دانشگاه

همه‌چیز درباره انصراف از دانشگاه

برخی دانشجویان بعد از ورود به دانشگاه از رشته تحصیلی خود و یا شرایط دانشگاه ناراضی هستند و قصد تغییر رشته یا نوع دانشگاه رادارند. بعضی از دانشجویان با شرایط کنار آمده و رشته موردنظر خود را در مقاطع بالاتر به‌عنوان‌مثال کاردانی به کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا حتی دکتری تغییر می‌دهند. بسیاری از افراد تصمیم به انصراف از دانشگاه گرفته اما با شرایط و چگونگی انصراف از دانشگاه و محرومیت کنکور سراسری و یا تحصیل مجدد و همچنین جریمه‌های انصراف آشنا نیستند. لذا در این مقاله با کلیه شرایط مربوط به انصراف در دانشگاه‌های مختلف اعم از روزانه، شبانه، آزاد، خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی آشنا خواهیم شد. همچنین جریمه‌های مربوط به انصراف از دانشگاه بررسی می‌شود. شما عزیزان می‌توانید در صورت داشتن هرگونه سؤال با گروه مشاور برتر در تماس باشید.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

شرایط انصراف دانشجویان روزانه

انصراف از دانشگاه برای دانشجویان روزانه از اهمیت بالاتری نسبت به سایر دانشجویان در دوره‌هایی مانند شبانه، آزاد و. برخوردار است زیرا انصراف از دوره روزانه می‌تواند منجر به محرومیت دانشجو از کنکور سراسری پیش رو شود. اگر دانشجو با توجه به عدم شناخت قوانین اقدام به انصراف از دانشگاه نماید ممکن است متحمل مشکلاتی مانند از دست دادن رشته در حال تحصیل، از بین رفتن معافیت تحصیلی برای آقایان، هزینه‌های اضافی و … گردد.

شرایط محرومیت دانشجویان روزانه

افرادی که در دوره روزانه پذیرفته شوند و دانشجوی ترم 1 یا 2 هستند یعنی در سال اول تحصیل قرار دارند، در صورت انصراف از انتخاب کد رشته محل‌های دوره روزانه سال پیش رو محروم می‌شوند؛ اما درصورتی‌که بخواهند شانس خود را برای سایر کد رشته محل‌های غیر از روزانه امتحان کنند باید حتماً تا تاریخی که توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود (که معمولاً 20 اسفندماه سال جاری هست) از تحصیل در دوره روزانه انصراف دهند. باید به این نکته توجه داشت که به‌هیچ‌عنوان دانشجوی دوره روزانه حق انتخاب در کد رشته محل‌های غیر روزانه را هم بدون انصراف تا تاریخ ذکرشده نخواهد داشت. حتی ثبت‌نام وی در کنکور سراسری ازنظر سازمان سنجش تخلف تلقی می‌شود.

دانشجویان انصرافی حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبلی خود را به‌هیچ‌عنوان ندارند.

شرایط انصراف بدون محرومیت از دوره روزانه

بر اساس قوانین موجود در سازمان سنجش افرادی که در دوره روزانه پذیرفته‌شده‌اند و به دلیل عدم رضایت از رشته قبولی خود قصد انصراف دارند، می‌توانند محرومیت دوره روزانه سال بعد را برطرف کنند. این افراد باید تا شروع بازه زمانی ثبت‌نام دانشگاه، با سازمان سنجش مکاتبه کرده و در صورت موافقت سازمان سنجش محرومیت قبولی دوره روزانه سال بعد برطرف خواهد شد.

حالت دیگری برای انصراف بدون محرومیت در دوره روزانه وجود دارد. اگر دانشجویی در حال تحصیل درترم سه به بعد باشد و تا تاریخ مشخص‌شده توسط سازمان سنجش انصراف دهد، می‌تواند بدون محرومیت در کنکور شرکت کرده و کد رشته محل‌های روزانه را انتخاب کند. دانشجویان دوره روزانه در صورت انصراف تا تاریخ اعلام‌شده توسط سازمان سنجش هیچ‌گونه منعی برای انتخاب سایر کد رشته محل‌ها غیر از روزانه را ندارند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

شرایط انصراف از دانشگاه آزاد، شبانه، خودگردان، غیرانتفاعی، پیام نور و علمی کاربردی

دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌های غیر روزانه هیچ‌گونه محرومیت و محدودیتی برای انصراف از دانشگاه در هیچ زمانی ندارند. این افراد در صورت قبولی در رشته موردعلاقه خود و زمان ثبت‌نام دانشگاه از رشته قبل انصراف داده و در رشته قبولی جدید ثبت‌نام می‌کنند. شرایط ذکرشده برای انواع دوره‌های غیر روزانه مانند شبانه، خودگردان، آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی مشترک است. البته شرایط برای آقایان ازنظر قوانین نظام‌وظیفه متفاوت است که در ادامه توضیح داده می‌شود.

قوانین نظام‌وظیفه بعد از انصراف آقایان

بر اساس قوانین سازمان نظام‌وظیفه عمومی آقایان بالای 18 سال مجاز به دو بار انصراف از دانشگاه می‌باشند اما فقط در انصراف اول خود حق ادامه تحصیل خواهند داشت. در صورت انصراف دوم تا یک سال فرصت دارند خود را به سازمان ‌نظام وظیفه عمومی معرفی کنند. این افراد در صورت معافیت سربازی مانند معافیت کفالت، معافیت پزشکی و یا گرفتن کارت پایان خدمت حق شرکت در کنکور و ادامه تحصیل خواهند داشت. دانشجویان که قصد انصراف از تحصیل‌دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که از دیپلم تا دکتری یک‌بار بیشتر مجاز به انصراف از تحصیل و بهره‌مندی از معافیت تحصیلی نیستند.

دانشجویان اخراجی تا زمان گرفتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم حق شرکت در کنکور سراسری و ادامه تحصیل در رشته‌های با آزمون و بدون آزمون را به‌هیچ‌عنوان نخواهند داشت.


حتماً بخوانید: همه‌چیز درباره معافیت تحصیلی


جریمه انصراف از دانشگاه

جریمه انصراف در دوره روزانه و غیر روزانه با توجه به نوع دانشگاه متفاوت هست. همچنین در دانشگاه‌های روزانه هزینه انصراف ممکن است با توجه به ترم جاری محاسبه شود. حتی ممکن است از جریمه‌های انصراف توسط واحد مالی دانشگاه و با توجه به شرایط دانشجو کاسته شود؛ که در ادامه همین مطلب، جریمه‌ها به‌صورت کامل بررسی خواهد شد.

جریمه انصراف دوره روزانه

در دانشگاه دولتی بسته به روزانه یا شبانه بودن دوره تحصیلی میزان پرداخت جریمه متفاوت است. در دوره روزانه اگر فرد در سال اول تحصیل از دانشگاه انصراف دهد هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند. از ترم سه به بعد در دوره روزانه با توجه به رشته تحصیلی، مقطع، محل تحصیل، ترم تحصیل و شرایط دانشجو واحد مالی دانشگاه میزان جریمه را تعیین می‌نماید.

جریمه انصراف از دانشگاه آزاد

دانشجویان دانشگاه آزاد بر اساس قوانین سازمان سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در صورت انصراف از دانشگاه بر اساس‌ترم در حال تحصیل باید مبلغی را به‌عنوان جریمه پرداخت کنند که برای مقاطع مختلف متفاوت است:

 • کاردانی: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -4)*(نصف شهریه پایه)
 • کارشناسی ناپیوسته: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -4)*(نصف شهریه پایه)
 • کارشناسی پیوسته: (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -8)*(نصف شهریه پایه)
 • دکتری حرفه‌ای (دامپزشکی): (تعداد نیمسال‌های ثبت‌نام‌شده -12)*(نصف شهریه پایه)
 • دکتری حرفه‌ای (دندان‌پزشکی، پزشکی عمومی و داروسازی): کل شهریه پایه نیمسال‌های تحصیلی باقی‌مانده تا اتمام دوره

حتما بخوانید: شرایط ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور


جریمه انصراف از دانشگاه پیام نور، غیرانتفاعی، شبانه، پردیس خودگردان

در دوره شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی دانشجو در صورت انصراف باید 1.5 برابر شهریه ثابت یک‌ترم را پرداخت کنند. در دانشگاه علمی کاربردی یک شهریه ثابت و در دوره پردیس خودگردان شهریه ثابت تمام‌ ترم‌های باقی‌مانده از دانشجو اخذ می‌شود.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در مورد انصراف از تحصیل با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫317 نظرها

 1. سلام وقتتون بخیر. ببخشید چند بار مجاز به انصراف از دانشگاه های غیر روزانه هستیم؟ و اینکه من سال ۹۷ میکروبیولوژی آزاد قبول شدم و یک ترم خوندم. بعد ادامه ندادم و انصراف هم ندادم. الان قصد شرکت در کنکور ۱۴۰۱ رو دارم. بنظر شما مشکلی پیش میاد؟ قراره سال ۱۴۰۱ از آزاد انصراف بدم. بنظر شما تو شرکت در کنکور مشکلی پیش میاد؟ ( بحث سنوات تحصیلی)

 2. با سلام، من سال 96 دانشجو دانشگاه دولتی بودم حدود 2 ترم رفتم ولی دیگه ادامه ندادم، الان میتونم دوباره شرکت کنم در آزمون ارشد یا نه

  1. سلام
   مشکلی بابت شرکت در کنکور ندارید اگر دانشجوی روزانه هستید باید در زمان اعلامی توسط سازمان سنجش از دانشگاه انصراف دهید.

 3. سلام وقت بخیر. من دانشجوی دانشگاه دولتی الزهرا، ورودی سال 96 رشته کامپیوتر بوده ام. از ترم 3 و 4 به بعد دیگه انتخاب واحد نکردم و کلا دانشگاه هم نرفتم و هیچ پیگیری نکردم. الان اگه بخوام واسه کنکور سال 1400 اقدام کنم، باید چه کارهایی انجام بدم؟ باید انصراف بدم و چقد جریمه باید بدم؟؟

  1. سلام
   در صورتی که دانشجوی دوره روزانه باشید باید در تاریخ اعلامی توسط سازمان سنجش انصراف دهید . معمولا هزینه ترم هایی که مشغول به تحصیل بودید از شما دریافت می شود.

 4. سلام من دانشجوی باستانشناسی تهران روزانه سال نود هفت بودم اواسط ترم سه رها کردم و بخاطر کرونا نتونسم کارای انصرافم رو انجام بدم و محرومیت خوردم به دلیل عدم مراجعه.میخاسمذببینم میتونم کنکور۱۴۰۱برای همون باستانشناسی دانشگاه دیگ کنکور بدم؟یا کلن ازین رشته محروم شذم؟

  1. سلام. وقتتون بخیر. چند بار مجاز به انصراف از دانشگاه های غیر روزانه هستیم؟ و اینکه من سال ۹۷ رشته ی میکروبیولوژی آزاد قبول شدم. یک ترم خوندم ولی بعدش دیگه نرفتم. میخوام کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کنم. مشکلی که پیش نمیاد؟ قراره که انصراف بدم ولی سوالم اینه تو کنکور و قبولی مشکلی که پیش نمیاد؟

 5. سلام خسته نباشین من سال 99 بر اساس سوابق تحصیلی رشته ادبیات زبان پیام نور حدود اوخر آبان و اوایل آذر99بصورت مجازی ثبت نام کردم شهریه ثابت رو واریز کردم انتخاب واحد هم کردم ولی شهریه متغیر رو واریز نکردم و تو هیچ کلاس و امتحانی هم شرکت نکردم یکبار برای شرکت تو امتحان پیامم دادن دیگه اصلا از دانشگاه چیزی نگفتن منم بکل فراموش کردم اطلاع بدم چون تصمیم گرفتم دوباره کنکور بدم بهمن ماه هم کنکور سراسری تجربی با مشخصات دانشجوی دوره غیر روزانه ثبت نام کردم و الان دارم برای کنکور 1400 میخونم میخواستم بپرسم شرکت نکردن من تو هیچ کلاس و امتحان از ترم یک که ثبت نام کردم انصراف محسوب میشه؟ یا باید درصورت قبو لی تو کنکور 1400 فرم قطعی انصراف و بگیرم و در این صورت چقدر من باید جریمه پرداخت کنم؟ شهریه متغیری که پرداخت کردم 135 هزار تومن بود و شهریه ثابتی که پرداخت نکردم حدود 800 هزار تومن

  1. سلام شما در صورت قبولی و زمان ثبت نام حضوری دانشگاه فرصت انصراف دارید. هزینه انصراف از شما دریافت می شود.

 6. سلام من دو ترم از دانشگاه پیام نور مرخصی گرفتم برای کنکور ۱۴۰۰ می خواستم بدونم چه زمانی باید انصراف بدم برای ثبت نام در دانشگاه جدید و اگه ترم جدید ثبت نام کنم و تو امتحانات و کلاس شرکت نکنم مشکلی پیش نمیاد؟

 7. با سلام
  دانشجوی رشته کاردانی ناپیوسته حسابداری آزاد هستم
  و تا بهمن ماه ۱۴۰۰ معافیت دارم
  میخوام در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم
  درحال حاضر ترم ۴ هستم و ترم های ۱ و ۲ رو مرخصی تحصیلی گرفتم.
  میخواستم بپرسم که اگر در ترم ۵(به عنوان مثال آذر ماه ۱۴۰۰)انصراف بدم میتونم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟
  آیا قانون یکسال معافیت دانشجویان انصرافی،شامل حال من میشه؟(ترم ۱ و ۲ مرخصی گرفته بودم)
  قانون یکسال معافیت دانشجویان انصرافی،به من تعلق میگیره که بخوام برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 8. سلام خسته نباشید،۲۱ سال سن دارم، من دانشگاه پیام نور صرفا بر اساس سوابق تحصیلی ثبت نام کردم و ۲ ترم اول مرخصی گرفتم تا بتونم کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم که مشکلاتی برام پیش اومد و نمیتونم امسال شرکت کنم سوال من اینه که الان من بخوام برای کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کنم باید چی کار کنم که مشکلی برام در مورد سربازی پیش نیاد.(منظورم اینه که کی از دانشگاه پیام نور انصراف بدم؟ آیا ترم سوم رو هم بردارم؟)

  1. سلام
   شما از زمان ثبت نام در دانشگاه پیام نور 5 سال فرصت دارید از معافیت تحصیلی استفاده کنید. زمانی که در دانشگاه پذیرفته شدید و در زمان ثبت نام حضوری از دانشگاه انصراف دهید.

 9. سلام 6 سال پیش داشنگاه آزاد ارشد میخوندم ولی به دلیل شرایط مالی ادامه ندادم 2 ترم خونده بودم و یک ترم هم مرخصی گرفته بودم الان مدرکمو میخوام سربازی هم رفتم بازم مشمول جریمه انصراف الان هستم یا خیر ممنون

 10. سلام خسته نباشید ببخشید من رشتم برق هست سال قبل کنکور قبول شدم روزانه الان ترم یک هستم معافیت تحصیلی هم گرفتم الان میخام انصراف بدم برم دانشگاه آزاد ی رشته دیگه ثبت نام کنم آیا امکانش هست ؟بعد اینکه چقدر وقت دارم دانشگاه آزاد ثبت نام کنم

  1. سلام برای تحصیل در دانشگاه ازاد در صورتی که گزینه با آزمون مد نظر شما باشد باید در تارخ اعلام شده توسط سازمان سنجش انصراف دهید . در صورتی که گزینه های بدون کنکور مد نظر شما باشد می توانید زمان ثتت نام حضوری از دانشگاه انصراف دهید.

 11. سلام وقت شما بخیر . من سال 93 در مقطع کارشناسی دانشگاه ازاد کرج رشته حقوق پذیرفته شدم ولی بعد از یک ترم انصراف دادم . سال 95 مقطع کارشناسی رشته روان شناسی با کنکور رشته روان شناسی پذیرفته شدم ولی برای ثبت نام مراجعه نکردم. قصد دارم مجددا رشته روان شناسی شرکت کنم از طریق کنکور برای دانشگاه ازاد پزشکی یا علوم و تحقیقات. سوال من از شما این هست با توجه به این شرایط یکبار انصراف یکبار عدم مراجعه محدودیتی برای بار سوم برای من وجود نداره . ممنون میشم راهنمایی کنید

 12. سلام اگه دانشجو برگه انصراف از دانشگاه نداشته باشه امکان گرفتن معافیت تحصیلی برای شرکت در دانشگاه غیر روزانه سال بعد از انصراف رو داره یا نه؟

  1. سلام در صورت انصراف در سنوات مجاز دانشجو تا یکسال از زمان انصراف فرصت دارد که وضعیت تحصیلی خود را مشخص کند.

 13. با سلام دانشجوی رشته کاردانی ناپیوسته حسابداری هستم
  میخوام انصراف بدم و در کنکور شرکت کنم در صورت قبولی چون از کاردانی انصراف دادم میتونم در مقطع کارشناسی ثبت نام کنم یا خیر؟(آخرین مدرک تحصیلیم پیش دانشگاهی هستش.)

 14. سلام
  وقت بخیر
  بنده سال 97 مامایی روزانه قبول شدم و بعد از 3ترم انصراف دادم و در کنکور 99 شرکت کردم و الان دانشجوی ترم یک فرهنگیان هستم میخواستم انصراف بدم و در کنکور 1401 مجددا شرکت کنم.خواستم ببینم با دوبار انصراف از دانشگاه روزانه ایا میتونم برای سه باره در دانشگاه دولتی پذیرفته بشم؟

 15. سلام من دانشجوی روزانه هستم ترم دوم ،مقطع کاردانی
  میخوام از دانشگاه انصراف بدم دانشگاه میگه که باید 1600 پرداخت کنم اما یک نفر به من گفت که اگر در سال اول تحصیل باشم یعنی ترم اول و دوم،نیاز نیست هزینه ای پرداخت شه این درسته؟؟
  اصلا راهی هست که انصراف بدم اما هزینه پرداخت نکنم؟

 16. سلام من دانشجوی ترم شش طراحی صنعتی دانشگاه دولتی روزانه هستم اما رشتمو دیگه دوس ندارم میخواهم انصراف بدم و دیگه هم مشغول به تحصیل در جای دیگری نشوم آیا باید هزینه ای به دانشگاهم پرداخت کنم؟در کل شرایط انصراف چگونه است ممنون میشوم راهنمایی کنید

 17. سلام من دانشجوی ترم 2 کارشناسی روانشناسی دانشگاه پیام نور هستم و کنکور 1400 شرکت میکنم در صورت قبولی در رشته پزشکی روزانه ، ایا میتونم بدون انصراف از رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور ، در رشته پزشکی ادامه تحصیل بدم یعنی همزمان در دو رشته ؟

  1. سلام
   در دانشگاه پیام نور امکان تحصیل همزان در دو رشته وجود دارد. در صورت موافت دانشگاه علوم پزشکی مشکلی ندارد.

  2. سلام و خسته نباشید
   من یک بار از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و در حال حاضر دانشجوی دانشگاه ملی هستم.
   میخوام بپرسم که اگر دوباره انصراف بدم میتونم در کنکور شرکت کنم؟برای رشته ی پزشکی؟!

  3. سلام خسته نباشین هر کس قبل از سربازی یک بار حق انصراف از دانشگاه و تحصیل مجدد دارد آیا انصراف از نیروی زمینی ارتش که زیر مجموعه وزارت علوم نمیباشد جزو یک بار حق انصراف میشود

 18. سلام و خسته نباشید ،
  بنده دانشجوی ترم 2 ارشد هستم و یکبار در کارشناسی انصراف دادم ، میخواستم بدونم اگر الان انصراف بدم برای دوم با توجه به اینکه دیگه نمیتونم دانشگاه ثبت نام کنم و باید سربازی برم ، چقدر مهلت دارم تا اعزام ؟ ( اون یک سال که بعد انصراف اول میدن ، برای انصراف دوم هم میدن یا نه بلافاصله بعد انصراف دوم مشمول میشم و ؟ )

  1. سلام شما بعد از انصراف در صورتی که در سنوات مجاز تحصیلی باشید یکسال فرصت دارید که وضعیت سربازی خود را مشخص کنید

  2. سلام ببخشید من کنکور ۹۹ قبول شدم دانشگاه بوعلی همدان ، الان ترم دوم هستم ولی میخوام انصراف بدم ایا میشه برا کنکور ۱۴۰۱ بخونم فرهنگیان قبول بشم؟

 19. سلام وقت بخیر
  اگر افراد در حال تحصیل در دوره های روزانه، بدون انصراف از دانشگاه خود در کنکور پذیرفته شوند، مجاز به ثبت نام در چه دوره هایی می باشند؟
  در صورتی که دانشجویان دوره روزانه بدون انصراف از دانشگاه محل تحصیل، در کنکور شرکت کرده و مورد پذیرش قرار گیرند، قبولی آن ها باطل خواهد شد.
  من اگر بخوام “فقط دانشگاه آزاد” پذیرفته بشم لازمه قبل کنکور از دانشگاه قبلیم انصراف بدم؟ یا میتونم بعد قبولی در کنکور انصراف بدم؟

  1. سلام وقت بخیر
   دانشجویان روزانه باید تا تاریخ که توسط سازمان سنجش اعلام می شود انصراف دهند.

 20. سلام .من امسال یه رشته ای در دانشگاه آزاد قبول شدم و زمان ثبت نام فقط مدارک رو در سیستم بارگذاری کردم و یه کد دانشجویی موقت گرفتم اما بعدش منصرف شدم و انتخاب واحد نکردم و شهریه هم ندادم و مدارکم رو به دانشگاه نفرستادم .
  اما از طرف دانشگاه برام پیام میاد مثلا برای امتحانات و اینها و من نگران شدم که آیا ثبت نام شدم یا نه .
  میخوام امسال کنکور بدم آیا باید انصراف بدم یا نیازی نیست و ثبت نام نشدم؟

  1. سلام
   بابت ثبت نام قطعی باید از واحد اموزش دانشگاه پیگیری کنید. برای شرکت در کنکور نیاز به انصراف از دانشگاه نیست.

  2. سلام. منم دقیقا مشکل شمارو دارم. دانشگاه تند تند داره واسه خودش منو بدهکار میکنه. الان بدون اینکه حتی یه برگه هم امضا کرده باشم ترم دوم به حساب میام و ۳۰میلیون بدهکار شدم.

  3. واسه کنکور مشکلی ندارین ولی واسه ثبتنام تو دانشگاهی که قبول شدین باید از دانشگاه قبلی انصراف داده باشین

 21. سلام خسته نباشید . من پارسال از عمرانه آزاد انصراف دادم و مجددا کنکور دادم و مکانیک دولتی میخونم و از رشته م راضی نیستم امکانش هست رشته م رو تغییر بدم ؟

  1. سلام
   اگر در دانشگاه محل تحصیل تغییر رشته دهید امکان پذیر است در غیر این صورت امکان انصراف مجدد بخاطر معافیت نظام وظیفه وجود ندارد.

 22. سلام
  من ترم 8 دانشگاه روزانه هستم و تا شهریور 1400 فارغ التحصیل میشوم خواستم بدونم در کنکور سراسری1400 میتونم شرکت کنم بدونه انصراف از تحصیل یا خیر؟

  1. سلام
   شما باید تا تاریخ 25 اسفند انصراف دهید و در صورتی که خدمت سربازی نرفته باشید و معافیت نداشته باشید نباید مدرک معادل کاردنی هم بگیرید.

 23. سلام برای انصراف از پیام نور و پذیزش تو دانشکاه دولتی باید واحدی پاس کرده باشم؟مرخصی ترم ندارمو هیچ واحدی هم نمیخام پاس کنم تا کنکور.و اینکه سال دوم تحصیلم ساا اول مرخصی بودم سال دوم هم نمیخام امتحان بدم سنوات تحصیلیم اجازه میده کنکور شرکت کنم؟دندون پزشکی ک ۶ ساله من باید تو ۴ سال تموم کنم یا سنوات دانشگاه قبل رو این حساب نمیشه؟

  1. سلام
   تا زمانی که داشنگاه پیام نور شما را اخراج نکرده باشد می توانید ادامه تحصیل دهید در دانشگاه پیام نور

 24. سلام وقت بخیر.من دانشجوی ترم 7 هوشبری روزانه هستم وتیر ماه 1400 فارغ التحصیل میشم میتونم بدون انصراف از دانشگاه کنکور 1400 برا پزشکی شرکت کنم؟

   1. سلام ببخشید بنده ترم ۱ ارشد پیام نور هستم با توجه ب این که کلاس ها انلاین برگزار میشه.میخوام انصراف بدم آیا هزینه ای داره؟بعد مراحل انصراف چجوریه؟میشه اصلا کلاس نرم تا خودشون حذفم کنن؟مرسی

 25. با سلام
  من تو کنکور امسال روزانه قبول شدم و تو سایت دانشگاه ثبت نام موقتی کردم ولی هیچکدوم از کلاس ها رو شرکت نکردم .درخواستم برای شرکت در کنکور سال آینده از طرف سازمان سنجش قبول شده.
  من میتونم برای کنکور امسال ثبت نام کنم ولی نمی‌دونم باید از دانشگاه انصراف بدم یا نه ؟ اگر اره چجوری ؟

  1. سلا م
   شما باید تا تاریخ 25 اسفند از دانشگاه انصراف بدید و امسال بری دوره روزانه مجاز به ثبت نام نیستید.

 26. سلام خسته نباشید من ورودی ۹۷ دانشگاه پیام نور هستم و تا سال ۱۴۰۲ معافیت دارم و تا حالا هیچ کلاس و امتحانی هم نرفتم میخواستم ۱۴۰۱ کنکور بدم مشکلی واسم پیش نمیاد؟

  1. سلام
   اگر دانشگاه برای شما سنوات رد کرده باشد و اخراج نشده باشید می توانید در کنکور شرکت کنید.

   1. سلام من ورودی ۹۶ روزانه – دولتی هستم
    تا تاریخ ۲۵ اسفند انصراف داده‌م اما فرمی که توی سایت گذاشته و دانشگاه. وزارت علوم باید پر و تاییدش کنن رو پر نکرده‌م
    فرم هم باید تا قبل از ۲۵ام پر می‌شده؟
    اگر حتما باید پر می‌شده ، الان چی میشه؟
    این که تخلف حساب میشه… یعنی چه اتفاقی می‌افته؟

  2. سلام من امسال دانشگاه قبول شدم و انصراف دادم. از طرفی به سازمان سنجش درخواست لغو محرومیت دادم و موافقت شد. الان دیگه مشکلی با قبول شدن دانشگاه های روزانه ندارم؟ بعدش اینکه هنوز از دانشگاه برام پیام میاد و من میتونم وارد سامانه بشم این طبیعیه؟

  3. سلام وقت بخیر من دانشجوی ترم دو رشته ای هستم که دوسش ندارم اگر من الان تغییررشته بدم داخل دانشگاه خودم ورشته دیگری رابخونم سال بعد می توانم کنکوردهم؟

 27. با سلام من امسال در دوره روزانه کارشناسی ارشدورودی بهمن پذیرفته شدم و تو سایت دانشگاه ثبت نام کردم و معافیت تحصیلی برام صادر شد ولی مدارکمو هنوز پست نکردم دانشگاه آیا میتونم انصراف بدم برم سربازی؟

  1. سلام
   شما هر زمن اراده کنید می توانید از داشنگاه انصراف بدید و به خدمت اعزام شوید.

 28. باسلام و عرض ادب
  در کنکور ارشد99 ،بنده در نوبت روزانه و همسرم نیز در نوبت شبانه قبول شدیم اما هیچ اقدامی نکرده و در دانشگاه ثبت نام نکردیم،آیا برای ترم بهمن می توانیم در دانشگاه محل قبولی ثبت نام کنیم؟

 29. سلام من دانشگاه پیام نور ترم 5 مهندسی برق به دلایلی میخوام برم سربازی آیا بعد از سربازی میتونم ادامه تحصیل تو همین دانشگاه همین رشته و همین تعداد واحد که پاس کردم ادامه بدم

  1. با سلام
   اگر مجدد در همان دانشگاه قبول شوید یا اگر بدون کنکور پذیرش داشته باشد می توانید ادامه تحصیل داده و تطبیق واحد بزنید.

 30. سلام من پارسال توی رشته زبان صرفا با سوابق تحصیلی پیام نور ثبت نام کردم. یک ترم خوندم و دو ترم بعدی رو اصلا مراجعه نکردم. امسال دوباره توی صرفا با سوابق تحصیلی شرکت کردم و میخوام از رشته قبلی انصراف و رشته مدیریت توی همین واحد پیام نور فعلی بخونم. امسال رشته مدیریت رو توی صرفا با سوابق قبول شدم. الآن بهتره که از رشته زبان انصراف بدم و رشته جدید رو ثبت نام کنم یا تغییر رشته بدم به مدیریت؟ میخوام ترم های قبلی جزو سنوات مجاز تحصیلم حساب نشه. ضمنا من کارت معافیت دارم و از معافیت تحصیلی استفاده نکردم

  1. با سلام
   رشته تجصیلی انتخابی بر اساس معیارهای فردی صورت می گیرد. اما به صورت کلی رشته های مدیریت برای بازار کار و گزینه های استخدامی در ارگان های دولتی و خصوصی گزینه مناسب تری است.

  2. سلام من دانشجوی مقطع کارشناسی دانشگاه دولتی هستم،میتونم تا مقطع کاردانی بخونم بعد مدرکو بگیرم و برای ادامه دادن درسم هرموقع که خواستم کنکور بدمو برگردم؟و اگه اینکارو انجام بدم هزینه ی انصراف از من نمیگیرن؟

  3. سلام ببخشید من دانشجوی ترن دو هسنم ترم اولو فقط پاس کردم ترم دومو و دیگ نمی خوام بخونمو میخوان انصراف بدم باید هزینه پرداخت کنم؟؟

 31. سلام
  من دارم روانشناسی میخونم بدون کنکور ثبت نام کرده بودم
  کارشناسی پیوسته
  میخواستم انصراف بدم دوباره یه دانشگاه دیگه ثبت نام کنم دیدم مهلتش برای کارشناسی پیوسته تموم شده تو سایت آزمون
  میخواستم ببینم دیگه تمدید نمیکنن؟
  چون دانشگاه میگف هروقت بخوای میشه بزار امتحانات تموم شه بعد

  1. سلام
   معمولا به صورت تکمیل ظرفیت زمان ثبت نام دانشگاه احتمال ثبت نام مجدد بدون کنکور وجود دارد.

   1. سلام
    ی سال پیام نور خوندم انصراف دادم…دوباره کنکور دادم و پرستاری قبول شدم..الان ترم ۵ پرستاریم و میخوام انصراف بدم..میشه امسال یا سال بعد کنکور بدم؟؟

    1. سلام
     اگر مشکل سربازی نداشته باشید می توانید. اگر معافیت تحصیلی برای خدمت استفاده می کنید امکان صدور معافیت وجود ندارد.

 32. سلام
  من سال ۹۸ که کنکور دادم مهندسی بهداشت ظرفیت مازاد و میکروبیولوژی آزاد قبول شدم ولی به هیچ کدوم این رشته ها مایل نبودم و برای ثبت نام آنها در دانشگاه اقدامی نکردم
  سال ۹۹ هم کنکور دادم و شیمی شبانه و ازاد پرستاری قبول شدم و شیمی شبانه رو ثبت نام کردم
  سوالم اینکه من میتونم امسال (ینی در کنکور ۱۴۰۰)شرکت کنم و بعد از قبول نهایی از شیمی انصراق بدم و رشته ی دندان پزشکی رو انتخاب کنم؟

  1. سلام
   اگر در دانشگاه های که قبول شدید ثبت نام نکرده باشید و برای شما معافیت تحصیلی صادر نشده باشد مشکلی بابت انصراف و شرکت مجدد در کنکور ندارید.

   1. ببینید.
    من 98 روزانه کاشان قبول شدم
    ولی نرفتم برای ثبت نام اصلی و حضوری و…

    برا همین از روزانه و فرهنگیان 99محرومم ولی میتونم 1400کنکور بدم

    ولی یه جایی خوندم پسر ها فقط از حق 1بار انصراف برخوردارن و بار دوم اگه معافیت نگیرن باید برن سربازی

    الان من مشکل دارم ذهنمم آشفتس

    انصراف روزانه مگه نباید برگه شماره 2 رو پرکرد؟و تا 25اسفند سال قبل کنکور به دانشگاه تحویل داد؟

    حالا با توجه به اینکه من اصلا دانشگاه ثبت نام حضوری نکردم و مدارکی ارسال نکردم ولی فقط پذیرش روزانه شدم
    این کارم انصراف حساب میشه یا نه؟
    میخام 1400برم برایذفرهنگیان الانم برای اینکه نرم سربازی دارم پیام نور میخونم لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم؟
    خیلی سردرگمم آخه یه جا میگه میشه رفت یه جا میگه از حق یک بار انصراف استفاده بشه دیگه بعدش باید برید سربازی!

    1. شما اگر ثبت نام نکرده باشید مشکلی ندارید. برای اطمینان از طریق اموزش داشنگاه پیگیری کنید.

     1. سلام من دانشجوی ترم ۲کارشناسی ارشد هستم میخوام برا کنکور ثبت نام کنم ،متاسفانه زمان ثبت نام نتونستم ثبت نام کنم به سازمان درخواست ثبت نام دادم موافقت کرد که ثبت نام با تاخیر تاریخ ۲۳/۱انجام بشه،الان من باید برا انصراف چیکار کنم چون بیشتر قصدم دانشگاه آزاده،دولتی هم میخوام قبول بشم،لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

   2. سلام وقت بخیر من دانشجو ترم ۶ فقه و حقوق اسلامی(شافعی) دانشگاه تهران هستم بخوام انصراف بدم کی باید اقدام کنم و اینکه جریمه خیلی زیاده؟

    1. سلام
     محدودیتی بابت انصراف از دانشگاه ندارید. معمولا هزینه ترم هایی که مشغول به تحصیل بودید از شما دریافت می شود.

  2. سلام من دانسجوی کارشناسی ترم ۵ ورودی ۹۷هستم رشته زبان و ادبیات فارسی
   میخوام این ترم رو حذف کنم و ار دانشگاه انصراف بدهم
   الان منوراهنمایی کنید که این کار ممکن هست یاخیر پمنونم

   1. سلام
    اگر دانشجوی دوره روزانه هستید قبل از تاریخ اعلامی سازمان سنجش انصراف دهید تا برای شرکت در کنکور سراسری یا بدون ازمون سال بعد مشکلی نداشته باشد. همچنین در صورت انصراف بسته به دانشگاه محل تحصیل باید هزینه انصراف را نیز پرداخت کنید.

    1. سلام خسته نباشین
     من سال ۲۳بهمن سال۹۶ ترم ۳ انصراف قطعیمو ثبت کردم،مهندسی دانشگاه روزانه بودم ،اگ واسه کنکور۱۴۰۰ بخام شرکت کنم منعی وجود داره؟؟میتونم بدون هیچ هزینه ای دوباره دانشگاه روزانه قبولشم؟ممنون میشم جواب بدین

 33. سلام ببخشید من از سال 96دانشجوی پیام نور رشته ی نا پیوسته ی کارشناسی مدیریت بازرگانی بودم دو ترم مرخصی گرفتم و در کل زیر ده واحد پاس کردم آخرین مدرکم الان پیش دانشگاهیه امسال کنکور کاردانی فوریت های پزشکی قبول شدم و از پیام نور انصراف دادم و ثبت نام کردم من یک پسرم از نظر نظام وظیفه مشکلی ندارم

  1. سلام
   در صورتی که مدرک معادل نگرفته باشید و اولین انصراف شما باشد مشکلی بابت ثبت نام ندارید.

 34. سلام. من ارشد در دانشگاه غیر انتفاعی قبول شدم. ثبت نام اولیه کردم ولی مدرک مقطع قبلی را ندادم هنوز. شهریه هم پرداخت نکردم. فقط کلاسا را شرکت کردم تاکنون . آیا برای انصراف کاری باید انجام بدم؟

 35. سلام من سال 99 کنکور دادم و قبول نشدم اما در بدون ازمون پیام نور قبول شدم اما ثبت نام نکردم هیج کاری انجام ندادم میخواستم بدونم من انصرافم ثبت شده یا باید برم دانشگاهی که قبول شدم کاری بکنم ؟ و مشکلی ندارم برای ثبت نام کنکور 1400 ؟

 36. سلام یع سوال من دانشگله ازاد ترم 1ام و تا 1404سنوات تحصیلی دارم که لیسانسه اگر من ترم4انصراف بدم و کنکور پزشکی بیارم چون اون 7ساله از سنوات من میگذره یعنی من نمی تونم پزشکی رو بخونم فقط 3سال میشه پزشکی خوند بعد باید برم سربازی یعنی اگه من روزانه پزشکی بیارم میتونم انسراف بدم از ازاد و اونو برم و سنوات مشکلی نداره درسته؟

  1. سلام
   در صورت انصراف در سنوات مجاز و تحصیل مجدد کل سنوات دوره بعد به شما تعلق می گیرد.

 37. سلام چندتا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید من قبلا یکبار از پیام نور انصراف دادم بعدش معافیت داعم کفالت گرفتم بعد الان بنا به دلایلی می خوام نیمسال دوم با سوابق پیام نور بزنم من می تونم همزمان با ثبت نام نیمسال دوم پیام نور کنکور هم شرکت کنم یا هر دو نمیشه بعد اگه کنکور قبول شدم می تونم دوباره از دانشگاه پیام نور انصراف بدم مدارکمو میدن بعد از یک ترم و رشته جدید ثبت نام کنم و چون جواب ها متفاوت هست درباره تعداد انصراف میشه منبع این مطلبی هم که درباره تعداد انصراف نوشتین ذکر کنین و بعد آیا مشکل دیگری هم هست مثلا دانشگاه جدید با تعداد انصراف قبلی کارداره یا نه

  1. سلام
   اگر شما با توجه به اینکه از نظر نظام وظیفه مشکلی ندارید. بابت تعداد انصراف به مشکلی برخورد نمی کنید. فقط باید با دانشگاه از نظر جریمه مالی تسویه کنید.

   1. سلام من از پیام نور سال پیش انصراف دادم و امسال ازاد قبول شدم الان ترم اول رو تموم کردیم ایا میشه دوباره انصراف داد از دانشگاه ازاد و کنکور بدم اگه قبول شدم روزانه برم درس بخونم؟

    1. سلام
     اگر معافیت تحصیلی استفاده می کنید برای بار سوم نمی توانید ثبت نام کنید. در صورتی که معافیت دائم یا کارت پایان خدمت داشته باشیدمشکلی بابت انصراف و ثبت نام مجدد نخواهید داشت.

 38. سلام. بنده 1 روز از انتخاب رشته در نیم سال اول دانشگاه آزاد مقطع دکتری میگذره و مقداری از شهریه پرداخت کردم ولی کلاسها شروع نشده. آیا باید هزینه انصراف بدم. هزینه انصراف چند است. با تشکر

  1. سلام اگه بشه جواب بدین خیلی ضروریه. من ترم دوم رادیولوژی روزانه ام . اگر نمرات ترم دومم اخر اسفند همین سال ثبت بشه ایا کنکور ۱۴۰۱ رو میتونم بدون محرومیت شرکت کنم؟ یا حتمااا باید ترم ۳ رو هم شروع کنم بعد انصراف بدم

   1. سلام
    برای شرکت در کنکور باید تا تاریخ اعلامی سازمان سنجش که معمولا حدود 20 اسفند ماه سال تحصیلی است از دانشگاه انصراف دهید.

 39. سلام
  من دانشگاه ازاد ثبت نام کردم کد دانشجویی دایم هم گرفتم ولی شهریه پرداخت نکردم … و انتخاب واحد نشده …بعدش رفتم از دانشگاه مدارکمو پس گرفتم …ولی هنوز سیستم اموزشیار رو برام باز می کنه …
  مشکلی بعدا واسم پیش نمیادبعدا اگه دولتی ثبت نام کنم؟

 40. سلام .
  یه سوال.. الان من دانشگاه فرهنگیان قبول شدم .خواستم ببینم اگه برم و برای دانشگاه افسری امام علی علیه السلام اسم نویسی کنم ایا دانشگاه های افسری روزانه حساب میشن و من نمیتونم تو اونها ثبت نام انجام بدم یا نه میتونم تو اونام ثبت نام انجام بدم ؟؟؟؟؟؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  1. سلام
   دانشگاه افسری امام علی روند ثبت نامی جدا از سازمان سنجش و رشته های کنکوری دارد. اما با توجه به اینکه دانشگاه افسری و دانشگاه فرهنگیان شبانه روزی هستند برای ادامه تحصیل به مشکل برخورد می کنید و باید بعد از قبولی از دانشگاه انصراف بدید

   1. سلام ببخشید من ترم ۵ کاردانی ناپیوسته حسابداری در دانشگاه ازاد هستم . قبل از اینکه فارغ التحصیل بشم و سنوات ارفاقی بگیرم انصراف دادم. میخوام برای کنکور امسال فرهنگیان شرکت کنم . میتونم ؟ . نظام وظیفه گفتن اگه از کاردانی انصراف بدی فقط برای کاردانی میتونی شرکت کنی

  2. سلام ببخشید من ورودی 99 هستم و دانشگاه روزانه قبول و ثبت نام کردم،اما قصد شرکت در کنکور پیش رو را هم دارم،از طریق مکاتبه با سنجش لغو محرومیت کردم،میخواستم بدونم برای انصراف تا چه زمانی فرصت دارم؟

    1. سلام خسته نباشیدمن ورودی۹۸فیزیک روزانه باهنرکرمان هستم.ترم اول خوندم ترم دوم مرخصی گرفتم ترم سوم رواصلاانتخاب واحدنکردم میخواستم ببینم این انصراف محسوب میشه؟ومیتونم کنکوراگه روزانه قبول شدم ثبت نام کنم یاباطل میشه

     1. سلام
      معمولا دانشگاه دراین موارد اخراج می کند. اگر وضعیت شما دانشجو باشد باید حتما تا تاریخ 25 اسفند انصراف دهید.

 41. سلام خسته نباشید
  من برای دانشگاه غیرانتفاعی ثبت نام غیر حضوری اول و انجام دادم و شهریه ثابتو پرداخت کردم ولی مدارکی به دانشکاه ندادم یعنی ثبت نام حضوریمو هنوز انجام ندادم و اینکه پشیمون شدم نمیخام برم و میخونم برای سال دیگه کنکور و دانشگاه دولتی حالا ایا باید برای انصراف اقدام کنم یانه ؟

  1. سلام به دانشگاه اطلاع بدید که قصد ثبت نام و ادامه تحصیل ندارید . بابت کنکور مجدد مشکلی نخواهید داشت.

 42. سلام اگه نیمسال دوم ورودی بهمن با سوابق تحصیلی پیام نور انتخاب رشته کنیم باز هم میتونیم کنکور بدیم مثل کسانی که ورودی مهر هستند

  1. سلام
   اگر بابت خدمت سربازی مد نظرتون هست اگر انصراف داده باشید با مشکل مواجه می شوید

 43. سلام من دانشگاه ازاد ثبت نام کردم ومدارکمو فرستادم وشماره دانشجویی دایم گرفتم ولی اتتخاب واحد انجام نشده شهریه پرداخت نکردم اما الان پشیمونم …
  ایا واسه انصراف باید هزینه پرداخت کنم؟راهی هست که هزینه پرداخت نکرد ؟چون واقعا توانایی پرداختشو ندارم

 44. سلام وقت بخیر .بنده یکبار دانشگاه پیام نور ثبت نام کرده وانصراف دادم و از معافیت یکساله پس ازانصراف استفاده کردم
  امسال سراسری روزانه قبول شدم و ثبت نام کردم اگر انصراف بدم، میدونم که نمیتونم از معافیت بعد از انصراف استفاده کنم اما آیا بعد از انصراف دوم یکسال فرصت دارم تا خودم رو به نظام وظیفه معرفی کنم یا نه؟

  1. سلام
   بعد از انصراف دوم اجازه ادامه تحصیل نخواهید داشت اما امکان استفاده از بازه زمانی یکساله را دارید

  2. سلام
   در صورت انصراف تا زمان دریافت کارت پایان خدمت اجازه ادامه تجصیل ندارید. اما از زمان یکساله می توانید استفاده کنید

   1. سلام
    معافیت من تا اخر شهریور سال جاری هست
    الان ترم ۱۰ هستم (ورودی۹۵-دانشگاه ازاد) و قصد انصراف دارم طی روز های اتی
    تا کنون انصراف ندادم
    ۴بار متناوب مشروطی دارم
    در فرایند انصراف و ثبت نام در دانشگاه جدید مشکلی ایجاد نمیشه بابت مشروطی؟ همه چیز اوکیه؟
    هیچ کمیسیون و تعهد گرفتن و … از سمت دانشگاه تشکیل نشده تا کنون

    1. سلام در صورتی که به شما مدرک معادل ندهند و اخراج نشوید و انصراف دهید مشکلی بابت تحصیل مجدد نخواهید داشت.

  3. سلام وقت بخیر .
   من سال ۹۹ حقوق دانشگاه پیام نور قبول شدم ینی الان ترم دوم هستم و میخوام سال ۱۴۰۱ کنکور ریاضی بدم و دانشگاه فرهنگیان قبول بشم . آیا میتونم بدون انصراف از پیام نور ، اگه فرهنگیان هم قبول بشم ، هر دو رو باهم بخونم ؟ ینی هم حقوق و هم دبیری توی دانشگاه فرهنگیان؟

   1. سلام در دانشگاه پیام نور امکان تحصیل همزمان وجود دارد البته باید موافقت دانشگاه فرهنگیان را جلب کنید.

 45. سلام من اگر از رشته مهندسی شیمی پیام نور انصراف بدم میتونم سال بعد که کنکور دادم اگر بخوام همون رشته در همان دانشگاه تحصیل کنم؟ یا چون انصراف دادم دیگه نمیتونم همان رشته را انتخاب کنم؟

 46. سلام خسته نباشید من امسال رشته مهندسی شیمی با سوابق تحصیلی پیام نور قبول شدم وثبت نام کردم اما گفتن که ثبت نام موقت هستش و پیام تایید بیاد و بعد شهریه پرداخت کنم و این که اسکن مدارک انجام نشده و یه تاریخی گفتن که تا اون زمان باید انجام داد اگر من قبل از پیام تایید منصرف بشم این انصراف از تحصیل حساب میشه؟و این که چون همه چیز غیر حضوری چه جوری باید این کارو انجام بدم

 47. سلام
  من ترم اول ۹۹ در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و انتخاب واحد انجام شده و اینکه کلاسهای این ترم هم تازه شروع شده و یه جلسه سپری شده ، حالا اگه بخوام انصراف بدم با توجه به اینکه ترم اولم و تازه کلاسها شروع شده باید هزینه ی انصراف پرداخت کنم؟
  خیلی ممنون و سپاس

 48. سلام من ترم سوم انتخاب واحد کردم ولی بعد انصراف دادم و اموزش درس های ترم سوم رو برام حذف کرد مجددا کنکور دادم روزانه همون دانشگاه ولی رشته دیگری قبول شدم برای دریافت مدارک هزینه ای باید بپردازم یا نه؟؟؟

 49. ارشد دانشگاه ازاد قبول شدم و ثبت نام کردم ولی باتوجه به محیط و شرایط پیش اومده میخوام با سوابق تحصیلی دانشگاه ک قبلا بودم ثبت نام کنم هنوز شهریه رو نریختم و نیمسال اول هم هست . حال میتونم بدون پرداخت جریمه با سوابق تحصیلی دانشگاه ثبت نام کنم

 50. سلام من سال اولم بود که کنکور دادم و انتخاب رشته کردم و دانشگاه پیام نور قبول شدم ولی میخوام دوباره کنکور بدم
  اگه پیام نور ثبت نام نکنم محروم میشم از کنکور1400؟؟

  1. سلام.وقت بخیر
   لطفا بنده را راهنمایی کنید.
   من دانشجوی ترم اول ارشد غیرانتفاعی هستم.انصراف دادم وکارت دانشجویی رو هم به دانشگاه تحویل دادم ولی با امور مالی تصفیه نکردم چون هم هزینه ثابت ومتغیر این ترم رو خواستند و هم یک هزینه ی ثابت و ۸ واحد درسی دیگه رو بعنوان هزینه ی انصراف خواستند و من یکماه بیشتر از کلاسها استفاده نکردم و این هزینه خیلی زیاد شد و توانایی پرداخت نداشتم.باتوجه به اینکه مدرک کارشناسی رو به دانشگاه تحویل ندادم برای قبولی در کنکور سال بعد به مشکل نمیخورم.خیلی ممنون میشم جواب بنده رو بدهید.

   1. با سلام
    در زمان ثبت مجدد در دانشگاه بعد از قبولی باید با دانشگاه قبلی تسویه کنید.

 51. سلام و وقت بخیر
  من چند سال پیش دانشجوی غیرانتفاعی بودم انصراف دادم و بعد رفتم سربازی و کارت پایان خدمت دارم. پارسال کنکور شرکت کردم و الان دانشجوی ترم 3 شبانه هستم و امسال در همین رشته ای که دارم میخونم روزانه اش رو همون دانشگاه قبول شدم اول باید چیکار کنم اول ثبت نام روزانه را انجام بدم و بعد انصراف از رشته قبلی؟ آیا میتونم انصراف بزنم با توجه به اینکه قبلا انصراف زدم؟ آیا جریمه شهریه هم باید بدهم؟ لطفا راهنماییم کنید؟
  تشکر

  1. سلام
   با توجه به اینکه در همان دانشگاه قبول شدید و دوره شبانه بودید نیازی به پرداخت جریمه نیست

 52. سلام من می خوام پشت کنکور بمونم هنوز به دانشگاه پیام نور ثبت نام نکردم الانم که مهلت ثبت نام ورودی مهر تموم شده ایا اگر در بهمن ماه ثبت نام کنم یعنی ورودی بهمن باشم اگر در کنکور 1400 رتبه مورد نظر را به دست بیاورم مشکلی که ایجاد نمی کند یعنی با اونایی که ورودی مهر هستند و می خوان پشت کنکور بمونن با من که ورودی بهمن هستم تفاوتی نداره ؟

 53. سلام دانشجو ترم 5 کارشناسی مهندسی معماری هستم
  چند واحد باید گذرانده باشم تا بتوانم در صورت انصراف مدرک کاردانی دریافت کنم

 54. سلام من دانشجوی دانشگاه آزادهستم اگر بعد پرداخت شهریه ثابت وبدون تحصیل از دانشگاه انصراف بدهم وبه خدمت بروم امکان پس دادن شهریه است

 55. سلام من در دانشگاه علمی کاربردی قبول شدم اگر ثبت نام نکنم انصراف محسوب می شود ؟ ایا باید جریمه پرداخت کنم ؟

 56. ((تعداد انصراف و ثبت نام در صورتی ک مسائل نظام وظیفه مطرح نباشد، مشکلی پیش نخواهد اورد))

 57. ((تعداد انصراف و ثبت نام در صورتی ک مسائل نظام وظیفه مطرح نباشد، مشکلی پیش نخواهد اورد))
  ایا این مطلب درسته؟!

 58. سلام خسته نباشین
  میخواستم بپرسم اگر پردیس قبول شده باشم و کلا نخوام ثبت نام کنم، چه شرایطی داره؟ باید به دانشگاه اعلام کنم؟

 59. با سلام و خسته نباشید…من دانشجوی انصرافی دوره روزانه هستم،از دانشگاهم به موقع انصراف دادم اما اکنون در آستانه نتایج نهایی انتخاب رشته متوجه شدم اصل فرم انصرافی که بنده از دانشگاه گرفتم،مفقود شده!!!لطفا راهنماییم کنین باید چیکار کنم.چون برا ثبت نام مجدد من به اصل اون فرم نیاز دارم……..با تشکر

 60. سلام وقتتون بخیر. اگر فردی در مقطع «کارشناسی ارشد نا پیوسته» از رشته «بازاریابی بین الملل» در دانشگاه «غیر انتفاعی» پذیرفته شود:
  1. اگر ثبت نام کند و سپس انصراف دهد، می‌تواند در کنکور «ارشد پیش رو» مجددا شرکت کند و شانسش را برای تحصیل در همان رشته «بازاریابی بین الملل» در دوره «روزانه» امتحان کند؟
  2.اگر ثبت نام نکند، ، می‌تواند در کنکور «ارشد پیش رو» مجددا شرکت کند و شانسش را برای تحصیل در همان رشته «بازاریابی بین الملل» در دوره «روزانه» امتحان کند؟
  با تشکر از سایت خوبتون

  1. سلام
   اگر قبلا سابقه انصراف نداشته باشید می توانید با انصراف نیز ادامه تحصیل دهید .
   اگر قبلا انصراف از تجصیل داشته باشید نباید برای ثبت نام اقدام کنید.

 61. سلام وقت تون بخیر من سال ۹۸ رشته تاریخ دانشگاه اراک قبول شدم.ترم ۱ که تموم شد انصراف دادم و الان دانشگاه آزاد میرم.یک میلیون جریمه انصراف دادم.الان امکانش هست که بدون کنکور مجدد به دانشگاهی که ازش انصراف دادم برگردم؟واون جریمه انصراف اشتباهی از من که انصرافی ترم ۱ روزانه بودم نگرفتن؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام
   اگر انصراف شما از دانشگاه دولتی باشد شانس خیلی کمی برای بازگشت و تحصیل مجدد دارید

 62. سلام‌ وقتتون بخیر،من دانشجوی ارشد‌پیام‌ نور ورودی بهمن ۹۷ هستم،و تا برج ۱۱ ۱۴۰۰ هم معافیت تحصیلی دارم،میخواستم بدونم که میتونم انصراف بدم تا در کنکور ارشد ۱۴۰۰ شرکت کنم؟ و چه زمانی میتونم انصراف بدم که به قولی به از زمان انصرافم تا زمان ثبت نام در دانشگاه جدید میتونم انصراف بدم؟

  1. سلام
   اگر تا به حال از دانشگاه انصراف ندادید نیازی به انصراف از دانشگاه ندارید. زمان قبولی در داشگاه و ثبت حضوری باید انصراف دهید.

 63. باسلام و خسته نباشید، من دانشجوی ترم۹ دانشگاه دولتی هستم و قصد دارم که انصراف بدم و بلافاصله سال آینده ازمون سراسری شرکت کنم و دوباره مقطع کارشناسی روزانه قبول بشم ،درصورت انصراف آیا باید بابت ۸ترمی که گذراندم جریمه پرداخت کنم؟ باتشکر

 64. سلام وقتتون بخیر،من ورودی بهمن ۹۷ ارشد فراگیر پیام نور هستم،خواستم بدونم که میتونم از دانشگاه انصراف بدم و از دوباره کنکور 1400 بدم؟ و مجاز به ثبت نام در چه مقاطعی هستم

  1. سلام
   اگر سوال شما بابت نظام وظیفه هست در صورتی که قبلا از دانشگاه انصراف نداده باشید نیازی به انصراف از دانشگهاه ندارید.زمان ثبت نام در رشته جدید باید انصراف دهید . شما مجاز به شرکت در مقطع کارشناسی ارشد می باشید.

 65. سلام وقت بخیر
  من بهمن 98 دانشگاه علمی کاربردی ثبت نام کردم و به دلایلی انصراف دادم ، برای ترم جدید امسال مجدد علمی کاربردی ثبت نام کردم ، حالا دانشگاه آزاد قبول شدم و میخام برم آیا امکان انصراف مجدد از دانشگاه علمی کاربردی دارم؟؟

  1. سلام
   اگر در دانشگاه علمی کاربردی که مجدد ثبت نام کرید معافیت تحصیلی صادر شده باشد امکان انصراف مجدد ندارید. پیشنهاد می کنم حتما برای پاسخ دقیق تر به نظام وظیفه عمومی مراجعه کنید.

 66. سلام
  من سال 98 دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم برای این که از معافیت تحصیلی استفاده کنم و دوباره کنکور بدم. امسال تو کنکور شرکت کردم و انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه ازاد رو هم انجام دادم. مشکل اینجاست که ثبت نام بدون کنکور دانشگاه ازاد شروع شده ولی نتیجه نهایی کنکور سراسری هنوز اعلام نشده. میخواستم بدونم اگه دانشگاه ازاد ثبت نام کنم و بعد از اعلام نتایج دانشگاه روزانه قبول بشم چه اتفاقی برای معافیت تحصیلی میفته؟ یعنی اگه دانشگاه ازاد معافیت تحصیلی صادر کنه میتونم از همون برای دانشگاه روزانه هم استفاده کنم یا باید منتظر بمونم و از روزانه معافیت بگیرم؟ ممنون میشم جواب بدید.

  1. سلام
   با توجه به اختلاف زمانی با مراجعه به حوزه نظام وظیفه می توانید برای رشته قبولی ثبت نام انجام دهید.

 67. سلام خسته نباشید
  من کارشناسی شیمی دارم و امسال انتخاب رشته با سوابق تحصیلی را انجام دادم و کارشناسی یکی از رشته های مدیریت در دانشگاه غیرانتفاعی قبول شدم ولی تصمیم به ثبت نام ندارم .آیا میتونم برای ارشد سال ۱۴۰۰ انتخاب رشته روزانه کنم ؟

 68. سلام می توان در طول ترم انصراف داد یا حتما باید ترم رو تموم کرد بعد پیام نور هستم

 69. سلام. من دانشجوی کارشناسی پیوسته دوره شبانه هستم. 73 واحد درسی پاس کردم بدون مشروطی و درخاست مدرک کاردانی دادم تا در دانشگاه ازاد ادامه تحصیل بدم کارشناسیمو. ولی موافقت نشد با دریافت کاردانیم. من اگر الان انصراف بدم از دانشگاه خودم ، میتونم یه گواهی بگیرم از دروس پاس کردم و در دانشگاه ازاد ادامه بدم با معادل سازی؟

 70. سلام وقت بخیر بنده الان ترم 5 دانشگاه روزانه هستم و تنها پایان نامه ام مونده است حالا اگر انصراف بدم چقدر باید جریمه پرداخت کنم؟ آیا راهی وجود دارد جریمه نشوم ؟

   1. سلام وقت بخیر بنده دانشجوی روزانه ترم ۵هستم و میهمان شدم ۳ترمه در دانشگاه محل سکونتu
    میخواهم انصراف دهم و برای سال ۱۴۰۰فرهنگیان شرکت کنم آیا باید هزینه ای پرداخت کنم؟هم ب دانشگاه‌ مقصد و هم به مبدأ یا سابق

 71. سلام ایا منظور نظام وظیفه از یکبار انصراف در دوره روزانه است یا کل دوره ها یعنی اگر من از یک دوره پیام نور و یک دوره روزانه انصراف بدم مشکل سربازی برای شروع تحصیل دررشته جدید ندارم و سوال دیگم اینه که اگ روزانه قبول بشم برای۹۹ و قبل از ثبت نام بتونم سنجش رو راضی به رفع محرومیت روزانه سال۱۴۰۰کنم ایا این انصراف محسوب میشه از دید نظام وظیفه

  1. با سلام
   برای نظام وظیفه انصراف از تحصیل مطرح هست و دوره اهمیتی ندارد.
   در صورتی که در دانشگاه ثبت نام نکنید انصراف محسوب نمی شود.

  2. سلام ببخشید من اگه ترم یک انصراف بدم میتونم تو کنکور دو سال بعد شرکت بکنم؟ مثلا ۹۹ برم دانشگاه یه ترم بخونم انصراف بدم بعد کنکور ۱۴۰۱ رو شرکت بکنم؟ راستی فرهنگیان میخوام برم قانون فرقی داره؟

   1. سلام
    اگر دانشجوی دوره روزانه باشید باید دو سال بعد از قبولی برای دانشگاه روزانه اقدام کنید.

 72. سلام میخواستم بدونم درصورت قبول شدنم در پرستاری روزانه وعدم ثبت نام دردانشگاه ایااین انصراف محسوب میشود باتوجه به انصرافم ازپیام نوردر تابستان و حق انصراف ازتحصیل فقط یکبار برای صدور معافیت تحصیلی برای سربازی مشکل پیش نمیاد سوال دیگم درباره درخواست رفع محرومیت روزانه سال۱۴۰۰از سایت سنجش هست ایا درصورت صدورمجوز میتونم درروزانه۱۴۰۰شرکت کنم باتشکر

  1. با سلام
   در صورت عدم ثبت نام انصراف محسوب نمی شود.
   اگر سازمان سنجش با رقع محرومیت موافقت کند مشکلی بابت شرکت در آزمون 1400 ندارید.

 73. سلام من چن سال قبل برا دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم فقط برای گرفتن معافیت تحصیلی تا بتونم دوباره کنکور بدم بعد برای دانشگاه روزانه قبول شدم واز دانشگاه پیام نور انصراف دادم الان میخ ام از دانشگاه روزانه انصراف بدم و دوباره کنکور بدم ایا میتونم کنکور ۱۴۰۰ دوباره برم دانشگاه گفتن اگه انصراف بدی باید بری سربازی چطوره قصیه؟

  1. سلام
   در صورت انصراف از دانشگاه روزانه برای بار دوم و تحصیل مجدد در دانشگاه باید معافیت دائم یا کارت پایان خدمت ارائه دهید

 74. با سلام.من دانشجوی رشته مهندسی برق دانشگاه شیراز روزانه هستم.که تعداد قابل توجهی از واحدهارو پاس کردم.میخوام بدونم اگه از رشته فعلیم انصراف بدم آیا در سالهای بعد دوباره در همبن مقطع و همین رشته(کارشناسی مهندسی برق روزانه)اجازه دادن کنکور دارم یا محرومیت خاصی وجود داره؟؟(منظورم از نطر قوانین اموزشیه .چون از نظر نظام وظیفه مشکلی ندارم.)یعنی غیر از پرداخت جریمه انصراف مشکل دیگه ای هم ممکنه برام پیش بیاد ؟؟مثلا اینکه بگن چون یه بار تو این رشته قبول شدی و انصراف دادی دیگه حق شرکت در همین رشته نوبت روزانه رو نداری تو این مقطع؟؟ایا همچین قانونی وجود داره؟اگر وجود داره همبشگیه یا مدت دارهست محرومیت؟ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. با سلام
   بر ااساس قوانین سازمان سنجش محدودیتی برای انتخاب رشته و تحصیل مجدد در رشته انصرافی ندارید.

  2. سلام
   ببخشید میخواستم بدونم اگر من از دانشگاه روزانه انصراف بدم، بعد از گذشت یک ترم دوباره بخوام برگردم به همون رشته سابقم تو دانشگاه، امکانش هست یا ن؟!

 75. سلام بببخشید من دانشجوی دانشگاه فرهنگیانم و میخوام برای کنکور سال بعد بخونم و هدفمم فقط کدرشته های دانشگاه ازاده در تماس با مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه ازادم گفتن میتونن بعد قبولی انصراف بدمو منو ثبت نام کنن خواستم بدون اگه قصد فقط دانشگاه ازاد باشه انصراف لازمه؟

 76. سلام حقیقت داره اگه بهمن ماه برای انصراف از تحصیل بریم دانشگاه و بخوایم بعد از انصراف از رشته روزانه در ترم سه و قبولی در کنکور( در رشته روزانه) هزینه انصراف شاملمون نمیشه؟

 77. سلام من یکبار پیام نور انصراف دادم بعدش معافیت داعم گرفتم بعد باز پیام نور ثبت نام کردم من می تونم کنکور شرکت کنم و اگه قبول شدم دوباره انصراف بدم این محدودیت انصراف برای همه اس یا نه

  1. سلام
   اگر کارت پایان خدمت یا معافیت دائم داشته باشید ممنوعیتی برای ثبت نام کنکور ندارید

  2. سلام وقت بخیر من دانشجو شبانه یودم کنکور دادم الان برا ثبت نام رشته جدید حتما باید از رشته قبلیم انصراف بدم یا نه بدون انصراف هم میتونم ثبت نام کنم؟؟

 78. سلام خسته نباشید، من سال 98 دانشگاه دولتی قبول شدم ترم اولو حذف کردم تورم دومو مرخصی گرفتم و ترم سوم یه ماه رفتم دانشگاه وبعد بدون اینکه مرخصی بگریم برگشتم. حلا من می تونم انصرافی از دانشگاه بگیرم وآیا حاضر نشدن سر کلاس به عنوان انصرافی تلقی می شود . واینکه من می تونم واسه تربیت معلم کنکور بدم وچند سال از کنکور محروم میشم. وآیا در شرایط کرونا می شود مجازی انصرافی بگیرم. بیسار ممنون میشم اگه جواب بدین چون خیلی مهمه

  1. با سلام
   برای مطمئن شدن باید از مدیر آموزشی دانشکده بپرسید در صورتی که شما از دانشگاه اخراج نشده باشید هر چه سریع تر برای انصراف از دانشگاه اقدام کنید.

 79. سلام،من دانشجوی دانشگاه روزانه هستم،امسال ترم هستم اما ب رشتم علاقه ندارم و میخوام از دانشگاه انصراف بدم تا کنکور ۱۴۰۰ (برای فرهنگیان)شرکت کنم،سوالم اینه ک میتونم کنکور شرکت کنم یا ۱ سال محروم میشم ؟لطفاتا جواب بدین

  1. سلام،من دانشجوی دانشگاه روزانه هستم امسال ترم ۳ هستم اما ب رشتم علاقه ندارم و میخوام انصراف بدم از دانشگاه تا بتونم کنکور ۱۴۰۰ (برای فرهنگیان)شرکت کنم،سوالم اینه آیا میتونم انصراف بدم و مشکلی پیش نمیاد؟محروم نمیشم؟چون من شنیدم انصراف محرومیت داره لطفا راهنماییم کنید

   1. سلام
    برای دانشجویان انصرافی ترم 3 به بعد در دوره روازنه محرومت شامل فرد نمی شود. فقط باید قبل از تاریخ اعلامی توسط سازمان سنجش که حدود 20 اسفند هر سال است انصراف دانشگاه ثب شود.

   2. سلام من تازه تو دانشگاه آزاد ثبت نام کردم ولی هنوز انتخاب واحد نکردم و الان شرایطی برام پیش اومده که میخوام انصراف بدم میخواستم ببینم چقد باید جریمه پرداخت کنم؟

    1. سلام
     طبق قوانین دانشگاه آزاد در صورت ثبت نام شما باید نصف شهریه ثابت تا 8 ترم پرداخت کنید

    2. سلام
     دانشگاه آزاد نصف شهریه ثابت تا پایان دوره را به عنوان حسارت دریافت می کند.

  2. سلام
   اگر دانشجوی ترم 3 به بعد باشید در صورت انصراف از دانشگاه تا تاریخ اعلام شده توسط سازمان سنجش می توانید در کنکور ثبت نام کنید و محرومیت ندارید.

  3. سلام من دانشجوی روزانه ترم ۷ فیزیک هستم مهلت معافیت تحصیلی من تا مهر ماه ۱۴۰۰ هستش این ترم میخوام انصراف بدم از رشتم میخوام بدونم اگه الان انصراف بدم تا مهر ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم بازم؟ هزینه انصراف دانشگاه روزانه حدودا چقدره؟ممنون میشم جواب بدین

 80. سلام من سال 98 دانشگاه دولتی قبول شدم ترم اولو حذف کردم تورم دومو مرخصی گرفتم. ترم سوم یه ماه رفتم دانشگاه بعد یه ماه دیگه نرفتم دانشگاه ترم چهارم انتخاب رشته نکردم می تونم از دانشگاه انصرافی بگیرم و چند سال محروم میشم اگه انصرافی بدن می تونم برای تربیت معلم کنکور بدم بدون داشتن نمرات ترم وآیا حاضر نشدن در کلاس وجلسه امتحان به عنوان انصرافی تلقی می شه. ممنون میشم اگه جواب بدین

  1. سلام
   در صورت انصراف از دانشگاه می توانید برای کنکور ثبت نام کنید. البته تاریخ انصراف باید قبل از تاریخ اعلامی توسط سازمان سنجش باشد.

 81. سلام خسته نباشید. من امسال کنکور سراسری شرکت کردم و در رشته انسانی رتبه خوبی آوردم و روزانه یا شبانه قبول میشم.ولی سال دیگه مهاجرت میکنم.یعنی ایران ۱ یا نهایتا ۲ ترم رو میخونم. میخواستم ببینم هزینه انصراف مثلا وسط ترم ۲ چقدره؟

  1. با سلام
   در دانشگاه دولتی از طریق واحد مالی باید پیگیری کنید. در دانشگاه نوبت دوم معمولا جریمه انصراف ندارید.

 82. باسلام وخسته نباشید
  من دانشجوی ترم هشت روزانه هستم که انصراف دادم ولی هنوز تمام مراحل انصراف طی نشده وقطعی نیست میخواستم بدونم میتونم در دوره بدون کنکورپیام نورشرکت کنم باتوجه به اینکه چندروز به پایان مهلت ثبت نام باقی مانده.

  1. با سلام
   در صورتی که معافیت تحصیلی بابت سربازی داشته باشید باید بدون گرفتن مدرک معادل از دانشگاه انصراف دهید.

  2. سلام وقت بخیر
   بنده دانشجوی پیام نور هستم و اکنون در دانشگاه فرهنگیان قبول شدم ایا با انصراف از پیام نور و لغو معافیت تحصیلی وارد غیبت میشم و برای ثبت نام دانشگاه فرهنگیان به مشکل برمیخورم؟

 83. سلام وقت بخیر…من امسال میتونم دانشگاه ازاد یاپیام نور و غیر انتفاعی بدون کنکور ثبت نام و تحصیل کنم و مجدد 1400 کنکور بدم بدون انصراف؟
  واینکه اگر 1400 رشته پزشکی روزانه قبول شم میتونم بدون انصراف از مثلا آزاد همزمان روزانه پزشکی و کارشناسی آزاد رو ادامه بدم یا لزوما باید درصورت قبولی در روزانه انصراف داد؟
  علمی کابردی هم همین شرایط رو داره و باید بعد از قبولی پزشکی روزانه الزاما انصاراف بدم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید:)

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   در صورتی که دانشجوی دوره غیر روزانه باشید می توانید در کنکور شرکت کنید و بعد از قبولی باید انصراف دهید. اما در دانشگاه پیام نور به عنوان رشته دوم امکان تحصیل همزمان برای شما فراهم است.

   1. سلام ببخشید اگه من تو یک سال هم کنکور سراسری بدم و هم ارشد ،،نتایج ارشد که زود تر میاد اگه من سراسری تربیت معلم بیارم میتونم از ارشد انصراف بدم چون تحصیل هم زمان ممنوعه

    1. با سلام
     در صورت نداشتن ممنوعیت سربازی و شرایط سنی مشکلی بابت تحصیل در دانشگاه فرهنگیان ندارید.

    2. سلام من رشته مهندسی صنایع بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور قبول شدم و در قسمت گزینه ثبت نام اصلی هیچ کاری انجام ندادم وانتخاب واحد هم نکردم آیا باید از دانشگاه انصراف بدم؟

     1. سلام
      شما نیازی به انصراف ندارید اما برای اطمینان بیشتر باید از آموزش دانشگاه پیگیری کنید.

 84. سلام من سال ۹۶ از دانشگاه آزاد تهران انصراف دادم و هیچ واحدی هم پاس نکرده بودم،بعد اون وارد یه دانشگاه دیگه شدم که تا الان مشغول به تحصیلم و یک ترم بیشتر ندارم سوالم اینه آیا میشود الان وارد یه دانشگاه دیگه تو کارشناسی بشوم؟

  1. با سلام
   با توجه به اینکه شما قبلا انصراف دادید از نظر قوانین نظام وظیفه امکان تحصیل درمقطع کارشناسی ندارید. اما اگر در صورتی که انصراف شما در دانشگاه آزاد در اول ترم و شروع ترم باشد و در نظام وظیفه برای شما سنوات رد نشده باشد در صورتی که مدرک معادل کاردانی به شما ندهند امکان ادامه تحصیل برای شما وجود دارد.

 85. سلام. من ورودی ۹۸ هستم. روزانه هم هستم الان ترم سومم. میخوام انصراف بدم و دوباره ۱۴۰۰ کنکور بدم . راهی وجود داره که انصراف قطعی ندم تا زمان اعلام رتبه ها ، اگه رتبه‌م خوب شد انصراف قطعی بدم اگرم نه همین رشته الانمو ادامه بدم؟؟؟ خواهشا راهنمایی کنید ممنون

  1. با سلام
   با توجه به اینکه شما در دوره روزانه ادامه تحصیل می دهید باید در تاریخی که از طرف سازمان سنجش اعلام می شود از تحصیل انصراف دهید.

 86. سلام من دانشجو دانشگاه آزاد فوق لیسانس هستم
  کارت پایان خدمت دارم
  میتوانم بدون انصراف و کارهای اداری
  در دانشگاه دیگری شروع به تحصیل کنم ؟

  1. با سلام
   برای ثبت نام به مدرک تحصیلی مقطع قبل نیاز دارید که معمولا دانشگاه ها تا زمان تسویه به شما تحویل نمی دهند.

 87. باسلام و وقت بخیر.ممنون میشم لطف کنین جواب منو بدین من دانشجوی پیام نور ورودی ۹۵ هستم و الان وارد ترم ۹ میشم میخوام وسطای ترم ۹ انصراف بدم و از فرصت یکساله بعد از انصراف استفاده کنم و کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم میخواستم بدونم مشکلی از نظر نظام وظیفه ندارم برای ورود به رشته جدید و گرفتن معافیت مجدد با توجه به سنوات مجاز برای انصراف

  1. سلام
   در صورتی که برای شما مدرک معادل صادر نشوند مشکلی بابت معافیت مجدد سربازی ندارید. البته قبلا نباید از دانشگاه انصراف داده باشید.

   1. سلام من دانشجو رشته شیمی دارویی کارشناسی پیوسته هستم امسال ارشد شیمی معدنی قبول شدم روزانه ثبت نام اینترنتی کردم وپست پیشتاز هم زدم یه سال هم معافیت تحصیلی دارم میخام کنار این رشته کنکور وزارت بهداشت ثبت نام کنم میخاستم بدونم میشه بعد از نتیجه کنکور 1400 انصراف داد

    1. سلام
     دانشجویان دروه روزانه در صورتی که بخواهند مجدد در کنکور شرکت کنند باید تا تاریخی که سازمان سنجش مشخص می کند انصراف دهند.

 88. سلام و وقت بخیر
  میخواستم بدونم اگه در مقطع لیسانس از دانشگاه آزاد انصراف بدم میتونم مهاجرت تحصیلی داشته باشم؟ (چون سربازی نرقتم میخواستم بدونم معافیت تحصیلیم از بین میره بعد از انصراف؟ اگه قبل از یکسال برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنم مشکلی پیش نمیاد؟)

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   در حال حاضر برای مقطع لیسانس در خارج از کشور معافیت تحصیلی صادر نمی شود.

 89. سلام وقتتون بخیر. من دیپلمم رو سال ۹۸ گرفتم در رشته تجربی. چون میخوام کنکور 1400 ریاضی بدم امسال باید پیام نور ثبت نام کنم و 2 ترم مرخصی بگیرم. سال دیگه وقتی کنکور ریاضی دادم و از پیام نور انصراف دادم میتونم دانشگاه تو مقطع لیسانس ثبت نام کنم؟ یا باید برم سربازی؟

  1. سلام وقت بخیر
   بعد از قبولی در کنکور از دانشگاه انصراف بدبد به مشکلی برخود نمی کنید. فقط مد نظر داشته باشید شما از دیپلم تا دکتری فقط یک بار اجازه انصراف دارید.

   1. با سلام
    بنده پارسال رشته مهندسی پزشکی دانشگاه ازاد تهران با سوابق تحصیلی ثبت نام کردم بعد دوترم تابستان امسال دوباره کنکور دادم تا همین رشته رو دانشگاه ازاد علوم تحقیقات قبول شم و تطابق واحد بدم و ادامه تحصیلم رو در دانشگاه جدید بگذرونم
    ولی انتخاب واحد و شروع دانشگاهم جلو تر از نتایج اولیه کنکور هست
    من میتونم تو دانشگاه فعلیم شهریه ثابت رو بپردازم و انتخاب واحد کنم و قبل از شروع کلاس ها ک نتایج کنکور اعلام شد انصراف بدم و وارد دانشگاه جدید شوم؟هزینه شهریه ایی ک پرداخت کردم رو بهم پس میدن؟چقدر باید برای انصراف هزینه کنم؟
    ممنون از پاسخگوییتون

    1. با سلام
     در دانشگاه ازاد در صورت انصراف باید شهریه ثابت تا پایان دوره به دانشگاه پرداخت شود اما در صورتی که با ازمون در دانشگاه آزاد پذیرفته شوید نیازی به پرداخت جریمه انصراف نیست

 90. سلام ببخشید دوتا سوال داشتم خدمتتون
  من دانشجوی شیمی محض روزانه دانشگاه شیراز ورودی 92 بودم، قبل از اتمام ترم 7 دانشگاه یعنی آبان 95 انصراف دادم و امسال میخوام واسه کنکور1400 آماده بشم.سوالم اینه که درصورت قبولی پزشکی دانشگاه دولتی آیا باید هزینه انصراف پرداخت کنم؟ (زمانیکه انصراف دادم بهم گفتن که در صورت قبول شدنت در دانشگاه روزانه نیازی به پرداخت جریمه انصراف نیست)
  سوال دوم اینکه باز در صورت قبولی دانشگاه روزانه بایدشهریه پرداخت کنم؟

  1. سلام
   در صورت انصراف و قبولی در دوره روزانه نباید هزینه پرداخت کنید.
   با توجه به اینکه از دوره روزانه فارغ التحصیل نشدید نیازی به پرداخت هزینه در دوره روزانه ندارید

 91. سلام وقت بخیر،اگر در انتخاب رشته ارشد توی یه دانشگاه پردیس خودگردان قبول بشیم ولی کلا ثبت نام نکنیم آیا باز هم باید جریمه ای بپردازیم ؟؟؟خواهش میکنم جواب بدید

  1. سلام،خسته نباشيد
   من سال ٩٤ كنور دادم و دانشگاه آزاد مقطع كارشناسي پيوسته قبول شدم
   سال ٩٥ انصراف دادم و مجدد ثبت نام كردم در رشته ي و دانشگاه ديگه در همين مقطع
   امسال به دليل تمام شدن معافيت تحصيليم اخراج شدم
   ميخواستم بپرسم در صورت گرفتن كارت پايان خدمت ميتونم بازم ادامه تحصيل بدم؟

   1. سلام
    بله در صورت گرفتن کارت پایان خدمت مشکلی از بابت ادامه تحصیل نخواهید داشت.

 92. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی ترم سه یک رشته روزانه هستم(البته ترم سه رو مرخصی گرفته بودم برای کنکور۹۹) اگر طبق اعلام نتایج نهایی کنکور در مهرماه در دانشگاه جدید پذیرفته شدم، از دانشگاه قبلی انصراف میدم، من شنیدم که به محض انصراف از دانشگاه، مشمول حساب میشی و باید در اسرع وقت مدارک رو به دانشگاه جدید انتقال بدی تا ثبت نام کنن. این فرصت چه مدته؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   اگر در سنوات مجاز از تحصیل انصراف دهید تا یک سال بعد از تاریخ انصراف برای مشخص کردن وضعیت سربازی خود فرصت دارید.

 93. سلام من دانشجوی مترجمی آزادم و کنکور ۹۹ شرکت کردم اگر روزانه همین رشته رو قبول شم هیچی محرومیتی نداره ؟میتونم دقیقا همین رشته رو ثبت نام کنم

 94. سلام. بنده دانشجوی شبانه هستم و کنکور دادم که برم فرهنگیان. برای روز مصاحبه مدارک دیپلم و پیش رو میخوان. این مدارک رو دانشگاه شبانه موقع ثبت نام ازم گرفتن. به مدرسه رفتم که دوباره مدرک موقت رو بگیرم که گفتن دیگه صادر نمیشه. و فقط با آوردن نامه از دانشگاه اصل مدارک رو میدیم. دانشگاه هم رفتم گفتن نمیدیم و فقط میتونی انصراف بدی و مدارکتو برداری!
  سوالم اینه که من چه کار کنم؟
  و این که اگه الان (شهریور) از دانشگاه انصراف بدم تا موقع ثبت نام دانشگاه جدید به مشکل نظام وظیفه یا چیز دیگه ای بر نمیخورم؟

  1. برای گرفتن گواهی موقت اصل کارت دانشجویی و کپی را ارائه بدید یا به واحد گزینش آموزش و پرورش مراجعه کنید.
   در صورت انصراف تا یک سال برای ارسال دفترچه زمان دارید.

  2. با سلام .من از دانشگاه ازاد در رشته مدیریت میخواهم انصراف بدم در پیام نور مدیریت را ادامه بدهم بعد دوباره ازاد مدیریت ثبت نام کنم و نمرات پاس شده در پیام نور را در ازاد معادل سازی کنم و لیسانس مدیرت ازاد بگیرم ایا این طور میشود ؟ رشته ای که قبلا در ازاد انصراف دادم دوباره در ازاد ثبت نام کنم .؟ با تشکر

   1. با سلام
    معمولا دانشگاه ازاد برای معادل سازی نمرات دانشگاه های دیگر سخت گیری می کند و خیلی برا معادل سازی حساب نکنید.

 95. سلام. دانشجوی ارشد پیام نور که تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارد، در چه ماهی میتواند انصراف دهد که هم فرصت ۱ ساله برای کنکور مجدد داشته باشد و هم مشکلی برای انصراف نداشته باشد. به عبارت دیگر آیا میتوان ۲ ماه قبل از این که معافیت تحصیلی تمام شود انصراف داد؟ آیا محدودیتی دراین مورد وجود دارد. ممنون از مشاوره و سایت عالی تون

  1. با سلام
   برای زمان انصراف محدودیتی وجود ندارد و پیشنهاد می کنم با هماهنگی با مدیر آموزشی دو هفته اخر را برای انصراف انتخاب کنید.

 96. سلام…من یک ترم دانشگاه دولتی خوندم و بعدش نتونستم برم و چهارترم مرخصی گرفتم.خواستم برگردم ولی شورای دانشگاه اجازه نداد…پارسال دی ۹۸من فرم تسویه حساب رو پر کردم و از همه ی بخصای دانشگاه امضا هم گرفتم و ثبت سیستم دانشکده شد…برای ادامه کارار باید به خود دانشگاه مراجعه میکردم که بخاطر کرونا نتونستم برم…حالا من اگه قبل ازبهمن انصراف خودم رو تکمیل کنم میتونم۱۴۰۰ثبت نام کنم؟!…اگه محروم بشم چی؟!..میتونم گواهی پزشکی ببرم سنجش و رفع محرومیت بکنم؟!..ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام
   از زمانی که انصراف شما در دانشگاه ثبت شود و یا به اصطلاح از تاریخ انصراف یکسال زمان دارید که وضعیت نظام وظیفه خود مشخص کنید.

 97. سلام خسته نباشید
  من ک پشت‌کنکوری بودم کنکور ۹۹ شرکت کردم و تا جواب کنکور بیاد من باید خدمت سربازی برم چون دوتا شون همزمان افتادن
  برای اینکه خدمت نرم میخوام آزاد ثبت‌نام کنم و تا جواب کنکور بیاد آزاد بخونم و اگه دولتی قبول شدم میخوام از آزاد انصراف بدم و دولتی بخونم
  الان سوال من اینکه حداکثر تا ۲/۵ ماه بعد از ثبت‌نام در آزاد جواب کنکور میاد و من چقدر باید جریمه بدم و آیا میشه بدون جریمه از دانشگاه آزاد خارج شم؟؟
  شرایط انصراف از دانشگاه آزاد راحت تره یا پیام نور ؟؟

  1. سلام
   در دانشگاه آزاد بایت انصراف باید هزینه بیشتری پرداخت کنید . اگر در دانشگاه آزاد بدون کنکور پذیرفته شوید هزینه انصراف کمتری دارید. در دانشگاه پیام نور هزینه کمتری باید پرداخت کنید.

 98. سلام من دانشجوی کارشناسی پیام نور هستم تا آخرشه یور 1400معافیت دارم احتمالا تا پایان سنواتم 17 واحد رو هنوز پاس نکرده باشم آیا درصورت قبولی در کنکور 1400 می توانم روزانه ثبت نام کنم آیا از نظر نظام وظیفه مشکلی پیش نمی اید

  1. با سلام
   درصورتی که بعد از انصراف دانشگاه به شما مدرک معادل فوق دیپلم ندهد و اولین انصراف شما باشد مشکلی بابت ادامه تحصیل در دوره روزانه ندارید.

 99. سلام وقتتون بخیر دانشجو پزشکیم میخوام فقط خودمو محک بزنم و کنکور بدم ولی تعیین رشته نکنم ایا تخلف محسوب میشه ب هیچ‌وجه قصد انتخاب رشتع ندارم فقط میخوام ببینم رتبه م چند میشه ایا تخلف محسوب میشه؟

 100. سلام
  من دو تا سوال داشتم. یک من برای بار اول سال ۹۸ در کنکور شرکت کردم و بدون هیچ انتخاب رشته و ثبت نام در دانشگاهی، امسال پشت کنکور موندم. من قصد دارم باز هم پشت کنکور بمونم و برای سال ۱۴۰۰ توی کنکور شرکت کنم. امسال بعد از ثبت نام در دانشگاه پیام نور و بعد انصراف، می تونم از معافیت تحصیلی استفاده کنم و برای سربازی مشکلی نخواهم داشت؟ دو اگه از دانشگاه پیام نور انصراف بدم، برای کنکور سال بعد دچار محرومیتی برای انتخاب رشته خواهم شد؟
  با تشکر

  1. با سلام
   اگر امسال در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنید و در صورت قبولی در سال بعد مشکلی بابت انصراف و گرفتن معافیت تحصیلی نخواهید داشت. فقط حق یک بار انصراف در دوران تحصیل را استفاده می کنید.

  2. سلام خسته نباشید بنده دانشجوی ترم ۲ پیام نورم میخوام تغیر رشته بدم برم آزاد منتها قبل اینکه پیام نور ثبت نام کنم روزانه مهندسی معدن قبول شدم ولی اصلا پیشو نگرفتمو ثبت نام نکردم
   الان میخواستم بدونم میشه انصراف بدم از پیام نور و تغیر رشته بدم یا اون مهندسی معدنه ک نرفتم به منزله انصراف واقع میشه
   ممنون میشم پاسخگو باشین

   1. سلام
    اگر دانشگاه ثبت نام نکرده باشید انصراف از تحصیل برای شما در نظر گرفته نمی شود.

 101. سلام ببخشید من دوره روزانه دانشگاه دولتب تحصیل میکنم میتونم بدون انصراف از دانشگاهم در کنکور سراسری سرکت کنم و انتخاب رشته دانشگاه ازاد رو فقط بزنم ؟؟؟؟؟؟؟

  1. با سلام
   اگر دانشگاه روزانه قبول پذیرفته شوید بر اساس سال های قبل باید تا قبل از تاریخ حدودیه 25 اسفند انصراف دهید.

 102. سلام. خسته نباشید
  من سال 91دانشگاه آزادقبول شدم بعد شش ترم میخوام انصراف بدم دانشگاه سراسری هنربخونم البته بدون آزمون. برای ثبتنام تورشته جدید حتمابایداز دانشگاه قبلی انصراف بدم یا ن.

 103. سلام.آیا من میتونم بدون انصراف از دانشگاه دولتی روزانه در دانشگاه آزاد رشته بدون کنکور تحصیل کنم؟

 104. سلام میخاستم بدونم اگه من امسال دانشگاه روزانه قبول شم و ثبت نام کنم و بعد تکمیل ظرفیت آزاد هم شرکت کنم و رشته مورد علاقم قبول شم میتونم انصراف بدم از روزانه و برم آزاد ؟

  1. با سلام
   برای اقایان اگر مشکل سربازی نداشته باشند یعنی اولین انصراف باشد مشکلی ندارد. برای خانم ها محدودی برای شرکت در تکمیل ظرفیت وجود ندارد.

 105. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی ورودی ۹۸ هستم دانشگاه ملی روزانه این ترم که ترم ۲ بودم حذف کردم حالا خواستم ببینم کی میتونم انصراف بدم از دانشگاه که مشکلی پیش نیاد سال ۱۴۰۰ کنکور بدم و بازم دانشگاه روزانه برم

  1. سلام سلامت باشید
   شما باید بر اساس تازیخی که هر سال توسط سازمان سنجش اعلام می شود انصراف دهید. این تاریخ حدودا 20 اسفند ماه است. اگر برای 1400 مد نظرتون هست باید تا قبل از تاریخ اعلامی 20 اسفند انصراف داده و برگه انصراف پر کنید.

 106. سلام
  من ورودی ۹۸ دانشگاه ملی هستم ترم ۱ رو گذروندم ترم ۲ حذف ترم کردم و اگر ترم ۳ رو مرخصی بگیرم آیا میتونم برای کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم و دوباره روزانه برم

  1. با سلام
   اگر شما دانشجوی دوره روزانه باشید حتما باید قبل از تارخ اعلامی توسط سازمان سنجش که در حدودا 20 اسفند است انصراف دهید.

 107. سلام خسته نباشید وقت بخیر
  من امسال کنکور دارم و میخوام امسال دانشگاه فرهنگیان ثبت نام کنم و سال بعد یعنی ۱۴۰۰ دوباره کنکور بدم می تونم این کارو بکنم ؟؟ و هدف سال بعدم پزشکی دولتی هستش
  در این مورد اطلاعاتی ندارم کمکم کنید
  من امسال نمی تونم به هدفم برسم از طرفی هم پشت کنکور نمی تونم بمونم بنظرتون چیکار کنم
  و اینکه میتونم مرخصی بگیرم ؟؟
  خیلی ممنون از پاسخگوییتون

  1. با سلام
   دانشگاه فرهنگیان با توجه به اینکه شرایط استخدام داره برای انصراف گزینه مناسبی نیست. یعنی در صورت قبولی از شما تعهد گرفته می شود و اگر انصراف دهید به احتمال زیاد جریمه مالی هم خواهید شد. اگر با این موارد مشکلی ندارید می توانید این مسیر برید. به نظر من با توجه به رقابتی که برای رشته های پزشکی هست از همین الان برای کنکور سال بعد برنامه ریزی کنید.
   می توانید از رتبه برترهای گروه مشاور برتر نیز کمک بگیرید برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر سر بزنید:
   https://www.edumoshaver.com/%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%a7-%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%aa%d8%b1-%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1-%d8%b4%d9%88%db%8c%d8%af/

 108. سلام خسته نباشید خواهش میکنم جواب بدین من سال 92 روزانه پذیرفته شدم بعد از 4 ترم با سه ترم مشروطی اخراجی و انصرافی شدم سال 98 کنکور داده و مجددا روزانه قبول شدم الان هم ترم یکم.
  سوالم اینه که مدارک منو دانشگاه مبدا نفرستاده و در سایت نوشتن که عدم تحویل مدارک آیا بابت این موضوع از من هزینه میگیرن و برای همین نفرستادن چون من قبلا پرسیده بودم و گفتن اگه روزانه قبول بشی خود دانشگاه با پست میفرسته..
  سوال دوم این که چون از زمان انصراف و تحصیل مجدد من چند سال گذشته آیا این مساله برام مشکل ساز نمیشه مثلا بگن که محروم از تحصیلی چون یک سال بیشتر از تاریخ انصرافت گذشته؟
  و اینکه آیا بابت 4 ترم قبلی ازم پول میگیرند؟ خواهشا به منم جواب بدین مرسی از سایت مفیدتون

  1. با سلام
   بابت سوال اول به احتمال زیاد یه هزینه جزئی بابت پست و … از شما دریافت می کنند.
   بابت تحصیل مجدد طبیعتا چون شما مشکل سربازی ندارید مانعی برای تحصیل ندارید.
   هزینه انصراف در دانشگاه های دولتی توسط مدیر آموزشی مشخص می شود و باتوجه به اینکه زمان انصراف و اخراج هزینه ای پرداخت نکرید نیاز به پرداخت هزینه نیست.

   1. سلام وقت بخیر من دانشجو شبانه یودم کنکور دادم الان برا ثبت نام رشته جدید حتما باید از رشته قبلیم انصراف بدم یا نه بدون انصراف هم میتونم ثبت نام کنم؟؟

 109. سلام . من برای کنکور امسال ثبت نام کردم و دانشجوی روزانه هستم . درخواست انصرافم رو به خاطر مشکلات کرونا و تعطیلی دانشگاه ها نشد اسفند انجام بدم . 22 اردیبهشت به دانشگاه رفتم و درخواست انصراف کردم ولی دانشگاه به من فرمی نداد و فقط گفت در سایت دانشگاه بابت انصراف درخواست تسویه حساب کن . من هم قبل اتمام مهلت مجدد ثبت نام که 31 اردیبهشت بود درخواست تسویه بابت انصراف رو در سایت دانشگاه ثبت کردم. الان باهام تماس گرفته شد و درخواست کردن به دانشگاه برم و کارت دانشجویی رو تحویل بدم . الان سوالی که دارم اینه که این مشکلی برای من در صورتی که در دانشگاه قبول بشم ایجاد نمیکنه ؟ یا باید حتما کتبی میبوده که به من فرمی دانشگاه نداد و وقتی هم که پرسیدم گفتن روال کار دانشگاه ما اینطوریه ؟ لطفا جواب بدید خیلی استرس گرفتم .

 110. با سلام و سپاس از سایت خوبتون
  من در دانشگاه آزاد قبل از فوق دیپلم انصراف دادم و الان هم خیلی از سربازیم نمونده
  خواستم بپرسم همونطور که گفتید بعد از اومدن کارت پایان خدمتم برام اون واحدا رو معادل سازی میکنن بتونم فوق رو بگیرم یا چون انصراف بوده از اول باید بخونم؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. با سلام و تشکر
   نیازی از تحصیل از ابتدا نیست
   شما دروسی که نمره 12 به بالا گرفته باشید نیاز به پاس کردن ندارید.

 111. سلام . من دانشجوی انصرافی کارشناسی ناپیوسته رشته مهندسی نرم افزار در تاریخ 30 شهریور 98 هستم و یک روز مانده به پایان مهلت تحصیلی اولیه انصراف دادم… هدف من از انصراف این بود که فاصله ای بیوفته شرایط بد تحصیلی مو مجددا جبران کنم و میخوام بدونم آیا میتونم به دانشگاه قبلی یا هر دانشگاه دیگه ای درخواست ادامه تحصیل در رشته قبلیم یعنی مهندسی نرم افزار رو بدم یا نه؟ یا مجبورم تغییر گرایش و رشته بدم؟ یا باید برم خدمت بعد خدمت میتونم دوباره همین رشته مهندسی نرم افزار رو بخونم؟

  1. با سلام
   اگر اولین انصراف در دوران تحصیل باشد امکان ادامه تحصیل برای شما فراهم هست. فقط بای برای ورودی مهر ماه دانشگاه پذیرش بگیرید تا وارد غیبت سربازی نشوید.

   1. سلام من دانشجوی ترم 5 روزانه هستم میخوام از دانشگاه انصراف بدم و سال 1400 برای کنکور شرکت کنم میخواستم ببینم اگه رشته مدنظرم قبول نشدم میتونم برگردم همین رشته رو بخونم؟

    1. سلام
     در دانشگاه دولتی بعد از انصراف برای تحصیل مجدد سخت گیری می کنند. با توجه به اینکه شما دانشجوی دوره روزانه هستید و باید اسفند ماه انصراف دهید و فاصله شش ماهه امکان تحصیل در دانشگاه انصرافی سخت تر می شود.

    2. سلام من ترم اولم دانشگاه روزانه میخونم اگه انصراف بدم میتونم در کنکور شرکت کنم و فرهنگیان قبول بشم میتونم ادامه تحصیل بدم به من گفتم اگه انصراف بدم نمیتونم روزانه ثبت نام کنم و فرهنگیان هم دانشگاه روزانه هست

     1. سلام اگر دانشجوی ترم سه به بعد باشید امکان دارد. درواقع شما نباید جز پذیرفته شدگان دوره روزانه کنکور 99 باشید.

 112. عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات. بنده سال 96 دانشگاه دولتی قبول شدم و یکبار اونجا برام معافیت تحصیلی صادر شد، سال 98 انصراف دادم تا بخونم برا کنکور، متاسفانه چون اطلاعاتم کم بود رفتم و دانشگاه آزاد ثبت نام کردم تا بشینم بخونم برا کنکور که نظام وظیفه گیر نده… یک بار هم اونجا برام معافیت تحصیلی صادر شد… هفته پیش پرسیدم گفتن اگه کنکور بدین و دانشگاه قبول هم بشین، نمیتونین ثبت نام کنین چون معافیت تحصیلی صادر نمیشه… خواستم بدونم راه حلی سراغ دارین بتونم کنکور بدم و ثبت نام کنم دانشگاه؟

  1. با سلام طاعات شما هم قبول درگاه حق
   با توجه به اینکه مجدد شما در دانشگاه ازاد ثبت نام کرده اید تا زمانی که معافیت دائم یا کارت پایان خدمت برای شما صادر نشود امکان ادامه تحصیل وجود ندارد. پیشنهاد می کنم برای اطلاع از راه های معافیت به این صفحه سر بزنید:
   https://www.edumoshaver.com/%d9%85%d8%b9%d8%a7%d9%81%db%8c%d8%aa-%d8%b3%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c/

  2. سلام وقت بخیر
   بنده دانشجو کارشناسی ارشد ترم اول پیام نور هستم و با توجه به اینکه در آزمون های استخدامی بنده را با این مدرک نمی پذیرند سوالی داشتم ایا امکان دارد در دانشگاه آزاد ثبت نام کنم؟در آزمون امسال هم پیام نور و هم آزاد قبول شدم و در دانشگاه آزاد هنوز امکان ثبت نام دارم
   ایا میتوانم بدون انصراف مدارک را از دانشگاه گرفته و در رشته دیگری ثبت نام کنم؟

    1. سلام وقت شما بخیر. من دانشگاه پیام نور قبول شدم ثبت نام رو انجام دادم. اما شهریه پرداخت نکردم و انتخاب واحد انجام ندادم. الان منصرف شوم و نمیخوام ادامه بدم. آیا باید جریمه پرداخت کنم؟

     1. سلام
      باید به واحد مالی مراجعه کنید. معمولا دانشگاه پیام نور در صورت انتخاب واحد و انصراف از شما جریمه می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن