نظام وظیفه

خرید خدمت سربازی

در سال‌های اخیر خرید خدمت سربازی برای مشمولانی که دارای غیبت سربازی دارند امکان‌پذیر شده است. اینکه چه افرادی امکان خرید سربازی را دارند، با چند سال غیبت می‌توان اقدام به خرید سربازی کرد، آیا امکان خرید خدمت سربازی بدون غیبت وجود دارد، قیمت خرید سربازی چقدر است و آیا برای خرید خدمت سربازی تخفیف در نظر گرفته‌شده است، آیا دانشجویان، سربازان در حال خدمت و سربازان فراری می‌توانند برای خرید خدمت سربازی اقدام کنند، امکان پرداخت اقساطی غیبت سربازی وجود دارد و مراحل خرید سربازی به چه نحوی است و مشمولان غایب خارج از کشور سؤالاتی هستند که ذهن اکثر افرادی که دغدغه خدمت سربازی را دارند به خود درگیر کرده باشد. در این مقاله سعی شده تمامی ابهامات و سؤالات خرید خدمت سربازی پاسخ داده شود.

شرایط خرید خدمت 99

خبر فوری: در سال 98 قانون خرید خدمت سربازی تمدید نشد اما برای افرادی که قبل از این تاریخ 8 سال غیبت داشتند و تا فروردین 98 در مراکز پلیس +10 ثبت نام کردند امکان واریز اقساط تا پایان سال 99 وجود دارد و به این افراد کارت پایان خدمت تعلق می گیرد.

عزیزان در حین مطالعه این مقاله این نکته را در نظر داشته باشند که قوانین خرید خدمت برای سال 97 است و در حال حاضر برای خرید خدمت سربازی 98 از طرف مجلس مجوز صادر نشده است و این طرح متوقف شده است. برای اطلاع از سایر روش های معافیت مخصوصا معافیت پزشکی که شامل حال افرادی  که غیبت دارند نیز می شود، در این مطلب لینک های مربوطه قرار داده شده است.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره خرید خدمت با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

شرایط خرید خدمت سربازی 97

 • در صورتی که تا پایان سال 97 فرد به هشت سال غیبت برسد یا هشت سال از آخرین مدرک تحصیلی برای دانشجویان یا اولین سال ورود به غیبت سربازان فراری گذشته باشد می‌توانند برای خرید اقدام کنند.
 •  از تاریخ آخرین مدرک تحصیلی یا ورود به اولین غیبت هشت سال گذشته باشد. یعنی لزوماً هشت سال غیبت ملاک خرید نیست.
 • حداقل سنی که فرد می‌تواند برای خرید خدمت اقدام کند بیست و شش سال است. یعنی برای سال نود و هفت متولدین هفتاد و یک به قبل شرایط خرید را دارند.
 • مشمولانی غایبی که قبل از ورود به غیبت شرایط برخی از معافیت‌ها مانند کفالت یا ایثارگری پدر را داشته باشد می‌توانند بدون خرید کارت پایان خدمت دریافت کنند.

مشمولانی که شرایط معافیت پزشکی را داشته باشند نیازی به پرداخت مبلغ جریمه ندارند؛ یعنی غیبت سربازی مانعی برای معافیت پزشکی نیست.


حتما بخوانید: شرایط گرفتن معافیت پزشکی با غیبت سربازی


مبلغ خرید سربازی

میزان جریمه سربازان غایب بر اساس آخرین مدرک تحصیلی مشخص می‌شود:

 • زیر دیپلم 10 میلیون تومان
 • دیپلم 15 میلیون تومان
 • فوق دیپلم 20 میلیون تومان
 • کارشناسی 25 میلیون تومان
 • کارشناسی ارشد 30 میلیون تومان
 • دکتری پزشکی 35 میلیون تومان
 • دکتری غیر پزشکی 40 میلیون تومان
 • پزشکان متخصص 50 میلیون تومان

در صورتی که فرد بیشتر از هشت سال غیبت داشته باشد برای هرسال اضافه ده درصد به مبلغ جریمه اضافه می‌شود.

برای تأهل 5 درصد و برای هر فرزند 5 درصد از مبلغ کل کسر می‌شود.

غیبت بیشتر از 6 ماه یک سال حساب می‌شود.

امکان پرداخت مبلغ جریمه به صورت قسطی نیز از اسفند ماه امکان پذیر شده است و افراد مبلغ فوق را به صورت اقساطی تا پایان سال 98 پرداخت می‌کنند که مهلت ثبت نام این طرح تا 30 فروردین تمدید شده است. همچنین برای افرادی که تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی هستند هفتاد درصد تخفیف در نظر گرفته شده است.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره خرید خدمت با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل


حتما بخوانید: همه چیز درباره معافیت سربازی


مراحل و مدارک خرید خدمت سربازی

برای اقدام عملی خرید خدمت سربازی باید مدارک اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی، کپی آخرین مدرک تحصیلی و برای متأهلین اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی همسر و فرزندان را طی مراحل زیر ارائه کرد:

ثبت‌نام اولیه در دفاتر پلیس 10+ نظام وظیفه عمومی

بررسی مدارک فرد با ابلاغیه‌ها و قوانین صادرشده نظام وظیفه عمومی (این قوانین در ادامه به‌صورت کامل تشریح می‌شود)

ارسال پیامک از طریق شماره 1100 سازمان وظیفه عمومی به متقاضی بابت مبلغ واریزی

مراجعه فرد به دفاتر پلیس 10+ نظام وظیفه عمومی طی مدت 5 روز و دریافت شماره‌حساب و فرم تعهدنامه محضری

ارائه مدارک تکمیل‌شده و تعهد محضری و واریز مبلغ طی 10 روز در همان مرکز پلیس 10+ و ثبت در سامانه نظام وظیفه عمومی

 بررسی مدارک تحویلی توسط سازمان نظام وظیفه عمومی و تائید نهایی

معرفی به صدور کارت پس از تائید شدن مبلغ واریزی و دریافت کارت هوشمند معافیت از خدمت وظیفه عمومی

همچنین افراد از طریق سامانه الکترونیکی نظام وظیفه نیز می‌توانند مراحل خرید خدمت را با داشتن کد سخا پیگیری کنند.

شرایط و قوانین خرید خدمت سربازی 97

افرادی که تا تاریخ 29/12/97 مدت غیبت سربازی یا آخرین مدرک یا اولین فرار 8 سال تمام شود می‌توانند از این قانون استفاده کنند (متولدین 71 به قبل).

سربازان در حال خدمت که قبل از اعزام تا تاریخ 29/12/97 هشت سال از اولین غیبت آنها گذشته باشد.

 سربازان فراری در صورت اشتغال یا عدم اشتغال به خدمت در صورتی که تا 29/12/97 از ورود به غیبت اولیه 8 سال گذشته باشند.

دانشجویانی که از تاریخ آخرین مدرک تحصیلی صادرشده آنان تا 29/12/97 هشت سال گذشته باشد و تاریخ انصراف یا اخراج از دانشگاه آنان قبل از 31/6/96 باشد می‌توانند برای خرید خدمت سربازی اقدام کنند.

گذشت هشت سال در صورت اخراج یا انصراف برای دانشجویی که مدرک تحصیلی معادل دریافت کرده است.

افرادی که با اخذ معافیت تحصیلی در خارج از کشور تحصیل‌کرده‌اند ورود به غیبت از تاریخ پایان تحصیل محاسبه می‌شود.

افرادی که بدون اخذ معافیت تحصیلی از کشور خارج‌شده‌اند ورود به غیبت آنان از سن مشمولیت حساب‌ می شود. اما جریمه بر اساس آخرین مدرک تحصیلی حساب می‌شود.

مثال خرید خدمت سربازی

مثال: سربازی متولد 20/12/70 که در 31/3/87 دیپلم گرفته باشد و ادامه تحصیل نداده غیبت او از 1/12/88 حساب‌شده می‌توانند برای خرید در حین خدمت سربازی اقدام کرده و ترخیص شود.

مثال: مشمول متولد 15/04/71 با مدرک دوم دوره متوسطه در تاریخ 19/7/92 با غیبت به خدمت اعزام‌شده و پس از 5 ماه فرار کرده، غیبت او از تاریخ 19/04/89 حساب‌شده و می‌تواند برای خرید سربازی اقدام کند.

به عنوان مثال مشمولی که در تاریخ 25/6/96 از مقطع کارشناسی پیوسته انصراف داده و برای او مدرک معادل صادر نشده است. غیبت او از تاریخ فراغت از تحصیل دیپلم  و یا پیش‌دانشگاهی محاسبه می‌شود. اگر برای این فرد مدرک معادل صادر شود ورود به غیبت او از تاریخ 25/6/96 حساب‌شده است. در واقع این فرد نمی‌تواند برای خرید اقدام کند.

 مشمولان خارج از کشور از طریق وکیل قانونی یا پدر و مادر و همسر با مراجعه به دفاتر پلیس 10+ نظام وظیفه عمومی اقدام کنند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره خرید خدمت با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫24 نظرها

 1. سلام وقت بخیر بنده حدود شش ماه در سال ۱۳۸۰ خدمت کردم و بعدش متوجه شدم که شرایط معافیت دارم و کفیل مادر شدم الان میتونم اون شش ماهی که خدمت کردم رو هزینش رو واریز کنم تا بیاد جزو سوابق بیمه ام ؟ لطفا راهنمایی کنید

 2. سلام ی سوال داشتم من برای خرید سال 98 ثبت نام کردم ولی از تهران جواب اومد که شامل این طرع نمیباشم هشت ماهم مونده بودبه 8 سال الحان میتونم مراجعه کنم برای خرید چون سال 98 تو سایت ثبت شده است ممنون

  1. سلام
   در حال حاضر امکان خرید خدمت وجود ندارد. افرادی که شامل این طرح شده بودند و یک قسط پرداخت کرده باشند تا پایان سال مهلت تسویه کامل و گرفتن کارت پایان خدمت دارند.

 3. سلام .ببخشید من مراحل خرید خدمت سربازی رو انجام دادم فقط قسط اول رو پرداخت کردم هنوزم 3 ماه دیگه مهلت دارم.میخام بدونم میشه همه اقساط رو تو یه برگه ساتنا واریز کنم. ممنون

 4. سلام ممنون از اینکه به سوالات جواب میدید.
  مصوبه ای رو دولت به تاریخ ۲۷/۱۲/۹۷ داشت مبنی بر اینکه شهر کرمانشاه به مناطق جنگی اضافه شده و به تایید فرماندهی کل نیروهای مسلح هم رسیده. سوالم اینه که آیا کرمانشاه جز مناطق جنگی بحساب میاد(مشخصا هوانیروز کرمانشاه مدنظر من هست) یا در آینده نزدیک بحساب خواهد آمد(یکی دو ماه آیند) و میشه از معافیت 30 ماه منطقه جنگی استفاده کرد؟ تشکر

  1. با سلام
   بر اساس لیست اخبار منتشر شده که شما هم ذکر کردید کرمانشاه هم جز مناطق جنگی محسوب می شود. اگر مدت حضور در جبهه و در صد جانبازی به عدد 28 یا 29 برسد تا آخر شهریور ماه معافیت دائم به شما تعلق می گیرد. در غیر این صورت باید مجموع امتیازات شما به عدد 30 برسد. از طریق لینک زیر می تونید اطلاعات بیشتری کسب کنید:
   https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

 5. سلام من دانشجوی انصرافی دانشگاه روزانه هستم. من فقط یکبار میتوانم در کنکور شرکت کنم و اگر امسال قبول نشوم باید به سربازی بروم. میخواستم بپرسم که باخرید خدمت سربازی با توجه به شرایطم میتوانم دوباره کنکور بدهم؟؟ بسیار سپاسگزارم

  1. با سلام
   خرید خدمت برای سال 98 کلا منتفی شده .
   پیشنهاد می کنم حتما از استراحت یک ساله استفاده کنید. برای شرکت مجدد در کنکور باید کارت پایان خدمت یا معافیت دائم داشته باشید.

 6. با سلام-بنده متولد 30 مهر 67 هستم. پس از پایان لیسانس در ایران، با معافیت تحصیلی و بلافاصله از 2 اردیبهشت 91 برای فوق لیسانس به امریکا امدم. درسم در تاریخ آذر 94 تمام شد و بعد از اتمام درس در امریکا مانده ام. هم اکنون کارت سبز اقامت در امریکا دارم.

  آیا شروغ غیبت بنده از تاریخ 18 سالگی است یا از تاریخ آخرین مدرک تحصیلی؟ در فرم حافظ منافع شماره 11 صفحه اول، بولت اول ذکر شده است سن مشمولیت از 18 سالگی است. همچنین در صفحه 3، بند ح از نامه ی ناجا شروغ سن مشمولیت از آخرین مدرک تحصیلی ذکر شده است.

  از راهنمایی شما صمیمانه ممنمونم.

  1. سلام
   با توجه به اینکه شما با معافیت تحصیلی از ایران خارج شدید ورود به غیبت شما از سال 94 شروع شده و برای خرید خدمت نمی تونید اقدام کنید.
   حتی اگر بدون معافیت تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد نیز از کشور خارج می شدید باز هم سپری شدن 8 سال از آخرین مدرک تحصیلی با معافیت نظام وظیفه شامل حال شما نمی شد و 1 سال کسر داشتید.
   البته شروع سن مشمولیت آخرین مدرک تحصیلی با معافیت تحصیلی قانونی است. اگر برای ارشد معافیت صادر نشده باشه و در یکی دو سال آینده دوباره خرید خدمت اجرائی بشه شامل حال شما می شه. برای جزئیات بیشتر با مشاورین مرکز تماس بگیرید.
   در حال حاضر می تونید برای معافیت پزشکی اقدام کنید که در همین سایت و لینک زیر اطلاعات مفیدی قرار داده شده :
   https://www.edumoshaver.com/%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C/

   1. با تشکر از جواب شما. الان با حافظ منافع تماس گرفتم و مسئول سربازی گفت که من مشمول خرید سربازی هستم!! اطلاعات متفاوتی بهم میدن هر بار تماس میگیرم.

    حافظ منافع هم اکنون با سیستم تاک مشکل داره و نمیتونه هیچ مدرک تحصیلی را تایید کنه. پیشنهادی دارید چیکار کنم که بدون تایید مدرک فوق لیسانس امریکا برای خرید سربازی اقدام کنم؟ به عبارتی سنگ مفت گنجشک مفت…

    جالبتر اینکه حتی برای گرفتن مهر خروج مشمولین هم نیاز به تایید مدرک است که الان حافظ منافع نمیتونه انجام بدهد. آیا شما میدانید برای گرفتن نامه لغو معافیت تحصیلی از کجا/کدام سازمان باید اقدام کنم؟ نظام وظیفه یا وزارت علوم و یا امور خارجه…

    1. از داخل ایران پدر مادر یا وکیل قانونی شما می تونه پیگیر کار شما باشه. حتما تا قبل از 30 فروردین 89 برای ثبت نام از طریق پلیس 10+ اقدام کنید. اگر خودتون هم از طریق سامانه تاک پیگیر باشید می تونید ثبت نام انجام بدید.که لینک سامانه تاک در مطلب قرار داده شده.

 7. سلام
  پسرم قبل از ۱۸ سالگی از کشور خارج شد و متولد ۶۷ است
  سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی را از مدرسه ایرانی خارج از کشور گرفت
  و ۴ سال در دانشگاه مورد تایید وزارت علوم درس خواند و لیسانس گرفت
  ایا خرید خدمت بهش تعلق میگیرد
  افرادی که بدون اخذ معافیت تحصیلی از کشور خارج‌شده‌اند ورود به غیبت آنان از سن مشمولیت (18 سال تمام) حساب‌شده اما جریمه بر اساس آخرین مدرک تحصیلی حساب می‌شود.

  1. با سلام
   بله پسر شما شرایط خرید خدمت را دارد. فقط یک نکته را باید در نظر داشته باشید
   اگر برای تحصیل در مقطع لیسانس معافیت تحصیلی گرفته باشند باید مبلغ 25 میلیون پرداخت کنید و در غیر این صورت باید 4 سال جریمه مازاد بر قیمت اصلی نیز واریز کنید یعنی 35 میلیون

   1. سلام جناب ره جو
    جوابتون امیدوارکننده بود برا همین سوالم رو کاملتر و با تاریخ نوشتم ایا واقعا میشه خرید؟
    پسرم قبل از ۱۸ سالگی قبل از مشمولیت از کشور خارج شد و متولد ۶۷ است
    سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی را از مدرسه ایرانی خارج از کشور گرفت
    به مدت ۴ سال در دانشگاه مورد تایید وزارت علوم درس خواند و سال ۹۱ لیسانس گرفت و دانشجو بودن ایشان به اطلاع وزارت علوم همچنین نظام وظیفه رسید
    ایا خرید خدمت بهش تعلق میگیرد
    افرادی که بدون اخذ معافیت تحصیلی از کشور خارج‌شده‌اند ورود به غیبت آنان از سن مشمولیت (18 سال تمام) حساب‌شده اما جریمه بر اساس آخرین مدرک تحصیلی حساب می‌شود.
    ممنون

    1. سلام مجدد
     برای اطمینان از مدت غیبت به مراکز پلیس 10+ مراجعه کنید و زمان ورود به غیبت را بپرسید. اگر برای مقطع لیسانس معافیت صادر شده باشد امکان خرید وجود ندارد اما از طریق معافیت پزشکی می توانید اقدام کنید که اطلاعات مربوط به معافیت پزشکی در همین سایت با جزئیات کامل شرح داده شده است.
     با آرزوی موفقیت

   2. ممنون جناب ره جو
    البته ایشون قبل مشمولیت از کشور خارج شدند
    سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی رو خارج خواندن
    ولی سال ۹۱ مدرک لیسانس گرفتند و بخاطر گرفتن ارز در وزارت علوم و نظام
    وظیفه براش پرونده درست کردم
    ایا با توجه به سال ۹۱ که لیسانس گرفتن میشه خرید؟

    1. اگر برای مقطع لیسانس معافیت تحصیلی گرفته باشید سنوات غیبت فرزند شما از سال 91 محسوب می شود و در حال حاضر امکان خرید وجود ندارد اما اگر معافیت تحصیلی صادر نشده باشد خرید خدمت امکان پذیر است. اما در نظر داشته باشید فرزند شما می توانند در سال دو نوبت به داخل کشور تردد داشته باشد و در مجموع 3 ماه اقامت داشته باشد که این تردد تا 8 سال غیبت قابل اجرا است.

    2. سلام من متولد‌۹آذر۱۳۷۳هستمدارای یک‌فرزند‌و از سال۹۵ غیبت‌دارم چه راه‌کاری برای کارت پایان خدمت هست‌که‌انجام بدم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن