نظام وظیفه

کسر خدمت ایثارگری

بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی سربازانی که پدرشان سابقه حضور در جبهه و مناطق جنگی و یا جانبازی داشته باشند، طبق قوانین جاری در زمان خدمت می‌توانند از کسر خدمت ایثارگری استفاده کنند.

در سال‌های اخیر قوانین کسر خدمت ایثارگری تغییرات زیادی داشته و شاید برای بسیاری از سربازان و مشمولان خدمت سربازی ابهامات و سردرگمی بابت مقدار کسر خدمت ایثارگری و شرایط استفاده از آن ایجادشده باشد.

در این مقاله سعی شده تمامی شرایط و ضوابط مربوط به کسر خدمت سربازی  شرح داده شود تا سربازان و مشمولان عزیز با آگاهی کافی و اطلاعات مناسب برای استفاده از کسر خدمت ایثارگری اقدام کنند. عزیزان در صورت داشتن هرگونه سوال و ابهام میتوانند با تماس با گروه مشاور برتر از تجربیات مشاورین ما استفاده کنند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسر خدمت ایثارگری با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

شرایط سربازان برای استفاده از کسر خدمت ایثارگری

 • سربازی که برای کسر خدمت ایثارگری اقدام می­ کند بر اساس قوانین جدید می توانند با غیبت سربازی از کسری خدمت بهره مند شوند.
 • اگر اضافه خدمت غیبت اولیه سربازان مورد عفو رهبری قرار گیرد، استفاده از کسر خدمت ایثارگری امکان‌پذیر نیست.
 • در قانون فعلی استفاده از کسری خدمت ایثارگری شرایط سنی ندارد.
 • فرد متقاضی باید در حال خدمت سربازی باشد.

سربازان فراری در صورت نداشتن غیبت اولیه و معرفی به یگان خدمتی و رسیدگی به جرم فرار آنها در دادگاه‌های قضایی و  نظامی می‌توانند از کسر خدمت ایثارگری استفاده کنند.

کسری خدمت ایثارگری با غیبت سربازی 

بر اساس اخبار منتشر شده از سایت نظام وظیفه عمومی در تاریخ 23 آذرماه افرادی که غیبت سربازی داشته باشند می توانند از کسری خدمت سربازی استفاده کنند.

اضافه خدمت  این افراد به خاطر غیبت سربازی در این قانون بخشیده نمی شود. برای استفاده از بخشش غیبت سربازی این افراد باید از گزینه هایی که برای این مورد در نظر گرفته شده است استفاده کنند. رضایت فرمانده، شرکت در مسابقات فرهنگی ورزشی، حفظ جز قرآن و نهج الفصاحه و سایر گزینه ها برای بخشش غیبت سربازی در نظر گرفته شده است.


حتما بخوانید: تاثیر سهمیه ایثارگری در دانشگاه و کنکور


اعطای 5 درصد جانبازی به رزمندگان فاقد مدارک بالینی

از تاریخ 23/12/96 مطابق با بند الف ماده 87 قانون برنامه ششم بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است به رزمندگانی که در هشت سال دفاع مقدس حضورداشته و مدرک سانحه بالینی هم‌زمان مجروحیت ندارند درصد جانبازی اعطا کند. این درصد جانبازی در صورت تائید کمسیون پزشکی نهاد اعزام کننده اعطا خواهد شد. بر اساس این قانون باید به این افراد حداقل 5 درصد جانبازی اعطا شود و همچنین اجرای این تبصره مانع از دریافت جانبازی بیشتر از 5 درصد نیست. افراد متقاضی این بند قانونی باید نکات زیر را در نظر داشته باشند:

 • بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف به پذیرش نظر کمیسیون پزشکی نیروهای مسلح یگان رزمنده است.
 • رزمندگانی که دارای مدرک هم‌زمان و صورت سانحه نیستند، مدارکشان باید توسط کمیسیون پزشکی نیروهای مسلح احرازشده و نتیجه مبنای نظر قطعی درصد مجروحیت است.
 • بنیاد موظف است بر اساس رأی کمیسیون این رزمندگان را به‌عنوان جانباز شناخته و در ابتدا 5 درصد جانبازی به آنان اعطا کند.
 • این افراد از تسهیلات 5 درصد جانبازی مثل دفترچه بیمه، سهمیه استخدامی و … بهره‌مند می‌شوند.
 • دریافت این در صد جانبازی مانع رسیدگی به احراز مجروحیت بیشتر نیست.

کسر خدمت بعد از قطعنامه (طرح امام حسن مجتبی)

افرادی که پدرشان بعد از قطعنامه در مناطق درگیر و عملیاتی حضور داشته اند می توانند از کسری خدمت برخوردار شوند. بر اساس این طرح افرادی که در مناطق غرب و شمالغرب حضور داشته اند 80 درصد مدت حضور آنها در مناطق درگیر برای کسری در نظر گرفته می شود. در واقع برای هر ماه حضور در منطقه درگیر 9 روز کسری خدمت در نظر گرفته می شود.

نحوه محاسبه مقدار کسر خدمت ایثارگری

بر اساس قانون فعلی برای یک ماه حضور در جبهه، یک ماه اسارت پدر و یک درصد جانبازی با گواهی بنیاد شهید و امور ایثارگران، 12 روز کسر خدمت شامل سربازان می‌شود.

مثال: ایثارگری که 12 ماه حضور در جبهه و 10 درصد جانبازی داشته باشد، 144 روز بابت حضور در جبهه و 120 روز بابت درصد جانبازی به فرزندش کسر ایثارگری تعلق می‌گیرد.

افرادی که مجموع حضور در جبهه و یا مجموع حضور و درصد جانبازی پدر آنها بالای 30 ماه باشد از خدمت سربازی معاف هستند.

امکان استفاده هم‌زمان و یا تقسیم کسر خدمت ایثارگری بین فرزندان رزمنده امکان‌پذیر نیست اما در صورتی که مقدار کسری از طول دوره خدمت سرباز بیشتر باشد، فرزند دوم امکان استفاده از باقی‌مانده کسری ایثارگری را دارد.

مثال: ایثارگری که دارای 15 ماه سابقه حضور در جبهه و 10 درصد جانبازی باشد، 10 ماه کسری دارد (6 ماه بابت حضور در جبهه و 4 ماه بابت جانبازی). اگر مدت خدمت باقی‌مانده فرزندش 10 ماه باشد، فرزند دوم می‌تواند 4 ماه کسری باقیمانده را استفاده کند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسر خدمت ایثارگری با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

محاسبه باقیمانده کسری برای کسانی که از قوانین قبل استفاده کرده بودند:

اگر فرزند اول قبل از اجرائی شدن قانون فعلی از کسر خدمت ایثارگری استفاده کرده باشد، باید باقیمانده ماه‌های حضور در جبهه رزمنده بر اساس قانون قبلی کسری حساب شود. به‌عنوان‌مثال در قوانین قبلی به برای هرماه حضور در جبهه پدر 9 روز و 18 روز بسته به زمان استفاده کسر می‌شد. همچنین درصد جانبازی بر اساس قانون قبل به‌صورت زیر است:

 • برای 5 تا 10 درصد جانبازی 2 ماه کسری خدمت
 • برای 10 تا 15 درصد جانبازی 4 ماه کسری خدمت
 • برای 16 تا 20 درصد جانبازی 5 ماه کسری خدمت
 • برای 21 تا 24 درصد جانبازی 8 ماه کسری خدمت

حتما بخوانید: همه چیز درباره معافیت سربازی


کسر خدمت فرزندان کارمندان دولت در مناطق جنگی و امنیتی

کارکنان دولت که در زمان جنگ در مناطق جنگی سابقه خدمت داشته باشند نیز  شامل امتیازات کسر خدمت فرزندان می‌شوند. همچنین کارکنان دولتی که در زمان جنگ در مناطق امنیتی غرب و شمال غرب که شامل استان آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه می‌شود سابقه خدمت داشته باشند پنجاه درصد خدمت آنان صرفا برای امتیاز کسری خدمت فرزندانشان در نظر گرفته می‌شود. افرادی که سابقه خدمت در این مناطق را دارند باید با مراجعه به کارگزینی اداره متبوع خود در استان های ذکر شده یا ادارات خود در شهرستان‌های تابعه مراجعه کنند.

مناطق جنگی در دوران دفاع مقدس

مناطق جنگی استان آذربایجان غربی:

اشنویه، پیرانشهر و سردشت

مناطق جنگی استان کردستان شامل کسر خدمت

بانه، مریوان و سرآباد

مناطق جنگی استان کرمانشاه

اورامانات، پاوه، نوسود، باینگان، تازه آباد، ازگه، سرپل ذهاب و قصرشیرین

مناطق جنگی استان ایلام

ایوان، ابلام، صالح آباد، ملک شاهی، مهران، دهلران و موسیان

مناطق جنگی استان خوزستان

اندیمشک، دزفول، شوش، هفت تپه، سوسنگرد، بستان، حمیدیه، هویزه، اهواز، خرمشهر، آبادان، شادگان، اروندکنار، بندرامام خمینی، ماهشهر و هندیجان

مناطق جنگی استان بوشهر شامل کسر خدمت

بندر دیلم، بندر گناوه، جزیره خارک و بندر بوشهر

مناطق امنیتی درگیر در دوران دفاع مقدس

مناطق امنیتی استان آذربایجان غربی شامل کسر خدمت

سلماس، ارومیه، اشنویه، نقده، مهاباد، پیرانشهر، شاهین دژ، بوکان، سردشت و تکاب

مناطق امنیتی استان کردستان

سقز، بانه، دیواندره، سنندج، کامیاران، مریوان و سروآباد

مناطق امنیتی استان کرمانشاه شامل کسر خدمت

اورامانات، نوسود، پاوه، جوانرود، تازه آباد، ازگله، کرند، گهواره، روانسر، پاپنگان، کوزران و اسلام آباد برای یک ماه تهاجم منافقین در عملیات مرصاد

مناطق امنیتی استان سیستان و بلوچستان

زابل، زاهدان، پیشین، سراوان، جالق، خاش، ایرانشهر، پزمان، نیک شهر و نصرت آباد

تاریخ حضور در جبهه یا مناطق عملیاتی درگیر

کارمندان ارگان‌های دولتی، ایثارگران و رزمندگان ارگان‌های نظامی که در زمان جنگ از تاریخ 1359/6/1تا 1367/5/25 مناطق جنگی حضورداشته‌اند با داشتن گواهی معاونت انسانی بسیج می‌توانند بر اساس 100 درصد حضور در جبهه کسری ایثارگری یا معافیت دریافت کنند.

اگر خدمت سربازی رزمنده بعد از دوران آموزشی در مناطق جنگی باشد، مدت دوره آموزشی نیز جز مدت حضور در جبهه حساب می‌شود (حتی اگر در مناطق جنگی نباشد به‌عنوان‌مثال استان خراسان)؛ اما اگر رزمنده در مناطق عملیاتی پشت مناطق جنگی خدمت کرده باشد طول دوره آموزشی موردمحاسبه قرار نمی‌گیرد.

برای رزمندگان و کارکنانی که بعد از قطعنامه (1367/5/25) در مناطق امنیتی درگیر غرب و شمال غرب حضورداشته‌اند بر اساس آیین‌نامه‌های موجود (طرح امام حسن مجتبی و …) 80 درصد مدت حضور آنها ملاک محاسبه قرار می‌گیرد. همچنین رزمندگان و کارکنانی که در مناطق شرق و جنوب شرق در مناطق امنیتی و درگیر حضورداشته‌اند 50 درصد مدت حضور آنها ملاک محاسبه قرار می‌گیرد.


حتما بخوانید: همه چیز درباره خرید خدمت سربازی


گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسر خدمت ایثارگری با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

مراحل گرفتن کسر خدمت ایثارگری

برای سرباز مشمولی که امتیاز وی کمتر از حد معافیت دائم است باید در حین خدمت سربازی برای گرفتن کسری ایثارگری اقدام کند. با توجه به اینکه بررسی و گرفتن تائیدیِ نهایی پروسه‌ای زمان‌بر است، سربازان بعد از تقسیم شدن در یگان خدمتی برای ثبت کسری خدمت اقدام کنند که مراحل آن به این صورت است:

 1. گرفتن نامه اشتغال به خدمت از یگان خدمتی
 2. مراجعه پدر به یگان خدمتی یا نزدیک‌ترین پایگاه نظامی با برگه اشتغال به خدمت برای گرفتن گواهی حضور در جبهه
 3. مراجعه به بنیاد شهید و امور ایثارگران برای گرفتن گواهی درصد جانبازی
 4. ثبت گواهی حضور در جبهه در مراکز پلیس 10+
 5. ارائه برگه ثبت‌شده کسری خدمت ایثارگری به یگان خدمتی سرباز و ثبت در سوابق خدمتی

نکات مربوط به گرفتن سوابق خدمتی برای کسری خدمت ایثارگری

کادر ارتش باید از طریق یگان محل خدمت پیگیر سوابق مدت حضور جبهه شوند اما سربازانی که در ارتش خدمت می کردند باید به لویزان در تهران یا مناطق 7 گانه نزدیک به محل زندگی خود مراجعه کنند:

 • قرارگاه منطقه ای شمالشرق( مشهد مقدس)
 •  قرارگاه منطقه ای جنوبشرق( کرمان)
 • قرارگاه منطقه ای شمالغرب (ارومیه)
 • قرارگاه منطقه ای جنوبغرب(اهواز)
 • قرارگاه منطقه ای غرب(کرمانشاه)
 • ارشد نظامی ارتش در استان اصفهان
 • ارشد نظامی ارتش در استان فارس(شیراز)

این مناطق برای ایثارگرانی است که کارت ایثار دریافت کرده­ اند. ایثارگرانی که کارت ایثار ندارند باید ابتدا به یگان خدمتی خود مراجعه کرده و و پس از گرفتن فرم گواهی مدت حضور در منطقه با امضای فرمانده یگان، با داشتن کارت پایان خدمت، کارت ملی و شناسنامه به همراه یک قطعه عکس به بخش ایثار معاونت نیروی انسانی نزاجا واقع در انتهای اتوبان ارتش تهران مراجعه کنند. عزیزانی که در حین مراحل گرفتن سوابق خدمتی به مشکل برمی خورند می توانند از طریق سامانه پاسخگویی ارتش پیگیر شوند.

 سربازانی که از سپاه به مناطق جنگی اعزام شده اند باید از طریق سپاه استان و بسیجیان نیز از طریق سپاه شهرستان باید گواهی حضور در جبهه دریافت کنند.

رزمندگان نیروی انتظامی (ژاندارمری سابق) با مراجعه به نیروی انتظامی استان و بازنشستگان با مراجعه به کانون بازنشستگان  می­توانند گواهی حضور در جبهه برای استفاده فرزندانشان از کسری ایثارگری دریافت کنند.

همچنین سربازان گرامی برای اطلاع از اخبار مربوط به کسری خدمت ایثارگری به این آدرس مراجعه کنند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسر خدمت ایثارگری با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫664 نظرها

 1. با عرض سلام احتراما بنده قبل از استخدام در سال ۱۳۶۱/۸/۱۹ الی ۱۳۶۱/۱۲/۶ دواطلبانه در منطقه جنگس جنوب شادگان بودم کارت ایثارگری دارم و در سال ۱۳۶۳/۱/۲۱ الی ۱۳۶۴/۱۰/۲ در منطقه جنگی کرمانشاه ( سرپل ذهاب، قصرشیرین ) بودم کارت ایثارگری قدیمی دارم در سال ۱۳۶۸ به استخدام شرکت توزیع برق آذربایجانغربی شهرستان خوی خدمت کردم بعلت عدم آگاهی به قوانین در شرکت توزیع برق فقط یک گروه تشویقی دادند با توجه برادر شهید هم بودم خلاصه در سال ۱۳۹۳/۳/۳ اقدام خرید سربازی کردم مبلغ سه میلیون، سیصدو بیست و دو هزار تومان قسطی واریز کردم به حساب تامین اجتماعی متاسفانه رئیس تامین اجتماعی هم نگفت چونکه سابقه جبهه داشتم در سال ۱۳۹۵/۱۱/۱۱ به بازنسستگی نایل شدم حال چطوری استرداد مبلغ واریزی و دیگری مزایای ایثارگری دوسال را پیگیری نمایم /
  با تشکر رحیملو
  لطفا راهنمایی فرمائید در شرکت توریع باید مزایای یک مفطع تحصیلی بالا را میدادند فوق دیپلم برق بودم

 2. سلام و احترام
  بنده در سال ۱۳۷۲ در رودبار کهنوج کرمان به مدت ۱۰ ماه خدمت سربازی در نیروی انتظامی بود. آن موقع تحت عنوان منطقه عملیاتی اعزام شدیم بخاطر مسایل امنیتی و اشرار مسلح. آیا کسانی که در منطقه انتظامی کهنوج کرمان خدمت نمودند می توانند برای فرزندانشان کسری خدمت بگیرند یا خیر؟
  سپاسگزار خواهم بود که پاسخ دهید

 3. سلام من پدرم از سال های ۶۸ تا ۷۰ در مریوان سنندج سرباز بوده
  اموزش هم دهگلان سنندج بوده و طبق گفته‌ی خودش اونجا نیروهای معاند بودن و درگیری بوده جوری که یکی از سرباز های هم دورش توسط همین گروهک ها شهید میشه.
  ایا من میتونم از کسری استفاده کنم؟ چون پدرم کارت ایثارگری ندارد
  نحوه‌ی انجام کار ها چگونه هست حتما باید به محل خدمت پدرم مراجعه کنم چگونه پیگیر کار ها باشم اگه کامل توضیح بدید ممنون میشم

  1. سلام
   درصورت درگیر بودن یگان خدمتی بله می توانید از کسری استفاده کنید.

   1. پدرم از سال 6۸ تا ۷۰ هنگ مرزی ژاندارمری سردشت خدمت کرده البته یک سال اخر خدمتش ، کسری شاملش میشه و اینکه فقط از خود سردشت میشه پیگیری کرد ؟ نمیشه از جای دیگه مطمئن شد ؟

    1. درصورت درگیر بودن یگان خدمتی کسری دارد. از طریق یگان خدمتی یا ستاد کل باید پیگیری کنید.

 4. باسلام آقای رحمانی من درسال ۱۳۷۳درمنطقه مریوان خدمت نمودم برام ایثارگری تعلق میگیره یانه وسوال دوم من درهمین تاریخ اثابت مین ترکش خوردم گواهی بیمارستانم پیدانشد ولی پرورنده دردست ایثارگران قرارگاه حمزه ارومیه هست میگن گواهی بیمارستان بیارجانبازیت راصادرکنیم منم نمیتونم پیداکنم الان هم ترکشهادربدنم حکایت دارد دردمیکنه ازراه دیگه وجودداره من بدون پرونده به ایثارگریبم برسم یاخیر ایثارگران که میگه مدارک بیمارستان نیاری نمیتونیم بدهیم حالا شماحساب کن من کارم جورنشد اینهاندادان هیچ مدرک منو ندادن من میتونم جداگانه به دولت محترم بگم من ترکش دارم میفرستن کمسیون پزشکی یانه ممنون آقای رحمانی

  1. سلام برای پیگیری باید در شورای پزشکی شرکت کنید و در صورت تایید از کسری و جانبازی بهرمند شوید.

 5. سلام پدر بنده از تاریخ 18/09/1367 تا 18/09/1369 در منطقه مرزی سراوان استان سیستان و بلوچستان در ژاندارمری پاسگاه گَشت خدمت کرده. البته اینم بگم که سه ماه اول آموزشی ایشون چهرم بوده و بعد رفتن سراوان. حالا میخاستم بدونم کسری پدر به من تعلق میگیره یا نه؟ اگر بله، چند روز به ازای هر ماه حضور ایشون؟ البته اینم بگم که اضاف هم داشتن و حدود 31 ماه کلا خدمت کرده (28 ماه در سراوان) که احتمالا روی پرونده ش باشه اما توی کارت پایان خدمت همون 24 ماه قانونی رو زدن. آیا اضاف هم حساب میشه جزء حضورش اونجا؟

  1. سلام
   در صورتی که یگان خدمتی درگیر و عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد برای هر ماه 6 روز کسری شامل شما می شود.

   1. ممنون از پاسختون، این که میگن 50 یا 60 درصد مدت حضور و برای هر ماه 6 روز کسری یعنی مثلا اگر 20 ماه اونجا حضور داشته باشه 50 درصدش یعنی 10 تا 6 روز حساب میکنن که میشه 2 ماه کسری یا همون 20 تا 6 روز یعنی 120 روز کسری؟
    بعد برای اطلاع از عملیاتی یا غیرعملیاتی بودن یگان باید حتما به خود سراوان مراجعه کنیم یا میشه از شهر خودمون یعنی شیراز پیگیری کنیم؟
    ممنونم

    1. خواهش می کنم
     برای هرماه 6 روز کسری در نظر می گیرند. به عنوان مثال در صورت 20 ماه منطقه عملیاتی 120 روز کسری به شما تعلق می گیرد. از طریق یگان خدمتی یا ستاد تهران می توانید پیگیری کنید.

     1. سپاس جناب/خانم رحمانی
      شما اطلاع ندارید بدونید کلانتری های گُشت در سراوان و مانش(زابلی) در شهرستان مهرستان جزء مناطق درگیر و عملیاتی محسوب میشه یا نه؟ چون طبق بخشنامه امام حسن مجتبی استان سیستان بخش های شرق و جنوب شرق هم شامل میشن و خوب سراوان هم در جنوب شرقی ایران قرار داره.

      1. سلام برای اقدام باید تاریخی که پدر شما درخال خدمت بوده پادگان درگیرو عملیاتی باشد.

      2. سلام علی جان شما کسر خدمت امنیتی درگیر پدرت منطقه جنوب شرق کشور رو گرفتی؟

 6. با سلام
  پدر من در سالهاي جنگ پاوه در جبهه حضور داشته الان براي تبديل وضعيت قرارادادم خواستم استفاده كنم قبول نكردند چه راه كاري داريد شما ?
  مي گويند جزوه جبهه نيست ايا درست مي باشد

 7. اینجانب در اداره آموزش و پرورش شهرهای سقز و اشنویه از سال ۱۳۷۲تا۱۳۷۶کارمند بودم آیا طرح امام حسن مجتبی که کسر خدمت میباشد شامل من میشه که در خدمت سربازی پسرم استفاده کنم

  1. افرادی که در یگان های نظامی درگیر و عملیاتی سابقه خدمت داشته باشند می توانند از این طرح استفاده کنند.

   1. لطفا به سوال جواب بدهید که خیلی واجبه۱- از سال ۱۳۷۲در سقز کارمند بودم تا ۱۳۷۵آیا کسری خدمت شامل فرزندم میشه که الاندر خدمت سربازی است۲-همسر من هم درست تاریخ بالا در اشنویه کارمند بود خدمت او چطور شامل طرح امام حسن مجتبی میشود؟ ممنون

   2. لطفا به سوال جواب بدهید که خیلی واجبه۱- از سال ۱۳۷۲در سقز کارمند بودم تا ۱۳۷۵آیا کسری خدمت شامل فرزندم میشه که الاندر خدمت سربازی است۲-همسر من هم درست تاریخ بالا در اشنویه کارمند بود خدمت او چطور شامل طرح امام حسن مجتبی میشود؟ ممنون

   3. سلام پدر بنده از سال ۶۸ الی ۷۰ در منطقه فکه به مدت ۲۱ ماه خدمت سربازی بوده ایا به من کسر خدمت تعلق می گیرد؟

   4. سلام خستخ نباشید آقای رحمانی
    پدر من درسال ۷۵ تا ۷۷ در کرمانشاه گیلانغرب خدمت کرده و من باور نمیکنم کسری بگیرد ولی چندتا از بچه ها در پادگان میگن میگیره ومن از نظام وضیفه سوالی کردم میگن تا ۷۶ تعلق میگیرد آیا تعلق میگیرد از شال ۷۵ تا۷۷ گیلانغرب؟

 8. سلام خوبید خسته نباشید پدرم خدمت وظیفه بوده و می خواهیم بدانیم آیا کارت ایثار به او تعلق می گیرد چند ماه از سال ۱۳۶۶/۹/۱۸تا پایان خدمت ۱۳۶۸/۱۰/۱۸بوده است در منطقه عملیات چنگوله در کرمانشاه بوده می خواهیم بدانیم چند ماه است که کارت ایثار به او تعلق می گیرد آیا زمان آتش بس و زمان قطعنامه هم حساب میشود

  1. سلام سلامت باشید
   در صورتی که سابقه 6 ماه خدمت در منطقه جنگی و عملیاتی داشته باشند بله می توانید اقدام کنید.

 9. سلام خوبید خسته نباشید پدرم خدمت وظیفه بوده و می خواهیم بدانیم آیا کارت ایثار به او تعلق می گیرد چند ماه از سال ۱۳۶۶/۹/۱۸تا پایان خدمت وظیفه بوده است در منطقه عملیات چنگوله در کرمانشاه بوده می خواهیم بدانیم آیا کارت ایثار به او تعلق می گیرد آیا زمان آتش بس و زمان قطعنامه هم حساب میشود

 10. سلام
  وقتتون بخیر
  پدر من ۲۸ ماه خدمت کردند که ۲۵ ماه ان در جبهه بودن اند
  بنده متولد سال ۷۶ هستم و چون دانشجو بوده ام غیبت نداشته ام.
  سوال اولم اینه که بنده چقدر می تونم کسر خدمت داشته باشم
  دوم اینکه برای اقدام حتما باید دفترچه اعزام بگیرم؟یا الان که دانشجو هستم هم می تونم اقدام کنم؟
  متشکرم از پاسخگویی شما

 11. سلام من درسال62 لغایت سا ل64د پایگاه چهارم شکاری دزفول خدمت سربازی را انجام داد ه ام که جهت کارت ایثار مراجعه کردم گفتند کارت ایثار به شما تعلق نمیگیرد من یک نامه جهت تبدیل وضعیت فرزندم می خاستم آیا می شود نامه دریافت کرد با تشکر فراوان از راهنمایی شما

 12. با سلام و عرض ادب
  می بخشین پدر من دقیقا دو سال تو مناطق جنگی کردستان خدمت کرده و روی کارت پایان خدمتش هم دقیقا تاریخ دوسال خورده و با اینکه مدت زمان آموزشیش رو هم تو منطقه جنگی گذرونده اما روی کارت ایثار نوشته مدت حضور در جبهه 1 سال و نه ماه. می خواستم بدونم که آیا برای دریافت کسری خدمت ایثارگری اون سه ماه آموزشی هم لحاظ میشه برای محاسبه کسری خدمت که بشه دوسال تمام؟ و اینکه در این خصوص آیا باید اقدام خاصی انجام بدم؟ ممنونم از راهنمایی تون.

 13. سلام وقتتون بخیر پدر بنده بعنوان پایور ژاندارمری سابق(نیروی انتظامی) سال 70 تا 73 سراوان استان سیستان و بلوچستان و فرمانده پاسگاه مرزی کوهک بودن آیا به بنده کسر خدمت به مدت 50 درصد مدت حضور پدرم تعلق میگیره؟در حال حاضر سربازم.

   1. سلام من ۳۱ تیر ۱۴۰۰ انصراف دانشگاه دادم و تا الان یکسال و سه ماه از انصرافم گذشته الان یعنی من ۳ ماه غیبت دارم درسته؟
    درضمن من تک پسرم و دو خواهر دارم و پدرم هم ۱۰% جانباز هستش
    الان چقدر کسری میدن بهم چون انگار غیبت هم دارم اصلا میشه کسری یا معافیت گرفت؟

  1. سلام خسته نباشید،
   پدر من از سال ۶۹ تا ۷۰ در مهاباد به مدت ۹ ماه در خدمت سربازی بوده ، آیا به من کسری شامل میشه؟؟

   1. سلام در صورت درگیر بودن یگان خدمتی برای هر ماه 9 روز کسری به شما تعلق می گیرد.

 14. سلام پدر من کارمند وزارت راه بودند و از سال 62 تا 64 مریوان کار کردند که با ارائه حکم کارگزینی و مدارک مربوطه از طریق وزارت راه از طرف سازمان بسیج مستضعفین 23ماه از این مدت تایید شده و گواهی ارائه دادند. منم تنها پسر خانواده و درحال خدمت ام. می‌خواستم بپرسم که چقد کسری خدمت شامل بنده میشه با توجه به قوانین فعلی ؟ ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.

  1. با سلام من برگ اعزام بتاریخ یکم آذر را دارم چند تا سوال ۱_ پدر من از سال ۱۳۷۳تا ۱۳۷۶در مناطق سقز کردستان و اشنویه آذربایجان غربی در آموزش و پرورش خدمت کرده آیا کسری شامل حال من میشود ۲_ ضمنا از تاریخ ۱۳۷۱تا۱۳۷۳خدمت سربازی را در لشگر ۲۱حمزه سپری کرده آیا کسری شاملم میشود
   ممنون از حوصله و صبرتان ا

   1. لطفا به سوال جواب بدهید که خیلی واجبه۱- از سال ۱۳۷۲در سقز کارمند بودم تا ۱۳۷۵آیا کسری خدمت شامل فرزندم میشه که الاندر خدمت سربازی است۲-همسر من هم درست تاریخ بالا در اشنویه کارمند بود خدمت او چطور شامل طرح امام حسن مجتبی میشود؟ ممنون

   2. لطفا به سوال جواب بدهید که خیلی واجبه۱- از سال ۱۳۷۲در سقز کارمند بودم تا ۱۳۷۵آیا کسری خدمت شامل فرزندم میشه که الاندر خدمت سربازی است۲-همسر من هم درست تاریخ بالا در اشنویه کارمند بود خدمت او چطور شامل طرح امام حسن مجتبی میشود؟ ممنون

    1. کسری خدمت برای افرادی در نظر گرفته می شود که در یگان نظامی درگیر مشغول به خدمت باشند.

 15. سلام خسته نباشید
  پدر بنده سال ۷۲تا۷۴ در لشکر۸۸زرهی زاهدان تیپ۳ خدمت کردند
  در روستای مرزی ابوغریب
  کسری شامل حال بنده می‌شود ؟!

  1. سلام سلامت باشید.
   در صورتی که یگان درگیر و عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد.

 16. سلام وقت بخیر
  پدرم بمدت ۲۴ ماه از سال ۷۰ تا ۷۲ در منقطه عملیاتی استان کرمانشاه لشکر ۸۱ زرهی نزاجا خدمت کرده،بنده الان در حین خدمت هستم، آیا به من کسری تعلق میگیرد!؟
  ممنون از پاسخگویی شما!

   1. سلام پدر من سال80تا84منطقه عملیاتی هویزه بوده
    بعدش 84تا90خاش بوده میخاستم ببینم کسری سربازی شاملم میشه

 17. سلام
  خسته نباشید
  واقعا تشکر میکنم از آقای رحمانی به خاطر پاسخگویی کاملشون
  پدر بنده از سال ۶۷تا ۶۹ در پادگان شهید بروجردی مهاباد خدمت کردن ۱۸ماه در آن جا بودند و ۶ماه پایانی خدمتشون روانتقالی میگیرن و به سفارت آمریکا(لانه جاسوسی)که زمانی زیر نظر سپاه پاسداران بود می روند
  همه ی هم رزم های پدرم در مهاباد برای فرزنداشون کسری گرفتن ولی وقتی ما مراجعه کردیم میگن پرونده ی شما گم شده
  ما به مهاباد ،ستاد کل تهران ،سپاه ارومیه و هرجایی که فکر کنید مراجعه کردیم نگاه میکنن میگن ۶ماهی که در تهران خدمت کردن هست و ۱۸ماه مهاباد هیچ جایی ثبت نشده
  به نظرتون من چطوری میتونم کسری رو بگیرم؟؟؟

 18. با عرض سلام و خسته نباشید.پدر بنده بعد از قطعنامه،در منطقه عملیاتی کردستان،۱۸ ماه خدمت کرده ولی ایثارگری بهش تعلق نگرفته.ایا باز هم با این شرایط امکان استفاده کسری خدمت وجود دارد؟

 19. سلام خسته نباشید پدر من جواب استعلام سربازیش از طاندارمری اومده و ۱۵ ماه منطقه امنیتی درگیر بوده چقدر جبهه براش حساب میکنن یا چقدر داوطلبانه محسوب میشه ؟ و اینکه چقدر کسری خدمت برا من حساب میشه؟

   1. سلام خسته نباشید پدر من ۲۱ ماه جبهه داشته سال ۶۱ تا ۶۳ ولی سه ماه اموزشیش تو شاهرود بوده اموزشیشم برای کسر خدمت من لحاظ میشه؟ بعد اینکه تو تهران لویزان کجاس لطفا یه ادرس دقیق تر بدید

    1. سلام سلامت باشید.
     در صورتی که منطقه خدمتی جنگی باشد شانس در نظر گرفتن کسری آموزشی برای شما وجود دارد. در صورتی که پشتیبانی باشد خیر دوران آموزشی برای شما لحاظ نمی شود.

 20. مهر هفتادویک تا هفتادوسه قروه کردستان سربازنعلم بودم آموزشی را هم گیلانغرب بوده ام آیا ایثارگری شانلم می‌شود یانه

  1. باسلام و خسته نباشید
   من الان مشغول خدمت َسربازی
   هستم پدرم 28ماه جبهه بوده جانبازه5%هستش من 6ماه اضاف خدمت دارم خواستم بدونم اگه این6ماه اضافه خدمت بخشیده بشه کسری بهم تعلق میگیره؟؟

   1. سلام با توجه به اینکه شما شرایط معافیت دارید در ابتدا برای معافیت اقدام کنید

 21. پدرم ا یازده روز درزمان جنگ جبهه بوده 67 بعد اتش بست شد ایا کسری تعلق میگیره مسجد سلیمان وابادان خدمت کرده

 22. سلام خسته نباشید این به ولاه سوال خیلیا هس گیلانغرب منطقه دارلبلوط تا سال چند کسری پدر می‌گیرد تاسال ۷۵ شامل میشود

   1. به ولاه سردر گم شدم مشاوره میگه نمیگیره شمام میگید میگیره مطمن هستید میگیره. کل گیلانغرب میگیره تا ۷۵ یا بخاطر منطقه دارلبلوط میگیره یا کلا نمیگیره

  1. سلام خسته نباشید
   ببخشید پدر من در سال ۶۹تا۷۱ در سپاه لشکر ۷ ولیعصر خوزستان خدمت کرده میخواستم بدونم به من ک الان سرباز ام کسری مناطق عملیاتی تعلق می‌گیرد ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 23. سلام وقت بخیر
  ببخشید امکان قبولی با رتبه ۲۹۴۰ زیرگروه یک و رتبه ۳۱۴۲ منطقه یک برای پزشکی پردیس هست؟

  1. باسلام
   اینجانب درسال۷۳ به خدمت سربازی اعزام ودسال ۷۴ به مدت ۸ماه باتوجه به دوره آموزش دیده شده درمنطقه عملیاتی فکه از طرف لشکر ۷۷ ثامن الائمه برای پاکسازی میدان مین خدمت میکردم برای کارت ایثار اقدام کردم میگویند فقط به مسر شماکسر خدمت تعلق میگیر ود آنموقع بخشنامه بوده که نباید از وجود پرسنل وظیفه درمیدان مین استفاده میشده سوالم این است که حالا از وجود ماستفاده شده آیا نباید برای این مدت که بار روحی روانی داشته کارت ایثلر تعلق بگیرد ممنون راهنمایی بفرمایید

  2. سلام وقتتون بخیر باشه انشاالله، پدربنده درپادگان شهید همت شهرستان روانسر استان کرمانشاه مشغول به خدمت بودند تاریخ خدمتشان برج چهارم سال شصت و پنج تا برج هشت سال شصت و هفت بوده، من چندماه شامل کسری خدمت میشم؟ ممنون از وقت گرانبهاتون

 24. باسلام و احترام
  ممنون مي شوم پاسخ بنده را نيز بفرماييد
  بنده از آبان 67 الي آبان 69 در سپاه كردستان شهرستان سقز خدمت كردم. يگان ما عملياتي بود و با گروههاي ضدانقلاب و اشرار بطور گاه و بيگاه درگيري داشتيم. حال با توجه به اطلاعات فوق 1 – آيا كسري خدمت فرزند تعلق مي گيرد ؟ اگر بله به ازاء هر ماه چند روز كسري تعلق مي گيرد ؟ و 2 – آيا كارت ايثار به بنده تعلق مي گيرد ؟

  1. با سلام
   پدر بنده از سال ۷۳ الی ۷۵ در منطقه کردستان شهر مریوان با جمیع لشگر ۲۵ کربلا مشغول خدمت وظیفه بوده آیا کارت ایثارگری تعلق میگیره اگه پاسخ مثبت می باشد از کجا باید اقدام گردد ؟

   1. سلام پدران ازسال هفتاد به خدمت سربازی رفت ۶ماه تومنطقه جنگی بود دوماه شلمچه دوماه اروندکناردوماهم پشتیبانی بعثت بود برام تعريف میکنه هرروز کومله درگیری بود آیا ایثارگری بهش تعلق میگره برااستخدامی پیگری کنم ممنون

 25. با سلام و عرض خدا قوت و ممنون از پاسخ گويي شما
  بنده از آبان 1367 الي آبان 1369 به عنوان سرباز در سپاه پاسداران شهر سقز استان كردستان خدمت كردم. يگان ما عملياتي بود و با گروههاي ضد انقلاب و معاند درگير بوديم. آيا با شرايط فوق 1 – به بنده كارت ايثارگري تعلق مي گيرد ؟ 2 – آيا كسري خدمت سربازي به پسرم تعلق مي گيرد ؟ در صورت مثبت بودن پاسخ چگونه مي توانم براي گرفتن كارت ايثار گري و گواهي كسر خدمت فرزند اقدام نمايم ؟ باتشكر

  1. سلام پدرم در شهر بانه روستای آرمرده پایگاه گندمان سال ۷۲تا ۷۴خدمت کرده…آیا می‌تواند کارت ایثارگری بگیرد؟!تاالان اقدام نکردیم

   1. سلام در صورت درگیر بودن یگان خدمتی به شما کسری تعلق می گیرد. کارت ایثار برای مناطق جنگی در نظر گرفته شده است.

 26. سلام 72 تا 74 پدر بنده خاش خدمت کرده (تله سیاه ) ایا کسری تعلق میگیره با طرح امام حسن ع ؟

 27. سلام خسته نباشیدبنده گواهی حضور در جبهه بمدت 19 ماه دارم از طرف سپاه بعد از قطعنامه ایا فرزندم میتونه از سهمیه رزمندگان برای کنکور استفاده کنه چون در دفترچه کنکور نوشتن از سال 58 تا 67 ممنون از جوابتون

 28. سلام جناب خسته نباشید وقت بخیر
  ببخشید پدر بنده سال ۶۸ مهر ماه تا ۷۰ مهر ماه در لشکر ۸۴ خرم آباد صلاح آباد نفت شهر سومار و پدافند ضد هوایی خدمت کرده آیا کسری شامل میشه!؟

 29. سلام خدمت همه دوستان امیدوارم ک این سوال من ک‌مطمئنم سوال خیلیای دیگه هم هست جواب داده بشه
  پدرمن سال ۷۱ تا۷۲ سربازی منطقه عملیاتی گیلانغرب ک درگیر بودن گذروند آیا ایثارگری بهش تعلق میگیره ک برای رسمی شدن براشون نامه بزنن یا نه؟؟؟

   1. سلام وقت بخیر پدر بنده در سالهای ۷۸ تا ۸۰ منطقه عملیاتی درگیر بودند در کردستان کسری تعلق میگیره؟

   2. سلام آقای رحمانی.پدر من سال ۶۷ تا ۶۹ بعد از قطعنامه در ژاندارمری پیرانشهر خدمت میکرد. ۷ماه کسری داشت ک ۴ماه رو برادرم ۸سال پیش استفاده کرد.الان من سربازم میتونم از ۳ ماه باقی مانده استفاده کنم؟ ممنون میشم پاسخ بدین. با تشکر

   3. سلام مهندس خسته نباشید،پدر بنده بعد از قطعنامه از سال ۶۷تا۶۸در ایلام خدمت سربازی به مدت۱۵ماه انجام دادن آیا بهش کارت ایثار تعلق میگیرد ممنون

 30. سلام پدر بنده از ۶۸ تا ۷۰ تو منطقه درگیر شمالغرب بوده
  بهش کارت ایثار تعلق میگیره که برای تبدیل وضعیت کارمندان استفاده کنم ؟
  قبلا بابت همین کسری خدمت هم گرفتم

 31. سلام ، پدر من به مدت 5 سال کارمند کیمته امداد تو “مناطق جنگی” بوده. آیا طرح کسری خدمت یا معافیت در حال حاضر برای چنین شرایطی موجوده؟ کجا باید پیگیری کنم؟ ممنون

 32. سلام و خسته نباشید.پدر من سال ۶۴ .۳ماه دوره آموزشی رو در جهرم( ژاندارمری)و بقیه دوران خدمتشون رودر استان سیستان و بلوچستان و مناطق صفر مرزی و شهرهایی همچون سروان و زاهدان و خاش و میرجاوه گذروندن و بعد از ۶ ماه خدمت د این مناطق بخاطر ابتلا به بیماری روماتیسم معافیت پزشکی گرفتن من تنهافرزند پسر ایشون هستم و خودم هم ۳ سال بسیجی فعال دارم.خواستم بدونم کدوم کسری ها به من تعلق میگیره و کسری خدمت پدرم رو از کجا باید پیگیری کنم.ما ساکن شیراز هستیم.تشکر از لطف شما

  1. سلام
   اگر یگان درگیر باشد می توانید پیگیری کنید. البته برای ژاندارمری پروسه اداری سختی دارد.

 33. باسلام..من از مهر ۶۸ تا مهر ۷۰ با افتخار خدمت سربازی راگذرانده ام..دوماه اموزشی در تهران ..چهار ماه در منطقه فکه وحدود ۱۷ ماه در منطقه عمومی عملیاتی پیرانشهر واشنویه در اذربایجان غربی حضور خدمتی داشته ام واکنون برای دریافت کسری خدمت پسرم به معاونت انسانی نزاجا در کرمانشاه مراجعه کردم وباوجود داشتن کارت ایثار با تایید ۱۶ ماه و۲۲ روز حضور در جبهه متاسفانه به علت کارت ایثار بعد از جنگ کسری شامل پسرم نشده ایا واقعا حالا که خدمتم بعد از پایان جنگ تحمیلی بوده این امر منتفی است؟ ضمنا من مین یاب بودم…لطفا وعاجزانه راهنمایی فرمایید..ممنون ومتشکر

  1. سلام در صورتی که یگان خدمتی شما درگیر و عملیاتی باشد به شما کسری تعلقل می گیرد. در صورت درگیر بودن یگان خدمتی به لویزان مراچعه کنید.

  2. سلام خسته نباشید پدر من در پسوه پیرانشهر خدمت کرده در سال 75 تا 77 در تیپ 25 تکاور ارتش ایا به من تعلق میگیرد؟

   1. سلام
    پدر بنده سال 70تا72به مدت 20ماه منطقه سرپل ذهاب درلشکر81زرهی نزاجا ارتش خدمت کردند آیا به بنده کسری تعبلق میگیره ممنون میشم کامل توضیح بدین نه خلاصه؟
    چجوری باید پیگیری کنم؟

    1. سلام در صورتی که یگان خدمتی پدر درگیر و عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد.

 34. باسلام و درود؛
  پدر بنده از سال ۶۱تا ۶۷ در بدره ایلام کارمند بودند و جدیدا این ممنطقه به عنوان مناطق جنگی ثبت شده و تصویب شده، آیا کسری بهم تعلق میگیره؟ آخه بعضی از دستورهای طرح امام سجاد رو که خوندم، مناطق جنگی رو به چند دسته تقسیم کردن و هر منطقه در زمانی خاص کسری داره، ممنون میشم راهنماییم کنید

 35. سلام
  من بابام سال ۷۰ تا ۷۲ لشکر ۲۸ سنندج (مریوان) خدمت کرده بم کسری خدمت تعلق میگیره؟؟
  ایا کارت ایثار هم ب بابام تعلق میگیره یا ن؟؟
  اگ میگیره میشه لدف کنید بگید باید چکار کنم🌹🌹

  1. سلام اگر یگان خدمتی درگیر باشد بله کسری تعلق می گیرد. باید بعد از اعزام به خدمت با گرفتن گواهی اشتغال به خدمت از طریق یگان خدمتی پدر یا نزدیک ترین یگان به محل زندگی اقدام کیند.

 36. سلام.ایا مناطق درگیر قبل از شروع جنگ تحمیلی مانند کردستان درسال 58 الی 59 جز ایثارگری محسوب می شود؟

   1. سلام
    پدر من در گردان نجف اشرف سردشت در سال ۶۹ تا ۷۱ در ژاندارمری بوده
    آیا کسری تعلق میگیره به من؟

 37. سلام.ایا مناطق درگیر در کردستان درسال 58الی 59 جزو ایثارگری محسوب می شود؟

 38. سلام پدر من سال۷۳تا۷۵تو دهلران منطقه صفر مرزی خدمت کردن وازتبریز لشکر۲۱برای ماموریت اونجا خدمت کردن ایا به من کسری تعلق میگیره

  1. سلام پدران ازسال هفتاد به خدمت سربازی رفت ۶ماه تومنطقه جنگی بود دوماه شلمچه دوماه اروندکناردوماهم پشتیبانی بعثت بود برام تعريف میکنه هرروز کومله درگیری بود آیا ایثارگری بهش تعلق میگره برااستخدامی پیگری کنم ممنون ۷

 39. سلام من در منطقه عملیاتی سرو ارومیه سرباز بودن گردان شهید چمران یک سال و 15 روز خدمت کردم در ژاندارمری سال 66 الی 67 کارت ایثارگر و معوقات تعلق میگیرد

   1. سلام و عرض ادب جناب رحمانی

    پدر من از سال ۷۳ تا ۷۵ در منطقه جنگی بوشهر بوده است ایا کسری به بنده تعلق میگیرد؟

   1. سلام . پدر من سال ۶۸ تا ۷۰ در منطقه اندیمشک فکه منطقه مرزی لشگر ۷۷ نیرو زمینی خدمت کرده
    میخواستم بدونم کسری خدمت به من تعلق میگیر؟

 40. سلام وقت بخیر
  پدرم در سال ۷۰تا۷۹ نیروی هوایی بوشهر بوده کسری خدمت به من تعلق میگیره؟
  قانون کسری خدمت در سال ۱۴۰۱ اجرا میشه؟

 41. سلام و وقت بخیر
  پدر من از سال ۶۹-۷۱ در منطقه عین خشک خوزستان از طریق ارتش به خدمت رفته است ایا شامل کسری میشود یا خیر
  مراحل و مدت کسری در صورت تعلق لطف میکنید

   1. با عرض سلام و خسته نباشید
    پدر بنده سال ۷۰ تا ۷۲ در پاوه(نیروی انتظامی) خدمت کرده آیا به من کسری تعلق می گیرد یا خیر؟

   2. سلام ممنون میشم جواب بدید
    پدر بنده مدت ۶۶ماه و ۲۱ روز در مناطق امنیتی جنوب شرق ( درگیر مبارزه با اشرار مسلح ) سابقه داره ، میخواستم بپرسم میتونم برام معافیت کامل اقدام کنم ؟

 42. سلام ببخشید پدر من سال ۷۳ تا ۷۵ توی لشکر ۹۲ زرهی اهوز خدمت کرده آیا کسری به من تعلق میگیره؟؟؟؟

   1. سلام. من پدرم سال ۶۸ و ۶۹ در ارتش لشکر ۶۴ ارومیه مناطق پیرانشهر خدمت کرده
    ایا به من کسری تعلق میگیره.
    اگر اره باید چکار کنم الان حین خدمتم

  1. سلام من حدود یک ماه پیش کار های کسری رو لویزان سوله آبی انجام دادم گفتن که یک ماه دیگه به دستم میرسه از یکماهم گذشت خبری نشد مشکل الان کجاست؟

 43. سلام پدر من از ۱/۱/۷۱ حدود ۱۷ ماه تو صالح آباد مهران لشکر۵۸ ذوالفقار خدمت کرده من الان خودم سربازم …. به من کسری تعلق میگیره؟؟؟

 44. سلام و خسته نباشید
  پدرم از سال 1368 تا 1370 مشغول خدمت سربازی بوده و در طول این دو سال 6 ماه ماموریت به گیلانغرب داده اند و 6 ماه در ارتش گیلانغرب خدمت کرده میخاستم بدونم کسری خدمت شاملم میشه یا نه ؟

 45. سلام
  پدر بنده سالهای 63 تا 67 در شهرستان اسلام آباد غرب استان کرمانشاه در جهاد سازندگی به مدت ۴۳ ماه خدمت داشته،از اونجایی که این مناطق جزو مناطق امنیتی درگیر محسوب میشه میخواستم بدونم ایا کسری خدمت شامل حال من میشه ؟ اگر میشه چه مدت
  ممنون

 46. سلام،
  من در حال حاضر دارم داخل جزیره خارک زیر نظر ارتش خدمت میکنم .
  میخوام بدونم بعد اینکه خدمتم تموم شد میتونم از امتیاز ایثارگریش برای شرکت در آزمون استخدامی ارگان های دولتی استفاده کنم؟؟
  و اینکه شما از میزان درصد ایثارگری سربازان ارتشی جزیره خارک مطلع هستین؟؟

 47. سلام
  اقای رحمانی توی این سایتتون مشاهده نمودم که جواب های کاملی به مراجعه کنندگان داده اید. خواهش میکنم جواب من را هم لطف کنید .
  بنده خدمت مقدس سربازی را در شهربانی سابق از تاریخ ۱۳۶۷/۱۲/۲۲ تا ۱۳۶۸/۱۲/۲۲ در شهر سردشت آذربایجان غربی طی نموده ام و در این مدت یکسال شاید با توجه به کارتون متوجه شده باشید درگیریهای زیادی وجود داشت . از جمله یکبار اهالی زد ایرانی و ضد انقلاب یکبار نارنجکی به داخل شهربانی انداختند که این باعث مجروحیت چند نفر و شهید شدن همرزممون آقای ا@@@ البته نام کوچکش را فراموش کرده ام که بچه فکر کنم بافت کرمان بود و فکر کنم نهایت حدود حداکثر یکماه بعد خدمتش تمام میشد گردید و یکی دوماه بعد هم توسط آر پی جی از قسمتهای بالای شهر سردشت مورد حمله قرار گرفت که ایندفعه خوشبختانه فقط خسارت مالی به ساختمان شهربانی وارد آمد .از این زمان به بعد توسط ریس شهربانی هر شب در تپه های بالای روستا یکشب در میان حدود شش تا هشت ساعت کمین کوموله بودیم
  بنده از پایان خدمت استخدام شدم و الآن بازنشسته ام راه اینکه بتوانم رزمندگی بگیرم و کارت ایثار و اینکه نامه برای اصلاح احکام کارگزینی زمان خدمت بگیرم چیه.
  ممنون از حوصله ای که داشتید پیشا پیش از راهنمایی شما کمال تشکر را دارم

 48. سلام خسته نباشید
  پدر بنده در سال های ۶۶ تا ۶۸ در کمیته انقلاب اسلامی در اهواز و شوشتر ( یکی از شهر های استان خوزستان) خدمت کرده حالا می خواستم ببینم کسری ایثارگری به من تعلق میگیره یانه؟. بعد اگر تعلق میگیره باید به یگان خدمتی پدرم مراجعه کنم؟ ممنون میشم پاسخ بدید

   1. سلام
    من بابام سال ۷۰ تا ۷۲ لشکر ۲۸ سنندج (مریوان) خدمت کرده بم کسری خدمت تعلق میگیره؟؟

    اگ میگیره میشه لدف کنید بگید باید چکار کنم🌹🌹

 49. سلام ببخشید پدر من از سال 69 تا 71 در پادگان 28 پیاده کردستان در سنندج خدمت کرده
  آیا به من کسری خدمت تعلق میگیرد؟؟

 50. باسلام و عرض خسته نباشید
  پدر من برج ده ۶۷ درمناطق عملایی بعد قطعنامه خدمت کرده که تو برگه تصویش نوشته مناطق عملیاتی ۲ف ماه امضای فرمانده یگانش هم هست داداش کوچک ترم مرزبانه از پاسگاه برای کسری به محل اموزش یعنی خرم اباد لشگر۸۴ نامه گرفت که اونجا اصلا راه ندادن مارو میخاستم بدونم کسری تعلق میگیره ۸۰درصد؟

 51. باسلام. پدر بنده از سال ۷۰تا ۷۲ در جزایر تنب کوچک وبزرگ و ابوموسب خدمت کرده آیا کسریمناطق عملیاتی شامل بنده میشوذ باتشکر.

  1. سلام
   مناطق غرب و شمال غرب و سیستان کشور بعد از قطعنامه شامل کسری می شود.

 52. سلام وقت بخیر
  من میخواستم کمکم کنید از بخشنامه طرح امام حسن درخصوص ارزیابی بااحتاسب 80% افرادی که بعد از قطعنامه در مناطق جنگی اعلام شده خدمت کردند سابقه داشته باشم امکانش هست کمک بفرمائید

  1. ن میخواستم کمکم کنید از بخشنامه طرح امام حسن درخصوص ارزیابی بااحتاسب 80% افرادی که بعد از قطعنامه در مناطق جنگی اعلام شده خدمت کردند سابقه داشته باشم امکانش هست کمک بفرمائید

   1. اگر یگان خدمتی پدر منطقه عملیاتی باشد کسری شامل حال شما می شود. برای پیگیری بعد از ورود به یگان نامه گواهی اشتغال خدمت خطاب به یگان خدمتی پدر دریافت کنید . از طریق یگان خدمتی یا نزدیک واحد مربوطه به محل زندگی روال اداری برای گرفتن کسری پیگیری کنید.

 53. سلام وقت بخير
  پدر من از سال ٥٧ در شركت نفت در شهر اهواز مشغول به كار بود
  مي خواستم ببينم كسري ماهي چند روز به من تعلق مي گيره؟

  1. سلام
   در سال هایی که اهواز منطقه جنگی بوده به شما برای هر ماه خدمت پدر 12 روز کسری در نظر گرفته می شود.

   1. سلام وقت بخیر
    پدر من ۵ ماه و ۱۵ روز در جبهه بصورت داوطلبانه حضور داشته و پس از قطعنامه به خدمت اعزام شده و در مناطق عملیاتی سقز حضور داشته. آیا میتوان ۸۰ درصد مدت خدمت سربازی و ۱۰۰ درصد مدت حضور پدرم در جبهه را باهم جمع کرد و جز سابقه ایثارگری در نظر گرفت؟؟
    ممنون میشم کمکم کنید

 54. سلام ممنون میشم به این سوال جواب بدید
  استان ایلام لطمات زیادی در دوران جنگ داشت ولی خواشها داخل شهر ایلام تا چه تاریخی منطقه عملیاتی محسوب میشود

 55. سلام وقت بخیر.
  مادرم از سال 63 تا 70 در بندر گناوه مشغول کار دار مدرس آموزش پرورش بوده .
  آیا به من کسری خدمت تعلق خواهد گرفت یا خیر .
  اگر شامل من می شود برای گرفتن اون باید به کجا مراجعه کنم

 56. میخواستم بدونم عجب شیر در سال ۶۰ جز مناطق عملیاتی میشه یا ن ک بتونم بیفتم دنبال ایثارگری

   1. سلام خسته نباشید پدر من کارت پایان خدمت قدیمی داره 18 ماه در ارومیه خدمت کرده سرباز ژاندارمری بوده آخر سال 61 تا اواسط سال 63. در اون دوران هم مجروح میشن و 15 درصد جانبازی بنیاد شهید بهشون تعلق میگیره ایا در منطقه ای که خدمت کرده (ارومیه) امتیاز برای معافی من وجود داره یا خیر ممنون

    1. سلام اگر ماه های خدمتی پدر شما در مناطق درگیر 15 ماه باشد به شما کسری تعلق می گیرد.

 57. عرض سلام و خسته نباشید
  پدر بنده از مهر 68 تا مهر 70 توو سپاه دیواندره کردستان خدمت کردن (البته 3 ماه آموزشی رو رشت بودن و 21 ماه بعدی رو در “دیواندره” بودن)
  میخواستم ببینم به من کسری تعلق میگیره؟ اگر تعلق میگیره مقدارش چقدر هست؟

  1. سلام سلامت باشید
   اگر یگان خدمتی پدر شما درگیر و عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد برای هر ماه 9 روز به شما کسری تعلق می گیرد.

   1. سلام پدر من سال 72-74 تیپ 18الغدیر یزد بودن و ازدو سال خدمتشون 7ماه از هرسال و در مجموع 14ماه از هر دوسال رو در منطقه کوه های حاج عمران پیرانشهر کردستان خدمت کردن میخاستم ببینم ما تهران زندگی می‌کنیم گواهی اشتغال به خدمت میتونم برای ستاد نیروی زمینی کل سپاه درتهران بگیرم یا باید گواهی اشتغال به خدمت رو برای یزد بگیرم یا پیرانشهر کردستان؟

 58. سلام، وقت شما بخیر
  پدر من به عنوان سرباز در جبهه حضور داشته
  در کارت ایثارش 25 ماه و 9 روز مدت منطقه ذکر شده
  5 درصد هم جانبازی بنیاد شهید داره
  آیا من از خدمت معاف میشم؟

 59. سلام پدر من در کمیته انقلاب اسلامی در کنگان بوشهر خدمت کرده در دوران جنگ اما الان پادگانی که خدمت کرده مشخص نیست و من سرباز هستم میخوام کسری خدمت بگیرم باید به فرماندهی ناجا استان بوشهر اشغال به خدمت بگیرم یا ارگانی هست در تهران که پیگیری کنم ؟؟

  1. سلام
   به نزدیگ ترین واحد مراجعه کنید اگر نتیجه نگرفتید از تهران اقدام کنید.

 60. با سلام و عرض ادب، ببخشید پدر بنده فرهنگی بازنشسته هستش و اینکه با توجه به منطقه ی ما که شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی هستش وقتی که از این خبر مطلع شدیم برای کسر خدمت اقدام کردیم و بعد از چند ماه در تاریخ 97/11/13این نامه از بسيج مستضعفین دریافت کردیم که به شرح زیر میباشد:
  [بنا بر بازگشت به نامه شماره____مورخ 25/7/97به استناد بند9سند راهبردی خدمات رسانی به رزمندگان هیئت محترم وزیران گواهی می‌شود. برادر___به مدت هشت ماه و 18روز موظفی از تاریخ 66/7/13تا67/3/31 در شهرها و مناطق جنگی حضور داشته و مشمول برخورداری از امتیازات سند راهبردی رزمندگان قرار می‌گیرد.
  توضیحات :با توجه به ………..]
  سوالات بنده این هستش که آیا با توجه به این نامه به من که اعزامی برج 11 سال 140‪0هستم کسر خدمت تعلق می‌گیرد یا خیر؟؟؟ و اگر تعلق می‌گیرد به چه میزان میباشد؟
  و اینکه چون تاریخ نامه مربوط به سال 97هستش مشکلی بابت اعتبار آن وجود دارد یا خیر؟ منظورم این هستش که آیا این طرح هنوز وجود دارد یا خیر؟
  ببخشید طولانی شد ممنون بابت پاسخگوییتون🙏🌺🌺

  1. سلام
   شما شرایط بهرمند شدن از کسری دارید. برای هر ماه 12 روز به شما کسری تعلق می گیرد.

 61. با سلام و عرض ادب، ببخشید پدر بنده فرهنگی بازنشسته هستش و اینکه با توجه به منطقه ی ما که شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی هستش وقتی که از این خبر مطلع شدیم برای کسر خدمت اقدام کردیم و بعد از چند ماه در تاریخ 97/11/13این نامه از بسيج مستضعفین دریافت کردیم که به شرح زیر میباشد:
  [بنا بر بازگشت به نامه شماره____مورخ 25/7/97به استناد بند9سند راهبردی خدمات رسانی به رزمندگان هیئت محترم وزیران گواهی می‌شود. برادر___به مدت هشت ماه و 18روز موظفی از تاریخ 66/7/13تا67/3/31 در شهرها و مناطق جنگی حضور داشته و مشمول برخورداری از امتیازات سند راهبردی رزمندگان قرار می‌گیرد.
  توضیحات :با توجه ………..]
  سوالات بنده این هستش که آیا با توجه به این نامه به من که اعزامی برج 11 سال 140‪0هستم کسر خدمت تعلق می‌گیرد یا خیر؟؟؟ و اگر تعلق می‌گیرد به چه میزان میباشد؟
  و اینکه چون تاریخ نامه مربوط به سال 97هستش مشکلی بابت اعتبار آن وجود دارد یا خیر؟ منظورم این هستش که آیا این طرح هنوز وجود دارد یا خیر؟
  ببخشید طولانی شد ممنون بابت پاسخگوییتون🙏🌺🌺

  1. سلام خداقوت
   پدر من از سال ۷۲…۷۴ در سردشت سرباز بوده ایا به من کسری تعلق میگیره؟اگه میگیره چکونه باید اقدام کنم.
   ممنون میشم اگه جواب بدین.

   1. سلام سلامت باشید.
    در صورتی که یگان خدمتی درگیر باشد به شما کسری تعلق می گیرد. بعد از تقسیم شدن گواهی اشتغال به خدمت خطاب به یگان خدمتی پدر درخواست بدید . از طریق نزدیک ترین یگان یا مراکزی در متن مقاله قید شده برای طی شدن روال اداری اقدام کنید.

    1. سلام
     بنده پدرم 11 ماه و29 روز حضور در جبهه دارند
     چند ماه کسری به بنده تعلق میگیره؟

     بعد یگان خدمتی پدرم اصفهان بوده اما کارت ایثار از تهران آمد برای دریافت نامه کسری کسری باید به اصفهان م ذجعه کنم یا تهران(لویزان)

 62. سلام ، شما چه یگانی بودین ؟ پدر منم هم همون سال منطقه ارومیه بوکان خدمت کرده یگانش شهربانی بوده و چند ماهم کمک سپاه بودن؟

  1. سلام پدر من سرباز نگهداری از اسرای جنگی بودنددرتهران ایا پادگان نگهداری از اسرای جنگی شامل کارت ایثارگری میشود ؟اگر بله جهت گرفتن کارت و کسر خدمت به کجا باید مراجعه کرد ؟

 63. سلام وقت بخیر . پدر من در سال ۶۷تا۶۹ددر شهربانی یا ژاندارمری خدمت کرده و ۱۴ ماه اخر خدمتشو انتقالش دادن ارومیه و از همونجا فرستادنش بوکان ، خودم سربازم غیبتم ندارم ، کسری به من تعلق میگیره ؟

     1. سلام مناطق عملیاتی درگیر ۸۰درصد جنگی مریوان ماهی چند روز کسر خدمت داره؟؟؟. از ۲۶.۵.۱۳۶۸. تا ۲۴.۹.۱۳۶۸

     2. سلام تیپ 45تکاوری ارتش در شوشتر،بعد قطعنامه در سال 70اینا درگیر بودن،،به فرزندان انها،کسری تعلق میگیره یا خیر؟؟؟سپاس از پاسخ گویی

      1. سلام یگان های درگیر در مناطق غرب و شمال غرب کشور و استان سیستان بعد از قطعنامه شامل کسری می شود.

    1. سلام خسته نباشید بخشید من یه سوال داشتم مممنون‌میشم راهنماییم کنید پدر من سال ۶۷در پیرانشهر ۱۹ماه خدمت کردن میخواستم ببینم کارت ایثارگری تعلق میگیره چون پدر من کارت ایثارگری ندارن و الان به فکر افتادیم

    2. سلام پدر من در بعد از قطعنامه در سال۶۷تا ۶۹ در لشگر ۸۱ زرهی کرمانشاه خدمت کرده در سرپل ذهاب آیا به من کسری خدمت تعلق میگیره؟؟؟

     1. سلام .بنده از خرداد ماه سال‌۱۳۶۸ تا پایان ابان ماه ۱۳۶۹ به مدت ۱۸ ماه به عنوان سرباز وظیفه (ستواندوم وظیفه) در مناطق جنگی خوزستان کوههای میش داغ و نزدیکی تنگه چزابه و بستان در گروهان ۴۱۵ مهندس ل ۷۷ث. پیروز خراسان خدمت کرده ام و در زمان خدمت در این‌مناطق چند ماه در پاکسازی منطقه از مین و گلوله های عمل نکرده و. فعالیت داشتم آیا کارت ایثارگری و مزایای خاصی به بنده تعلق می گیرد یا خیر ؟لطفا راهنمایی بفرمایید .بسیار سپاسگزارم .

 64. سلام پدر من در زمان جنگ8ماه توپخانه اصفهان خدمت کرده و بعد از اون که قطع نامه امضا شده انتقالش دادن به تهران آیا بهش کسرب تعلق میگیره،؟

   1. سلام خسته نباشید ممنونم از پاسخ گوییتون.من پدرم سال۷۱تا۷۳ به مدا۳۰ماه و ۱۸ روز در منطقه عملیاتی غرب سومار خدمت کرد(پدرم کادر ارتش بود)میخواستم بدونم من۸۰درصدش واسم لحاظ میشه یا ۵۰درصد؟
    ممنونم از پاسخ گوییتون

    1. سلام درصورتی که یگان خدمتی پدر شما درگیر باشد 80 درصد مدت حضور برای شما لحاظ می شود

  1. سلام خسته نباشید ببخشید پدر من در سال ۶۸ تا ۷۰ در منطقه مرزی اذربایجانغربی سردشت خدمت کرده اند،آیا برای من کسری تعلق میگیرد؟بنده ۱۲ ماهه در خدمت سربازی هستم ممنون میشم جواب بدین

 65. سلام.و عرض ادب
  ممنون از راهنمای ها و پاسخ هاتون…
  پدرم سال 63 تا 65 به مدت 27 ماه خدمت کرده.
  در بگان اموزشی 885 زرهی
  و یگان 08 خاش.
  و یه کارت احتیاط هم داره
  زمان جنگ بودن و به گفته خودشون با اشرار هم درگیر بودن
  حتی برای جبهه هم جزوه 30 نفری بوده که میخاستن بفرستنشون ولی چون متاهل بودن نفرستادن جبهه و کارت ایثار نداره

  با این شرایط به من کسری خدمت تعلق می گیره ؟؟؟؟…
  خیلی ممنون میشم راهنمایی کنین…

 66. سلام
  من تازه دفترچه پست کردم تاریخ اعزامم هم زده 1 آذر
  پدرم 23 ماه سابقه جبهه داره کارت ایثارگری رو هم گرفته میخواستم بدونم چه زمانی باید برای دریافت کسری اقدام کنم؟
  ایا میشه قبل از اعزام مراحل گرفتن کسری رو انجام داد یا بعد از آموزشی باید پیگیرش شد؟
  ممنون

 67. پدر من از سال ٦٢ تا ٦٧ تو اداره دولتي در شهر ايلام خدمت كرده آيا تو اين زمان شهر ايلام جز مناطق طرح امام حسن به حساب مياد؟

   1. سلام
    پدر بنده از سال ۵۹ تا ۸۲ در مناطق عملیاتی سیستان و بلوچستان خدمت کرده است،و دو برادرم نیز شامل این طرح امام حسن مجتبی بوده اند و معاف شده اند،آیا این طرح به قوت خود باقییست و من هم شامل این طرح میشوم یا خیر؟

   1. مناطق دگیر و عملیاتی برای اطلاع باید از طریق یگان نظامی مربوطه پیگیر باشید.

  1. بعد از قطعنامه مناطقه عملیاتی و درگیر غرب و شمال غرب کشور و استان سیستان تا سال 75 بر اساس طرح امام حسن مجتبی شامل کسری می شود.

    1. در مراکز نظامی بخشنامه طرح امام حسن مجتبی موجود هست می توانید با مراجعه حضوری از جزئیات و صحت مطمئن شوید.

      1. امتیاز شما در صورتی که پدر شما بعد از قطعنامه در مناطق غرب و شمال غرب سابقه داشته باشد برای معافیت کافی است.

     1. تو کارت ایثارگری پدرم22 ماه جبهه حساب کرده درحالی که 5 ماه بعدقطعنامه هم خدمت کرده .الان باید چیکار کنیم؟

  2. چرا من خودم در مناطق اذربایجان غربی سال ۶۸تا۷۰ خدمت کرده ام کسر خدمت برای فرزندم گرفتم.

 68. سلام خسته نباشید ..پدرم 14 ماه منطقه موسیان سال 64 تا 65 خدمت کرده 2 تا عملیات تک عراق کارت ایثار ندادن بهش گفتن برای کسری وقتی یگان پسرتون مشخص شد نامه از یگان بیارید اون موقع برای کارهای بازنشستگیش رفت دوتا برگه هم دادن که مشخص کرده بود 14 ماه حضور داره الان چقدر کسری تعلق میگیره و اینکه نیاز هست تا یگان خدمتش بره یا امور ایثارگران تهران ؟؟

  1. سلام
   برای هر ماه 12 روز کسری به شما تعلق میگیرد. از طریق امور ایثارگران می توانید پیگیری کنید.

    1. برای افرادی که در زاندارمری خدمت کرده اند در صورتی که سوابق تائید شده باشد از امور ایثارگران پیگیری کنید در صورت عدم تائید شرایط کمی سخت می شود.

 69. سلام وقت بخیر پدر بنده از سال ۶۱ تا ۶۳ در دیواندره خدمت کردن سرباز نیروی انتظامی بوده آیا راهی هست کارت ایثارگری بگیره ممنون میشم پاسخ بدید.

   1. سلام. وقت شما بخیر
    پدر من سال سال ۶۸ تا ۷۰ در لشگر زرهی ۸۱، کرمانشاه، پادگان الله اکبر خدمت کرده. کسری ایثارگری به من تعلق میگیره؟ اگه میگیره چقدر؟؟؟

    1. سلام در صورتی که یگان خدمتی درگیر و عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد. البته کرمانشاه جز مناطق درگیرنبوده

 70. سلام..خسته نباشید…پدر من از سال ۶۱ الی ۶۳ درجبهه بوده…آموزشی در سقز..یه مدتی در کردستان بعد در خوزستات خدمت کرده…۶ماه ضرورت دارن…الان چقد کسری تعلق میگیره

  1. سلام پدرم در سال 1372تا1374سلماس آذربایجان غربی خدمت شامل کسر برای من میشه یا نه 24ما سلماس بود بعد از قطعنامه سلماس منطقه عملیاتی حساب میشه

 71. سلام خسته نباشید من الان سربازم و میدونم خوزستان بعد قطعنامه میگن شامل کسری نمیشه
  تو پادگان یکی از کادری ها به من گفتش که لشکر۹۲ اهواز فقط تیپ ۳ بعد قطعنامه شامل کسری خدمت میشه
  پدر من همون تیپ ۳ بوده
  اگه میشه راهنمایی کنید

  1. سلام
   بعد از قطعنامه مناطق غرب و شمال غرب که با گروه های ضد انقلاب درگیر بوده اند شامل کسری می شوند. استان خوزستان بعد از قطعنامه شامل کسری نمی شود.

 72. سلام خسته نباشید
  من پدرم سال‌های 59 تا 61 در سنندج کارمند بودند که در حکم‌های حقوقی اش امتیاز منطقه جنگی برایش لحاظ شده در حال حاضر نیز سنندج منطقه امنیتی به حساب می‌آید. ممنون میشم راهنمایی کنید این بازه‌ی زمانی در سنندج شامل کسری ایثارگری می‌شود یا خیر؟ ممنون

  1. سلام سلامت باشید.
   اگر در حکم منطقه جنگی ذکر شده باشد به احتمال زیاد به شما کسری تغلق می گیرد.

 73. سلام پدرم سال 70تا 72در نیروانتظامی زابل خدمت سربازی انجام داده
  آیا به من کسری تعلق میگیره؟؟ آخه یه طرحی شنیدم که 50 درصد باید تعلق بگیره؟؟ لطفا کامل راهنمایی کنید
  ممنون

  1. سلام
   بر اساس طرح امام حسن مجتبی در صورتی که منطقه خدمت پدر شما در گیر باشد به شما معادل 50 درصد کسری تعلق می گیرد.

  2. سلام من در سال 68تا 70 درمنطقه عملیاتی شمال غرب خدمت کردم می تونم کارت ایثار بگیرم ممنون

 74. سلام پدر بنده از سال 74 در بوکان معلم بودن به عنوان خدمت در مناطق محروم میخواستم بدونم الان چیزی شامل میشه ؟

  1. سلام
   از نظر اداری باید پیگیری کنید معادل 50 درصد خدمت در برخی از شرایط امتیازاتی در نظر میگیرند.

   1. سلام پدر من از سال ۷۴ تا ۷۶ توی لشگر ۹۲ زهری اهواز خدمت کرده،آیا کسری شامل میشه یا ن،لطفا راهنمایی کنید

  2. سلام علی جان، ببخشید تونستی کسری بگیری؟؟ اگه میشه یه آیدی از خودت بده در این خصوص یکم بحرفیم، ممنونم 🌺

 75. سلام خسته نباشی اینجانب محمدشوری درمنطقه عملیاتی خدمت کردم کارت ایثار به من تعلق می‌گیرد سال 96 از منطقه نامه دارم ممنونم

 76. سلام خسته نباشید پدر بنده سال ۷۳تا۷۴ به صورت ماموریتی از سپاه جوادالائمه بجنورد در منطقه عملیاتی اشنویه خدمت کرده ولی بعدش در بجنورد توصیه کرده
  میخواستم بدونم شامل من هم میشه
  و اگر بشه از کجا اقدام کنم
  خیلی ممنون

    1. سلام
     پدر اینجانب در سال های۶۸تا۷۰در مناطق مرزبانی نیروی انتظامی آذربایجان غربی ارومیه مشغول ب خدمت بوده است آیا میتوان از کسری خدمت بهرمند شوم؟؟؟

   1. سلام خسته نباشید پدر من در سال 71در مهاباد به مدت یکسال سرباز معلم بوده و بعد بقیه خدمتشون رو در ارومیه گذراندند میخاستم ببینم برا من کسری تعلق میگیره یا نه

 77. سلام خسته نباشید پدر من سال ۶۴
  تا ۶۶ خدمت کرده
  آموزشیش تهران بوده بعدش اعزام شده اهواز یه ۲-۳ ماهی تو بستان و دارخوین بوده و بعد از اون كل خدمتش دهلران و موسیان بوده (بیشترشم تو زبیداد و شهر هانی عراق بوده) و لشکر ۲۱ حمزه.
  ده درصد هم جانبازی داره
  من میتونم معاف بشم با این اوصاف؟
  برای جانبازیش کارت ایثار داره اما دنبال سابقه ی خدمتش نرفته و کارت ایثارگری اونو نداره
  چطور میتونم اقدام کنم؟

  1. سلام
   شما شرایط معافیت را دارید. اگر مجموع ماه هایی که برای پدر شما سابقه حضور در منطقه جنگی و عملیاتی در نظر گرفته شده با درصد جانبازی به عدد 30 برسد شما معاف می شوید. از طریق یگان محل خدمت پدر یا مراکز هفتگانه مراجعه کنید.

   1. سلام خسته نباشید پدر من سال 69تا 71 در بوشهر و ماهشر خدمت کردن 24ماه میخواستم بدونم به من کسری تعلق میگیره یا نه ؟ممنونم

    1. سلام
     کسری خدمت بعد از قطعنامه به افرادی تعلق می گیرد که در یگان های غرب و شمال غرب کشور خدمت کرده اند.

  2. سلام
   پدرم ۲۴ ماه در منطقه عملیاتی بوده
   و من سال ۹۰ از کسری خدمت استفاده کردم
   حالا برادرم رفته سربازی و از جایی شنیده ک میتونه اونم استفاده کنه از کسری به دلیل اینک پدرم در منطقه عملیاتی بوده و به من گفت تو از ایثارگری استفاده کردی و کسری گرفتی و حالا من از منطقه عملایتی استفاده کنم
   آیا میشه؟؟

  3. سلام خسته نباشی اینجانب محمدشوری درمنطقه عملیاتی خدمت کردم کارت ایثار به من تعلق می‌گیرد سال 96 از منطقه نامه دارم ممنونم

  4. سلام خسته نباشید. پدر من سال ۶۷ تا ۶۹ بعد از قطع نامه در منطقه سلماس ارومیه خدمت کرده .آیا به من کسری تعلق میگیره. ؟؟؟؟

 78. سلام خسته نباشید پدر بنده سال ۷۳تا۷۴ به صورت ماموریتی از سپاه جوادالائمه بجنورد در منطقه عملیاتی اشنویه خدمت کرده ولی بعدش در بجنورد توصیه کرده
  میخواستم بدونم شامل من هم میشه
  و اگر بشه از کجا اقدام کنم
  خیلی ممنون

  1. سلام سلامت باشید
   اگر پادگان محل خدمت درگیر باشد بر اساس طرح امام حسن مجتبی می توانید از کسری خدمت استفاده کنید. شما در حین خدمت با گرفتن گواهی اشتغال به خدمت خطاب به یگان خدمتی پدر می توانید روند اداری گرفتن کسری خدمت را پیگیری کنید.

 79. سلام پدرم سال ۷۲تا۷۴ در منطقه عملیاتی گیلانغرب خدمت کرده میخاستم بدونم کسری خدمت شاملم میشه و چقدر کسری بهم تعلق میگیره؟

 80. سلام خسته نباشید پدر من سال ۷۲تا ۷۴ در گیلانغرب منطقه عملیاتی خدمت کردن کسری خدمت شاملم میشه؟

   1. سلام و عرض ادب، پدر بنده از سال ۷۲ تا ۷۴ در اهواز، حمیدیه خدمت کرده. ایا کسری به بنده تعلق میگیرد؟سپاس

     1. پدر من از سال 69 تا 71 درست 24 ماه در شاهین دژ آدربایجان غربی خدمت کرده کسری بهم تعلق میگیره؟

  1. سلام خسته نباشید ، آیا پدر من که در سال ۶۷ بعد از قطعنامه در ارتش و در ایلام خدمت کرده است ، آیا شامل کسری خدمت برای فرزندانش و ایثارگری میشوند؟

 81. سلام خسته نباشید
  پدرم از سال ۶۸ تا ۷۰ در داربلوط گیلانغرب ارتش منطقه عملیاتی خدمت کرده آیا برام کسری میگیره یا نه؟

 82. سلام خسته نباشین من تک پسر خانوادم یه خواهر دارم که ازدواج کرده پدرم هم 63 سالشه و مادرم هم مریضه به خاطر مراقبت از مادرم دیر به خدمت رفتم و سه ماه سنوات خوردم رفتم پلیس +10 گفت از دکتر مادرت یه گواهی بیار تا مراحل معافیت رو انجام بدیم 1 اینکه چن درصد احتمال معافیت من وجود داره و 2 اینکه انجام مراحلش حدودا چقدر طول میکشه ( 17 روز مرخصی دارم بعدش باید باز برگردم پادگان)

  1. سلام
   در صورتی که تحت پوشش ارگان های حمایتی مانند کمیته یا بهزیستی باشید می توانید برای معافیت امیدوار باشید. معمولا حداقل دو ماه برای طی شدن مراحل اداری زمان نیاز دارد.

  2. سلام
   پدرم تا قبل از سال ۷۱ در پادگان علی ولی آذربایجان غربی خدمت کرده آیا کسری به بنده تعلق میگیره؟

   1. سلام در صورتی که یگان خدمتی پدر شما علمیاتی و درگیر باشد به شما کسری تعلق می گیرد.

   2. سلام پدرم در سال 1372تا1374سلماس آذربایجان غربی خدمت شامل کسر برای من میشه یا نه 24ما سلماس بود بعد از قطعنامه سلماس منطقه عملیاتی حساب میشه

 83. سلام وقت بخیر
  پدر بنده در تاریخ 68/08/18 تا 70/08/18 در گیلان غرب سرباز ارتش بوده، یگانشون شیراز بوده ولی تو گیلان غرب 24 ماه سربازی کرده. ایا این کسری خدمت طرح امام حسن (ع) شامل من میشه؟؟ با توجه به اینکه پدرم کارت ایثارگری نداره.
  اگه شاملم میشه باید از کجا اقدام کنیم؟
  پیشا پیش ممنون بابت پاسخگویی و راهنماییتون

  1. سلام
   در صورتی که یگان خدمتی پدر شما عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد. باید از طریق یگان خدمتی اقدام کنید.

 84. سلام پدر بنده بعد از قطعنامه از سال ۶۷ تا ۶۹ در پیرانشهر خدمت کرده البته یگانش لشکر ارومیه بوده ولی پیرانشهر خدمت کرده،آیا به بنده کسر تعلق میگیره؟

   1. سلام وقتتون بخیر .پدر من نظامی شاغل در نیروی انتظامی یگان ویژه هستن.ما به مدت 8سال از سال 82تا 90در شهر سنندج زندگی میکردیم.طرح امام حسن مجتبی به پدر من تعلق میگیره ؟

    1. سلام وقت بخیر بر اساس طرح امام حسن مجتبی افرادی که از سال 80 به بعد در یگان عملیاتی و درگیر خدمت کرده باشند فرزندانشان می توانند از کسری خدمت برخوردار شوند.

  1. با سلام پدر بنده از سال 65تا 67 در مناطق امنیتی سیستان بلوچستان که طبق بخشنامه نیروهای مسلح منطقه عملیاتی هم هست از طرف نیروی انتظامی سرباز بودند. آیا سابقه جبهه برای ایشون لحاظ میشه؟ سابقه منطقه عملیاتی چطور؟

 85. پدره من در ژاندارمری سال 62 در مهاباد زیر نظر تبریز خدمت کرده برای گرفتن کسری باید به کجا مراجعه کنم (یگان خدمتی اش نابود شده ).

   1. سلام خدا قوت خدمت شما مشاور عزیز
    حقیقتا پدر بنده مدت خدمت دوره آموزشی شونو یگان تکاوری همدان بودند بعد از اونجا اعزام شد به مرز مهران به مدت ۲۵ماه میخاستم ببینم کسری خدمت بهم تعلق مییگیره و اگه میگیره باید چه مراحلی رو طی کنم ؟
    باتشکر

    1. سلام سلامت باشید.
     اگر یگان خدمتی پدر شما علمیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد. باید از طریق یگان خدمتی اقدام کنید.

   2. سلام پدر من سال 70 نیروی انتظامی منطقه صفر مرزی ارومیه (زیوه) منطقه عملیاتی سرباز بوده آیا سهمیه یا کارت ایثارگری تعلق میگیره؟

    1. سلام پدر من سال ۷۷ تا ۷۸ لشکر ۷ ولیعصر اهواز خدمت کرده آیا کسری به من تعلق می گیره

  1. سلام و عرض ادب
   پدر بنده در زمان جنگ ۱۷ماه در سنندج خدمت کرده …البته هنگ زژاندارمری سنندج ولی خب در اصل مریوان بودند …پایان خدمت را سنندج صادر کردند‌…الان برای کارت ایثارگری ک ۱۰۰۰کیلومتر را رفتیم تا سنندج میگن چون مدرکی نداین ک مریوان بودین پس بهتون تعلق نمیگیره و یک نامه دادند روی شهرستان خودمان که اونجا هم کسی جوابگو نیست…ممنون میشم راهنماییم کنید

   1. سلام
    افرادی که در ژاندارمری خدمت کرده اند به دلیل تغییر یگان به نیروی انتظامی و … از نظر اداری و بابت تائید حضور در مناطق جنگی باید خیلی پیگیر باشند.

 86. ازسال۶۶/11/18تا۶۸/11/68سربازی در مناطق امنیتی درگیر زاهدان در سپاه بودم ایا مزایای ایثارگری به بنده تعلق میگیرد

   1. سلام و وقت بخیر، پدر بنده از سال ۷۰ تا ۷۲ در جنوب کشور در قرارگاه جنوب( بستان) مشغول خدمت سربازی بوده اند. سوال من این هستش که کسری خدمت به من تعلق میگیرد یا نه؟؟؟

   2. سلام.و عرض ادب
    ممنون از راهنمای ها و پاسخ هاتون…
    پدرم سال 63 تا 65 به مدت 27 ماه خدمت کرده.
    در بگان اموزشی 885 زرهی
    و یگان 08 خاش.
    و یه کارت احتیاط هم داره
    زمان جنگ بودن و به گفته خودشون با اشرار هم درگیر بودن
    حتی برای جبهه هم جزوه 30 نفری بوده که میخاستن بفرستنشون ولی چون متاهل بودن نفرستادن جبهه و کارت ایثار نداره

    با این شرایط به من کسری خدمت تعلق می گیره ؟؟؟؟…
    خیلی ممنون میشم راهنمایی کنین…خ

  1. سلام وقتتون بخیر .پدر من نظامی شاغل در نیروی انتظامی یگان ویژه هستن.ما به مدت 8سال از سال 82تا 90در شهر سنندج زندگی میکردیم.طرح امام حسن مجتبی به پدر من تعلق میگیره ؟

 87. سلام من به دلیل تعویق کنکور 99 سه ماه اضافه خدمت خوردم یعنی حتی اگه این سنواتی ها پاک هم بشه باز کسری پدر به من تعلق نمیگیره سوال دوم اینکه پدرم سال 56 تا اخرای 58 تو پاد گان پیرانشهر بوده ایا اصلا کسری به من تعلق میگیره بعد اینکه بنده دارای 5 سال کارت بسیج فعال میباشم پدرم هم بالای 64 سال سن دارد و خود نیز تک پسر خانواده ام یه خواهر دارم که اونم ازدواج کرده ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. سلام
   بابت کسری خدمت منطقه پدر یا کفالت با توجه به اینکه غیبت دارید به شما تعلق نمی گیرد. اما کسری بسیج شامل شما می شود.

 88. سلام خسته نباشید
  پدر بنده سال ۱۳۷۰ نیروی انتظامی بانه خدمت کرده آیا کسری تعلق میگیره ؟
  سوال بعدی اینه که محل خدمتیشو دقیق یادش نیس تا بریم مدارکشو جمع کنیم الان مشکلشون چطوری حل میشه؟

  1. سلام
   اگر پادگان محل خدمت پدر شما درگیر باشد به شما تعلق می گیرد. کارت پایان خدمت به منابع انسانی نیروی انتظامی ارائه بدید به شما اطلاعات می دهند.

 89. سلام پدر من از سال 69-71در اندینمشک خوزستان خدمت کرده ایا به من کسری تعلق میگیرد؟؟؟! لطفا جواب بدین ممنون میشم؟؟؟؟

   1. سلام ایا بخشی مرزی خوزستان بد از پل کرخه گفتن شامل کسری میشه حقیقت داره همچین بخش نامه ای موجوده؟؟؟

 90. سلام وقت بخیر پدر من از سال ۶۱ تا ۶۳ در لشکر ۸۴ خرم آباد خدمت کرده اما کارت ایثارگری ندارد. خواستم ببینم کسری خدمت به من تعلق میگرد ؟؟

  1. سلام اگر محل خدمت پدر شما در مناطق جنگی و درگیر باشد به شما کسری خدمت تعلق می گیرد.

   1. سلام خسته نباشید بنده درسال 76خدمتمرا تمام کردم 21ماه در خط مرضی سلماس وخوی در ژاندارمری صفر مرزی بودم وبعداز دوسال دچار به اعصاب روان شدید وافسردگی گرفتار شدم وهر شب خواب منطقه را میبینم آیا میتونم از قانون جدید برای جانبازی استفاده کتنم چون من فرزند پسر ندارم وکسری خدمت بگیرم والان 15سال است تهد بهزبستی هستم خواهشن راهنمایم کنید

  2. باسلام من پدرم در پیرانشهر ودر حاج عمران خدمت کرده است در سال ۶۴ رفته و۶۶ترخیص شده است و در سپاه پاسداران بوده.
   چند ماه بهش کسری میدن خودش هم در منطقه جنگی یعنی پیرانشهر بوده است؟؟

   1. سلام
    اگر یگان خدمتی عملیاتی و درگیر باشد برای هر ماه 12 روز کسری به شما تعلق میگیرد.

  3. سلام وقت بخیر
   من مادرم داوطلب جمعیت هلال احمر بوده در سال های 62 الی 63شهرستان دشت آزادگان
   چجوری میتونم برای کسری خدمت اقدام کنم

   1. باید از طریق منابع انسانی گواهی حضور در منطقه دریافت کنید . البته شما باید در زمان خدمت گواهی اشتغال به خدمت خطاب به هلال احمر درخواست بدید و از این طریق پیگیر شوید

 91. با سلام پدر بنده در تاريخ 68/9/10 رفتن خدمت آموزشيشون تيپ 1 16 زرهي قزوين بوده بعد آموزشي به منطقه عملياتي همون تيپ در مرز مهران اضافه شده و تا تاريخ 70/10/17 در اونجا بوده ميخاستم بدونم كه كسري خدمت به من تعلق ميگيره يا خير با تشكر از وبسايت خوبتون

  1. سلام
   برای تعلق گرفتن کسری باید پادگاه محل خدمت درگیر و عملیاتی باشد. اگر در حین خدمت سربازی هستید با گرفتن گواهی اشتغال به خدمت خطاب به یگان محل خدمت پدر اقدام کنید.

   1. سلام اگر یگان خدمتی پدر درگیر و عملیاتی باشد 80 درصد مدت حضور برای شما لحاظ می شود.

 92. سلام خسته نباشید
  پدر من عضو نیروی انتظامی( ژاندارمری سابق ) هستن . ۲۴ ماه سابقه حضور در جبهرو دارن بعد قطعنامه هم در مناطقه امنیتی سیستان ۲۴ ماه حضور داشتند
  من میتونم برای معافی اقدام کنم ؟
  ممنون ازتون

   1. سلام من ۲۶سال درمنطقه امنیتی درگیرسیستان وبلوچستان بعدقطعنامه خدمت کردم برای یک پسرم درخواست معافیتبدلیل ده سال خدمت درمناطق مرزی کمتراز۳۰کیلومتربراساس طرح امام حسن مجتبی گرفتم براساس ۵۰درصد میزان خدمت دراین منطق امنیتی برپسردیگرم میشه معافی یاکسری گرفت یافقط یک فرزندمیتونه استفاده کنه تشکر

  1. سلام خسته نباشید
   پدر من سال 71تا 73 پشتیبانی منطقه 1 کرمانشاه خدمت کرده من از نظام وظیفه پرسیدم گفتن کسری بهت تعلق میگیره ولی کرمانشاه رفتیم بهمون ندادن

   1. سلام
    برای پیگیری بیشتر به یگان مادر مثلا اگر پدر شما ارتش خدمت کردن به لویزان یا سپاه به ستاد میدان کلاه دوز مراجعه کنید. البته برای تعلق گرفتن کسری باید یگان خدمتی درگیر باشد که به شما تعلق بگیرد.

    1. سلام.پدر من درسال ۶۹ حدود ۴ماه در گیلان غرب و سال ۷۰ تا خرداد ۷۱ در کرمانشاه، خدمت کرده است. آیا کسری خدمت به من تعلق میگیرد؟

 93. سلام من داداشم با طرح امام حسن مجتبی معاف شد ما دو برادریم من الان میخام برم سربازی بنظرتون کسری بهم تعلق میگیری سال 61تا67 سیستان بلوچستان خدمت کرده پدرم

  1. سلام
   من پدرم سال ۶۷ تا ۶۹ بعد از قطعنامه تو قسمت ادوات تیپ ۲۱ امام رضا تو شهر شلمچه خدمت کرده
   میخواستم ببینم کسیری شامل میشه؟

    1. با عرض سلام و خسته نباشید
     پدر من بازنشسته نیروی انتظامی هستند و سالهای 81 و 82 و 83 سنندج خدمت کردن
     همچنین 27 ماه منطقه فاو جبهه بودن که 6 ماهش بعد از قطعنامه بوده کسری بسیج هم دارم
     غیبت هم نخوردم میتونم برای معافیت اقدام کنم؟

     1. سلام
      در صورتی که مجموع امتیاز شما که شامل تعداد ماه های حضور در جبهه پدر 80 درصدمد زمان حضور در مناطق امنیتی و درگیر بعد از قطعنامه و در صد جانبازی است به عدد 30 برسد شما معاف می شوید . در غیر این صورت به شما کسری خدمت تعلق میگیرد.

    2. سلام خسته نباشید
     پدر من 15ماه منطقه جنگی داره
     5درصد جانبازی
     و از قطعنامه به بعد هم از سال 67 تا 71 به مدت 5سال در قرارگاه منطقه ای غرب شهر میمک و سرنی و از 71تا74در صالح آیاد و از 76تا81در فکه خدمت کرده و خودمم وارت فعال و حکم شورا دارم .مدارکم هم فرستادم تهران برای معافیت و یگان مربوطه شون که ارتش بود گفت که معافید اما این توضیحات شما ی کم من دو به شک کرد میشه بگید من با این شرایط معاف میشم یانه؟

 94. سلام.دی ۹۹ برای گرفتن ایثارگری سربازی که طبق قانون ۳چهارم لحاظ میشه به پایگاه ششم.شکاری بوشهر مراجعه کردم که گفتن جدیدا نامه اومده که از تاریخ ۳۱شهریور ۵۹ تا ۱۵ تیر ۶۱ شامل میشه در صورتی که داخل دستورالعمل تا زمان پذیرش قطعنامه اعلام کردند.
  آیا شما از این.ناما جدید ارتش که خلاف بخشنامه نیروهای مسلح.هست اطلاعی دارید که چرا مدت رو کم کردند.
  ممنون

  1. سلام
   کسری خدمت بر اساس مصوبات ستاد کل تعلق می گیرد و بر اساس تاریخ منطقه جنگی و عملیاتی محاسبه می شود.

 95. با سلام؛ وقت بخیر.
  پدر من در سالهای بعداز جنگ و اوایل دهه هفتاد، به مدت ۲۴ ماه در منطقه امنیتی شهر سلماس به نام “شپیران و هشتراک” خدمت کرده.الان سوالم اینه بنده شامل قانون ۸۰ درصد خدمت میشم و سوال دومم اینکه در تاریخی که گفتم، برای بنده به ازای هر ماه، ۱۲ روز کسری حساب میشه یا ۹/۵ روز؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. سلام
   اگه پادگان محل خدمت درگیر باشد به شما تعلق می گیرد. به شما 9.5 روز کسری تعلق می گیرد.

 96. سلام.پدرم درسال ۷۱تا ۷۶ حدود ۷۰ ماه درمناطق عملیاتی قصرشیرین در ارتش خدمت کرده آیا کسری خدمت تعلق میگیره وچقدر تعلق میگیره ممنون میشم که جواب میدد

  1. سلام من پدرم دیواندره کردستان سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۰ ( کمیته انقلاب اسلامی دیواندره ) نیروی انتظامی الان خدمت کرده کسری بهم تعلق میگیره؟

   1. با سلام اگر پادگان محل خدمت عملیاتی باشد بله به شما کسری تعلق می گیرد

 97. سلام پدر من سال 69 تا 70 در منطقه مهاباد ژاندارمری سابق سرباز بوده ایا کسری تعلق میگیره ؟چند روز؟

  1. سلام
   در صورتی که پادگان محل خدمت درگیر و عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد. برای هر ما 9.5 روز کسری شامل شما می شود.

 98. سلام.
  پدر من سال ۶۸ تا ۷۰ تو لشگر ۹۲ زرهی اهواز منطقه جفیر خدمت کرده ایا بهش کسری تعلق میگیره ؟؟
  خواهشا جواب بدید هر جا میرم جواب درست بهم نمیدن

   1. سلام پدر من سال 67 تا 69 دقیقا بعد قطعنامه در منطقه دارخوین خدمت میکرده آیا کسری به من تعلق می‌گیرد؟

 99. سلام
  بنده از تاریخ 69/8/20لغایت70/8/20در آذربایجان غربی ناحیه انتظامی ارومیه هنگ مهاباد گردان میاندواب گروهان سانجود محور شاهین دژ-تکاب به عنوان نیروی ژاندارمری(نیروی انتظامی)دوران خدمت مقدس سربازی حضور داشتم آیا میتوان از کارت ایثارگری و کسری خدمت فرزند بهرمند گردید؟باسپاس

  1. سلام
   کارت ایثار گری به افرادی که در ارتش خدمت کرده اند تعلق میگیرد. بابت کسری خدمت هم اگر یگان خدمتی شما در مناطق امنیتی درگیر باشد شامل حال شما می شود.

  2. با سلام و خسته نباشی خدمت برادر عزیز آقای رحمانی تشکر زحمات بیکران شما آقای رحمانی پدر من در جنگ تحمیلی ایران و عراق در منطقی مرزی عملیاتی جزء تیپ ویژه کماندویی ۷۷ بوده اند که به شماره ملی *******و به شماره شناسنامه ****تاریخ شروع خدمت ۱۳۶۶/۰۹/۱۸ و )( پایان خدمت ۱۳۶۸/۱۰/۱۸) تاریخ تولد ۱۳۴۶/۱۲/۱۵) از شما تشکر میکنم اگر زحمتی نیست بگید که پدر من چند ماه کارت ایثارگری تعلق میگیرد از زحمات شما تشکر و کمال قدر دانی را دارم

   1. سلام
    درصورتی که بیشتر از 6 ماه سابقه داشته باشند به پدر شما کارت ایثار تعلق می گیرد و برای هر ماه حضور 12 روز برای شما کسری در نظر می گیرند.

 100. سلام یه جا فرمودید در بین سوالات که به ایثارگری که دوسال سابقه جبهه داره ۲۲۸ روز کسری برای فرزندش تعلق میگیره، اما به ازای هر ماه دوازده روز میشه ۲۸۸ روز این میزان سابقه، میخواستم بدونم دلیل این مقدار کسر شده چیه ممنونم ازتون.

  1. سلام
   اگر فردی بعد از قطعنامه در مناطق امنتی درگیر سابقه خدمت داشته باشند 80 در صد مدت حضور محاسبه می شود. سابقه 228 برای حضور بعد از قطعنامه است.

 101. سلام پدرم از سال 69 تا 71 در پادگان سپاه پاسداران منطقه سقز کردستان به مدت 20 ماه خدمت کرده و یگان هم رزمی بوده آیا میتونم واسه کسری اقدام کنم؟

 102. بسمه تعالی
  اینجانب از تاریخ 1362/10/21 لغایت 1367/7/1 به مدت 56 ماه و 10روز از اداره نهضت سوادآموزی شهرستان اسلام آبادغرب به شهرستان جنگی سرپل ذهاب داوطلبانه رفته ام و از این مدت 48 ماه آن در جبهه های نبرد حق علیه باطل در خطوط مقدم قصرشیرین ودیگر مناطق عملیاتی آن فعالیت فرهنگی داشته ام ( گواهی 48 ماه ارتش) آیا چند ماه وبرای چند فرزندکسر خدمت یا معافیت تعلق می گیردو چگونه محاسبه می گردد. در ضمن آیا به گواهی جبهه 48 ماه ارتش کارت ایثار تعلق می گیرد یا خیر باتشکر

  1. با سلام
   اگر منطقه حضور شما جنگی و عملیاتی باشد برای هر ماه 12 روز کسری خدمت و در صورتی که سابقه بیشتر از 30 ماه باشد یک فرزند معاف می شود. برای کارت ایثار باید از طریق سامانه ارتش در لینک زیری اقدام کنید:
   https://answer.aja.ir/Portal/Home/

  2. سلام پدر من از سال ۶۷تا ۶۹ در مناطق دهلران موسیان عین خوش خدمت کرده ۱۸ماه در منطقه بوده خواستم بدانم
   ایثارگری محسوب می شود اگر محسوب می‌شود کسری از خدمت چگونه است

   1. سلام
    در صورتی که پادگان محل خدمت پدر شما در گیر باشد به شما کسری خدمت تعلق می گیرد. بعد از قطعنامه برای هر ماه 9 روز کسری تعلق می گیرد.

 103. سلام ممنون که پاسخ دادید فقط یه سوال این خبر خبر جدید هستش برای دو ماه پیش تو تیرماه من فقط منظور سردار رو از این خبر میخواستم بدونم یعنی چی که میگه تا سال ۱۴۰۱تین قانونش هستش به بعد شاید احتمال داره تعلق میگیره متوقف بشه آینو بیشتر میخواستم بدونم یعنی چی اینم خبرش:رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح به تشریح جزئیات قانون کسر خدمت سربازی و نحوه اعمال آن پرداخت.

  سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در رابطه با سؤالات مربوط به کسر خدمت ایثارگران اعلام می‌شود که به ازای هر ماه جبهه یا هر درصد جانبازی، ۱۲ روز از مدت خدمت هر سرباز کم می‌شود.

  وی افزود: مهلت اجرای این قانون تا سال ۱۴۰۱ است و به احتمال زیاد، بعد از این سال، این قانون متوقف می‌شود.

  رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: افرادی که از سال ۵۹ تا تاریخ ۲۷ مرداد ۶۷ در مناطق جنگی بودند صد در صد سابقه آنها برای کسر خدمت محاسبه می شود، اما آنهایی که از تاریخ ۲۷ مرداد ۶۷ یعنی پایان جنگ در برخی از شهرهای استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه همچنان در این مناطق حضور داشتند ۸۰ درصد سابقه یشان محاسبه می شود.

  سردار کمالی تصریح کرد: این قانون تنها برای یک فرزند از یک خانواده است یعنی اگر برادر یک سرباز مدتی از این کسری استفاده کرده باشد، آن سرباز دیگر نمی‌تواند از این قانون برای کسر خدمتش استفاده کند.

  سردار کمالی اظهار کرد: البته فرزندان دوقلو یا سه‌قلو می‌توانند این قانون را بین خودشان تقسیم کنند، یعنی اگر یک برادر نصفی از مدت زمان کسر خدمت پدرش را استفاده کرده باشد، برادر دوقلوی دیگر می تواند نصف دیگر را برای کسر خدمت استفاده کند.

  وی ادامه داد: ملاک برای اعمال کسر خدمت برای سربازان تنها حضور در جبهه آن هم در زمان جنگ و همچنین حضور در مناطق جنگی است.

  رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح تأکید کرد: البته سابقه حضور در بعضی مناطق کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه تا سال ۷۵ قابل قبول است ولی همان طور که گفته شد تنها ۸۰ درصد حضور محاسبه می شود و البته این مورد هم فقط در مورد یگان‌های رزمی و امور رزمی است.

  سردار کمالی در پایان خاطرنشان کرد: ذکر این نکته ضروری است که فقط جانبازی بنیاد شهید قابل محاسبه برای کسر خدمت است.

   

   

   

   

   

  1. این خبر جزئیات استفاده از کسری خدمت و معافیت هست. در مورد زمان اجرائی تا سال 1401 اعتبار دارد اما اینکه بعد از سال 1401 قانون جدید و یا شرایط جدید اعلام شود یا نه قطعی نمی توان نظر داد.

   1. سلام پدر من از تاریخ 11ر۱۳۷۱ تا 1373/5 در تیپ بیستو پنج تکاور نشان سه راه جلدیان پیرانشهر روستای گردکشنه خدمت کرده آیا کسری به من تعلق میگیرد ؟

 104. سلام روز بخیراینکه سردار کمالی فرمودند کسری خدمت تا سال ۱۴۰۱قانونش هستش به بعد شاید احتمال داره قانونش نباشه وتعلق نمیره متوقف بشه یعنی چی دقیقا منظوره سردار چی هستش خبرش تو سایت هستش ممنون میشم راهنمایی م کنید

  1. سلام وقت بخیر
   این بحث یکی دو سالی هست مطرح شده اما بر اساس تجربه کاری خدمتون عرض کنم این قانون تو این چند سال تغییر و تحول زیادی داشته و تا زمان اجرائی شدن نمی توان نظر قطعی داد. اگر کسری دارید و مقدارش قابل توجه هست اقدام کنید

 105. سلام خسته نباشین ببخشید من پدرم سال 71 رفت خدمت ارتش خاش زاهدان و 73 تموم کرد الان به من کسری تعلق میگیره بخام برم ارتش ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. سلام
   اگر پادگانی که پدر شما خدمت کرده اند درگیر و عملیاتی باشد براساس 50 درصد مدت حضور به شما کسری تعلق می گیرد.

 106. سلام وقت بخیر
  یسوال راجب کارت ایثارگری 5درصد ک ت کنکور تاثیر داره داشتم.پدر بنده سال 69و 70 ب مدت 24ماه در منطقه عملیاتی سردشت (ژاندارمری سابق )خدمت کرده و بنده هم کسری خدمت( 7ماه )تونستم بگیرم الان سوالم اینه میتونیم برا کارت اقدام کنیم چون امسال میخام کنکور شرکت کنم اصلا کارتی میدن بگیریم یا ن؟ ممنون

  1. با سلام
   برای زاندارمری کارت ایثار صادر نمی شود. سهمیه 5 در صد بر اساس اطلاعات دفترچه سازمان سنجش به افرادی که در زمان جنگ سابقه خدمت داشته تعلق می گیرد. برای اطلاعات بیشتر با مشاورین مرکز تماس بگیرید

 107. سلام پدر من از تاریخ 1367.7 در منطقه جنگی بانه خدمت کرده به مدت 27 ماه که 24 ماه خدمت خودش و 3 ماه اضافه .
  الان چند ماه من می تونم از قانون 80 در صد 12 روز به ازای هرماه استفاده کنم آیا ماه های اضافه خدمت نیز حساب می شوند ؟

  1. سلام
   خسته نباشید
   ممنون از وقتی که میذارید و کمک بزرگی که میکنین.
   ببخشید من یه سوال خیلی فوری داشتم،
   پدر من از سال ۷۰ به مدت ۲۷ ماه توی منطقه عملیاتی سردشت و اشنویه خدمت کرده که ۵ ماه از این ۲۷ ماه در قالب دوره آموزشی تهران بوده، حالا خواستم ببینم تمام ۲۷ ماه شامل طرح امام حسن مبشه یا ۲۲ ماه فقط؟؟
   ممنون از پاسخدهیتون🌸🌸

   1. سلام سلامت باشید.
    در صورتی که یگان خدمتی پدر شما در گیر و عملیاتی باشد می توانید از طرح امام حسن مجتبی استفاده کنید برای هر ماه که پدر شما در یگان عملیاتی خدمت کرده 9 روز به شما کسری خدمت تعلق می گیرد.

 108. با سلام واحترام
  لطفا راهنمایی بفرمایید از هر جایی پیگیری کردم کسی پاسخ گو نبود اطلاعات دقیق بهتون میدم لطفا پاسخ دقیق بدین
  پدر من از تاریخ ۶۷/۰۷/۲۵الی ۶۸/05/19 در منطقه بانه کردستان و از تاریخ ۶۷/۰۵/۱۹الی ۲۷/۰۵/۶۷ در منطقه
  مریوان کردستان بوده ایا ایثارگر محسوب می گردد ….جهت دریافت کد ایثار چگونه اقدام کنم

 109. سلام پدر من سال 67 تا 69 تو بانه گردان 190 خدمت کرد و یگان اصلیش لشکر 30 پیاده گرگان بود. آیا بهم کسری خدمت تعلق میگیره و اینکه شرایطش چجوریه؟

  1. سلام
   بعد از قطعنامه در صورتی که پادگان محل خدمت درگیر باشد کسری تعلق می گیرد. برای استان های غربی و شمال غربی برای هر ماه تقریبا 9 و نیم روز کسری تعلق می گیرد.

  2. سلام . پدر من در سال 72و73 سربازی خودش رو به صورت داوطلبانه در سقز انجام داده میخواستم بدونم به من کسری تعلق میگیره؟

 110. سلام پدر من سال۶۶تو ارتش لشکر۶۴اورمیه خدمت کرده۱۴ماه خدمت کرده بعد جنگ تمام شده بعد۱۰اماه خدمت کرده خدمتش تمام شده تو کارت ایثارگری نوشته۱۴ماه مناطق عملیاتی اگه بهم کسری بدن اون ۱۰ ماه آخر حساب نمی شه ۱۰ماهو تو ستاد اورمیه خدمت کرده؟؟؟

  1. باسلام
   برای 10 ماه باقیمانده اگر پادگان محل خدمت پدر شما جز پادگان های عملیاتی باشد به شما کسری خدمت تعلق میگرد که 80 درصد مدت حضور پدر شما در منطقه برای کسری خدمت لحاظ می شود.

   1. سلام پدر بنده بعد از قطعنامه از سال ۶۷ تا ۶۹ در پیرانشهر خدمت کرده البته یگانش لشکر ارومیه بوده ولی پیرانشهر خدمت کرده،آیا به بنده کسر تعلق میگیره؟

 111. سلام خسته نباشید
  پدر من از تاریخ ۱۳۶۶/۸/۱۵ تا تاریخ ۱۳۶۸/۸/۱۵ در مرز میرجاوه استان سیستان و بلوچستان سرباز بودن که در اون منطقه درگیر بوده و فرمانده شون هم شهید شده. الان برای کسری اقدام کردم و گفتن تا زمان قطعنامه بهتون تعلق میگیره حدود ۴ ماه کسری
  میخواستم بپرسم آیا ماه های بعد از قطع نامه که پدرم در مرز میرجاوه و منطقه عملیاتی بوده برای کسری بنده حساب میشه؟

  1. با سلام
   اگر پدر شما در منطقه عملیاتی خدمت کرده باشد 50 درصد حضور ملاک محاسبه کسری قرار می گیرد

 112. سلام
  پدر بنده زمان جنگ ارتشی بودن و طبق کارت ایثار 5سال و 7ماه و 23 روز مدت حضور دارن که از این مدت 24 ماه قبل قطعنامه است و بقیه سرپل‌ذهاب و شوش بودن میخاستم بدونم من با این شرایط معاف میشم؟

  1. با سلام
   بعد از قطعنامه اگر پدر شما سابقه خدمت در منطقه عملیاتی داشته باشد در استان های غربی و شمال غربی 80 درصد حضور در منطقه شامل سابقه می شود. برای شما با توجه به سابقه پدر احتمال معافیت دائم بالا است.

 113. با سلام پدر من سابقه 6 ماه حضور در جبهه رو داره ….بعد از قطعنامه هم یعنی زمستان سال 67 به خدمت اعزام شده و 27 ماه سابقه خدمت سربازی در شهرهای قصرشیرین و سرپل رو داره … میخواستم بدونم که آیا امکان معافیت یا حداقل کسری هست ؟ اگه هست چند ماه؟

  1. با سلام
   پادگان ها و یگان هایی که قبل از قطعنامه عملیاتی بوده و در منطقه غرب و شمال غرب کشور باشند معادل 80 درصد کسری خدمت دریافت می کنند. بابت 6 ماه جنگ ماهی 12 روز و بعد از ان هم برای هر ماه 9 روز به شما کسری خدمت تعلق می گیرد. اگر امتیاز حضور در جبهه و مناطق عملیاتی پدر شما بالای 30 شود شما از خدمت سربازی معاف می شوید

  2. سلام.من سال ۹۰ با قانون ۱۸ روز برای هر ماه جبهه کسری گرفتم و در سیستم پلیس +۱۰ ثبت کردم و دفترچه هم فرستادم بعدش هم دانشگاه قبول شدم سربازی نرفتم,الان سربازم,الان کسری من همونیه که قبلا گرفتم و تو سایت هم جزو سوابق خدمتی برام میاره یا با قانون جدید حساب میشه?

 114. سلام خسته نباشید
  پدر من در بنیاد مسکن مناطق جنگی غرب خدمت کرده میخواستم بدونم کسری برای من اعمال میشه و اینکه آیا 50 درصد سابقه را در نظر میگیرند یا 100 درصد؟ به ازای هر ماه چند روز محاسبه می شود؟ خدمت در شهرداری هم جز این طرح هست؟ ممنونم

  1. با سلام
   اگر قبل قطعنامه سابقه خدمت داشته باشند 100 درصد ملاک محاسبه قرار می گیرد و اگر بعد از قطعنامه در مناطق عملیاتی سابقه داشته باشند 50 درصد ملاک محاسبه قرار می گیرد.

  2. با سلام
   بر اساس قوانین موجود کارمندان دولتی که در مناطق جنگی سابقه خدمت داشته باشند 100 درصد حضور ملاک محاسبه کسری قرار می گیرد. اگر در منطقه عملیاتی خدمت کرده باشند 50 درصد مدت حضور برای کسری یا معافیت برای شما در نظر گرفته می شود.

  3. سلام وقت بخیر
   پدر بنده در حال حاضر کارمند جهاد کشاورزی هستن و از مهر ۶۸ تا مهر ۷۰ در دیواندره ی کردستان (سپاه) خدمت کردن (۳ ماه آموزشی رو رشت بودن ۲۱ ماه بعدی رو دیواندره)
   نمیدونم هم یگان عملیاتی یا رزمی بودن.
   من هم تک پسر هستم…میخواستم بدونم کسری شامل من میشه؟

   1. سلام
    در صورتی که پادگان محل خدمت پدر در گیر و عملیاتی باشد بله به شما کسری تعلق می گیرد.

 115. سلام خسته نباشید
  کسی که پدرش ۲۴ ماه خدمت به عنوان سرباز در منطقه عملیاتی بعد از جنگ در مهاباد داره البتا ۲۴ ماا با احتساب آموزشی هم هست آیا کل ۲۴ ماه حساب میشود؟ یا ۳ ماه آموزشی رو کسر میکنند و در کل چند روز شامل کسری خدمت میشه سال خدمت ۶۷ تا ۶۹ بعد از قطعنامه

  1. با سلام
   اگر خدمت پدر شما بعد از قطعنامه باشد فقط مناطق عملیاتی خدمت شامل کسری می شود. همچنین برای محاسبه کسری خدمت 80 درصد ماه های که پدر شما در منطقه عملیاتی خدمت کرده محاسبه می شود.

  2. سلام ،پدر من در سال ۷۳ تا ۷۵ , پایگاه ششم شکاری بوشهر خدمت کرده ، آیا کسری خدمت تعلق میگیره! و راهی داره بدون اینکه به اون پایگاه بریم ،بتونیم استعلام بگیریم؟؟

 116. سلام ببخشید 3 ماه آموزشی پدر در منطقه عملیاتی نیز شامل کسری میشود یا مدت اموزشی را کسر خواهند کرد، واینکه برای ۲۴ماه سربازی در منطقه عملیاتی 228 روز کسری میدن درسته؟

  1. با سلام
   اگر یگان خدمتی پدر شما در مناطق جنگی باشد دوران آموزشی هم شامل کسری خدمت می شود حتی اگر در منطقه عملیاتی یا درگیر نباشد. به عنوان مثال اگر آموزشی پدر شما استان خراسان هم باشد و منطقه خدمت جنگی کسری 3 ماه اموزشی به شما نعلق می گیرد.
   برای هر ماه 12 روز کسری خدمت به شما تعلق می گیرد و در مجموع 24 ماه 228 روز کسری شامل شما می شود.

 117. با سلام و عرض خسته نباشید
  پدر من از تاریخ 1367/10/18 تا تاریخ 1370/01/18 به مدت 27 ماه رر منطقه تنگه ابو قریب ،فک،ه گردان 129 پیاده،و یه مدت هم تو پدافند هوایی در لشکر 77پیروز خراسان خدمت کرده که این لشکر 12 سال ماموریت داشته به صورت 8 سال جنگ مستقیم و 4 سال به صورت نه جنگ نه صلح .الان من اعزام 1398/10/1 هستم و غیبت هم ندارم بهم گفتن کسر خدمت بهم تعلق میگیره حتی یکی از دوستان پدرم در همون زمان با ایشون اونجا بودن کسری گرفتن برا پسرشون ،پدرم از طرف جامعه یادگران و ایثارگران دفاع مقدس کارت ایثارگری هم براشون صادر شده .الان من مدارکم امادس میخاستم ببینم ایا بهم تعلق میگیره یا نه ؟
  با تشکر

  1. با سلام
   با توجه به شرایطی که دارید به احتمال زیاد به شما کسری تعلق می گیرد. پیشنهاد می کنم حتما برای کسری اقدام کنید.

  2. سلام
   پدر من بازنشسته نیروهای مسلح هستن
   از سال 68 تا 78 در منطقه امیدیه نیروهوایی مشغول خدمت بوده اند
   آیا کسری به من تعلق میگیره ؟

 118. شرمنده یادم رفت پدر من کارت ایثارگری ندارند آیا لازمه کارت ایثارگری بگیرند برای کسری؟ یگان خدمت من بیمارستان ۵۲۳ ارتش ارومیه هست ولی پدرم در سپاه خدمت کردند

  1. شما نیازی به گرفتن کارت ایثار ندارید زیرا کارت ایثار به افرادی که در ارتش خدمت کرده اند تعلق می گیرد. شما با تائید مدت حضور جبهه پدر می تونید از کسری خدمت استفاده کنید.

 119. سلام پدر بنده در سپاه مهاباد خدمت کردند به مدت ۲۴ ماه که سه ماه اون آموزشیه از تاریخ 67.8.18 تا تاریخ ۶۹.۱۱.۱۸ . میخواستم بدونم با توجه به اینکه پدرم بعد دز قطعنامه در منطقه عملیاتی بوده چند ماه کسری به من تعلق میگرد و اینکه آموزشی پدرم شامل کسری خواهد شد یا خیر ؟ دوم هم اینکه برای کسری باید به سپاه مرکز مهاباد مراجعه کنم یا مرکز استانم ، لطفا دقیق دقیق جواب بدید خیلی برام مهم هست .

  1. با سلام
   به افرادی که در مناطق امنیتی و عملیاتی غرب و شمال غرب کشور تا سال 75 خدمت کرده باشند کسری خدمت تعلق می گیرد. برای هر ماه 9.5 روزکسری خدمت شامل شما می شود و امکان پیگیری از طریق سپاه استان هم فراهم است.

 120. سلام
  خسته نباشید
  پدر بنده از سال ۷۱ تا ۷۳ در منطقه مرزی مهران خدمت کرده
  خواستم بدونم این منطقه در آن زمان جزء متاطق جنگی بوده؟
  واسه کسری خدمت میخواستم
  با تشکر

  1. با سلام
   بعد زا قطعنامه تا سال 75 مناطق غرب، شمال غرب و جنوب شرق کشورشامل کسری خدمت سربازی می شوند. اما یگان خدمتی پدر شما باید جز یگان های درگیر و عملیاتی باشد.

    1. اگر پادگان محل خدمت پدر شما عملیاتی باشد بله احتمال گرفتن کسری برای شما وجود دارد.

 121. با سلام . پدر بنده در سال 63 تا 66 پایگاه پنجم شکاری امیدیه خدمت کرده منتهی پدافند نبوده میخواستم ببینم کسری شامل میشه؟

  1. با سلام یگان های نیروی هوایی که در زمان جنگ عملیاتی بوده اند شامل کسری خدمت سربازی می شوند.

 122. با سلام . پدر بنده در سال 63 تا 66 پایگاه پنجم شکاری امیدیه خدمت کرده منتهی پدافند نبوده میخواستم ببینم کسری شامل میشه؟

 123. سلام. بنده پدرم کارمند اداره بوده در منطقه جنگی بعد از طریق شرکت پدرم اقدام کردند و گفتند سوابق رو میفرستیم کمیسیون و به شما ایثارگری میدن.
  الان 21.5 بهم ایثارگری دادن و گفتند نامه اشتغال به خدمت ببر سازمان بسیج مستضعفین تهران برای دریافت کسری. آیا درسته یا باید به جای دیگری اقدام کنم برای دریافت کسری؟ دیگه نیاز نیست جایی جز سازمان بسیج مستضعفین برم؟

  1. با سلام
   اگر در حال خدمت سربازی هستید باید با ارائه گواهی اشتغال به خدمت به اداره محل خدمت پدر مراحل اداری گرفتن کسری را طی کنید.

 124. سلام، خسته نباشید.
  بنده الان ۴ ماهه که در حال خدمت هستم و غیبت هم نداشتم. پدرم ۲۵ ماه در پیرانشهر تا قبل از ۲۷\۵\۶۷ معلم بودند و الان بازنشسته هستند. من قبلا‌ (اسفند ۹۷) یک نامه از معاونت سرمایه انسانی بسیج مستضعفین گرفتم که خطاب به وزارت اموزش و پرورش نوشته پدرم این ۲۵ ماه رو حضور داشتند و شامل امتیازات سند راهبردی رزمندگان می شوند. در حال حاضر من هر چی سرچ میکنم متوجه نمیشم الان باید چیکار کنم؟ به کجا مراجعه کنم؟ ایا باید از یگان خودم اقدام کنم؟
  خواهش میکنم راهنمایی کنین
  ممنون از شما

  1. با سلام
   شما برای پیگیری کسری خدمت پدر خود باید از طریق منابع انسانی ادامه مربوطه سوابق خدمت پدر را استعلام کنید. سپس با مراجعه به بیسج اداره و ارجاع به حوزه سپاه شهر کسری خدمت سربازی دریافت می کنید.

  2. سلام منصور جان، به شما کسر خدمت تعلق گرفت؟؟؟ منم هنوز نرفتم خدمت و این نامه شمارو دارم نمیدونم 100درصد میدن یا ن، لطفا اطلاع بده بهم ممنون از لطفت

 125. سلام…
  پدر من ۲۸ ماه سربازیشو توی هفت تپه بوده که ۲۴ ماهش قبل قرارداد ۵۹۸ هست و ۴ ماهش برای بعدشه…الان یعنی ۲۴ ماه رو به ازای هر ماه ۱۲ روز کم میکنن و اون ۴ ماه رو هشتاد درصدش رو حساب میکنن به ازاش هر ماه ۱۲ روز کم میکنن یا فقط اون ۲۴ ماه رو حساب میکنن؟
  بعد یه سوال دیگه…حتما توی اون منطقه باید کار عملیاتی انجام داده باشه یا مثلا اگه توی بخش تبلیغات بوده باشه هم شامل کسری میشه؟(یعنی سرباز باشه که کار دفتری انجام داده باشه)

  1. با سلام
   اگر بعد قطعنامه جز مناطق درگیر در نظر گرفته شود برای هر ماه 9.5 روز به شما کسری تعلق می گیرد.
   اگر در یگان خدمتی که درگیر یا عملیاتی باشد حضور داشته باشند کسری به شما تعلق می گیرد.

   1. میشه لیست مناطقی که بعد عهدنامه شامل مناطق عملیاتی بودن رو بگین.الان هفت تپه شاملش میشه؟

    1. برای مشخص شدن مناطق عملیاتی بعد از قطعنامه حتما باید از طریق یگان خدمتی اقدام کنید. شاید دو پادگان و دو یگان نظامی در یک شهر باشند که یکی در عملیات شرکت داشته و به فرزند فرد کسری تعلق می گیرد و به یگان و پادگانی که عملیاتی نبوده کسری تعلق نمی گیرد.

 126. سلام
  پدر من ۲۶ ماه تو مریوان خدمت کرده
  ۲۰ ماه قبل قطعنامست که ۸ ماه کسری بهم دادن
  بعد قطعنامه هم ۶ ماه تو همون منطقه بوده
  آیا کسری خدمت تعلق میگیره یا نه؟
  چرا فقط ۸ ماه دادن؟؟؟

  1. با سلام اگر بعد از قطعنامه یگان محل خدمت در درگیری شرکت داشته باشد به شما معادل 80 درصد کسری تعلق می گیرد.

 127. سلام خسته نباشید ببخشید پدر من 24 ماه سابقه جبهه داره یازده ماه کسری اومده بود برادر من حدود 8 سال پیش که سه ماه از سربازیش مونده بود اون سه ماه رو استفاده کرده میخواستم ببینم بقیشو میتونم من استفاده کنم

  1. با سلام بله اما سریعتر اقدام کنید چون در قوانین جدید برای استفاده از فرزند دوم از باقیمانده کسری خدمت محدودیت در نظر گرفته شده است.

 128. سلام و درود
  پدر بنده از تاریخ ۲۱/۷/۶۲ تا ۲۱/۷/۶۴ در پیرانشهر بیمارستان ۵۲۶ نزاجا و منطقه جنگی حاج‌عمران و اشنویه منطقه عملیاتی خدمت کرده است..در حال حاضر سرباز نیروی زمینی هستم..آیا به بنده کسری تعلق می گیرد..با توجه به این که کل خدمت پدر قبل از قطع نامه و حاضر در منطقه عملیاتی و جنگی بوده است.

  1. سلام و بدرود
   در صورتی که منطقه خدمت پدر شما در مناطق جنگی و درگیر باشد به شما کسری خدمت تعلق خواهد گرفت

  1. با سلام
   افرادی که در سابقه حضور در مناطق جنگی و عملیاتی و دگیر داشته باشند شامل کسری خدمت می شوند. استان سیستان هم جز این مناطق هست اما برای بهرمندی از کسری خدمت باید پادگان و هنگ محل خدمت پدر شما سابقه درگیری داشته باشند یعنی پادگان و هنگ درگیر باشد. برای کسب اطلاع از پادگان های درگیر باید به یگان مربوطه مراجعه کنید.

  2. با سلام
   استان سیستان شامل کسری خدمت می شود فقط باید نکته ای که مد نظر داشته باشید اینست که در صورتی که پادگان محل خدمت در درگیری شرکت داشته باشد کسری شامل شما خواهد شد.

   1. با سلام و خسته نباشید
    پدر بنده از سال ۶۱ تا ۶۷ در ایرانشهر کارمند ارتش بوده ایا بنا بر طرح امام حسن مجتبی من میتونم کسری بگیرم.

    1. سلام سلامت باشید.
     در صورتی که یگان خدمتی پدر جز مناطق درگیر و عملیاتی باشد می توانید از کسری خدمت بهرمند شوید.

     1. پدرم خدمت وظیفه بوده و می خواهیم بدانیم آیا کارت ایثار به او تعلق می گیرد چند ماه از سال ۱۳۶۶/۹/۱۸تا پایان خدمت ۱۳۶۸/۱۰/۱۸ بوده است در منطقه عملیات چنگوله در کرمانشاه بوده می خواهیم بدانیم چند ماه است که کارت ایثار به او تعلق می گیرد

  3. سلام ببخشید من پدرم فقط جانبازی از بنیاد شهید داره (بدون جبهه؟ کارت ایثارهم داره
   میخواستم بدونم واسه کسری مدارکمو به بنیاد باید ببرم ؟
   چون اونایی که جبهه داشتن به یگان خدمتی پدر میرن
   ممنون میشم راهنمایی‌بفرمایین

   1. سلام
    شما باید نامه گواهی اشتغال به خدمت را خطاب به ارگان یا یگانی که پدر شما در آن خدمت می کرده بگیرید. تائید نهایی توسط بنیاد شهید صورت می گیرد.

 129. با سلام و خسته نباشید پدر من سال ۶۸ تا ۷۰ درسردشت خدمت کرده و سه ماهم در ۰۵ کرماه اموزشی بوده اینا سه ماه هم جز منطقه ب حساب میاد.بعد برای هرماه ۱۲ روزه کسری یا ۹ روز ممنون میشم حواب بدین

  1. با سلام
   بعد از قطعنامه برای هر ماه 9.5 روز کسری تعلق می گیرد. اگر تیپ محل خدمت جز تیپ عملیاتی درگیر طبقه بندی شود به شما کسری تعلق می گیرد.

 130. سلام لطفا اطلاعات سایتتون رو درست کنید دیروز من بر اساس نوشته های سایت و تماس گرفتن با مشاورین رفتم کرمانشاه گفتن تعلق نمیگیره گفتن اصلا کرمانشاه جز مناطق جنگی نیس درست کنیین مردم الکی جایی نرن……

  1. با سلام
   استان کرمانشاه جز مناطق جنگی هست و عملیاتی درگیر حتی بعد از قطعنامه هست و اگر پادگان محل خدمت پدر شما در درگیری شرکت کرده باشد به شما کسری تعلق می گیرد.خیلی از افراد حتی در استان سیستان که کیلومتر ها با مناطق جنگی فاصله داشته و حتی بعد از قطعنامه از کسری استفاده کرده اند.

 131. سلام
  پدر من کارت ایثار داره که طبق کارت 21ماه سابقه ایثارگری داره برای کسر خدمت اقدام کردم و کسری 21 ماه رو گرفتم ولی قانونی اومده(اگه اشتباه نکنم از سال 96) که دوره اموزشی هم برای کسانی که بلافاصله بعد از اون به مناطق جنگی اعزام میشن جزو سابقه ایثارگری حساب میشه…الان من برای گرفتن کسری این 3ماه چی کار باید بکنم؟…از جایی هم که کسری این 21 ماه رو گرفتم(قرارگاه منطقه ای جنوبغرب) هم پرسیدم در جریان نبودن

  1. سلام
   بر اساس قوانین موجود همانطور که شما ذکر کردید اگر منطقه خدمت پدر جز مناطق جنگی باشد 3 ماه آموزشی هم جز سابقه منطقه درنظر گرفته می شود. به لویزان تهران مراجعه کنید

 132. سلام پدر من خدمت سربازی خودشو ازسال71تا73درمرز زاهدان توسپاه بوده آیا کسری به من تعلق میگیره یانه. ممنون

  1. با سلام
   استان سیستان جز مناطق درگیر بعد از قطعنامه هست اما برای بهرمندی از کسری باید پادگان محل خدمت پدر جز مناطق درگیر باشد و کسری استان سیستان هم 50 درصد یعنی ماهی 6 روز محاسبه می شود.

 133. سلام وقت بخیر، نفرمودید که اهواز و شوشتر و اندیمشک جز مناطق عملیاتی بعد از جنگ حساب می شود یاخیر؟ از کجا می تونم مناطق عملیلاتی بعد از قطعنامه را پیدا کنم

  1. با سلام وقت بخیر
   بعد از قطعنامه مناطق غرب و شمال غرب و سیستان جز مناطق عملیاتی حساب می شود. برای مطمئن شدن به یگان خدمتی پدر مراجعه کنید

 134. ببخشید دوباره سوال می پرسم؟ منظور از 6 ماه حضور پیوسته یا 9 ماه حضور ناپیوسته چیست؟ مثلا پدر من 3 ماه تابستان 66 جبهه بودند و دوماه هم در زمستان 66 جبهه بودن ایا این پیوسته حساب نمی شود؟ باید6ماه حتما پیوسته باشد تا سهمیه 5 درصد برای شرکت درکنکور به ما تعلق بگیرد؟

 135. سلام وقت بخیر
  1- ایا اندیمشک و شوشتر واهواز بعد از قطعنامه جز مناطق عملیاتی حساب می شود؟ 2- پدرم قبل از حضوردرجبهه یک ماه در اصفهان اموزش دیدن و بعد به جبهه اعزام شدن ایا این یک ماه به مدت حضور ایشان درجبهه اضافه می شود یا خیر؟

  1. با سلام بر اساس آیین نامه های موجود استان های غرب و شمال غرب و سیستان جز مناطق امنیتی درگیر بعد از قطعنامه در نظر گرفته می شوند.

 136. با سلام؛پدر من از اواسط سال ۵۹ تا سال ۶۱ به مدت ۲۳ ماه در پیرانشهر و منطقه ی جنگی خدمت کرده؛البته از این ۲۳ ماه ۳ ماه آموزشی بوده و در پادگان عجبشیر؛میخواستم بدونم آیا این سه ماه هم جز کسری خدمتی من محسوب میشه یا نه چون من یه جا خوندم کسایی که خدمتشون رو در مناطق جنگی گذروندن حتی اموزشیشون هم جز کسری حساب میشه(حتی اگر پادگان آموزشی در منطقه ی جنگی نباشه)؛ضمنا به دلایل نامعلوم مدت زمان ایثارگری پدرم در کارت ایثارگریش ۱۸ ماه ثبت شده در حالی که ۲۰ ماه بوده

  1. بله اگر منطقه خدمت به صورت کامل در منطقه جنگی باشد دوره آموزشی هم جز سوابق در نظر گرفته می شود.

 137. سلام.
  ببخشید پدر من از سال 57 به بعد در دزفول کارمند بوده
  ولی در سایت دو تاریخ زدید ک دزفول منطقه جنگی بوده
  یه جایی نوشتید ک از سال 59 تا 61 یه جایی دیگه نوشتید از سال 61 تا 67
  حالا خواستم بدونم ک کدوم تاریخ برای محاسبه منطقه جنگی شهر دزفول درسته؟ و اگه پدرم در تمام زمان جنگ را در دزفول کارمند بوده باشه چقدر کسری به من دقیقا تعلق می‌گیرد؟ چند ماه و چند روز!؟

  1. با سلام
   مناطق به دسته جنگی و عملیاتی در زمان جنگ تقسیم می شوند که ذزوفول تا سال 61 منطقه جنگی بوده
   برای کارکنان دولت که در منطقه عملیاتی خدمت کرده اند نصف مدت خدمت برای محاسبه کسری خدمت فرزندان در نظر گرفته می شود.

   1. پس مناطق جنگی صد در صد مدت خدمت رو در نظر میگیرند؟

    با این اوصاف پدر من ک از اول تا آخر جنگ کارمنده منطقه جنگی بوده یعنی از31 شهریور 59 تا 15 تیر 61 ک دزفول منطقه جنگی بوده
    چه مدت کسری خدمت به من تعلق میگیرد؟

     1. سلام پدر من سال ۶۸/۸/۱۸ تا ۷۰/۸/۱۸خدمت کرده در لشکر۵۸تکاور ذوالفقار تهران ولی اعزام شدن ب گیلان غرب دره داربلوط و کل دوران خدمت در اونجا بودن میخواستم ببینم ب من کسری تعلق میگیره یا نه….
      ممنون

      1. با سلام
       اگر پادگان محل خدمت پدر شما جز یگان های درگیر و عملیاتی باشد به شما کسی تعلق می گیرد که برای این مورد باید از طریق یگان مربوطه یا ستاد کل اقدام کنید

 138. باعرض سلام. پدر بنده سال 68 تا 70 آموزشی 05 کرمان بوده و یگان خدمتیش تیپ37 زرهی شیراز و محل خدمت منطقه کرمانشاه بوده. برای کسری باید به تیپ 37 زرهی شیراز مراجعه کنم یا برم کرمانشاه؟

  1. با سلام . اگر پادگان محل خدمت پدر شما جز پادگان های درگیر و عملیاتی باشد بله به شما کسر خدمت تعلق می گیرد.

 139. پدر من گواهی حضور داوطلبنه در جبهه دارند به مدت 5 ماه و ده روز بعد از قطعنامه از طرف سپاه برای گذراندن سربازی به اهواز فرستاده میشن آیا کارت ایثار به پدرم تعلق می گیرد؟

  1. سلام خسته نباشید پدرم سال ۶۸تا ۷۰منطقه پاوه تیپ ۲۱۲حمزه سیدالشهدا بوده پاوه از مناطق عملیاتی بعد از قطع نامس ینی من میتونم کسری بگیرم ممنون میشم جواب بدین

   1. با سلام در صورتی که منطقه عملیاتی بودن محل خدمت پدر شما تائید شود بله به شما معادل 80 درصد زمان خدمت پدر کسری خدمت تعلق می گیرد.

    1. ببخشی دوباره من الان دانشجوم چطوری میتونم بفهمم ک چقدر کسری دارم یا اصلا بهم تعلق میگیره قبله اینکه سرباز بشم از کجا باید سوال کنم و مقدار کسری ام رک بفهمم
     ممنون میشم اینم راهنمایی کنید

     1. باید به یگان خدمتی پدر در شهر یا نزدیک ترین محل مراجعه کنید. تا حدودی می تونید مطمئن بشید.

     2. سلام پدر من سال66تا68تو جبهه بوده بانه خدمت کرده ارتش هم بوده تو کارت ایثارگری زده یک سال و چهار ماه نه روز میشه بگید چقدر میتونم کسری بگیرم

 140. سلام.من پدرم پنج ماهی میشه برا کارته ایثارگریش ازیگانی که خدمت کرده یعنی سلماس اقدام کرده.ولی هنوزبه دستش نرسیده.باتوجه به اینکه من درحین خدمت هستم وبه محضه گرفتن کسری خدمت خدتم تموم میشه میخوام ببینم اگه بریم تهران لویزان میتونیم ازاونجاکارته ایثار وکسری بگیریم یانه؟ممنون

  1. با سلام
   گرفتن کسری خدمت با داشتن گواهی اشتغال به خدمت و مراجعه به یگان خدمتی پدر امکان پذیر است داشتن کارت ایثار ضروررت ندارد.

 141. خب طبق قانون شهر دزفول از شهریور 59 تا تیر 61 که 22 ماه میشود منطقه جنگی محسوب میشود
  با این تفاصیر چقدر دقیقا چند ماه به من کسری به من تعلق می‌گیرد؟
  لطفا بگید ک درصورت اشتباه در دادن کسری پیگیری کنم

  1. برای هر ماه حضور در منطقه جنگی 12 روز به شما کسری خدمت تعلق می گیرد که تقریبا 9 ماه به شما کسری خدمت تعلق می گیرد

  1. با سلام بر اساس طرح امام حسن مجتبی کسری خدمت بعد از قطعنامه به افرادی تعلق می گیرد که در مناطق امنیتی و درگیر بعد از قطعنامه مشغول به خدمت بوده اند. استان های کرمانشاه، آذربایجان غربی، کردستان و سیسان جز این مناطق در نظر گرفته می شوند.

  1. با سلام
   برای افرادی که در مناطق امنیتی و درگیر سابقه خدمت داشته باشند بر اساس طرح امام حسن مجتبی کسر خدمت سربازی به فرزندانشان تعلق می گیرد.

  1. سلام سلامت باشید
   بر اساس اخبار منتشر شده تا سال 1401 امکان استفاده از کسری خدمت فراهم است.

 142. سلام پدر من در طول سالهای جنگ در دزفول کارمند اداره بوده.
  خواستن بدونم تقریبا چقدر کسری بم میرسه. لطفا بگید

  1. با سلام
   اگر پدر شما کارمند باشد حداقل 50 درصد مدت حضور در مناطق امنیتی به شما کسری خدمت تعلق می گیرد.

   1. پدر من در دزفول که منطقه جنگی بوده فقط کارمند دولت بوده کسری بهم تعلق میگیره؟ یا حتما باید رزمنده در جنگ باشد؟
    و سوال بعدیم اینکه طبق قانون از شهریور 59 تا تیر 61 شهرستان دزفول منطقه جنگی محسوب میشود میخاستم بدونم چقدر کسری بهم تعلق میگیرد؟ لطفا بگید

    1. با سلام
     بر اساس طرخ امام حسن مجتبی افراد کارمندی که در مناطق جنگی و امنیتی سابقه خدمت داشته باشند کسری خدمت تعلق میگرد. البته میزان بهره مندی از کسری خدمت بسته به نوع منطقه درگیر متفاوت است. در بهترین حالت برای هر ماه حضور در این مناطق 12 روز کسری خدمت شامل شما می شود.

 143. سلام وقتتون بخیر،پدر من 24ماه تو اشنویه از سال 67تا69خدمت کرده حالا میخوام بدونم موقع احتساب کسری80%
  برا من از 24حساب میکنن یا از 21ماه،لازم به ذکر است که پدرم علاوه بر 24ماه ,3ماه اموزشیرو هم بسیجی تو اردبیل گذرونده ولی تو کارتش همون 24ماه اشنویه رو زدن.

  1. با سلام
   اگر در کارت پدر شما 24 قید شده باشد بر اساس همان عدد به شما کسری خدمت تعلق می گیرد.

 144. با سلام و تشکر از اطلاعات خوبتون،پدر من از سال ۶۲ تا ۷۲ کارمند بیمارستان زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خود شهر بوشهر نزدیک نیروگاه اتمی مشغول بوده و در حال حاضر خودم هم سربازم با ۱۵ ماه خدمت و تازه قانون رو فهمیدم،خواستم ببینم آیا کسری شامل من هم میشه و یه برادر کوچکتر دارم آیا اونم می تونه به جز من استفاده کنه؟و نحوه محاسبه کسری برای ارگان های مختلف فرق داره؟

  1. با سلام
   بر اساس قوانین موجود کسری خدمت به افرادی تعلق می گیرد که در مناطق جنگی و درگیر و یا مناطق امنیتی سابقه خدمت داشته باشند. استان بوشهر جز این مناطق نیست و تنها پادگان نیروی هوایی بوشهر که در زمان جنگ در عملیات های مربوطه شرکت داشته کسری تعلق می گیرد. اما توصیه می کنم برای اطمینان بیشتر پدر شما از طریق منابع انسانی ارگان مربوطه وضعیت منطقه جنگی و عملیاتی را پیگیری کنند.

 145. سلام خسته نباشید
  پدر من ۱۲ ماه بعد از قطعنامه سقز کردستان خدمت کرده ایا کسری شامل من میشه ؟

  1. با سلام
   استان کردستان در لیست استان هایی که بعد از قطعنامه کسری تعلق می گیرد قرار دارد اما برای پادگان های مربوطه باید از طریق یگان اصلی خدمت پدر پیگیری کرد.

 146. سلام ببخشید چون گفتم پادگان پدرم استان قم بود بعد فرستادنش 10ماه مهاباد پادگانش آذربایجان یا کردستان نبود. الان پادگان لشکر ۱۷علی ابن ابی طالب بعد قطعنامه جزو مناطق درگیر بعد ازجنگ؟؟؟؟چون آقام 1۰ماه آخر خدمتش فرستادنش منطقه عملیاتی مهاباد؟

  1. سلام
   این مورد حتما از طریق یگان خدمت پدر باید پیگیری کنید و در صورت تائید توسط پادگان می تونید از کسری خدمت استفاده کنید.

 147. سلام به گروه مشاور برتر
  پدر من زمان جنگ کارمند شرکت کشت و صنعت کارون شوشتر بوده
  ما پیگیری کردیم گفتن شوشتر جز مناطق جنگی محصوب نمیشه در صورتی که در زمان جنگ این شرکت بمباران شده و شهید داده
  چند وقت پیش خبری اومد مبنی بر اینکه تمام استان خوزستان جز مناطق عملیاتی محصوب شده و شامل تمام بازنشستگان خوزستانی و دیگر استان هایی که درگیر جنگ بودن میشه‌.اگه ممکنه راهنمایی کنید
  متأهلم و به این کسر خدمت احتیاج دارم

  1. سلام وقت بخیر
   بر اساس قوانین موجود افرادی که در مناطق امنیتی و عملیاتی سابقه خدمت داشته باشند می توانند از امتیازات کسری خدمت سربازی برای فرزندانشان استفاده کنند البته برای کارمندان دولت بسته به منطقه محل خدمت معادل 80درصد یا 50 درصد مورد مخاسبه قرار می گیرد.

 148. سلام.عذر میخواهم دوباره مزاحمت شدم.پدرم پادگانش لشکر17علی ابن ابی طالب استان قم بود. بعد 10ماه آخر خدمت سربازیش فرستادنش مهاباد منطقه عملیاتی ؟؟؟؟؟؟؟ آیا کسری شامل من میشود که درحال سرباز بودن غیبت هم ندارم؟؟؟ضمنا پدرم سال۱۳۷۲تا ۱۳۷۴خدمت سربازیش تموم کررد؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. با سلام مجدد هر تعداد سوالی باشه گروه مشاور برتر پاسخ گو شما عزیزان هست.برای بعد از قطعنامه اگر پادگان محل خدمت جز مناطق امنیتی و عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد. ممکن است این مورد که پادگان محل خدمت پدر در مناطق امنیتی هست یا نه شاید سوال خیلی از عزیزان باشد است. پادگان های امنیتی بعد از قطعنامه معمولا شامل استان آذربایجان غربی کردستان و کرمانشاه و سیستان می شود اما نه همه پادگان های این استان ها. بهترین گزینه مراجعه به یگان های نظامی مرتبط با یگان خدمتی پدر در استان محل زندگی است. افراد می توانند بعد از تائید شدن پادگان خدمتی در لیست مناطق امنیتی در بازه زمانی خدمت پدر برای گرفتن کسری خدت مراحل مربوطه را طی کنند.

   1. سلام خسته نباشید پدر من از سال۶۷ تا۶۹ در سوسنگرد خدمت کرده خواستم بدونم کسری شاملم میشه یا نه ممنون

    1. با سلام بر اساس طرح امام حسن مجتبی مناطق امنیتی درگیر در استان های غرب و شمال غرب شامل کسری خدمت می شوند. برای اطلاعات دقیق تر از طریق یگان خدمت پیگیری کنید.

 149. سلام . ببخشی خو پدرم جبهه نبود .در سال ۱۳۷۲تا ۱۳۷۴درمنطقه عملیات مهاباد خدمت سربازی میکرد در آن زمان جبهه نبود؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام
   بر اساس طرح امام حسن مجتبی افرادی که بعد از قطعنامه سابقه حضور در مناطق عملیاتی درگیر داشته باشند می توانند از کسر خدمت سربازی بهرمند شود. فقط یگان خدمتی پدر شما باید جز مناطق امنیتی درگیر باشد و برای پیگیری این مورد حتما باید از طریق یگان خدمتی پدر استعلام بگیرید.

 150. سلام ببخشی .اگر کسری هست کجا باید وچکارباید کرد وچه مدراکی لازم دارد؟؟؟؟؟؟لطفا دقیق مارا رهنمایی کنید؟؟ممنون

  1. با سلام
   برای گرفتن کسری خدمت شما زمانی که در یگان مشغول به خدمت هستید باید نامه گواهی اشتغال به خدمت خطاب به یگان خدمتی پدر گرفته و پدر شما با مراجعه به یگان مربوطه گواهیی حضور در جبهه دریافت می کنند.

 151. سلام وقت بخیر پدر بنده در مهاباد در ۱۳۷۲تا۱۳۷۴مهاباد سرباز وظیفه بوده .رفتم نظام وظیفه سوال کردم گفتم ایاطرح امام حسن شامل من سرباز درحال خدمت میشه یانه؟ وکسری به من تعلق میگرد؟گفتن نه فقط شامل پسر کادر یانظامی؟پدرم اون موقع سرباز بود ؟باتشکر

  1. با سلام
   اگر سابقه خدمت در منطقه عملیاتی و امنیتی داشته باشند کسری خدمت تعلق می گیرد.

 152. سلام وقت بخیر پدر بنده در مهاباد در ۱۳۷۲تا۱۳۷۴مهاباد سرباز وظیفه بوده .رفتم سوال کردم نظام وظیفه گفتم ایاطرح امام حسن شامل میشه وکسری به من تعلق میگرد؟؟؟گفتن نه فقط پسر فرد کادر یانظامی؟؟؟؟؟

  1. با سلام
   برای طرح امام حسن مجتبی اگر فرد سابقه خدمت در مناطقه عملیاتی تا سال 75 داشته باشد کسری خدمت تعلق میگرد.

   1. با سلام من برگ اعزام بتاریخ یکم آذر را دارم چند تا سوال ۱_ پدر من از سال ۱۳۷۳تا ۱۳۷۶در مناطق سقز کردستان و اشنویه آذربایجان غربی در آموزش و پرورش خدمت کرده آیا کسری شامل حال من میشود ۲_ ضمنا از تاریخ ۱۳۷۱تا۱۳۷۳خدمت سربازی را در لشگر ۲۱حمزه سپری کرده آیا کسری شاملم میشود
    ممنون از حوصله و صبرتان ا

 153. سلام. ببخشيد من پدرم از سال ٦١ تا ٦٣ تو جهاد كشاورزي سنندج كارمند بوده، بعد از سال ٦٣ تا ٩١ تو نهضت سواد اموزي سنندج كارمند بوده. به نظر شما بنده از خدمت معاف ميشم. من پيگيري كردم گفتن كه بخشنامه مناطق امنيتي اجرا نشده و نميشه؛ ممنونتون ميشم اگه جواب بدين و راهنمايي فرماييد كه چي كار بايد بكنم.

  1. با سلام
   بر اساس قوانین موجود افرادی که در مناطق امنیتی و درگیر سابقه خدمت داشته باشند از امتیازات کسری خدمت سربازی برخوردار می شوند. برای پیگیری باید به منابع انسانی اداره مربوطه مراجعه کرده پیگیر امتیازات مربوط به کسری باشید.

   1. ممنون از پاسخدهي شما؛ من يه ساله دارم پيگيري ميكنم. از منابع انساني اداره اموزش و پرورش سنندج، از وزارت اموزش و پرورش و حتي شخصا از سردار موسي كمالي سوال كردم و ايشون هم گفتن كه: ”مناطق امنیتی برای کارکنان دولت اجرایی نشد”
    الان واقعا من سردرگمم كه بايد چي كار كنم…

    1. با سلام
     برای کارکنان دولت در صورتی که سابقه خدمت در منطقه جنگی داشته باشند کسری خدمت فرزند تعلق می گیرد و در صورت خدمت در منطقه امنیتی کسری شامل فرزندان نمی شود. برای اطلاعات بیشتر به لینک را چک کنید:
     https://www.yjc.ir/fa/news/6748217/%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D9%85%D8%AD%D8%A7%D8%B3%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%AA-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B7%D9%82-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DA%AF%DB%8C%D8%B1

    2. با عرض سلام و احترام
     پدر بنده از سال ٦٣ در اموزش پرورش شهرستان ایوان واقع در استان ایلام استخدام شدن. برای کسری خدمت به بسیج مستضعفین مراجعه کردم گفتند که شهر ایوان فقط از سال ۵٩ تا ٦١ منطقه جنگی محسوب میشه
     در حالیکه در تقسیم بندی از تاریح حرفی ذکر نشده
     ایا حق با انها بوده یا پیگیری کنم؟؟؟؟؟

 154. سلام و خسته نباشید
  پدرم از سال ۶۹ تا ۷۱ توو ژاندارمری خدمت می کرده، سال اول آستارا و سال دوم توو میاندوآب بوده ولی تندتند میفرستادنشون به سردشت.
  حالا با این اوصاف من میتونم کسری بگیرم؟ از کجا پیگیر بشم؟ نیروی انتظامی استان خودمون یا یگان خدمت پدرم؟

  1. با سلام
   بر اساس طرح امام حسن مجتبی افرادی که سابقه خدمت در مناطق عملیاتی و امنیتی در منطقه غرب و شمال غرب داشته باشند می توانند معادل 80 درصد از امتیاز کسری خدمت بهره مند شوند.
   برای گرفتن کسری در زمان خدمت در یگان گواهی اشتغال به خدمت خطاب به یگان خدمتی پدر گرفته و پدر شما باید با مراجعه به پادگان محل خدمت گواهی خضور در منطقه دریافت کنند و بقیه مراحل را انجام بدهید.

  2. سلام وقت بخیر پدر من تیپ ۲۵ تکاور مقده پیرانشهر روستای پسوه از سال ۶۹ تا ۷۱ خدمت کرده ،میخوام بدونم در این منطقه به من کسری خدمت تعلق میگیره،

 155. با سلام و خسته نباشید
  بنده اعزامی 95/10/19 هستم
  موقع اعزام 3 ماه سنوات داشتم که بخشیده شد
  و سال 96 از خدمت فرار کردم و سال 98 به خدمت بازگشتم
  کسری ایثارگری شامل بنده هم میشود؟

  1. با سلام
   با توجه به اینکه شما با غیبت اولیه خدمت سربازی خود را شروع کردید به شما کسری خدمت ایثارگری تعلق نمی گیرد. پیشنهاد می کنم در زمان های منا