمام کارها از دوباره از آزاد انصراف بدم برم افسری

 41. سلام
  بعد از انصراف از تحصیل برای آقایون ، مدرکی برای تعداد واحد های پاس شده به دانشجو ارائه میشه؟

 42. سلام من دانشجوی دانشگاه دولتی فرهنگیان شهرکرد رشته اموزش ابتدایی هستم.مهر ماه 1401 رفتم دانشگاه.رشته م تجربی بود.میخوام کنکور تیر 1402 ثبت نام بکنم و پزشکی قبول بشم.برای ثبت نام در کنکور تیر 1402 ایا باید اول انصراف بزنم از دانشگاه م یا خیر میشه بدون هیچ محدودیتی کنکور ثبت نام بکنم و در صورت قبولی در پزشکی انصراف بدم؟خواهش میکنم منو متوجه بکنید

  1. سلام
   نیازی به انصراف نیست درصورت قبولی باید انصراف دهید . باید جریمه انصراف را پرداخت کنید.

 43. سلام من ۵روز که دانشگاه پیام نور رشته روانشناسی شرکت کردم شماره دانشجویی هم واسم اومده الان پشیمون شدم و میخوام انصراف بدم و تو کنکور تیرماه شرکت کنم می خواستم بدونم اگه کنکور هم رشته خوبی قبول نشدم دوباره میتونم پیام نور شهر خودم یا شهر دیگه ای رشته حقوق شرکت کنم؟محدودیتی نداره که از پیام نور انصراف بدی بعد دوباره بری پیام نور؟بعد اگه من پیام نور شهر دیگه ای برم میتونم محل ازمونم رو هرترم شهرخودم بزنم؟

 44. ‌سلام خسته نباشید
  من یه ترم دانشگاه ازاد خوندم. یه سال پیش و پشیمون شدم و الان یه سالع ن انتخاب واحد کردم ن چیزی و کاملا ترم اول هزینش رو پرداخت کزدم. و من مدارکی تحویل دانشگاه ندادم چون پذیرش غیرحضوری بود
  الان بر اساس سوابق یه دانشگاه ازاد دیگ ثبت نام کردم
  ایا لازمه من از دانشگاه اولی انصراف بدم ؟
  یا دانشگاه جدید برام انتخاب واحد میکنن بدون هیچ مشکلی

 45. سلام من دانشجو ترم یک دانشگاه دولتی هستم… الان انتخاب رشته کردم برای دانشگاه پیام نور و علوم ورزشی قبول شدم امکانش هست که من از دانشگاه قبلیم انصراف ندم و همون رشته قبلیمو بخونم و نرم پیام نور؟

   1. انگار. سايت سنجش اطلاعیه زده ک اگه کسی پیام نور قبول بشه رشته قبلیش لغو میشه اینطور نیس؟

   2. سلام وقتتون بخیر
    من امسال تابستون از دانشگاه دولتی انصراف دادم.
    حالا میخوام بدون کنکور دانشگاه ازاد ثبت نام کنم
    اگر بخوام بدون گرفتن ریزنمرات برم باید لغو تعهد رو پرداخت کنم یا بدون پرداختش امکان پذیره؟

  1. سلام وقت بخیر
   من ورودی ۹۸ کارشناسی پیوسته پیام نور هستم
   تا شهریور ۴۰۳ هم معافیت دارم
   دو ترم اول مرخصی گرفتم، باقی ترما رو انتخاب واحد کردم اما امتحان حاضر نشدم و پاس نکردم
   الان ترم ۸ هستم و محدودیتی برا انتخاب واحد نداشتم
   خواستم ببینم ممکنه دانشگاه پیام نور اخراجم کنه؟
   بخاطر پاس نکردن واحدا میگم

 46. سلام وقت بخیر
  من اخرین روز شهریور امسال انصراف دادم و کنکور دادم جواب نهایی اخرای شهریور سال اینده میاد و ثبت نام میوفته اوایل مهر ماه که بعد از فرجه زمانی منه میخوام ببینم ایا برای ثبت نام مشکلی پیش میاد ؟

 47. سلام،وقتتون بخیر.من هزینه انصراف رو هم پرداخت کردم.الان برای ثبت نام دانشگاه آزاد مشکلی ندارم؟ممنون.

 48. سلام خسته نباشید میخاستم بدونم به خاطر اینکه نتایج کنکور بعد از نتایج دانشگاه افسری می اید ایا میشود درصورت قبول شدن در دانشگاه افسری و شرکت کردن در ان اگر در کنکور رشته خوبی قبول شدیم امکان انصراف از دانشگاه افسری هست یا نه ؟ میزان جریمه ان چقدر است؟ ایا راحت میشود انصراف داد یا خیر؟…

   1. سلام وقتتون بخیر
    من ورودی ۹۸ کارشناسی پیوسته پیام نورم
    تاریخ پایان معافیتم شعریور ۱۴۰۳ هست
    دو ترم اول مرخصی گرفتم و از بعد اون مرتب انتخاب واحد کردم و شهریه دادم اما واحدی پاس نکردم
    خواستم ببینم اگه بخوام تیر ۴۰۳ کنکور بدم و مهر ۴۰۳ برم یه رشته تو دانشگاه دولتی تا چه تاریخی باید انصراف بدم از پیام نور که مشکلی از بابت سربازی و گرفتن معافیت مجدد تحصیلی نداشته باشم
    و اینکه با توجه به پاس نکردن واحد آیا سال تحصیلی (۱۴۰۲-۱۴۰۳) که میشه سال پنجم کارشناسی ،میتونم انتخاب واحد کنم تو پیام نور و بعد تابستون سال ۱۴۰۳ انصراف بدم؟

   2. سلام وقتتون بخیر
    پسرم دانشجوی ترم ۵ دانشگاه غیر دولتی هست ،ورودی ۹۹
    حالا تصمیم به انصراف از دانشگاه گرفته و میخواد کنکور تیرماه ۴۰۲ رو بده و بره یه دانشگاه دولتی
    ازنظر نظام وظیفه این انصراف مشکلی براش پیش نمیاره؟
    چه زمانی باید انصرافش از دانشگاه رو اعلام کنه؟

    1. سلام
     در صورتی که اولین انصراف باشد می تواند مجدد در کنکور شرکت کنند. صورت قبولی زمان ثبت نام حضوری انصراف دهند.

     1. سلام لطفا جواب بدید من دانشجوی حسابداری هستم یه مدت کلا دانشگاه نرفتم میترسم اخراج زده باشن میخوام کنکور شرکت کنم برم زود انصراف بدم لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام بنده ورودی ۹۸ عمران هستم
   بعد از گذشت ۷ ترم حدودا ۸۰ واحد پاس کردم میخواستم بدونم میتونم کاردانی رو بگیرم یا نه و بعضی از دروس چارت ترم چهار رو هنوز پاس نکردم

   1. سلام
    درصورتی که مدرک کاردانی نگیرید می توانید مجدد از معافیت تحصیلی استفاده کنید. شما تا ترم 10 و درصورت پیشرفت تحصیلی تا ترم 12 امکان ادامه تحصیلی خواهید داشت

    1. در صورت اخراج از دانشگاه دولتی میتوانم مدرک خودمو ببرم دانشگاه آزاد و ادامه تحصیل بدم

      1. سلام
       انصراف از کارشناسی ارشد روزانه چقدر شهریه داره؟
       من دو ترم مشروط شدم ، میتونم مجددا کنکور شرکت کنم و روزانه یه رشته دیگه قبول بشم؟

     1. سلام من ورودی ارشد دانشگاه روزانم بعد مدرک کارشناسیمو هنوز تحویل ندادم که به خاطر کم کاری دانشگاه قبلیمه الان گفتن اگه نیاری اخراج میشی اگ اخراج بشم باید به دانشگاه جریمه ام بدم یا نه؟

 49. با سلام

  یکبار از دانشگاه انصراف دادم و در حال تحصیل مجدد در دانشگاه دولتی هستم. به دلیل مشکلات شخصی چند ترم ثبت نام نکردم و چند ترم هم مشروط شدم. میخواستم بدونم راهی هست که یک سال دیگه معافیت داشته باشم ؟ مثلا انصراف و بلافاصله ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی یا انتقالی گرفتن به دانشگاه علمی کاربردی ؟ یا هر راه دیگه ای.
  با تشکر

  1. سلام درصورت انصراف یا اخراج توسط دانشگاه یکسال مهلت معرفی دارید. بر اساس قوانین امکان استفاده از معافیت تحصیلی ندارید.

   1. سلام وقتتون بخیر من ورودی ۹۸ رشته مهندسی کامپیوتر کارشناسی پیوسته هستم و ۴ ترم ابتدایی مرخصی گرفتم و ۳ ترم خوندم الان ترم ۷هستم و تا ۳۱شهریور ۱۴۰۳معافیت دارم
    تعداد واحد خیلی کمی گذروندم(۲۰واحد) میشه بعد امتحانات انصراف بدم و ترم مهر ۱۴۰۲ همین رشته رو یا رشته دیگه ای رو تو دانشگاه دیگه ثبت نام کنم و به مشکل سربازی نخورم؟معافیت ۵ ساله میدن باز؟ خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی استرس دارم

    1. سلام وقت شما هم بخیر
     در صورتی که اولین انصراف شما باشد می توانید مجدد 5 سال معافیت استفاده کنید.

     1. خیلی ممنونم،خیر تا حالا از دانشگاه انصراف ندادم و این اولین انصراف من هستش
      پس میتونم ترم ۸ هم بخونم اواسط تابستون و قبل از شروع ترم مهر که میشه ترم ۹ ام انصراف بدم؟ ممنونم از پاسخ‌گویی تون

   2. سلام در میشه در مقطع کاردانی انصراف داد و در مقطع لیسانس ثبت نام کرد؟ از نظر نظام وظیفه

  2. دوست عزیز یه راهی هست البته یه روزنه ی امید اینه که با داشتن مدارک پزشکی مهم ومحکمه پسند یا نشون دادن مدرک مشکلات خانوادگی بری معاونت دانشگاه ودرخواست بازگشت به تحصیل کنی که میره به کمسیون موارد خاص البته باید دلایل منطقی وپزشکی خوب داشته باشی واز همه مهمتر آشنا داشته باشی اینو خواستم بهت اطلاع بدم چون دیدم سردرگمی وادای دین کرده باشم ومدیر سایت بهت اینو نگفته ولی به نظرمن این کارو کسی میکنه که از یه جای مهم وباارزش قبول شده باشه ولی اگه همین طوری هدف مشخصی نداری ونمتونی بخونی به نظرمن همون خدمت بری خیلی برات بهتره اینم یادت باشه همیشه اونطوری که فکر میکنی نیست گاهی وقتا تو منجلاب دفنی ولی همون دفن شدن باعث جوونه زدن میشه امید داشته باش به همه چیز امیدوارم موفق باشی

   1. سلام این چندمین باره این پیامو میدم لطفا جواب بدید اقای رحمانی
    من رشته پرستاری تههدی میخونم و ترم ۵ هستم ، اگه بخوام دوباره کنکور بدم باید اول انصراف بدم یا اول کنکور بدم بعد از نتایج انصراف بدم؟؟سربازی هم نرفتم ، معافیت چه مدت میدن؟ هزینه انصراف از تعهد و دانشگاه چقدره؟

    1. سلام در حال حاضر بعد از قبولی امکان انصراف وجود دارد. اگر خدمت سربازی نرفته باشید در صورتی که اولین انصراف شما باشد اجازه ادامه تحصیل خواهید داشت. با توجه به تعد خدمتی بودن رشته تحصیلی باید جریمه در نظر گرفته شده را پرداخت کنید.

 50. سلام،من ورودی مهر ۱۴۰۰ دانشگاه پیام نور هستم،یک ترم رو به صورت مجازی تو دانشگاه درس خوندم وبعد پشیمون شدم و الان میخوام انصراف بدم.
  باتوجه به اینکه من ثبت نامم رو به صورتت مجازی انجام دادم و اصل مدارکم رو به دانشگاه تحویل ندادم
  برای انصراف از دانشگاه باید کتبی انصراف بدم؟هزینه انصراف برای من چقدر میشه؟

   1. سلام من دانشجوی ترم اول کارشناسی رشته زبان انگلیسی در دانشگاه دولتی هستم در صورتی که کنکور سراسری شرکت کنم و رشته ای که میخوام رو قبول بشم باید قبل از ثبت نام در دانشگاه جدید انصراف بدم از زبان؟ امکانش هست هر دو رشته رو با هم بخونم؟ دو تاشم دانشگاه دولتی ممنون میشم جواب بدین

    1. سلام
     امکان تحصیل همزان وجود ندارد در صورت قبولی نهایی باید از رشته قبولی انصراف دهید.

     1. سلام وقت بخیر بنده سال ۹۷ از دانشگاه فردوسی انصراف دادم مجدد کنکور دادم و الان سال دوم دانشگاه آزادم میتونم مجدد انصراف و کنکور بدم و رشته های روزانه و دانشگاه دولتی شرکت کنم و کلا چه محدودیتهایی برای انصراف مجدد وجود داره

     2. سلام من دانشجوی ترم ۵ علوم آزمایشگاهی دامپزشکی دانشگاه دولتی هستم خواستم بدونم اگه انصراف بدم و کنکور زبان شرکت کنم میتونم دوباره دانشگاه دولتی قبول شم یا حتما باید آزاد و پیام نور و شبانه باشه؟

 51. سلام من دانشجوی ورودی سال 1400 دانشگاه افسری انتظامی امین بودم متاسفانه در تاریخ 1401/03/24 بعد از گذراندن حدود شش ماه و تعیین رسته انصراف دادم خواستم بدانم آیا امکان بازگشت بنده به دانشگاه هست یا خیر . با تشکر از شما

  1. سلام عرض ادب
   من ورودی ۹۹ دانشگاه شیراز هستم ، واقعاً توان ادامه تحصیل در رشته تحصیلیم رو ندارم و چون با سوابق تحصیلی قبول شدم امکان تغییر رشته ندارم ، راهی هست که تسویه حساب نکنم و بتونم برم دانشگاه علمی کاربردی تا رشته مورد علاقم رو ادامه بدم ، مثلا کاری کنم که اخراج بشم. آخه به‌ازای هر ترم باید ۷ میلیون پول بدم، ممنون میشم راهنماییم کنید. ؟؟؟

  2. سلام اقای رحمانی من پارسال با76واحدپاس شده از مهندسی بهداشتدمحیط روزانه انصراف دادم وهرچی گفتم که مدرک کاردانی بهم بدید گفتن که چنین آیین نامه ایی نمونده ،بنظرشما من بازپیگیری نکنم بزای گرفتن مدرک کاردانی ?واینکه میتونم بازازطریق کنکور همون دانشگاه ورشته خودمو انتخاب کنم وقبول شم ممنونم 🙏

 52. سلام و وقت بخیر آقای رحمانی
  من سال پیش در دانشگاه آزاد مشهد ثبت نام کردم و فقط گواهی دیپلم رد دادم به دانشگاه و یک ترم خوندم این ترم انتخاب واحد کردم ولی کلاس هاش نرفتم
  برای رشته های براساس سوابق تحصیلی ثبت نام کردم و زدم دانشجو نیستم
  اگه قبول بشم این رشته ها رو و ثبت نام کنم آیا برام مشکلی پیش میاد
  زندانی یا پیگیری قانونی نداره؟

 53. سلام..خسته نباشید..تو دفترچه کنکور نوشته تا ۲ سال اعتبار دارد..من یک بار انصراف دادم قبلا از دانشگاه پیام نور و الان ترم ۵ حسابداری ام..اگ قبول شم میتونم بازم انصراف بدم و برم دانشگاه؟ یا اگ تا ۲ سال اعتبار داره میتونم برم سربازی برگردم و دانشگاه رو ثبت نام کنم ؟

   1. سلام وقت بخیر.. من دانشجوی ترم یک روانشناسی دانشگاه آزاد هستم و باید برای ترم دو بخونم. و میخام دوباره کنکور بدم و در صورت قبولی توی دانشگاه دولتی، انصراف بدم از ازاد.. اگه ی موقع قبول بشم برای ملی دوباره باید ترم یک و دورو بگذرونم از اول؟ یا از ترم دو ببعدو میخونم دیگه؟

 54. سلام وقت بخیر من دانشجوی رشته حسابداری دانشگاه فنی حرفه ای هستم که دو سال در یک دانشگاه درس میخوندم و الان با شرط معدل یک دانشگاه دیگه قبول شدم آیا میتونم بعد از یه ترم گذروندن دوباره سال بعد در کنکور شرط معدل شرکت کنم و در صورت قبولی برم اون دانشگاه یا حتما باید انصراف بدم ؟ و آیا میتونم مرخصی بگیرم ترم اول رو تا نتایج سال بعد بیاد؟ خیلی ممنونم

 55. سلام
  من کارمند دولتی هستم.سه ترم ارشد دانشگاه فردوسی دوره روزانه تحصیل کردم بعد انصراف دادم و مجدد در کنکور شرکت کردم و روزانه خواجه نصیر تحصیل کردم. الان بخوام مدارکمو آزاد کنم باید بابت اون سه ترم جریمه پرداخت کنم؟

  1. سلام
   برای آزاد سازی مدارک در صورتی که سابقه کار داشته باشید نیازی به پرداخت هزینه نیست.

   1. سلام ببخشید من امسال دانشگاه آزاد واحد الکترونیکی قبول شدم از روی کنجکاوی که ببینم شهریه اش چقدر درمیاد فرم های الکترونیکی و پذیرش اولیه رو آنلاین پر کردم و شماره دانشجویی موقت گرفتم ، ولی انتخاب واحد نکردم و مدرکی هم فیزیکی تحویل نداده ام ، در سایت وزارت علوم دیدم که وضعیت من رو دانشگاه آزاد زده مشغول به تحصیل ، هر چی پیام دادم هم میگن باید حضوری بیای انصراف بدی ، آیا هزینه انصراف باید بدم ؟

 56. سلام خسته نباشید یه سوال داشتم من دانشجوی ترم 3 دانشگاه ازاد اصفهان با سوابق تحصیلی هستم میخواستم انتقالی بگیرم به واحد الکترونیک ممکن نبود میشه از دانشگاه انصراف بدم و بیام تهران دانشگاه با سوابق تحصیلی رشته حقوق ثبت نام کنم؟

 57. سلام وقت بخیر،
  دانشجو ترم 9 کارشناسی روزانه تو دانشگاه دولتی هستم،
  آیا میتونم انصراف بدم و تو یه رشته بدون کنکور تو دانشگاه آزاد ثبت نام کنم؟

   1. سلام من از دانشگاه دولتی انصراف دادم و رفتم آزاد آیا میتونم از کارنامه سبز استفاده کنم؟

   2. من چن سال پیش مقطع ارشد روزانه دانشگاه ارومیه قبول شدم ولی بر اساس دلایلی ثبت نام نکردم یا امکان ثبت نام در همان دانشگاه بعدچن سال وجود دارد، یا باید دوباره کنکور شرکت کنم

 58. سلام من دانشجوی کارشناسی هستم،۳ سال معافیت تحصیلی بهم دادن،ایا میتونم با معافیت تحصیلیم پاسپورت دانشجویی بگیرم؟یا باید حتما دانشگاه رو ادامه بدم؟

   1. سلام من از دانشگاه دولتی انصراف دادم و رفتم آزاد خواستم بدونم آیا می تونم از کارنامه سبز استفاده کنم و له اولویت بعدی خودم برم

  1. سلام من سال ۹۹ دانشگاه دولتی مقطع ارشد دفاع کردم اما برای تسویه اقدام نکردم الان آزمون استخدامی قبول شدم با مدرک کارشناسیم میتونم از ارشد انصراف بدم چون مدرک نگرفتم و تسویه نکردم؟؟

 59. سلام. بنده امسال دانشگاه فرهنگیان ذیرفته شدم سال قبل دانشگاه ازاد واحد تهرا ن جنوب تحصیل میکردم الان دانشگاه فرهنگیان فرمی را جهت انصراف به من داده تا ببرم دانشگاه ازاد پر ک
  ن ولی دانشگاه ازاد میگه ما چنین فرمی نداریم و پرنمیکنیم
  حالا بنده چکار کنم که فرم مخصوص که دانشگاه فرهنگیان داده را چگونه پر کنم

 60. سلام بنده دانشجوی ترم 3 دانشگاه روزانه هستم الان از رشته و دانشگاهی که انتخاب کردم پشیمون شدم میخوام اون چیزی که دوست دارم دانشگاه ازاد بخونم ولی هزینه ریز نمرات تو بخشنامه جدید خیلیه ایا میتونم بدون انصراف از دانشگاه روزانه دانشگاه ازاد ثبت‌نام کنم؟ و همینطور راهی داره بدون پرداخت هزینه ریز نمرات انصراف بدم؟

 61. سلام
  من یک بار در رشته نرم افزار پیام نور ثبت نام کردم و معافیت 5 ساله گرفتم. بعد 4 سال خوندم ولی سال 4 ام تغییر رشته دادم به مترجمی، با تغییر رشته رفتم پلیس +10 و معافیت 5 ساله جدید گرفتم.
  الان 4 سال از مترجمی رو هم خوندم. آیا می تونم انصراف بدم دوباره ثبت نام کنم با معافیت جدید ؟ یا دیگه امکانش نیست؟
  در مورد تغییر رشته هم اصلا یادم نیست انصراف دادم یا نه ( چون موضوع 4 سال پیش ) فقط می دونم که تو همون دانشگاه پیام نور از رشته نرم افزار امدم مترجمی زبان.

 62. سلام خسته نباشید بنده دانشجوی ترم 3 مهندسی در دانشگاه روزانه هستم الان از دانشگاه و رشته انتخابی منصرف شدم و میخوام انصراف بدم و دانشگاه ازاد اون رشته ای که دوست دارم بخونم حالا دوتا سوال داشتم
  1- ایا میتونم بدون پرداخت هزینه ریز نمرات انصراف بدم و اون واحد هایی که گذراندم از اول بخونم؟ چون در بخشنامه جدید هزینه خیلی سنگینی برای هر ترم در نظر گرفته شده
  2- بدون انصراف از دانشگاه دولتی ایا میتونم در دانشگاه ازاد ثبت‌نام کنم؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام من دانشگاه ازاد ورودی 99هستم که فقط یه ترم رفتم دانشگاه برای بقیه ترم ها نه شهریه دادم نه انتخاب واحد کردم همینطوری موندم الان اگه کنکور 1402قبول شم یه رشته بهتر باید جریمه بدم؟ اگه جریمه بدم چجوریه شهریه ثابت 7ترمو میگیرن با ورودی جدید حساب میکنن یا همون سال 99؟

 63. سلام.من دانشجوی ترم ۵ کارشناسی مترجمی دانشگاه آزاد هستم.قبلا هم از دانشگاه انصراف دادم و در حال حاضر تا شهریور ۱۴۰۴ معافیت تحصیلی دارم.بابت رشته مترجمی.
  من تا به حال ۴۰ واحد پاس کردم.حال سوالم اینه که اگر تا شهریور ۱۴۰۴ فقط ۷۲ واحد پاس کنم،میتونم اون موقع درخواست انصراف از تحصیل بدم و مدرک کاردانی بگیرم؟و با کاردانی برم سربازی؟یا درخواست مدرک کاردانی زمانی خاصی داره و مثلا باید حداکثر در طول ۲/۵ سال ۷۲ واحد پاس کنم؟؟؟یا اینکه اصلا مهم نیست و تا پایان زمان معافیت تحصیلی میتونم درخواست مدرک کاردانی بدم؟

   1. سلام وقت بخیر من دانشجوی پیام نور کارشناس پیوسته حسابداری/ورودی97مهر/انتخاب واحد میکنم ولی دانشگاه نمیرم و شهریور402معافیت تحصیلیم تمومه و انصراف میدم بعدش یک سال مهلت دارم برم سربازی یا دانشگاه با توجه به اینکه من 10ترم مهر و بهمن و یک ترم هم سهوا تابستانی دارم /میتونم دوباره سال1403 برم دانشگاه؟

    1. سلام وقت بخیر
     درصورتی که تا ترم ده انصراف دهید و مدرک معادل نگیرید تا یکسال مهلت معرفی دارید.

   2. سلام من سال قبل از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و الان تا برج ۱۱ معافیت تحصیلی دارم میخاسم بدونم اگ برج ۱۱ ب خدمت سربازی ثبت نام کنم و ۴،۵ ماه ب تعویق بندازم و امسال فرهنگیان قبول بشم خدمت سربازی بهم ایست خدمت میده برم دانشگاه یا ن
    الان باید من چیکار کنم اگ بخام ب فرهنگیان قبول بشم

   3. سلام ترم بهمن ترم10حسابداری پیام نور میشم و تا31شهریور1402معافیت دارم،میتونم تو مرداد1402انصراف بدم تا مرداد1403 یکسال مهلت داشته باشم و اون موقع دو ماه تعویق بدم تا نتایج کنکور 1403بیاد؟من وقتی ترم ده تموم شده تو تابستان میرم انصراف بدم ایا مشکلی پیش میاد؟

  1. سلام.ببخشید من سال۹۹ کنکور دادم اما قبول نشدم .بعد دانشگاه ازاد رشته اموزش ابتدایی ثبت نام کردم.بعد از این رشته انصراف دادم الان رشته تجهیزات اتاق عمل میخونم .اگر دوباره انصراف بدم وبرای کنکور۱۴۰۲ بخونم.واگه قبول شدم مشکلی از نظر ادامه تحصیل دارم یانه.البته بنده هنوز مدرک کاردانی رانگرفتم

   1. سلام
    در صورتی که کارت پایان خدمت یا معافیت دائم نداشته باشید نمی توانید برای بار دوم انصراف دهید و مجدد ادامه تحصیل دهید.

    1. سلام خسته نباشید من سال پیش یه ترم دانشگاه ازاد ثبت نام کردم رشته کارشناسی پیوسته مهندسی برق بعد الان ک واسه خدمت خواستم اقدام کنم ناچار به پرداخت هزینه یه ترم شدم ک 4و،300بوده الان امور مالیات میگه با هزینه انصراف میشه8و600حدودن ک من نمیتونم پرداخت کنم کل مبلغو راهی نیست هزینه انصراف رو پرداخت نکنم فقط بدهی رو بدم؟ چون دارم اضاف میخورم

 64. سلام وقتتون بخیر
  بنده یک مرتبه در مقطع کارشناسی ترم اول از دانشگاه آزاد انصراف دادم و سپس کنکور دادم و در دانشگاه غیر انتفاعی مجدد در مقطع لیسانس ثبت نام کردم و در حال فارغ‌التحصیل شدن هستم .
  میخواستم بدانم آیا با اینکه یک بار انصراف دادم بعد از فرغ التحصیلی یکسال فرجه برای رفتن به سربازی دارم یا نه ؟

 65. سلام وقتتون بخیر من خانم هستم دانشجوی دامپزشکی(دکتری) آزاد علوم تحقیقات بودم دوترم و برای کنکور خوندم شیمی دانشگاه شریف اما پردیس قبول شدم(لیسانس) و از آزاد انصراف دادم رفتم پردیس شریف میخوام بدونم اگه بخوام باز کنکور بدم آیا اجازه انصراف برای دومین بار به من داده میشه؟یکبار دکتری آزاد بار دوم از لیسانس پردیس
  آیا میتونم شرکت کنم؟

   1. سلام وقت بخیر من دانشجوی ورودی مهر97پیام نور هستم دو ترم اول مرخصی گرفتم و بقیه ترمها تا ترم مهرماه امسال هزینه واحد هارو پرداخت کردم ولی دانشگاه نرفتم پاس هم نکردم, یک ترم هم اشتباها تابستان داشتم ،کلا10ترم الان من میتونم اسفندماه از دانشگاه انصراف بدم و کنکور1402شرکت کنم؟

  1. سلام من دانشجوی ترم اول دانشگاه آزاد کارشناسی پیوسته بر اساس سوابق تحصیلی بدون کنکور هستم و در هنگام ثبت نام خود واحد دانشگاه معدل من رو اشتباه وارد کردن
   آیا لغو قبولی میشم؟
   آیا برای دانشگاه آزاد و کنکورم مشکلی ایجاد میشود؟
   از خود دانشگاه پرسیدم گفت مشکلی ندارد
   آیا میشه به حرف دانشگاه اعتماد کرد؟

  2. سلام من دانشجوی ترم اول دانشگاه آزاد کارشناسی پیوسته بر اساس سوابق تحصیلی بدون کنکور هستم و در هنگام ثبت نام خود واحد دانشگاه معدل من رو اشتباه وارد کردن
   آیا لغو قبولی میشم؟
   آیا برای دانشگاه آزاد و کنکورم مشکلی ایجاد میشود؟
   از خود دانشگاه پرسیدم گفت مشکلی ندارد
   آیا میشه به حرف دانشگاه اعتماد کرد؟

    1. سلام وقتتون بخیر ببخشيد من سال ۹۹ وارد دانشگاه روزانه شدم ۱ سال کامل خوندم و اسفند سال ببد اتصراف دادم بخاطر کنکور ۱۴۰۱ حالا قبول نشدم رشته قبلیمم از دست دادم پشیمونم ولی دستور سنجش بود مجبور بودم مث امسال نبود ک نیاز ب انشراف نباشه حالا چکار کنمممم لطفاااااااااا

 66. سلام بنده امسال ثبت نام کردم ولی شهریه پرداخت نکنردم و انتخاب واحد هم که نشده نیاز به انصرافی هست

 67. سلام.من ورودی ۹۸ پیام‌نور هستم.۱۴۰۱ پزشکی قبول شدم دو ترم هم از پیام نور مرخصی گرفته بودم. حالا برای ثبت نام در دانشگاه جدید آیا سنوات جدید بهم تعلق میگیره و میتونم ۷ساله پزشکی تموم کنم یا سنوات جدید بهم نمیدن و باید در طی کمتر از ۷ سال درس تموم کنم؟

  1. سلام
   من برای بار دوم میخوام از دانشگاه ازاد انصراف بدم کنکور سراسری رو شرکت کنم ،میتونم اینکارو انجام بدم؟

 68. سلام وقتتون بخیر. اگربعد از مصاحبه دکتری در رشته های مهندسی و قبولی در دانشگاه نخواهیم که به ان دانشگاه برویم ایا متحمل جریمه خواهیم شد؟

  1. سلام، وقت بخیر،
   من ترم ۱ ارشد مالک اشتر هستم و به دلایل متعددی می‌خوام از این رشته انصراف بدم، توی یک رشته ی دیگه توی همین دانشگاه هم قبول شدم اولویت دوم،
   به نظر شما امکان تغییر رشته هست؟
   یا اگر انصراف بدم امکان شرکت توی کنکور سراسری سال آینده برام هست، یا محروم میشم؟
   ممنون میشم راهنمایی م کنید.

   1. سلام وقت بخیر من دانشجوی شبانه هستم آیا میتونم بعد از مدرک کاردانی درخواست تغییر رشته بدم و اینکه واسه تغییر رشته باید جریمه انصراف پرداخت کنم؟

    1. سلام برای تحصیل در مقطع کاردانی به کارشناسی می توانید تغییر رشته دهید برای تحصیل مجدد بستگی به عنوان دیپلم و رشته انتخابی در دانشگاه دارد.

 69. سلام خسته نباشید .
  اگر یک ترم سر هیچ کلاسی نرم و در امتحان دانشگاه آزاد غیبت کنم از لحاظ سربازی مشکلی پیش میاد و انصرافی حساب میشم؟

 70. سلام،من ورودی ۱۴۰۰ و یک ترم دانشگاه آزاد خوندم و ترم دوم نخوندم،مهر امسال رفتم انصراف بدم و حتی نامه انصرافم گرفتم که از مسئولان دانشگاه امضا بگیرم،بعد الان پشیمونم پرسیدم گفتن از بهمن میتونی با ورودی های جدید بخونی،سوالی که دارم اینه اون ۱۶ واحدی که خوندمم باید از اول بخونم؟

   1. سلام آقای رحمانی
    دانشجوی پسر دانشگاه روزانه هستم
    آیا گرفتن مدرک معادل کاردانی اجباری هست؟
    یا اینکه میتونم این مدرک رو دریافت نکنم؟
    ترم ۵ هستم و این دو ترم رو مرخصی میگیرم برای کنکور و بعد از قبولی کنکور و اعلام نتایج قصد انصراف دارم. ​با توجه به این که تا الان ۶۷ واحد پاس کردم که ۱۳ واحد عمومی هست و ۵۴ واحد تخصصی، ممکنه به اجبار مدرک کاردانی بدن موقع انصراف؟ مشکلی هست یا نه؟

    1. سلام منم دقیقا عین شما ترم ۵ ام و میخوام همینکارو بکنم شنیدم که اگه بلافاصله بعد از انصراف مشغول به تحصیل بشی خسارت نمیگیرن درسته این؟ و اینکه این ترمی که حذف کردم با ترم بعد که قرار مرخصی بگیرم هم حساب میکنن؟

  1. با سلام من دانشجوي ترم اول دانشگاه آزاد بدون كنكور صرفا بر اساس سوابق تحصيلي مهر 1401 هستم و در زمان ثبت نام معدل را خود دانشگاه اشتباه وارد كرده است و قبول شدم و در دانشگاه ثبت نام كردم و مشغول به تحصيل هستم آيا اين مغايرت معدل در ثبت نام دانشگاه آزاد باعث لغو قبولي دانشگاه آزاد ميشود?

  2. سلام من دانشجوي ترم اول دانشگاه آزاد بدون كنكور صرفا بر اساس سوابق تحصيلي مهر 1401 هستم و در زمان ثبت نام معدل را خود دانشگاه اشتباه وارد كرده است و قبول شدم و در دانشگاه ثبت نام كردم و مشغول به تحصيل هستم آيا اين مغايرت معدل در ثبت نام دانشگاه آزاد باعث لغو قبولي دانشگاه آزاد ميشود؟

 71. سلام وقت بخیر، بنده دانشجوی مقطع کارشناسی فیزیک، پذیرش با سوابق تحصیلی سال 1399 ، پذیرش دانشگاه پیام نور هستم، اکنون قصد دارم برای ترم بهمن 1401 با سوابق تحصیلی همین رشته فیزیک رو در دانشگاه روزانه ادامه تحصیل بدهم، سوال من این است برای ادامه دادن همین رشته در دانشگاه روزانه حدود یکی دوماه دیگه که ثبت نام با سوابق تحصیلی بهمن ماه 1401 شروع میشه فقط کافیه کد رشته محل دوره روزانه همین رشته ای که الان دارم پیام نور درس میخونم رو وارد کنم و درصورت قبولی دیگه مشکلی برای انتقال و ادامه تحصیل ندارم ؟

  یا اینکه اگه من فیزیک پیام نور انتخاب کردم دیگه حق ندارم فیزیک روزانه برم ؟؟؟

  ممنون میشم پاسخ بدید.

   1. سلام من متولد بهمن ۸۲ ام امسال مهندسی برق ازاد درتهران و‌ دولتی شهرستان قبول شدم
    اول ازاد ثبت نام و‌ معافیت سربازی برای ازاد گرفتم یک ماهی رفتم پشیمان شدم و با انصراف از ازاد و معافیت قبلی لغو و دردانشگاه دولتی ثبت نام کردم و معافیت اونجارو برایم زدن

    حالا میخواهم برگردم دانشگاه اولم. خود دانشگاه میگه باید مشکل سربازی رفع شه واگرنه مساله نیست
    مشاوران اداره نطام وطیفه با دیدن پروندم میگویند اگر نامه اتصراف از دانشگاه دوم روبیاری معافی اولیه رو از سیستم حذف میکنیم
    مساله سربازی حساسه ایا امکان داره اصلا معافیتی که ثبت شده حذف شه؟

 72. سلام و عرض خسته نباشید و ممنون بابت وقتی که میزارید.
  ببخشید من دانشجوی(کاردانی حسابداری) دانشگاه غیر روزانه هستم و تا 30بهمن امسال معافیت تحصیلی دارم(دو ترم مرخصی گرفتم)و کلا واحدی پاس نکردم.اخرین روزی که می تونم انصراف بدم تا تو کنکور سراسری شرکت کنم و بتونم قبولی نیم سال دوم رو هم ثبت نام کنم کی هست؟
  شنیدم که باید قبل از شروع امتحانات این ترم انصراف بدم که در این صورت نیم سال دوم سال بعد رو نمی تونم ثبت نام کنم(این حرف درسته؟)

  1. سلام خسته نباشید ببخشید بنده در دانشگاه غیرانتفاعی درس می خواندم اما انصراف دادم و به خدمت سربازی رفتم اما بعد چند ما خدمت کردن دوباره دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و از سربازی ترخیص شدم ببخشید من دانشجوی دانشگاه آزاد هستم این امکان هست کنکور بدم و در صورت قبولی به دانشگاه دولتی بروم

 73. سلام وقتتون بخیر میخواستم بپرسم من الان ترم یک علوم تربیتی تو دانشگاه پیام نور هستم میخواستم که انصراف بدم سال آینده رشته‌ی علوم ورزشی توی دانشگاه آزاد بخونم،آیا امکانش هست؟
  بعد انصراف برای ثبت نام دوباره توی دانشگاه آزاد باید امتحان ورودی بدم یا با سابقه‌ی تحصیلی میشه بازم؟

   1. سلام وقتی داشنجوی علوم تحقیقات ورودی ۸۹ باشه تا ترم ۷ دانشگاه گذرونده باشه ترم ۸ رو ثبت نام کرده باشه و درس هاشو برداشته باشه
    ولی دیگه برای امتحان ها نرفته باشه به دلیل شرایط مالی و رفتن به شهرستان الان که ۶ سال گذشته و با توجه به این که ۹۲ واحد پاس کرده
    شامل گرفتن مدرک کاردانی هم میشه
    بخواد بره دانشگاه درخواست دادن مدرک کاردانی کنه
    و انصراف
    و دیگه قصد ادامه تحصیل تو هیچ دانشگاهی رو نداشته باشه
    الان که ۶ سال نرفته و ۷ ترم هم گذرونده و ۹۲ واحد پاس کرده
    باید چه هزینه ای پرداخت کنه؟؟
    هزینه این ۲،۳ ترم باقی مونده رو باید پرداخت کنه یا خیر ؟؟؟
    جریمه ای باید پرداخت کنه؟؟
    با این که ۷ ترم گذرونده؟؟

  1. سلام خسته نباشید من سال ۹۸ دانشگاه تهران قبول شدم رشته باستان شناسی،ثبت نام کردم اینترنتی
   ولی نرفتم ب نظرتون الان میتونم برم یا نه؟؟؟

 74. سلام و وقت بخیر
  من دانشجوی ترم 6 کارشناسی ارشد هستم و تا حالا هیچ واحدی پاس نکردم و تا پایان این ترم معاف تحصیلی هستم در صورت انصراف میتونم دوباره کنکور ارشد ثبت نام کنم ؟

   1. سلام من دانشجوی کارشناسی پرستاری دانشگاه ازادم.
    می خوام انصراف بدم و برم اموزش زبان انگلیسی تو دانشگاه دولتی بخونم.
    می تونم درسای عمومی رو تو زبان تطبیق بزنم؟

 75. سلام و خسته نباشید.من دانشجوی ترم ۵ کارشناسی پیوسته ازاد هستم و تا ۱۴۰۴ معافیت تحصیلی دارم.حال اگر پس از گذشت ۳.۵ سال موفق به اخذ مدرک معادل کاردانی نشم و انصراف بدهم میتونم مجدد کنکور بدم؟
  (با توجه به اینکه توی قانون گفته شده اگر تا ۲.۵ سال مدر معادل بگیریم بعد از انصراف مشکلی نداریم،تکلیف کسی که اصلا توی ۲.۵ سال مدرک معادل هم نگیره چیه؟

  1. سلام سلامت باشید.
   درصورتی که مدرک معادل دریفات نکنید می توانید بعد از قبولی در رشته دلخواه انصراف دهید.

   1. سلام حالتون خوبه بنده وردی ۹۸ هستم دو ترم مرخصی دو ترم انتخاب واحد کردم اما پاس نکردم و دوترم عم خوندم و مهر الان تزم ۷ هستم و تعداد ۳۲ واحد پاس کردم
    خواستم اذرماه انصراف بدم ک وقت داشته باشم برای کنکور بخونم مشکلی نیس؟دانشگاه راحت انصداف میده

    و این بند ۸ چی میگه8- دانشجويان استفاده كننده از معافيت تحصيلي, چنانچه در مدت سنوات مجاز تحصيلي موفق به اتمام تحصيل, تكميل سقف دوره و يا احراز ميانگين كل, نشوند نبايد از تحصيل انصراف دهند, بلكه بعنوان اخراجي به حوزه نظام وظيفه معرفي مي شوند, اينگونه دانشجويان در صورت گذراندن 70 واحد مصوب دوره با مدرك كارداني به خدمت وظيفه معرفی میشوند
      

    1. سلام
     شما در صورتی که در سنوات مجاز اولیه زیر ده ترم انصراف دهید در صورتی که مدرک معادل دریافت نکنید و اگر اولین انصراف شما باشد می توانید مجدد ادامه تحصیل دهید.

     1. اقای رحمانی دستت دردنکنه جواب دادی زمان انصراف کی هست میشه الان داد؟
      چون دانشگاه رفتم گفت باید بعد از امتحانات بدی درسته یا ن؟
      دانشگاه ممکنه گیر بده و انصراف نده پایان ترم ۷؟
      شرمنده سوال زیاا پرسیدم

    2. سلام
     من دانشجوی شبانه سال ۹۶ بودم به علت مشروطی ۳ ترم اخراج شدم سال ۱۴۰۰ امسال میتونم در کنکور ثبت نام کنم؟محرومیتی بعد از اخراج برای شرکت در کنکور وجود داره؟

     1. سلام
      برای اقایان در صورتی که کارت پایان خدمت نداشته باشند محرومیت در نظر گرفته شده است.

     2. سلام و عرض ادب
      بنده دانشجوی رشته حقوق پیام نور هستم 60 واحد گذرانده ام آیا در صورت انصراف از دانشگاه میتوان بعد از سربازی تحصیل را از همین 60 واحد ادامه دهم یا باید از اول شروع کنم
      ممنون.

     3. خسته نباشید من چند بار سوال پرسیدم ولی جوابی ندادین لطفا اگر امکانش هست ماسخ بدین آقای رحمانی
      من از دانشگاهددولتی انصراف دادم و رفتم دانشگاه آزاد خواستم‌بدونم‌می تونم با کارنامه سبز به اولویت بعدی برم

   2. سلام من دانشجوی ترم ۸ روانشناسی دانشگاه غیرانتفاعی بودم که انصراف دادم.الان می خواستم بپرسم اگر مدرک کاردانی از دانشگاه بگیرم،کلا دیگه نمی تونم درس بخونم؟؟یعنی حتی از اول هم نمیتونم بخونم؟(یعنی دوره ی ۴ ساله)

    1. سلام
     درصورتی که خدمت سربازی نرفته باشید ابتدا باید برای کارت پایان خدمت یا معافیت دائم اقدام کنید و بعد ادامه تحصیل دهید.

   3. سلام.من دانشجوی ترم ۵ کارشناسی مترجمی دانشگاه آزاد هستم.قبلا هم از دانشگاه انصراف دادم و در حال حاضر تا شهریور ۱۴۰۴ معافیت تحصیلی دارم.بابت رشته مترجمی.
    من تا به حال ۴۰ واحد پاس کردم.حال سوالم اینه که اگر تا شهریور ۱۴۰۴ فقط ۷۲ واحد پاس کنم،میتونم اون موقع درخواست انصراف از تحصیل بدم و مدرک کاردانی بگیرم؟و با کاردانی برم سربازی؟یا درخواست مدرک کاردانی زمانی خاصی داره و مثلا باید حداکثر در طول ۲/۵ سال ۷۲ واحد پاس کنم؟؟؟یا اینکه اصلا مهم نیست و تا پایان زمان معافیت تحصیلی میتونم درخواست مدرک کاردانی بدم؟

  2. سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال خیلی خیلی مهم داشتم من دانشجوی ترم اول دانشگاه آزاد امسال مهر1401بر اساس سوابق تحصیلی هستم اگر در ثبت نام مهر1401دانسگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی معدل را اشتباه وارد کرده باشیم برای مثال معدل کتبی و معدل کل و در دانشگاه ثبت نام کنیم و دانشجو شویم آیا در صورت انصراف پس از اعلام نتایج و ثبت نام در کنکور 1402و قبولی در کنکور 1402 از ثبت نام در دانشگاه محروم میشیم ؟من امسال مهر ماه1401در دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی ثبت نام کردم و معدل را اشتباه وارد کردم حالا امسال که در کنکور1402ثبت نام خواهم کرد در صورت قبولی در کنکور1402از ثبت نامم در دانشگاه ممانعت به عمل می آید?

   1. سلام. من دانشجو کاردانی نرم افزارم
    ۲ ترم مشروط شدم در حالت اخراج بودم نامه زدم. کمیسیون
    و دانشگاه هنوز اخراجمو نزده
    می تونم انصراف بدم
    کنکورم ثبت نام کردم

  3. سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال خیلی خیلی مهم داشتم من دانشجوی ترم اول دانشگاه آزاد امسال مهر1401بر اساس سوابق تحصیلی هستم اگر در ثبت نام مهر1401دانسگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی معدل را اشتباه وارد کرده باشیم برای مثال معدل کتبی و معدل کل و در دانشگاه ثبت نام کنیم و دانشجو شویم آیا در صورت انصراف پس از اعلام نتایج و ثبت نام در کنکور 1402و قبولی در کنکور 1402 از ثبت نام در دانشگاه محروم میشیم ؟من امسال مهر ماه1401در دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی ثبت نام کردم و معدل را اشتباه وارد کردم حالا امسال که در کنکور1402ثبت نام خواهم کرد در صورت قبولی در کنکور1402از ثبت نامم در دانشگاه ممانعت به عمل می آید?
   آیا مشکلی به وجود میآید؟
   آیا قبولی دانشگاه روزانه من لغو میشود؟

  4. سلام و عرض ادب
   بنده دانشجوی ترم سه حقوق پیام نور هستم برای سربازی میخوام انصراف بدم اگه بعد از سربازی بخوام ادامه تحصیل بدم باید واحد هارو از اول پاس کنم یا امکان ادامه از ترم سه وجود دارد
   ممنون

  5. باسلام من اردیبهشت ماه از دانشگاه روزانه انصراف دادم امکانش هست که بهمن ماه باسوابق تحصیلی رشته مورد نظرم دردانشگاه روزانه دیگری روبخونم یاخیر؟

   1. تشکر برای پاسخگویی خوبتون
    بخشید من اردیبهشت همین امسال ازرشتم دردوره روزانه انصراف دادم باتوحه به محرومیت یک ساله امکانش هست وردی بهمن ماه باسوابق تحصیلی دانشگاه روزانه رشته دیگری قبول شوم؟

 76. سلام
  وقت بخیر
  ارشد روزانه بودم که 2 سال پیش انصراف دادم. الان برای ثبت نام گویا شماره نامه انصراف قطعی میخواهند. من فقط یک نامه دارم که به نظام وظیفه تحویل دادم منظورشون همین نامست؟

  1. سلام و عرض ادب
   بنده دانشجوی رشته حقوق پیام نور هستم 60 واحد گذرانده ام آیا در صورت انصراف از دانشگاه میتوان بعد از سربازی تحصیل را از همین 60 واحد ادامه دهم یا باید از اول شروع کنم
   ممنون

 77. سلام
  من الان مشغول به تحصیل در ایتالیا هستم و میخواهم انصراف بدم و به ایران برگردم.در زمان لیسانس که در ایران بودم هم یک بار انصراف دادم. آیا اگر برگردم باید برم سربازی یا دوباره میتونم دانشگاه ثبت نام کنم؟
  در ضمن با این توضیح که من بهمن سال قبل از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم.

  1. سلام
   باید به کارت پایان خدمت داشته باشید. و نمی توانید مجدد مستقیم در دانشگاه ثبت نام کنید.

   1. سلام من دوستم از روزانه انصراف داد تا دوباره کنکور شرکت کنه دانشگاهشون تا قبل ۲۵ که سنجش اعلام کرده بود انصرافشو رد کرد ولی خودش توی ثبت نام کنکور اشتباها تاریخ ۲۹رو ثبت کرد الان فرهنگیان قبول شده و کلاس هارو داره شرکت میکنه این مسئلع ممکن باعث بشه مجبور بشه از فرهنگیان انصراف بده؟

   2. من دو سال پیاپی دارم از دانشگاه روزانه انصراف میدم و مقطع کارشناسی ارشد هستم.الان بنده برا سال بعد محروم میشم یا نه؟

    1. درصورتی که کارت پایان خدمت یا معافیت دائم نداشته باشید نمی توانید ادامه تحصیل دهید . محرومیت قبولی سال بعد دوره روزانه برداشته شده است.

 78. سلام وقت بخیر
  آیا میشه با مدرک لیسانس ،برای علمی کاربردی بدون کنکور پذیرش گرفت؟ برای صدور معافیت مشکلی پیش نمیاد ؟

  1. سلام وقت بخیر
   درصورتی که خدمت سربازی نرفته باشید یا معافیت دائم نداشته باشید امکان پذیر نیست.

   1. جناب رحمانی ، کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی توی دفترچه از مقاطع لیسانس و ارشد و دکتری ، پذیرش رو بلامانع اعلام کرده ، بازهم مانعی پیش. میاد؟

    1. سلام من یک بار از دانشگاه پیام نور انصراف دادم
     رفتم دانشگاه روزانه الان نمیتونم انصراف بدم و تو کنکور شرکت کنم؟

    2. سلام و عرض ادب
     بنده ترم سه هستم میخوام از دانشگاه انصراف بدم بخاطر سربازی بعد از سربازی در صورت ادامه تحصیل باید واحد هایی که گذرانده ام بازهم امتحان بدم یا میتونم از همان ترم سه شروع کنم
     ممنون.

    3. سلام و عرض ادب
     بنده دانشجوی رشته حقوق پیام نور هستم 60 واحد گذرانده ام آیا در صورت انصراف از دانشگاه میتوان بعد از سربازی تحصیل را از همین 60 واحد ادامه دهم یا باید از اول شروع کنم
     ممنون

 79. سلام وقتتون بخیر
  من سال گذشته برای معافیت تحصیلی دانشگاه پیام نور قبول شدم و الان که دانشگاه روزانه قبول شدم انضراف دادم ،میخواستم بدونم مشکلی برای ثبت نام ندارم ؟چون داخل فرم ثبت نام زده بود که باید تا قبل از ۲۵ اسفند سال قبل انصراف داده باشم

   1. سلام وقت بخیر من یکبار از دانشگاه پیام نور‌ رشته مهندسی کامپیوتر انصراف دادم و در دانشگاه آزاد رشته مهندسی کامپیوتر ثبت نام کردم میخواستم بدونم میتونم در کنکور شرکت کنم و اگه فرهنگیان قبول شدم ثبت نام کنم؟

 80. با سلام. من سابقه یکبار انصراف از دانشگاه پیام نور را دارم. امسال از دانشگاه روزانه قبول شدم پیش ثبت نام اینترنتی رو انجام دادم و شماره دانشجویی به من اختصاص داده شد. پشیمان شدم و به ثبت نام حضوری نرفتم و هیچ مدارکی ارائه ندادم و میخوام سال بعد در کنکور روزانه شرکت کنم. دانشگاه گفت ما شما رو عدم مراجعه میزنیم. آیا این عدم مراجعه به معنی انصراف است؟ یعنی یکبار امتیاز انصراف رو از دست میدهم؟ با توجه به اینکه سابقه یکبار انصراف از دانشگاه پیام نور را دارم، میتوانم سال بعد در کنکور رشته روزانه شرکت کنم؟

  1. سلام
   در صورتی که برای شما لغو پذیرش ثبت کنند انصراف در نظر گرفته نمی شود. بعد از انصراف تا یکسال مهلت ثبت نام دارید.

   1. سلام ببخشید یه سوالی داشتم
    من ترم یک دکتری دانشگاه آزاد هستم میخواستم انصراف بدم با توجه به اینکه اصل مدرکم رو موقع ثبت نام تحویل ندادم برای انصراف باید هزینه جریمه رو پرداخت کنم ؟
    یا مثلا اگه بخوام امسال برای دولتی شرکت کنم و قبول بشم باید هزینه انصراف دانشگاه آزاد رو پرداخت کنم

 81. سلام ، ببخشید من ارشد پیام نور ترم اول ثبت نام و انتخاب واحد و ‌… همه رو انجام دادم کلاس ها هم شروع شدن میخوام برا ازمون مجدد ارشد ثبت نام کنم میتونم امتحانات رو شرکت کنم بعد انصراف بدم یا نه زودتر باید انصراف داد ؟ با توجه به اینکه در مقطع قبلی (کارشناسی)هم یک بار انصراف دادم مشکلی پیش نمیاد

  1. سلام
   درصورتی که معافیت سربازی یا کارت پایان خدمت نداشته باشید نمی توانید مجدد انصراف دهید.

   1. سلام من ترم اول کارشناسی پیام نور هستم
    میخوام برای بهمن با سوابق دانشگاه ملی برم
    باید از قبلش انصراف بدم؟!
    میشه راهنماییم کنین که چیکار باید بکنم؟

 82. ارشد روزانه هوش قبول شدم میخوام انصراف بدم میتونم ورودی مهر یا بهمن دانشگاه خود گردان ثبت نام کنم ؟

  1. عرض سلام و خسته نباشيد ببخشيد يه سوال خيلي خيلي مهم داشتم من دانشگاه آزاد ثبت نام كردم بعد ترم اول رو مرخصي گرفتم آيا از نظر نظام وظيفه من مرخصي گرفتم مشكلي پيش ميآد؟ واينكه براي كنكور1402 ميخونم اگر سال ديگه از دانشگاه آزاد انصراف داده و رشته اي كه در دانشگاه سراسري قبول ميشم را ثبت نام كنم آيا به خاطر مرخصي مشكلي ايجاد ميشه؟ و آيا از نظر نظام وظيفه و دانشگاه مشكلي به علت گرفتن مرخصي ايجاد ميشه؟

   1. با سلام و وقت بخیر.. یه سوالی داشتم که خیلی ممنون میشم کمکم کنید..
    من سال ۹۷ دانشگاه آزاد تهران مرکز براساس سوابق ثبت نام‌کرده بودم و ترم‌دوم به دلیل مشکلاتی در امتحانات حاضر نشده و بدون اخذ مرخصی دیگه دانشگاه نرفتم و انصراف هم ندادم. الان میخوام ورودی بهمن ۱۴۰۱ اقدام به تحصیل و پذیرش در یک واحد دیگه ی دانشگاه آزاد بکنم آیا امکانشو دارم و پذیرفته میشم؛ نیاز به انصراف یا اقدامی از سمت واحد تهران مرکز دارم یا خیر.
    ممنون

  2. سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال خیلی خیلی مهم داشتم من دانشجوی ترم اول دانشگاه آزاد امسال مهر1401بر اساس سوابق تحصیلی هستم اگر در ثبت نام مهر1401دانسگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی معدل را اشتباه وارد کرده باشیم برای مثال معدل کتبی و معدل کل و در دانشگاه ثبت نام کنیم و دانشجو شویم آیا در صورت انصراف پس از اعلام نتایج و ثبت نام در کنکور 1402و قبولی در کنکور 1402 از ثبت نام در دانشگاه محروم میشیم ؟من امسال مهر ماه1401در دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی ثبت نام کردم و معدل را اشتباه وارد کردم حالا امسال که در کنکور1402ثبت نام خواهم کرد در صورت قبولی در کنکور1402از ثبت نامم در دانشگاه ممانعت به عمل می آید؟

 83. سلام من فارغ التحصیل کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد پیوسته هستم .
  میتونم تا قبل از پایان فرصت یکساله ام،
  در کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی بدون آزمون که طبق دفترچه اش از فارغ اتجصیلان مقطع کارشناسی هم پدیرش میکند ثبت نمام کنم و
  در ارشد شرکت کنم و در صورت قبولی هم *انصراف بدم ؟

  1. سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال خیلی خیلی مهم داشتم من دانشجوی ترم اول دانشگاه آزاد امسال مهر1401بر اساس سوابق تحصیلی هستم اگر در ثبت نام مهر1401دانسگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی معدل را اشتباه وارد کرده باشیم برای مثال معدل کتبی و معدل کل و در دانشگاه ثبت نام کنیم و دانشجو شویم آیا در صورت انصراف پس از اعلام نتایج و ثبت نام در کنکور 1402و قبولی در کنکور 1402 از ثبت نام در دانشگاه محروم میشیم ؟من امسال مهر ماه1401در دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی ثبت نام کردم و معدل را اشتباه وارد کردم حالا امسال که در کنکور1402ثبت نام خواهم کرد در صورت قبولی در کنکور1402از ثبت نامم در دانشگاه ممانعت به عمل می آید؟

 84. سلام…وقتتون به خیر….یه سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید….من سال ۹۸ از رشته مهندس نساجی دانشگاه ارومیه قبول شدم ولی ثبت نام نکردم به جاش بیام نور ثبت نام کردم …اونم دیروز رفتم و انصراف دادم…میخواستم بدونم من الان چند بار انصراف دادم؟ و امسال میتونم کنکور بدم و دانشگاه ثبت نام کنم؟/….توروخدا کمک کنید

  1. سلام
   در دانشگاه ارومیه در صورتی که برای شما شماره دانشجویی صادر نشده باشد انصراف در نظر گرفته نشده است.

 85. سلام و احترام
  من ارشد روزانه قبول شدم.ثبت نامم انجام شده و سر کلاس میروم..ولی میخاهم انصراف بدهم.آیا برای آزمون ارشد بعدی محروم میشوم؟

   1. سلام ببخشید من ترم اول هستم و میخواستم از دانشگاه پیام نور انصراف بدم و دانشگاه آزاد برم پول ثبت نام رو پرداخت کردم برای انصراف باز باید پول بدم؟لطفا راهنمایی کنید ممنونم

   2. سلام
    من فارغ التحصیل کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد هستم.
    میتونم تا قبل از پایان فرصت یکساله ام،
    در کارشناسی ناپیوسته بدون آزمون علمی کاربردی پذیرش بگیرم و سپس در ارشد شرکت کنم و در صورت قبولی از علمی کاربردی #انصراف بدم؟؟

   3. سلام من دانشجو ترم سوم علوم سیاسی ام میتونم انصراف بدم و دوباره در پیام نور ادامه ی علوم سیاسیو بخونم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام و عرض ادب خدمت دوستان
   یک سوالی بنده دارم و دوس دارم از نظرات افراد متخصص استفاده کنم. بنده هم اکنون دانشجوی دکتری در یک دانشگاه روزانه هستم. ارشدم رو صنعتی اصفهان گذراندم با شرایط تحصیلی خوب. در دکتری هم شرایط تحصیلیم نسبت به هم دوره هام بهتره.الان ترم 5 دکتری هستم و به دلیل سطح علمی دانشگاه بی انگیزه شده ام و فکر می‌کنم که این می تواند در هیئت علمی شدن بنده در یک جای حداقل خوب تاثیر منفی داشته باشد. به همین دلیل قصد دارم انصراف بدم. برم سربازی و بعد از سربازی برای دکتری در یک دانشگاه معتبر و مورد علاقه م اقدام کنم. برم سربازی حداقلش اینه که میتونم در کنار تحصیل دکتری، برای کار و استخدام هم اقدام کنم. سال 99 که وارد مقطع دکتری شدم، نسبت به این دانشگاه شناخت چندانی نداشتم و فکر میکردم دانشگاه های روزانه ما فرق چندانی ندارند ولی الان که با دانشگاه مقطع ارشدم مقایسه میکنم، تفاوت زیادی میبینم متاسفانه. با این توضیحات خوشحال میشوم که از نظرات شما استفاده کنم.

  2. سلام.من یک بار از پیام نور انصراف داده ام و رشته جدید ثبت نام کردم و معافیت جدید برایم صادر شده. اگر امسال کنکور بدم و قبول بشم میتونم به دانشگاه برم؟(باید برای بار دوم انصراف بدم از نظر نظام وظیفه مشکلی نداره؟)

   1. سلام وقتتون بخیر ببخشيد من سال ۹۹ وارد دانشگاه روزانه شدم ۱ سال کامل خوندم و اسفند سال ببد اتصراف دادم بخاطر کنکور ۱۴۰۱ حالا قبول نشدم رشته قبلیمم از دست دادم پشیمونم ولی دستور سنجش بود مجبور بودم مث امسال نبود ک نیاز ب انشراف نباشه حالا چکار کنمممم لطفاااااااااا

    1. سلام وقت بخیر
     بر اساس قوانین روز باید عمل کرد. امکان بازگشت به رشته قبلی امکان پذیر نیست.

 86. سللام خسته نباشید. من امسال 401 اولین کنکورم بود و روزانه قبول شدم و ثبت نام کردم. ازاد هم ذخیره شده بودم و الان قبول شدم. روزانه رو 2 هفته خوندم و دوشنبه که آزاد اعلام شد از روزانه انصراف دادم و ازاد رو ثبت نام کردم. امسال میخوام کنار آزادم کنکور بخونم اگه کنکور 402 رو قبول بشم و از ازاد انصراف بدم مشکلی پیش میاد برای ثبت نام 402؟

  1. سلام درصورتی که دانشگاه دولتی برای شما لغو پذیرش ثبت کرده باشد نه انصراف می توانید.

   1. سلام وقت بخیر
    من دانشجوی ترم اول ارشد دانشگاه آزاد هستم
    اگر این ترم را مشروط بشوم و دو ترم بعد را مرخصی بگیرم بعدش امکانش هست انصراف بدهم و پذیرش خارج از ایران را ارائه بدهم و معافیت بگیرم ؟
    و اینکه سوال بعدی بعد از انصراف چه مدتی وقت دارم پذیرش جدید را ارائه بدهم ؟
    خیلی ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمائید

  2. سلام من هم روزانه قبول شدم و می خوام انصراف بدم ولی دانشگاه اصلا مراحل انصراف رو درست حسابی بهم نمیگه اصلا انگار بلد نیستن میشه بهم بگید چه مراحلی رو طی کردید برای انصراف ممنون میشم

 87. سلام من دانشجو ارشد دانشگاه ازاد هستم و تا حالا انصرافی هم نداشتم از دانشگاه امکانش هس نیم سال تحصیلی آخرم (یعنی ترم بعد مرخصی بگیرم) و امنمون ارشد شرکت میکنم و در صورت قبولی دانشگاه دولتی میتونم برم ؟؟

 88. سلام وقتتون بخیر خسته نباشید من پارسال رشته کاردانی پوسته حسابداری دانشگاه ازاد نوشتم و دو ترم مرخصی گرفتم و کلا دانشگاه نرفتم الانم رفتم انصراف دادم وکارشناسی اموزش زبان انگلیسی دانشگاه ازاد نوشتم و کلاسام هم از پس فردا شروع میشه و میخام بخونم
  خواستم بپرسم اگه من بعدا کنکور بدم و دانشگاه روزانه یا دانشگاه فرهنگیان قبول بشم میتونم انصراف بدم و برم اون دانشگاه ها یا نه ؟

  1. سلام با توجه به قوانین نظام وظیفه شما یک بار می توانید انصراف دهید اما با توجه به اینکه دانشجویان دانشگاه فرهنگیان بعد از کار در مناطق محروم معاف از خدمت سربازی می شوند این مورد باید از طریق دانشگاه فرهنگیان پیگیری کنید

   1. سلام من سال ۹۶ وارد دانشگاه دولتی صنعتی قم شدم ولی مرداد۱۴۰۰ از دانشگاه و رشتم انصراف دادم ولی امسال رشته حسابداری پیام نور قم قبول شدم ینی بعد گذشت یکسال و دو ماه از انصرافم و اینکه من تا شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلیم وقت داشت

    حالا میتونم دانشگاه برم یا باید برم سربازی؟

    چون شنیدم یکسال از انصرافت بگذره باید بری خدمت

  2. با سلام. من از رشته روزانه قبول شدم. پیش ثبت نام کردم شماره دانشجویی هم به من داده شد. اما ثبت نام حضوری هنوز نکردم و هیچ مدارکی ارائه ندادم. دانشگاه گفت ما شما رو لغو پذیرش میزنیم و دانشجوی انصرافی نمیزنیم. برای شرکت در کنکور سال بعد آیا لازمه که تا قبل از ۲۵ اسفند انصراف بدم؟ دانشگاه گفت چون لغو پذیرش میزنیم و پرونده تشکیل ندادی دیگه لازم نیست انصرافی چیزی بدی. نظر شما چیه؟ خیلی نگرانم

 89. سلام من یکبار از غیرانتفاعی انصراف دادم و پیام نورثبت نام کردم و می خوام مجدد کنکور بدم اگر برای بار دوم از پیام نور انصراف بدم میتونم رشته جدیدم ثبت نام کنم مشکلی پیش نمیاد

  1. سلام خیر مشکلی ندارد. برای اقایان به خاطر معافیت سربازی محدودیت در نظر گرفته اند.

   1. سلام خسته نباشید . من امسال دانشگاه دولتی قبول شدم و ورودی بهمن هستم و ثبت نام حضوری و انجام دادم .. میخواستم ببینم اگه نخوام برم دانشگاه میتونم مدارکمو از دانشگاه پس بگیرم ؟

 90. با سلام. من امسال دانشگاه روزانه قبول شدم. پیش ثبت نام اینترنتی رو انجام دادم و شماره دانشجویی بهم اختصاص داده شده اما به ثبت نام حضوری نرفتم و مدارکی تحویل ندادم. میخوام سال بعد کنکور بدم. لازمه که برم انصراف بدم یا لازم نیست کاری انجام بدم؟

  1. سلام با توجه به دریافت شماره دانشجو حتما برای انصراف تا تاریخ اعلامی توسط سنجش اقدام کنید.

   1. سلام من رفتم تا از دانشگاه انصراف بدم، گفتند که وقتی پرونده تشکیل ندادی و ثبت نامت تکمیل نشده چجوری میخوای انصراف بدی گفتند که واسه شما لغو پذیرش یا عدم مراجعه میزنیم و لازم نیست تا قبل از ۲۵ اسفند انصرافی چیزی بدی و داشجوی انصرافی محسوب نمیشی. با این حساب سال بعد میتوانم کنکور سراسری رشته روزانه قبول بشوم؟

     1. با سلام. عدم مراجعه یا عدم پذیرش به علت نقص مدارک که دانشگاه ثبت میکنه به معنی همون انصراف هست؟ یعنی یکبار امتیاز انصراف رو از دست میدیم؟

 91. سلام و عرض ادب.من دانشجوی پیام نور هستم و تا 31 شهریور 1402 سنوات تحصیلی دارم.میخواستم بپرسم با توجه به سنواتم برای انصراف از دانشگاه و ثبت نام جدید(بدون کنکور) در پیام نور چقدر فرصت دارم؟؟ تا همین ترم بهمن اینده(که حدودا اذر ثبت نامشه) ؟یا ترم مهر سال 1402 (که حدودا مرداد ثبت نامشه)؟ممنون میشم جواب بدین…

   1. باسلام من دانشجوی کارشناسی ارشدروزانه هستم ودرمرحله نگارش پایان نامه هستم ادامه کار برایم ممکن. نیست وهمینطور اصلا قصدادامه تحصیل یا کارندارم آیانیازی. به طی مراحل اداری هست یا میتوانم کلا بیخیال شوم

 92. با سلام من رشته حسابداری روزانه قبول شدم رفتم ثبت نام کردم دارم دوباره برای کنکور میخونم سه تا سوال دارم اول برای ثبت نام کنکور باد انصراف بدهم ؟ چه زمانی باید انصراف بدهم؟ اگر در آزمون سال بعد نتیجه ام بهتر نبوئ آیا میتونم انصراف و کنسل کنم دوباره همون رشته را بخونم؟ ممنون از راهنمایی شما

  1. با سلام
   تاریخ اعلامی سال های قبل برای انصراف حدود 20 اسفند هست. اگر قوانین تغییر نکند باید حتما انصراف بدید و امکان بازگشت به رشته انصرافی وجود ندارد.

  2. سلام ببخشید من یه سوال داشتم..من امسال دانشگاه دولتی روزانه قبول شدم وثبت نام کردم والان دوهفتس میرم دانشگاه..ولی الان میخام انصراف بدم میخاسم ببینم من تو کنکور۱۴۰۲ ک یکیش دی ماهه میتونم شرکت کنم؟واگه تو کنکور دولتی روزانه قبول شدم میتونم برم؟ممنون میشم اگه جواب بدین

 93. سلام
  ۱۴۰۱ اولین کنکورم بود و دوره روزانه دانشگاه قبول شدم ولی بخاطر اینکه ب۶ اون رشته علاقه ای نداشتم تا الآن برای ثبت نام اقدام نکردم .
  میخواستم بدونم همین برای انصراف کافیه یا باید کاره دیگه ای هم بکنم ؟ چون یه جا خوندم حتما باید انصراف بدیم که وارد محدودیت قانونی نشیم.
  ممنون از شما

  1. سلام
   در صورتی که ثبت نام نکرده باشید و برای شما شماره دانشجویی صادر نشده باشد نیازی به اقدام نیست.

 94. سلام
  ۱۴۰۱ اولین کنکورم بود و دانشگاه دوره روزانه قبول شدم اما علاقه ای به رشته ام ندارم و برای ثبت نام دانشگاه هم تا الآن اقدام نکردم . میخواستم بدونم همین برای انصراف کافیه یا باید کاره دیگه هم انجام بدم ؟
  چون میخوام تو کنکور امسال شرکت کنم برای قبولی دوره روزانه اما توی یه رشته دیگه .
  و اینکه چون وارد ۱۸ سالگی شدم تا کنکور امسال باید معافیت خدمت بگیرم؟

  1. سلام شما بعد از گرفتن دیپلم یکسال مهلت معرفی دارید در صورتی که ثبت نام نکردید نیاز به اقدام کاری نیست.

 95. سلام بنده یکبار در مقطع کارشناسی و یکبار در مقطع ارشد از دانشگاه انصراف دادم و می خواهم در ازمون ارشد 1402 شرکت کنم با توجه به اینکه بنده 1 سال مهلت دارم تا خودم رو به نظام وظیفه معرفی کنم می تونم بعد از شرکت در ازمون ارشد به سربازی رفته و در زمان اعلام قبولی در مقطع ارشد درخواست ترخیص از خدمت رو بدم ؟

 96. با سلام
  با توجه به قبولی بنده در دوره روزانه مقطع کاردانی به کارشناسی، اگر در دانشگاه ثبت نام نکنم امکان شرکت در دوره روزه سال آینده را دارم؟؟؟

  1. آیا با انصراف از دانشگاه ازاد در مقطع ارشد حقوق بین الملل امکان داره که دوباره همون کد رشته قبلی یعنی حقوق بین الملل رو کنکور بدهم و قبول بشم و بخونم؟؟

  2. آیا با انصراف از دانشگاه ازاد در مقطع ارشد حقوق بین الملل امکان داره که دوباره همون کد رشته قبلی یعنی حقوق بین الملل رو کنکور بدهم و قبول بشم و بخونم؟؟
   میتونم دانشگاه روزانه همین رشته رو قبول بشم و بخونم؟

 97. با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده دوره مجازی 1401 دانشگاه تهران قبول شدم و برخلاف تصورم هیچ تفاوتی از لحاظ حضور و غیاب در کلاس ندارد و برای شخص شاغلی مثل بنده اصلا شرکت در کلاس در تایم اداری امکان پذیر نیست.
  هنگام ثبت نام مبلغ کل ترم گرفته شد
  الان سوالی که بنده دارم این هستش که برای انصراف باید مبلغ اضافه پرداخت کرد؟یا از مبلغ شهریه ثابت+ واحد های درسی برداشته میشه؟

  1. سلام خسته نباشید
   من دانشگاه غیرانتفاعی قبول شدم
   و فقط ثبت نام اینترنتی رو انجام دادم
   و قبل از اینکه تشکیل پرونده بدم از دانشگاه انصراف دادم و تو هیچکدوم از کلاسا هم شرکت نکردم
   الان با توجه به اینکه همه مدارکم دست خودمه اگر جریمه رو پرداخت نکنم مشکلی پیش میاد ؟

  2. سلام من دانشگاه دولتی روزانه قبول شدم ولی برلی ثبت نام اقدامی نکردم در ضمن یک امتحانو مردود شدم و باید دی ماه امتحان بدم میخواستم بدونم بهمن ماه میشه به همون دانشگاه رفت یا خیر

 98. سلام وقت بخیر.من دانشگاه روزانه قبول شدم ولی نمیخوام برم . میخوام دوباره امسال کنکور بدم.اگه دانشگاه نرم جریمه میشم و نمیتونم کنکور بدم؟

     1. سلام اقای رحمانی من پارسال با76واحدپاس شده از مهندسی بهداشتدمحیط روزانه انصراف دادم وهرچی گفتم که مدرک کاردانی بهم بدید گفتن که چنین آیین نامه ایی نمونده ،بنظرشما من بازپیگیری نکنم بزای گرفتن مدرک کاردانی ?واینکه میتونم بازازطریق کنکور همون دانشگاه ورشته خودمو انتخاب کنم وقبول شم ممنونم 🙏

 99. سلام من دانشگاه فیروز آباد روزانه قبول شدم بر اساس سوابق تحصیلی ولی میخوام انصراف بدم آیا ترم بعد میتونم دوباره روزانه قبول بشم یا محروم میشم؟

  1. با سلام ببخشید من از رشته بیوشیمی بالینی انصراف دادم میخاستم بدونم اگ دوباره کنکور بدم میتونم باز بیوشیمی بالینی رو انتخاب کنم یا نه؟؟

   1. سلام ببخشید من دانشگاه آزاد رشته شیمی کاربردی قبول شدم امکان تغییر رشته و واحد دانشگاهی رو دارم ؟بارتبه ۹۰۰۰

 100. سلام من دانشکده فنی پسرانه دوره روزانه قبول شدم و هنوزم ثبت نامی انجام ندادم، میتونم اولویت های بعدیم که تویه انتخاب رشته زدم مثلا شهاب دانش یا آزاد بود رو برم ثبت نام کنم؟ یا باید از کسی یا جایی اجازه بگیرم؟

 101. سلام ببخشید من دانشگاه آزاد می‌خوام ثبت نام کنم اما ذخیره دانشگاه دولتی هم رفتم تا رشته ای که میخوام قبول شم، در صورت قبولی باید به دانشگاه آزاد جریمه پرداخت کنم؟

 102. من ثبت نام اولیه ارشد رو در یک دانشگاه دولتی انجام دادم اما الان پشیمون شدم و می خوام برم دانشگاه آزاد
  مشکلی نداره این کار؟

 103. سلام در دوره روزانه رشته مهندسی پزشکی قبول شده ام آیا میشه در همون دانشگاه تغییر رشته بدم

  1. سلام بله امکان درخواست دارید برای موافقت بستگی به معدل شما در دانشگاه و موافقت معاونت اموزشی دارد

  2. سلام وقت بخیر. من ترم یک ارشد پردیس خودگران دانشگاه شیراز هستم و میخوام انصراف بدم باید جریمه کل ترم های باقی مانده رو بدم؟

 104. سلام خدا قوت
  بنده دانشجوی سال دوم پیام نور هستم امسال کنکور دادم و فرهنگیان قبول شدم و الان باید از پیام نور انصراف بدم و برم فرهنگیان
  میخواستم بدونم اگه برم فرهنگیان و خواستم انصراف بدم میتونم تو کنکور سال بعدش شرکت کنم و روزانه قبول بشم حتی اگه خسارتش رو بدم یا حتما باید برم سربازی و دوباره کنکور بدم؟
  خیلی ممنون

 105. سلام وقت بخیر
  اگر کسی بعد از یک سال از دانشگاه انصراف بده و در دانشگاه بدون کنکور آزاد بر اساس سوابق تحصیلی شرکت کنه و قبول بشه اما تاریخ انصراف بعد از اسفند ماه باشه. راه حل چیه؟

 106. من مهندسی کامپیوتر روزانه بجنورد آوردم اولویت بعد از این رشته پیام نور شهر خودمون بوده خانوادم زیاد راضی نیستن ب رفتنم اینکه میگن پیام نور راحت ثبت نام میکنن و لازم نیست درگیر کارنامه سبز بشی و اینا درسته؟ یا باید حتمن با کارنامه سبز باشه؟ و اینکه ممکنه دانشگاه مبدا اجازه نده؟ چون پیام نور قطعن موافقت میکنه ممنون میشم راهنمایی کنین🥺

 107. سلام وقتتون بخیر من کنکور بر اساس سوابق تحصیلی نوشتم امروز نتایج اومده پیام نور قبول شدم ولی نمیخوام برم اگه کلا برای ثبت نام به دانشگاه مراجعه نکنم بعدش دیگه نیازی به انصراف نیست؟؟یعنی دانشجو اونجا محسوب نمیشم اگه نرم برای ثبت نام چون میخوام کنکور مجدد بدم بعدا نیازی به انصراف و پرداخت هزینه انصراف نیست؟؟

 108. سلام وقت بخیر
  بنده دانشجوی ترم سه ارشد روزانه میباشم و تقاضای انصراف و شرکت مجدد در کنکور را دارم
  به علت گذشت دو ترم
  امکان شرکت در کنکور سال بعد برای بنده فراهم هست یا یک سال از کنکور محروم هستم برای قبولی مجدد در دوره روزانه

   1. سلام ببخشید من میخوام یک ترم دانشگاه ازاد بخونم ایا میتونم بعد انصراف بدم و کنکور رو شرکت کنم یا ن؟

   2. سلام من ثبت نام اینترنتی دانشگاه رو انجام دادم اما الان پشیمون شدم و قصد دارم دوباره کنکور بدم اگر انصراف بدم باتوجه به اینکه دوره روزانه بوده برای شرکت تو کنکور دی ماه محدودیت دارم ؟
    و اینکه محرومیت وجود داره یانه ؟ منظورم اینه که سال بعد هم میتونم دوره های روزانه رو انتخاب کنم؟

 109. باسلام
  بنده (پسر)فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی در یک دانشگاه روزانه هستم ،که امسال کنکور ارشد دادم و روزانه تهران قبول شدم
  اما قصد مهاجرت دارم
  میخواستم بدونم اگر قبل از فارغ التحصیلی ارشدم ،قصد خروج از کشور و تحصیل در خارج از کشور داشتم ایا باید هزینه ایی پرداخت کنم؟؟
  ممنون

   1. سلام من دانشجوی مهندسی شیمی شبانه بودم یک ترم مرخصی تحصیلی گرفتم ولی الان انصراف زدم آیا امکان داره دوباره اون رشتم فعال شه ؟

   2. سلام من ارشد مدیریت رسانه دانشگاه تهران به صورت مجازی قبول شدم اگر بخوام انصراف بدم ‌ونرم سال بعد ارشد نمیتونم شرکت کنم و محروم میشم ؟

   3. سلام من در ایران یه بار انصراف دادم و مجدد در رشته دامپزشکی مشغول شدم و همزمان به عنوان سیاحتی و سپردن وثیقه از کشور خارج و در کشور دیگر به عنوان دانشجو پذیرفته شدم و سه سال از این موضوع میگذره و خونوادم برام انصراف دامپزشکی تازه زدن ، لازمه بگم چون مدت کرونا اومدم ایران با مجوز خودشون مشمول قانون سه سال مشمولین نمیشم، حالا باید برگردم برای تمدید ویزا دانشجوییم ، آیا امکان خروج دارم؟

    1. سلام در صورتی که از خروج شما و غیبت در خارج از کشور سه سال گذشته باشد می توانید.

  1. عرض سلام
   من یکبار از دانشگاه پیام‌نور انصراف دادم و بعد دوباره یه رشته دیگه تو دانشگاه پیام‌نور ثبت نام کردم و الان تا 1405 معافیت تحصیلی دارم امسال کنکور دادم و فرهنگیان قبول شدم میخواستم بدونم الان اگه دوباره انصراف بدم از پیام نور و فرهنگیان ثبت نام کنم میشه یا باید با همون معافیت پیام نور فرهنگیان رو ثبت نام کنم؟تعهد خدمت چی میشه؟کلا آیا راهی هست من فرهنگیان بخونم؟

 110. سلام
  من دیروز در دانشگاه پیام نور مقطع ارشد ثبت نام کردم ولی منصرف شدم و انتخاب واحد هم نکرئم و هنوز ترم 1 هم شروع نشده چجوریه هزینه انصراف؟

   1. سلام وقت بخیر من تازه در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و ورودی جدید و ترم اول هستم.شهریه ثابت و انتخاب واحد هم انجام دادم اما هنوز ک ترم شروع نشده اگه انصراف بدم باید همون مبلغ ۱/۵ برابر شهریه ثابت رو جریمه بدم؟ و اینکه شهریه ثابتی ک پرداخت کردم هم دست دانشگاه میمونه؟

   2. سلام وقت بخیر
    در صورتی که فقط ثبت نام اولیه (ارسال مدارک اینترنتی )رو در دانشگاه آزاد انجام داده باشیم ولی مدارک اصلی رو نداده باشیم و هیچ گونه هیزینه ثبت نام و انتخاب واحد انجام نشده باشه . آیا دانشجوی آن دانشگاه محسوب میشویم ؟

  1. ‌سلام من با معدل استعداد درخشان دانشگاه آزاد برای رشته ارشد جزا و جرم شناسی قبول شدم و ۲ ماه رفتم و شهریه اش بالا بود دیگه نتونستم برم
   میتونم برای کنکور کارشناسی ارشد رشته جزا و جرم شناسی شرکت کنم یا باید رشته ی دیگه ای شرکت کنم؟

   1. سلام من دانشگاه روزانه آوردم ولی نمیخوام برم میشه برای پیام نور بدون کنکور ثبت نام کنم

  2. سلام منم تازه ارشد پیام نور قبول شدم و ثبت نام اینترنتی و حضوری کردم اما هنوز شهریه ثابت رو پرداخت نکردم و انتخاب واحد انجام ندادم. الان بخوام انصراف بدم باید هزینه پرداخت کنم؟

   1. سلام
    در صورتی که برای شما شماره دانشجویی صادر شده باشد دانشگاه می تواند از شما جریمه انصراف دریافت کند.

 111. سلام من ترم ۶ حقوق شهر قدس چند سال پیش دیگه کلا نرفتم الان در چه وضعیتی قرار گرفته میتونم اگه برم ادامه بدم؟

 112. سلام وقت بخیر ، معافیت یک ساله پس انصراف از تحصیل از چه تاریخی شروع میشه ، روز انصراف یا آخرین روز ترم گذشته یا ۳۱ شهریور ؟!

  1. سلام من ترم5 کارشناسی پیوسته مهندسی مکانیک هستم پایان خدمت هم دارم دانشگاه غیرانتفاعی الان بخوام انصراف بدم واحدهای پاس شده تقریبا 60واحد چی میشه ؟ از بین میره؟
   اگه چند سال دیگه بخوام ادامه تحصیل بدم میشه ؟

 113. سلام
  امسال پیام نور ارشد قبول شدم در سامانه استعلام مدرک تحصیلی که میزنم میگه شما سال 1392 دانشگاه تبریز پردیس خودگردان قبول و دانشجو و وضعیت عدم مراجعه ثبت شده
  با توجه به اینکه در پردیس خودگردان از طریق کنکور سراسری ارشد فقط قبول شدم و تشکیل پرونده ندادم و مراجعه به این دانشگاه نداشتم بازم باید شهریه و جریمه انصراف بپردازم؟ ممنون میشم پاسخ و راهنمایی بفرمایید

   1. سلام من دانشگاه آزاد دکتری قبول 1401 شدم ثبت نام کردم و شماره دانشجویی هم گرفتم اما یک هفته بعد قبل از شروع کلاس ها منصرف شدم و نمی خواهم ادامه بدهم آیا باید هزینه پرداخت کنم؟واگر بله به چه مقدار؟

     1. یعنی اگه ترم ۱ انصراف بده یکی تو دوره دکتری ازاد باید تقریبان ۵۰ میلیون پول انصراف بده؟؟؟

     2. سلام من کارشناسی حسابداری قبول شدم دولتی فنی حرفه ای ولی نمیخوام در دانشگاهم ثبت نام کنم میتونم سال دیگه دوباره در کنکور ثبت نام کنم و دولتی قبول بشم ؟ البته بدون کنکور است ولی ثبت نام باید انجام بشه
      تکلیف من چیه؟
      ممنون میشم جواب بدید🙏

  1. سلام بنده در دانشگاه علمی کاربردی پذیرفته شدم و قصد دارم ثبت نام انجام ندم، و در کنکور امسال شرکت کنم، آیا با عدم ثبت نام از کنکور محروم میشوم؟

 114. سلام برای تغییر رشته کنکور۱۴۰۲باید حتما مدرک دیپلم اون رشته رو داشته باشیم؟
  هزینه تغییر رشته و ترمیم معدل هرکدام تقریبا چقدر است؟

  1. سلام با توجه به تاثیر سوابق تحصیلی در صورت داشتن مدرک مرتبط رتبه بالاتری برای شما در نظر گرفته می شود.

 115. سلام
  خسته نباشید
  من یه بار از دانشگاه آزاد انصراف دادم و یه رشته دیگه تو همون دانشگاه ثبت نام کردم چن ترم هم خوندم ( الان ترم پنجم)
  امسال کنکور دانشگاه فرهنگیان مجاز شدم
  می تونم دوباره انصراف بدم برم فر هنگیان ؟؟

 116. سلام خسته نباشید
  من الان دانشجوی پیام نور هستم و یک سال مرخصی گرفتم اگه کنکور امسال برای نوبت دوم که از دی ماه شروع میشه قبول شم واز پیام نور انصراف بدم توی فاصله مهر تا دی مشکلی از لحاظ نظام وظیفه دارم؟؟
  آیا میتونم ادامه تحصیل بدم؟؟
  خواهش میکنم جواب بدین

  1. سلام دانشگاه پیام نور رشته کارشناسی مشاوره حدود 80 واحد پاس کرده ام . ایا می توانم درخواست مدرک کاردانی مشاوره بدهم ودیگر ادامه ندهم . با تشکر

 117. سلام من میتونم امسال پیام نور کنم و کنکور 1402 هم بدم و بعد از قبولی قطعی از پیام نور انصراف بدم؟

   1. یعنی اینجوری نیست که حتما اسفند 1401 انصراف بدم؟میتونم بعد از اومدن نتایج کنکور 1402 انصراف بدم؟

    1. سلام من امسال کنکور دادم و با تراز ۶۶۰0بخاطر انتخاب رشته اشتباهم زبان ادبیات فارسی نوبت دوم قبول شدم میخواستم ببینم که آیا میتونم دوباره در دی ماه کنکور بدم من هنوز ثبت نام دانشگاه هم نکردم آیا میتونم ثبت نام کنم و نرم و بعد که کنکور دادم اگه نتیجه بدتر ازین بود همین دانشگاه رو برم

   2. سلام من دانشجو ورودی ۹۹ روزانه هستم میخام در ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی شرکت کنم ، برای ثبت نام حتما باید انصراف داده باشم یا تا نتایج بیاد هم میتونم انصراف بدم ؟

   3. سلام دانشگاه پیام نور رشته کارشناسی مشاوره حدود 80 واحد پاس کرده ام . ایا می توانم درخواست مدرک کاردانی مشاوره بدهم ودیگر ادامه ندهم . با تشکر

 118. سلام من سال ۹۹ دانشگاه روزانه قبول شدم و ثبت نام کردم و ترم یک انصراف دادم و در کنکور ۱۴۰۱ مجدد شرکت کردم میخواستم بدونم اگر امسال من برای دانشگاه ازاد ثبت نام کنم کنم و در کنارش در کنکور ۱۴۰۲ ثبت نام کنم در صورت قبولی روزانه سال ۱۴۰۲ اگر از دانشگاه ازاد انصراف بدم مشکلی برای ثبت نامم در. دانشگاه روزانه نیست؟ چون یک بار از دولتی انصراف دادم و یک بار هم میشه انصراف از ازاد

  1. سلام، خسته نباشید. من حدود ۱۵ سال پیش در دانشگاه تهران پذیرفته شدم و حدود ۳ ترم مشغول به تحصیل بودم ولی به دلایل خیلی ناگهانی که پیش اومد نتونستم ادامه بدم و دیگه به دانشگاه هم مراجعه نکردم برای انصراف. الان تصمیم گرفتم مجدد کنکور بدم، می خواستم ببینم می تونم کنکور بدم یا باید اول به دانشگاه مراجعه کنم؟

 119. سلام
  دانشجویان انصرافی حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبلی خود را به‌هیچ‌عنوان ندارند.
  دانشجو انصرافی رشته علوم ورزشی 1400 هستم و کنکور 1401 شرکت کردم وباز قصد انتخاب همین رشته رو دارم ایا به گفته شما حق انتخاب رشته قبلی یعنی علوم ورزشی رو ندارم؟
  ممنون

  1. انصراف دادن از دانشگاه روزانه سخته؟؟ باید بری دانشگاهی ک قبول شدی ؟یا اینترنتی و غیر حضوریم میشه؟

  2. سلام‌ من دانشجو ترم دو روزانه هستم میخوام با سوابق تحصیلی کنکور شرکت کنم آیا مشکلی برای انتخاب رشته دارم و باید حتما انصراف بدم؟

 120. با سلام.
  بنده دانشجوی انصرافی کارشناسی روزانه (ورودی 1400) بودم که با مراجعه حضوری و به موقع به دانشگاه قبل از موعد تعیین شده (25 اسفند) تقاضای انصراف دادم. الان هم روزانه 1401 مجاز اعلام شدم اما اخطار لزوم انصراف در تاریخ فوق در بالای کارنامه من درج شده و در ادامه ذکر شده: داوطلب گرامي اين مطلب به منزله جلوگيري از انتخاب رشته نمي‌باشد!
  سوالم اینه: آیا این اخطار جنبه عمومی داره یا نه فقط واسه کسانی که در انصراف مشکلی داشتند ارسال شده؟ و از چه راهی می‌تونم متوجه بشم که انصراف من ثبت شده یا خیر؟
  ممنون از شما

 121. سلام وقت بخیر یک سوال داشتم من سال 1400 در کنکور دکتری دانشگاه آزاد تهران مرکز قبول شدم و ثبت نام کردم و برایم کددانشجویی صادر گردید لیکن به دلیل نقص مدرک موفق به حضور سر کلاس نشدم و تقریبا این موضوع 10 ماه طول کشید و در حال حاضر نقص مدرک رفع شد امکان حضور در کلاس دکتری آزاد در سال 1401 باتوجه به موارد مذکور می باشد؟ کات پایان خدمت نیز دارم پاسخ بنده را بفرمایید ممنون می شوم

 122. سلام وقت بخیر من ورودی ۹۹ دانشگاه آزاد رشته تربیت بدنی بودم فقط ترم اول ثبت نام کردم و اصلا سرکلاس نرفتم امسال میخوام روانشناسی آزاد ثبت نام کنم جریمه انصراف به چه صورت ازم گرفته میشه؟

 123. سلام وقتتون بخیر باشه
  من دانشجو روزانه سال اخر هستم تا سال بعد فارغ التحصیل میشم
  میخوام کنکور ۱۴۰۲شرکت کنم
  ولی تا اعلام نتایج تقریبا تیر ماه ۱۴۰۲فارغ التحصیل میشم.
  میتونم بدون انصراف کنکور شرکت کنم؟

  1. سلام من کاردانی حسابداری ثبت نام کردم تو دانشگاه آزاد، تا معافیت تحصیلی صادر بشه و سال بعد دوباره کنکور بدم، میخواستم بدونم اشکالی نداره تو مقطع کاردانی ثبت نام کردم؟! دیپلم تجربی دارم، فقط بخاطر هزینه پایین کاردانی حسابداری ثبت نام کردم

 124. با سلام … بعد از انصراف از دانشگاه در هر مقطعی که هستیم اگه نخواهیم ادامه تحصیل بدیم تاریخ مشمولیت سربازی به چه تاریخی برمیگرده؟؟ یعنی مثلا اگه ورودی ۹۷ باشی سال ۱۴۰۰ انصراف بدهی از چه سالی مشمولیت برات میخوره!؟
  با تشکر

  1. سلام.من دختر هستم و دانشگاهم کارشناسی بود ولی انصراف دادم چون رشته ی دیگه ای رو دوست داشتم.حالا الان برای اینکه در رشته ی مشاوره کاردانی به کارشناسی برم چه کار باید کنم؟

   1. سلام
    بر اساس قوانین جدید نیاز به انصراف نیست و در صورت قبولی نهایی در دانشگاه باید انصراف دهید.

 125. متولد دیماه 79 هستم .
  سال 98 کنکور شرکت کردم ولی دانشگاه مدنظرم قبول نشدم
  سال 99 دوباره کنکور دادم .
  به خاطر شرایطی که برای ثبت نام در دانشگاه گذاشته بودن دفترچه اعزام به خدمت رو باید پست میکردم .
  شهریور 99 پست کردم تمدیدش کردم برای مهر 99 .
  نوبت مهر نتونستم تمدید کنم و برای اینکه اضافه خدمت بهم نخوره مجبور شدم برم خدمت.
  بعد از یه ماه آموزشی تقریبا اواخر آبان که نتایج نهایی کنکور مشخص شد ایست خدمتی زدم و رفتم دانشگاه روزانه .
  بهمن 1400 از دانشگاه انصراف دادم که دوباره کنکور بدم
  ولی امسال هم نتیجه مطلوبم نرسیدم .
  ______________________________________
  اولین سوال اینه ک … ایا برای انتخاب رشته سال 401 نمیتونم دیگه روزانه بزنم؟ و اگه ن این محرومیت کد روزانه تا کی ادامه داره؟( ینی کی میتونم روزانه برم دوباره)

  سوال دومم چطور میتونم امسال معافیت بگیرم و برای کنکور 402 بخونم؟ ایا حتما باید سربازی برم؟

  ایا اینکه معافیت از تحصیل با دوبار انصراف از دانشگاه گرفته میشه فقط مختص ب روزانست؟ یا اگه انصراف دومم از پیام نور باشه مشکلی نداره؟

  ایا کسی ک خدمت رو کامل کرده .. در صورت ادامه تحصیل تو رشته های مشمول طرح. بازم باید طرح بگذرونه؟ یا معاف از طرحه؟

  1. سلام وقتتون بخیر پارسال دانشگاه ازاد ثبت نام کردم و یک ترم خوندم شهریه ترم دوم رو هم پرداخت کردم اما انتخاب رشته کردم با دانشگاه صحبت کردم انتخاب رشته رو حذف کردن و کاراهای انصراف رو انجام دادم مبلغی رو تعیین کردن که پرداخت کنم اما سایت بسته بود و بعد از اونم پیگیری نکردم امسال دانشگاه دولتی قبول شدم و میخام برم ایا باید به اون مبلغ رو پرداخت کنم چون اصل مدرک دیپلم رو هم ندادم و سفته گرفته دانشگاه… ممنون میشم راهنماییم کنین

 126. سلام من دانشجوی ترم ۴ کارشناسی هستم و۶۰ واحد پاس کردم میخواستم ببینم اگر الان برم سربازی آیا بعداً امکانش هست که ادامه واحد هامو بخونم

 127. من ورودي ۹۸ پیام نور هستم دو ترم انتخاب واحد دو ترم مرخصی و دو ترم مشروط شدم خب.ترم مهر میرم ترم ۷
  حالا سوال من اینه سال بعد میخوام کنکور بدم ۱۴۰۲ خب باید کی انصراف بدم؟

   1. مگه نمیشه ترم ۷ مثلا ابان انصراف بدم خب که تا آبان سال بعد داشته باشم وقت؟
    بعدم باید زیر ۶۸ واحد پاس کرده باشم درسته؟

  1. سلام وقت بخیر
   بعد گرفتن مدرک کاردانی دوترم برای کارشناسی خوندم و انصراف دادم تا بهمن ماه وقت دارم جهت باز کشت الان من میتونم اشتقال به تحصیل بگیرم جهت دریافت پاسپورت یا با لشتقال به مار دولتی میشه پاسپورت گرفت؟؟؟

   1. سلام من ثبت نام اینترنتی دانشگاه رو انجام دادم اما الان پشیمون شدم و قصد دارم دوباره کنکور بدم اگر انصراف بدم باتوجه به اینکه دوره روزانه بوده برای شرکت تو کنکور دی ماه محدودیت دارم ؟
    و اینکه محرومیت وجود داره یانه ؟ منظورم اینه که سال بعد هم میتونم دوره های روزانه رو انتخاب کنم؟

    1. سلام
     برای کنکور دی باید اطلاعیه سازمان سنجش به صورت رسمی منتشر شود. اما محرومیت دروه روزانه برداشته شده و باید تا تاریخ اعلام شده توسط سازمان سنجش انصراف دهید.

 128. سلام من دانشجوی دانشگاه ازاد هستم و امسال سومین کنکورم بود و قبلا 2 ترم مرخصی گرفته ام اگر امسال از دانشگاه انصراف بدم میتونم در کنکور سال بعد شرکت کنم یا باید برم سربازی؟ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام
   تا 5 سال می توانید از معافیت استفاده کنید. بعد از انصراف یکسال فرصت دارید تا مجدد در دانشگاه ثبت نام کنید.

   1. سلام من دانشجو دانشگاه علمی کاربردی هستم و تا بحال در سه کنکور ۹۹ -۱۴۰۰-۱۴۰۱ شرکت کردم
    سوال من اینه ببینید الان ۲۳ تیر هست و موقع انتخاب واحد دانشگاه که من میخوام مرخصی بگیرم ولی آیا بعد مرخصی و انصراف میتونم در کنکور شرکت کنم ؟
    شرایطش چیه و چه کار های احتمالی دیگه ای باید انجام بدم ؟

 129. سلام من سال ۹۸بهداشت عمومی روزانه قبول شدم واصلا ثبت نام نکردم و الان سال ۱۴۰۱میخوام کنکور بدم اگه رتبه بیارم میتونم دانشگاه روزانه قبول بشم یعنی برام مشکلی پیش نمیاد

  1. سلام خسته نباشید من من سال 96 وارد دانشگاه تبریز رشته نقشه برداری شدم. چون بیش از حد مشروط شدم. الان ترم 10 هستم. بهم گفتن یک ترم بهت سنوات می دیم باید 12 واحد پاس بشی. تا بهت مدرک کاردانی بدیم من این ترم گذروندم ولی یک واحد کم آوردم. سر یک واحد الان می خوان اخراجم کنن بهشون گفتم بهم معرفی به استاد بدین می گن ما به کاردانی معرفی به استاد نمی دیم. از یک طرف ترم تابستانی هم تو این تابستان به خاطر اینکه درس های پایه قبول شدم نمی تونم بردارم

   آیا راه حلی برای من هست. یا باید قیدشو بزنم

 130. سلام، من ورودی 96 کارشناسی پیام نور هستم و واحدی پاس نکردم، تا 31 شهریور 1401 معافیت تحصیلی دارم و سنوات قانونیم تموم میشه اون موقع،اگر قبل از اتمام سنوات مصوب انصراف بدم میتونم از فرصت یکساله برای شرکت در کنکور 1402 استفاده کنم؟

 131. سلام، من ورودی 96 کارشناسی پیام نور هستم و واحدی پاس نکردم،تا 31 شهریور 1401 معافیت تحصیلی دارم و سنوات قانونیم تموم میشه تا اون موقع، اگر قبل از اتمام سنوات مصوب انصراف بدم میتونم از فرصت یکساله برای شرکت در کنکور 1402 استفاده کنم؟