نظام وظیفه

معافیت پزشکی

بر اساس قوانین نظام‌وظیفه عمومی، افرادی که ازنظر جسمی، مزاجی و روانی شرایط لازم برای خدمت سربازی را نداشته باشند می‌توانند از معافیت پزشکی استفاده کنند. معافیت پزشکی بسته به نوع بیماری، مدرک تحصیلی و شرایط بیماری دارای شرایط و ضوابط خاص خود است. برای اکثر افرادی که برای اعزام به سربازی اقدام می‌کنند و یا افرادی که دارای بیماری هستند، معاینات پزشکی یکی از مراحل قبل از ورود به یگان نظامی است. متقاضیان گرفتن معافیت پزشکی برای رسیدن به پاسخ سؤالات پیرامون معافیت پزشکی می توانند با کارشناسان با تجربه گروه مشاور برتر تماس بگیرند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسری معافیت پزشکی با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66037046

انواع معافیت پزشکی

مشمولان خدمت سربازی بعد از انجام معاینات پزشکی با توجه به شرایط جسمی و روانی خود شامل موارد زیر می‌شوند:

 • افرادی که ازنظر جسمی مشکلی بابت انجام خدمت سربازی ندارند.
 • افرادی که ازنظر جسمی از سلامت کامل برخوردار نیستند اما می‌توانند در امور غیر رزمی خدمت کنند.
 • افرادی که به دلیل بیماری موقتاً شرایط انجام خدمت سربازی را ندارند.
 • مشمولانی که به دلیل بیماری توانایی انجام خدمت سربازی را ندارند.

مشمولان خدمت سربازی زمانی که برای ارسال دفترچه اعزام به خدمت سربازی اقدام می‌کنند، باید توسط پزشک مراکز نظامی یا پزشک معتمد نظام معاینه شوند. مشمول با توجه به شرایط جسمی شامل یکی از موارد ذکرشده در بالا می‌شود. درصورتی‌که فرد پس از مراحل معاینات پزشکی و شورا که در ادامه شرح داده می‌شود معاف از خدمات رزمی تشخیص داده شوند، باید بلافاصله به خدمت اعزام‌شده و یا می‌تواند از اولویت امریه سربازی استفاده کند. در صورت معافیت موقت باید برای درمان اقدام کرده و یا منتظر بهبود علائم بیماری شوند. اگر شرایط جسمی و روانی مساعد بود، به خدمت سربازی اعزام‌شده و در غیر این صورت معاف دائم پزشکی می‌شوند. درنهایت اگر در حین معاینات فرد ازنظر جسمی قادر به خدمت سربازی نباشد، کارت معافیت پزشکی خدمت سربازی دریافت می‌کند.

معایب و مزایای گرفتن معافیت پزشکی

معافیت پزشکی فرد را از دو سال خدمت سربازی معاف می‌کند اما شاید در آینده باعث محدودیت‌هایی شود. به‌عنوان‌مثال اگر فرد بخواهد در ارگان دولتی استخدام شود شاید به خاطر شرایط جسمانی معافیت او مانع استخدام شود (بنا به صلاحدید پزشک معتمد سازمان مربوطه)؛ اما باید این نکته را در نظر داشت که داشتن کارت معافیت پزشکی مانع شرکت در آزمون‌های استخدامی نمی‌شود و در حکم کارت پایان خدمت سربازی است. همچنین برخی از معافیت مانند گروه اعصاب و روان یا چشم موانعی برای گرفتن گواهینامه راهنمایی و رانندگی ایجاد می‌کنند.

دارندگان معافیت از خدمات رزمی در برخی از سازمان‌های دولتی مانند وزارت نفت، سازمان فنی حرفه‌ای و … برای گذراندن خدمت اولویت دارند که اطلاعات بیشتر در لینک امریه سربازی قرار داده شده است. در برخی از سازمان‌های مانند مصلای تهران و قرارگاه سازندگی خاتم مانع گرفتن امریه می‌شود. همچنین پروسه زمانی اقدام برای معافیت پزشکی یا حتی گرفتن معافیت موقت درصورتی‌که فرد وارد غیبت نشود می‌تواند فرصتی برای خریدن زمان برای عدم ورود به غیبت و  شرکت در آزمون‌های دانشگاه یا ثبت‌نام ایجاد کند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسری معافیت پزشکی با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66073046

مدارک و روش اقدام برای معافیت پزشکی

مشمول برای گرفتن معافیت پزشکی باید مراحل زیر را به ترتیب طی کند:

 • دریافت دفترچه خدمت وظیفه عمومی از پلیس 10+
 • پر کردن فرم خود اظهاری سابقه بیماری مشمول
 • مراجعه به پزشک معتمد نظام به‌منظور انجام معاینه اولیه
 • ثبت کردن درخواست در مراکز پلیس 10+ و برگرداندن مدارک به مشمول برای ارائه به شورای پزشکی
 • ارسال برگه معرفی به بیمارستان از طریق پست به آدرس مشمول
 • مراجعه فرد به بیمارستان برای انجام معاینه
 • ارسال جواب بیمارستان به حوزه نظام‌وظیفه مربوطه
 • ارسال دعوت‌نامه برای حضور در جلسه شورای پزشکی

درصورتی‌که شخص در شورای پزشکی معاف تشخیص داده شود برای دریافت کارت باید مدارک مربوطه را تحویل دهد اما در صورت معاف از خدمات رزمی برگه آماده‌به‌خدمت برای مشمول صادرشده و فرد باید آماده اعزام به خدمت شود.

مدارک مورد نیاز:

 • پر کردن برگه وضعیت مشمولان (برگه شماره یک)
 • پر کردن برگ معاینه اولیه توسط پزشک مراکز نظامی یا پزشک معتمد نظام‌وظیفه (برگه شماره دو)
 • پر کردن برگ واکسیناسیون (برگه شماره پنج)
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی
 • اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی فراغت از تحصیل
 • عکس تمام‌رخ 4×3
 • افتتاح حساب عابر بانک سپه

مراحل گرفتن معافیت:

 • مرحله اول: تائید شدن بیماری مشمول بعد از معاینه پزشک اولیه
 • مرحله دوم: تائید شدن بیماری مشمول بعد از انجام آزمایش‌ها و معاینات شورای پزشکی بیمارستان
 • مرحله سوم: تائید شدن نهایی بیماری توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی

حتما بخوانید: همه راه های گرفتن معافیت سربازی


اعتراض به رأی شورای پزشکی

درصورتی‌که مشمول به رأی صادرشده از طرف شورای پزشکی اعتراض داشته باشد می‌تواند از طریق ثبت اعتراض خود در دفاتر پلیس 10+ اقدام کند. در این صورت پرونده پزشکی فرد به شورای عالی پزشکی ارجاع داده می‌شود که رأی شورای پزشکی قابل‌اعتراض نیست و قطعی و لازم‌الاجرا می‌باشد. اگر شرایط جسمی فرد بعد از رأی شورای عالی پزشکی وخیم‌تر شد باید درهرصورت به خدمت سربازی اعزام شود و از طریق یگان برای گرفتن معافیت پزشکی پیگیر شود.

در صورت داشتن غیبت سربازی اگر فرد در کمیسیون شواری عالی نیز رد شود باید برای پیگیری مجدد به خدمت اعزام سربازی اعزام شود. یعنی در صورت وخیم تر شدن وضعیت در سال های بعد امکان گرفتن معافیت پزشکی برای فرد وجود نخواهد داشت.

همچنین درصورتی‌که فرد در شورای پزشکی شهرستان پس از انجام معاینات معاف از خدمت نشود بر اساس تشخیص شورا یا اعتراض مشمول درخواست معاینات تخصصی داده شود باید فرد به یکی از مراکز مجهز وزارت بهداشت یا بیمارستان‌های نظامی معرفی شود. نتیجه معاینات تخصصی و آزمایش‌ها با قبول هزینه توسط مشمول به شورای عالی پزشکی که از پزشکان متخصص تشکیل‌شده است ارسال می‌شود و در صورت داشتن شرایط معافیت پزشکی دائم صادر می‌شود.

 • مشمولین عضو کمیته امداد یا مددجویان بهزیستی و همچنین مشمولینی که از طرف شورای پزشکی نیاز به معاینه تخصصی داشته باشند از پرداخت هزینه معاف هستند.
 • بیمارستان‌ها موظف‌اند خارج از نوبت و نهایتاً ظرف مدت یک ماه معاینات لازم را انجام دهند.
 • در صورت عدم مراجعه مشمول ظرف مدت یک ماه پس از تعین تکلیف به خدمت اعزام می‌شود
گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسری معافیت پزشکی با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66037046

شرایط معافیت خار ج از کشور

افرادی که در خارج از کشور هستند بدون مراجعه به داخل کشور باید مراحل زیر را طی کنند:

 • مراجعه به نمایندگی جمهوری اسلامی و تکمیل برگه رسیدگی وضعیت پزشکی
 • ارائه مدارک مربوط به سوابق بیماری با گواهی مراکز درمانی موردقبول
 • تائید و ارسال مدارک به مجری معاینه پزشکی در شهرهای مونیخ، دوبی و پکن
 • دعوت مشمول به نمایندگی مجری معاینات و انجام معاینات و تائید توسط مسئول نمایندگی
 • ارسال مدارک به وزارت خارجه
 • بررسی توسط سازمان وظیفه عمومی و اعلام رأی به وزارت خارجه

حتما بخوانید: شرایط خرید خدمت سربازی


باطل کردن معافیت پزشکی

مشمولی که خواستار ابطال معافیت پزشکی باشد باید بیماری وی به‌صورت کامل بهبودیافته باشد. فرد موردنظر پس از انجام معاینات مربوطه و تائید شورای ویژه ابطال کارت با داشتن شرایط سنی زیر برای اعزام به خدمت اقدام می‌کند:

 • برای مشمولین دارای مدرک کاردانی دیپلم و زیر دیپلم حداکثر 30 سال
 • برای مشمولین دارای مدرک لیسانس 33 سال
 • مشمولین دارای مدرک فوق‌لیسانس 36
 • مشمولین دکتری 40 سال

متقاضیان ابطال کارت معافیت پزشکی در نظر داشته باشند درصورتی‌که در شورای ویژه ابطال کارت معاف از خدمات رزمی تشخیص داده شوند نمی‌توانند برای دریافت کارت به خدمت اعزام شوند. همچنین امکان ابطال این معافیت برای بهره مندی از سایر معافیت ها مانند کفالت نیز وجود ندارد و فرد باید حتما بعد از ابطال معافیت پزشکی به خدمت سربازی اعزام شود.

معافیت پزشکی در حین تحصیل و در حین خدمت

مشمولان در حین تحصیل نمی‌توانند از معافیت پزشکی استفاده کنند و بعد از فارغ‌التحصیلی، اخراج یا انصراف به تقاضای آن‌ها رسیدگی می‌شود. البته درصورتی‌که بیماری فرد حاد باشد و یا در لیست بیماری‌های قابل‌بررسی در حین تحصیل باشد، در صورت داشتن سایر شرایط می‌تواند از معافیت پزشکی برخوردار شود.

سربازان در حین خدمت متقاضی برای معافیت پزشکی باید از طریق یگان اقدام کنند و اگر پروسه درمانی بیشتر از شش ماه باشد از خدمت ترخیص شده و در غیر این صورت در صورت دارا بودن شرایط معافی کارت معافیت پزشکی دریافت می‌کنند و مدت‌زمان خدمت جز سابقه آن‌ها محسوب می‌شود.


حتما بخوانید: همه چیز درباره معافیت تحصیلی


لیست بیماری‌های معافیت پزشکی

بیماری‌های که فرد می‌تواند بابت آن‌ها معافیت خدمات رزمی، موقت و معافیت پزشکی دائم بگیرد به شرح زیر است:

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسری معافیت پزشکی با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66037046

منبع
سایت سازمان وظیفه عمومی
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫37 نظرها

  1. با سلام
   از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد. مرحله بعدی باید به شورای پزشکی مراجعه کنید.

 1. سلام خسته نباشین بند سال ۹۶ اقدام کردم برای معافیت پزشکی و تا امسال هم پرونده ام ادامه داشت و معاف از رزم شدم دلیلش هم پارگی مینیسک و رباط صلیبی بودبخش۸ بند۲۶ و حالا طی دردهای که داشتم اما فک میکردم بخاطرزانوم هستش کاریش نداشتم تا اینکه چندبار کمرم گرفتگی شدید واسم اتفاق افتاد به قدری زیاد بود که چند روز خونه نشینم کرد و درد به پای چپم میزنه و درد پشت ران پشت ساق پا و مچ پا پاشنه پا هم دارم ومور مور میشه سوزن سوزنی میشه پشت رانم گرفتگی حس میکنم و بعد چند دقیقه نشیت پاهام بی حس میشن خواب میرن و حتی نمیتونم چیز سبکی رو هم از زمین ور دارم موقعه برداشتن انگار که سوزن تو کمرم فرو میکنن و‌گودی کمر هم دارم و به پزشک مراجعه کردم واسم ام ار ای نوشتن و به شرح زیر هستش ایا معاف دائم بهم تعلق میگره یا نه خواهشا کمکم کنیدBones and bone marrow :normal /transitional lumbosacral vertebra. Disc hydration status : L5-SI dise Neurologically important dise displacement. L5-S1 disc: Grade I retrolisthesis and Disc space narrowing with central and left paracentral dise (extrusion) (herniation) and left lateral recess stenosis L4-5 disc :none L3-4 dise : none L2-3 disc :none L1-2 dise : none T12-LI disc : none Distal cord and conus medullaris : normal. Paravertebral soft tissue : unremarkable Lumbar spine curve : normal. این شرح ام ار ای بنده هستش راهنماییم کنید لطفاا

 2. سلام وقت بخیر من 5 تا سنگ کلیه دارم سه تا کلیه راست و دوتا کلیه چپ آیا ممکن است معاف بشم

 3. سلام چه موقع در معافیت پزشکی به شورای عالی معرفی می شویم
  ایا اگه به شورایی پزشکی اعتراض کنم به شورای عالی معرفی می شویم یا اگه نظام وظیفه ام لازم بدونه بدون اعتراض مشمول برای اطمینان اون را برای بررسی دوباره به شورای عالی معرفی می کنن.

 4. سلام حدود دو ماه پیش در کمیسیون پزشکی نظام وظیفه شرکت کردم و هر سه دکتر معاف دائمم کردن و همون موقع پرونده را بردن طبقه بالا و معاون نظام وظیفه استان امضا کرد و فیش ها را هم واریز کردم و گفتند کارتت صادر میشه الان دیروز تو سیستم وضعیت از منتظر رویت مشمول به معرفی به شورایی عالی تعییر کرده خواستم بدون دوباره دعوت میشم برا کمیسیون یا روند صدور کارت هست اگه دعوتم کنن امکان داره معافیت پزشکی ام را رد کنن چون سه تا نظریه پزشکی از بیمارستان دارم که ناشنوای یک طرفه کامل را تایید کردن و فرستادن نظام وظیفه و آزمایشABRهم بیمارستان فرستادن برا نظام وظیفه که نشان میدهد و مدرک تحصیلی ام دیپلم(لیسانس انصرافی)هست
  لطفا راهنمایی کنید می ترسم حقم ضایع بشه.

  1. با سلام
   در شوارای عالی شرایط شما برای تایید نهایی برای معافیت بررسی می شود. اگر مشکل خاصی نباشد و شرایط شما مجدد تائید شود معاف می شوید.

 5. سلام من حین خدمت هستم و برای معافیت اقدام کردم . توی شورا منو معاف کردن و الان حدود ۲۰ روزه جوابشو به من نمیدن . واینکه توی سایت قسمت استعلام معافیت که میگیرم زده معرفی به حوزه .!
  میخواستم بدونم آیا شما میدونید معرفی به مدیر حوزه یعنی چی؟؟
  آیا روال عادی هست؟؟

 6. سلام . من در حین خدمت هستم .برای معافیت چشم اقدام کردم در دوران آموزشی هم معاف از رزم بودم . در حال حاضر به بیمارستان امام سجاد ناجا که رفتم با کلی معاینات مجموع نمره چشم چپم ۸.۵ با علامت منفی … هفته بعد نوبت شورای پزشکی دارم . آیا معاف میشوم یا خیر ؟؟؟؟ مدرک تحصیلی من لیسانس هستش

  1. با سلام
   برای مقطع لیسانس و بالاتر در صورتی که نمره یک چشم به تنهایی بالای 8 باشد فرد از خدمت سربازی معاف می شود.

 7. سلام
  بنده با بیماری قوز قرنیه (یک چشم 48 و چشم دیگر 46) درخواست معافیت سربازی دادم که بعد از جلسه شورا مورد پذیرش قرار نگرفت.
  ایا راهی هست که بنده بتوانم معاف شوم و ایا بنده باید اعتراض بزنم؟

  1. با سلام
   برای معافیت قوز قرینه باید نمره بالای 50 به شما معافیت دائم تعلق می گیرد. پیشنهاد می کنم که اعتراض نزنید و بعد یک یا دو سال بعد که نمره شما بالای 50 رسید مجدد اقدام کیند. اگر شما اعتراض بزنید احتمال گرفتن معافیت دائم با توجه به نمره چشم شما کم است و در صورت رد شدن در شورای عالی پزشکی برای گرفتن معافیت حتما باید در حین خدمت سربازی پیگیری کنید.

 8. سلام ممنون از سایت عالیتون و همچنین از پاسخگوییتون
  میخواستم بدونم منظور از فیستول غیر قابل درمان چیه؟

  1. با سلام
   فیستول به دلیل اتصال غیر نرمال بین دو عضو یا دو سطح و بافت بدن به وجود می‌آید و اگر فرد این مشکل داشته باشد معاف دائم می شود

 9. سلام مجدد خدمت گروه مشاوره برتر
  یک سوال داشتم
  بنده هفته پیش کمیسیون داشتم و در کمیسیون به دلیل تنگی شدید کانال نخاعی کمر(که در سه نقطه تنگی وجود دارد)پزشکان درخواست نوار عصب کردند و گفتند وضعیتم وضعیتی خطرناک است که نمیتونند ریسک کنند و منو معاف از رزم کنند! چون داره دیسک شدید به نخاع فشار وارد میکند،و با توجه به علائمی که دارم گزگز و سوزن سوزن شدن پاه، انگشتان پاه و ضعف زانو به پایین و….
  امکان معافیت بنده است؟

  1. با سلام برای معافیت پزشکی باید مدارک پزشکی شما با توجه به علائمی که دارید مورد بررسی قرار بگیرد و باتوجه به شرایط در شورای پزشکی رای قطعی صادر میشود.

  2. سلام .خسته نباشید.من از زمانی که برای کمیسیون پزشکیم مشخص شده گذشته.ایا هنوز میتونم به کمیسیون پزشکی مراجعه کنم؟

   1. سلام سلامت باشید
    خیر یا باید در زمان دیگری درخواست بدید یعنی بعد از اتمام دوره درسی در سنوات بالاتر یا در حین خدمت سربازی پیگیری کنید.

 10. سلام یک سوال داشتم،واقعا برام مهم اگر میدونید ممنون میشم بگید

  بنده اعزامی 1 شهریور بودم ولی حالا درخواست پزشکی دادم و هفته دیگه سیزدهم مرداد کمیسیون پزشکی دارم

  حالا سوالم اینجاست که الان تاریخ اعزام قبلیم باطل شده و تاریخ اعزام جدید برام میزنن(اول آبان)؟؟یا اینکه نه همون اول شهریور اعزامم؟؟

  1. با سلام
   بعد از اعلام نتیجه کمیسیون پزشکی باید دورباره مدارک ارسال کنید و تاریخ اعزام جدید اعلام می شود. و احتمال اینکه تاریخ اعزام شما اول شهریور باشد کم است.

 11. سلام خدمت مشاور عزیز
  بنده بیماری دفع پروتئین دارم و داخل سایت نظام وظیفه نگاه کردم در بند ۷ نوشته دفع پروتئین به تنهایی معاف از رزم هست و برای معافیت کامل صرفا در زمینه بیماری های پارانشیمال کلیه به وجود آمده باشد
  میشه بیشتر توضیح بدید
  تشکر

  1. با سلام
   برای معافیت دائم باید در پروسه معافیت قرار بگیرد و بعد از طی کردن سه مرحله ذکر شده یعنی معاینات پزشک اولیه پزشک متخصص و شواری پزشکی نتیجه صادر می شود. در نهایت بعد از طس شدن مراحل ذکر شده انجام آزامایشات پزشکی رای صادر می شود. پیشنهاد می کنم یا با مشاورین مرکز تماس بگیرید یا به صورت مجزا با نتیجه آزمایشات مروبطه به پزشکان معتمد نظام وظیفه مراجعه کنید.

   1. سلام
    سوال خیلی مهمی دارم اگر از پاسخ آن اطلاع دارید بفرمایید خیلی ممنون میشم

    بنده کمیسیون دارم و بیماری بنده تنگی کانال نخاعی کمر و دیسک گردن هستش و هردو بیماری هم جز بیماری های جراحی مغز اعصاب محسوب میشود

    حال سوالم اینجاست که الان در کمیسیون پزشکی فقط عنوان بیماری که باعث معافیت بنده شده است را میزنند؟مثلا معافیت رزم از “بیماری های جراحی مغز و اعصاب”
    یا اینکه نه نام بیماری با جزییاتش هم درج میشود؟
    مثلا معافیت رزم از “تنگی کانال نخاعی و دیسک گردن”
    در واقع بصورت خلاصه میخوام بدونم تنگی کانال نخاعی و دیسک گردن درج میشه یا نه فقط عنوان بیماری
    (بیماری های جراحی مغز و اعصاب)میزنند؟؟؟

    1. با سلام
     در کارت شما در صورتی که معافیت دائم به شما تعلق بگیرد بخش و بند معافیت درج خواهد شد و عنوان بیماری قید نمی شود. مثلا برای مورد شما به احتمال زیاد عنوان معافیت پزشکی بخش ششم بند 13 قید خواهد شد. که بخش ششم بیماری های جراحی مغز و اعصاب و بند 13 گزینه معافیت تنگی کانال نخاع است.

 12. من رفتم معافیت روانپزشکی باطل کنم قبول نکردند با اینکه دلیلم برای سلامتی موجه بود.شکایت به دیوان عدالت اداری کردم جواب داد نظر کمیسون قطعی است و دیوان نمی تواند نظر دهد چون تخصصی است کارم نمیدن اکثرا فکرمیکنن مریضی

 13. سلام لطفا کمکم کنید من واقعا مشکل افسردگی حاد دارم ازهیچی لذت نمیبرم چن روز ی بار ب زور سردرد غذا میخورم اخرین بار انداختنم کمپ خونوادم ی ماه فکر کردن معتادم نمیدونم چکارکنم واقعا توان خدمت ندارم ۴ ماه هم خدمت رفتم فراری شدم نمیتونم توروخدا بگید میتونم معاف بشم یا نه ای دی تلگراممو میزارم تورو خدا جوابمو بدید
  @madmanforever

  1. با سلام
   اگه شما مشکل افسردگی حاد داشته باشید معافیت دائم بهتون تعلق می گیره. با توجه به اینکه سابقه خدمت دارید باید حتما از طریق بهداری یگان خدمتی برای بررسی شرایط و طی کردن مراحل معافیت اقدام کنید.

 14. سلام شنیدم طرح جدید برای 98 اومده که برای مدرک لیسانس نمره باید بالای 6 باشه. حقیقت داره؟
  اگه نه باید بالای چند باشه؟
  و یک چشم حساب میشه یا هردو؟

  1. با سلام
   در حال حاضر برای مدرک لیسانس صرفا برای یک چشم با نمره بالای 8 معافیت پزشکی تعلق می گیرد و اگر استیکمات هم داشته باشید با نمره بالای 7 هم امکان معافیت پزشکی دائم دارید. قوانین سال جدید هم معمولا از نیمه دوم اردیبهشت ابلاغ می شه که احتمال تغییر شرایط هست. البته با مدرک تحصیلی فوق دیپلم به پایین هم با نمره صرفا یک چشم 6 به بالا و با آستیگامات 5 به بالا هم می تونید معافیت دائم پزشکی بگیرید. برای اطلاعات بیشتر می تونید با مشاورین مرکز تماس تلفنی برقرار کنید

 15. سلام
  من دانشجو ترم آخر کاردانی هستم و مجموع نمره چشمهام بالای 8 هست. آیا در حین تحصیل میتونم معافیت بگیرم؟ باتشکر

  1. با سلام
   در قوانین جدید نظام وظیفه تنها نمره یک چشم برای مهافیت در نظر گرفته می شود و برای شما با توجه به اینکه دانشجوی مقطع کاردانی هستید باید نمره یک چشم به تنهایی بالای 6 باشد که معافیت پزشکی به شما تعلق بگیرد. در حین تحصیل نیز امکان گرفتن معافیت مقدور نیست و باید بعد از اتمام دوره کارادانی برای معافیت پزشکی اقدام کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن