دانشگاه

همه‌چیز درباره انصراف از دانشگاه

برخی دانشجویان بعد از ورود به دانشگاه از رشته تحصیلی خود و یا شرایط دانشگاه ناراضی هستند و قصد تغییر رشته یا نوع دانشگاه رادارند. بعضی از دانشجویان با شرایط کنار آمده و رشته موردنظر خود را در مقاطع بالاتر به‌عنوان‌مثال کاردانی به کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا حتی دکتری تغییر می‌دهند.

بسیاری از افراد تصمیم به انصراف از دانشگاه گرفته اما با شرایط و چگونگی انصراف از دانشگاه و محرومیت کنکور سراسری و یا تحصیل مجدد و همچنین جریمه‌های انصراف آشنا نیستند. لذا در این مقاله با کلیه شرایط مربوط به انصراف در دانشگاه‌های مختلف اعم از روزانه، شبانه، آزاد، خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی آشنا خواهیم شد. همچنین جریمه‌های مربوط به انصراف از دانشگاه بررسی می‌شود. شما عزیزان می‌توانید در صورت داشتن هرگونه سؤال با گروه مشاور برتر در تماس باشید.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

شرایط انصراف دانشجویان روزانه

انصراف از دانشگاه برای دانشجویان روزانه از اهمیت بالاتری نسبت به سایر دانشجویان در دوره‌هایی مانند شبانه، آزاد و. برخوردار است زیرا انصراف از دوره روزانه می‌تواند منجر به محرومیت دانشجو از کنکور سراسری پیش رو شود. اگر دانشجو با توجه به عدم شناخت قوانین اقدام به انصراف از دانشگاه نماید ممکن است متحمل مشکلاتی مانند از دست دادن رشته در حال تحصیل، از بین رفتن معافیت تحصیلی برای آقایان، هزینه‌های اضافی و غیره گردد.

شرایط محرومیت دانشجویان روزانه

افرادی که در دوره روزانه پذیرفته شوند و دانشجوی ترم 1 یا 2 هستند یعنی در سال اول تحصیل قرار دارند، بر خلاف سال های قبل محرومیت دوره روزانه ندارند. در سال های قبل این افراد درصورتی‌که قصد امتحان شانس خود را برای سایر کد رشته محل‌های غیر از روزانه داشتند باید حتماً تا تاریخی که توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود (که معمولاً 20 اسفندماه سال جاری هست) از تحصیل در دوره روزانه انصراف می دادند. در سال جدید این قانون برداشته شده است و افراد می توانند بعد از قبولی قطعی در رشته انتخابی از دانشگاه انصراف دهند.

در سال جدید دانشجویان دوره روزانه نیازی به انصراف از تحصیل در اسفندماه ندارند و در صورت قبولی در زمان اعلام نتایج باید از دانشگاه انصراف دهند.

شرایط انصراف بدون محرومیت از دوره روزانه

بر اساس قوانین موجود در سازمان سنجش افرادی که در دوره روزانه پذیرفته‌شده‌اند و به دلیل عدم رضایت از رشته قبولی خود قصد انصراف دارند، می‌توانند محرومیت دوره روزانه سال بعد را برطرف کنند. این افراد باید تا شروع بازه زمانی ثبت‌نام دانشگاه، با سازمان سنجش مکاتبه کرده و در صورت موافقت سازمان سنجش محرومیت قبولی دوره روزانه سال بعد برطرف خواهد شد.

در حال حاضر محرومیت انتخاب دوره روزانه برداشته شده است و افراد در صورت قبولی دوره روزانه از دوره روزانه سال بعد محروم نخواهند شد.

اگر دانشجویی در حال تحصیل در دوره روزانه باشد می تواند بدون انصراف از تحصیل انتخاب رشته کنند و در صورت قبولی نهایی پس از اعلام نتایج از دانشگاه انصراف دهند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد، شبانه، خودگردان، غیرانتفاعی، پیام نور و علمی کاربردی

دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌های غیر روزانه هیچ‌گونه محرومیت و محدودیتی برای انصراف از دانشگاه در هیچ زمانی ندارند. این افراد در صورت قبولی در رشته موردعلاقه خود و زمان ثبت‌نام دانشگاه از رشته قبل انصراف داده و در رشته قبولی جدید ثبت‌نام می‌کنند. شرایط ذکرشده برای انواع دوره‌های غیر روزانه مانند شبانه، خودگردان، آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی مشترک است. البته شرایط برای آقایان ازنظر قوانین نظام‌وظیفه متفاوت است که در ادامه توضیح داده می‌شود.

قوانین نظام‌وظیفه بعد از انصراف آقایان

بر اساس قوانین سازمان نظام‌وظیفه عمومی آقایان بالای 18 سال مجاز به دو بار انصراف از دانشگاه می‌باشند اما فقط در انصراف اول خود حق ادامه تحصیل خواهند داشت. در صورت انصراف دوم تا یک سال فرصت دارند خود را به سازمان ‌نظام وظیفه عمومی معرفی کنند. این افراد در صورت معافیت سربازی مانند معافیت کفالت، معافیت پزشکی و یا گرفتن کارت پایان خدمت حق شرکت در کنکور و ادامه تحصیل خواهند داشت. دانشجویان که قصد انصراف از تحصیل‌دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که از دیپلم تا دکتری یک‌بار بیشتر مجاز به انصراف از تحصیل و بهره‌مندی از معافیت تحصیلی نیستند.

دانشجویان اخراجی تا زمان گرفتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم حق شرکت در کنکور سراسری و ادامه تحصیل در رشته‌های با آزمون و بدون آزمون را به‌هیچ‌عنوان نخواهند داشت.


حتماً بخوانید: همه‌چیز درباره تغییر رشته دانشگاه 


جریمه انصراف از دانشگاه

جریمه انصراف در دوره روزانه و غیر روزانه با توجه به نوع دانشگاه متفاوت هست. همچنین در دانشگاه‌های روزانه هزینه انصراف ممکن است با توجه به ترم جاری محاسبه شود. حتی ممکن است از جریمه‌های انصراف توسط واحد مالی دانشگاه و با توجه به شرایط دانشجو کاسته شود؛ که در ادامه همین مطلب، جریمه‌ها به‌صورت کامل بررسی خواهد شد.

جریمه انصراف دوره روزانه

در دانشگاه دولتی بسته به روزانه یا شبانه بودن دوره تحصیلی میزان پرداخت جریمه متفاوت است. در دوره روزانه با توجه به رشته تحصیلی، مقطع، محل تحصیل، ترم تحصیل و شرایط دانشجو واحد مالی دانشگاه میزان جریمه را تعیین می‌نماید.

جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

دانشجویان دانشگاه آزاد بر اساس قوانین سازمان سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در صورت انصراف از دانشگاه بر اساس‌ترم در حال تحصیل باید مبلغی را به‌عنوان جریمه پرداخت کنند که برای مقاطع مختلف متفاوت است:

 • کاردانی: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -4)*(نصف شهریه پایه)
 • کارشناسی ناپیوسته: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -4)*(نصف شهریه پایه)
 • کارشناسی پیوسته: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -8)*(نصف شهریه پایه)
 • دکتری حرفه‌ای (دامپزشکی): (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -12)*(نصف شهریه پایه)
 • دکتری حرفه‌ای (دندان‌پزشکی، پزشکی عمومی و داروسازی): کل شهریه پایه نیمسال‌های تحصیلی باقی‌مانده تا اتمام دوره

حتما بخوانید: همه چیز درباره تغییرات کنکور، سوابق تحصیلی و ترمیم معدل 


جریمه انصراف از دانشگاه پیام نور، غیرانتفاعی، شبانه، پردیس خودگردان

در دوره شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی دانشجو در صورت انصراف باید 1.5 برابر شهریه ثابت یک‌ترم را پرداخت کنند. در دانشگاه علمی کاربردی یک شهریه ثابت و در دوره پردیس خودگردان شهریه ثابت تمام‌ ترم‌های باقی‌مانده از دانشجو اخذ می‌شود.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫1,519 نظرها

 1. سلام وقتتون بخیر من خانم هستم دانشجوی دامپزشکی(دکتری) آزاد علوم تحقیقات بودم دوترم و برای کنکور خوندم شیمی دانشگاه شریف اما پردیس قبول شدم(لیسانس) و از آزاد انصراف دادم رفتم پردیس شریف میخوام بدونم اگه بخوام باز کنکور بدم آیا اجازه انصراف برای دومین بار به من داده میشه؟یکبار دکتری آزاد بار دوم از لیسانس پردیس
  آیا میتونم شرکت کنم؟

  1. سلام من دانشجوی ترم اول دانشگاه آزاد کارشناسی پیوسته بر اساس سوابق تحصیلی بدون کنکور هستم و در هنگام ثبت نام خود واحد دانشگاه معدل من رو اشتباه وارد کردن
   آیا لغو قبولی میشم؟
   آیا برای دانشگاه آزاد و کنکورم مشکلی ایجاد میشود؟
   از خود دانشگاه پرسیدم گفت مشکلی ندارد
   آیا میشه به حرف دانشگاه اعتماد کرد؟

  2. سلام من دانشجوی ترم اول دانشگاه آزاد کارشناسی پیوسته بر اساس سوابق تحصیلی بدون کنکور هستم و در هنگام ثبت نام خود واحد دانشگاه معدل من رو اشتباه وارد کردن
   آیا لغو قبولی میشم؟
   آیا برای دانشگاه آزاد و کنکورم مشکلی ایجاد میشود؟
   از خود دانشگاه پرسیدم گفت مشکلی ندارد
   آیا میشه به حرف دانشگاه اعتماد کرد؟

 2. سلام بنده امسال ثبت نام کردم ولی شهریه پرداخت نکنردم و انتخاب واحد هم که نشده نیاز به انصرافی هست

 3. سلام.من ورودی ۹۸ پیام‌نور هستم.۱۴۰۱ پزشکی قبول شدم دو ترم هم از پیام نور مرخصی گرفته بودم. حالا برای ثبت نام در دانشگاه جدید آیا سنوات جدید بهم تعلق میگیره و میتونم ۷ساله پزشکی تموم کنم یا سنوات جدید بهم نمیدن و باید در طی کمتر از ۷ سال درس تموم کنم؟

  1. سلام
   من برای بار دوم میخوام از دانشگاه ازاد انصراف بدم کنکور سراسری رو شرکت کنم ،میتونم اینکارو انجام بدم؟

 4. سلام وقتتون بخیر. اگربعد از مصاحبه دکتری در رشته های مهندسی و قبولی در دانشگاه نخواهیم که به ان دانشگاه برویم ایا متحمل جریمه خواهیم شد؟

  1. سلام، وقت بخیر،
   من ترم ۱ ارشد مالک اشتر هستم و به دلایل متعددی می‌خوام از این رشته انصراف بدم، توی یک رشته ی دیگه توی همین دانشگاه هم قبول شدم اولویت دوم،
   به نظر شما امکان تغییر رشته هست؟
   یا اگر انصراف بدم امکان شرکت توی کنکور سراسری سال آینده برام هست، یا محروم میشم؟
   ممنون میشم راهنمایی م کنید.

   1. سلام وقت بخیر من دانشجوی شبانه هستم آیا میتونم بعد از مدرک کاردانی درخواست تغییر رشته بدم و اینکه واسه تغییر رشته باید جریمه انصراف پرداخت کنم؟

    1. سلام برای تحصیل در مقطع کاردانی به کارشناسی می توانید تغییر رشته دهید برای تحصیل مجدد بستگی به عنوان دیپلم و رشته انتخابی در دانشگاه دارد.

 5. سلام خسته نباشید .
  اگر یک ترم سر هیچ کلاسی نرم و در امتحان دانشگاه آزاد غیبت کنم از لحاظ سربازی مشکلی پیش میاد و انصرافی حساب میشم؟

 6. سلام،من ورودی ۱۴۰۰ و یک ترم دانشگاه آزاد خوندم و ترم دوم نخوندم،مهر امسال رفتم انصراف بدم و حتی نامه انصرافم گرفتم که از مسئولان دانشگاه امضا بگیرم،بعد الان پشیمونم پرسیدم گفتن از بهمن میتونی با ورودی های جدید بخونی،سوالی که دارم اینه اون ۱۶ واحدی که خوندمم باید از اول بخونم؟

   1. سلام آقای رحمانی
    دانشجوی پسر دانشگاه روزانه هستم
    آیا گرفتن مدرک معادل کاردانی اجباری هست؟
    یا اینکه میتونم این مدرک رو دریافت نکنم؟
    ترم ۵ هستم و این دو ترم رو مرخصی میگیرم برای کنکور و بعد از قبولی کنکور و اعلام نتایج قصد انصراف دارم. ​با توجه به این که تا الان ۶۷ واحد پاس کردم که ۱۳ واحد عمومی هست و ۵۴ واحد تخصصی، ممکنه به اجبار مدرک کاردانی بدن موقع انصراف؟ مشکلی هست یا نه؟

  1. با سلام من دانشجوي ترم اول دانشگاه آزاد بدون كنكور صرفا بر اساس سوابق تحصيلي مهر 1401 هستم و در زمان ثبت نام معدل را خود دانشگاه اشتباه وارد كرده است و قبول شدم و در دانشگاه ثبت نام كردم و مشغول به تحصيل هستم آيا اين مغايرت معدل در ثبت نام دانشگاه آزاد باعث لغو قبولي دانشگاه آزاد ميشود?

  2. سلام من دانشجوي ترم اول دانشگاه آزاد بدون كنكور صرفا بر اساس سوابق تحصيلي مهر 1401 هستم و در زمان ثبت نام معدل را خود دانشگاه اشتباه وارد كرده است و قبول شدم و در دانشگاه ثبت نام كردم و مشغول به تحصيل هستم آيا اين مغايرت معدل در ثبت نام دانشگاه آزاد باعث لغو قبولي دانشگاه آزاد ميشود؟

 7. سلام وقت بخیر، بنده دانشجوی مقطع کارشناسی فیزیک، پذیرش با سوابق تحصیلی سال 1399 ، پذیرش دانشگاه پیام نور هستم، اکنون قصد دارم برای ترم بهمن 1401 با سوابق تحصیلی همین رشته فیزیک رو در دانشگاه روزانه ادامه تحصیل بدهم، سوال من این است برای ادامه دادن همین رشته در دانشگاه روزانه حدود یکی دوماه دیگه که ثبت نام با سوابق تحصیلی بهمن ماه 1401 شروع میشه فقط کافیه کد رشته محل دوره روزانه همین رشته ای که الان دارم پیام نور درس میخونم رو وارد کنم و درصورت قبولی دیگه مشکلی برای انتقال و ادامه تحصیل ندارم ؟

  یا اینکه اگه من فیزیک پیام نور انتخاب کردم دیگه حق ندارم فیزیک روزانه برم ؟؟؟

  ممنون میشم پاسخ بدید.

 8. سلام و عرض خسته نباشید و ممنون بابت وقتی که میزارید.
  ببخشید من دانشجوی(کاردانی حسابداری) دانشگاه غیر روزانه هستم و تا 30بهمن امسال معافیت تحصیلی دارم(دو ترم مرخصی گرفتم)و کلا واحدی پاس نکردم.اخرین روزی که می تونم انصراف بدم تا تو کنکور سراسری شرکت کنم و بتونم قبولی نیم سال دوم رو هم ثبت نام کنم کی هست؟
  شنیدم که باید قبل از شروع امتحانات این ترم انصراف بدم که در این صورت نیم سال دوم سال بعد رو نمی تونم ثبت نام کنم(این حرف درسته؟)

  1. سلام خسته نباشید ببخشید بنده در دانشگاه غیرانتفاعی درس می خواندم اما انصراف دادم و به خدمت سربازی رفتم اما بعد چند ما خدمت کردن دوباره دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و از سربازی ترخیص شدم ببخشید من دانشجوی دانشگاه آزاد هستم این امکان هست کنکور بدم و در صورت قبولی به دانشگاه دولتی بروم

 9. سلام وقتتون بخیر میخواستم بپرسم من الان ترم یک علوم تربیتی تو دانشگاه پیام نور هستم میخواستم که انصراف بدم سال آینده رشته‌ی علوم ورزشی توی دانشگاه آزاد بخونم،آیا امکانش هست؟
  بعد انصراف برای ثبت نام دوباره توی دانشگاه آزاد باید امتحان ورودی بدم یا با سابقه‌ی تحصیلی میشه بازم؟

   1. سلام وقتی داشنجوی علوم تحقیقات ورودی ۸۹ باشه تا ترم ۷ دانشگاه گذرونده باشه ترم ۸ رو ثبت نام کرده باشه و درس هاشو برداشته باشه
    ولی دیگه برای امتحان ها نرفته باشه به دلیل شرایط مالی و رفتن به شهرستان الان که ۶ سال گذشته و با توجه به این که ۹۲ واحد پاس کرده
    شامل گرفتن مدرک کاردانی هم میشه
    بخواد بره دانشگاه درخواست دادن مدرک کاردانی کنه
    و انصراف
    و دیگه قصد ادامه تحصیل تو هیچ دانشگاهی رو نداشته باشه
    الان که ۶ سال نرفته و ۷ ترم هم گذرونده و ۹۲ واحد پاس کرده
    باید چه هزینه ای پرداخت کنه؟؟
    هزینه این ۲،۳ ترم باقی مونده رو باید پرداخت کنه یا خیر ؟؟؟
    جریمه ای باید پرداخت کنه؟؟
    با این که ۷ ترم گذرونده؟؟

 10. سلام و وقت بخیر
  من دانشجوی ترم 6 کارشناسی ارشد هستم و تا حالا هیچ واحدی پاس نکردم و تا پایان این ترم معاف تحصیلی هستم در صورت انصراف میتونم دوباره کنکور ارشد ثبت نام کنم ؟

 11. سلام و خسته نباشید.من دانشجوی ترم ۵ کارشناسی پیوسته ازاد هستم و تا ۱۴۰۴ معافیت تحصیلی دارم.حال اگر پس از گذشت ۳.۵ سال موفق به اخذ مدرک معادل کاردانی نشم و انصراف بدهم میتونم مجدد کنکور بدم؟
  (با توجه به اینکه توی قانون گفته شده اگر تا ۲.۵ سال مدر معادل بگیریم بعد از انصراف مشکلی نداریم،تکلیف کسی که اصلا توی ۲.۵ سال مدرک معادل هم نگیره چیه؟

  1. سلام سلامت باشید.
   درصورتی که مدرک معادل دریفات نکنید می توانید بعد از قبولی در رشته دلخواه انصراف دهید.

   1. سلام حالتون خوبه بنده وردی ۹۸ هستم دو ترم مرخصی دو ترم انتخاب واحد کردم اما پاس نکردم و دوترم عم خوندم و مهر الان تزم ۷ هستم و تعداد ۳۲ واحد پاس کردم
    خواستم اذرماه انصراف بدم ک وقت داشته باشم برای کنکور بخونم مشکلی نیس؟دانشگاه راحت انصداف میده

    و این بند ۸ چی میگه8- دانشجويان استفاده كننده از معافيت تحصيلي, چنانچه در مدت سنوات مجاز تحصيلي موفق به اتمام تحصيل, تكميل سقف دوره و يا احراز ميانگين كل, نشوند نبايد از تحصيل انصراف دهند, بلكه بعنوان اخراجي به حوزه نظام وظيفه معرفي مي شوند, اينگونه دانشجويان در صورت گذراندن 70 واحد مصوب دوره با مدرك كارداني به خدمت وظيفه معرفی میشوند
      

    1. سلام
     شما در صورتی که در سنوات مجاز اولیه زیر ده ترم انصراف دهید در صورتی که مدرک معادل دریافت نکنید و اگر اولین انصراف شما باشد می توانید مجدد ادامه تحصیل دهید.

     1. اقای رحمانی دستت دردنکنه جواب دادی زمان انصراف کی هست میشه الان داد؟
      چون دانشگاه رفتم گفت باید بعد از امتحانات بدی درسته یا ن؟
      دانشگاه ممکنه گیر بده و انصراف نده پایان ترم ۷؟
      شرمنده سوال زیاا پرسیدم

    2. سلام
     من دانشجوی شبانه سال ۹۶ بودم به علت مشروطی ۳ ترم اخراج شدم سال ۱۴۰۰ امسال میتونم در کنکور ثبت نام کنم؟محرومیتی بعد از اخراج برای شرکت در کنکور وجود داره؟

     1. سلام
      برای اقایان در صورتی که کارت پایان خدمت نداشته باشند محرومیت در نظر گرفته شده است.

     2. سلام و عرض ادب
      بنده دانشجوی رشته حقوق پیام نور هستم 60 واحد گذرانده ام آیا در صورت انصراف از دانشگاه میتوان بعد از سربازی تحصیل را از همین 60 واحد ادامه دهم یا باید از اول شروع کنم
      ممنون.

   2. سلام من دانشجوی ترم ۸ روانشناسی دانشگاه غیرانتفاعی بودم که انصراف دادم.الان می خواستم بپرسم اگر مدرک کاردانی از دانشگاه بگیرم،کلا دیگه نمی تونم درس بخونم؟؟یعنی حتی از اول هم نمیتونم بخونم؟(یعنی دوره ی ۴ ساله)

    1. سلام
     درصورتی که خدمت سربازی نرفته باشید ابتدا باید برای کارت پایان خدمت یا معافیت دائم اقدام کنید و بعد ادامه تحصیل دهید.

  2. سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال خیلی خیلی مهم داشتم من دانشجوی ترم اول دانشگاه آزاد امسال مهر1401بر اساس سوابق تحصیلی هستم اگر در ثبت نام مهر1401دانسگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی معدل را اشتباه وارد کرده باشیم برای مثال معدل کتبی و معدل کل و در دانشگاه ثبت نام کنیم و دانشجو شویم آیا در صورت انصراف پس از اعلام نتایج و ثبت نام در کنکور 1402و قبولی در کنکور 1402 از ثبت نام در دانشگاه محروم میشیم ؟من امسال مهر ماه1401در دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی ثبت نام کردم و معدل را اشتباه وارد کردم حالا امسال که در کنکور1402ثبت نام خواهم کرد در صورت قبولی در کنکور1402از ثبت نامم در دانشگاه ممانعت به عمل می آید?

   1. سلام. من دانشجو کاردانی نرم افزارم
    ۲ ترم مشروط شدم در حالت اخراج بودم نامه زدم. کمیسیون
    و دانشگاه هنوز اخراجمو نزده
    می تونم انصراف بدم
    کنکورم ثبت نام کردم

  3. سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال خیلی خیلی مهم داشتم من دانشجوی ترم اول دانشگاه آزاد امسال مهر1401بر اساس سوابق تحصیلی هستم اگر در ثبت نام مهر1401دانسگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی معدل را اشتباه وارد کرده باشیم برای مثال معدل کتبی و معدل کل و در دانشگاه ثبت نام کنیم و دانشجو شویم آیا در صورت انصراف پس از اعلام نتایج و ثبت نام در کنکور 1402و قبولی در کنکور 1402 از ثبت نام در دانشگاه محروم میشیم ؟من امسال مهر ماه1401در دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی ثبت نام کردم و معدل را اشتباه وارد کردم حالا امسال که در کنکور1402ثبت نام خواهم کرد در صورت قبولی در کنکور1402از ثبت نامم در دانشگاه ممانعت به عمل می آید?
   آیا مشکلی به وجود میآید؟
   آیا قبولی دانشگاه روزانه من لغو میشود؟

  4. سلام و عرض ادب
   بنده دانشجوی ترم سه حقوق پیام نور هستم برای سربازی میخوام انصراف بدم اگه بعد از سربازی بخوام ادامه تحصیل بدم باید واحد هارو از اول پاس کنم یا امکان ادامه از ترم سه وجود دارد
   ممنون

  5. باسلام من اردیبهشت ماه از دانشگاه روزانه انصراف دادم امکانش هست که بهمن ماه باسوابق تحصیلی رشته مورد نظرم دردانشگاه روزانه دیگری روبخونم یاخیر؟

 12. سلام
  وقت بخیر
  ارشد روزانه بودم که 2 سال پیش انصراف دادم. الان برای ثبت نام گویا شماره نامه انصراف قطعی میخواهند. من فقط یک نامه دارم که به نظام وظیفه تحویل دادم منظورشون همین نامست؟

  1. سلام و عرض ادب
   بنده دانشجوی رشته حقوق پیام نور هستم 60 واحد گذرانده ام آیا در صورت انصراف از دانشگاه میتوان بعد از سربازی تحصیل را از همین 60 واحد ادامه دهم یا باید از اول شروع کنم
   ممنون

 13. سلام
  من الان مشغول به تحصیل در ایتالیا هستم و میخواهم انصراف بدم و به ایران برگردم.در زمان لیسانس که در ایران بودم هم یک بار انصراف دادم. آیا اگر برگردم باید برم سربازی یا دوباره میتونم دانشگاه ثبت نام کنم؟
  در ضمن با این توضیح که من بهمن سال قبل از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم.

  1. سلام
   باید به کارت پایان خدمت داشته باشید. و نمی توانید مجدد مستقیم در دانشگاه ثبت نام کنید.

   1. سلام من دوستم از روزانه انصراف داد تا دوباره کنکور شرکت کنه دانشگاهشون تا قبل ۲۵ که سنجش اعلام کرده بود انصرافشو رد کرد ولی خودش توی ثبت نام کنکور اشتباها تاریخ ۲۹رو ثبت کرد الان فرهنگیان قبول شده و کلاس هارو داره شرکت میکنه این مسئلع ممکن باعث بشه مجبور بشه از فرهنگیان انصراف بده؟

   2. من دو سال پیاپی دارم از دانشگاه روزانه انصراف میدم و مقطع کارشناسی ارشد هستم.الان بنده برا سال بعد محروم میشم یا نه؟

    1. درصورتی که کارت پایان خدمت یا معافیت دائم نداشته باشید نمی توانید ادامه تحصیل دهید . محرومیت قبولی سال بعد دوره روزانه برداشته شده است.

 14. سلام وقت بخیر
  آیا میشه با مدرک لیسانس ،برای علمی کاربردی بدون کنکور پذیرش گرفت؟ برای صدور معافیت مشکلی پیش نمیاد ؟

  1. سلام وقت بخیر
   درصورتی که خدمت سربازی نرفته باشید یا معافیت دائم نداشته باشید امکان پذیر نیست.

   1. جناب رحمانی ، کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی توی دفترچه از مقاطع لیسانس و ارشد و دکتری ، پذیرش رو بلامانع اعلام کرده ، بازهم مانعی پیش. میاد؟

    1. سلام من یک بار از دانشگاه پیام نور انصراف دادم
     رفتم دانشگاه روزانه الان نمیتونم انصراف بدم و تو کنکور شرکت کنم؟

    2. سلام و عرض ادب
     بنده ترم سه هستم میخوام از دانشگاه انصراف بدم بخاطر سربازی بعد از سربازی در صورت ادامه تحصیل باید واحد هایی که گذرانده ام بازهم امتحان بدم یا میتونم از همان ترم سه شروع کنم
     ممنون.

    3. سلام و عرض ادب
     بنده دانشجوی رشته حقوق پیام نور هستم 60 واحد گذرانده ام آیا در صورت انصراف از دانشگاه میتوان بعد از سربازی تحصیل را از همین 60 واحد ادامه دهم یا باید از اول شروع کنم
     ممنون

 15. سلام وقتتون بخیر
  من سال گذشته برای معافیت تحصیلی دانشگاه پیام نور قبول شدم و الان که دانشگاه روزانه قبول شدم انضراف دادم ،میخواستم بدونم مشکلی برای ثبت نام ندارم ؟چون داخل فرم ثبت نام زده بود که باید تا قبل از ۲۵ اسفند سال قبل انصراف داده باشم

   1. سلام وقت بخیر من یکبار از دانشگاه پیام نور‌ رشته مهندسی کامپیوتر انصراف دادم و در دانشگاه آزاد رشته مهندسی کامپیوتر ثبت نام کردم میخواستم بدونم میتونم در کنکور شرکت کنم و اگه فرهنگیان قبول شدم ثبت نام کنم؟

 16. با سلام. من سابقه یکبار انصراف از دانشگاه پیام نور را دارم. امسال از دانشگاه روزانه قبول شدم پیش ثبت نام اینترنتی رو انجام دادم و شماره دانشجویی به من اختصاص داده شد. پشیمان شدم و به ثبت نام حضوری نرفتم و هیچ مدارکی ارائه ندادم و میخوام سال بعد در کنکور روزانه شرکت کنم. دانشگاه گفت ما شما رو عدم مراجعه میزنیم. آیا این عدم مراجعه به معنی انصراف است؟ یعنی یکبار امتیاز انصراف رو از دست میدهم؟ با توجه به اینکه سابقه یکبار انصراف از دانشگاه پیام نور را دارم، میتوانم سال بعد در کنکور رشته روزانه شرکت کنم؟

  1. سلام
   در صورتی که برای شما لغو پذیرش ثبت کنند انصراف در نظر گرفته نمی شود. بعد از انصراف تا یکسال مهلت ثبت نام دارید.

   1. سلام ببخشید یه سوالی داشتم
    من ترم یک دکتری دانشگاه آزاد هستم میخواستم انصراف بدم با توجه به اینکه اصل مدرکم رو موقع ثبت نام تحویل ندادم برای انصراف باید هزینه جریمه رو پرداخت کنم ؟
    یا مثلا اگه بخوام امسال برای دولتی شرکت کنم و قبول بشم باید هزینه انصراف دانشگاه آزاد رو پرداخت کنم

 17. سلام ، ببخشید من ارشد پیام نور ترم اول ثبت نام و انتخاب واحد و ‌… همه رو انجام دادم کلاس ها هم شروع شدن میخوام برا ازمون مجدد ارشد ثبت نام کنم میتونم امتحانات رو شرکت کنم بعد انصراف بدم یا نه زودتر باید انصراف داد ؟ با توجه به اینکه در مقطع قبلی (کارشناسی)هم یک بار انصراف دادم مشکلی پیش نمیاد

  1. سلام
   درصورتی که معافیت سربازی یا کارت پایان خدمت نداشته باشید نمی توانید مجدد انصراف دهید.

   1. سلام من ترم اول کارشناسی پیام نور هستم
    میخوام برای بهمن با سوابق دانشگاه ملی برم
    باید از قبلش انصراف بدم؟!
    میشه راهنماییم کنین که چیکار باید بکنم؟

 18. ارشد روزانه هوش قبول شدم میخوام انصراف بدم میتونم ورودی مهر یا بهمن دانشگاه خود گردان ثبت نام کنم ؟

  1. عرض سلام و خسته نباشيد ببخشيد يه سوال خيلي خيلي مهم داشتم من دانشگاه آزاد ثبت نام كردم بعد ترم اول رو مرخصي گرفتم آيا از نظر نظام وظيفه من مرخصي گرفتم مشكلي پيش ميآد؟ واينكه براي كنكور1402 ميخونم اگر سال ديگه از دانشگاه آزاد انصراف داده و رشته اي كه در دانشگاه سراسري قبول ميشم را ثبت نام كنم آيا به خاطر مرخصي مشكلي ايجاد ميشه؟ و آيا از نظر نظام وظيفه و دانشگاه مشكلي به علت گرفتن مرخصي ايجاد ميشه؟

   1. با سلام و وقت بخیر.. یه سوالی داشتم که خیلی ممنون میشم کمکم کنید..
    من سال ۹۷ دانشگاه آزاد تهران مرکز براساس سوابق ثبت نام‌کرده بودم و ترم‌دوم به دلیل مشکلاتی در امتحانات حاضر نشده و بدون اخذ مرخصی دیگه دانشگاه نرفتم و انصراف هم ندادم. الان میخوام ورودی بهمن ۱۴۰۱ اقدام به تحصیل و پذیرش در یک واحد دیگه ی دانشگاه آزاد بکنم آیا امکانشو دارم و پذیرفته میشم؛ نیاز به انصراف یا اقدامی از سمت واحد تهران مرکز دارم یا خیر.
    ممنون

  2. سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال خیلی خیلی مهم داشتم من دانشجوی ترم اول دانشگاه آزاد امسال مهر1401بر اساس سوابق تحصیلی هستم اگر در ثبت نام مهر1401دانسگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی معدل را اشتباه وارد کرده باشیم برای مثال معدل کتبی و معدل کل و در دانشگاه ثبت نام کنیم و دانشجو شویم آیا در صورت انصراف پس از اعلام نتایج و ثبت نام در کنکور 1402و قبولی در کنکور 1402 از ثبت نام در دانشگاه محروم میشیم ؟من امسال مهر ماه1401در دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی ثبت نام کردم و معدل را اشتباه وارد کردم حالا امسال که در کنکور1402ثبت نام خواهم کرد در صورت قبولی در کنکور1402از ثبت نامم در دانشگاه ممانعت به عمل می آید؟

 19. سلام من فارغ التحصیل کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد پیوسته هستم .
  میتونم تا قبل از پایان فرصت یکساله ام،
  در کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی بدون آزمون که طبق دفترچه اش از فارغ اتجصیلان مقطع کارشناسی هم پدیرش میکند ثبت نمام کنم و
  در ارشد شرکت کنم و در صورت قبولی هم *انصراف بدم ؟

  1. سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال خیلی خیلی مهم داشتم من دانشجوی ترم اول دانشگاه آزاد امسال مهر1401بر اساس سوابق تحصیلی هستم اگر در ثبت نام مهر1401دانسگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی معدل را اشتباه وارد کرده باشیم برای مثال معدل کتبی و معدل کل و در دانشگاه ثبت نام کنیم و دانشجو شویم آیا در صورت انصراف پس از اعلام نتایج و ثبت نام در کنکور 1402و قبولی در کنکور 1402 از ثبت نام در دانشگاه محروم میشیم ؟من امسال مهر ماه1401در دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی ثبت نام کردم و معدل را اشتباه وارد کردم حالا امسال که در کنکور1402ثبت نام خواهم کرد در صورت قبولی در کنکور1402از ثبت نامم در دانشگاه ممانعت به عمل می آید؟

 20. سلام…وقتتون به خیر….یه سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید….من سال ۹۸ از رشته مهندس نساجی دانشگاه ارومیه قبول شدم ولی ثبت نام نکردم به جاش بیام نور ثبت نام کردم …اونم دیروز رفتم و انصراف دادم…میخواستم بدونم من الان چند بار انصراف دادم؟ و امسال میتونم کنکور بدم و دانشگاه ثبت نام کنم؟/….توروخدا کمک کنید

  1. سلام
   در دانشگاه ارومیه در صورتی که برای شما شماره دانشجویی صادر نشده باشد انصراف در نظر گرفته نشده است.

 21. سلام و احترام
  من ارشد روزانه قبول شدم.ثبت نامم انجام شده و سر کلاس میروم..ولی میخاهم انصراف بدهم.آیا برای آزمون ارشد بعدی محروم میشوم؟

   1. سلام ببخشید من ترم اول هستم و میخواستم از دانشگاه پیام نور انصراف بدم و دانشگاه آزاد برم پول ثبت نام رو پرداخت کردم برای انصراف باز باید پول بدم؟لطفا راهنمایی کنید ممنونم

   2. سلام
    من فارغ التحصیل کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد هستم.
    میتونم تا قبل از پایان فرصت یکساله ام،
    در کارشناسی ناپیوسته بدون آزمون علمی کاربردی پذیرش بگیرم و سپس در ارشد شرکت کنم و در صورت قبولی از علمی کاربردی #انصراف بدم؟؟

   3. سلام من دانشجو ترم سوم علوم سیاسی ام میتونم انصراف بدم و دوباره در پیام نور ادامه ی علوم سیاسیو بخونم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام و عرض ادب خدمت دوستان
   یک سوالی بنده دارم و دوس دارم از نظرات افراد متخصص استفاده کنم. بنده هم اکنون دانشجوی دکتری در یک دانشگاه روزانه هستم. ارشدم رو صنعتی اصفهان گذراندم با شرایط تحصیلی خوب. در دکتری هم شرایط تحصیلیم نسبت به هم دوره هام بهتره.الان ترم 5 دکتری هستم و به دلیل سطح علمی دانشگاه بی انگیزه شده ام و فکر می‌کنم که این می تواند در هیئت علمی شدن بنده در یک جای حداقل خوب تاثیر منفی داشته باشد. به همین دلیل قصد دارم انصراف بدم. برم سربازی و بعد از سربازی برای دکتری در یک دانشگاه معتبر و مورد علاقه م اقدام کنم. برم سربازی حداقلش اینه که میتونم در کنار تحصیل دکتری، برای کار و استخدام هم اقدام کنم. سال 99 که وارد مقطع دکتری شدم، نسبت به این دانشگاه شناخت چندانی نداشتم و فکر میکردم دانشگاه های روزانه ما فرق چندانی ندارند ولی الان که با دانشگاه مقطع ارشدم مقایسه میکنم، تفاوت زیادی میبینم متاسفانه. با این توضیحات خوشحال میشوم که از نظرات شما استفاده کنم.

  2. سلام.من یک بار از پیام نور انصراف داده ام و رشته جدید ثبت نام کردم و معافیت جدید برایم صادر شده. اگر امسال کنکور بدم و قبول بشم میتونم به دانشگاه برم؟(باید برای بار دوم انصراف بدم از نظر نظام وظیفه مشکلی نداره؟)

 22. سللام خسته نباشید. من امسال 401 اولین کنکورم بود و روزانه قبول شدم و ثبت نام کردم. ازاد هم ذخیره شده بودم و الان قبول شدم. روزانه رو 2 هفته خوندم و دوشنبه که آزاد اعلام شد از روزانه انصراف دادم و ازاد رو ثبت نام کردم. امسال میخوام کنار آزادم کنکور بخونم اگه کنکور 402 رو قبول بشم و از ازاد انصراف بدم مشکلی پیش میاد برای ثبت نام 402؟

  1. سلام درصورتی که دانشگاه دولتی برای شما لغو پذیرش ثبت کرده باشد نه انصراف می توانید.

   1. سلام وقت بخیر
    من دانشجوی ترم اول ارشد دانشگاه آزاد هستم
    اگر این ترم را مشروط بشوم و دو ترم بعد را مرخصی بگیرم بعدش امکانش هست انصراف بدهم و پذیرش خارج از ایران را ارائه بدهم و معافیت بگیرم ؟
    و اینکه سوال بعدی بعد از انصراف چه مدتی وقت دارم پذیرش جدید را ارائه بدهم ؟
    خیلی ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمائید

  2. سلام من هم روزانه قبول شدم و می خوام انصراف بدم ولی دانشگاه اصلا مراحل انصراف رو درست حسابی بهم نمیگه اصلا انگار بلد نیستن میشه بهم بگید چه مراحلی رو طی کردید برای انصراف ممنون میشم

 23. سلام من دانشجو ارشد دانشگاه ازاد هستم و تا حالا انصرافی هم نداشتم از دانشگاه امکانش هس نیم سال تحصیلی آخرم (یعنی ترم بعد مرخصی بگیرم) و امنمون ارشد شرکت میکنم و در صورت قبولی دانشگاه دولتی میتونم برم ؟؟

 24. سلام وقتتون بخیر خسته نباشید من پارسال رشته کاردانی پوسته حسابداری دانشگاه ازاد نوشتم و دو ترم مرخصی گرفتم و کلا دانشگاه نرفتم الانم رفتم انصراف دادم وکارشناسی اموزش زبان انگلیسی دانشگاه ازاد نوشتم و کلاسام هم از پس فردا شروع میشه و میخام بخونم
  خواستم بپرسم اگه من بعدا کنکور بدم و دانشگاه روزانه یا دانشگاه فرهنگیان قبول بشم میتونم انصراف بدم و برم اون دانشگاه ها یا نه ؟

  1. سلام با توجه به قوانین نظام وظیفه شما یک بار می توانید انصراف دهید اما با توجه به اینکه دانشجویان دانشگاه فرهنگیان بعد از کار در مناطق محروم معاف از خدمت سربازی می شوند این مورد باید از طریق دانشگاه فرهنگیان پیگیری کنید

   1. سلام من سال ۹۶ وارد دانشگاه دولتی صنعتی قم شدم ولی مرداد۱۴۰۰ از دانشگاه و رشتم انصراف دادم ولی امسال رشته حسابداری پیام نور قم قبول شدم ینی بعد گذشت یکسال و دو ماه از انصرافم و اینکه من تا شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلیم وقت داشت

    حالا میتونم دانشگاه برم یا باید برم سربازی؟

    چون شنیدم یکسال از انصرافت بگذره باید بری خدمت

  2. با سلام. من از رشته روزانه قبول شدم. پیش ثبت نام کردم شماره دانشجویی هم به من داده شد. اما ثبت نام حضوری هنوز نکردم و هیچ مدارکی ارائه ندادم. دانشگاه گفت ما شما رو لغو پذیرش میزنیم و دانشجوی انصرافی نمیزنیم. برای شرکت در کنکور سال بعد آیا لازمه که تا قبل از ۲۵ اسفند انصراف بدم؟ دانشگاه گفت چون لغو پذیرش میزنیم و پرونده تشکیل ندادی دیگه لازم نیست انصرافی چیزی بدی. نظر شما چیه؟ خیلی نگرانم

 25. سلام من یکبار از غیرانتفاعی انصراف دادم و پیام نورثبت نام کردم و می خوام مجدد کنکور بدم اگر برای بار دوم از پیام نور انصراف بدم میتونم رشته جدیدم ثبت نام کنم مشکلی پیش نمیاد

  1. سلام خیر مشکلی ندارد. برای اقایان به خاطر معافیت سربازی محدودیت در نظر گرفته اند.

   1. سلام خسته نباشید . من امسال دانشگاه دولتی قبول شدم و ورودی بهمن هستم و ثبت نام حضوری و انجام دادم .. میخواستم ببینم اگه نخوام برم دانشگاه میتونم مدارکمو از دانشگاه پس بگیرم ؟

 26. با سلام. من امسال دانشگاه روزانه قبول شدم. پیش ثبت نام اینترنتی رو انجام دادم و شماره دانشجویی بهم اختصاص داده شده اما به ثبت نام حضوری نرفتم و مدارکی تحویل ندادم. میخوام سال بعد کنکور بدم. لازمه که برم انصراف بدم یا لازم نیست کاری انجام بدم؟

  1. سلام با توجه به دریافت شماره دانشجو حتما برای انصراف تا تاریخ اعلامی توسط سنجش اقدام کنید.

   1. سلام من رفتم تا از دانشگاه انصراف بدم، گفتند که وقتی پرونده تشکیل ندادی و ثبت نامت تکمیل نشده چجوری میخوای انصراف بدی گفتند که واسه شما لغو پذیرش یا عدم مراجعه میزنیم و لازم نیست تا قبل از ۲۵ اسفند انصرافی چیزی بدی و داشجوی انصرافی محسوب نمیشی. با این حساب سال بعد میتوانم کنکور سراسری رشته روزانه قبول بشوم؟

     1. با سلام. عدم مراجعه یا عدم پذیرش به علت نقص مدارک که دانشگاه ثبت میکنه به معنی همون انصراف هست؟ یعنی یکبار امتیاز انصراف رو از دست میدیم؟

 27. سلام و عرض ادب.من دانشجوی پیام نور هستم و تا 31 شهریور 1402 سنوات تحصیلی دارم.میخواستم بپرسم با توجه به سنواتم برای انصراف از دانشگاه و ثبت نام جدید(بدون کنکور) در پیام نور چقدر فرصت دارم؟؟ تا همین ترم بهمن اینده(که حدودا اذر ثبت نامشه) ؟یا ترم مهر سال 1402 (که حدودا مرداد ثبت نامشه)؟ممنون میشم جواب بدین…

   1. باسلام من دانشجوی کارشناسی ارشدروزانه هستم ودرمرحله نگارش پایان نامه هستم ادامه کار برایم ممکن. نیست وهمینطور اصلا قصدادامه تحصیل یا کارندارم آیانیازی. به طی مراحل اداری هست یا میتوانم کلا بیخیال شوم

 28. با سلام من رشته حسابداری روزانه قبول شدم رفتم ثبت نام کردم دارم دوباره برای کنکور میخونم سه تا سوال دارم اول برای ثبت نام کنکور باد انصراف بدهم ؟ چه زمانی باید انصراف بدهم؟ اگر در آزمون سال بعد نتیجه ام بهتر نبوئ آیا میتونم انصراف و کنسل کنم دوباره همون رشته را بخونم؟ ممنون از راهنمایی شما

  1. با سلام
   تاریخ اعلامی سال های قبل برای انصراف حدود 20 اسفند هست. اگر قوانین تغییر نکند باید حتما انصراف بدید و امکان بازگشت به رشته انصرافی وجود ندارد.

  2. سلام ببخشید من یه سوال داشتم..من امسال دانشگاه دولتی روزانه قبول شدم وثبت نام کردم والان دوهفتس میرم دانشگاه..ولی الان میخام انصراف بدم میخاسم ببینم من تو کنکور۱۴۰۲ ک یکیش دی ماهه میتونم شرکت کنم؟واگه تو کنکور دولتی روزانه قبول شدم میتونم برم؟ممنون میشم اگه جواب بدین

 29. سلام
  ۱۴۰۱ اولین کنکورم بود و دوره روزانه دانشگاه قبول شدم ولی بخاطر اینکه ب۶ اون رشته علاقه ای نداشتم تا الآن برای ثبت نام اقدام نکردم .
  میخواستم بدونم همین برای انصراف کافیه یا باید کاره دیگه ای هم بکنم ؟ چون یه جا خوندم حتما باید انصراف بدیم که وارد محدودیت قانونی نشیم.
  ممنون از شما

  1. سلام
   در صورتی که ثبت نام نکرده باشید و برای شما شماره دانشجویی صادر نشده باشد نیازی به اقدام نیست.

 30. سلام
  ۱۴۰۱ اولین کنکورم بود و دانشگاه دوره روزانه قبول شدم اما علاقه ای به رشته ام ندارم و برای ثبت نام دانشگاه هم تا الآن اقدام نکردم . میخواستم بدونم همین برای انصراف کافیه یا باید کاره دیگه هم انجام بدم ؟
  چون میخوام تو کنکور امسال شرکت کنم برای قبولی دوره روزانه اما توی یه رشته دیگه .
  و اینکه چون وارد ۱۸ سالگی شدم تا کنکور امسال باید معافیت خدمت بگیرم؟

  1. سلام شما بعد از گرفتن دیپلم یکسال مهلت معرفی دارید در صورتی که ثبت نام نکردید نیاز به اقدام کاری نیست.

 31. سلام بنده یکبار در مقطع کارشناسی و یکبار در مقطع ارشد از دانشگاه انصراف دادم و می خواهم در ازمون ارشد 1402 شرکت کنم با توجه به اینکه بنده 1 سال مهلت دارم تا خودم رو به نظام وظیفه معرفی کنم می تونم بعد از شرکت در ازمون ارشد به سربازی رفته و در زمان اعلام قبولی در مقطع ارشد درخواست ترخیص از خدمت رو بدم ؟

 32. با سلام
  با توجه به قبولی بنده در دوره روزانه مقطع کاردانی به کارشناسی، اگر در دانشگاه ثبت نام نکنم امکان شرکت در دوره روزه سال آینده را دارم؟؟؟

  1. آیا با انصراف از دانشگاه ازاد در مقطع ارشد حقوق بین الملل امکان داره که دوباره همون کد رشته قبلی یعنی حقوق بین الملل رو کنکور بدهم و قبول بشم و بخونم؟؟

  2. آیا با انصراف از دانشگاه ازاد در مقطع ارشد حقوق بین الملل امکان داره که دوباره همون کد رشته قبلی یعنی حقوق بین الملل رو کنکور بدهم و قبول بشم و بخونم؟؟
   میتونم دانشگاه روزانه همین رشته رو قبول بشم و بخونم؟

 33. با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده دوره مجازی 1401 دانشگاه تهران قبول شدم و برخلاف تصورم هیچ تفاوتی از لحاظ حضور و غیاب در کلاس ندارد و برای شخص شاغلی مثل بنده اصلا شرکت در کلاس در تایم اداری امکان پذیر نیست.
  هنگام ثبت نام مبلغ کل ترم گرفته شد
  الان سوالی که بنده دارم این هستش که برای انصراف باید مبلغ اضافه پرداخت کرد؟یا از مبلغ شهریه ثابت+ واحد های درسی برداشته میشه؟

  1. سلام خسته نباشید
   من دانشگاه غیرانتفاعی قبول شدم
   و فقط ثبت نام اینترنتی رو انجام دادم
   و قبل از اینکه تشکیل پرونده بدم از دانشگاه انصراف دادم و تو هیچکدوم از کلاسا هم شرکت نکردم
   الان با توجه به اینکه همه مدارکم دست خودمه اگر جریمه رو پرداخت نکنم مشکلی پیش میاد ؟

  2. سلام من دانشگاه دولتی روزانه قبول شدم ولی برلی ثبت نام اقدامی نکردم در ضمن یک امتحانو مردود شدم و باید دی ماه امتحان بدم میخواستم بدونم بهمن ماه میشه به همون دانشگاه رفت یا خیر

 34. سلام وقت بخیر.من دانشگاه روزانه قبول شدم ولی نمیخوام برم . میخوام دوباره امسال کنکور بدم.اگه دانشگاه نرم جریمه میشم و نمیتونم کنکور بدم؟

 35. سلام من دانشگاه فیروز آباد روزانه قبول شدم بر اساس سوابق تحصیلی ولی میخوام انصراف بدم آیا ترم بعد میتونم دوباره روزانه قبول بشم یا محروم میشم؟

  1. با سلام ببخشید من از رشته بیوشیمی بالینی انصراف دادم میخاستم بدونم اگ دوباره کنکور بدم میتونم باز بیوشیمی بالینی رو انتخاب کنم یا نه؟؟

   1. سلام ببخشید من دانشگاه آزاد رشته شیمی کاربردی قبول شدم امکان تغییر رشته و واحد دانشگاهی رو دارم ؟بارتبه ۹۰۰۰

 36. سلام من دانشکده فنی پسرانه دوره روزانه قبول شدم و هنوزم ثبت نامی انجام ندادم، میتونم اولویت های بعدیم که تویه انتخاب رشته زدم مثلا شهاب دانش یا آزاد بود رو برم ثبت نام کنم؟ یا باید از کسی یا جایی اجازه بگیرم؟

 37. سلام ببخشید من دانشگاه آزاد می‌خوام ثبت نام کنم اما ذخیره دانشگاه دولتی هم رفتم تا رشته ای که میخوام قبول شم، در صورت قبولی باید به دانشگاه آزاد جریمه پرداخت کنم؟

 38. من ثبت نام اولیه ارشد رو در یک دانشگاه دولتی انجام دادم اما الان پشیمون شدم و می خوام برم دانشگاه آزاد
  مشکلی نداره این کار؟

 39. سلام در دوره روزانه رشته مهندسی پزشکی قبول شده ام آیا میشه در همون دانشگاه تغییر رشته بدم

  1. سلام بله امکان درخواست دارید برای موافقت بستگی به معدل شما در دانشگاه و موافقت معاونت اموزشی دارد

  2. سلام وقت بخیر. من ترم یک ارشد پردیس خودگران دانشگاه شیراز هستم و میخوام انصراف بدم باید جریمه کل ترم های باقی مانده رو بدم؟

 40. سلام خدا قوت
  بنده دانشجوی سال دوم پیام نور هستم امسال کنکور دادم و فرهنگیان قبول شدم و الان باید از پیام نور انصراف بدم و برم فرهنگیان
  میخواستم بدونم اگه برم فرهنگیان و خواستم انصراف بدم میتونم تو کنکور سال بعدش شرکت کنم و روزانه قبول بشم حتی اگه خسارتش رو بدم یا حتما باید برم سربازی و دوباره کنکور بدم؟
  خیلی ممنون

 41. سلام وقت بخیر
  اگر کسی بعد از یک سال از دانشگاه انصراف بده و در دانشگاه بدون کنکور آزاد بر اساس سوابق تحصیلی شرکت کنه و قبول بشه اما تاریخ انصراف بعد از اسفند ماه باشه. راه حل چیه؟

 42. من مهندسی کامپیوتر روزانه بجنورد آوردم اولویت بعد از این رشته پیام نور شهر خودمون بوده خانوادم زیاد راضی نیستن ب رفتنم اینکه میگن پیام نور راحت ثبت نام میکنن و لازم نیست درگیر کارنامه سبز بشی و اینا درسته؟ یا باید حتمن با کارنامه سبز باشه؟ و اینکه ممکنه دانشگاه مبدا اجازه نده؟ چون پیام نور قطعن موافقت میکنه ممنون میشم راهنمایی کنین🥺

 43. سلام وقتتون بخیر من کنکور بر اساس سوابق تحصیلی نوشتم امروز نتایج اومده پیام نور قبول شدم ولی نمیخوام برم اگه کلا برای ثبت نام به دانشگاه مراجعه نکنم بعدش دیگه نیازی به انصراف نیست؟؟یعنی دانشجو اونجا محسوب نمیشم اگه نرم برای ثبت نام چون میخوام کنکور مجدد بدم بعدا نیازی به انصراف و پرداخت هزینه انصراف نیست؟؟

 44. سلام وقت بخیر
  بنده دانشجوی ترم سه ارشد روزانه میباشم و تقاضای انصراف و شرکت مجدد در کنکور را دارم
  به علت گذشت دو ترم
  امکان شرکت در کنکور سال بعد برای بنده فراهم هست یا یک سال از کنکور محروم هستم برای قبولی مجدد در دوره روزانه

   1. سلام ببخشید من میخوام یک ترم دانشگاه ازاد بخونم ایا میتونم بعد انصراف بدم و کنکور رو شرکت کنم یا ن؟

   2. سلام من ثبت نام اینترنتی دانشگاه رو انجام دادم اما الان پشیمون شدم و قصد دارم دوباره کنکور بدم اگر انصراف بدم باتوجه به اینکه دوره روزانه بوده برای شرکت تو کنکور دی ماه محدودیت دارم ؟
    و اینکه محرومیت وجود داره یانه ؟ منظورم اینه که سال بعد هم میتونم دوره های روزانه رو انتخاب کنم؟

 45. باسلام
  بنده (پسر)فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی در یک دانشگاه روزانه هستم ،که امسال کنکور ارشد دادم و روزانه تهران قبول شدم
  اما قصد مهاجرت دارم
  میخواستم بدونم اگر قبل از فارغ التحصیلی ارشدم ،قصد خروج از کشور و تحصیل در خارج از کشور داشتم ایا باید هزینه ایی پرداخت کنم؟؟
  ممنون

   1. سلام من دانشجوی مهندسی شیمی شبانه بودم یک ترم مرخصی تحصیلی گرفتم ولی الان انصراف زدم آیا امکان داره دوباره اون رشتم فعال شه ؟

   2. سلام من ارشد مدیریت رسانه دانشگاه تهران به صورت مجازی قبول شدم اگر بخوام انصراف بدم ‌ونرم سال بعد ارشد نمیتونم شرکت کنم و محروم میشم ؟

   3. سلام من در ایران یه بار انصراف دادم و مجدد در رشته دامپزشکی مشغول شدم و همزمان به عنوان سیاحتی و سپردن وثیقه از کشور خارج و در کشور دیگر به عنوان دانشجو پذیرفته شدم و سه سال از این موضوع میگذره و خونوادم برام انصراف دامپزشکی تازه زدن ، لازمه بگم چون مدت کرونا اومدم ایران با مجوز خودشون مشمول قانون سه سال مشمولین نمیشم، حالا باید برگردم برای تمدید ویزا دانشجوییم ، آیا امکان خروج دارم؟

    1. سلام در صورتی که از خروج شما و غیبت در خارج از کشور سه سال گذشته باشد می توانید.

  1. عرض سلام
   من یکبار از دانشگاه پیام‌نور انصراف دادم و بعد دوباره یه رشته دیگه تو دانشگاه پیام‌نور ثبت نام کردم و الان تا 1405 معافیت تحصیلی دارم امسال کنکور دادم و فرهنگیان قبول شدم میخواستم بدونم الان اگه دوباره انصراف بدم از پیام نور و فرهنگیان ثبت نام کنم میشه یا باید با همون معافیت پیام نور فرهنگیان رو ثبت نام کنم؟تعهد خدمت چی میشه؟کلا آیا راهی هست من فرهنگیان بخونم؟

 46. سلام
  من دیروز در دانشگاه پیام نور مقطع ارشد ثبت نام کردم ولی منصرف شدم و انتخاب واحد هم نکرئم و هنوز ترم 1 هم شروع نشده چجوریه هزینه انصراف؟

   1. سلام وقت بخیر من تازه در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و ورودی جدید و ترم اول هستم.شهریه ثابت و انتخاب واحد هم انجام دادم اما هنوز ک ترم شروع نشده اگه انصراف بدم باید همون مبلغ ۱/۵ برابر شهریه ثابت رو جریمه بدم؟ و اینکه شهریه ثابتی ک پرداخت کردم هم دست دانشگاه میمونه؟

   2. سلام وقت بخیر
    در صورتی که فقط ثبت نام اولیه (ارسال مدارک اینترنتی )رو در دانشگاه آزاد انجام داده باشیم ولی مدارک اصلی رو نداده باشیم و هیچ گونه هیزینه ثبت نام و انتخاب واحد انجام نشده باشه . آیا دانشجوی آن دانشگاه محسوب میشویم ؟

  1. ‌سلام من با معدل استعداد درخشان دانشگاه آزاد برای رشته ارشد جزا و جرم شناسی قبول شدم و ۲ ماه رفتم و شهریه اش بالا بود دیگه نتونستم برم
   میتونم برای کنکور کارشناسی ارشد رشته جزا و جرم شناسی شرکت کنم یا باید رشته ی دیگه ای شرکت کنم؟

   1. سلام من دانشگاه روزانه آوردم ولی نمیخوام برم میشه برای پیام نور بدون کنکور ثبت نام کنم

  2. سلام منم تازه ارشد پیام نور قبول شدم و ثبت نام اینترنتی و حضوری کردم اما هنوز شهریه ثابت رو پرداخت نکردم و انتخاب واحد انجام ندادم. الان بخوام انصراف بدم باید هزینه پرداخت کنم؟

   1. سلام
    در صورتی که برای شما شماره دانشجویی صادر شده باشد دانشگاه می تواند از شما جریمه انصراف دریافت کند.

 47. سلام من ترم ۶ حقوق شهر قدس چند سال پیش دیگه کلا نرفتم الان در چه وضعیتی قرار گرفته میتونم اگه برم ادامه بدم؟

 48. سلام وقت بخیر ، معافیت یک ساله پس انصراف از تحصیل از چه تاریخی شروع میشه ، روز انصراف یا آخرین روز ترم گذشته یا ۳۱ شهریور ؟!

  1. سلام من ترم5 کارشناسی پیوسته مهندسی مکانیک هستم پایان خدمت هم دارم دانشگاه غیرانتفاعی الان بخوام انصراف بدم واحدهای پاس شده تقریبا 60واحد چی میشه ؟ از بین میره؟
   اگه چند سال دیگه بخوام ادامه تحصیل بدم میشه ؟

 49. سلام
  امسال پیام نور ارشد قبول شدم در سامانه استعلام مدرک تحصیلی که میزنم میگه شما سال 1392 دانشگاه تبریز پردیس خودگردان قبول و دانشجو و وضعیت عدم مراجعه ثبت شده
  با توجه به اینکه در پردیس خودگردان از طریق کنکور سراسری ارشد فقط قبول شدم و تشکیل پرونده ندادم و مراجعه به این دانشگاه نداشتم بازم باید شهریه و جریمه انصراف بپردازم؟ ممنون میشم پاسخ و راهنمایی بفرمایید

   1. سلام من دانشگاه آزاد دکتری قبول 1401 شدم ثبت نام کردم و شماره دانشجویی هم گرفتم اما یک هفته بعد قبل از شروع کلاس ها منصرف شدم و نمی خواهم ادامه بدهم آیا باید هزینه پرداخت کنم؟واگر بله به چه مقدار؟

     1. یعنی اگه ترم ۱ انصراف بده یکی تو دوره دکتری ازاد باید تقریبان ۵۰ میلیون پول انصراف بده؟؟؟

     2. سلام من کارشناسی حسابداری قبول شدم دولتی فنی حرفه ای ولی نمیخوام در دانشگاهم ثبت نام کنم میتونم سال دیگه دوباره در کنکور ثبت نام کنم و دولتی قبول بشم ؟ البته بدون کنکور است ولی ثبت نام باید انجام بشه
      تکلیف من چیه؟
      ممنون میشم جواب بدید🙏

  1. سلام بنده در دانشگاه علمی کاربردی پذیرفته شدم و قصد دارم ثبت نام انجام ندم، و در کنکور امسال شرکت کنم، آیا با عدم ثبت نام از کنکور محروم میشوم؟

 50. سلام برای تغییر رشته کنکور۱۴۰۲باید حتما مدرک دیپلم اون رشته رو داشته باشیم؟
  هزینه تغییر رشته و ترمیم معدل هرکدام تقریبا چقدر است؟

  1. سلام با توجه به تاثیر سوابق تحصیلی در صورت داشتن مدرک مرتبط رتبه بالاتری برای شما در نظر گرفته می شود.

 51. سلام
  خسته نباشید
  من یه بار از دانشگاه آزاد انصراف دادم و یه رشته دیگه تو همون دانشگاه ثبت نام کردم چن ترم هم خوندم ( الان ترم پنجم)
  امسال کنکور دانشگاه فرهنگیان مجاز شدم
  می تونم دوباره انصراف بدم برم فر هنگیان ؟؟

 52. سلام خسته نباشید
  من الان دانشجوی پیام نور هستم و یک سال مرخصی گرفتم اگه کنکور امسال برای نوبت دوم که از دی ماه شروع میشه قبول شم واز پیام نور انصراف بدم توی فاصله مهر تا دی مشکلی از لحاظ نظام وظیفه دارم؟؟
  آیا میتونم ادامه تحصیل بدم؟؟
  خواهش میکنم جواب بدین

  1. سلام دانشگاه پیام نور رشته کارشناسی مشاوره حدود 80 واحد پاس کرده ام . ایا می توانم درخواست مدرک کاردانی مشاوره بدهم ودیگر ادامه ندهم . با تشکر

 53. سلام من میتونم امسال پیام نور کنم و کنکور 1402 هم بدم و بعد از قبولی قطعی از پیام نور انصراف بدم؟

   1. یعنی اینجوری نیست که حتما اسفند 1401 انصراف بدم؟میتونم بعد از اومدن نتایج کنکور 1402 انصراف بدم؟

    1. سلام من امسال کنکور دادم و با تراز ۶۶۰0بخاطر انتخاب رشته اشتباهم زبان ادبیات فارسی نوبت دوم قبول شدم میخواستم ببینم که آیا میتونم دوباره در دی ماه کنکور بدم من هنوز ثبت نام دانشگاه هم نکردم آیا میتونم ثبت نام کنم و نرم و بعد که کنکور دادم اگه نتیجه بدتر ازین بود همین دانشگاه رو برم

   2. سلام من دانشجو ورودی ۹۹ روزانه هستم میخام در ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی شرکت کنم ، برای ثبت نام حتما باید انصراف داده باشم یا تا نتایج بیاد هم میتونم انصراف بدم ؟

   3. سلام دانشگاه پیام نور رشته کارشناسی مشاوره حدود 80 واحد پاس کرده ام . ایا می توانم درخواست مدرک کاردانی مشاوره بدهم ودیگر ادامه ندهم . با تشکر

 54. سلام من سال ۹۹ دانشگاه روزانه قبول شدم و ثبت نام کردم و ترم یک انصراف دادم و در کنکور ۱۴۰۱ مجدد شرکت کردم میخواستم بدونم اگر امسال من برای دانشگاه ازاد ثبت نام کنم کنم و در کنارش در کنکور ۱۴۰۲ ثبت نام کنم در صورت قبولی روزانه سال ۱۴۰۲ اگر از دانشگاه ازاد انصراف بدم مشکلی برای ثبت نامم در. دانشگاه روزانه نیست؟ چون یک بار از دولتی انصراف دادم و یک بار هم میشه انصراف از ازاد

  1. سلام، خسته نباشید. من حدود ۱۵ سال پیش در دانشگاه تهران پذیرفته شدم و حدود ۳ ترم مشغول به تحصیل بودم ولی به دلایل خیلی ناگهانی که پیش اومد نتونستم ادامه بدم و دیگه به دانشگاه هم مراجعه نکردم برای انصراف. الان تصمیم گرفتم مجدد کنکور بدم، می خواستم ببینم می تونم کنکور بدم یا باید اول به دانشگاه مراجعه کنم؟

 55. سلام
  دانشجویان انصرافی حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبلی خود را به‌هیچ‌عنوان ندارند.
  دانشجو انصرافی رشته علوم ورزشی 1400 هستم و کنکور 1401 شرکت کردم وباز قصد انتخاب همین رشته رو دارم ایا به گفته شما حق انتخاب رشته قبلی یعنی علوم ورزشی رو ندارم؟
  ممنون

  1. انصراف دادن از دانشگاه روزانه سخته؟؟ باید بری دانشگاهی ک قبول شدی ؟یا اینترنتی و غیر حضوریم میشه؟

  2. سلام‌ من دانشجو ترم دو روزانه هستم میخوام با سوابق تحصیلی کنکور شرکت کنم آیا مشکلی برای انتخاب رشته دارم و باید حتما انصراف بدم؟

 56. با سلام.
  بنده دانشجوی انصرافی کارشناسی روزانه (ورودی 1400) بودم که با مراجعه حضوری و به موقع به دانشگاه قبل از موعد تعیین شده (25 اسفند) تقاضای انصراف دادم. الان هم روزانه 1401 مجاز اعلام شدم اما اخطار لزوم انصراف در تاریخ فوق در بالای کارنامه من درج شده و در ادامه ذکر شده: داوطلب گرامي اين مطلب به منزله جلوگيري از انتخاب رشته نمي‌باشد!
  سوالم اینه: آیا این اخطار جنبه عمومی داره یا نه فقط واسه کسانی که در انصراف مشکلی داشتند ارسال شده؟ و از چه راهی می‌تونم متوجه بشم که انصراف من ثبت شده یا خیر؟
  ممنون از شما

 57. سلام وقت بخیر یک سوال داشتم من سال 1400 در کنکور دکتری دانشگاه آزاد تهران مرکز قبول شدم و ثبت نام کردم و برایم کددانشجویی صادر گردید لیکن به دلیل نقص مدرک موفق به حضور سر کلاس نشدم و تقریبا این موضوع 10 ماه طول کشید و در حال حاضر نقص مدرک رفع شد امکان حضور در کلاس دکتری آزاد در سال 1401 باتوجه به موارد مذکور می باشد؟ کات پایان خدمت نیز دارم پاسخ بنده را بفرمایید ممنون می شوم

 58. سلام وقت بخیر من ورودی ۹۹ دانشگاه آزاد رشته تربیت بدنی بودم فقط ترم اول ثبت نام کردم و اصلا سرکلاس نرفتم امسال میخوام روانشناسی آزاد ثبت نام کنم جریمه انصراف به چه صورت ازم گرفته میشه؟

 59. سلام وقتتون بخیر باشه
  من دانشجو روزانه سال اخر هستم تا سال بعد فارغ التحصیل میشم
  میخوام کنکور ۱۴۰۲شرکت کنم
  ولی تا اعلام نتایج تقریبا تیر ماه ۱۴۰۲فارغ التحصیل میشم.
  میتونم بدون انصراف کنکور شرکت کنم؟

  1. سلام من کاردانی حسابداری ثبت نام کردم تو دانشگاه آزاد، تا معافیت تحصیلی صادر بشه و سال بعد دوباره کنکور بدم، میخواستم بدونم اشکالی نداره تو مقطع کاردانی ثبت نام کردم؟! دیپلم تجربی دارم، فقط بخاطر هزینه پایین کاردانی حسابداری ثبت نام کردم

 60. با سلام … بعد از انصراف از دانشگاه در هر مقطعی که هستیم اگه نخواهیم ادامه تحصیل بدیم تاریخ مشمولیت سربازی به چه تاریخی برمیگرده؟؟ یعنی مثلا اگه ورودی ۹۷ باشی سال ۱۴۰۰ انصراف بدهی از چه سالی مشمولیت برات میخوره!؟
  با تشکر

  1. سلام.من دختر هستم و دانشگاهم کارشناسی بود ولی انصراف دادم چون رشته ی دیگه ای رو دوست داشتم.حالا الان برای اینکه در رشته ی مشاوره کاردانی به کارشناسی برم چه کار باید کنم؟

   1. سلام
    بر اساس قوانین جدید نیاز به انصراف نیست و در صورت قبولی نهایی در دانشگاه باید انصراف دهید.

 61. متولد دیماه 79 هستم .
  سال 98 کنکور شرکت کردم ولی دانشگاه مدنظرم قبول نشدم
  سال 99 دوباره کنکور دادم .
  به خاطر شرایطی که برای ثبت نام در دانشگاه گذاشته بودن دفترچه اعزام به خدمت رو باید پست میکردم .
  شهریور 99 پست کردم تمدیدش کردم برای مهر 99 .
  نوبت مهر نتونستم تمدید کنم و برای اینکه اضافه خدمت بهم نخوره مجبور شدم برم خدمت.
  بعد از یه ماه آموزشی تقریبا اواخر آبان که نتایج نهایی کنکور مشخص شد ایست خدمتی زدم و رفتم دانشگاه روزانه .
  بهمن 1400 از دانشگاه انصراف دادم که دوباره کنکور بدم
  ولی امسال هم نتیجه مطلوبم نرسیدم .
  ______________________________________
  اولین سوال اینه ک … ایا برای انتخاب رشته سال 401 نمیتونم دیگه روزانه بزنم؟ و اگه ن این محرومیت کد روزانه تا کی ادامه داره؟( ینی کی میتونم روزانه برم دوباره)

  سوال دومم چطور میتونم امسال معافیت بگیرم و برای کنکور 402 بخونم؟ ایا حتما باید سربازی برم؟

  ایا اینکه معافیت از تحصیل با دوبار انصراف از دانشگاه گرفته میشه فقط مختص ب روزانست؟ یا اگه انصراف دومم از پیام نور باشه مشکلی نداره؟

  ایا کسی ک خدمت رو کامل کرده .. در صورت ادامه تحصیل تو رشته های مشمول طرح. بازم باید طرح بگذرونه؟ یا معاف از طرحه؟

  1. سلام وقتتون بخیر پارسال دانشگاه ازاد ثبت نام کردم و یک ترم خوندم شهریه ترم دوم رو هم پرداخت کردم اما انتخاب رشته کردم با دانشگاه صحبت کردم انتخاب رشته رو حذف کردن و کاراهای انصراف رو انجام دادم مبلغی رو تعیین کردن که پرداخت کنم اما سایت بسته بود و بعد از اونم پیگیری نکردم امسال دانشگاه دولتی قبول شدم و میخام برم ایا باید به اون مبلغ رو پرداخت کنم چون اصل مدرک دیپلم رو هم ندادم و سفته گرفته دانشگاه… ممنون میشم راهنماییم کنین

 62. سلام من دانشجوی ترم ۴ کارشناسی هستم و۶۰ واحد پاس کردم میخواستم ببینم اگر الان برم سربازی آیا بعداً امکانش هست که ادامه واحد هامو بخونم

 63. من ورودي ۹۸ پیام نور هستم دو ترم انتخاب واحد دو ترم مرخصی و دو ترم مشروط شدم خب.ترم مهر میرم ترم ۷
  حالا سوال من اینه سال بعد میخوام کنکور بدم ۱۴۰۲ خب باید کی انصراف بدم؟

   1. مگه نمیشه ترم ۷ مثلا ابان انصراف بدم خب که تا آبان سال بعد داشته باشم وقت؟
    بعدم باید زیر ۶۸ واحد پاس کرده باشم درسته؟

  1. سلام وقت بخیر
   بعد گرفتن مدرک کاردانی دوترم برای کارشناسی خوندم و انصراف دادم تا بهمن ماه وقت دارم جهت باز کشت الان من میتونم اشتقال به تحصیل بگیرم جهت دریافت پاسپورت یا با لشتقال به مار دولتی میشه پاسپورت گرفت؟؟؟

   1. سلام من ثبت نام اینترنتی دانشگاه رو انجام دادم اما الان پشیمون شدم و قصد دارم دوباره کنکور بدم اگر انصراف بدم باتوجه به اینکه دوره روزانه بوده برای شرکت تو کنکور دی ماه محدودیت دارم ؟
    و اینکه محرومیت وجود داره یانه ؟ منظورم اینه که سال بعد هم میتونم دوره های روزانه رو انتخاب کنم؟

    1. سلام
     برای کنکور دی باید اطلاعیه سازمان سنجش به صورت رسمی منتشر شود. اما محرومیت دروه روزانه برداشته شده و باید تا تاریخ اعلام شده توسط سازمان سنجش انصراف دهید.

 64. سلام من دانشجوی دانشگاه ازاد هستم و امسال سومین کنکورم بود و قبلا 2 ترم مرخصی گرفته ام اگر امسال از دانشگاه انصراف بدم میتونم در کنکور سال بعد شرکت کنم یا باید برم سربازی؟ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام
   تا 5 سال می توانید از معافیت استفاده کنید. بعد از انصراف یکسال فرصت دارید تا مجدد در دانشگاه ثبت نام کنید.

   1. سلام من دانشجو دانشگاه علمی کاربردی هستم و تا بحال در سه کنکور ۹۹ -۱۴۰۰-۱۴۰۱ شرکت کردم
    سوال من اینه ببینید الان ۲۳ تیر هست و موقع انتخاب واحد دانشگاه که من میخوام مرخصی بگیرم ولی آیا بعد مرخصی و انصراف میتونم در کنکور شرکت کنم ؟
    شرایطش چیه و چه کار های احتمالی دیگه ای باید انجام بدم ؟

 65. سلام من سال ۹۸بهداشت عمومی روزانه قبول شدم واصلا ثبت نام نکردم و الان سال ۱۴۰۱میخوام کنکور بدم اگه رتبه بیارم میتونم دانشگاه روزانه قبول بشم یعنی برام مشکلی پیش نمیاد

  1. سلام خسته نباشید من من سال 96 وارد دانشگاه تبریز رشته نقشه برداری شدم. چون بیش از حد مشروط شدم. الان ترم 10 هستم. بهم گفتن یک ترم بهت سنوات می دیم باید 12 واحد پاس بشی. تا بهت مدرک کاردانی بدیم من این ترم گذروندم ولی یک واحد کم آوردم. سر یک واحد الان می خوان اخراجم کنن بهشون گفتم بهم معرفی به استاد بدین می گن ما به کاردانی معرفی به استاد نمی دیم. از یک طرف ترم تابستانی هم تو این تابستان به خاطر اینکه درس های پایه قبول شدم نمی تونم بردارم

   آیا راه حلی برای من هست. یا باید قیدشو بزنم

 66. سلام، من ورودی 96 کارشناسی پیام نور هستم و واحدی پاس نکردم، تا 31 شهریور 1401 معافیت تحصیلی دارم و سنوات قانونیم تموم میشه اون موقع،اگر قبل از اتمام سنوات مصوب انصراف بدم میتونم از فرصت یکساله برای شرکت در کنکور 1402 استفاده کنم؟

 67. سلام، من ورودی 96 کارشناسی پیام نور هستم و واحدی پاس نکردم،تا 31 شهریور 1401 معافیت تحصیلی دارم و سنوات قانونیم تموم میشه تا اون موقع، اگر قبل از اتمام سنوات مصوب انصراف بدم میتونم از فرصت یکساله برای شرکت در کنکور 1402 استفاده کنم؟

 68. سلام. دانشجو ترم ۲ روزانه هستم میخوام کنکور ۱۴۰۲ بدم بنظرتون انصراف بدم بهتره یا هم دانشگاه بمونم هم کنکور بدم مشکلی پیش نمیاد؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   من امسال دانشگاه دولتی قبول شدم و انصراف دادم ولی بهم کد انصراف و نامه انصراف ندادن و گفتن چون تو کلاسا شرکت نکردی نامه انصراف نمیگیری و موقع ثبت نام کنکور هم بند انصرافو بزن روزانه قبول شدم ولی ثبت نام نکردم کلا
   الان اگه من اینجوری بزنم مشکلی پیش نمیاد برای کنکورم؟

 69. سلام وقتتون بخیر
  من اگه ۱۴۰۱ دولتی پیراپزشکی قبول شم ، میتونم کنکور ۱۴۰۲ هم شرکت کنم و مجدد دولتی یه رشته ی دیگه پذیرفته شم؟

  1. سلام وقت بخیر
   من پارسال دانشگاه علوم و تحقیقات آزاد رشته ادبیات پایداری ارشد قبول شدم مدارک در سامانه آموزشیار بارگزاری کردم ولی ثبت نام حضوری انجام ندادم چون کلاس تشکیل نشد . امسال رشته تغییر دادم و محدوده سکونت منزلمون قبول شدم حالا می توانم ثبت نام کنم یا اول باید انصراف بزنم برای پارسال . ممنون میشم راهنمایی کنید

 70. سلام من سال ۹۶ رشته زیست شناسی جانوري دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و حدود یک سال و نیم تحصیل کردم اما به علت بی علاقه بودن به این رشته دیگه ادامه ندادم و بدون اینکه انصراف بدم دانشگاه نرفتم و حالا تصمیم گرفتم برای مهر ماه امسال رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاه آزاد بخونم، آیا باید از رشته ی قبلی انصراف بدم و شرایط چگونه است؟

   1. بببخشید من ورودی ۹۸ کارشناسانی پیام نورم خب الان ترم ۶ هستم و ۳۶ واحد پاس کردم درست میتونم ۱۴۰۲ کنکور بدن و اینکه باید کی انصراف بدم؟
    میتونم مثلا من مهر ترم ۷ وسطاش ینی اواسط ابان انصراف بدم که تا ابان سال بعد داشته باشم معافیت .؟
    چون میخوام وقتم خالی باشه برای کنکور بخونم

     1. اقای رحمانی در ادامه سوال قبل من میتونم مثلا ابان امسال که ترم ۷ میرم برم انصراف بدم تا ابان سال یعد وقت داشته باشم؟
      چون میخوام وقتم ازاد باشه برای کنکور بخونم

  1. سلام ببخشید من توی آزمون ارشد امسال یعنی ۱۴۰۱ شرکت کردم و احتمالا روزانه هم قبول میشم ولی اگر همون ترم اول بخوام انصراف بدم (چون راجع به دانشگاه و رشته اش خیلی مطمئن نیستم) میتونم کنکور ارشد سال بعد رو شرکت کنم؟ محروم نمیشم؟

  2. سلام ،من ورودی ۹۹هستم سه ترم آنلاین دانشگاه شبانه بودم به علت مهاجرت انصرافم را از ترم چهارم ثبت کردم ولی گویا انصرافم به علت عدم تسویه حساب ثبت نشده بوده،الان تمایل دارم برگردم به دانشگاه .آیا مشکلی برای برگشتم به دانشگاه هست وآیا می تونم اون یه ترم انصراف را به مرخصی تبدیل کنم؟
   خیلی ممنون

 71. سلام وقت بخیر ببخشید من سال ۹۷ در یه دانشگاه دولتی قبول شدم (کارشناسی پیوسته) و بعد ۳ ترم انصراف دادم و سال ۹۹ دوباره کنکور دادم و دوباره در یه دانشگاه دولتی دیگه ای قبول شدم (باز هم در مقطع کارشناسی پیوسته) و یه معافیت تحصیلی جدیدی برام صادر کردن (تا سال ۱۴۰۴) الان سوالم اینه ایا میتونم از این دانشگاه دومی مدرک کارذانی معادل بگیرم و دوباره انصراف بدم و برم در یه دانشگاه پیام نور ادامه تحصیل بدم؟

  1. سلام من سال 98بهداشت عمومی روزانه قبول شدم واصلا ثبت نام نکردم و رفتم سربازی الان امسال می‌خوام کنکور بدم برام مشکلی پیش نمیاد به خاطر اینکه انصراف ندادم سال 98

  2. سلام. اگر در دانشگاه ازاد یک شهری تحصیل کنم، و انصراف بدم سال بعدش برم یک رشته دیگه و توی همون دانشگاه و همون شهر، اونوقت میتونم واحدهای عمومی که توی رشته قبلی توی همدن دانشگاه پاس کردم رو به عنوان خونده شده ارائه بدم و لازم نباشه دوباره برشون دارم؟
   حدود ۲۰ واحد عمومی هست که تمام رشته ها میخونن. شنیدم اگر از یک دانشگاه به دانشگاه دیگری باشه، قبول نمیکنن. ولی اگه دقیقا همون دانشگاهم باشه، باز قبول نمی کنن؟؟؟

 72. سلام
  من اگه امسال دانشگاه ازاد ثبت نام کنم برای شرکت در کنکور سال بعد مجاز هستم یا باید حتما چند ترم در دانشگاه بخونم بعد انصراف بدم؟ بعد برای معافیت تحصیلی به مشکل نمیخورم

 73. با سلام و عرض خسته نباشید.
  بنده دانشجوی ترم دوم ارشد هستم و قصد انصراف از تحصیل داشتم.
  اما یک مرتبه در مقطع لیسانس انصراف داده و در رشته دیگری تحصیل کرده بودم.
  با توجه به ابنکه الان معافیت تحصیلی دارم؛ آیا میتونم بعد انصراف، در رشته دیگری ارشد شروع کنم یا خیر؟
  به عبارتی اینکه میگویند دانشجویان پسر یک بار حق انصراف دارند؛ مربوط به هر مقطع است یا مربوط به کل تحصیلات یک فرد در زندگی؟
  سپاسگزارم.

 74. سلام
  من امسال دانشگاه ازاد رو بخاطر سربازی زدم تا بتونم تو کنکور شرکت کنم باز ولی احتمال داره یه سال دیگه پشت بمونم میخواستم بپرسم که من الان انصراف بدم برم پیام نور وسال بعد پزشکی قبول بشم دیگه نخولهم تونست انصراف بدم؟ یعنی نمیتونم حتی اگگه تو سراسری پزشکی قبول بشم برم؟

 75. سلام . من کنکور 1400 دانشگاه پیام نور قبول شدم اما ثبت نام نکردم آیا برام انصراف از تحصیل رد میشه و امکان شرکت در کنکور 1401 دارم؟ چون ثبت نامم در سنجش قبول شده.

 76. عرض سلام،۲بار اگه انصراف بدی از دانشگاه(۱ انصراف از دانشگاه ازاد،یه انصراف از روزانه)در صورتی که کارت معافیت داشته باشی،میتونی مجدد روزانه قبول شی؟؟یعنی منظورم اینه که محرومیت دائم از تحصیل روزانه نداره؟؟؟

  1. داداش منم الان گرفتار این مشکلم یه بار انصراف دادم دوباره میخوام انصراف بدم برم یه رشته دیگ یه بارش روزانه بوده الانم ک آزادم اگ فهمیدی ب منم بگو

 77. سلام وقت بخیر ببخشید من تقریبا 5 ساله دانشگاه نمیرم انصراف هم ندادم دانشگاه پیام نور میخواستم بدونم میتونم بخونم ادامه بدم ؟

  1. سلام وقت بخیر،من رشته شهرسازی دانشگاه آزادهستم واحدهای درسیمو پاس کردم فقط ۲یا۳درس مونده که قراربودمعرفی به استادبگیرم الان ۸سال دانشگاه نرفتم انصرافم ندادم ،خواستم بدونم من هنوزدانشجوبه حساب میام میتونم برم دنبالش یا دیگه از اونجا برام انصراف ردکردن؟هزینه این مدت دانشگاه چی میشه؟

  2. سلام وقت بخیر،،من دانشجوی ورودی۹۴دانشگاه دولتی بجنورد بودم۲ترم یعنی سال اول پاس کردم ولی سال بعد بنا به دلایلی دیگ دانشگاه نرفتم و همچنین انصراف هم ندادم،،الان میتونم برم دانشگاه دوباره تحصیل کنم یا میتونم کنکور بدم؟؟
   ممنون میشم منو راهنمایی کنید الان باید چکار کنم

  3. سلام من الان دانشجوی ترم 2 روزانه هستم میخام انصراف دهم دیپلم تجربی نظام جدید دارم میتونم تو کنکور 1402 به بعد کنکور انسانی بدم با توجه به اینکه تأثیر معدل قطعیه من میخام کنکور یه رشته دیگه بدم شانسم کم میشه یا باید اقدامی کنم؟

   1. سلام من دانشجوی ترم اول عمران هستم ورودی بهمن.میخواستم بدونم که میتوانم در کنکور۱۴۰۲شرکت کنم؟یعنی دانشگاه نرم و خودمو واسه کنکور آماده کنم؟

  4. سلام من کارشناسی روزانه ۴ ترم مشروط شدم میخواستم بدونم میشه قبل اینکه اخراجم کنن خودم انصراف بدم؟

 78. سلام
  من سال ۹۹ ارشد دانشگاه ازاد تهران جنوب قبول شدم
  توی سایت اموزشیار فقط ثبت نام کردم و مدارک رو اپلود کردم
  ولی نه انتخاب واحد کردم نه شهریه پرداخت کردم
  اگه امسال بخوام دانشگاه آزاد ارشد ثبت نام کنم برام مشکلی پیش میاد؟
  مثلا به عنوان دانشجوی تهران جنوب حساب میشم و باید برای انصراف و … هزینه پرداخت کنم و یا فرم انصراف پرکنم؟

  1. سلام
   اگه به شما شماره دانشجویی داده باشند و ازاد قبول بشید به احتمال زیاد هزینه انصراف از شما بگیرند. البته اگه با آزمون قبول بشید شرایط متفاوت است.

  2. سلام وقتتون بخیر .ببخشید ی سوال داشتم. دانشجوی ترم ۴ کاردانی هستم دانشکده فنی سنندج
   میخوام همین الان انصراف بدم و سال بعد یعنی ۱۴۰۲ کنکور سراسری شرکت کنم .میتونم ؟؟؟؟
   برای انصراف ازم پول میگیرن؟؟؟
   ممنون میشم جواب بدین

 79. سلام
  من ترم 4 ارشد سراسری هستم می خواستم بدونم که اگر انصراف بدم و بخوام ادامه درس ها (پروژه) را در دانشگاه ازاد بگذرونم باید دوباره همه درس هایی که پاس کردم را پاس کنم یا که می تونم همانند جویی کنم.

  1. با سلام
   دخترم دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه تبریز ترم ۶ می باشد و متاسفانه با توجه به عدم علاقه تصمیم به انصراف گرفته است.مایلم بدونم آیا در صورت انصراف با توجه به گذراندن ۹۰ واحد درسی آیا مدرک کاردانی به ایشان داده می شود؟ و هزینه انصراف تقریبا چقدر است؟ متشکرم

 80. سلام وقت بخیر خسته نباشید من ۲۱ سالمه و رشته تحصیلیم کاردانش (طراحی دوخت) خوندم به خاطر کرونا من فقط ترم اول را حضوری بودم ترم ۲ و ۳ مجازی بود و ترم ۴ به بعد یعنی پنج ترمه شدم نخوندم و مرخصی و انصراف دادم و جریمه این ترم را نیز پرداخت کردم می توانم در کنکور ۱۴۰۲ ثبت نام کنم و در صورت قبولی در فرهنگیان مشکلی ایجاد نمی شود واگرم مشکلی نیست واسه معدل کدوم سال رو محاسبه میکنن ممنون می شوم پاسخگو باشید

  1. سلام
   در صورتی که دوره روزانه باشید باید تا تاریخ اعلامی سازمان سنجش انصراف دهید در غیر این صورت مشکلی بابت تحصیل در دانشگاه فرهنگیان ندارید.

   1. عرض سلام،من سال ۹۸ اولین کنکور دادم،قبول نشدم،۹۹هم قبول نشدم رشته دلخواهمو،دانشگاه آزاد ثبت نام کردم،بعدش کنکور ۱۴۰۰دادم که متاسفانه قبول نشدم،رفتم پرستاری روزانه،۲ترم(۱ترم و نیم)پاس کردم الان اگه انصراف بدم(مجموعا یه انصراف از ازاد،یه انصراف از روزانه)و کارت معافیت داشته باشم،میتونم کنکور ۱۴۰۲ روزانه قبول شم؟

   2. سلام من دانشجو آزاد بودم الان دوساله ادامه ندادم حالا میخوام علمی کاربردی ثبت نام کنم آیا باید از آزاد انصراف بدم

 81. سلام وقت بخیر خسته نباشید من ۲۱ سالمه و رشته تحصیلیم کاردانش (طراحی دوخت) خوندم به خاطر کرونا من فقط ترم اول را حضوری بودم ترم ۲ و ۳ مجازی بود و ترم ۴ به بعد یعنی پنج ترمه شدم نخوندم و مرخصی و انصراف دادم و جریمه این ترم را نیز پرداخت کردم می توانم در کنکور ۱۴۰۲ ثبت نام کنم و در صورت قبولی در فرهنگیان مشکلی ایجاد نمی شود م ممنون می شوم پاسخگو باشید

 82. سلام
  من دانشجوی ترم ۶ دانشگاه روزانه ام میخاستم از دانشگاه انصراف بدم آیا میتونم در کنکور سراسری ۱۴۰۲ شرکت کنم؟و اینکه هزینه انصرافی چقد باید پرداخت کنم؟

 83. درباره جریمه دانشگاه سراسری اگر بعد از پایان ترم دوم انتخاب رشته کنیم (بدون کنکور)و اسممون دانشگاه دیگه در بیاد بازم مشمول جریمه میشیم؟؟

  1. سلام من دانشگاه دولتی ثبت نام کردم و قبول شدم ولی اصلا در کلاس حضور نداشتم و الان بعد از دو ترم میخوام انصراف بزنم که مدارکم و بگیرم باید هزینه پرداخت کنم

    1. سلام ، وقت بخیر. من دانشجوی شبانه دولتی هستم، درخواست انصراف دادم اما هنوز با انصرافم موافقت نشده ست، میخواستم بدونم اگر تا شهریور با درخواستم موافقت نشد باز هم میتونم با داشتن اصل دیپلم در رشته های بدون کنکور دانشگاه ازاد ثبت نام کنم یا باید تا ترم بهمن صبر کنم ؟

 84. سلام،من ترم دو ژنتیک گیاهی دانشگاه سراسری هستم اگر بعد از پایان ترم دو انصراف بدم میتونم موقع انتخاب رشته بدون کنکور، سراسری رشته دیگه ای رو انتخاب کنم؟

  1. سلام اگر روزانه باشید با تا تاریخ حدودی 20 اسفند ماه از دانشگاه انصراف دهید. در غیر این صورت مانعی ندارید.

  2. سلام من الان ترم 5 هتلداری ورودی 99 میخواستم بدونم میتونم رشتم از اول یعنی ترم یک شروع کنم بخاطر اینکه دوسال مجازی بود و من درصد زیادی بخاطر مجازی بودن درس نفهمیدم میخواستم بدونم دوباره باید برا رشته خودم کنکور بدم؟ یا میشه ازول شروع کرد ؟

   1. سلام
    پیشنهاد می کننم به صورت خود خوان دروس مطالعه کنید . امکان شرکت مجدد هم هست

 85. سلام
  وقت بخیر
  من الان دانشجوی ترم ۲ عمران واحد علوم تحقیقات هستم.اگر الان انصراف بدم از تحصیل میتونم برم رشته جدید در دانشگاه جدید ثبت نام کنم؟

  1. سلام
   بله در صورتی که انصراف اول شما باشد. پیشنهاد می کنم بعد از قبولی و پذیرش در دانشگاه جدید انصراف دهید.

  1. سلام من دانشگاه فنی حرفه ای دولتی قبول شدم ولی اصلا در کلاس حضور نداشتم و الان بعد دو ترم میخوام انصراف بزنم باید هزینه پرداخت کنم

  2. باسلام و عرض ادب.
   بنده دانشجوی مقطع روزانه دکتری دانشگاه صنعتی اصفهان هستم. ورودی سال ۹۷ و الان ترم ۶ هستم. بنده به خاطر شرایط شخصی و خانوادگی قصد انصراف و رفتن به سربازی را دارم. میخواستم بدونم چقدر باید جریمه پرداخت کنم؟؟
   ممنونم اگر لطف کنید و پاسخ بدید

 86. سلام من وورودی 99 دانشگاه دولتی ام. ترم سه ام.
  من اگه تا 20 اسفند 1401 از دانشگاه انصراف بدم میتونم 1402 کنکور مجدد ثبت نام کنم؟

 87. باسلام وقت بخیر خسته نباشید من دانشجوی ترم دو ناپیوسته بهداشت محیط هستم الان می‌خوام انصراف بدم از رشته بهداشت محیط وسال بعد ثبت نام کنم رشته بهداشت عمومی آیا میتونم ثبت نام کنم لطفا راهنمایی کنید باید چکار کنم

   1. سلام میخواستم بدونم بدونه انصراف ازدانشگاه روزانه میتونم دانشگاه آزاد ثبت نام کنم وجریمه دانشگاه روزانه رو پرداخت نکنم

    1. سلام
     دانشگاه دولتی معمولا هزینه ترم هایی که مشغول به تحصیل بودید از شما دریافت می کنند.

 88. سلام من فارغ التحصیل کارشناسی ناپیوسته هستم و یک بار از دانشگاه ازاد انصراف دادم در مقطع کارشناسی
  و الان مشغول کنکور ارشد هستم وتا تاریخ ۳۰/۱۱/۱۴۰۱ معافیط دارم ایا برای اون ۶ماه که لازم دارم تا بتونم در کنکور ارشد۱۴۰۲ شرکت کنم میتونم در دانشگاه ازاد ثبت نام کنم و انصراف بدم

  1. سلام. من من سال ۱۴۰۰کارشناسی ارشد دانشگاه ازاد قبول شدم یک ترم خودنم ولی دیگه نرفتم سال ۱۴۰۱ کنکور دادم دانشگاه روزانه قبول شدم الان باید انصراف و جریمه بدم تا در دانشگاه جدید ثبت نام کنم؟

 89. سلام وقت بخیر
  من معافیت تحصیلیم تا 31شهریور 1401 تموم میشه میخاستم بدونم فرصت انصراف تا کی به من میدن باید قبل ترم ده حتما انصراف بدم الان یا میتونم شهریور انصراف بدم کنکور 402 شرکت کنم ؟

   1. باسلام و خسته نباشید.این سوال خیلی برای من مهمه.تشکر میکنم جواب بدین.
    من برج ۶ سال پیش از تحصیل در دانشگاه آزاد انصراف دادم و کل هزینه انصراف هم پرداخت کردم و امسال مجددا کنکور ثبت نام کردم.ولی امروز وقتی رفتم تو سایت نظام وظیفه دیدم که هنوز دانشگاه معافیت تحصیلی منو بعد گذشت ۹ ماه باطل نکرده و انصراف منو قطعی نکرده..الان این برای کنکور من مشکلی ایجاد میکنه؟
    اگه من برم دانشگاه این موضوع بگم و معافیت رو باطل کنن از روزی که معافیت باطل میشه من یکسال مهلت خوام داشت خودم رو معرفی کنم نظام وظیفه یا اینکه اگه الان معافیت رو باطل کنه از سال پیش که انصراف دادم این یکسال شروع میشه؟؟

 90. سلام.بنده امسال (1400)ارشد قبول شدم ولی مراجعه نکردم کلا…خاستم بدونم میتونم کنکور کارشناسی بدم و توی دوره «مجازی» درس بخونم.بدون اینکه از اونجا انصراف بدم؟؟(البته جایی که قبول شدم نوشته بود باید تا تاریخ فلان مدارک ارسال کنید وگرنه ثبت نام باطل میشه منم هیچی نفرستادم و میدونم سر ترم هم برایم باز نشده…مشکل سربازی هم ندارم)

  اگه لطف کنید فوری جواب بدید دست بوس تان خواهم بود…سپاس

   1. سلام خسته نباشید
    من مهر ۱۴۰۰ دانشگاه روزانه قبول شدم بعد یه ترم انصراف دادم و اومدم بدون کنکور دانشگاه آزاد الان بعد گذشت یک ترم پشیمون شدم درخواست بازگشت به تحصیل به دانشگاه روزانمو دادم اگ قبول کنن میتونم برگردم یا کلا میتونم بدون کنکور انصراف بدم رشتمو عوض کنم؟؟

 91. سلام من سال ۹۵ از دانشگاه انصراف دادم با مدرک معادل کاردانی الانم میخوام بهورزی قبول بشم مدرک فوق دیپلم مهندس کشاورزی دارم ،برای بهورزی دیپلم تجربی قبول میکنند؟؟ اگه قبول کنند میتونم بجای اینکه فوق دیپلم ارائه بدم از دیپلم تجربی استفاده کنم لطفا راهنمایی کنید در ضمن مدارک تکنسین داروخانه و کمک بهیاری و دستیار پزشکی عمومی از جهاد دانشگاهی گرفتم میتونم بهورزی قبول بشم اگه میشه باید به کجا مراجعه کنم؟؟

  1. سلام من ترم یک دانشگاه غیر انتفاعی مقطع کاردانی هستم .از دانشگاه راضی نیستم .میتونم انصراف بدم و آزاد تهران مرکز ثبت نام کنم؟؟

 92. سلام من سال ۹۵ فوق دیپلم مهندسی کشاورزی خوندم انصراف دادم ۷۲ واحد پاس کردم یه برگه ای بعنوان معادل کاردانی به من دادن الانم میخوام بهورزی قبول بشم برای بهورزی دیپلم تجربی بهتره ایا میتونم مدرک دیپلم تجربی و ارائه بدم ،درضمن مدارک دوره ی کمک بهیاری و دستیار پزشکی و تکنسین داروخانه را هم گرفتم ،لطفا راهنمایی کنید میشه دیپلمم را ارائه بدم بجای فوق دیپلم مهندسی کشاورزی؟

  1. سلام من پارسال در دانشگاه آزاد ثبت نام کردم ولی اصل مدرک دیپلم را تحویل ندادم و انتخاب واحد هم نکردم ولی شماره دانشجویی دارم آیا برای انصراف باید هزینه پرداخت کنم؟

 93. سلام من یه ترم دانشگاه آزاد درس خوندم و نوبت دوم غیر انتفاعی قبول شدم ولی جریمه انصراف آزاد خیلی بود برای همین به آموزش دانشگاه غير انتفاعی توضیح دادم و ایشون گفتن که اشکال نداره اگه از آزاد انصراف ندم و همینجا تو غیر انتفاعی درس بخونم
  میخواستم بدونم درست میگن؟

 94. سلام خسته نباشید.
  من دانشجوری ورودی نیمسال دوم سال 96دانشگاه پیام نور هستم و تا 30بهمن 1401 برام معافیت تحصیلی صادر شد
  اما از همون اول تا همین الان هیچ کتابی پاس نکردم
  میخواستم ببیم امسال ک برا کنکور تجربی ثبت نام کردم آیا دانشگاه با انصرافم موافقت میکنه؟
  و منعی ندارم از نظر نظام وظیفه که بگن چرا کتابی پاس نکردم و برم خدمت سربازی؟
  خیلی جاها سوال کردم ولی هیچکس جوابمو نداد
  لطفا لطفا لطفا کمکم کنید

 95. با سلام و عرض خسته نباشید
  من ارشد ۱۴۰۰ روزانه قبول شدم و ثبت نام کردم ولی همون اول ترم قبل از انتخاب واحد انصراف دادم . بهمن ماه توی تکمیل ظرفیت شرکت کردم و باز روزانه قبول شدم ولی در رشته ای که میخواستم . الان میتونم ثبت نام کنم و ادامه بدم یا محرومم؟؟؟ با تشکر از پاسخ شما

 96. با سلام. اگر شخصی در یکی از رشته‌های دانشگاه علوم پزشکی و در دوره‌ی روزانه و در مقطع کارشناسی پیوسته مشغول به تحصیل باشه؛ چنانچه بیش از ۴ ترم و بیش از ۷۲ واحد رو گذرونده باشه؛ آیا میتونه انصراف بده و مجددا در کنکور سراسری شرکت کنه؟ برای بحث نظام وظیفه میپرسم.

 97. سلام ببخشید من که دو ترم از رشته ام رو گذروندم اگر برم خدمت بیام و کنکور بدم و در همون رشته پذیرش بشم میتونم به جای ترم یک از ترم سوم شروع میکنم؟؟؟

 98. سلام وقت بخیر.دانشجوی کارشناسی ترم پنج روزانه هستم و میخوام با مدرک معادل کاردانی انصراف بدم و مجددا در کنکور سراسری شرکت کنم و در رشته های روزانه تحصیل کنم.بهم گفتن در هر مقطع فقط یک مرتبه حق تحصیل رایگان دارم و نمی تونم دوباره روزانه برم .راهی هست که این محدودیت رو بردارند؟

 99. سلام، من دانشجوی فیزیک دانشگاه سراسری و روزانه هستم، ورودی ۹۸، به دلایلی تصمیم به انصراف از دانشگاه و کنکور دوباره سال ۱۴۰۱ دارم، ولی بنا دارم دوباره رشته ی فیزیک رو با کد روزانه انتخاب کنم،‌ آیا منعی وجود داره؟

 100. سلام ببخشید من که دو ترم از رشته ام رو گذروندم اگر برم خدمت بیام و کنکور بدم و در همون رشته پذیرش بشم میتونم به جای ترم یک از ترم سوم شروع میکنم؟؟؟

 101. سلام خسته نباشید. بنده فارغ التحصیل مقطع کارشناسی هستم و کنکور 1400 دانشگاه سمنان مجازی قبول شدم و نرفتم، امسال کنکور میخوام دوباره بدم اما فکر نکنم رتبم اون چیزی بشه که میخوام، میخواستم بپرسم از کنکور 1401 دوباره یه دانشگاه مجازی قبول بشم و انصراف بدم امکان شرکت در کنکور 1402 رو خواهم داشت؟؟؟

 102. سلام
  من سال۱۴۰۰دانشگاه غیرانتفاعی قبول شدم
  دوترم مهر و بهمن مرخصی گرفتم
  الان پشیمون شدم
  می خوام بهمن ۱۴۰۰را آزاد بدون کنکور بخونم
  میتونم سال۱۴۰۱ کنکور بدم و از آزاد انصراف بدم؟
  از غیرانتفاعی کی انصراف بدم؟

   1. سلام جناب رحمانی توروخدا منو راهنمایی کنید من دانشجو ترم ۳ ام روزانه پارسال برا لغو محرومیت از دانشگاه از طریق سازمان سنجش ثبتنام کردم امسال من واقعا ب خدا قسم پول ندارم جریمه رو بدم از طرفی رشته مجبوری رفتم عاقبتی نداره ولی اگر تمام داریاییم‌ک ۴ تومنم نمیشه رو بدم دانشگاه و تازه کنوور مم قبول نشم اونوقت چکار کنم ب امام حسین من پول گوشیمو ب بدبختی با خود وام‌ دانشگاه‌ گرفتم از کجا بیارم‌پول وام‌ها پس‌بدم چ‌برسه جریمه توروخدا راه جلوم بزاریو

    1. پس اون لغو محرومیت چی بود من ثبتنام کردم مگر اون بیخودی بود!!! الان بالا نوشته اگر کسی لغو محرومیت بگیره مشکلی نداره یا اگ ترم ۳ باشه

   2. سلام
    من یک بار قبلن از دانگاه پیام نور انصراف دادم
    الان مشغول به تحصیل در دانگاه ازادم
    چجوری امکانش هست که بخوام دوباره کنمور بدم !؟
    میتونم برای بار‌دون انصراف بزنم کنمور‌امتحان بدم!؟

   3. سلام. من دانشجوی دانشگاه آزاد هستم انتخاب واحد کردم و شهریه ثابت و ۶۰درصد متغییر را پرداخت کردم ولی می‌خوام تغییر رشته بدم میخواستم بدونم تکلیف این پولی ک پرداخ کردم چی میشه؟؟؟

    1. سلام
     با توجه به انتخاب واحد شما دانشجو محسوب می شوید و در صورت نیاز به انصراف باید هزینه انصراف هم پرداخت کنید.

   4. سلام من دانشجوی ترم 6 رشته زیست شناسی سلولی مولکولی پیام نور هستم (سوابق تحصیلی) میتوتم فرهنگیان قبول شم و زمان ثبت نام انصراف بدم از پیام نور؟

   5. سلام وقتتون بخیر. من دانشجوی ترم ۴ کارشناسی پیوسته شهرسازی روزانه هستم دانشگاه ارومیه خودم اهل اصفهانم. اگه انصراف بدم و قصد ادامه تحصیل و کنکور مجدد هم نداشته باشم جریمه چطوری حساب میشه؟

   6. سلام من ۲۱ سال سن دارم و دانشجو هستم وغیبت سربازی ندارم و پدرم دو زن دارد و من تنها فرزند از مادر خودم هستم آیا امکان دارد کفالت مادرم را بگیرم

   7. سلام
    من دانشجوی کارشناسی دانشگاه آزاد هستم اگه بخوام کاردانیم رو بگیرم و انصراف بدم چند واحد باید پاس کنم و اینکه کدوم درسا پاس کردنشون اجباریه؟
    و اینکه آیا از این تعداد فرقی نداره که چند واحد عمومی یا تخصصی باشه ؟

     1. سلام بعد از گذارندن 80 واحد درسی در دوره کارشناسی در صورت انصراف اخذ مدرک کاردانی با درخواست دانشجو هست یا اجباری؟
      بنده قصد شرکت مجدد در کنکور رو دارم نمی خوام مدرک معادل دریافت کنم.
      آیا اجباری هست؟

  1. سلام من درخواست انصراف از دانشگاه دولتي دادم ولي هنوز تكميل نشد با اين وجود امكانش هست در دانشگاه ازاد ثبت نام كنم؟

  2. سلام من سال ۹۹ از رشته مدیریت بانکی به مدیریت مالی در دانشگاه آزاد تغییر رشته دادم در همان دانشگاه و دانشکده امسال قصد دارم در کنکور شرکت کنم در ضمن آقا هستم و معافیت تحصیلی دارم آیا میتوانم امسال کنکور بدهم و پس از قبولی انصراف بدم و در دانشگاه جدید ثبت نام کنم؟!

 103. سلام و خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی پیوسته هستم و دو ترم رو پاس کردم آیا میتونم 3 ترم مرخصی بگیرم و برم خدمت سربازی رو رد کنم و بیام در این رشته ادامه تحصیل بدم؟

  1. سلام وقت بخیر من دانشجوی روزانه ترم دو مدیریت هستم دانشگاه چمران
   اگه بخوام مجددا کنکور شرکت کنم تا کی باید انصراف بدم؟
   بعد نمیشه از انصراف نمیشه اون رو لغو کرد و به رشته خودمون بر گردیم؟؟

 104. سلام من امسال ژنتیک تهران قبول شدم دانشگاه آزاد،ترم بهمن . ولی در تکمیل ظرفیت بهمن سوابق تحصیلی هم شرکت کردم تا توی شهری ک میخام همین رشته رو بخونم…الان من نه واحدی پاس کردم نه چیزی و توی سوابق هم پذیرفته شدم، باید چیکار کنم، برم دانشگاه تهران و انصراف بدم ؟ میشه راهنماییم کنین فقط ی مسئله ای هم ک هست من شهریه ثابت یک ترم رو درتهران واریز کزدم اون چی میشه

 105. با درود من ورود مهر۹۸پیام نورم و دوترم اول رو مرخصی گرفتم و تا ۱۴۰۳بهم معافیت تحصیلی دادن،از ترم سوم تاالان که پنجمم کلا ۲۸واحدو پاس کردم،میخواستم بدون اگه بخوام کنکور۱۴۰۲شرکت کنم،کی انصراف بدم و اینکه تعداد واحد هام به چند برسه که مدرک معادل کاردانی نگیرم،تا نظام وظیفه واسم مشکل درست نکنه؟من مقطع کارشناسی پیوسته میخونم/یه جایی بهم گفتن باید در دونیم سال اول مدرک معادل میگرفتی،چون نگرفتی پس نمیتونی انصراف بدی و کنکور بدی،میبرنت سربازی،این درسته؟مرسی

 106. سلام وقتتون بخير
  من دانشجوي رشته روزانه حسابداري هستم در دانشگاه الزهرا هستم و الان اخراي ترم سومم هست و سال 1401 تازه 20 سالم پر ميشه خواستم ببينم ميتونم انصراف بدم و براي کنکور سراسري 1402 براي يک رشته به صورت روزانه بخونم و امتحان بدم؟
  ممنون ميشم راهنمايي کنيد

  1. سلام
   احتمالا محرومیت دروه روزانه برای 1401 به بعد حذف شود. البته در حال حاضر برای افرادی که دانشجوی روزانه هستند باید تا تاریخ حدودی 20 اسفند از دوره روزانه انصراف دهند. زمان انتشار دفترچه ثبت نامی سازمان سنجش مشخص می شود.

   1. سلام. من پارسال تو مقطع ارشد اقتصاد الزهرا روزانه قبول شدم اما اصلا راضی نبودم و کلاس و امتحانا رو شرکت نکردم بعد از ترم اول برام یه نامه اومد که این اقدام شما به منزله ی انصراف دائم از تحصیل می باشد. الان دوست دارم یه رشته ی دیگه از لیسانس بخونم یعنی کلا محرومم؟ یا باید برم دانشگاه و جریمه بدم فقط از ارشد روزانه محروم میشم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

    1. سلام بر اساس قوانین فعلی روزانه سال بعد محروم هستید اما به احتمال زیاد که زمان انتشار دفترچه مشخص می شود این محرومیت برداشته شود.

    2. سلام من درحال حاضر ترم دو شبانه دردانشگاه دولتی هستم و میخوام همون رشته خودم رو دردانشگاه آزادیک شهردیگه ادامه بدم باید چیکارکنم؟واینکه منم باید شهریه ترم های باقی مونده رو در دولتی بپردازم؟

  2. سلام
   من سال 99 رشته طراحی و دوخت روزانه بر اساس سوابق تحصیلی قبول شدم که به خاطر یه سری مشکلات همون مهر ماه انصراف دادم
   حالا بعد از تموم شدن دوره محرومیت میتونم دوباره در سراسری شرکت کنم و رشته قبلی خودمو انتخاب کنم یا به خاطر انصراف امکان ادامه اون رشته رو ندارم

 107. سلام من دانشجوی ترم ۵ دانشگاه ازاد کارشناسی پیوسته هستم
  میخواستم کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کنم

  ولی مدیر نظام وظیفه دانشگاه گفت نمیتونی انصراف بدی
  کسانی که بیش از ۳ ترم یا ۷۲ واحد بیشتر گذرانده باشند مشمول فوق دیپلم میشن باید برن سربازی
  آیا درسته؟

  1. سلام
   اگر دانشگاه به شما مدرک معادل ندهد و اولین انصراف شما باشد مشکلی برای ادامه تحصیل ندارید.

 108. سلام خسته نباشید.
  آیا کسی که یکسال در دانشگاه پیام نور ثبت نام کرده باشه و دو ترم مرخصی تحصیلی گرفته باشه و بعد انصراف بده و بعدش توی دانشگاه ازاد دو ترم بخونه و پاس بشه و همون سال هم کنکور بده و قبول بشه بعد از قبولی میتونه از آزاد هم انصراف بده و بره به سراسری؟اصلا بعد از دوبار انصراف در هر صورتی امکان ادامه تحصیل نیست و باید کارت پایان خدمت داشته باشیم؟هیچ راهی نداره؟

 109. سلام من سال 1392/07/01 رشته مهندسی کامپیوتر – نرم افزار دانشگاه پیام نور مرکز تفت – یزد قبول شدم به صورت رسمی و به خاطر مشکلات خانوادگی همون ترم اول انصراف دادم آیا می تونم برگردم به این دانشگاه یا هر دانشگاه پیام نور دیگه و ادامه تحصیل بدم البته رشته خودم میدونم که نمیتونم ولی آیا رشته دیگری میتونم ادامه بدم در دانشگاه پیام نور. ممنونم

 110. با سلام و عرض ادب
  بنده ورودی ۹۵ کارشناسی پیوسته شبانه هستم. الان در ترم اول سنوات ارفاقی هستم.
  ۱- اگر در پایان ترم دوم سنوات ارفاقی هم نتوانم فارغ التحصیل شوم ؛ در صورت قبولی در کنکور سراسری ۱۴۰۱ برای دکترای پیوسته پزشکی میتوانم ادامه تحصیل دهم؟
  ۲- در صورتی که الان از دانشگاه انصراف بدهم؛ از مهلت یکساله معرفی بهره مند میشوم برای شرکت در کنکور سراسری و ادامه تحصیل در رشته جدید؟
  با تشکر فراوان از زحمات شما عزیزان. همیشه سلامت باشید .اجرتان با خدا

  1. سلام بر اساس پاراگراف زیر که از سایت نظام وظیفه هست مشکلی برای تحصیل مجدد ندارید البته در صورت نداشتن مدرک معادل و نداشتن سابقه انصراف

   آیا دانشجویان مشمولی که در سنوات ارفاقی فارغ التحصیل می شوند از مهلت معرفی برخوردارند؟
   بله ، این دسته از دانشجویان مشمول از یکسال مهلت معرفی برخوردار خواهند بود و درصورت پذیرش در مقاطع بالاتر می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.

 111. سلام وقت شما بخیر. من دانشجوی ترم ۷ ارشد برق روزانه هستم از پایان نامه ام دفاع کردم و ریجکت شدم اگه الان انصراف ندم و همینطوری ببخیالش بشم و قصدی هم ندارم که مجدد کنکور بدم و دانشگاه برم. و فقط مدارک دیپلم و پیش دانشگاهیم تو دانشگاه ازم گرفتن اما مدرک لیسانسم دست خودمه. چه اتفاقی میوفته؟ چون فکر کنم اگه انصراف بدم خیلی جریمه میگیرن.

  1. سلام
   در صورت انصراف شهریه معادل دوره شبانه ترم هایی که مشغول به تحصیل بوید از شما دریافت می شود.

 112. سلام وقت بخیر
  من امسال دانشگاه ازاد رشته اموزش زبان شرکت کردم و اصلا نتونستم باهاش ارتباط بگیرم
  و میخام انصراف بدم ولی تو هر سایت یه چیزی نوشته
  نمیدونم بعد انصراف به والدین اطلاع میدن نمیشع وارد دانشگاه دیگه شد
  درسته؟
  اگه نیست شرایط درستش چجوریه؟
  اگه یهو ول کنیم چی؟

  1. سلام ببخشید من سوال مهمی دارم لطفا راهنماییم کنید
   من پارسال دانشگاه از طریق پذیرش با کنکور پیام نور نیشابور قبول شدم .و امسال میخوام کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و دوره روزانه قبول شم.
   خواستم بدونم باید حتما از طریق سوابق تحصیلی پیام نور قبول میشدم ؟ و الان غیر روزانه محسوب میشم ؟
   و تاریخ انصراف از دانشگاه برای پذیرش با کنکور پیام نور یا با سوابق تحصیلی پیام نور متفاوت است ؟

 113. سلام. من در مهلت یکساله استراحت هستم تا شهریور ۱۴۰۱ ! رشته کارشناسی مشاوره بودم که انصراف داده‌ام. آیا می‌توانم الان دوباره همان رشته را ادامه دهم؟یعنی بازگشت به تحصیل؟ اگر میشود راهنمایی کنید. ضمنا می‌توانم به صورت سوابق تحصیلی در همین رشته و دانشگاه مجدد ثبت نام کنم و واحدهای گذشته را تطبیق داده و مدرک رو بگیرم؟ یا فقط می‌شوددر مقطع ارشد و دکتری ثبت نام کرد؟

  1. سلام مشکلی بابت تحصیل مجدد ندارید باید از طریق پذیرش بدون کنکور یا ازمون اقدام کنید.

 114. سلام
  سال 96 از دانشگاه آزاد کارشناسی پیوسته بعد از پاس کردن 104 واحد درسی انصراف دادم و به خدمت رفتم و هزینه انصراف هم پرداخت کردم
  آیا میتونم از همون نقطه همون دانشگاه ادامه بدم؟ قبلیارو که پاس کردم از همونجا ادامه بدم
  لازم به ذکر است که با انصراف معادل کاردانی و نگرفتم و مسئول دانشگاه بهم گفت که پروندت بازه برای برگشت
  ممنون میشم راهنمایی کنید که از اول 4 سال زمان و هزینه صرف نکنم .

   1. سلام خسته نباشید
    من سال ۱۳۹۹ در رشته فنی مکانیک دانشگاه روزانه
    قبول شدم یک ترم خواندم و پاس شدم ترم ۲ مرخصی گرفتم و دوباره امسال مهر رفتم واحد های ترم ۲ برداشتم ولی هیچکدومش نرفتم سرکلاس و امتحان ندادم میتونم دوباره برگردم دانشگاه و ترم ۲ انتخاب واحد کنم و ادامه بدم ؟

  1. سلام ببخشید من کنکور ۱۴۰۰ روزانه شیلات قبول شدم رفتم دانشگاه ثبت نام هم کردم اما دوست نداشتم حتی امتحانای ترم ۱ هم ندادم، بعد با سوابق تحصیلی نوبت دوم پیام نور قبول شدم اونجا رفتم ثبت نام کردم دانشجوی پیام نورم الان. آیا بخوام برای سال ۱۴۰۱ دوباره کنکور بدم از روزانه محروم میشم؟ راهی هست رفع محرومیت بشه

  2. با سلام اگر از دانشگاه آزاد انصراف بدیم،قبل قبولی در کنکور که مشکلی نداره و اینکه من دانشگاه ازاد میخونم آیا میتونم الان مرخصی تحصیلی بگیرم

  3. سلام . یه خانوم بعد از دوبار انصراف از دانشگاه ازاد بازم میتونه کنکور سراسری شرکت کنه ؟؟؟؟ و اینکه محرومیتی برای قبولی روزانه براش ایجاد نمیشه؟؟؟؟؟؟

 115. سلام خسته نباشید
  من ورودی ۱۴۰۰ دوره روزانه دانشگاه اصفهان هستم. ثبت نام را انجام دادم و حدود یک ماه و نیم به صورت مجازی در کلاس ها شرکت کردم. بنا به مشکلاتی درخواست انصراف را در سامانه گلستان ثبت کردم و دیگر در کلاس ها شرکت نکردم. اما با درخواست انصراف من در سامانه گلستان موافقت نشده. می خواستم بدونم اگر در کلاس ها شرکت نکنم و اخراج بشم و با توجه به اینکه قصد شرکت مجدد در کنکور و بازگشت به دانشگاه را ندارم، آیا باید جریمه پرداخت کنم؟

  1. سلام
   معمولا دانشگاه های روزانه برای ترم اول یا دوم جریمه دریافت نمی کنند اما شما معادل شهریه شبانه ترم هایی که مشغول به تحصیل بودید برای جریمه انصراف در نظر داشته باشید.

  2. سلام خسته نباشید ببخشید من دانشجوی ورودی ۱۴۰۰روزانه هستم و می‌خوام انصراف بدم آیا مشکلی برام پیش نمیاد برای شرکت در کنکور۱۴۰۱

   1. بر اساس قوانین حال حاضر از روزانه سال بعد محروم هستید اما به احتمال زیاد این محدودیت برداشته شود.

    1. با سلام من سال ۹۵ کارشناسی ناپیوسته دولتی رشته کامیپوتر خوندم و دو ترم مشروط شدم و بدون تسویه حساب و نامه اخراجی اصلا به دانشگاه مراجعه نکردم سال ۱۴۰۰ دوباره رفتم دانشگاه دولتی دیگه یه رشته ی دیگه و به این دانشگاه جدید هم نگفتن قبلا دانشجو بودم بعدا مشکلی برای صدور مدرک پیش نمیاد استعلام نمیگیرن چون پرونده قبلی من هنوز بازه

 116. سلام و خسته نباشید من دانشجوی ترم ۷ پیام نور بودم و چن روز قبل یعنی ۲۵ آذر ۱۴۰۰ انصراف دادم خواستم بدونم الان مشکلی از نظر نظام وظیفه دارم یا نه وسرباز محسوب میشم یا نه واسه شرکت و قبولی در کنکور سراسری و میتونم شرکت کنم در کنکورامسال ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام
   در صورتی که انصراف اول شما باشد یکسال فرصت دارید. اگر مدرک معادل دریافت نکرده باشید مشکلی بابت شرکت در کنکور ندارید.

 117. من در سال 1378 (حدود 23 سال قبل) در رشته کارشناسی ارتوپدی فنی (اعضای مصنوعی) در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ( دولتی روزانه) مشغول به تحصیل بودم و ترم اول را هم با موفقیت به پایان رساندم ولی بعد از ترم اول از این رشته و دانشگاه انصراف دادم و به خدمت سربازی رفتم و بعد از اتمام خدمت سربازی ،در دانشگاه پیام نور (کارشناسی رشته حسابداری) پذیرفته و فارغ التحصیل شدم و سپس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (کارشناسی ارشدرشته اقتصاد انرژی ) قبول و ادامه تحصیل دادم تا اینکه از این رشته نیز فارغ التحصیل شدم. اکنون سوال من این است که آیا من می‌توانم بدون شرکت در آزمون کنکور سراسری ، رشته ارتوپدی فنی را در همان دانشگاه روزانه علوم پزشکی اصفهان ادامه دهم؟ (در آن زمان رتبه این رشته را حتی در دوره روزانه دانشگاه ایران نیز کسب کرده بودم آیا می توانم بدون شرکت مجدد در آزمون کنکور سراسری ، رشته کارشناسی ارتوپدی فنی را در دوره روزانه دانشگاه ایران ادامه دهم؟) ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. با سپاس

 118. سلام خسته نباشید دو سوال دارم ممنون میشم جواب بدین اول اینکه من چندین و چند بار موقع ثبت نام در دانشگاه پیام نور از کارکنان اونجا سوال کردم و گفتن انصراف از پیام نور جریمه نداره اما شما چیز دیگری میفرمایید و دوم اینکه من قصد دارم انصراف بدم از پیام نور اما قبلا به خاطر پشت کنکور بودن یکسال از نظام وظیفه معافیت تحصیلی گرفنم و استفاده کردم الان من اگر انطراف بدم میتونم از یکسال معافیت انصراف از دانشگاه استفاده کنم یا ربطی به معافیت تحصیلی که قبلا استفاده کردم نداره.ممنون

  1. سلام
   جریمه انصراف در دانشگاه پیام نور تعریف شده است اگر واحد از شما هزینه دریافت نکند به نفع شماست. مشکلی بابت استفاده از زمان مجدد ندارید.

   1. سلام من چند سال پیش از ارشد مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد انصراف دادم. آیا میتونم الان برای کنکور سراسری روزانه ارشد کامپیوتر شرکت کنم؟

 119. سلام خسته نباشید ببخشید من ورودی امسال هستم دانشگاه آزاد بعد الان انصراف میخام بدم گفتن۵ تومن میشه جریمش میخاستم بدونم اگه من جریمه رو نپردازم آیا تو انتخاب رشته ای که برا بهمن میکنم مشکل پیش میاد؟ یا باید حتما بگم دانشجو انصرافی هستم؟

 120. سلام وقت بخیر.بنده ترم 3 هستم(ورودی 99) و میخوام کنکور 1401 شرکت کنم. انصراف از دانشگاه صنعتی دادم.دانشگاه تایید کرد و تسویه هم کردم و کارتم ابطال شده.اما بهم گفتن فُرمی با عنوان
  “فرم شماره ی 2 ” رو از سازمان سنجش(سایتش )پرینت بگیرین و بیارین دانشگاه برای امضا!اما هر چی میگردم اون فرم رو نمیتونم پیدا بکنم!چیکار کنم؟

   1. سلام خسته نباشید
    من دانشجوی رشته‌ی مدیریت بازرگانی دانشگاه خیام مشهد ورودی سال ۹۸ بودم
    ترم اولو پاس کردم و ترم دوم اواسط ترم (که کرونا هم شروع شد و کلاس ها مجازی شد) کلا درس و دانشگاهو ول کردم، بدون این که حضوری برم و انصرافمو اعلام کنم
    بعد از چند وقت نامه از طرف دانشگاه اومد که چون هیچ خبری ازم نبود انصرافم خورده بود و یه جورایی اخراج شده بودم و تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۲۶ فرصت داشتم که برای اعزام به خدمت خودمو معرفی کنم
    حالا سوال من اینه که چون برای خدمت آخرین مدرک تحصیلی میخواد و مدارک من همه توی دانشگاهه (و اگر بخوام بگیرمشون فکر کنم هزینه یک ترم دانشگاهو باید بدم) میخواستم ببینم راه دیگه ای وجود داره که اون هزینه رو پرداخت نکنم؟ یا مثلا اگر با مدرک پایین تر برم امکان داره اضافه خدمت بخورم؟ یا اینکه اگر مدرک دیپلممو از دبیرستان برم بگیرم (البته اگر چیزی در بیاد) امکان داره اضافه خدمت بخورم چون تاریخش واسه دو سه سال پیشه؟ من متولد سال ۸۰ ام
    ببخشید طولانی شد ممنون میشم جواب بدین و دقیق راهنماییم کنید چون خیلی مهمه واسم

   2. سلام وقت بخیر
    من دانشجوی ترم سه زمین شناسی دانشگاه بوعلی سینا هستم می خوام انصراف بدم ، هیچ مدرک تحصیلی هم دست دانشگاه ندارم راهی داره جریمه رو پرداخت نکنم؟

   3. سلام وقت شما بخیر. من دانشجوی ترم ۷ ارشد برق روزانه هستم از پایان نامه ام دفاع کردم و ریجکت شدم اگه الان انصراف ندم و همینطوری ببخیالش بشم و قصدی هم ندارم که مجدد کنکور بدم و دانشگاه برم. و فقط مدارک دیپلم و پیش دانشگاهیم تو دانشگاه ازم گرفتن اما مدرک لیسانسم دست خودمه. چه اتفاقی میوفته؟ چون فکر کنم اگه انصراف بدم خیلی جریمه میگیرن.

   4. سلام دانشجوی ورودی ۸۶ هستم و تا ۹۱ ۱۲۳ واحد پاس کردم و بنا به دلایلی اجبار رفتن خدمت سربازی و بعد خدمت نرفتم ادمه بدم و الان رفتم واسه ۱۳ واحد دیگه میگن سنوات تمون شده باید انصراف بدی و دوباره کنکور شرکت کنی لطفا راهنمایی کنید

   5. سلام من ورودی ۱۴۰۰ روزانه هستم
    ۱. می تونم بعد از قبولی در دانشگاه دولتی ۱۴۰۲ از دانشگاه فعلی انصراف بدهم یا مشکل دارم

  1. سلام واقعا ممنونتون میشم پاسخ بدید،من دانشجوی ترم ۵ روزانه دولتیم،میخوام انصراف بدم و کنکور ۱۴۰۱ رو شرکت کنم،میخواستم بدونم من که ترم پنجم و میخوام تا قبل اسفند انصراف بدم حق انتخاب رشته ، رشته های روزانه توی کنکور ۱۴۰۱ رو دارم یا از روزانه محروم میشم تا یک سال؟

    1. سلام
     من دانشجوی ترم یک دانشگاه دولتی در مقطع ارشد هستم آیا میتوانم از دانشگاه دولتی انصراف دهم و در تکمیل ظرفیت پیام نور ثبتنام کنم؟

 121. سلام
  اگر از ارشد روزانه رشته ای انصراف بدم میتونم بعدا توی همون رشته و دانشگاه دیگه ای پذیرش بشم یا محروم میشم از اون رشته؟

  ممنون

  1. سلام وعرض خسته نباشید خدمت شما من دانشجوی رشته بهداشت موادغذایی هستم ترم ۳می توانم درخواست تغییر رشته شرکت کنم می شودرشته اموزش ابتدایی را انتخاب کنم مشکلی بوجود نمیاد واسه رشته جاری آیا امکان قبولی هست ممنونم از شما

   1. سلام
    رشته آموزش ابتدایی در دانشگاه فرهنگیان باید از طریق کنکور وارد شوید اما داشنگاه ازاد این رشته بدون کنکور و بدون تعهد خدمت بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش دارد

  2. سلام
   من دانشجوی ترم ۳ دانشگاه آزاد بدون کنکورم( برا اساس سوابق تحصیلی ) ورودی ۹۹
   خواستم بدونم میتونم بدون انصراف از دانشگاه، کنکور ۱۴۰۱ رو شرکت کنم؟ هم با کنکور یا حتی بر اساس سوابق تحصیلی؟
   و وقتی نتایج اومد از دانشگاه انصراف بدم

   1. سلام
    نیازی به انصراف نیست در صورت قبولی قطعی در دانشگاه با شرط نداشتن ممنوعیت سربازی در زمان ثبت نام باید انصراف دهید. اگر قبلا سابقه انصراف از تجصیل نداشتید مشکلی بابت نظام وظیفه ندارید.

 122. سلام استاد خوبین؟من قضیه نظام وظیفه رو پرسیدم گفتن چون من یک بار از دانشگاه آزاد که به‌ خاطر پشت کنکور موندن ثبت نام کرده بودم انصراف دادم وامسال دانشگاه فرهنگیان قبول شدم دیگه حق انصراف ندارمشما اطلاع دارید که اگر من امسال بدون انصراف کنکور بدم ورتبه خوبی مثلازیر۵۰۰بیارم اجازه میدن که از دانشگاه انصراف بدم ودندون پزشکی بخونم اگرنه چیکارمیتونم بکنم؟

   1. سلام. من الان ترم پنج کاردانی نرم افزار(روزانه) هستم و برای کارشناسی مهندسی نرم افزار(روزانه) قبول شدم و در دانشگاه ثبت نام کردم. و قصد ادامه تحصیل ندارم و می‌خوام برم سربازی.
    میخواستم بدونم اگه تو امتحانات شرکت کنم و مردود بشم با انصراف دادن شرایطم به چه صورت خواهد بود، یعنی فرقی دارن با هم؟
    و چقدر باید جریمه پرداخت کنم

 123. سلام وقت بخیر
  من دانشجو ترم یک علمی کاربردی هستم اما شهر خودم نیست .الان برای ترم بهمن شهر خودم اون رشته رو داره میخواستم بدونم برای انصراف و تحصیل بلافاصله باید فقط مقدار شهریه ثابت رو برای جریمه بپردازم ؟
  ویه سوال دیگه اینکه ایا واحد هایی که در ترم یک پاس کردم رو میتونم در دانشگاه جدید تاثیر بدم یا دوباره باید پاس کنم ؟

   1. سلام استاد بنده یک ترم در دانشگاه پیام نور بندرعباس خوندم و بعد تغییر رشته دادم و امتحانات رو پاس نکردم و بعد دیگ ادامه ندادم و انصراف هم ندادم جمع کردیم اومدیم تهران الان امکانش هس بدون انصراف یک رشته جدید تو دانشگاه پیام نور تهران بخونم؟ نمیشه بدون رفتن ب مرکز کارم حل شه چون راهم دوره؟

 124. سلام
  من دانشجوی روزانه کاردانی رشته گیاه پزشکی ترم اول پاکدشت سال ۱۴۰۰ هستم (بر اساس سوابق تحصیلی).
  سوال
  ۱-میتوانم انصراف بدم و در کنکور سراسری دانشگاه فرهنگیان شرکت کنم.
  ۲-در صورت انصراف تا اسفند ماه مشمول نظام وظیفه میشوم یا خیر که بتوانم در کنکور شرکت کنم؟
  ۳-اینکه میگویند کسانی که یکبار در رشته روزانه دولتی قبول شده و انصراف داده باشد دیگر نمی تواند سال بعد شرکت کنند درست است یا خیر؟ومربوط به دانشکده دولتی روزانه
  بر اساس سوابق تحصیلی میشود یا خیر؟

  1. سلام
   در صورتی که انصراف اول شما باشد تا یکسال بعد از انصراف فرصت دارید رشته دانشگاهی را عوض کنید. در صورت قبولی روزانه سال بعد از روزانه محروم می شوید که براساس اخبار غیر رسمی این محرومیت احتمال زیاد برای امسال برداشته شود.

   1. سلام وقتتون بخیر. من دانشجویی ترم ۷ ارشد روزانه برق هستم دیروز از پایان نامه ام دفاع کردم و ریجکت شدم قصد انصراف از تحصیل دارم. دو ترم سنوات خورده بهم و میخواستم بدونم الان چقدر جریمه باید بپردازم برای انصراف،۳ ترم فقط تمدید پایان نامه زدم و سه نمیسال درسام رو گذروندم با یک نیمسال تابستان که فقط سمینار داشتم رو هم ۴ ترم درس داشتم.ایا ترم هایی که تمدید پایان ناما داشتم جزو جریمه تحصیلب حساب میشن؟ یا فقط ترم هایی ک درس داشتم

 125. سلام
  من دانشجوی روزانه کاردانی رشته گیاه پزشکی ترم اول پاکدشت سال ۱۴۰۰ هستم (بر اساس سوابق تحصیلی).
  سوال
  ۱-میتوانم انصراف بدم و در کنکور سراسری دانشگاه فرهنگیان شرکت کنم.
  ۲-در صورت انصراف تا اسفند ماه مشمول نظام وظیفه میشوم یا خیر که بتوانم در کنکور شرکت کنم؟
  ۳-اینکه میگویند کسانی که یکبار در رشته روزانه دولتی قبول شده و انصراف داده باشد دیگر نمی تواند سال بعد شرکت کنند درست است یا خیر؟ومربوط به دانشکده دولتی روزانه
  بر اساس سوابق تحصیلی میشود یا خیر؟

 126. سلام وقتتون بخیر خسته نباشید و خدا قوت عرض میکنم خدمت تمامی شما دوستان عزیز و ممنونم از خدمات بینظیر شما….من مزاحم شدم خدمتتون تا یک سوال که راجب معافیت تحصیلی هست رو خدمتتون عرض کنم..بنده قبلا دانشجوی دانشگاه پیام‌نور بودم و بنا به مسائلی مجبور شدم انصراف بدم و در حال حاضر هم دانشجوی دانشگاه آزاد هستم…حقیقتا چند وقتیه که تو ذهنم افتاده که کنکور شرکت کنم اما از طرفی من چون یه بار قبلا انصراف دادم و معافیت تحصیلی بنده یه جورایی سوخت شده…این نگرانی برام پیش اومده که اصلا میتونم دوباره کنکور بدم یا نه؟؟الان سوال بنده اینه که من اگه زمانی که فارغ تحصیل بشم تا زمانی که باید دفترچه پست کنم برای خدمت کنکور قبول بشم نظام وظیفه با درس خوندن من موافقت می‌کنه یا نه حتمن باید برم سربازی؟؟ سوال بعدی من هم اینه که جدای از بحث فارغ تحصیلی اگه همین زمان دانشجویی قبول بشم تو کنکور میتونم انصراف بدم و تو رشته جدیدم تحصیل کنم یا نه؟؟اینم خدمتتون عرض کنم که بنده هدفم رشته های مقطع دکتری توی کنکور هستش…این سوالا معضل بزرگی شده برام.اگه جواب بدین خیلی خیلی ممنون میشم ازتون با تشکر❤️🌺

 127. سلام
  ممنون میشم اگر راهنماییم کنید
  من ترم سه کارشناسی گرافیک انصراف دادم حدودا 4 سال گذشته و الان میخوام دوباره دانشگاه غیرانتفاعی بخونم
  ایا واحد های که گذروندم تطبیق داده میشن یا اینکه باید از اول بخونمشون؟
  دانشگاه قبلی دولتی و روزانه بودم

 128. سلام؛ من میخوام از دانشگاه دولتی روزانه انصراف بدم ترم ۶، آیا برای کنکور ۱۴۰۱ می تونم کد رشته های روزانه رو انتخاب کنم؟

  1. سلام
   در صورتی که تا تاریخ اعلامی سازمان سنجش که حدود 20 اسفند هست می توانید دوره روزانه شرکت کنید . البته به احتمال زیاد این قانون امسال به روزرسانی شود.

   1. سلام وقت بخیر .من در حال حاضر دانشجوی رشته روزانه ترم 3 هستم میخوام انصراف بدم از دانشگاه میخواستم بدونم میتونم تو کنکورای سال های آینده بدون هیچی محدودیتی شرکت کنم ؟ و اینکه الان هنوز ترم ۳ به پایان نرسیده و امتحانات پیش روعه اگه همین چندروزه درخواست انصراف بدم مشکلی نداره؟

   2. سلام من دانشجوی روزانه 98بودم ترم سه (آبان ۹۹)انصراف دادم و کنکور 1400شرکت کردم و توی انتخاب رشته هم برای دانشگه آزاد و هم برای روزانه انتخاب رشته کردم و هر دوجا قبول شدم هم آزاد هم روزانه و روزانه رو رفتم ثبت نام کردم و آزاد رو بیخیال شدم
    آیا اینکه قبلا از روزانه انصراف دادم و حالا هم آزاد قبول شدم و نررفتم ثبت نام کنم برام مشکلی پیش میاد؟؟
    من برای روزانه ای که امسال قبول شدم رفتم ثبت نام کردم

 129. سلام
  من يك سال دانشگاه پيام نور قبول شدم ولي براي ثبت نام در دانشگاه و گرفتن معافيت تحصيلي نرفتم ايا اينكار انصراف از دانشگاه ميشه و من ديگه نميتونم از دانشگاه ب خاطر سربازي انصراف بدم؟

  1. سلام میشه بدون از انصراف از دانشگاه روزانه( ترم ۴ رشته هوشبری هستم ) تو کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و از کد رشته های ازاد انتخاب کنم نه روزانه؟ یا این که کلا چه واسه روزانه و چه واسه ازدا ۱۴۰۱ کلا باید از دانشگاه روزانه انصراف بدم ؟؟؟ممنون میشم ،راهنمایی کنین.

 130. سلام لطفا ميشه به من جواب بدين من ترم سوم كارداني هستم رشته عكاسي متاسفانه از دانشگاهم راضي نيستم و چون هنرستان عكاسي خوندم برا تكراريه حالا ميخام ازدانشگاه بيام بيرون حتما بايد انصراف بدم يا اگ كلا در كلاسها شركت نكنم و به طوري اخراج بشم بايد جريمه بدم يا كاري بكنم؟ميشه لطفا راهنماييم كنين؟ممنون ميشم ازشما لطفا بهم پاسخ بدين خيلي ممنون راستي قصدنذارم ديگ هم دانشگاه برم ممنون ميسم راه درستي به من نشون بدين

  1. سلام
   اگر انصراف ندهید و قصد ادامه تحصیل هم نداشته باشید و نخواهید از مدارک تحصیلی هیچ استفاده ای کنید مشکلی ندارد.

 131. سلام
  بنده سال 98 در دانشگاه پیام نور، مقطع کارشناسی ارشد قبول شدم. ثبت نام انجام دادم و ترم اول با توجه به واحدهای انتخابی هزینه پرداخت کردم، ولی بنا به شرایطی نتونستم امتحانات رو شرکت کنم و بعد هم کلا از رفتن منصرف شدم. سؤالم این هست که با توجه به اینکه بنده انصراف ندادم، هنوز دانشجو این دانشگاه محسوب میشم و باید جریمه ای پرداخت کنم؟ اگر قصد داشته باشم ادامه بدم باید برای ترم هایی که انتخاب واحد نکردم هزینه پرداخت کنم؟؟؟

 132. سلام وقت بخیر من سال ۹۶توسط کنکور در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم یک ترم انتخاب واحد کردم و دیگ نرفتم دانشگاه میخام انصراف بدم چقدر جریمه باید پرداخت کرد و اینک بلافاصله از انصراف میشه دوباره در دانشگاه پیام نور بر اساس سوابق تحصیلی ثبت نام کرد؟

  1. سلام
   هزینه انصراف در متن ذکر شده مشکلی بابت تحصیل مجدد ندارید. برای اقایان در صورتی که مشکل سربازی نداشته باشند می توانند اقدام کنند.

   1. سلام من میخوام برای بار دوم از دانشگاه انصراف بدم ایا مهلت ۱ ساله برای اعزام به سربازی میدن؟

 133. سلام وقت شما بخیر. من دانشجو رشته علوم تربیتی دانشگاه پیام نور ورودی۱۴۰۰ هستم.قصد دارم در کنکور۱۴۰۱ شرکت کنم در صورت قبولی در رشته پزشکی یا دندان یا پیراپزشکی دانشگاه روزانه با توجه به مصوبات جدید سازمان سنجش آیا میتوانم همزمان در هر دو دانشگاه پیام نور و سراسری ادامه تحصیل بدم یا این که باید از پیام نور انصراف بدم؟ در حالی که دانشگاه اول من دانشگاه پیام نور است؛امکان موافقت دانشگاه روزانه برای تحصیل همزمان در این دو دانشگاه وجود دارد؟!

   1. با سلام اگر از دانشگاه آزاد انصراف بدیم،قبل قبولی در کنکور که مشکلی نداره و اینکه من دانشگاه ازاد میخونم آیا میتونم الان مرخصی تحصیلی بگیرم

 134. سلام وقت بخیر من دانشجوی ارشد دوره مجازی دانشگاه تهران هستم میخواستم انصراف بدم شهریه یک ترم رو هم پرداخت کردم باید دوباره برای انصراف هزینه پرداخت کنم؟ و اینکه میتونم الان انصراف بدم و برای کنکور ۱۴۰۰ اقدام کنم؟

 135. سلام وقت بخیر. کنکور 1400 شرکت کردم رشته روانشناسی پیام نور قبول شدم و ثبتنام و انتخاب واحد رو انجام دادم اما بنا بر دلایلی در کلاس ها شرکت نکردم ایا امکانش هس الان اعلام مرخصی کنم یا اینکه انصراف بدم و اینکه اگه بخوام انصراف بدم علاوه بر 1/5 برابر شهریه ثابت باید هزینه 18 واحدی رو که انتخاب کردم رو باید بدم اگه جواب بدین ممنون میشم

   1. سلام
    خسته نباشید
    اگر مهر ماه معافیت تحصیلی من تموم بشه ولی من ورودی بهمن ماه باشم …تکلیفم چی میشه
    نظام وظیفه جلوی منو نمیگیره؟؟؟؟

    1. سلام
     باید یک هفته قبل از اتمام مهلت معرفی دفترچه ارسال کنید که غیبت نخورید و در صورتی که تاریخ اعزام شماقبل بهمن ماه شد در خواست تعویق بزنید.

    2. سلام من در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کردم و در دانشگاه دولتی رشته تاریخ قبول شدم ، انتخاب واحد هم کردم ولی به یه دلایلی می خوام انصراف بدم ، سر کلاس ها هم اصلا نبودم تا حالا ، باید چطوری برای انصراف اقدام کنم ، تو رو خدا کمکم کنید….

    3. سلام
     من یکبار قبلا در مقطع کارشناسی انصراف داده بودم و برای ارشد هم دوباره مجبور به انصراف شدم ایا اینکه میکن فقط یکبار میشه انصراف داد از دیپلم تا دکتری درست هست ؟ یعنی من الان دیگه نمیتونم ارشد شرکت کنم؟

  1. سلام خسته نباشید
   من دانشجوی ترم ۳ یک دانشگاه دولتی هستم میخواستم بدونم میتونم از دانشگاه انصراف بدم و برای ورودی بهمن وارد دانشگاه ازاد رشته های بدون ازمون بشم یا خیر
   بهم گفتند که اول در تاریخی که اعلام میشه ثبت نام کنم در دانشگاه ازاد و رشته مورد نظر و بعد از قطعی شدن ثبت نام درخواست انصراف از دانشگاه دولتی رو بدم این کار شدنیه ؟
   و اینکه اگر بعد از ثبت نام در دانشگاه ازاد کارهای انصراف از دانشگاه دولتی مقداری طول بکشه من میتونم داخل دانشگاه ازاد درس بخونم یا اینکه باید تا قبل از شروع ترم بهمن انصراف قطعی شده باشه و نامه انصراف اماده باشه

   1. سلام
    بله در صورتی ه اولین انصراف شما باشد مشکلی ندارد . دانشگاه ازاد بابت اماده شدن مدارک شما زیاد سخت گیری نمی کند.

    1. سلام میخواستم بپرسم کسی که پیام نور دوترم زبان خونده باشه بخواد کلا دانشگاه و رشتشو عوض کنه و رشته موسیقی تو دانشگاه هنر بخونه امکان پذیره؟ و باید چیکار کنم باید از پیام نور انصراف بدم؟

 136. سلام وقت بخیر ممنون میشم جواب بدید.
  پاییز پارسال من تو دانشگاه پیام نور شهرمون بدون کنکور (یعنی با سوابق تحصیلی) کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر ثبت نام کردم. ولی بعد اینکه تو کلاساش شرکت کردم دیدم اصلا به درد من نمیخوره و امتحاناشو شرکت نکردم و از اون موقع نه انتخاب واحد کردم و نه رفتم (کلا هیچی). الان من انصراف داده محسوب میشم؟ چیکار باید بکنم که از اونجا تموم بشه یقه ام ؟ :))

   1. سلام خسته نباشین من امسال ارشد دانشگاه ازاد قبول شدم ثبت نام غیرحضوری رو انجام دادم ولی حضوری رو انجام ندادم شهریه پرداخت نکردم و مدارک رو تحویل ندادم کلا دانشگاه مراجعه نکردم، ایا مشکلی برای ثبت نام ارشد برام پیش میاد؟؟

    1. سلام.من ورودی ۹۸ بهمن ماه میکرو بیولوژی آزاد تهران هستم.تا الان ۴ترم مرخصی تحصیلی گرفتم.و واحدی برنداشتم تا الان.در صورت انصراف از تحصیل مهلت یکساله برای گرفتن دفترچه اعزام هستم دیگ؟

 137. سلام وقت بخیر
  من امسال ارشد روزانه قبول شدم ثبت نام اینترنتی انجام دادم وشماره دانشجویی دریافت کردم اما هنوز مدارکم رو ارسال نکردم برای دانشگاه.
  انصراف از تحصیل من به چه شکل هست باید هزینه ای پرداخت کنم به عنوان جریمه یا خیر

  1. سلام
   در دانشگاه های دولتی برای ترم اول در صورتی که انتخاب واحد انجام نداده باشید معمولا جریمه دریافت نمی شود.

 138. با سلام در صورت انصراف از دوره روزانه، تنها به ازای ترم ها و واحدهای ثبت نام شده میتونن جریمه دریافت کنن یا امکان داره جریمه ترم هایی که انتخاب واحد انجام نشده هم از دانشجو دریافت بشه؟

 139. سلام
  آیا دانشجویان انصرافی و اخراجی روزانه میتونن بدون پرداخت جریمه آموزش رایگان، نامه معرفی به نظام وظیفه (اعلام آخرین وضعیت تحصیلی دانشجو) از طرف دانشگاه دریافت کنند؟

  1. سلام
   برای این مورد باید با واحد مالی دانشگاه هماهنگ کنید. معمولا برای نظام وظیقه بدون پرداخت هزیینه نامه معرفی داده می شود اما برای تحویل مدارک باید تسویه کنید.

   1. سلام، من دانشجوی ترم دو ارشد دوره روزانه ام، و به خاطر پاره ای از مشکلات می‌خوام دانشگاه رو برای یه مدتی که مدت زمانش معلوم نیس بزارم کنار و بعد دو سه سال که مشکلم حل بشه دوباره به درسم ادامه بدم. میخواستم بپرسم در این شرایط تکلیف چیه ، اینکه آیا اگه من انصراف موقت بدم میتونم بعدا به درسم ادامه بدم یا کلا محروم میشم. و اگه من بدون ثبت انصراف دانشگاه رو ول کنم بعد از چند سال مراجعه کنم میزارن من به درسم ادامه بدم؟ لطفا راهنماییم کنین تو بد دو راهی گیر کردم. ممنون میشم

  2. سلام خسته نباشید من ترم اول بودم انصراف دادم تازه وارده 18 سال شدم، من قبل از ورود ب دانشگاه معافيت تحصیلی گرفتم، الان ک انصراف دادم بازم نیاز ب گرفتن معافیت تحصیلی هس؟

   1. سلام
    انصراف قبل ازورود به سن مشمولیت در نظر گرفته نمی شود. در صورت تحصیل مجدد برای شما معافیت صادر می شود.

  3. سلام وقت بخیر
   من بهمن ماه امسال دانشجوی ترم ۲ کارشناسی ناپیوسته دانشگاه فنی و حرفه ای رشته معماری (روزانه)هستم
   اگر بخوام در کنکور سراسری رشته انسانی سال ۱۰۴۱ شرکت کنم باید تا اسفند ماه امسال انصراف بدم یا یا امکانش هست که بعد از قطعی شدن نتیجه قبولی در کنکور انصراف بدم؟؟

 140. سلام ممنون بابت سایت عالیتون یه سوال دارم من سال 95 از دانشگاه روزانه انصراف دادم بهم مدرک موقت کاردانی دادند که توش نوشته 2میلیون بدهکاری به صندوق رفاه دانشجویی و تا 2تومنو ندی مدرک اصلی نمیدیم. الان من میخوام کنکورسراسری شرکت کنم و روزانه بخونم سوالم اینه که آیا من بخاطر اون 2تومنی که تسویه نکردم انصراف قطعی محسوب نمیشم و ممکنه نتونم امسال انتخاب رشته کنم و مشکل پیش میاد برام؟؟؟؟

  1. سلام
   بابت شرکت در کنکور مانعی ندارید اما برای ثبت نام و تحویل مدارک باید از نظر مالی تسویه کنید.

  2. با سلام؛
   بنده دانشجوی ترم ۳ کارشناسی دانشگاه روزانه هستم….
   با توجه به اینکه قبل از قبولی در دانشگاه روزانه در رشته حسابداری علمی کاربردی دانشگاه آزاد بدون کنکور و سوابق فعالیت داشتم و انصراف دادم میخواستم بدونم میتونم دوباره در آزمون سراسری شرکت کنم؟
   معافیت تحصیلی تا ۱۴۰۴/۰۶ دارم…
   اگر امکانش هست پاسخ بدید ممنون میشم🙏

   1. سلام
    شما با توجه به داشتن سابقه انصراف امکان استفاده مجدد از معافیت تحصیلی بعد از انصراف دوم نخواهید داشت. البته افرادی بودند که از طریق دیوان عدالت اداری نتیجه گرفتند اما به صورت محدود بوده است.

  3. سلام من یکبار دانشگاه غیرانتفاعی انصراف دادم و به خدمت سربازی رفتم اما بعد در دانشگاه آزاد پذیرش کردم و ترخیص شدم امکانش هست که کنکور سراسری بدم و به دانشگاه دولتی بروم

 141. با سلام
  من متولد ۱۳۸۱/۰۷/۱۷ هستم. در خرداد ۱۴۰۰ دیپلم ریاضی فیزیک گرفتم و در ۱۴۰۰ کنکور ریاضی فیزیک دادم و در رشته مهندسی مواد و متالورژی روزانه دانشگاه صنعتی اصفهان پذیرفته شدم. هم اکنون در ترم اول تحصیلی هستم. من متاسفانه به رشته مواد و متالورژی علاقه و استعداد ندارم و به اجبار والدین وارد این رشته شدم و پشیمانم.
  من از تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۰۱ تا ۱۴۰۵/۰۶/۳۱ معافیت تحصیلی از خدمت سربازی دارم و در واقع وضعیت نظام وظیفه من مشمول میباشد.
  سوالم به شرح زیر است:
  من اکنون میخوام از مهندسی مواد روزانه صنعتی اصفهان انصراف بدم. و بعد در بهمن ماه ۱۴۰۰ برای رشته علوم و مهندسی صنایع غذایی که بدون آزمون و صرفا براساس سوابق تحصیلی است، در یک دانشگاه دولتی روزانه مثلا دانشگاه روزانه بوعلی سینا همدان یا دانشگاه روزانه جیرفت ثبت نام کنم و به ادامه تحصیل بپردازم.
  حالا پرسش من این است که آیا مجاز به این کار میباشم؟ منظورم این است که در صورت انصراف از دانشگاه روزانه دولتی ، بنده صرفا مجاز به ثبت نام در رشته بدون آزمون دانشگاه های آزاد،پیام نور و غیر انتفاعی میباشم؟ یعنی آیا از تحصیل در بهمن ماه ۱۴۰۰ رشته بدون آزمون دانشگاه دولتی به صورت روزانه محروم میشوم؟
  حالا در صورت محرومیت از تحصیل در بهمن ماه ۱۴۰۰ در رشته بدون آزمون دانشگاه دولتی بصورت روزانه، آیا  همچنین از تحصیل و ثبت نام در رشته بدون آزمون از بهمن ۱۴۰۰ در دانشگاهی دولتی به صورت نوبت دوم باز هم محروم میشوم ؟
  از طرفی چون وضعیت نظام وظیفه من مشمول است نگران هستم که اگر از صنعتی اصفهان روزانه انصراف دهم آن وقت نتوانم دیگر ادامه تحصیل بدهم و اجبارا وارد سربازی شوم. لطفا در این رابطه هم راهنمایی کنید.

  با تشکر

  1. سلام در صورتی که قبلا از دانشگاه انصراف نداده باشید برای ثبت نام مجدد مانعی ندارید.

   1. سلام من دانشگاه پیام نورسبط نام کردم ومعافیت تحصیلی تاچهارسال گرفتم تاسربازنشم اما هیچ انتخاب واحدی انجام ندادم ی ساله ب نظرشما معافیتم باطل شده است ممنون جواب بدید

   2. سلام وقت بخیر بنده اواخر آذرماه سال۹۹از دانشگاه سراسری دوره روزانه رشته بدون کنکور که میخوندم انصراف دادم و الان قصد بازگشت به تحصیل تو دانشگاه پیام نور یه رشته بدون کنکور دیگه رو دارم؛ این امر ممکنه؟ اگه ممکنه شرایطش چیه؟ ممنون میشم پاسخ بدید

    1. سلام
     شما مشکلی بابت پذیرش و ادامه تحصیل در دانشگاه پیام نور ندارید. فرصت ثبت نام برای ورودی بهمن اتمام رسیده اما برای ورودی مهر می توانید اقدام کنید

 142. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی ارشد ترم سوم دانشگاه غیر انتفاعی هستم و در امتحانات هر درس غیبت داشتم و در ترم یک مشروط شده ام
  در صورت انصراف از دانشگاه فعلی، حضور من در دانشگاه روزانه مانعی ایجاد خواهد کرد؟