نظام وظیفه

معافیت سربازی

بدون شک خدمت سربازی یکی از دغدغه‌های اصلی افراد برای زندگی است. بر اساس قوانین کشور همه پسرانی که به سن 18 سال برسند باید به خدمت سربازی اعزام شوند. اما برخی افراد در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند از معافیت سربازی بهره‌مند شوند.

معافیت کفالت، معافیت ایثارگری، معافیت بنیاد نخبگان، معافیت بهزیستی، معافیت پزشکی و معافیت موارد خاص ازجمله مواردی است که مشمولین می‌توانند در صورت داشتن شرایط لازم معافیت سربازی بگیرند.

در این مقاله سعی شده شرایط معافیت سربازی، مدارک لازم برای هر نوع معافیت سربازی، زمان اقدام برای گرفتن هرکدام از انواع معافیت سربازی ذکرشده شرح داده شود تا مشمولین سربازی با آگاهی لازم برای هرکدام از موارد ذکرشده برای گرفتن معافیت سربازی اقدام کنند. همچنین خوانندگان عزیز می‌توانند در قسمت نظرات و پیشنهاد‌ها سؤالات احتمالی خود را مطرح کنند تا در سریع‌ترین زمان توسط مشاوران گروه برتر پاسخ داده شود.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره معافیت سربازی با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

معافیت کفالت

معافیت کفالت شاید یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای معافیت از سربازی باشد که شامل موارد زیر است:

 • یگانه فرزند بالای 18 سال پدر بالای 75 سال تمام.
 • یگانه فرزند ذکور بالای 18 سال که برای نگهداری از پدر بیمار خود بر اساس تشخیص شورای پزشکی نیاز به سرپرستی و مراقبت دارد.
 • تنها پسر بالای 18 سال که پدرش فوت کرده یا از مادر جداشده و سرپرست و نگهداری از مادر را بر عهده دارد.
 • تنها برادر که سرپرستی خواهر فاقد پدر، همسر و فرزند را به عهده دارد.
 • برادر سرپرست برادر نیازمند به مراقبت فاقد همسر و فرزند و پسر سالم
 • تنها برادر سرپرست برادر کمتر از 18 سال
 • تنها نوه پسر 18 سال به بالا که از پدربزرگ یا مادربزرگ فاقد فرزند مراقبت می‌کند.
 • مشمولی که همسر معلول داشته باشد.
 • معافیت موقت برادر حین خدمت سربازی
 • معافیت ماده 6 بهزیستی: یکی از فرزندان والدینی که به خاطر ناتوانی یکی از آن‌ها تحت پوش بوده یا دو نفر از فرزندان آنان ناتوان باشند.

شرایط کلی استفاده از معافیت کفالت

 • رسیدن به سن مشمولیت سربازی (18 سال تمام).
 • مشمول نباید غیبت داشته باشد.
 • یگانه فرد مراقبت‌کننده از مکفول باشد.

موارد استثنا معافیت کفالت

 • در موارد ذکرشده اگر فرد دارای برادر بالای 18 سال باشد درصورتی‌که آن برادر ازنظر شورای پزشکی و به خاطر مشکلات پزشکی قادر به سرپرستی و نگهداری از شخص مکفول نباشد می‌تواند از معافیت کفالت استفاده کند.
 • مشمول در حین تحصیل می‌تواند درخواست معافیت کفالت داده و از معافیت سربازی برخوردار شود.
 • همچنین برای معافیت کفالت مادر از زمان فوت یا جدایی پدر تا 30 معافیت موقت به فرد تعلق می‌گیرد. بعد از 30 ماه اگر مادر در قید حیات باشد و ازدواج‌نکرده باشد معافیت موقت به معافیت دائم تبدیل می‌شود.
 • همچنین اگر مادر فاقد شوهر تحت پوشش کمیته یا بهزیستی باشد در صورت داشتن چند پسر بالای 18 سال می‌تواند یکی از آن‌ها را به انتخاب خود از سربازی معاف کند (ماده 44 مکرر).
گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره معافیت سربازی با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

معافیت مددجویان

معافیت مددجویان شامل مشمولانی می‌شود که در خانواده خود فردی که تحت پوش بهزیستی یا کمیته امداد داشته باشند. البته این مورد معافیت نیز مانند سایر معافیت‌ها داری شرایط خاص خود است که جزئیات آن در ادامه شرح داده می‌شود.

معافیت سربازی مادر مددجو

مادر تحت پوشش کمیته یا بهزیستی می‌تواند به انتخاب خود یکی از فرزندان پسر را از سربازی معاف کند. در این نوع معافیت، فرزند پسر دیگری نباید قبلاً از معافیت کفالت مادر استفاده کرده باشد. در این معافیت مادر باید از همسر خود طلاق گرفته باشد و یا اینکه همسر وی فوت کرده باشد و در صورت حبس یا موارد دیگر معافیت به فرد تعلق نمی‌گیرد.

معافیت سربازی مشمول دارای فرزند معلول

در این نوع معافیت فرزند مشمول که دارای معلولیت است باید تحت پوشش بهزیستی قرار داشته باشد. همچنین فرد مشمول نباید غیبت سربازی داشته باشد.

معافیت سربازی سه خواهری

درصورتی‌که پدر یا مادر فردی با داشتن شرایط زیر تحت پوشش کمیته یا بهزیستی باشد می‌تواند از خدمت سربازی معاف شود:

 • مشمول باید تنها فرزند ذکور خانواده باشد.
 • وجود برادر حتی زیر 18 سال مانع از بهره‌مندی از این معافیت می‌شود.
 • مشمول نباید غیبت سربازی داشته باشد.
 • سه خواهر باید در قید حیات باشند.
 • متأهل یا مطلقه بودن خواهران مانع گرفتن معافیت سربازی نمی‌شود.

معافیت سربازی ازدواج با معلول

مشمولانی که با افراد معلول جسمی و حرکتی ازدواج کنند بعد از مدت 5 سال معافیت دائم می‌گیرند. در این نوع معافیت مشمول نباید غیبت داشته باشد.


حتما بخوانید: همه روش‌های گرفتن کسری خدمت سربازی


معافیت سربازی موارد خاص عفو رهبری

معافیت موارد خاص یا معافیت عفو رهبری با توجه به شرایط سنی به افراد تعلق می‌گیرد. افراد با توجه به شرایط سنی خود برای این نوع معافیت، شامل 4 گروه زیر می‌شوند:

 • متولدین تا پایان سال 54 در صورت داشتن مدرک زیر دیپلم، دیپلم، فوق‌دیپلم و لیسانس
 • متولدین تا پایان 52 در صورت داشتن مدرک فوق‌لیسانس
 • متولدین دکتری غیرپزشکی تا پایان 1350
 • متولدین تا پایان 44 با مدرک دکتری پزشکی و دامپزشکی

همچنین مشمولین که 50 سال یا بیشتر سن داشته باشند و درصورتی‌که سن خود را تغییر نداده باشند، نیاز به درخواست معافیت ندارند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره معافیت سربازی با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

معافیت پزشکی

معافیت پزشکی نیز یکی از پر متقاضی‌ترین مورد برای گرفتن معافیت سربازی است. معافیت پزشکی از مواردی استثنائی است که فرد در صورت داشتن غیبت سربازی نیز می‌تواند از آن برخوردار شود. همچنین نوع مدرک تحصیلی نیز در معافیت دائم یا معاف از خدمات رزمی شدن فرد مؤثر است.

در حالت کلی معافیت پزشکی شامل دو نوع است. معافیت موقت پزشکی و معافیت دائم. در معافیت موقت بسته به نوع بیماری فرد، 6 ماه زمان برای درمان یا بهبود علائم بیماری برای فرد در نظر گرفته می‌شود. اگر بعد از مدت در نظر گرفته‌شده علائم بیماری فرد بهبود پیدا نکرد یا درمان او ثمربخش نبود به فرد معافیت دائم پزشکی داده می‌شود.

برای گرفتن معافیت پزشکی مشمول باید آماده اعزام به خدمت باشد و به‌اصطلاح دفترچه ارسال کند. در زمان ارسال دفترچه پزشک مورد اعتماد سازمان نظام‌وظیفه که از طرف پلیس 10+ معرفی می‌شود فرد مشمول را معاینه می‌کند. فرد با ارائه مدارک پزشکی معتبر یا اظهار نوع بیماری در صورت داشتن شرایط معافی به شورای پزشکی معرفی می‌شود و پس از تائید و انجام آزمایش‌ها لازم موفق به دریافت کارت معافیت پزشکی می‌شود؛ و در صورت داشتن معافیت موقت باید مدارک خود را به پلیس 10+ تحویل داده و برای اعزام به خدمت آماده شود.

درصورتی‌که بیماری مشمول جز بیماری‌های قابل‌بررسی در حین تحصیل باشد نیز می‌تواند با داشتن معافیت تحصیلی برای گرفتن معافیت پزشکی اقدام کند. البته معمولاً این نوع بیماری‌ها از نوع سخت و غیرقابل درمان است. لیست  بیماری‌های قابل بررسی در حین تحصیل از طریق این لینک قابل‌مشاهده است.


بیشتر بدانید: همه چیز درباره گرفتن معافیت پزشکی


معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی جز معافیت‌های موقت خدمت سربازی است. مشمول خدمت سربازی تا زمانی که قصد ادامه تحصیل داشته باشد در صورت نداشتن غیبت سربازی و شرایط تحصیل می‌تواند از این نوع معافیت بهره‌مند شود. با توجه به مقطع تحصیلی زمان استفاده از این نوع معافیت بر اساس ماده 33 نظام‌وظیفه عمومی متغیر است که زمان معافیت هر مقطع به شرح زیر است:

 • برای دانش آموزان حداکثر تا سن 20 سال تمام
 • مقطع کاردانی دو و نیم سال
 • مقطع کاردانی به کارشناسی 3 سال
 • مقطع کارشناسی پیوسته 5 سال
 • مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته 3 سال
 • مقطع کارشناسی ارشد پیوسته 6 سال
 • دکتری پیوسته 8 سال
 • دکتری تخصصی 6 سال

در صورت نیاز و داشتن شرایط با تشکیل کمیسیون ویژه فرد می‌تواند تا یک سال زمان اضافه‌تر از موارد فوق از معافیت تحصیلی بهره‌مند شود. همچنین درصورتی‌که فرد در سنوات اولیه تحصیل از تحصیل انصراف دهد درصورتی‌که برای وی مدرک تحصیلی معادل صادر نشود می‌تواند یک‌بار دیگر از معافیت تحصیلی آن مقطع برخوردار شود.

بهره‌مند شدن از معافیت تحصیلی بعد از انصراف از دیپلم تا دکتری تنها یک‌بار مجاز است. درصورتی‌که فرد از دانشگاه اخراج شود نمی‌تواند از معافیت تحصیلی مجدد استفاده کند و تا زمان دریافت کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت مجاز به ادامه تحصیل نیست. در صورت نداشتن غیبت سربازی نیز اگر فرد در حال خدمت باشد، می‌تواند برای مقطع کارشناسی و بالاتر ایست خدمتی دریافت کند و با ترخیص از پادگان ادامه تحصیل دهد.


حتما بخوانید: همه چیز درباره معافیت تحصیلی


معافیت ایثارگری

معافیت فرزندان عزیزانی که در جبهه حضورداشته‌اند نیز یکی از گزینه‌های معافیت سربازی است. این نوع معافیت در قانون به‌صورت امتیاز در نظر گرفته‌شده است و غیبت مانع بهره‌مند شدن از این معافیت نمی‌شود. همچنین اگر فرد از خدمت سربازی فرار کرده باشد با معرفی به یگان می‌تواند از معافیت برخوردار شود. این نوع معافیت شامل 5 گروه کلی می‌شود:

 • معافیت فرزندان شهدا و جاویدالاثر
 • معافیت یکی از برادران شهدا جاویدالاثر و جانبازان فاقد فرزند ذکور آزادگان
 • معافیت فرزندان آزادگان، جانبازان و حضور در جبهه
 • معافیت جانبازان بالای 10 درصد
 • معافیت ازدواج با جانباز بالای 25 درصد

همچنین معافیت سربازی ایثارگری 28 و 29 ماه تا پایان شهریور 98 اجرا می‌شود. بر اساس اخبار منتشر شده غیبت سربازی مانع بهره مند شدن از این معافیت نیست و در زمان تحصیل نیز می‌توان از آن استفاده کرد. بعد از زمان ذکر شده مبنای معافیت سربازی 30 ماه رزمندگی، 25 درصد جانبازی و 24 ماه آزادگی است.

معافیت فرزندان شهدا و جاویدالاثر

همه فرزندان شهدا و جاویدالاثران که به سن مشمولیت برسند از خدمت سربازی معاف می‌شوند.

معافیت برادر شهید، آزادگان و جانبازان فاقد فرزند پسر

اگر شهید آزاده و … فاقد فرزند پسر باشد تنها یکی از برادران می‌تواند از معافیت سربازی استفاده کند. برای آزادگانی که سابقه 24 ماه اسارت دارند و یا جانبازان بالای 25 درصد یکی از برادران آن‌ها از خدمت سربازی معاف می‌شود.

معافیت فرزندان آزادگان، جانبازان و حضور در جبهه

برای هر 24 ماه سابقه اسارت، هر 25 درصد جانبازی و هر 30 ماه حضور در جبهه یکی از فرزندان از خدمت سربازی معاف می‌شود. درصورتی‌که امتیاز ذکرشده بالاتر باشد نیز متناسب با امتیاز مربوطه کسری خدمت یا معافیت دائم شامل افراد می‌شود و تنها محدود به یک فرزند نیست.

اگر مجموع درصد جانبازی و حضور در جبهه نیز به عدد 30 برسد نیز یک فرزند از خدمت سربازی معاف می‌شود. به‌عنوان‌مثال رزمنده‌ای 35 درصد جانبازی و 20 ماه حضور در جبهه دارد. برای 25 درصد جانبازی یک فرزند معاف می‌شود و ازآنجاکه مجموع 10 درصد باقیمانده و مدت حضور در جبهه به 30 می‌رسد فرزند دیگر نیز می‌تواند از سربازی معاف شود.


حتما بخوانید: همه چیز در مورد کسری خدمت ایثارگری


معافیت جانبازان بالای 10 درصد

رزمنده‌ای که بالای 10 درصد جانبازی داشته باشد از خدمت سربازی معاف می‌شود. همچنین درصورتی‌که رزمنده معاف شود، فرزند وی نیز می‌تواند از امتیاز کسری خدمت یا معافیت دائم در صورت داشتن حدنصاب کافی بهره‌مند شود.

معافیت سربازی ازدواج با بانوان جانباز

در این نوع معافیت مشمول با ازدواج با بانوان جانباز می‌تواند از خدمت سربازی معاف شود که شرایط آن به شرح زیر است:

 • درصورتی‌که فردی با بانوان جانباز بالای 25 درصد ازدواج کند بعد از 5 سال خدمت سربازی معاف می‌شود.
 • در این نوع کسری ابتدا معافیت موقت برای فرد صادر می‌شود و هر 30 ماه این معافیت تمدید می‌شود.
 • درصورتی‌که بعد از 5 سال این ازدواج منجر به جدایی نشود معافیت موقت تبدیل به معافیت دائم می‌شود.
 • همچنین اگر فرزند یا برادر بانوان جانباز قبلاً از معافیت استفاده کرده باشد همسر وی نیز می‌تواند از معافیت استفاده کند.

اطلاعات بیشتر یا جزئیات تکمیلی معافیت مدد جویان و معافیت ایثارگران از طریق این لینک قابل درسترس است.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره معافیت سربازی با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

معافیت سربازی نخبگان

معافیت نخبگان درواقع نوعی کسری خدمت سربازی است و مشمول می‌تواند در حین تحصیل با انجام پروژه تحقیقاتی موفق به گرفتن 19 ماه کسری خدمت شود و بعد از گذراندن دوره آموزشی کارت پایان خدمت دریافت کند. مشمولین سربازی برای گرفتن این نوع معافیت دو انتخاب دارند:

 • بنیاد ملی نخبگان
 • بنیاد ملی نخبگان نیروهای مسلح

برای استفاده از طرح بنیاد ملی نخبگان فرد باید حدنصاب امتیاز نخبگی را کسب کرده باشد. امتیازات به‌طورکلی شامل مقالات داخلی، خارجی و کنفرانسی، ثبت اختراع، فعالیت در شرکت‌های دانش‌بنیان، معدل دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، کسب مقام در جشنواره‌های معتبر و … می‌شود. این نوع معافیت یا کسری بیشتر برای مشمولان ارشد و دکتری است و فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی در صورت داشتن ثبت اختراع و فعالیت در شرکت دانش‌بنیان می‌توانند از این نوع معافیت استفاده کنند.

معافیت بنیاد ملی نخبگان نیروهای مسلح شامل دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناس ارشد و دکتری می‌شود. مشمول با معرفی به سازمان‌های وابسته به نیروهای مسلح و انجام پروژه تحقیقاتی می‌تواند از 2 تا 19 ماه کسری بهره‌مند شود. مشمولان در صورت داشتن سابقه خدمت برای گرفتن پروژه باید به سازمان‌های زیرمجموعه ارگان خدمتی مراجعه کنند. همچنین اگر از سازمانی پروژه کسری گرفته باشد زمان ارسال دفترچه نیز باید از همان ارگان پذیرش بگیرد تا بتواند از کسری یا معافیت استفاده کند. جزئیات بیشتر بابت امتیاز بندی عضویت نخبگان از طریق سایت بنیاد ملی نخبگان قابل دسترس است.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره معافیت سربازی با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫202 نظرها

 1. سلام خسته نباشید پدر من ۲۰ماه درجنگ بوده و۱۶ماه هم بعد قطعنامه در مناطق جنگی بوده ۵درصد هم خود به خود ایثارگری ثبت شده میخواستم بدونم با این اوصاف میتونم معافیت سربازی بگیرم و پدرم ناراحتی قلبی داره برادر بزرگمم ناراحتی قلبی داره

 2. سلام خسته نباشید پدر من ۲۰ماه درجنگ بوده و۱۶ماه هم بعد قطعنامه در مناطق جنگی بوده ۵درصد هم خود به خود ایثارگری ثبت شده میخواستم بدونم با این اوصاف میتونم معافیت سربازی بگیرم

  1. سلام
   در صورتی در زمان جنگ مجموع درصد جانبازی و مدت حضوربه عدد 30 برسد از خدمت معاف هستید.

 3. سلام بنده برادرم مادر زاد مشکل داره تحت پوشش بهزیستی هستش و درجه شدت بیماریش شدید هستش درخواست معافیت ماده ۹ دادم اما ۱سال ونیم غیبت دارم اگه غیبتمو توجیه کنم میتونم معافیت بگیرم؟؟؟؟؟
  از طرف بهزیستی مارو فرستادن بیمارستان نظام وظیفه امام سجاد و نظر دکتر متخصص این بود که برادرم نیاز به مراقبت داره و گفتن از بهزیستی استان باتون تماس میگیرن فعلا که تماس نگرفتن با این اوصاف این مراحل طی شده با توجیه غیبتم میتونم معافیت بگیرم؟؟؟؟

 4. سلام بنده تک پسر خانواده ام با تاریخ اعزام 8/1 بدون غیبت و پدرم متاسفانه با سن زیر۷۰ سال دچار سرطان استخوان لگن شدند و ناتوانی حرکتی پیدا کرده اند و من تازه متوجه شدم که میشود معاف شوم .
  ایا معاف میشوم ؟و اگر بله تا قبل از ابان تمام میشود کارهاش ؟

 5. سلام من 1 ماهه کارشناسی گرفتم .
  بنده دارای خشکی دیسک در ناحیه L3-4 و L4-5 هستم .
  پارگی حلقه‌ای دیسک در ناحیه L4-5 کمر دارم .
  کاهش لوردوز سرخود (گردن) دارم .
  دارای پوکی استخوان منفی 2 هستم .
  جراحی سینوس پلونیدال کرده ام .

  ایا امکان معافیت دایم دارم؟

 6. با سلام و خدا قوت خدمت شما
  ببخشید در رابطه با معافیت تک پسر با سه خواهر تمام شرایط رو دارم،از جمله تک پسر،سه خواهر که یکیشون متاهل میباشد،پدرم در قید حیات هستن که حدود دو ماه میشه تحت پوشش بهزیستی قرار گرفته،با این شرایط میتوتم معاف بشم؟ اولین اقدام باید از کجا شروع کنم؟

  1. از بهزیستی اقدام کنید
   مرحله اول اونجاست
   نامه های تاییده گرفته شود و بعد پلیس +۱۰
   حداقل ۳ ماه زمان میبره

 7. سلام من برج 11، سال قبل برای معافیت اقدام کرده بودم چون دکترا گفتن که من احتمال اینکه قوز قرنیه بگیرم خیلی زیاده ( لیسانس کامپیوتر IT هستم و شماره آستیگمات من 6.5 هستش ) و تقریبا 5 ماه طول کشید و گفتن معاف از رزم شدی و 10 روز بعد باید برم برگ اعزامم را بگیرم ولی من خواستم اعتراض بزنم، تا برم دوباره بیمارستان مدارک جم کنم 18 روز طول کشید و قوز قرنیه من رو دکتر متخصص چشم تایید کرد (اما دکتر نظام وظیفه زده بود قوز قرنیه ندارم) و خواستم اعتراض بزنم دیگه نمیتوستم و برگه اعزام من هم ارسال شده بود و دیگه حق اعتراض نداشتم و تاریخ 1402/5/1 تاریخ اعزامم هستش و جالبیش اینجاست که زده بودند سالم نه معاف از رزم.
  حال این به کنار من به مدت 8 ماه امریه شرکت دانش بنیان هم هستم.
  ولی هیچ کودم از ماه های امریه من ثبت نشده.
  و پیگیری لازم رو هم برای امریه انجام دادم اون ها گفتن که تاریخ اعزامم جلو تر انجام شده و ثبت شده و دیگه ما نمیتونیم کاری انجام بدیم.
  الان من فقط یه هفته وقت دارم (یعنی امروز 1402/4/25 هستش) ، ایا میشه توی این یه هفته تاریخ اعزام رو به عقب بندازم تا امریه من ثبت بشه؟ و اینکه راهی هست که بتونم اعتراض بزنم؟

 8. با سلام وقت بخیر بنده حین خدمت سهتم . میخواهم برای ماده 6 اقدام کنم از طریق +10 خواستم بپرسم مدت زمان حضور در جلسه کمیسیون پس از درخواست در مرکز +10 چقدر زمان میبرد ؟

 9. باسلام
  مادر من قطع عضوه از ناحیه پا چپ ده سانت از رانش بیشتر باقی نیست کمیسیون بهزیستی استان شدید اعلام کردن برای کفالت اقدام کردم و غیبت ندارم شش برادر دارم آیا به من معافیت کفالت مادرمو میدن
  ممنون از راهنمایتون

 10. سلام وقت بخیر
  من دانشجو کارشناسی مهندسی مکانیک هستم متولد ۷۹
  تک پسر هستم متاهل یه دختر یه ساله دارم بابام ایثارگر هست ۴ ماه هم سابقه جبهه زدن یه خواهر مریض دارم سندروم داون بابا چشماشو عمل کرده الان من خرج خونه رو میدم ایا اقدام کنم معاف میشم و باید از کجا شروع کنم به کجا مراجعه کنم

 11. سلام وخسته نباشید سید هستم کارگر دارای همسر دوفرزند پسر 15 ساله و 12 ساله دارم سن من 44 ساله ام پدرو مادرم فوت کرده اند کسی رو ندارم درسال ماقبل 80 20 روز آموزش دیدم بعد مرخصی دیگر نتوانستم انجام وظیفه کنم شرایط بدی داشتم آیا بنده را به امید خدا معاف می‌کنند یا معاف میشوم خواهشن راهنماییم کنید خیلی خیلی ممنون میشم

  1. سلام سلامت باشید.
   درصورتی که یک فرزند دیگر داشته باشید و تعداد فرزندان 3 باشد معاف می شوید.

 12. سلام دیپلم و متولد ۱۳۵۹ و مجرد هستم با پدر و مادرم زندگی میکنم تمام خرج خونه هم بامن هست،کیست اپیدیم و واریکوسل خفیف هم دارم دندانم هم کلا ۲۰ دونه دارم اگر برم دکتر احتمالا کمرم هم مشکل داره ،دوتا بردار دارم که یکیشون ازدواج کرده و یکیشون هم رفته برای خودش تنها زندگی میکنه اونا هم سربازی نرفتن میتونم برای معافیت اقدام کنم

 13. با عرض سلام و احترام:
  اینجانب متولد سال ۷۸ هستم و تک فرزند خانواده هستم (خواهر و برادر ندارم) متاسفانه تا کنون پدرم ۲ سکته مغزی خفیف را پشت سر گذاشته اند ، ( پدرم ۵۵ سال دارد) حال سوالم این است که آیا با شرایط فوق شرایط معافیت را دارم و یا نه ؟ و در غیر این صورت آیا محل خدمتم در شهر خودم خواهد بود یا نه ؟
  در ضمن بسیجی فعال هستم و به کار های فنی مسلط هستم و گواهینامه دارم

  پیشاپیش از پاسخ‌گویی شما سپاسگزارم

 14. سلام من ۴۰سالمه سرطان تیرویید دارم
  یک ماه تیروئیدم در اوردم
  خدمت سربازی نرفتم ایا معاف میشود

 15. سلام بنده شرایط مغافیت پزشکی رو ندارم ولی نیاز دارم معاف بشم راهی وجود داره کمک بشه بهم

 16. سلام. یه سوال داشتم
  پدرم بالای هفتاد سالشه و بیماری آسم و کم بینایی چشم داره که تحت پوشش کمیته امداد هست. مادرمم بیماری کلیوی داره و پیوند کرده.
  دو برادر بزرگتر از خودم دارم ولی جدا شدن و با ما زندگی نمیکنن الان خرجی پدر،مادر و دو تا خواهرم با منه
  آیا با این شرایط معافیت بهم تعلق میگیره؟

 17. باسلام شرمنده من عصب های دست راستم شدیدا درگیر هستن و عضله هام پاره شدن امکان معافیت دارم

 18. با سلام من عصب گوشم ضعیف وشنوایم‌ کم شده ۱۹ساالمه آیا معافم‌ میکنن وزوز گوشم خیلی شدید لطفا راهنمایم‌ کنید

  1. شرایط معاقیت بسته به حد شنوایی شما در فرکانس های 4 گانه دارد که باید بعد از انجام معاینات و آزمایشات پزشکی مشخص شود.

 19. سلام وقت بخیر بنده دارم از معافیت تحصیلی استفاده میکنم درحال حاضر
  پدرم 75سالشه و تحت پوشش کمیته امداد هست و 9تا خواهر و برادر ناتنی دارم اسم مادرم توی شناسنامه پدرم نیست و عقد موقت بوده و مدرکی هم دال بر اینکه صیغه موقت بوده وجود ندارد یه خواهر تنی زیر 18سال دارم و خودمم از بورسیه کمیته امداد استفاده می کنم آیا شرایط معافیت کفالت مادر و یا خواهر رو دارم

  1. سلام پدر بنده یکی از کلیه های خود را بطور خیرخواهانه اهداء کردند ، آیا من میتونم از معافیت یا کسری خدمت برخوردار بشم ؟
   ممنون از سایت خوبتون.

 20. سلام اگر یک سرباز فراری خودش را معرفی کنه بعد از ۶ ۷ ماه و برگرده سر خدمتش. میتونه بره دنبال کارای معافی کفالت مادر. که تحت پوشش بهزیستی هست و بیماری ام اس داره؟
  یا اصلن نمیتونه از تصحیلات معافی کلاً استفاده کنه دیگر؟

  1. سلام
   اگر غیبت اولیه یا پشت دفترچه ای نداشته باشد مشکلی ندارد در صورت داشتن غیبت احتمال گرفتن معافیت پایین است.

   1. سلام من یکی از پرده گوشم پاره شده اما شنوایی کمی دارم ولی دکتر هرموقع توی حمام یا توی آب باید پنبه داخل گوش بگذارید آیا معافم ممنون میشم اگه زود جواب بدید ممنون

 21. سلام من مادرم دو بار ازدواج کردن و شوهر اولشون فوت کرده و برادرم از کفالت خواهر استفاده کرده و اون موقع معاف شده و شوهر دوم مادرم که پدر من باشه هم فوت کرده مادرم دوتا پسر از شوهر اولش داره که یکی از کفالت خواهر استفاده کرده ولی اون یکی سربازی رفته الان هم من و داداش کوچیکترم همراه مادرم زندگی میکنیم من میتونم از کفالت مادر استفاده کنم یا خیر؟

  1. سلام
   در مورد معافیت اگر برادران شما از نظر جسمی شرایط لازم برای سرپرستی مادر را نداشته باشد می توانید معاف شوید. در غیر این صورت باید از معافیت مدد جویان که برای افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هست استفاده کنید.

   1. سلام
    پدر من سال ۹۵ فوت کرده و مادرم سرپرست خانواده و تحت پوشش کمیته امداده برادر بزرگترم در زمان حیات پدرم بخاطر کفالت پدرم معاف شده میخوام بدونم میتونم از طریق کمیته امداد معاف بشم با توجه به اینکه برادرم از طریق کمیته امداد معاف نشده

    1. سلام
     در صورتی که شما غیبت نداشته باشید و کسی از کفالت مادر استفاده نکرده باشد می توانید از معافیت مدد جویان استفاده کنید.

   2. سلام وقت بخیر بنده 25ساله هستم پدر 80ساله دارم از یک چشم معیوب هستند و دوتا خواهر 6تا برادرهستیم تمام برادران به خدمت رفته اند و ازدواج کرده اند میخواستم بدونم در چه صورتی معافیت کفالت میتونم بگیرم

    1. سلام کن عظلات بدنم 3 سال هست که دچار گرفتگی شدید شده نمیتونم پله هارو درست برم بالا و..
     آیا امکان معافیت دارم؟

 22. سلام خسته نباشید؛ من تازه فارغ التحصیل شدم و امسال مشمول هستم وپدرم 76سال سن دارد و دو برادر هم دارم که ازدواج کردن ؛ آیا معافیت کفالت به من تعلق میگیره یا خیر؟؟

 23. با عرض سلام من در حال حاضر دانشجو و 24 ساله هستم و تک فرزندم و خواهر و برادری ندارم ، پدرم 64 سالش هست و چندین ساله از یک بیماری به نام منییر رنج میبره و این بیماری اختلال عملکرد میان عصب گوش درونی منتهی به مخچه هست و پدرم در راه رفتن و انجام دادن کار های روزمره مشکل داره و قادر به انجام کامل کار های روزمره اش نمی باشد و مادرمم چندین سال بیماری اعصاب داره و سابقه ی بستری شدن در بیمارستان رو داره. با وضعیت فعلی پدر و مادرم معافیت کفالت به من تعلق میگیرد یا نه ؟

  1. سلام وقت بخیر
   با توجه به مواردی که ذکر کرید احتمال معافیت کفالت برای شما بالا است.

 24. سلام خسته نباشید . یه سوال داشتم . برای تحقیقات محلی به صورت نا محسوس میان تحقیق؟

 25. سلام‌ خسته نباشید.
  من متولد ۱۳۷۳ هستم و خرداد ۹۷ درسم رو در مقطع کارشناسی تمام کردم و مشغول به کار شدم تا امروز که تصمیم گرفتم برای معافیت اقدام کنم از طریق کفالت پدر! پس ۱ سال غیبت دارم!
  پدر بنده ۶۰ سال دارد ولی شرایط بدنی روحی و جسمی ایشون هیچ فرقی با شخص ۷۵ ساله ندارد !
  مدارک پزشکی مبنی بر اینکه پدرم دارو های خاص برای آلزایمر مصرف میکنه و تک پسر هستم هم اینکه بدون مراقبت های من نگهداری و تنها گذاشتنش در خانه سخته و ممکنه اتفاق بدی بیوفته . پرونده پزشکی داره و از شرایط جسمی مناسبی برخوردار نیست.
  حتی من همین ۱ ماه پیش که پدرم حالش بد شد اصلا نرفتم سرکار و فقط مراقبت کردم ازش.
  با پدر مادر و خواهرم زندگی میکنیم اما تمامی خدمات درمانی پدرم و رفت امد بیمارستان همگی با خودم هست.
  میتونید راهنماییم کنید که چجوری میتونم این دغدغه رو برطرف کنم ؟

  1. با سلام
   شما باید برای توجیه غیبت اقدام کنید. برای این کار اگر خانواده تحت پوشش ارگان های حمایتی مانند کمیته یا بهزیستی قرار داشته باشند شانس بالاتری برای توجیه غیبت و معافیت دارید. برای اقدام عملی نیز باید با مراجعه به مراکز پلیس 10+ درخواست توجیه غیبت دهید.

 26. سلام وقت بخیر
  من مشمول خدمت سربازی هستم
  بخاطر عمل جراحی رباط صلیبی و مینیسک زانو اقدام به معافیت از رزم کردم که طبق گفته دکتر نظام وظیفه معاف از رزمی رو میتونم بگیرم،
  از طرفی پدرم 25 ماه سابقه حضور در جبهه دارن اما بدون جانبازی
  طبق قانون کسری خدمت بخاطر ۲۵ ماه سابقه ، ده ماه کسری خدمت میگیرم و بخاطر دوره تکمیلی بسیج و سابقه بسیجی خودم شش ماه دیگه هم کسری میگیرم که در مجموع ۱۶ ماه کسری به همراه معافیت از رزم دارم،،،با این شرایط راهی هست که معافیت کامل بگیرم؟!

  1. با سلام
   شما باید بعد از تقسیم در یگان و پایان آموزشی برای کسری اقدام کنید. با توجه به مقدار کسری و اینکه شما الان مشغول خدمت هستید پیشنهاد می کنم صرفا برای کسری اقدام کنید.

   1. سلام
    من بابام ۵ درصد جانبازی و ۲۶ ماه جبهه ای دارد و برادرم از ۱۸ ماه از جبهه پدرم رو برای کسری استفاده کرده آیا من میتونم از معافی استفاده کنم

    1. سلام
     با توجه به شرایطی که ذکر کردید برای شما امکان معافیت وجود ندارد.

 27. سلام
  پدرم ۲۴ ماه در جبهه حضور داشته. برای کنکور ۹۹ از سهمیه ۵ درصدی استفاده میکنم. برای سهمیه ی مناطق رتبه ی زیر ۱۰۰ معافیت میگیرن از سربازی
  میخواستم بدونم این داستان برای سهمیه ی ۵ درصدی نیست؟ یعنی یک محدوده رتبه برای معاف شدن از سربازی در سهمیه ی ۵ درصدی وجود نداره؟ یا اگه داره تا رتبه ی چنده؟

  1. با سلام
   در صورت کسب رتبه دو رقمی یا سه رقمی امکان عضویت در بنیاد ملی نخبگان برای شما فراهم می شود و از این طریق می توانید برای معافیت اقدام کنید.

 28. سلام من ۲ماه خدمت شدم ک پدرم فوت کرد ولی پروندم مشکل داره نمیتونم معاف شم چکار باید کنم من خیلی ب معافی نیاز دارم

  1. با سلام
   اگر غیبت سربازی نداشته باشید امکان معافیت برای شما وجود دارد. بابت مشکل پرونده توضیح بدید که اگر راه کاری وجود داشت راهنمایی کنم.

   1. سلام من پارسال از روزانه انصراف دادم امسال روزانه قبول شدم و معافیت موقت ۶ ماهه دارم و مطمینم معاف کامل میشوم لیکن ممکن است تا دو سال تمدید کنند معافیت موقتم را اکنون دو سوال دارم ک ممنون میشوم پاسخ دهید
    ایا میتوانم با معافیت موقت مجدد انصراف دهم و در کنور سراسری سال بعد شرکت کنم؟

    دوم اینکه با توجه به اینکه با درخاست رفع محرومیتم موافقت شده میتوانم در کنکور سال بعد همین رشته انصرافی لیکن دانشگاه دیگری بروم؟

 29. با عرض سلام و خسته نباشید من تک فرزند هستم و کف پای صاف دارم
  میتونم معافی بگیرم؟
  البته دچار کمخونی فقر اهن هم هستم
  و یکسری مشکلات قلبی مادرزادی هم داشتم ولی خیلی وقته دکتر نرفتم

 30. سلام، من تک پسر متولد ۶۴ هستم و به خدمت نرفتم پدرم سال ۹۵ فوت شده و کارمند اداره راه بوده و مادرم در قید حیات است آیا معافیتی برای من هست ممنون از شما

  1. با سلام اگر غیبت داشته باشید امکان پذیر نیست. اما اگر بتونید توجیه غیبت بگیرید می تونید امکان معافیت برای شمافراهم می شود.

   1. با سلام چطوری، یعنی چه کاری، چه راه حلی برای توجیه غیبت بگیرم من از سال ۸۳ درسم تمام شد رفتم سر کار تا پارسال هم بیمه بودم از سال ۹۰ ازدواج کردم و دو فرزند دارم

    1. شما بالای 15 سال غیبت دارید و عملا امکان توجیه غیبت برای شما امکان پذیر نیست. البته اگر در حین خدمت سربازی اقدام کنید احتمال معافیت دارید. اگر قبلا برای طرح خرید خدمت سربازی اقدام کردید تا آخر امسال تمدید شده است. برای اطلاعات بیشتر به این لینک سر بزنید:
     https://www.edumoshaver.com/%d8%ae%d8%b1%db%8c%d8%af-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%b3%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c/

 31. سلام من از بچگی شگستکی بینی داشتم بینیم انحرافی داره از داخل ۳بار هم سرپای عمل کردم اما فرق نکرده هر وقت ازبینیم خون میاد خونریزیم شدید میشه میرم بیمارستان ایا امکان داره ازخدمت سربازی معاف بشم درضمن من ازبچگی هم از دوتا بیضه هام عمل کردم الانم بیضه چپم بالاست اگه جواب بدی ممنون میشم

   1. سلام ببخشید ما سه تا داداش هستیم یکیمون رفته سربازی تازگی ها اون یکی هم دانشجو هست منم 20سالمه معافیت تحصیلی دارم ولی میخام به وسیله پدرم که در منطقه عملیاتی بوده سال68 گفتم ببینم میتونم معاف بشم از سربازی چون فوتبالیست هستم نیاز دارم به معافی

    1. سلام در صورتی که به 30 امتیاز برسند یکی از فرزندان معاف می شوند. برای هر ماه حضور در جبهه یک امتیاز و هر در صد جانبازی هم یک درصد می گیرند.

 32. باسلام امکان معافیت چشم پزشکی با میوپی منفی 6.75 واستیگمات منفی 0.75 و چشم چپ با میوپی منفی 6 و استیگمات منفی 2 وجود دارد با مدرک دیپلم این بود هه بدون قطره است

   1. سلام وقت بخیر بنده 25ساله هستم پدر 80ساله دارم از یک چشم معیوب هستند و دوتا خواهر 6تا برادرهستیم تمام برادران به خدمت رفته اند و ازدواج کرده اند میخواستم بدونم در چه صورتی معافیت کفالت میتونم بگیرم

 33. سلام خسته نباشید من مرزبانی بوشهر خدمت میکنم و ۶ ماه اضافه دفترچه ایی دارم . پدرم ایثارگر بوده و نزدیک ۳ ماه بهم کسری میدن ایا با داشتن غیبت کسری بهم تعلق میگیره یا نه مرسی از کمکتون تشکرررر

  1. با سلام اگر بتوانید غیبت سربازی خود را توجیه کنید امکان گرفتن کسری خدمت وجود دارد. در غیر این صورت کسری خدمت به شما تعلق نمی گیرد. البته در بعضی از مناسبت های رسمی به افرادی که غیبت سربازی هم داشته باشند اجازه استفاده کردن از کسری خدمت ایثارگری داده می شود.

  2. سلام من پدرم عراقی هست و مادرم ایزانی ، ۲۵سالمه و فعلا شناسنامه و تابعیت نگرفتم و انشالله ۶ ماه دیگه تقریبا میگیریم ، خب من بعد از تابعیت گرفتن باید برم سربازی با زن و بچه ؟؟ اگه ۱۸ سالگی نرفتم قانون نمیذاشته چون تابعیت ایران رو نداشتم واز ۱۸ سالگی ام واسه تابعیت اقدام کردم تا الان طول کشیده ، هیچ قانونی واسه ماها نیست چجوریه ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. با سلام
    بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه شما بعد از گرفتن شناسنامه ایرانی 6 ماه فرصت دارید که به خدمت سربازی اعزام شوید.

 34. سلام . وقت بخیر . در مورد خرید خدمت مشمولان متاهل با 8 سال غیبت آیا امکان پذیر هست یا خیر ؟ در خصوص کفالت از بهزیستی اگر تنها فرزند ذکور نباشم میتوانم اقدام کنم ؟ ممنونم ازتون

  1. با سلام
   بابت خرید خدمت افرادی که تا فروردین سال 98 ثبت نام کرده بودند تا آخر سال 99 امکان واریز وجه برایشان مقدور شده است. بابت سوال دوم هم اگر کمتر از 5 سال غیبت داشته باشید و با توجیه غیبت امکان گرفتن معافیت دائم وجود دارد.

   1. سلام مادرم بیش از شش سال است ک عضو کمیته امداد امام هستن ایا این عضویت دائم حساب میشه؟

 35. سلام وقت بخیر من پدرم کارمن بانک بوده الان باز نشسته شده چند سال پیش در حین رفتن به بانک تصادف کرده پیک ماه در کما بوده از طرف مدیریت بانک پدرم10/.درصد از کار افتادگی گرفت سوالم اینجا هست که بمن معافیت تعلق میگیرد مممون

  1. با سلام
   سابقه خدمت در مناطق جنگی و امنیتی و درگیر تا سال 75 شامل کسری می شود. اگر پدر شما در این مناطق خدمت کرده باشد می توانید از کسری خدمت بهرمند شوید

 36. سلام خسته نباشید آيا برای گرفتن کفالت پدر هر برادری می‌تواند بگیرد یا اینکه شرایط خاصی باید داشته باشند

  1. با سلام
   در معافیت کفالت پدر در صورتی که فرد تک پسر بالای 18 سال باشد این نوع معافیت به او تعلق می گیرد. در صورت داشتن برادر بالای 18 سال و سابقه بیماری و ناتوانی در نگهداری از پدر می توان از این کفالت استفاده کرد.

   1. سلام من الان دو سال غیبت دارم نرفتم به خدمت سربازی ولی پدرم ۲۸ ماه جبهه داره الان من اقدام کنم برم کسری میگیرم یا اصلا چیزی تعلق نمیگیره میشه جواب بدین؟

    1. با سلام
     اگر دو سال غیبت دارید به شما کسری خدمت تعلق نمی گیرد اما اگر بتوانید از طریق جانبازی پدر امتیاز خود را به عدد 30 برسانید از خدمت سربازی معاف می شوید.

   2. سلام
    من سه برادر دارم، هر سه رفتن سربازی. دو برادر از بنده بزرگتر هستند و ازدواج کردن. در حال حاضر پدرم 57 ساله هستن اما بیمارن و من ازشون مراقبت میکنم چون هنوز مجردم. آیا میتونم برای کفالت اقدام کنم؟

    1. با سلام
     برای معافیت در صورتی که شما تک پسر بالای 18 سال باشید و برادر بزرگتر با توجه به شرایط جسمی قادر به نگهداری و سرپرستی از پدر نباشند شما می توانید معافیت کفالت بگیرید. در ضمن پدر باید دارای شرایط جسمی لازم برای معافیت باشد.

  2. سلام، من تک پسر متولد ۶۴ هستم و به خدمت نرفتم پدرم سال ۹۵ فوت شده و کارمند اداره راه بوده و مادرم در قید حیات است آیا معافیتی برای من هست ممنون از شما

 37. با سلام.خواستم ببینم با سه فرزند معافیت سربازی شامل من میشود یا خیر.بنده۲۸ سالمه با تحصیلات پنجم ابتدایی

 38. سلام ببخشید
  میخاستم بپرسم امکان خرید معافیت وجود داره؟
  من چند ماه خدمت کردم و به بیمارستان منتقل شدم و بعد یمدت به دلیل افسردگی انتقال دادنم نزدیک تر ولی من بهیچ وجه شرایط خدمت ندارم و نمیتونم دوباره وارد پادگان بشم، میخوام بپرسم هیچ راهی برای من وجود نداره که بتونم خارج از پادگان برای معافیت اقدام کنم؟؟

 39. سلام بنده مادرم از پدرم جدا شدند سال ۹۴ و از اون موقع تا الان عضو کمیته امداد هست مادرم
  برادر بزرگترم خدمت رفته و تموم کرده الان خود من پنج ماهی هس ک در حال خدمت هستم میخاستم بدونم با این شرایط معاف میشم یا نه

     1. معذرت میخام حداقل ۸ هفته ینی چی؟؟؟من الان پنج ماهه در حال خدمت هستم البته خیلی عذر میخام هی سوال میپرسم

    1. سلام من دو بار تشنج داشتم یه بار ۱۰ سالگی یه بار هم ۱۴ سالگی مدارک پزشکی هم دارم البته غیبت هم دارم می خواستم ببینم با این شرایط معاف می شم

     1. با سلام
      اگر بیماری صرع در اسکن مغزی شما تائید شود به شما معافیت تعلق می گیرد. اما پیشنهاد می کنم با توجه به محدودیت هایی که معافیت بیماری صرع برای شما ایجاد می کند با مشاورین مرکز مشورت کنید.

  1. سلام ببخشید
   جدیدا یک چیزی شنیدم که ابلاغیه اومده پدرانی که در ایام جنگ در پادگانی که اسیر عراقی داشتند و آنجا خدمت میکردن . فرزندانشان میتوانند کسری بگیرند

 40. سلام
  این لینک ک دادم مال دستگاه هست ک شماره ها رو توش نوشته مال چشم چپ همون‌طور ک می‌بینید آستیگماتم هم علامته

  پزشک اول ک رفتم شماره چشم من ۶.۵ اومده بود پزشک دوم رو نتونستم ببینم ولی ازم پرسید مدرکت چیه گفتم دیپلم و گفت برو منتظر باش ( منظورش این بود ک بالای ۶.۲۵ بوده؟) و اینکه کمیسیون رو ۶ روز دگ دارم
  چند بارم قبل از اینکه اقدام کنم با قطره شمارمو اندازه گرفتم پیش متخصص ک هیچوقت زیر ۶.۵ نیومد! و از دوتا از متخصص های شهرمون ک تو کمیسیون هم هستن پرسیدم هر دو گفتن با این شماره معافی.
  بنظر شما معافم؟
  اینم معاینه دوم
  با تشکر!

   1. ا سلام امروز من این پیامک رو دریافت کردم
    مشمول گرامی:
    بیمار همراه با اصل شناسنامه،کارت ملی وکلیه مدارک پزشکی در تاریخ یکشنبه99/02/21 ساعت 10 صبح جهت پیگیری پرونده پزشکی در وظیفه عمومی شیراز حاضر گردد.درضمن همراه داشتن ماسک ودستکش الزامی می باشد.
    من در روز دهم اردیبهشت در کمیسیون معاف دایم شدم الان دیگه نمیدونم دلیل این احظارشون چیه؟
    آیا پرونده منو رد کردن یا برای کمیسیون عالی فرستاده شدم؟
    لطفاً پاسخ بدید
    ممنون

    1. با سلام
     جدیدا برای افرادی که معافیت پزشکی در شورا صادر می شود مجدد پزشک متخصص دیگری بیماری فرد را تائید می کند. البته احتمال ارجاع به شورای عالی نیز وجود دارد.

   2. سلام خسته نباشین من در حین خدمت سربازی معاف دائم شدم بعد از شورای عالی ارتش یه نامه دادن گفتن معافی برو نظام وظیفه نظام وظیفه منو باز فرستاد بیمارستان امام سجاد اونجا ازم تست گرفتن بعد گفتن ۴۰روز دیگه برو نظام وظیفه آیا احتمالش هست من باز برگردم سربازی خواهشاً جواب بدید دارم دیوانه میشم

    1. با سلام
     برا شما هم احتمالا مجدد یه پزشک متخصص باید بیماری شما را تائید کند. در صورت تائید معافیت پزشکی به شما تعلق می گیرد.

 41. سلام و وقت بخیر
  قضیه سه چهارم برای کارکنان نیروهای مسلح چیه ؟یعنی الان برای پدر من سه چهارم 30 ماه جبهه رو محسوب میکنند ؟
  و اینکه پدرم به عنوان کادر ارتش به جبهه رفته نه به عنوان سرباز !
  اصن این 30 ماه جبهه میتونه برای معافی محسوب بشه یا اینکه به خاطر اینکه پدرم عضو کادر ارتش بودند اصن بهشون تعلق نمیگیره !

  1. با سلام
   قضیه سه چهارم برای کارکنان نیروهای مسلح برای استفاده از سهمیه کنکور و … بکار می رود. اگر پدر شما 30 سابقه حضور در جبهه داشته باشند شما از خدمت سربازی معاف میشوید.

   1. سلام وقت بخیر
    من از سن دو سالگی پدر مادرم از هم جدا شدن و سرپرستی منو پدربزرگم در اختیار گرفت و منو بزرگ کرده ولی پیش پدرم هم میرم و پدرم به دلیل از کار افتادگی تحت پوشش کمیته امداد است و منم تحت پوشش قرار گرفتم و یک خواهر هم دارم‌ (از نا مادری) و ترم آخر کاردانی هم هستم خواستم بدونم معاف میشم به دلیل تحت پوشش کمیته امداد بودن و اگر که میشم چطور باید اقدام کنم
    باتشکر

    1. با سلام
     با توجه به شرایطی که دارید امکان گرفتن معافیت مدد جویان برای شما وجود دارد. از طریق مراکز پلیس +10 درخواست می دید و بعد از تائید شدن عضویت کمیته به شما معافیت تعلق می گیرد.

 42. سلام. وقت بخیر.عذر میخوام من میخوام برای بار دوم از دانشگاه انصراف بدم و برم سربازی، چقد بعد از انصراف دوم فرصت دارم تا دفترچه اعزام بفرستم طوریکه غیبت نخورم؟
  سوال دیگه اینکه اگر دوماه قبل از تاریخ اعزام در گردان سپاه. شهرمون پذیرش بگیرم ایا حتما اموزشم میفته سپاه؟ و سوال آخر اینکه پذیرش بگیرم بعد از آموزشی و تقسیم نیرو. جایی که پذیرش گرفتم میفتم یا احتمال داره جای دیگه هم باشه؟
  خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. با سلام
   بعد از انصراف اگر در سنوات مجاز تحصیلی انصراف بدید یکسال زمان دارید.
   از ارگانی که پذیرش می گیرید آموزشی شما هم در همان ارگان است.
   تقسیم شدن بستگی به شرایط و وضعیت نیروی انسانی یگان دارد و معمولا در همان یگان که پذیرش گرفتید خدمت می کنید.

 43. سلام.خسته نباشید.بنده دچار بیماری پیرونی هستم.میتونم از معافیت پزشکی این بیماری استفاده کنم و معاف بشم؟

 44. با سلام من نزدیک ب ۵یا۶سال پیش معافیت پزشکی گرفتم ب دلیل جراحی مغز ک انجام داده بودم میخواستم بدونم الان با گذشت این چند سال میتونم ب استخدام نیروی انتظامی دربیام یا ن دلیل معافیت تشنج بود.
  الانم کامل کامل خوب نشدم اما خیلی کم شده.باتشکر

  1. با توجه به اینکه شما معافیت سربازی پزشکی دارید امکان استخدام در مراکز نظامی برای شما مقدور نیست.

 45. با سلام…
  اگر در حین خدمت باشی هر وق پدرت به سن ۷۰ سال تمام رسیده باشد و تک پسر باشی میشه معاف شد؟

  1. با سلام
   بله اگر در حین خدمت سربازی پدر به سن 70 سال برسد امکان گرفتن کفالت پدر وجود دارد.

  2. سلام وقت بخیر
   من از سن دو سالگی پدر مادرم از هم جدا شدن و سرپرستی منو پدربزرگم در اختیار گرفت و منو بزرگ کرده ولی پیش پدرم هم میرم و پدرم به دلیل از کار افتادگی تحت پوشش کمیته امداد است و منم تحت پوشش قرار گرفتم و یک خواهر هم دارم‌ (از نا مادری) و ترم آخر کاردانی هم هستم خواستم بدونم معاف میشم به دلیل تحت پوشش کمیته امداد بودن و اگر که میشم چطور باید اقدام کنم
   باتشکر

 46. با سلام . ببخشید خواستم درباره ی معافیت سربازی با استفاده از بنیاد ملی نخبگان ازتون سوال بپرسم و اینکه یخورده لطفا توضیح بدین قضیش چیه . من رشتم مهندسی مکانیکه . اگه تو کنکور ارشد رتبه ی خوبی بیارم از سربازی معافم ؟ اگه جوابتون مثبته چه رتبه ای باید بیارم ؟ یا مثلا رتبه اوردن تو المپیاد هم باعث معافیت یا تسهیلات سربازی میشه ؟ و شرایطش چیه . در کل میخوام بدونم راحت ترین راه برای معافیت سربازی از طریق بنیاد ملی نخبگان چیه ؟ کنکور ارشد یا المپیاد یا ثبت اختراع و …. ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. با سلام
   شما باید از طریق عضویت بنیاد ملی نخبگان برای گرفتن پروژه کسری خدمت اقدام کنید. عضویت بنیاد ملی نخبگان شامل شرایط و کسب امتیاز لازم است که داشتن مقاله، ثبت اختراع، معدل دوره کارشناسی و ارشد و رتبه کنکور از جمله مواردی است که در امتیاز بنیاد ملی نخبگان لحاظ می شود. پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر حتما با مشاورین مرکز تماس بگیرید.

 47. سلام. وقت بخیر. ببخشید طبق یه قانون اگر کسی دوبار از دانشگاه انصراف بده نمیتونه ادامه تحصیل بده سوالم اینه که این قانون برای همه هست؟ ینی هم دختر هم پسریا اینکه برا پسرا هست و یه قانون نظام وظیفه ایه؟
  اگر مربوط به نظام وظیفه هست، ایا این فرد انصراف دوم رو بده و بره سربازی بعدش میتونه ادامه تحصیل بده ؟ خیلی ممنون از راهنماییتون

  1. با سلام
   این قانون به خاطر شرایط نظام وظیفه آقایون هست. و در صورتی که دوبار بعد از 18 سالگی انصراف داده باشند تا زمان دریافت کارت پایان خدمت یا معافیت دائم امکان ادامه تحصیل ندارند.

 48. سلام وقت بخیر
  پدرم سه سال پیش فوت کردند
  مادرم تحت پوشش کمیته هستن
  برادرم وسطیم تحت پوشش بهزیستی هستن
  ما سه برادر هستیم
  بردار بزرگترم کفالت پدر رو در ۹ سال پیش گرفتند. الان هم اقامت ایتالیا دارند. و ازدواج کردند . و ایران نمیان
  میتونم کفالت مادر بگیرم؟

  1. سلام وقت بخیر
   با توجه به شرایطی که ذکر کردید امکان معافیت مددجویان برای شما وجود دارد. شما در صورت نداشتن غیبت سربازی و طبق ماده 44 معافیت سربازی می توانید از خدمت سربازی معاف شوید.

 49. سلام وقت بخیر
  پدر و مادرم حدودا 10 سال پیش طلاق گرفتند ،بنده تک فرزند مادرم هستم ، مادرم مجرد موندند و بنده کنار مادربزرگم زندگی میکنم ، 20 ساله هستم و در حال حاظر معافیت تحصیلی دارم
  (یادمه وقتی خواستن طلاق بگیرن از من پرسیده شد میخوای پیش کی زندگی کنی و من گفتم پدر )
  با این شرایط میتونم معافیت کفالت مادر بگیرم ؟

  1. با سلام
   بله با توجه به شرایطی که ذکر شد امکان معافیت کفالت مادر برای شما وجود دارد.

  2. سلام من هم بیماری آسم دارم و هم پدرم ۳۰ماه جبهه دارن که ۹ ماهشو برادرم استفاده کرده ایا میشهاز این دو راه معافیت گرفت
   من فکر کنم غیبت دارم چون از سال ۹۶ دانشگاهم تموم شده

   1. با سلام
    درصورتی که برادر شما از کسری استفاده کرده باشد امکان معافیت برای شما وجود ندارد. اما برای بیماری آسم در صورت داشتن حد نصاب بیماری به شما معافیت تعلق می گیرد.
    برای مشخص شدن حد بیماری به لینک زیر مراجع کنید:
    https://www.edumoshaver.com/%d9%85%d8%b9%d8%a7%d9%81%db%8c%d8%aa-%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9%db%8c/

 50. با سلام
  من یکسال و نیم پیش برای استخدام در نیروهای مسلح به گزینش مراجعه کردم و طی مراحل پزشکی کمیسیون بدوی منو به علت قند ناشتا 130 و هموگلوبین a1c 6.5 رد کردن چون فکر نمیکردم واقعا دیابت داشته باشم اعتراض زدم و در شورای عالی پزشکی نیز منع استخدام به علت دیابت اعلام شد
  الان با وجود یک سال درمان هنوز قند خون ناشتای من 128 تا 140 هستش و ha1c من 5.6 هستش
  من سندروم کانال کارپ رو در مچ دست چپم رو هم دارم
  ایا احتمال دارد من معاف دائم بشم؟ مدرک من کارشاسی ارشد هستش.

  1. سلام وقت بخیر
   برای معافیت دائم با داشتن قند ناشتای شما بالای 126 و هموگلوبین a1c بالای 7 با بستری در مراکز درمانی نیروهای مسلح یا مراکز دانشگاهی امکان پذیر است.

 51. سلام و وقت بخیر. سوالی در مورد معافیت تحصیلی دارم ممنون میشم راهنماییم کنید. من دانشجوی کارشناسی هستم و تا تاریخ 1403/6/31 برام معافیت تحصیلی صادر شده اگر من مثلاً سال 1401 فارغ‌التحصیل بشم بلافاصله به نظام وظیفه معرفی میشم یا اینکه تا همون تاریخی که نظام وظیفه برام معافیت صادر کرده فرصت دارم؟
  از راهنمایی شما ممنونم.

  1. سلام
   معافیت تحصیلی صادر شده تا سال 1403 مهلت مچاز شما یا سنوات مجاز ادامه تحصیل هست اما اگز شما زودتر مثلا سال 1401 فارق التحصیل شوید فقط یک سال زمان دارید تا دفترچه ارسال کنید.

   1. من قبلا یکسال فرصت انصرافی رو استفاده کردم. ایا میتونم از 1401 تا 1403 برم طرح؟ ( علوم آزمایشگاهی هستم)
    کلا برای طرح معافیت مجدد صادر میشه یا اینکه باید تا همون تاریخ 1403/6/31. طرح رو تموم کنم؟
    از طرفی من چون پدرم شهریور 1403 هفتاد سال میشن میخوام معافیت کفالت بگیرم میشه همزمان با اینکه معافیت تحصیلی تموم نشده، معافیت کفالت گرفت؟ واینکه برای معافیت کفالت باید دو ماه آموزشی رو گذروند؟ خیلی ممنونم از راهنمایی شما

    1. دوره طرح بسته به سال فارغ التحصیلی داره و در صورت تمایل و پذیرش در طرح پیام آور بهداشت می توانید به صورت همزمان خدمت و طرح را پشت انجام بدید.
     برای کفالت پدر در صورتی که مهلت معافیت تحصیلی و استراحت یکساله تمام نشده باشد و وراد غیبت نشده باشید و البته با داشتن سایر شرایط می توانید از معافیت کفالت استفاده کنید.

 52. سلام و وقت بخیر، در مورد معافیت تحصیلی سوالی داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید، من دانشجوی کارشناسی هستم و نظام وظیفه تا ۱۴۰۳/۶/۳۱ معافیت صادر کرده ،اگه من سال ۱۴۰۱ فارغ التحصیل بشم بلافاصله باید به نظام وظیفه معرفی بشم یا اینکه تا پایان موعد معافیت وقت دارم تا خودمو معرفی کنم ،ممنون از راهنماییتون

 53. سلام وقت بخیر
  بنده برای معافیت ماده ۶ بهزیستی حمایت از معلولان از طریق مشکل شنوایی پدرم اقدام کردم و درحال حاضر مرحله معاینه پزشک متخصص در بیمارستان نظامی رو گذروندیم و تقریبا مطمئنم که تایید میکنن..بعد از این مرحله چه مراحل دیگه‌ای رو باید بگذرونم و احتمال معافیت چه زمانی قطعی میشه که بتونم از دانشگاه انصراف بدم؟با توجه به اینکه میخوام کنکور مجدد شرکت کنم و اخرین فرصت انصراف تا ۳۰ بهمن ماهه!
  مرسی

  1. سلام وقت بخیر
   بعد از تائید این مرحله جلسه شواری نظام وظیفه را باید شرکت کنید و درصورت تائید شدن مدارک برای گرفتن کارت اقدام می کنید.

 54. سلام
  بنده یکبار از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و مجددا در کنکور شرکت کردم و دانشگاه دولتی روزانه قبول شدم، حالا دوباره میخوام انصراف بدم..خواستم بدونم که باز هم فرصت یکساله فراغت بعد انصراف دارم یا نه؟
  و سوال دومم اینکه من اان برای معافیت ماده ۶ بهزیستی برای کفالت پدرم اقدام کردم و مرحله پزشک متخصص توی بیمارستان نظامی رو هم پشت سر گذاشتم و تقریبا مطمئنم که اونا تایید میکنن…خواستم بدونم چه مراحلی بعد این هست؟ و احتمال معاف شدن چقدره با این شرایط؟ و البته اینکه در چه صورت میتونم از دانشگاه انصراف بدم قبل اینکه کارت معافیتم صادر بشه؟
  مرسی

  1. با سلام
   برای انصراف دوم هم در صورتی که در سنوات مجاز انصراف داده باشید برای ارسال دفترچه یکسال فرصت دارید.
   اگر شواری پزشکی معلولیت را تائید کند و شما با داشتن سایر شرایط معاف می شوید.

  2. ۱سلام من شماره چشمم ۳هست معافیت میگیرم؟
   ۲مشمولین دیپلم تا چه ماهی فرصت دارن دفترچه پست کنند؟

   1. با سلام
    با نمره چشم 3 شما نمی توانید معافیت دائم بگیرید.
    در صورتی که در ماهی که مشمول خدمت سربازی شده باشید تا شهریور یک سال بعد به شما معافیت موقت تعلق می گیرد. برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:
    https://www.edumoshaver.com/%d9%85%d8%b9%d8%a7%d9%81%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%ad%d8%b5%db%8c%d9%84%db%8c/

 55. سلام وقت بخیر.پسوریازیس دارم.مچ دست به پایین هردو کامل درگیره.پاهام 30 درصد درگیره.ارنج.بدنم نقطه نقطه خارش بدی داره.داخل گوشام کمی هس.
  حالا امکان معافیت دایم هست؟موقت که بکار نمیاد با این بیماری لاعلاج
  لطف کنید مفصل توضیح بدین.

  1. سلام وقت بخیر بر اساس قوانین نظام وظیفه پسوريازيس شديد كف دست ها و يا پا ها و يا پسوريازيس هاي شديد و گسترده بدن (بيش از 25درصد ) و يا انورسه و يا پسوريازيسهاي شديد سروگردن معاف دائم تعلق می گیرد.
   برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:
   https://www.edumoshaver.com/%d9%85%d8%b9%d8%a7%d9%81%db%8c%d8%aa-%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9%db%8c/

  2. سلام من انحرافی بینی دارم ازبچگی شگسته بود هروقت بینیم خون میاد خونریزیم شدید میشه میرم بیمارستان ۳بار هم سرپای عمل کردم اما فرق نکرده ایا من میتونم ازخدمت معاف بشم ممنون

 56. با سلام
  من یک بار انصراف دادم از دانشگاه و الان دوباره دانشجو هستم سوالم این هست اگه من دانشگاه افسری امام علی قبول بشم میتونم برم یا نه غیبت هم ندارم.

  1. سلام
   با توجه به اینکه دانشگاه امام علی دانشگاهی نظامیست در صورت داشتن شرایط عمومی و اختصاصی می توانید ادامه تحصیل دهید. برای اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه امام علی به لینک زیر مراجعه کنید:
   https://www.edumoshaver.com/%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%d9%81%d8%b3%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%b4/

 57. سلام من سه برادر دارم که هر سه برادر من به سربازی رفتن و ازدواج کردند. سن پدر من ۷۸ سال است و بی سواد هستند و از نظر جسمی فشار و قند خون بالایی دارند به طوری که در روز چند بار باید انسولین بزنند .مادر بنده هم همین مشکلات به مراتب بدتر رو دارند به طوری که فشار تا ۲۲ بعضی مواقع میرسد و قند تا ۵۰۰ میرسد و در روز چهار بار باید انسولین بزنند و به دلیل فراموشی امکان این که انسولین رو خودشون بزنند ندارند و البته مادر بنده مشکلات روانی هم دارند. خود من هم دانشجو کارشناسی پیوسته هستم. میخواستم ببینم امکان این که پدر و مادرم رو عضو بهزیستی بکنم و از این قانون معافیتی استفاده بکنم برای من وجود داره

  1. با سلام
   با توجه به شرایط که شما دارید از طریق معافیت مددجویان و از طریق بهزیستی امکان گرفتن معافیت سربازی برای شما وجود دارد.

  2. با سلام امروز من این پیامک رو دریافت کردم
   مشمول گرامی:
   بیمار همراه با اصل شناسنامه،کارت ملی وکلیه مدارک پزشکی در تاریخ یکشنبه99/02/21 ساعت 10 صبح جهت پیگیری پرونده پزشکی در وظیفه عمومی شیراز حاضر گردد.درضمن همراه داشتن ماسک ودستکش الزامی می باشد.
   من در روز دهم اردیبهشت در کمیسیون معاف دایم شدم الان دیگه نمیدونم دلیل این احظارشون چیه؟
   آیا پرونده منو رد کردن یا برای کمیسیون عالی فرستاده شدم؟
   لطفاً پاسخ بدید
   ممنون

 58. سلام وقتتون بخیر
  من ۲۳ سالم هستش ترم ۷ مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد هستم
  پدرم سال ۸۴ فوت شده، برادرم ۵ سال از من بزرگترها سال ۸۹ معافیت کفالت گرفت ولی الان از سال ۹۵ متاهله و تنها نون آور خونه من هستم، دوتا خواهر هم دارم یکی دانشجو یکی محصل، مادرمم خانه دار هستن، میخواستم بپرسم آیا کفالت میتونم بگیرم؟
  اگر که امکانش نیست، آیا میتونم ترم ۸ تغییر رشته بدم و یه کارشناسی جدید بخونم؟
  ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   با توجه به اینکه برادر شما قبلا از کفالت مادر استفاه کرده است امکان معافیت کفالت شما برای مادر وجود ندارد.
   اگر می خواهید از معافیت تحصیلی مدت زمان بیشتری استفاده کنید در صورت انصراف از تحصیل و نگرفتن مدرک معادل کاردانی امکان تغییر رشته و گرفتن معافیت تحصیلی مجدد برای شما وجود دارد.

 59. با سلام مجدد و عرض خسته نباشید از محضرتون چند تا سوال داشتم و ممنون میشم راهنماییم کنین. اول اینکه آیا قانون لغو ممنوعیت تحصیل مجدد مشمولان نظام وظیفه برای کنکور ۹۸ اجرا شده؟ سوال دومم اینه که بنده تک پسر خانواده هستم و پدرم 65 سال دارن من میتونم در ۷۰ سالگی پدرم درحالی که بدون نیاز به مراقبت باشن کارت معافیت کفالت بگیرم یا باید نیاز به مراقبت داشته باشن؟ و سوال آخر اینکه اونایی که کارت معافیت سربازی دارن میتونن با مدرک لیسانس دوباره کنکور سراسری شرکت کنن یا محدودیت دارن؟ متشکرم از راهنمایی شما.

  1. سلام وقت بخیر
   بابت سوال اول در مورد لغو ممنوعیت تحصیل مجدد باید در نظر داشته باشید که این مورد در کنکور 98 لحاظ نشده و افرادی که فارغ التتحصیل شده باشند نمی توانند دوباره در همان مقطع از معافیت تحصیلی استفاده کنند.
   برای سوال دوم در حال حاضر به تک پسر بالای 18 سال در صورتی که سن پدر بالای 70 باشد حتی درصورت نیاز نداشتن به مراقبت معافیت دائم تعلق می گیرد.
   برای سوال آخر هم درصورتی که داوطلب کارت معافیت سربازی داشته باشد می تواند دوباره در کنکور سراسری شرکت کند.

 60. سلام و وقت بخیر بنده اعزامی 19مهر هستم با فرم انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد تمدید زدم ولی متاسفانه با اشتباه پلیس +10 برای 19 آبان ثبت شده ( هر چند فعلا در حال بررسی هس و ثبت نهایی نشده) در حالی که من برای سه یا دو ماه تمدید میخواستم. الان هم رفتم نظام وظیفه استان خودم، هم پلیس+10 تا لغو بزنن میگن به سیستم فرستاده شده و ما نمیتونیم تغییر بدیم. سوالی دارم اینکه مسوول تمدید و تعجیل. و…رو تهران میتونم ببینم؟ میخواستم. حضوری برم تا درخواست تمدید منو لغو بزنن.تا مجدد برای دو ماه دیگه درخواست تمدید بزنم بی نهایت ممنون از راهنمایی شما

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   برای پیگیری از تهران باید به نظام وظیفه عمومی میدان سپاه مراجع کنید و یا از طریق شماره 096480 پیگیری کنید. درصورتی که تا بحال انصراف ندادید پیشنهاد می کنم برای تکمیل ظرفیت بدون کنکور پیام نور یا آزاد و علمی کاربردی هم اقدام کنید.

   1. سلام. وقت بخیر. ببخشید من یکبار از دانشگاه ( کارشناسی) انصراف دادم. و دوباره کنکور دادم و دانشگاه قبول شدم. من قبلا یکبار فرصت یکسال انصرافی رو استفاده کردم، الان بعد از فارغ التحصیلی یکسال فرصت خواهم داشت تا به نظام وظیفه معرفی بشم یا نه؟ ممنون از راهنمایی شما

    1. با سلام
     شما بعد از فارغ التحصیلی به مدت یکسال فرصت دارید تا خود را به نظام وظیفه معرفی کنید. برای اطمینان بیشتر می توانید به نظام وظیفه عمومی شهر خود مراجعه کرده و مهلت معرفی خود را به صورت کتبی دریافت کنید.

 61. سلام و وقت بخیر بنده اعزامی ۱۹ مهر هستم برای انتخاب رشته تکمیل ظرفیت میخواستم دو یا سه ماه تمدید بزنم ولی متاسفانه با اشتباه پلیس+۱۰ تاریخ را ۱۹ آبان ثبت کردن ولی هنوز تایید نظام وظیفه تهران نشده من میخواستم این تمدید رو لغو بزنم و مجدد تمدید برای دو سه ماه بعد ثبت کنم ،الان من رفتم پلیس +۱۰ و حتی نظام وظیفه استان خودم ،میگن این در خواست تمدید به سیستم فرستاده شده میخواستم بپرسم که مسوول سیستم تمدید و تعجیل و… که اینارو بررسی و ثبت نهایی میکنه تهران هستن ؟ میخوام حضوری برم تا برام لغو تمدید بزنن
  از راهنماییتون واقعا متشکرم

 62. سلام خسته نباشید من مهلت یکساله بعد از فارغ التحصیلیم پایان شهریور98 تموم میشه حالا این پیامو دریافت کردم ( دانشجوی گرامی سنوات تحصیلی شما مورخه 1398/6/2 به اتمام میرسد پیگیری نمایید درصورتی که کمیسیون دانشگاه شما را حاعز شرایط ادامه تحصیل تشخیص داد حداکثر ظرف 3ماه درخواست خود را در دفتر پلیس+10 ثبت نمایید .درغیر این صورت شما مجاز به ادامه تحصیل نخواهیدبود) متولد 2شهریور78 هستم حالا میخواستم بدونم ثبت نام دانشگاه که تو ماه مهر انجام میشه از لحاظ سربازی مشکلی ندارم اگه دارم باید چکار کنم . ممنون از شما

  1. سلام سلامت باشید
   شما باید به دانشگاه مراجعه کنید و دانشگاه بعد از بررسی تعداد واحدهای درسی پاس شده به شما سنوات اضافه یا ارفاقی می ده و احتمالا به شما نامه می دن که باید نظام وظیفه عمومی شهر محل تحصیل تائید کند. معمولا دو ترم سنوانت اضافه را راحت به شما می دن و گرفتن سنوات اضافه 3 یا 4 هم با شرایط خاص امکان پذیر هست. فقط مد نظر داشته باشید موافقت برای گرفتن سنوات اضافه مشروط به گذراندن سقف واحد درسی مشخص هست که اگر مقطع تحصیلی و تعداد واحد درسی پاس شده را بفرمائید بهتر می تونم شما را راهنمایی کنم.
   با آرزوی موفقیت

 63. سلام خسته نباشید
  من پسر دوم یه خانواده م سه تا برادر دارم که هر سه رفتن سربازی پدرم معلولیت متوسط داره و برادرم آسیب نخاعی معلولیت شدید
  من تا الان بدلیل تحصیلات تا دکتری همش معافیت تحصیلی بودم و غیبت ندارم
  آیا معافی میتوم بگیرم؟ ممنون

 64. سلام من چاقی دارم با بی ام ای 45 و همچنین چشم راستم شماره 5.75 و چشم چپم 5 هست
  معافیت دائم میتونم بگیرم ؟

  1. سلام
   برای بی ام آی صرفا معافیت از خدمات رزمی به شما تعلق می گیرد. اما برای عوارض چاقی مانند فشار خون و … می توانید اقدام کنید. برای نمره چشم هم بستگی به مدرک تحصیلی شما داره و با مدرک کمتر از لیسانس درصورتی که آستیگمات هم داشته باشید شانس معافیت دارید.

 65. سلام
  من 21 سالمه و ترم آخر دانشگاه
  پدرم 52 سالشه و دیسک کمر و تنگی نفس دارن یکم
  خودمم پاهام یه چند درجه ای انحراف داره و پرانتزیه و چشمام جفتشون نمرشون 7 هست
  میتونم از یه راهی معافیت بگیرم؟

  1. سلام
   برای پدرتون اگه شما تک پسر بالای 18 سال باشید و بسته به میزان تست fev1 که اگر کمتر از 40 درصد باشدشانس معافیت دارید.
   برای پای پرانتزی درصورتی که فاصله دو زانو بیشتر از 14 سانتیمتر باشد با توجه به مدرک لیسانس معافیت پزشکی شامل حالتون می شود. اگر فوق دیپلم باشید با فصله 12 سانتیمتر هم شانس دارید.
   برای نمره چشم هم درصورتی که یک چشم به تنهایی بالای 6 باشد برای مدرک فوق دیپلم و بالای 8 برای لیسانس معافیت دائم بهتون تعلق میگرد.
   پیشنهاد می کنم با توجه به اینکه شانس معافیت از خدمات رزمی شما بالا هست برای امریه سربازی اقدام کنید و اطلاعات مفیدی در لینک زیر درج شده:
   https://www.edumoshaver.com/%d8%a7%d9%85%d8%b1%db%8c%d9%87-%d8%b3%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c/

 66. با سلام و وقت بخیر.سوالی در مورد معافیت تحصیلی دارم من سال 96 دانشگاه روزانه قبول شدم بعد شهریور ماه سال 97 انصراف دادم و از یکسال فرصت انصرافی استفاده کردم تا بتونم کنکور98 شرکت کنم سوالم اینه که من با این شرایط اگر امسال دانشگاه پیام نور یا آزاد ثبت نام کنم تا معافیت تحصیلی برام صادر میشه میتونم کنکور 99 شرکت کنم؟ خیلی ممنونم __\/__

  1. سلام
   با توجه به قوانین فعلی شما تنها یک بار مجاز به انصراف، و تحصیل مجدد در یک مقطع تحصیلی هستید و عملا برای سال 99 امکان شرکت کنکور براتون وجود نداره.
   البته بر اساس رای دیوان عالی بحث برداشته شدن این محدودیت هست که امکان اجرایی شدنش ضعیفه

   1. با سلام و وقت بخیر من علی .ف هستم اخیرا متوجه شدم در برگه انصراف بنده تاریخ انصراف اسفند ۹۷ درج شده نه شهریور ۹۷( در حالی که من شهریور انصراف داده بودم ) و من در کنکور ۹۸ شرکت کردم و در ثبت نام بند ۱۲ نظام وظیفه ینی دانشجوی انصرافی رو علامت زده بودم ،سوال اولم اینه که آیا مهلت پایان یکسال من تا اسفند ۹۸ هست؟؟
    و اینکه اگر درخواست اعزام بدم و تارخ اعزامم شهریور ۹۹ بیوفته میتونم کنکور ۹۹ شرکت کنم ( باتوجه به اینکه در کنکور ۹۸ هم با عنوان نظام وظیفه ی دانشجوی انصرافی شرکت کرده بودم )؟
    و اینبار کدام بند نظام وظیفه شامل من می شود ؟؟
    قبلا از راهنمایی شما بی نهایت سپاسگزارم 🙏🌟✨

    1. سلام علی جان برای سوال اول شما تا اسفند 98 می تونید از معافیت یکساله پس از انصراف استفاده کنید. برای سوال دوم هم اگر تاریخ اعزام شما بعد از کنکور باشد مشکلی بابت شرکت در کنکور سراسری 99 ندارید و اگر هم نهایتا به خدمت اعزام شدید درصورت نداشتن غیبت سربازی می تونید ایست خدمت بزنید و ادامه تحصیل بدید. برای کد هم باید بر اساس کدهایی که در دفترچه شماره یک کنکور سراسری 99 اقدام کنید.

     1. خیلی ممنونم که اینقدر صبورانه به سوالهام پاسخ میدید براتون آرزوی سلامتی دارم 😊🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🌹✨🌟

 67. سلام جناب
  من تک پسرم و سه تا خواهر دارم که یکیشون ازدواج کرده آیا میتونم معافیت بگیرم
  ممنون میشم جواب بدید

  1. با سلام
   بله با توجه به معافیت مدد جویان در صورتی که پدر یا مادر تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی باشند شما از خدمت سربازی معاف می شوید البته با شرط نداشتن غیبت سربازی
   و ازدواج خواهر شما تاثیری در معافیت شما ندارد.

  2. سلام. من ترم آخر هستم و سه تا خواهر و خودم هستم دوتا خواهرم ازدواج کردن و یک خواهرم معلولیت شدید داره و مادرم ناراحتی قلبی آیا میشه از قانون 6 مددجویان بهزیستی استفاده کرد یا باید دو معلول باشد. یا یک معلول هم راه برا معافیت داره

    1. خانواده یعنی پدر یا مادر تحت پوشش بهزیستی باشن یا نه آخه من فقط خواهرم تحت پوشش بهزیستی است بازم نمیشه

  1. با سلام
   برای معافیت دائم تاریخ فوت پدر مهم است. یعنی اگر از تاریخ فوت پدر 30 ماه گذشته باشد و مادر شما در این زمان ازدواج نکرده باشد و در قید حیات باشد به شما معافیت دائم تعلق می گیرد. اگر تا زمانی که برادر شما به سن 18 سال برسد از تاریخ فوت پدر 30 ماه گذشته باشد شما معافیت دائم دریافت می کنید.
   در غیر این صورت اگر زمان 30 ماه بعد از سن مشمولیت برادر باشد معافیت موقت شامل حال شما خواهد شد. توجه داشته باشید اگر مادر شما تحت پوشش بهزیستی یا کمیته باشد می تواند بر اساس معافیت مددجویان یکی از فرزندان خود را معاف کند.

  2. سلام
   من تک فرزند ودوخواهر کوچک تر دارم و نوناور خونه هستم وپدر بیماری قلبی داره ایا معاف میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن