نظام وظیفه

کسر خدمت ایثارگری: در حین جنگ و بعد از قطعنامه با غیبت

بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی سربازانی که پدرشان سابقه حضور در جبهه و مناطق جنگی و یا جانبازی داشته باشند، طبق قوانین جاری در زمان خدمت می‌توانند از کسر خدمت ایثارگری استفاده کنند.

در سال‌های اخیر قوانین کسر خدمت ایثارگری تغییرات زیادی داشته و شاید برای بسیاری از سربازان و مشمولان خدمت سربازی ابهامات و سردرگمی بابت مقدار کسر خدمت ایثارگری و شرایط استفاده از آن ایجادشده باشد.

در این مقاله سعی شده تمامی شرایط و ضوابط مربوط به کسر خدمت سربازی  شرح داده شود تا سربازان و مشمولان عزیز با آگاهی کافی و اطلاعات مناسب برای استفاده از کسر خدمت ایثارگری اقدام کنند. عزیزان در صورت داشتن هرگونه سوال و ابهام میتوانند با تماس با گروه مشاور برتر از تجربیات مشاورین ما استفاده کنند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسر خدمت ایثارگری با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

شرایط سربازان برای استفاده از کسر خدمت ایثارگری

 • سربازی که برای کسر خدمت ایثارگری اقدام می­ کند بر اساس قوانین جدید می توانند با غیبت سربازی از کسری خدمت بهره مند شوند.
 • در قانون فعلی استفاده از کسری خدمت ایثارگری شرایط سنی ندارد.
 • فرد متقاضی باید در حال خدمت سربازی باشد.

سربازان فراری در صورت نداشتن غیبت اولیه و معرفی به یگان خدمتی و رسیدگی به جرم فرار آنها در دادگاه‌های قضایی و  نظامی می‌توانند از کسر خدمت ایثارگری استفاده کنند.

کسری خدمت ایثارگری با غیبت سربازی 

بر اساس اخبار منتشر شده از سایت نظام وظیفه عمومی در تاریخ 23 آذرماه سال قبل افرادی که غیبت سربازی داشته باشند می توانند از کسری خدمت سربازی استفاده کنند.

اضافه خدمت  این افراد به خاطر غیبت سربازی در این قانون بخشیده نمی شود. برای استفاده از بخشش غیبت سربازی این افراد باید از گزینه هایی که برای این مورد در نظر گرفته شده است استفاده کنند. رضایت فرمانده، شرکت در مسابقات فرهنگی ورزشی، حفظ جز قرآن و نهج الفصاحه و سایر گزینه ها برای بخشش غیبت سربازی در نظر گرفته شده است.


حتما بخوانید: تاثیر سهمیه ایثارگری در دانشگاه و کنکور


اعطای 5 درصد جانبازی به رزمندگان فاقد مدارک بالینی

از تاریخ 23/12/96 مطابق با بند الف ماده 87 قانون برنامه ششم بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است به رزمندگانی که در هشت سال دفاع مقدس حضورداشته و مدرک سانحه بالینی هم‌زمان مجروحیت ندارند درصد جانبازی اعطا کند. این درصد جانبازی در صورت تائید کمسیون پزشکی نهاد اعزام کننده اعطا خواهد شد. بر اساس این قانون باید به این افراد حداقل 5 درصد جانبازی اعطا شود و همچنین اجرای این تبصره مانع از دریافت جانبازی بیشتر از 5 درصد نیست. افراد متقاضی این بند قانونی باید نکات زیر را در نظر داشته باشند:

 • بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف به پذیرش نظر کمیسیون پزشکی نیروهای مسلح یگان رزمنده است.
 • رزمندگانی که دارای مدرک هم‌زمان و صورت سانحه نیستند، مدارکشان باید توسط کمیسیون پزشکی نیروهای مسلح احرازشده و نتیجه مبنای نظر قطعی درصد مجروحیت است.
 • بنیاد موظف است بر اساس رأی کمیسیون این رزمندگان را به‌عنوان جانباز شناخته و در ابتدا 5 درصد جانبازی به آنان اعطا کند.
 • این افراد از تسهیلات 5 درصد جانبازی مثل دفترچه بیمه، سهمیه استخدامی و … بهره‌مند می‌شوند.
 • دریافت این در صد جانبازی مانع رسیدگی به احراز مجروحیت بیشتر نیست.

کسر خدمت بعد از قطعنامه (طرح امام حسن مجتبی)

افرادی که پدرشان بعد از قطعنامه در مناطق درگیر و عملیاتی حضور داشته اند می توانند از کسری خدمت برخوردار شوند. بر اساس این طرح افرادی که در مناطق غرب و شمالغرب حضور داشته اند 80 درصد مدت حضور آنها در مناطق درگیر برای کسری در نظر گرفته می شود. در واقع برای هر ماه حضور در منطقه درگیر 9 روز کسری خدمت در نظر گرفته می شود. همچنین افرادی که در یگان های درگیر استان سیستان و بلوچستان خدمت کرده اند نیز معادل 50 درصد یعنی برای هر ماه 6 روز کسری دریافت می کنند.

نحوه محاسبه مقدار کسر خدمت ایثارگری

بر اساس قانون فعلی برای یک ماه حضور در جبهه، یک ماه اسارت پدر و یک درصد جانبازی با گواهی بنیاد شهید و امور ایثارگران، 12 روز کسر خدمت شامل سربازان می‌شود.

مثال: ایثارگری که 12 ماه حضور در جبهه و 10 درصد جانبازی داشته باشد، 144 روز بابت حضور در جبهه و 120 روز بابت درصد جانبازی به فرزندش کسر ایثارگری تعلق می‌گیرد.

افرادی که مجموع حضور در جبهه و یا مجموع حضور و درصد جانبازی پدر آنها بالای 30 ماه باشد از خدمت سربازی معاف هستند.

امکان استفاده هم‌زمان و یا تقسیم کسر خدمت ایثارگری بین فرزندان رزمنده امکان‌پذیر نیست اما در صورتی که مقدار کسری از طول دوره خدمت سرباز بیشتر باشد، فرزند دوم امکان استفاده از باقی‌مانده کسری ایثارگری را دارد.

مثال: ایثارگری که دارای 15 ماه سابقه حضور در جبهه و 10 درصد جانبازی باشد، 10 ماه کسری دارد (6 ماه بابت حضور در جبهه و 4 ماه بابت جانبازی). اگر مدت خدمت باقی‌مانده فرزندش 10 ماه باشد، فرزند دوم می‌تواند 4 ماه کسری باقیمانده را استفاده کند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسر خدمت ایثارگری با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

محاسبه باقیمانده کسری برای کسانی که از قوانین قبل استفاده کرده بودند:

اگر فرزند اول قبل از اجرائی شدن قانون فعلی از کسر خدمت ایثارگری استفاده کرده باشد، باید باقیمانده ماه‌های حضور در جبهه رزمنده بر اساس قانون قبلی کسری حساب شود. به‌عنوان‌مثال در قوانین قبلی به برای هرماه حضور در جبهه پدر 9 روز و 18 روز بسته به زمان استفاده کسر می‌شد. همچنین درصد جانبازی بر اساس قانون قبل به‌صورت زیر است:

 • برای 5 تا 10 درصد جانبازی 2 ماه کسری خدمت
 • برای 10 تا 15 درصد جانبازی 4 ماه کسری خدمت
 • برای 16 تا 20 درصد جانبازی 5 ماه کسری خدمت
 • برای 21 تا 24 درصد جانبازی 8 ماه کسری خدمت

حتما بخوانید: همه چیز درباره معافیت سربازی


کسر خدمت فرزندان کارمندان دولت در مناطق جنگی و امنیتی

کارکنان دولت که در زمان جنگ در مناطق جنگی سابقه خدمت داشته باشند نیز  شامل امتیازات کسر خدمت فرزندان می‌شوند. همچنین کارکنان دولتی که در زمان جنگ در مناطق امنیتی غرب و شمال غرب که شامل استان آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه می‌شود سابقه خدمت داشته باشند پنجاه درصد خدمت آنان صرفا برای امتیاز کسری خدمت فرزندانشان در نظر گرفته می‌شود. افرادی که سابقه خدمت در این مناطق را دارند باید با مراجعه به کارگزینی اداره متبوع خود در استان های ذکر شده یا ادارات خود در شهرستان‌های تابعه مراجعه کنند.

مناطق جنگی در دوران دفاع مقدس

مناطق جنگی استان آذربایجان غربی:

اشنویه، پیرانشهر و سردشت

مناطق جنگی استان کردستان شامل کسر خدمت

بانه، مریوان و سرآباد

مناطق جنگی استان کرمانشاه

اورامانات، پاوه، نوسود، باینگان، تازه آباد، ازگه، سرپل ذهاب و قصرشیرین

مناطق جنگی استان ایلام

ایوان، ابلام، صالح آباد، ملک شاهی، مهران، دهلران و موسیان

مناطق جنگی استان خوزستان

اندیمشک، دزفول، شوش، هفت تپه، سوسنگرد، بستان، حمیدیه، هویزه، اهواز، خرمشهر، آبادان، شادگان، اروندکنار، بندرامام خمینی، ماهشهر و هندیجان

مناطق جنگی استان بوشهر شامل کسر خدمت

بندر دیلم، بندر گناوه، جزیره خارک و بندر بوشهر

مناطق امنیتی درگیر در دوران دفاع مقدس

مناطق امنیتی استان آذربایجان غربی شامل کسر خدمت

سلماس، ارومیه، اشنویه، نقده، مهاباد، پیرانشهر، شاهین دژ، بوکان، سردشت و تکاب

مناطق امنیتی استان کردستان

سقز، بانه، دیواندره، سنندج، کامیاران، مریوان و سروآباد

مناطق امنیتی استان کرمانشاه شامل کسر خدمت

اورامانات، نوسود، پاوه، جوانرود، تازه آباد، ازگله، کرند، گهواره، روانسر، پاپنگان، کوزران و اسلام آباد برای یک ماه تهاجم منافقین در عملیات مرصاد

مناطق امنیتی استان سیستان و بلوچستان

زابل، زاهدان، پیشین، سراوان، جالق، خاش، ایرانشهر، پزمان، نیک شهر و نصرت آباد

تاریخ حضور در جبهه یا مناطق عملیاتی درگیر

کارمندان ارگان‌های دولتی، ایثارگران و رزمندگان ارگان‌های نظامی که در زمان جنگ از تاریخ 1359/6/1تا 1367/5/25 مناطق جنگی حضورداشته‌اند با داشتن گواهی معاونت انسانی بسیج می‌توانند بر اساس 100 درصد حضور در جبهه کسری ایثارگری یا معافیت دریافت کنند.

اگر خدمت سربازی رزمنده بعد از دوران آموزشی در مناطق جنگی باشد، مدت دوره آموزشی نیز جز مدت حضور در جبهه حساب می‌شود (حتی اگر در مناطق جنگی نباشد به‌عنوان‌مثال استان خراسان)؛ اما اگر رزمنده در مناطق عملیاتی پشت مناطق جنگی خدمت کرده باشد طول دوره آموزشی موردمحاسبه قرار نمی‌گیرد.

برای رزمندگان و کارکنانی که بعد از قطعنامه (1367/5/25) در مناطق امنیتی درگیر غرب و شمال غرب حضورداشته‌اند بر اساس آیین‌نامه‌های موجود (طرح امام حسن مجتبی و …) 80 درصد مدت حضور آنها ملاک محاسبه قرار می‌گیرد. همچنین رزمندگان و کارکنانی که در مناطق شرق و جنوب شرق در مناطق امنیتی و درگیر حضورداشته‌اند 50 درصد مدت حضور آنها ملاک محاسبه قرار می‌گیرد.


حتما بخوانید: همه چیز درباره خرید خدمت سربازی


گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسر خدمت ایثارگری با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

مراحل گرفتن کسر خدمت ایثارگری

برای سرباز مشمولی که امتیاز وی کمتر از حد معافیت دائم است باید در حین خدمت سربازی برای گرفتن کسری ایثارگری اقدام کند. با توجه به اینکه بررسی و گرفتن تائیدیِ نهایی پروسه‌ای زمان‌بر است، سربازان بعد از تقسیم شدن در یگان خدمتی برای ثبت کسری خدمت اقدام کنند که مراحل آن به این صورت است:

 1. گرفتن نامه اشتغال به خدمت از یگان خدمتی
 2. مراجعه پدر به یگان خدمتی یا نزدیک‌ترین پایگاه نظامی با برگه اشتغال به خدمت برای گرفتن گواهی حضور در جبهه
 3. مراجعه به بنیاد شهید و امور ایثارگران برای گرفتن گواهی درصد جانبازی
 4. ثبت گواهی حضور در جبهه در مراکز پلیس 10+
 5. ارائه برگه ثبت‌شده کسری خدمت ایثارگری به یگان خدمتی سرباز و ثبت در سوابق خدمتی

نکات مربوط به گرفتن سوابق خدمتی برای کسری خدمت ایثارگری

کادر ارتش باید از طریق یگان محل خدمت پیگیر سوابق مدت حضور جبهه شوند اما سربازانی که در ارتش خدمت می کردند باید به لویزان در تهران یا مناطق 7 گانه نزدیک به محل زندگی خود مراجعه کنند:

 • قرارگاه منطقه ای شمالشرق( مشهد مقدس)
 •  قرارگاه منطقه ای جنوبشرق( کرمان)
 • قرارگاه منطقه ای شمالغرب (ارومیه)
 • قرارگاه منطقه ای جنوبغرب(اهواز)
 • قرارگاه منطقه ای غرب(کرمانشاه)
 • ارشد نظامی ارتش در استان اصفهان
 • ارشد نظامی ارتش در استان فارس(شیراز)

این مناطق برای ایثارگرانی است که کارت ایثار دریافت کرده­ اند. ایثارگرانی که کارت ایثار ندارند باید ابتدا به یگان خدمتی خود مراجعه کرده و و پس از گرفتن فرم گواهی مدت حضور در منطقه با امضای فرمانده یگان، با داشتن کارت پایان خدمت، کارت ملی و شناسنامه به همراه یک قطعه عکس به بخش ایثار معاونت نیروی انسانی نزاجا واقع در انتهای اتوبان ارتش تهران مراجعه کنند. عزیزانی که در حین مراحل گرفتن سوابق خدمتی به مشکل برمی خورند می توانند از طریق سامانه پاسخگویی ارتش پیگیر شوند.

 سربازانی که از سپاه به مناطق جنگی اعزام شده اند باید از طریق سپاه استان و بسیجیان نیز از طریق سپاه شهرستان باید گواهی حضور در جبهه دریافت کنند.

رزمندگان نیروی انتظامی (ژاندارمری سابق) با مراجعه به نیروی انتظامی استان و بازنشستگان با مراجعه به کانون بازنشستگان  می­توانند گواهی حضور در جبهه برای استفاده فرزندانشان از کسری ایثارگری دریافت کنند.

همچنین سربازان گرامی برای اطلاع از اخبار مربوط به کسری خدمت ایثارگری به این آدرس مراجعه کنند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسر خدمت ایثارگری با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫910 نظرها

 1. سلام وقت بخیر من از ارومیه هنگ مرزی نامه گرفتم برای معافیت پسرم بهم میگن باید ببری تهران آیا من باید ببرم

 2. با سلام
  پدر بنده در سال های 68 تا 70 تو تیپ 45 تکاور ارتش شهر شوش خدمت کرده
  و حتی از یگانش عملیاتی به کردستان هم فرستاده شد
  ایا کسری بهم تعلق میگیره؟؟؟

   1. سلام خسته نباشید آقای رحمانی
    ببخشید پدر من از سال ۷۲تا ۷۴در مهاباد خدمت کرده پاسگاه دارلک میخواستم بدونم احتمال داره کسری شامل حال من بشه ؟
    خیلی ممنون

 3. سلام خسته نباشید پدر من سال ۷۲ تا ۷۵ به مدت ۳۰‌ماه در دهلران ( ارتش ) خدمت کرده آیا شامل کسری برای من میشه یا نه؟

 4. سلام
  پدر من سال ۱۳۷۶ تو منطقه سومار ( لشکر ۲۸ سنندج ، تیپ ۲ ، گردان ۱۱۸ ) به مدت ۲۱ ماه به عنوان : ( دسته شناسایی ) خدمت کرده (خدمت وظیفه) .
  میخواستم بدونم آیا به من کسری تعلق میگیره ؟؟؟
  ازتون خواهش میکنم جواب بدید.

   1. سلام من در سال ۷۲ و ۷۳ به مدت ۲۰ ماه در تیپ۴۵ تکاور شوش دانیال خدمت کردم ایا میتوانم از کسری خدمت مناطق عملیاتی بعد از جنگ برای پسرم استفاده کنم؟ پسرم در حال حاضر سربازه.

 5. با سلام پدرمن سال ۷۵
  اهواز لشکر ۷ زرهی سپاه خدمت کرده آیا به من کسری تعلق میگیره؟؟؟
  باتشکر

 6. سلام وقتتون بخیر
  پدر بنده مدت سیزده ماه بعد از تصویب قطعنامه سال ۶۷ و ۶۸ در تبپ دو لشکر ۶۴ ارومیه خدمت کرده است آیا کسری شامل حال من میشه؟

   1. سلام وقتتون بخیر پدرم سال 69 تا 71 در سپاه خدمت کرده منطقه عملیاتی و چندین مورد درگیری با اعزاب سیاسی، بنظرت کسری من ماهی چند روز حساب میکنند بنظرت ماهی 11 میده سپاه، و اینکه پدرم تو کارت پایان خدمت 24 ماه زدن به گفته خودش 31 ماه خدمت کرده و اون موقع زود پرونده بسته و بعدش اظاف داشته 31 ماه خدمت کرده بنظرت اون خدمت اظاف رو هم حساب می کنند یافقط همون 24 ماه؟سپاه ماهی چند روز کسری میده؟

 7. درود برشما من در سال۶۶به مدت۵ ماه در کردستان جبهه بودم و ۱/۵سال دیگه با۲۸ سال سابقه ازتامین اجتماعی بازنشسته میشم خواستم بپرسم مدت جبهه درسوابق بیمه تاثیر داره که بتونم زودتربازنشسته بشم با سپاس

  1. درود بر شما برای کسری فرزند می توانید استفاده کنید برای بازنشستگی باید به منابع انسانی رجوع کنید.

 8. سلام خسته نباشید پدر بنده از سال ۱۳۷۳ تا ۷۶ در پادگان لشکر ۹۲ زرهی خوزستان خدمت کرده آیا میتوند کارت ایثار گری دریافت کند

 9. ببخشید پدر بنده سال 71تا 73یه مدت ۲۰ ماه در ارتش لشکر 81تیپ ۲زرهی خدمت کرده است در سرپل‌ذهاب و سومار نپشه آیا کسری به من تعلق میگیرد

 10. سلام خسته نباشید
  من در حال خدمت در پادگان سنندج کردستان هستم که ۶ ماه کسری به خاطر غیربومی بودن و منطقه عملیاتی دارم
  پدرم ۲۱ ماه سابقه جبهه در منطقه عملیاتی دارد .
  میتونم از کسری ماهی ۱۲ روز پدرم به طور کامل استفاده کنم ؟؟

  1. سلام.
   پدر من از سال ۶۸ تا سال ۷۰ در زندان شهر مهاباد آذربایجان غربی که منطقه عملیاتی بوده،خدمت کرده است.میخواستم ببینم آیا برای من کسری تعلق می‌گیرد یا نه و باید چیکار کنم.
   خیلی ممنون میشم اگه پاسخم رچ بدید

 11. عرض ادب و احترام خدمت جناب رحمانی
  پدر بنده هم در زمان جنگ در جبهه حضور داشتن و هم بعد از قطعنامه در مناطق عملیاتی آیا میتوان از هردو سابقه به طور همزمان به منظور اخذ کسری خدمت استفاده کرده
  یعنی تعداد ماه های حضور در مناطق عملیاتی مصادف با جنگ ضربدر 12
  و تعداد ماه های حضور در مناطق عملیاتی بعد از جنگ و قبل از سال‌75
  ممنون میشم اگه وقت بگذارید و پاسخ بدین
  سپاس

   1. سلام
    پدرم از تیر ماه سال ۵۸ تا ۱۵ شهریور سال ۵۹ در کرمانشاه سر پل ذهاب پادگان ابوذر خدمت سربازی انجام دادن آیا کارت ایثارگری بهشون تعلق میگیره ؟

    1. سلام وقت بخیر پدرم تو شرکت هفته از سال ۵۹ تا ۶۷ کار می‌کرده و ایثارگری بهش میدن یا همون سنگر تولید بوده الان من سربازم آیا میتونم از این کسری استفاده کنم زیر نظر اداره صنعت معدن تجارت تهرانه ممنون میشم پاسخ بدین .

  1. سلام خسته نباشید پدر بنده در زمان جنگ بمدت ۲۷ ماه از سال ۶۶ تا ۶۸ در اردوگاه اسرای جنگی در تهران پاسداری و نگهبانی از اسرای جنگی را داشته آیا شامل کسری خدمت یا کارت ایثارگری می‌شود در زمان جنگ خدمت کرده با تشکر از شما

 12. سلام‌ پدر من لشکر ۳۰ گرگان تو سال 65/8/1رفت تاریخ اتمام خدمتش۶۷/۱۰/۱ می خواستم بدونم ایثارگری بهش تعلق میگیره
  سوال بعد اینکه پدر من اسم یگان خدمتش یادش نیست،لشکر ۳۰ گرگان حالا دو بخش شده بعضی از یگاناش گرگانن بعضیها بیرجند چطور میتونم بفهمم اسم یگانش چی بود و حالا کجا باید برم

 13. سلام و عرض ادب
  پدر بنده از سال ۷۷ تا ۷۹ در منطقه عملیلتی ارومیه خدمت کرده که بعلت منطقه عملیاتی ۱۸ ماه خدمت کردن میخواستم بدونم به منم کسری تعلق میگیره
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 14. سلام
  وقت بخیر
  با توجه به بخشش اضافه خدمت توسط رهبری بنده امکان استفاده از کسری ایثارگری دارم؟؟

 15. سلام خسته نباشید ببخشید من از تازیخ ۱/۱/۷۴
  الی۱/۱/۷۶ ۲۱ یکماه در مرز بانه و عراق (هنگژال)ایا کسری برای پسرم تعلق میگیرد

 16. سلام
  پدر بنده در ايلام ارتش خدمت كرده از كجا بايد پيگير كسر خدمت بشيم؟؟؟؟ بايد بريم ايلام؟؟؟؟؟

  1. سلام من پدرم در سال 71 تا 7۳ در منطقه عملیاتی بوکان مشغول خدمت بوده است الا میخواستم بدونم که از این طرح برای تبدیل وضعیت استخدامی استفاده کنم؟؟

 17. سلام
  پدر من سال ۶۸تا۷۰ در کلانتری شهر بوکان و ارومیه در استان آذربایجان غربی خدمت کرده آیا عملیاتی خدمت کرده است یا نه و کسری تعلق میگیرد به من

  1. سلام خسته نباشید.من درسپاه سال 1366/12/18به خومت سربازی اعزام شدم .تاریخ ذکر شده تا 1367/5/27بمدت 62 روز برای فرزند اولم کسری گرفتم.ایا بقیه خومت که در تیپ زرهی 72 محرم اهواز بودم.شامل برای فرزند دوم میشه .که پیگیری کنم.باتشکر

  2. سلام خسته نباشید پدر بنده در زمان ۱۸/۵/۶۷ اعزام به خدمت میشه و در سال ۶۹ تموم میشه اون در سیستان بلوچستان شهر زابل پاسگاه گلشاه مرزبانی خدمت کرده پرسیدم گفتن منطقه درگیر و امنیتی بوده الان خودم در حال خدمت هستم برا گرفتن کسری باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید مراحل چیه برا گرفتن کسری؟

   1. سلام سلامت باشید.
    درصورت درگیر بودن یگان خدمتی شما باید گواهی اشتغال به خدمت خطاب به یگان خدمتی پدر درخواست دهید و پدر شما با این گواهی برای انجام روال اداری پیگیر شوند.

 18. سلام
  پدر من از سال 68 تا 71 تو ارتش اهواز منطقه طلائیه و جفیر خدمت کرده سه ماه هم توی سپاه بوده. کسری شامل من میشه؟

 19. سلام،پدر من سال 59 تا 61 لشکر 88 زرهی زاهدان(ارتش) خدمت کرده بنظرتون کسری به بنده تعلق میگیره؟

 20. با عرض سلام
  پدر من در سال 74تا 76,در منطقه عملیاتی سرپل ذهاب لشکر ابوذر خدمت کرده خواستم بدونم کسری خدمت بهم تعلق میگیره

 21. با سلام
  پدر من در سال 74تا 76 در منطقه عملیاتی سرپل ذهاب لشکر ابوذر خدمت کرده . کسری بهم تعلق میگیره

 22. باسلام خدمت جناب رحمانی
  پدرمن ده درصد جانبازی و ۱۲ماه حضور در جبهه دارد ودرسال ۱۳۶۲ نه ماه دراهواز خدمت سربازي راانجام داده آیا معافیت از خدمت سربازی شامل‌ من می‌شود
  ممنون

  1. سلام درصورتی که خدمت اهواز منطقه جنگی و عملیاتی باشد بله در غیر این صورت فقط کسری به شما تعلق می گیرد.

 23. باسلام
  احتراما اینجانب درمورخه 1371/10/23 لغایت1373/10/23 خدمت مقدس سربازی رادر منطقه شوش استان خوزستان درتیپ 45 تکاوران ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام داده ام لطفابفرماییدکه کارت ایثارگری به بنده تعلق میگیردباتشکر

  1. سلام خسته نباشید پدر من در سال ۶۶تا ۶۸ در اردوگاه اسرای جنگی عراقی در تهران بمدت ۲۷ ماه پاسداری و نگهبانی از اسرای جنگی داشته آیا شامل کسری خدمت برای من می‌شود

   1. سلام افرادی که در یگان های درگیر و عملیاتی غرب و سیستان خدمت کرده باشند کسری تعلق می گیرد.

 24. سلام خسته نباشید پدرم زمان جنگ به صورت داوطلبانه از طرف سپاه استان اعزام شده
  الان که رفته سپاه بهش گفتن که به ازای هر ماهی که داوطلبانه رفتی یک ماه به پسرت کسری میدیم .همچین چیزی امکان داره؟

 25. سلام پدر من تو ۱۳سالگی تو جبهه بوده ۶ماه بعد تو ۱۸سالگی که رفته خدمت از کسری براخودش استفاده کرده الان من که پسرشم به منم تعلق میگیره یا نه الان کارت ایثار اومده براش ۴ماه و ۱۵روز دوماهشو گفتن بعد قطع نامست فقط چون خودش استفادهذکرده به منم میدن یا نه

 26. سلام و درود
  پدر بنده بعد از قطعنامه یعنی از سال 67 تا 69 به مدت 21 ماه مرز بانه خدمت میکرده.
  6\2\1402 رفتیم لشکر 28 کردستان نامه گرفتیم رفتیم تیپ 228 سقز. تو سقز به ماه گفتن بخش نامه اومده که تیپ 228 تا اطلاع ثانویه کسری نده.
  و سقز گفت که نامه نگاری میکنیم. رفتم سوله آبی ارتش توی لویزان اونا هم گفتن پیگیر هستیم و نامه نگاری کردیم. ظاهرا دستور از طرف ستاد کل نیروهای مسلح بوده
  من هرچی تلاش کردم و گشتم دلیل مستدلی برای این حرکت ستاد کل پیدا نکردم و اینکه پدر من دقیقا تو شریط درگیر و عملیاتی لب مرز بانه بوده
  الآن سه ماه گذشته و جواب نامه ها هم نیومده. میخواستم ببینم اطلاعی در این باره دارید یا خیر؟
  و اینکه بدونم چجوری میشه از ستاد کل پیگیر شد.

  1. سلام بر اساس قوانین نظام وظیفه در صورت تایید شدن درگیر بودن یگان خدمتی کسری تعلق می گیرد.

 27. بنده برای اعزام ب خدمت اقدام کردنم ولی بخاطر تتو هام گفتن باید کمیسیون تشکیل بشه… ب من گفتن حداقل تا آبان طول می‌کشه و چون من اضاف سنواتی دارم و رهبر تا ۱/۷/۱۴۰۲ اضاف هارو بخشیده باید چیکار کنم ؟؟

   1. سلام پدرم هفت ماه کسری گرفته از جبهه
    ولی نمیخواد دنبال کارت ایثارگری بره
    ایا مشکلی پیش میاد برای ثبت کسری؟
    تو پادگان هم بهش گفتن اینا دو تا مقوله جدان

    1. سلام.پدر من سال ۶۷ تا ۶۸ (یعنی بعد از جنگ) به مدت ۱۲ ماه در منطقه عملیاتی اسلام آباد غرب خدمت کرده.ولی بعد از ۱۲ ماه معافیت پزشکی گرفته.آیا کسری خدمت شامل حال من میشه؟

   2. سلام پدر بنده از سال ۷۵ تا۷۶ در اشنویه منطقه مرزی خدمت کرده(ماموریتی) آیا کسری خدمتی ب بنده تعلق خواهد گرفت؟

 28. سلام وقتتون بخیر
  پدر من سال 67 تا 69 سرباز بودن که دو ماه اول اموزشی تو لشگر خراسان بودن بعدش فرستادنشون منطقه عملیاتی فکه.من میتونم برای کسری اقدام کنم؟

  1. سلام وقت بخیر
   درصورتی که یگان جنگی و عملیاتی باشد بله به شما کسری تعلق می گیرد.

 29. سلام روزتون بخیر ببخشید پدر من سال ۷۱ به مدت ۸‌ماه در شهر نقده خدمت کرده‌ آیا به من‌کسری خدمت تعلق میگیره؟

 30. سلام خسته نباشین پدر من سال ۷۰و۷۱ کرمان شاه منطقه عملیاتی سومار اون طرف ها بود گردان تفحظ بودن میخواستم ببینم بهم کسری طعلق میگیره

 31. باسلام بنده ازسال65تاسلا 67سرباز پایگاه هوایی دزفول وبوشهر وزاهدان بودم الآنهم فرزندم سرباز گروه 33توپخانه سنندج هست آیا کسری خدمت به من تعلق میگیره،،،،ممنونم از راهنماییتون

 32. سلام وقت بخیر
  پدر من از سال ۹۲ تا ۹۷ توی مرزبانی زاهدان بوده آیا شامل کسری خدمت میشم
  و اینکه الان دانشجو ام و اگه شامل میشه میتونم الان اقدام کنم؟

  1. سلام بنده از سال 87الی90در منطقه سردشت کادر ناجا بودم آیا شامل ایثار گری و کارت ایثار میباشم

 33. سلام وقت بخیر
  پدر من در سال ۶۹ تا ۷۲ به مدت ۲۶ ماه در لشکر ۹۲ زرهی اهواز خدمت کردن بنده خودم سرباز هستم میتونم کسری خدمت بگیرم یا ن ؟

   1. سلام پدر من
    ۶ ماه و ۲۸ روز از سپاه
    ۱۳.۱۵ روز در نیروی انتظامی
    ۱۰ درصد جانبازی
    داره با احتساب روز ها این عدد به ۳۰ میرسه
    ایا من معافم ؟!

     1. سلام پدر من از 61 تا 63 در بوشهر ( خارک- گناوه) خدمت کرده منطقه عملیاتی آیا کسری خدمت شامل میشه برای من یا نه

    1. سلام خسته نباشید ببخشید پدر من از سال 1372/1/18 تا1374/1/18 خدمت کرده توی شهر پیرانشهر نیرو زمینی سپاه تیپ ۱۸ الغدیر آیا کسری خدمت واسه من داره یا خیر

      1. سلام پدر بنده سال ۷۰ در منطقه ی قصر شیرین خدمت کرده
       آیا به من تعلق میگیره؟ اگر آره چقدذ؟

       1. سلام
        در صورت درگیر بودن یگان خدمتی بله برای هر ماه خدمت در یگان درگیر 9 و نیم روز کسری در نظر گرفته می شود.

  1. با سلام پدر بنده از تاریخ ۱۸/۶/۶۵ تا ۱۸/۱۰/۶۷ در جبهه بودند با توجه به این که ۴ ماه از سابقه بعد از قطعنامه بوده ایا برای کسر خدمت ۲۸ ماه را تایید میکنن؟

   1. سلام
    درصورت درگیر و عملیاتی بودن یگان خدمتی با نسبت 80 درصد حضور کسری در نظر می گیرند.

 34. سلام پدر من در سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۳ در پادگان اموزشی شهید همت روانسر کرمانشاه خدمت کرده پادگان در حجوم منافقین بوده باگروهک ها کر ایا کسری خدمتی یا جانبازی تعلق میگیره

    1. با سلام
     برادر من سال ۹۵ با استفاده از سابقه رزمندگی پدرم ۴ ماه کسری گرفته
     اما ۶ ماه سابقه حضور بعد از قطع نامه در مناطق جنگی هم دارد ایا الان من میتوانم از کسری خدمت طرح امام حسن مجتبی ع استقاده کنم

 35. با سلام پدر مد در سال ۷۱ تا ۷۳ در گیلان غرب خدمت کرده منطقه میان دار و دار بلوط میخواستم بدنم کسری داره یانه

  1. سلام
   پدر من ۲۸ ماه خدمت کرده
   ۳ ماه اموزشی بوده
   ۲۵ ماه خدمتش توی کردستان درگیری متوالی بوده
   ۳ ماه اموزشیشو نزدن جزو ایثارگریش
   میشه درستش کرد معاف بشم؟!

   1. سلام
    درصورتی که درحین خدمت در منطقه جنگی خدمت کرده باشند آموزشی را نیز جز سابقه در نظر می گیرند

  2. سلام.پدر من ۲۸ ماه سابقه خدمت سربازی داره که حدود ۱۷ ماهش رو در منطقه مهاباد در زمان جنگ بوده…و اینکه ۳ ماه اموزشی در مازندران بودو ۸ ماه رو در منطقه جنگی حضور نداشت …به بنده چند ماه کسری خدمت تعلق میگیره؟

   1. سلام پدر من در سال 72تا74 در منطقه آزرباییجان غربی ارومیه منطقه سرو گردان عملیاتی شهید چمران خدمت کرده24ماه آیا کسری خدمت تعلق میگیرد

  1. سلام خسته نباشید ….پدر من بعد از قطعنامه در مناطق عملیاتی موسیان دهلران و ابوغریب ب مدت۱۸ ماه خدمت کرده اند آیا ب من کسری ایثارگری می‌خوره؟

 36. با سلام وممنون از زحمات من سوالی دارم تاکنون نتونستم جواب درستی برایش پیدا کنم.من در سال 1365 به سربازی رفتم ودر نیروی هوای در پدافند هوای آموزش دیده وبه پایگاه نوژه منتقل وبعد از چند ماه به کرمانشاه بودم ودر بهمن سال 1367 منقضی شدم آیا من می توانم از کارت ایثارگری ویا کسر خدمت برای فرزندم آستفاده کنم

 37. سلام خسته نباشید
  پدر من از سال ۶۶ در نیرو انتظامی در زاهدان در شهر میرجاوه مرزبان بودند آیا کسری خدمت به من تعلق میگیرد؟

     1. از کجا بدونیم اون یگان درگیر و عملیاتی بوده یا ن لیستی هست ک مناطق عملیاتی و درگیر رو داشته باشه؟

    1. سلام پدرم درسال 62تا64در سپاه اندیمشک خوزستان مشغول کار بوده ایا میتوان از این طریق اقدام برای کسری خدمت کرد؟

    2. با سلام پدر من در سال ۱۸/۳/۷۱تا سال ۷۳ در گیلان غرب میان دار دار بلوت خدمت کرده میخواستم بدونم کسری تعلق میگره

  1. با سلام و عرض ادب … بنده از سال ۶۵ تا ۶۷ در پاسگاه سوزگز گروهان شهرستان خاش هنگ ژاندارمری زاهدان مشغول خدمت نظام بوده ام.و در چندین درگیری شرکت داشته و در سال ۶۶ فرمانده گروهان نمان شهید شد .آیا می توانم از طرح تبدیل وضعیت ایثارگری برای فرزندم استفاده نمایم؟ لطفا حقیر راهنمایی فرمائید.با تشکر و سپاس

   1. سلام وقت بخیر
    درصورتی که یگان خدمتی درگیر و عملیاتی ثبت شده باشد می توانید از کسری خدمت استفاده کنید.

  2. سلام خسته نباشید من پدرم از سال 71تا73 خدمت کرده ارتش پادگان پسوه تیپ 25تکاوری بهم کسری میخوره الان سربازم

 38. سلام طاعات و عبادات شما قبول حق،
  من زمستان سال ۶۷ در منطقه عملیاتی دارخوین به مدت ۳ ماه بعنوان بسیجی حضور داشتم ،آیا می توانم برای پسرم کسر خدمت بگیرم اگه جواب مثبت هستش برای ۳ ماه چند روز کسر خدمت داده میشه؟

 39. سلام طاعات و عبادات شما قبول حق،
  من زمستان سال ۶۷ در منطقه عملیاتی دارخوین به مدت ۳ ماه بعنوان بسیجی حضور داشتم ،آیا می توانم برای پسرم کسر خدمت استفاده کنم اگه جواب مثبت هستش برای ۳ ماه چند روز کسر خدمت داده میشه؟

 40. سلام طاعات و عبادات شما قبول حق،
  من زمستان سال ۶۷ در منطقه عملیاتی دارخوین به مدت ۳ ماه حضور داشتم ،آیا می توانم برای پسرم کسر خدمت استفاده کنم اگه جواب مثبت هستش برای ۳ ماه چند روز کسر خدمت داده میشه؟

  1. سلام ممنون در صورتی که یگان خدمتی درگیر وعملیاتی باشد بله البته استان خوزستان بعد از قطعنامه کسری ندارد

   1. سلام وقت بخیر کسری خدمت عملیاتی پدر تنها برای یک فرزند قابل استفاده هست ؟ برادر من ۶ ماه از خدمتش باقی مانده بود که از پدرم هم کسری خدمت ۸ماهو ۲۰ روز گرفته بود الان اون ۲ماهپ ۲۰ روز قابل استفاده است برای من ؟ یا میتوان باز هم استفاده کرد از اون کسری خدمت اگه میدونید راهنمایی کنین .

 41. سلام خسته نباشید.پدر من سال 72 در تیپ ۲۵تکاور پسوه خدمت کرد آیا کسری خدمت به من تعلق میگیره ؟با توجه به اینکه نزدیک شهر پیرانشهر هم هست؟

 42. سلام چرا پرسنل نیروی هوایی ارتش میگویند که در فضای مجازی خیلی ازخبرها درموردمناطق جنگی مخصوصا پایگاه چهارم شکاری دزفول دروغ است وان منطقه جنگی نیست ولی پایگاه پنجم و ششم جز مناطق جنگی حساب شده است

 43. باسلام و خسته نباشید .بنده کادر رسمی ناجا بودم که از مهرماه ۱۳۷۷لغایت مهر ماه ۱۳۸۰ به مدت سه سال در قرارگاه عملیاتی مقداد مستقر در شهرستان ایرانشهر که از شهرهای استان سیستان وبلوچستان میباشد خدمت کردم آیا میتوانم برای کسری سربازی پسرم اقدام کنم ؟

 44. سلام وقت بخیر پدر بنده درمیاندوآب از سال 70تا71 به مدت 10ماه سرباز بوده آیا کسری به من تعلق میگیرد؟(از میاندوآب به مناطق در گیر نیرو میفرستادن)

 45. عرض ادب . بنده از ماه مهر 73 به خدمت رفتم اموزش در انديمشك و خدمت در مهاباد بودم تا مهر 75 خواستم بدونم مي تونم براي پسرم كسري بگيرم؟ ممنون از راهنمايتون

  1. سلام خسته نباشید پدر من سال ۷۳ _۷۵ در صالح آباد ایلام خدمت میکردن که درگیر بوده
   اما پارسال گفتن فقط استان های آذربایجان غربی و کردستان شامل کسری میشه اما اون طور که من شنیدم در بخشنامه امسال حق مناطق جنگی به استان ایلام(صالح آباد از شهرهای ایلامه) برگشته
   می‌خواستم بدونم این موضوع صحت داره؟

   1. سلام بنده از سال ۷۴ تا ۷۶ نیروی بنیاد حفظ آثار ونشر ارزشهای دفاع مقدس در شهر کرمانشاه بودم که زیر مجموعه ستاد کل نیروهای مسلح میباشد ، میتونم برای فرزندم کسری خدمت سربازی بگیرم؟

     1. سلام تو کارت پایان خدمت قدیمی نوشته یگان ترخیص کننده گردان علی ولی الله ، برا پیگیری کارت ایثار گری به کجا باید مراجعه کنم، سرباز ژاندارمری
      الان چی شده

 46. سلام
  پدر بنده از سال۷۰ تا ۷۳ سر باز لشکر ۲۸ سنندج
  گردان ۳۲۹ بودن آیا من میتونم برای کسری اقدام کنم و این که اگر تعلق میگیره چند روز در ماه تعلق میگیره
  ممنونم ازتون

 47. با سلام و خسته نباشید پدر من در سال 61تا63 به مدت 24ماه در استان باختران کرمانشاه خدمت کرده و الان من در حال گذراندن خدمت هستم ایا جزو مناطق عملیاتی حساب میشود و به من کسری تعلق میگیرد؟

 48. سلام، احتراما اینجانب اردیبهشت 75 در مالک اشتر ارومیه اموزش نظامی دیده و تا پایان بهمن 1375 بعنوان سرباز معلم در شهرستان تکاب آذربایجان غربی سرباز معلم بوده ام (10 ماه). لطفا راهنمایی بفرمایید که آبا مشمول دریافت کارت ایثار گر ی مناطق عملیاتی میباشم یا خیر ؟ ممنون

  1. سلام
   درصورتی که یگان خدمتی درگیر و عملیاتی باشد می توانید از کسری خدمت برای فرزند استفاده کنید.

   1. سلام از کجا بفهمیم منطقه یا یگان درگیر محسوب میشه یانه؟پدرم تو لشکر ۲۸ کردستان بعد قطعنامه خدمت کرده

 49. سلام خسته نباشید بنده تمامی مدارکم رو برای کثری خدمت ثبت کردم و گفتن ۴۵ روز دیگه جوابش پست میشه الان حدودا ۷۰ روز شده ولی جوابش نیومده میدونید چند وقت طول میکشه؟

 50. سلام بابای من پادگان شهیدواعظی سپاه در اهواز سال ۶۹تا۷۱خدمت کرده گردان زرهی بوده تانک تعمیر میکردن ایا کسری به من تعلق میگیره

   1. سلام آقای رحمانی
    پدر من در سال 72-73 به مدت 13 ماه در گردان 430 لشکر 30 گرگان در اندیمشک و فکه مشغول به پاکسازی میادین مین زمان جنگ بوده است. درضمن به دلیل قبولی در تربیت معلم کارت پایان خدمت ندارد. آیا کسری شامل من می شود؟

    1. سلام
     پدر من از سال ۷۷ در شاهین دژ در نیروی انتظامی خدمت کرده و خدمتشون جوری بوده که هر چند روز یبار به ماموریت اعزام میشدن و یه مدت هم سرباز حفاظت اطلاعات بودن ایا کسری شامل من میشه

   2. سلام پدرم سال۶۸ تا ۷۰ تو دهلران لشکر ۲۱ حمزه خدمت کرده. حالا رفتیم ستادلشکر۲۱حمزه که تو تبریز هست، میگن که کسری تعلق نمیگیره. حالا چکار کنم؟ کجا پیگیر شم؟

 51. با سلام بنده از سال ۷۳ الی۷۴ به مدت ۱۹ ماه منطقه مرزی مهران غرب پاسگاه مرزی ابزیادی ۲ خدمت کرده ام الان میتونم برای فرزندم کسری بگیرم یا نه. متشکر محرم محمدی

 52. سلام خسته نباشید پدر من سال ۶۸تا ۶۹ بعنوان درجه وار ژاندرمری تو منطقه ایلام سرمرز خدمت میکرد آیا کسری بهم تعلق میگیر ه و اگه بهم تعلق میگیره برای گرفتنش باید کجا برم

 53. سلام و عرض ادب
  بنده در سال های 67 تا 69 در گروه پدافند هوائی در منطقه عملیاتی در شهرک های صنعتی بوده ام سئوال من اینجاست که به فرزند بنده کسر خدمت تعلق میگیرد یا خیر متشکر می شوم پاسخ دهید
  متشکرم

  1. سلام
   در صورت درگیر بودن یگان خدمتی و خدمت در مناطق غرب و شمالغرب به شما کسری تعلق می گیرد.

 54. یادش بخیر دشت ذهاب و ازگله ‌و بازی دراز و گردان ۱۱۳ پیاده مکانیزه پادگان گروهان ادوات ،ابوذر چ زود گذشت وچه تجربه ای نصیبمون شد هر کی رفت پادگان ابوذر به احتمال زیاد خط های مستقر تو مرز هم میره !!!

 55. سلام اقای رحمانی پدر من سال71تا73تو اهواز دژبانی جنوب تو سپاه خدمت کرده کسری به من تعلق میگیره

 56. با سلام
  بنده کارمند یکی از ادارات دولتی میباشم در سال 70 تا 71 مدت یازده ماه ونه روز در دوران خدمت وظیفه در منطقه عملیاتی سقز که جزء مناطق درگیر عملیاتی بوده خدمت نمودم حال سوال بنده این است که : آیا این دوران با احتساب سه چهارم خدمت بعنوان داوطلب در مناطق عملیاتی از امتیازات ایثارگری در اداره برخوردارگردم یا خیر .واگربله : لطفاْمستندات آن را بیان کنید که مهم میباشد
  ممنون وسپاسگذارم

 57. با سلام و خسته نباشید
  پدر بنده از سال ۷۱تا ۷۳ به مدت ۸ماه در منطقه مرزی میرجاوه (زاهدان )خدمت کرده البته آموزشی جهرم بودن میخواستم بدونم به من کسری تعلق میگیره یانه؟؟
  ممنون از پاسخگوییتون

   1. سلام جناب رحمانی پدر بنده سال ۷۶ اعزام هدمت مرزباتی _ سردست داشتند . ایا کسری له من تعلق نمیگیره ؟ بعضی دوستان میگم تاربخ این طرح تا سال ۷۵ هیت و بعضی ها میگن تا تازیخ ۷۷

 58. باسلام
  پدر من از اردیبهشت سال ۷۳ تا اردیبهشت سال ۷۵ به مدت ۲۴ ماه در
  سرپل ذهاب پادگان ابوذر گردان ۴۹۵ مخابرات گروهان عملیاتی به عنوان سرباز حضور داشت….
  آیا کسری تعلق میگیره؟ چقدر تعلق میگیره؟
  با تشکر از شما

 59. سلام ، پدر من در سال 70 تا 73 به مدت 27 ماه در ایلام (مهران،صالح و گیلانغرب)خدمت کرده است و ارتش نیروی تکاور لشکر 58 ذوالفقار شاهرود بوده است آیا کسری خدمت شامل من میشود ؟
  باتشکر!

   1. سلام آقای رحمانی
    پدر من سال ۱۳۷۳.۷.۱ رفته خدمت ۱۳۷۵ تموم شده آموزش تبریز بود
    یگانش لشکر ۶۴ بوده آیا کسری میگیرد؟

    1. سلام در صورت درگیر بودن یگان خدمتی تعلق می گیرد. استان های آذربایجان غربی کردستان و ایلام معمولا تعلق می گیرد.

     1. سلام پدر من سال ۷۲ تا ۷۴ در لشکر ۶۴ ارتش ارومیه خدمت کرده آیا کسری تعلق میگیرد؟

 60. سلام
  من پدرم در لشگر ۴ بعثت کرمانشاه از سال ۶۹ تا ۷۱ خدمت کرده
  ایا کسری خدمتی تعلق میگیرد؟

 61. باسلام وقت بخیر من یک سوال داشتم مگر پایگاه چهارم شکاری دزفول بین شهر های دزفول واندیمشک واقع نشده که این دو شهر منطقه جنگی هستند ولی پایگاه چهارم شکاری دزفول جز مناطق جنگی نیست واقعا این انصاف نیست ولی کسی جوابگو نیست عزیزان سربازوپرسنل محترم نیروی هوایی

 62. با عرض سلام احتراما بنده قبل از استخدام در سال ۱۳۶۱/۸/۱۹ الی ۱۳۶۱/۱۲/۶ دواطلبانه در منطقه جنگس جنوب شادگان بودم کارت ایثارگری دارم و در سال ۱۳۶۳/۱/۲۱ الی ۱۳۶۴/۱۰/۲ در منطقه جنگی کرمانشاه ( سرپل ذهاب، قصرشیرین ) بودم کارت ایثارگری قدیمی دارم در سال ۱۳۶۸ به استخدام شرکت توزیع برق آذربایجانغربی شهرستان خوی خدمت کردم بعلت عدم آگاهی به قوانین در شرکت توزیع برق فقط یک گروه تشویقی دادند با توجه برادر شهید هم بودم خلاصه در سال ۱۳۹۳/۳/۳ اقدام خرید سربازی کردم مبلغ سه میلیون، سیصدو بیست و دو هزار تومان قسطی واریز کردم به حساب تامین اجتماعی متاسفانه رئیس تامین اجتماعی هم نگفت چونکه سابقه جبهه داشتم در سال ۱۳۹۵/۱۱/۱۱ به بازنسستگی نایل شدم حال چطوری استرداد مبلغ واریزی و دیگری مزایای ایثارگری دوسال را پیگیری نمایم /
  با تشکر رحیملو
  لطفا راهنمایی فرمائید در شرکت توریع باید مزایای یک مفطع تحصیلی بالا را میدادند فوق دیپلم برق بودم

 63. سلام و احترام
  بنده در سال ۱۳۷۲ در رودبار کهنوج کرمان به مدت ۱۰ ماه خدمت سربازی در نیروی انتظامی بود. آن موقع تحت عنوان منطقه عملیاتی اعزام شدیم بخاطر مسایل امنیتی و اشرار مسلح. آیا کسانی که در منطقه انتظامی کهنوج کرمان خدمت نمودند می توانند برای فرزندانشان کسری خدمت بگیرند یا خیر؟
  سپاسگزار خواهم بود که پاسخ دهید

   1. بنده از اوایل1371تا1373یگان ویژه پاستاران کردستان سنندج که همیشه ماموریت بی و درگیری بوده خدمت سربازی بازی بودم پایان خدمت هم ازجدیدها هستش دوماه آموزش هم سعیدآباد تبریز بستان آباد بود مابقی خدمت سربازی در سنندج بود آیا من برای کسرخدمت پسرم میتوانم اقدام کنم یانه درصورت بله چندماه کسرخدمت میشود

 64. سلام من پدرم از سال های ۶۸ تا ۷۰ در مریوان سنندج سرباز بوده
  اموزش هم دهگلان سنندج بوده و طبق گفته‌ی خودش اونجا نیروهای معاند بودن و درگیری بوده جوری که یکی از سرباز های هم دورش توسط همین گروهک ها شهید میشه.
  ایا من میتونم از کسری استفاده کنم؟ چون پدرم کارت ایثارگری ندارد
  نحوه‌ی انجام کار ها چگونه هست حتما باید به محل خدمت پدرم مراجعه کنم چگونه پیگیر کار ها باشم اگه کامل توضیح بدید ممنون میشم

  1. سلام
   درصورت درگیر بودن یگان خدمتی بله می توانید از کسری استفاده کنید.

   1. پدرم از سال 6۸ تا ۷۰ هنگ مرزی ژاندارمری سردشت خدمت کرده البته یک سال اخر خدمتش ، کسری شاملش میشه و اینکه فقط از خود سردشت میشه پیگیری کرد ؟ نمیشه از جای دیگه مطمئن شد ؟

    1. درصورت درگیر بودن یگان خدمتی کسری دارد. از طریق یگان خدمتی یا ستاد کل باید پیگیری کنید.

     1. سلام و ادب
      پدر بنده به مدت ۱۴ ماه در جبهه رزمنده داوطلب بودند که برادرم از کسری آن استفاده کرد
      علاوه بر این پدرم از سال ۶۵ تا پایان جنگ هم در یک ارگان دولتی در منطقه عملیاتی حمیدیه (از توابع شهرستان اهواز) شاغل بودند آیا من میتونم از کسری خدمت فرزندان کارکنان دولت در مناطق عملیاتی استفاده کنم ؟؟

 65. باسلام آقای رحمانی من درسال ۱۳۷۳درمنطقه مریوان خدمت نمودم برام ایثارگری تعلق میگیره یانه وسوال دوم من درهمین تاریخ اثابت مین ترکش خوردم گواهی بیمارستانم پیدانشد ولی پرورنده دردست ایثارگران قرارگاه حمزه ارومیه هست میگن گواهی بیمارستان بیارجانبازیت راصادرکنیم منم نمیتونم پیداکنم الان هم ترکشهادربدنم حکایت دارد دردمیکنه ازراه دیگه وجودداره من بدون پرونده به ایثارگریبم برسم یاخیر ایثارگران که میگه مدارک بیمارستان نیاری نمیتونیم بدهیم حالا شماحساب کن من کارم جورنشد اینهاندادان هیچ مدرک منو ندادن من میتونم جداگانه به دولت محترم بگم من ترکش دارم میفرستن کمسیون پزشکی یانه ممنون آقای رحمانی

  1. سلام برای پیگیری باید در شورای پزشکی شرکت کنید و در صورت تایید از کسری و جانبازی بهرمند شوید.

  2. در شورای پزشکی شرکت کنید جوابیه بگیرید و ازطریق دیوان عدالت اداری از همان یگان خدمتی قرارگاه حمزه الان درکنار فکرکنم مالک اشتر باشد شکایت کنید مدارک پزشکی و مدارک فوق در قرار گاه را درخواست بده تااستعلام کنندبرای دیوان نمی‌توانند ندهندبعد ازطریق دیوان بنیاد شهید کل مرکز معرفی خواهید شد البته با اثبات مدارک و این که باید پرونده پزشکی و پرونده خدمت سربازی شما بررسی گردد تابعد اعلام نظرشود

 66. سلام پدر بنده از تاریخ 18/09/1367 تا 18/09/1369 در منطقه مرزی سراوان استان سیستان و بلوچستان در ژاندارمری پاسگاه گَشت خدمت کرده. البته اینم بگم که سه ماه اول آموزشی ایشون چهرم بوده و بعد رفتن سراوان. حالا میخاستم بدونم کسری پدر به من تعلق میگیره یا نه؟ اگر بله، چند روز به ازای هر ماه حضور ایشون؟ البته اینم بگم که اضاف هم داشتن و حدود 31 ماه کلا خدمت کرده (28 ماه در سراوان) که احتمالا روی پرونده ش باشه اما توی کارت پایان خدمت همون 24 ماه قانونی رو زدن. آیا اضاف هم حساب میشه جزء حضورش اونجا؟

  1. سلام
   در صورتی که یگان خدمتی درگیر و عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد برای هر ماه 6 روز کسری شامل شما می شود.

   1. ممنون از پاسختون، این که میگن 50 یا 60 درصد مدت حضور و برای هر ماه 6 روز کسری یعنی مثلا اگر 20 ماه اونجا حضور داشته باشه 50 درصدش یعنی 10 تا 6 روز حساب میکنن که میشه 2 ماه کسری یا همون 20 تا 6 روز یعنی 120 روز کسری؟
    بعد برای اطلاع از عملیاتی یا غیرعملیاتی بودن یگان باید حتما به خود سراوان مراجعه کنیم یا میشه از شهر خودمون یعنی شیراز پیگیری کنیم؟
    ممنونم

    1. خواهش می کنم
     برای هرماه 6 روز کسری در نظر می گیرند. به عنوان مثال در صورت 20 ماه منطقه عملیاتی 120 روز کسری به شما تعلق می گیرد. از طریق یگان خدمتی یا ستاد تهران می توانید پیگیری کنید.

     1. سپاس جناب/خانم رحمانی
      شما اطلاع ندارید بدونید کلانتری های گُشت در سراوان و مانش(زابلی) در شهرستان مهرستان جزء مناطق درگیر و عملیاتی محسوب میشه یا نه؟ چون طبق بخشنامه امام حسن مجتبی استان سیستان بخش های شرق و جنوب شرق هم شامل میشن و خوب سراوان هم در جنوب شرقی ایران قرار داره.

      1. سلام برای اقدام باید تاریخی که پدر شما درخال خدمت بوده پادگان درگیرو عملیاتی باشد.

      2. سلام علی جان شما کسر خدمت امنیتی درگیر پدرت منطقه جنوب شرق کشور رو گرفتی؟

    2. سلام پدر من از سال 75 تا 78 تو سلماس ارتش خدمت کرده ایا کسر آهای میگیرد یا نه..؟؟؟

 67. با سلام
  پدر من در سالهاي جنگ پاوه در جبهه حضور داشته الان براي تبديل وضعيت قرارادادم خواستم استفاده كنم قبول نكردند چه راه كاري داريد شما ?
  مي گويند جزوه جبهه نيست ايا درست مي باشد

 68. اینجانب در اداره آموزش و پرورش شهرهای سقز و اشنویه از سال ۱۳۷۲تا۱۳۷۶کارمند بودم آیا طرح امام حسن مجتبی که کسر خدمت میباشد شامل من میشه که در خدمت سربازی پسرم استفاده کنم

  1. افرادی که در یگان های نظامی درگیر و عملیاتی سابقه خدمت داشته باشند می توانند از این طرح استفاده کنند.

   1. لطفا به سوال جواب بدهید که خیلی واجبه۱- از سال ۱۳۷۲در سقز کارمند بودم تا ۱۳۷۵آیا کسری خدمت شامل فرزندم میشه که الاندر خدمت سربازی است۲-همسر من هم درست تاریخ بالا در اشنویه کارمند بود خدمت او چطور شامل طرح امام حسن مجتبی میشود؟ ممنون

   2. لطفا به سوال جواب بدهید که خیلی واجبه۱- از سال ۱۳۷۲در سقز کارمند بودم تا ۱۳۷۵آیا کسری خدمت شامل فرزندم میشه که الاندر خدمت سربازی است۲-همسر من هم درست تاریخ بالا در اشنویه کارمند بود خدمت او چطور شامل طرح امام حسن مجتبی میشود؟ ممنون

   3. سلام پدر بنده از سال ۶۸ الی ۷۰ در منطقه فکه به مدت ۲۱ ماه خدمت سربازی بوده ایا به من کسر خدمت تعلق می گیرد؟

   4. سلام خستخ نباشید آقای رحمانی
    پدر من درسال ۷۵ تا ۷۷ در کرمانشاه گیلانغرب خدمت کرده و من باور نمیکنم کسری بگیرد ولی چندتا از بچه ها در پادگان میگن میگیره ومن از نظام وضیفه سوالی کردم میگن تا ۷۶ تعلق میگیرد آیا تعلق میگیرد از شال ۷۵ تا۷۷ گیلانغرب؟

  2. با سلام، بنده پدرم جانباز ۲۵درصد هست و تقریبا ۴ ماه حضور در جبهه داشته، برادرم با استفاده از ۲۵درصد جانبازیشون معاف شده، امتیازی برای کسری بخاطر جانبازیشون برای من نمیمونه درسته؟ و آیا به من کسری ایثارگریشون یعنی ماههای حضور در جبهه تعلق میگیره؟

 69. سلام خوبید خسته نباشید پدرم خدمت وظیفه بوده و می خواهیم بدانیم آیا کارت ایثار به او تعلق می گیرد چند ماه از سال ۱۳۶۶/۹/۱۸تا پایان خدمت ۱۳۶۸/۱۰/۱۸بوده است در منطقه عملیات چنگوله در کرمانشاه بوده می خواهیم بدانیم چند ماه است که کارت ایثار به او تعلق می گیرد آیا زمان آتش بس و زمان قطعنامه هم حساب میشود

  1. سلام سلامت باشید
   در صورتی که سابقه 6 ماه خدمت در منطقه جنگی و عملیاتی داشته باشند بله می توانید اقدام کنید.

 70. سلام خوبید خسته نباشید پدرم خدمت وظیفه بوده و می خواهیم بدانیم آیا کارت ایثار به او تعلق می گیرد چند ماه از سال ۱۳۶۶/۹/۱۸تا پایان خدمت وظیفه بوده است در منطقه عملیات چنگوله در کرمانشاه بوده می خواهیم بدانیم آیا کارت ایثار به او تعلق می گیرد آیا زمان آتش بس و زمان قطعنامه هم حساب میشود

 71. سلام
  وقتتون بخیر
  پدر من ۲۸ ماه خدمت کردند که ۲۵ ماه ان در جبهه بودن اند
  بنده متولد سال ۷۶ هستم و چون دانشجو بوده ام غیبت نداشته ام.
  سوال اولم اینه که بنده چقدر می تونم کسر خدمت داشته باشم
  دوم اینکه برای اقدام حتما باید دفترچه اعزام بگیرم؟یا الان که دانشجو هستم هم می تونم اقدام کنم؟
  متشکرم از پاسخگویی شما

 72. سلام من درسال62 لغایت سا ل64د پایگاه چهارم شکاری دزفول خدمت سربازی را انجام داد ه ام که جهت کارت ایثار مراجعه کردم گفتند کارت ایثار به شما تعلق نمیگیرد من یک نامه جهت تبدیل وضعیت فرزندم می خاستم آیا می شود نامه دریافت کرد با تشکر فراوان از راهنمایی شما

 73. با سلام و عرض ادب
  می بخشین پدر من دقیقا دو سال تو مناطق جنگی کردستان خدمت کرده و روی کارت پایان خدمتش هم دقیقا تاریخ دوسال خورده و با اینکه مدت زمان آموزشیش رو هم تو منطقه جنگی گذرونده اما روی کارت ایثار نوشته مدت حضور در جبهه 1 سال و نه ماه. می خواستم بدونم که آیا برای دریافت کسری خدمت ایثارگری اون سه ماه آموزشی هم لحاظ میشه برای محاسبه کسری خدمت که بشه دوسال تمام؟ و اینکه در این خصوص آیا باید اقدام خاصی انجام بدم؟ ممنونم از راهنمایی تون.

 74. سلام وقتتون بخیر پدر بنده بعنوان پایور ژاندارمری سابق(نیروی انتظامی) سال 70 تا 73 سراوان استان سیستان و بلوچستان و فرمانده پاسگاه مرزی کوهک بودن آیا به بنده کسر خدمت به مدت 50 درصد مدت حضور پدرم تعلق میگیره؟در حال حاضر سربازم.

   1. سلام من ۳۱ تیر ۱۴۰۰ انصراف دانشگاه دادم و تا الان یکسال و سه ماه از انصرافم گذشته الان یعنی من ۳ ماه غیبت دارم درسته؟
    درضمن من تک پسرم و دو خواهر دارم و پدرم هم ۱۰% جانباز هستش
    الان چقدر کسری میدن بهم چون انگار غیبت هم دارم اصلا میشه کسری یا معافیت گرفت؟

  1. سلام خسته نباشید،
   پدر من از سال ۶۹ تا ۷۰ در مهاباد به مدت ۹ ماه در خدمت سربازی بوده ، آیا به من کسری شامل میشه؟؟

   1. سلام در صورت درگیر بودن یگان خدمتی برای هر ماه 9 روز کسری به شما تعلق می گیرد.

 75. سلام پدر من کارمند وزارت راه بودند و از سال 62 تا 64 مریوان کار کردند که با ارائه حکم کارگزینی و مدارک مربوطه از طریق وزارت راه از طرف سازمان بسیج مستضعفین 23ماه از این مدت تایید شده و گواهی ارائه دادند. منم تنها پسر خانواده و درحال خدمت ام. می‌خواستم بپرسم که چقد کسری خدمت شامل بنده میشه با توجه به قوانین فعلی ؟ ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.

  1. با سلام من برگ اعزام بتاریخ یکم آذر را دارم چند تا سوال ۱_ پدر من از سال ۱۳۷۳تا ۱۳۷۶در مناطق سقز کردستان و اشنویه آذربایجان غربی در آموزش و پرورش خدمت کرده آیا کسری شامل حال من میشود ۲_ ضمنا از تاریخ ۱۳۷۱تا۱۳۷۳خدمت سربازی را در لشگر ۲۱حمزه سپری کرده آیا کسری شاملم میشود
   ممنون از حوصله و صبرتان ا

   1. لطفا به سوال جواب بدهید که خیلی واجبه۱- از سال ۱۳۷۲در سقز کارمند بودم تا ۱۳۷۵آیا کسری خدمت شامل فرزندم میشه که الاندر خدمت سربازی است۲-همسر من هم درست تاریخ بالا در اشنویه کارمند بود خدمت او چطور شامل طرح امام حسن مجتبی میشود؟ ممنون

   2. لطفا به سوال جواب بدهید که خیلی واجبه۱- از سال ۱۳۷۲در سقز کارمند بودم تا ۱۳۷۵آیا کسری خدمت شامل فرزندم میشه که الاندر خدمت سربازی است۲-همسر من هم درست تاریخ بالا در اشنویه کارمند بود خدمت او چطور شامل طرح امام حسن مجتبی میشود؟ ممنون

    1. کسری خدمت برای افرادی در نظر گرفته می شود که در یگان نظامی درگیر مشغول به خدمت باشند.

 76. سلام خسته نباشید
  پدر بنده سال ۷۲تا۷۴ در لشکر۸۸زرهی زاهدان تیپ۳ خدمت کردند
  در روستای مرزی ابوغریب
  کسری شامل حال بنده می‌شود ؟!

  1. سلام سلامت باشید.
   در صورتی که یگان درگیر و عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد.

 77. سلام وقت بخیر
  پدرم بمدت ۲۴ ماه از سال ۷۰ تا ۷۲ در منقطه عملیاتی استان کرمانشاه لشکر ۸۱ زرهی نزاجا خدمت کرده،بنده الان در حین خدمت هستم، آیا به من کسری تعلق میگیرد!؟
  ممنون از پاسخگویی شما!

   1. سلام پدر من سال80تا84منطقه عملیاتی هویزه بوده
    بعدش 84تا90خاش بوده میخاستم ببینم کسری سربازی شاملم میشه

  1. سلام کامیار جان شما موفق شدید کسری بگیرید ؟؟؟ پدر من هم کرمانشاه خدمت کرده ولی به من گفتن کرمانشاه کسری نداره؟

 78. سلام
  خسته نباشید
  واقعا تشکر میکنم از آقای رحمانی به خاطر پاسخگویی کاملشون
  پدر بنده از سال ۶۷تا ۶۹ در پادگان شهید بروجردی مهاباد خدمت کردن ۱۸ماه در آن جا بودند و ۶ماه پایانی خدمتشون روانتقالی میگیرن و به سفارت آمریکا(لانه جاسوسی)که زمانی زیر نظر سپاه پاسداران بود می روند
  همه ی هم رزم های پدرم در مهاباد برای فرزنداشون کسری گرفتن ولی وقتی ما مراجعه کردیم میگن پرونده ی شما گم شده
  ما به مهاباد ،ستاد کل تهران ،سپاه ارومیه و هرجایی که فکر کنید مراجعه کردیم نگاه میکنن میگن ۶ماهی که در تهران خدمت کردن هست و ۱۸ماه مهاباد هیچ جایی ثبت نشده
  به نظرتون من چطوری میتونم کسری رو بگیرم؟؟؟

 79. با عرض سلام و خسته نباشید.پدر بنده بعد از قطعنامه،در منطقه عملیاتی کردستان،۱۸ ماه خدمت کرده ولی ایثارگری بهش تعلق نگرفته.ایا باز هم با این شرایط امکان استفاده کسری خدمت وجود دارد؟

 80. سلام خسته نباشید پدر من جواب استعلام سربازیش از طاندارمری اومده و ۱۵ ماه منطقه امنیتی درگیر بوده چقدر جبهه براش حساب میکنن یا چقدر داوطلبانه محسوب میشه ؟ و اینکه چقدر کسری خدمت برا من حساب میشه؟

   1. سلام خسته نباشید پدر من ۲۱ ماه جبهه داشته سال ۶۱ تا ۶۳ ولی سه ماه اموزشیش تو شاهرود بوده اموزشیشم برای کسر خدمت من لحاظ میشه؟ بعد اینکه تو تهران لویزان کجاس لطفا یه ادرس دقیق تر بدید

    1. سلام سلامت باشید.
     در صورتی که منطقه خدمتی جنگی باشد شانس در نظر گرفتن کسری آموزشی برای شما وجود دارد. در صورتی که پشتیبانی باشد خیر دوران آموزشی برای شما لحاظ نمی شود.

 81. مهر هفتادویک تا هفتادوسه قروه کردستان سربازنعلم بودم آموزشی را هم گیلانغرب بوده ام آیا ایثارگری شانلم می‌شود یانه

  1. باسلام و خسته نباشید
   من الان مشغول خدمت َسربازی
   هستم پدرم 28ماه جبهه بوده جانبازه5%هستش من 6ماه اضاف خدمت دارم خواستم بدونم اگه این6ماه اضافه خدمت بخشیده بشه کسری بهم تعلق میگیره؟؟

   1. سلام با توجه به اینکه شما شرایط معافیت دارید در ابتدا برای معافیت اقدام کنید

 82. پدرم ا یازده روز درزمان جنگ جبهه بوده 67 بعد اتش بست شد ایا کسری تعلق میگیره مسجد سلیمان وابادان خدمت کرده

 83. سلام خسته نباشید این به ولاه سوال خیلیا هس گیلانغرب منطقه دارلبلوط تا سال چند کسری پدر می‌گیرد تاسال ۷۵ شامل میشود

   1. به ولاه سردر گم شدم مشاوره میگه نمیگیره شمام میگید میگیره مطمن هستید میگیره. کل گیلانغرب میگیره تا ۷۵ یا بخاطر منطقه دارلبلوط میگیره یا کلا نمیگیره

  1. سلام خسته نباشید
   ببخشید پدر من در سال ۶۹تا۷۱ در سپاه لشکر ۷ ولیعصر خوزستان خدمت کرده میخواستم بدونم به من ک الان سرباز ام کسری مناطق عملیاتی تعلق می‌گیرد ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 84. سلام وقت بخیر
  ببخشید امکان قبولی با رتبه ۲۹۴۰ زیرگروه یک و رتبه ۳۱۴۲ منطقه یک برای پزشکی پردیس هست؟

  1. باسلام
   اینجانب درسال۷۳ به خدمت سربازی اعزام ودسال ۷۴ به مدت ۸ماه باتوجه به دوره آموزش دیده شده درمنطقه عملیاتی فکه از طرف لشکر ۷۷ ثامن الائمه برای پاکسازی میدان مین خدمت میکردم برای کارت ایثار اقدام کردم میگویند فقط به مسر شماکسر خدمت تعلق میگیر ود آنموقع بخشنامه بوده که نباید از وجود پرسنل وظیفه درمیدان مین استفاده میشده سوالم این است که حالا از وجود ماستفاده شده آیا نباید برای این مدت که بار روحی روانی داشته کارت ایثلر تعلق بگیرد ممنون راهنمایی بفرمایید

  2. سلام وقتتون بخیر باشه انشاالله، پدربنده درپادگان شهید همت شهرستان روانسر استان کرمانشاه مشغول به خدمت بودند تاریخ خدمتشان برج چهارم سال شصت و پنج تا برج هشت سال شصت و هفت بوده، من چندماه شامل کسری خدمت میشم؟ ممنون از وقت گرانبهاتون

 85. باسلام و احترام
  ممنون مي شوم پاسخ بنده را نيز بفرماييد
  بنده از آبان 67 الي آبان 69 در سپاه كردستان شهرستان سقز خدمت كردم. يگان ما عملياتي بود و با گروههاي ضدانقلاب و اشرار بطور گاه و بيگاه درگيري داشتيم. حال با توجه به اطلاعات فوق 1 – آيا كسري خدمت فرزند تعلق مي گيرد ؟ اگر بله به ازاء هر ماه چند روز كسري تعلق مي گيرد ؟ و 2 – آيا كارت ايثار به بنده تعلق مي گيرد ؟

  1. با سلام
   پدر بنده از سال ۷۳ الی ۷۵ در منطقه کردستان شهر مریوان با جمیع لشگر ۲۵ کربلا مشغول خدمت وظیفه بوده آیا کارت ایثارگری تعلق میگیره اگه پاسخ مثبت می باشد از کجا باید اقدام گردد ؟

   1. سلام پدران ازسال هفتاد به خدمت سربازی رفت ۶ماه تومنطقه جنگی بود دوماه شلمچه دوماه اروندکناردوماهم پشتیبانی بعثت بود برام تعريف میکنه هرروز کومله درگیری بود آیا ایثارگری بهش تعلق میگره برااستخدامی پیگری کنم ممنون

 86. با سلام و عرض خدا قوت و ممنون از پاسخ گويي شما
  بنده از آبان 1367 الي آبان 1369 به عنوان سرباز در سپاه پاسداران شهر سقز استان كردستان خدمت كردم. يگان ما عملياتي بود و با گروههاي ضد انقلاب و معاند درگير بوديم. آيا با شرايط فوق 1 – به بنده كارت ايثارگري تعلق مي گيرد ؟ 2 – آيا كسري خدمت سربازي به پسرم تعلق مي گيرد ؟ در صورت مثبت بودن پاسخ چگونه مي توانم براي گرفتن كارت ايثار گري و گواهي كسر خدمت فرزند اقدام نمايم ؟ باتشكر

  1. سلام پدرم در شهر بانه روستای آرمرده پایگاه گندمان سال ۷۲تا ۷۴خدمت کرده…آیا می‌تواند کارت ایثارگری بگیرد؟!تاالان اقدام نکردیم

   1. سلام در صورت درگیر بودن یگان خدمتی به شما کسری تعلق می گیرد. کارت ایثار برای مناطق جنگی در نظر گرفته شده است.

 87. سلام 72 تا 74 پدر بنده خاش خدمت کرده (تله سیاه ) ایا کسری تعلق میگیره با طرح امام حسن ع ؟

  1. سلام‌خسته‌نباشین‌من‌پدرم‌سال‌۶۷‌تا‌۶۹‌خدمت‌کرده‌‌ارتش‌لشگر‌۷۷دوکوهه‌خراسان‌که‌‌۱۳ماه‌اعزامشون‌کردن‌بانه‌وسوسنگرد‌آیاکسری‌خدمت‌بهم‌تعلق‌میگیره

 88. سلام خسته نباشیدبنده گواهی حضور در جبهه بمدت 19 ماه دارم از طرف سپاه بعد از قطعنامه ایا فرزندم میتونه از سهمیه رزمندگان برای کنکور استفاده کنه چون در دفترچه کنکور نوشتن از سال 58 تا 67 ممنون از جوابتون

 89. سلام جناب خسته نباشید وقت بخیر
  ببخشید پدر بنده سال ۶۸ مهر ماه تا ۷۰ مهر ماه در لشکر ۸۴ خرم آباد صلاح آباد نفت شهر سومار و پدافند ضد هوایی خدمت کرده آیا کسری شامل میشه!؟

 90. سلام خدمت همه دوستان امیدوارم ک این سوال من ک‌مطمئنم سوال خیلیای دیگه هم هست جواب داده بشه
  پدرمن سال ۷۱ تا۷۲ سربازی منطقه عملیاتی گیلانغرب ک درگیر بودن گذروند آیا ایثارگری بهش تعلق میگیره ک برای رسمی شدن براشون نامه بزنن یا نه؟؟؟

   1. سلام وقت بخیر پدر بنده در سالهای ۷۸ تا ۸۰ منطقه عملیاتی درگیر بودند در کردستان کسری تعلق میگیره؟

   2. سلام آقای رحمانی.پدر من سال ۶۷ تا ۶۹ بعد از قطعنامه در ژاندارمری پیرانشهر خدمت میکرد. ۷ماه کسری داشت ک ۴ماه رو برادرم ۸سال پیش استفاده کرد.الان من سربازم میتونم از ۳ ماه باقی مانده استفاده کنم؟ ممنون میشم پاسخ بدین. با تشکر

   3. سلام مهندس خسته نباشید،پدر بنده بعد از قطعنامه از سال ۶۷تا۶۸در ایلام خدمت سربازی به مدت۱۵ماه انجام دادن آیا بهش کارت ایثار تعلق میگیرد ممنون

 91. سلام پدر بنده از ۶۸ تا ۷۰ تو منطقه درگیر شمالغرب بوده
  بهش کارت ایثار تعلق میگیره که برای تبدیل وضعیت کارمندان استفاده کنم ؟
  قبلا بابت همین کسری خدمت هم گرفتم

 92. سلام ، پدر من به مدت 5 سال کارمند کیمته امداد تو “مناطق جنگی” بوده. آیا طرح کسری خدمت یا معافیت در حال حاضر برای چنین شرایطی موجوده؟ کجا باید پیگیری کنم؟ ممنون

  1. سلام‌خسته‌نباشین‌من‌پدرم‌سال۶۷تا۶۹‌خدمت‌کرده‌تویع‌ارتش‌تیپ۷۷دوکوهه‌خراسان‌‌که‌۱۳ماه‌اعزامشون‌کردن‌سوسنگردبانه‌که‌منطقه‌عملیاتی‌بودن‌آیا‌کسری‌خدمت‌بهم تعلقه‌میگیره‌ممنون

 93. سلام و خسته نباشید.پدر من سال ۶۴ .۳ماه دوره آموزشی رو در جهرم( ژاندارمری)و بقیه دوران خدمتشون رودر استان سیستان و بلوچستان و مناطق صفر مرزی و شهرهایی همچون سروان و زاهدان و خاش و میرجاوه گذروندن و بعد از ۶ ماه خدمت د این مناطق بخاطر ابتلا به بیماری روماتیسم معافیت پزشکی گرفتن من تنهافرزند پسر ایشون هستم و خودم هم ۳ سال بسیجی فعال دارم.خواستم بدونم کدوم کسری ها به من تعلق میگیره و کسری خدمت پدرم رو از کجا باید پیگیری کنم.ما ساکن شیراز هستیم.تشکر از لطف شما

  1. سلام
   اگر یگان درگیر باشد می توانید پیگیری کنید. البته برای ژاندارمری پروسه اداری سختی دارد.

 94. باسلام..من از مهر ۶۸ تا مهر ۷۰ با افتخار خدمت سربازی راگذرانده ام..دوماه اموزشی در تهران ..چهار ماه در منطقه فکه وحدود ۱۷ ماه در منطقه عمومی عملیاتی پیرانشهر واشنویه در اذربایجان غربی حضور خدمتی داشته ام واکنون برای دریافت کسری خدمت پسرم به معاونت انسانی نزاجا در کرمانشاه مراجعه کردم وباوجود داشتن کارت ایثار با تایید ۱۶ ماه و۲۲ روز حضور در جبهه متاسفانه به علت کارت ایثار بعد از جنگ کسری شامل پسرم نشده ایا واقعا حالا که خدمتم بعد از پایان جنگ تحمیلی بوده این امر منتفی است؟ ضمنا من مین یاب بودم…لطفا وعاجزانه راهنمایی فرمایید..ممنون ومتشکر

  1. سلام در صورتی که یگان خدمتی شما درگیر و عملیاتی باشد به شما کسری تعلقل می گیرد. در صورت درگیر بودن یگان خدمتی به لویزان مراچعه کنید.

  2. سلام خسته نباشید پدر من در پسوه پیرانشهر خدمت کرده در سال 75 تا 77 در تیپ 25 تکاور ارتش ایا به من تعلق میگیرد؟

   1. سلام
    پدر بنده سال 70تا72به مدت 20ماه منطقه سرپل ذهاب درلشکر81زرهی نزاجا ارتش خدمت کردند آیا به بنده کسری تعبلق میگیره ممنون میشم کامل توضیح بدین نه خلاصه؟
    چجوری باید پیگیری کنم؟

    1. سلام در صورتی که یگان خدمتی پدر درگیر و عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد.

    2. سلام ببخشید شما موفق شدید کسری بگیرید ؟ پدر من هم کرمانشاه خدمت کرده تو قصر شیرین اما به من گفتن تعلق نمیگیره

 95. باسلام و درود؛
  پدر بنده از سال ۶۱تا ۶۷ در بدره ایلام کارمند بودند و جدیدا این ممنطقه به عنوان مناطق جنگی ثبت شده و تصویب شده، آیا کسری بهم تعلق میگیره؟ آخه بعضی از دستورهای طرح امام سجاد رو که خوندم، مناطق جنگی رو به چند دسته تقسیم کردن و هر منطقه در زمانی خاص کسری داره، ممنون میشم راهنماییم کنید

 96. سلام
  من بابام سال ۷۰ تا ۷۲ لشکر ۲۸ سنندج (مریوان) خدمت کرده بم کسری خدمت تعلق میگیره؟؟
  ایا کارت ایثار هم ب بابام تعلق میگیره یا ن؟؟
  اگ میگیره میشه لدف کنید بگید باید چکار کنم🌹🌹

  1. سلام اگر یگان خدمتی درگیر باشد بله کسری تعلق می گیرد. باید بعد از اعزام به خدمت با گرفتن گواهی اشتغال به خدمت از طریق یگان خدمتی پدر یا نزدیک ترین یگان به محل زندگی اقدام کیند.

 97. سلام.ایا مناطق درگیر قبل از شروع جنگ تحمیلی مانند کردستان درسال 58 الی 59 جز ایثارگری محسوب می شود؟

   1. سلام
    پدر من در گردان نجف اشرف سردشت در سال ۶۹ تا ۷۱ در ژاندارمری بوده
    آیا کسری تعلق میگیره به من؟

 98. سلام.ایا مناطق درگیر در کردستان درسال 58الی 59 جزو ایثارگری محسوب می شود؟

 99. سلام پدر من سال۷۳تا۷۵تو دهلران منطقه صفر مرزی خدمت کردن وازتبریز لشکر۲۱برای ماموریت اونجا خدمت کردن ایا به من کسری تعلق میگیره

  1. سلام پدران ازسال هفتاد به خدمت سربازی رفت ۶ماه تومنطقه جنگی بود دوماه شلمچه دوماه اروندکناردوماهم پشتیبانی بعثت بود برام تعريف میکنه هرروز کومله درگیری بود آیا ایثارگری بهش تعلق میگره برااستخدامی پیگری کنم ممنون ۷

 100. سلام من در منطقه عملیاتی سرو ارومیه سرباز بودن گردان شهید چمران یک سال و 15 روز خدمت کردم در ژاندارمری سال 66 الی 67 کارت ایثارگر و معوقات تعلق میگیرد

   1. سلام و عرض ادب جناب رحمانی

    پدر من از سال ۷۳ تا ۷۵ در منطقه جنگی بوشهر بوده است ایا کسری به بنده تعلق میگیرد؟

   1. سلام . پدر من سال ۶۸ تا ۷۰ در منطقه اندیمشک فکه منطقه مرزی لشگر ۷۷ نیرو زمینی خدمت کرده
    میخواستم بدونم کسری خدمت به من تعلق میگیر؟

 101. سلام وقت بخیر
  پدرم در سال ۷۰تا۷۹ نیروی هوایی بوشهر بوده کسری خدمت به من تعلق میگیره؟
  قانون کسری خدمت در سال ۱۴۰۱ اجرا میشه؟

 102. سلام و وقت بخیر
  پدر من از سال ۶۹-۷۱ در منطقه عین خشک خوزستان از طریق ارتش به خدمت رفته است ایا شامل کسری میشود یا خیر
  مراحل و مدت کسری در صورت تعلق لطف میکنید

   1. با عرض سلام و خسته نباشید
    پدر بنده سال ۷۰ تا ۷۲ در پاوه(نیروی انتظامی) خدمت کرده آیا به من کسری تعلق می گیرد یا خیر؟

   2. سلام ممنون میشم جواب بدید
    پدر بنده مدت ۶۶ماه و ۲۱ روز در مناطق امنیتی جنوب شرق ( درگیر مبارزه با اشرار مسلح ) سابقه داره ، میخواستم بپرسم میتونم برام معافیت کامل اقدام کنم ؟

 103. سلام ببخشید پدر من سال ۷۳ تا ۷۵ توی لشکر ۹۲ زرهی اهوز خدمت کرده آیا کسری به من تعلق میگیره؟؟؟؟

   1. سلام. من پدرم سال ۶۸ و ۶۹ در ارتش لشکر ۶۴ ارومیه مناطق پیرانشهر خدمت کرده
    ایا به من کسری تعلق میگیره.
    اگر اره باید چکار کنم الان حین خدمتم

  1. سلام من حدود یک ماه پیش کار های کسری رو لویزان سوله آبی انجام دادم گفتن که یک ماه دیگه به دستم میرسه از یکماهم گذشت خبری نشد مشکل الان کجاست؟

    1. سلام ،من سال ۷۲ تا۷۴ در سرو ارومیه گردان شهید چمران خدمت کردم به پسرم کسری خدمت تعلق میگیره ممنون میشم جواب بدید

     1. سلام
      درصورتی که یگان خدمتی شما درگیر و عملیاتی باشد برای هر ماه 9 و نیم روز کسری در نظر می گیرند.

  2. من کسریمو از لشگر ۹۲ زرهی گرفتم البته پدر بنده سال ۵۹ شش ماه تو یگان احتیاط پادگان بود کسری گرفتم

 104. سلام پدر من از ۱/۱/۷۱ حدود ۱۷ ماه تو صالح آباد مهران لشکر۵۸ ذوالفقار خدمت کرده من الان خودم سربازم …. به من کسری تعلق میگیره؟؟؟

 105. سلام و خسته نباشید
  پدرم از سال 1368 تا 1370 مشغول خدمت سربازی بوده و در طول این دو سال 6 ماه ماموریت به گیلانغرب داده اند و 6 ماه در ارتش گیلانغرب خدمت کرده میخاستم بدونم کسری خدمت شاملم میشه یا نه ؟

 106. سلام
  پدر بنده سالهای 63 تا 67 در شهرستان اسلام آباد غرب استان کرمانشاه در جهاد سازندگی به مدت ۴۳ ماه خدمت داشته،از اونجایی که این مناطق جزو مناطق امنیتی درگیر محسوب میشه میخواستم بدونم ایا کسری خدمت شامل حال من میشه ؟ اگر میشه چه مدت
  ممنون

 107. سلام،
  من در حال حاضر دارم داخل جزیره خارک زیر نظر ارتش خدمت میکنم .
  میخوام بدونم بعد اینکه خدمتم تموم شد میتونم از امتیاز ایثارگریش برای شرکت در آزمون استخدامی ارگان های دولتی استفاده کنم؟؟
  و اینکه شما از میزان درصد ایثارگری سربازان ارتشی جزیره خارک مطلع هستین؟؟

 108. سلام
  اقای رحمانی توی این سایتتون مشاهده نمودم که جواب های کاملی به مراجعه کنندگان داده اید. خواهش میکنم جواب من را هم لطف کنید .
  بنده خدمت مقدس سربازی را در شهربانی سابق از تاریخ ۱۳۶۷/۱۲/۲۲ تا ۱۳۶۸/۱۲/۲۲ در شهر سردشت آذربایجان غربی طی نموده ام و در این مدت یکسال شاید با توجه به کارتون متوجه شده باشید درگیریهای زیادی وجود داشت . از جمله یکبار اهالی زد ایرانی و ضد انقلاب یکبار نارنجکی به داخل شهربانی انداختند که این باعث مجروحیت چند نفر و شهید شدن همرزممون آقای ا@@@ البته نام کوچکش را فراموش کرده ام که بچه فکر کنم بافت کرمان بود و فکر کنم نهایت حدود حداکثر یکماه بعد خدمتش تمام میشد گردید و یکی دوماه بعد هم توسط آر پی جی از قسمتهای بالای شهر سردشت مورد حمله قرار گرفت که ایندفعه خوشبختانه فقط خسارت مالی به ساختمان شهربانی وارد آمد .از این زمان به بعد توسط ریس شهربانی هر شب در تپه های بالای روستا یکشب در میان حدود شش تا هشت ساعت کمین کوموله بودیم
  بنده از پایان خدمت استخدام شدم و الآن بازنشسته ام راه اینکه بتوانم رزمندگی بگیرم و کارت ایثار و اینکه نامه برای اصلاح احکام کارگزینی زمان خدمت بگیرم چیه.
  ممنون از حوصله ای که داشتید پیشا پیش از راهنمایی شما کمال تشکر را دارم

   1. با سلام بنده از سال ۷۳ الی۷۴ به مدت ۱۹ ماه منطقه مرزی مهران غرب پاسگاه مرزی ابزیادی ۲ خدمت کرده ام الان میتونم برای فرزندم کسری بگیرم یا نه. متشکر محرم محمدی

 109. سلام خسته نباشید
  پدر بنده در سال های ۶۶ تا ۶۸ در کمیته انقلاب اسلامی در اهواز و شوشتر ( یکی از شهر های استان خوزستان) خدمت کرده حالا می خواستم ببینم کسری ایثارگری به من تعلق میگیره یانه؟. بعد اگر تعلق میگیره باید به یگان خدمتی پدرم مراجعه کنم؟ ممنون میشم پاسخ بدید

   1. سلام
    من بابام سال ۷۰ تا ۷۲ لشکر ۲۸ سنندج (مریوان) خدمت کرده بم کسری خدمت تعلق میگیره؟؟

    اگ میگیره میشه لدف کنید بگید باید چکار کنم🌹🌹

 110. سلام ببخشید پدر من از سال 69 تا 71 در پادگان 28 پیاده کردستان در سنندج خدمت کرده
  آیا به من کسری خدمت تعلق میگیرد؟؟

 111. باسلام و عرض خسته نباشید
  پدر من برج ده ۶۷ درمناطق عملایی بعد قطعنامه خدمت کرده که تو برگه تصویش نوشته مناطق عملیاتی ۲ف ماه امضای فرمانده یگانش هم هست داداش کوچک ترم مرزبانه از پاسگاه برای کسری به محل اموزش یعنی خرم اباد لشگر۸۴ نامه گرفت که اونجا اصلا راه ندادن مارو میخاستم بدونم کسری تعلق میگیره ۸۰درصد؟

 112. باسلام. پدر بنده از سال ۷۰تا ۷۲ در جزایر تنب کوچک وبزرگ و ابوموسب خدمت کرده آیا کسریمناطق عملیاتی شامل بنده میشوذ باتشکر.

  1. سلام
   مناطق غرب و شمال غرب و سیستان کشور بعد از قطعنامه شامل کسری می شود.

 113. سلام وقت بخیر
  من میخواستم کمکم کنید از بخشنامه طرح امام حسن درخصوص ارزیابی بااحتاسب 80% افرادی که بعد از قطعنامه در مناطق جنگی اعلام شده خدمت کردند سابقه داشته باشم امکانش هست کمک بفرمائید

  1. ن میخواستم کمکم کنید از بخشنامه طرح امام حسن درخصوص ارزیابی بااحتاسب 80% افرادی که بعد از قطعنامه در مناطق جنگی اعلام شده خدمت کردند سابقه داشته باشم امکانش هست کمک بفرمائید

   1. اگر یگان خدمتی پدر منطقه عملیاتی باشد کسری شامل حال شما می شود. برای پیگیری بعد از ورود به یگان نامه گواهی اشتغال خدمت خطاب به یگان خدمتی پدر دریافت کنید . از طریق یگان خدمتی یا نزدیک واحد مربوطه به محل زندگی روال اداری برای گرفتن کسری پیگیری کنید.

 114. سلام وقت بخير
  پدر من از سال ٥٧ در شركت نفت در شهر اهواز مشغول به كار بود
  مي خواستم ببينم كسري ماهي چند روز به من تعلق مي گيره؟

  1. سلام
   در سال هایی که اهواز منطقه جنگی بوده به شما برای هر ماه خدمت پدر 12 روز کسری در نظر گرفته می شود.

   1. سلام وقت بخیر
    پدر من ۵ ماه و ۱۵ روز در جبهه بصورت داوطلبانه حضور داشته و پس از قطعنامه به خدمت اعزام شده و در مناطق عملیاتی سقز حضور داشته. آیا میتوان ۸۰ درصد مدت خدمت سربازی و ۱۰۰ درصد مدت حضور پدرم در جبهه را باهم جمع کرد و جز سابقه ایثارگری در نظر گرفت؟؟
    ممنون میشم کمکم کنید

 115. سلام ممنون میشم به این سوال جواب بدید
  استان ایلام لطمات زیادی در دوران جنگ داشت ولی خواشها داخل شهر ایلام تا چه تاریخی منطقه عملیاتی محسوب میشود

 116. سلام وقت بخیر.
  مادرم از سال 63 تا 70 در بندر گناوه مشغول کار دار مدرس آموزش پرورش بوده .
  آیا به من کسری خدمت تعلق خواهد گرفت یا خیر .
  اگر شامل من می شود برای گرفتن اون باید به کجا مراجعه کنم

 117. میخواستم بدونم عجب شیر در سال ۶۰ جز مناطق عملیاتی میشه یا ن ک بتونم بیفتم دنبال ایثارگری

   1. سلام خسته نباشید پدر من کارت پایان خدمت قدیمی داره 18 ماه در ارومیه خدمت کرده سرباز ژاندارمری بوده آخر سال 61 تا اواسط سال 63. در اون دوران هم مجروح میشن و 15 درصد جانبازی بنیاد شهید بهشون تعلق میگیره ایا در منطقه ای که خدمت کرده (ارومیه) امتیاز برای معافی من وجود داره یا خیر ممنون

    1. سلام اگر ماه های خدمتی پدر شما در مناطق درگیر 15 ماه باشد به شما کسری تعلق می گیرد.

 118. عرض سلام و خسته نباشید
  پدر بنده از مهر 68 تا مهر 70 توو سپاه دیواندره کردستان خدمت کردن (البته 3 ماه آموزشی رو رشت بودن و 21 ماه بعدی رو در “دیواندره” بودن)
  میخواستم ببینم به من کسری تعلق میگیره؟ اگر تعلق میگیره مقدارش چقدر هست؟

  1. سلام سلامت باشید
   اگر یگان خدمتی پدر شما درگیر و عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد برای هر ماه 9 روز به شما کسری تعلق می گیرد.

   1. سلام پدر من سال 72-74 تیپ 18الغدیر یزد بودن و ازدو سال خدمتشون 7ماه از هرسال و در مجموع 14ماه از هر دوسال رو در منطقه کوه های حاج عمران پیرانشهر کردستان خدمت کردن میخاستم ببینم ما تهران زندگی می‌کنیم گواهی اشتغال به خدمت میتونم برای ستاد نیروی زمینی کل سپاه درتهران بگیرم یا باید گواهی اشتغال به خدمت رو برای یزد بگیرم یا پیرانشهر کردستان؟

 119. سلام، وقت شما بخیر
  پدر من به عنوان سرباز در جبهه حضور داشته
  در کارت ایثارش 25 ماه و 9 روز مدت منطقه ذکر شده
  5 درصد هم جانبازی بنیاد شهید داره
  آیا من از خدمت معاف میشم؟

 120. سلام من پدرم در سالهای ۶۷تا۶۹در ایلام ،مهران ۱۸ماه خدمت کرده خواستم ببینم شامل من هم میشه یا نه

 121. سلام پدر من در کمیته انقلاب اسلامی در کنگان بوشهر خدمت کرده در دوران جنگ اما الان پادگانی که خدمت کرده مشخص نیست و من سرباز هستم میخوام کسری خدمت بگیرم باید به فرماندهی ناجا استان بوشهر اشغال به خدمت بگیرم یا ارگانی هست در تهران که پیگیری کنم ؟؟

  1. سلام
   به نزدیگ ترین واحد مراجعه کنید اگر نتیجه نگرفتید از تهران اقدام کنید.

 122. با سلام و عرض ادب، ببخشید پدر بنده فرهنگی بازنشسته هستش و اینکه با توجه به منطقه ی ما که شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی هستش وقتی که از این خبر مطلع شدیم برای کسر خدمت اقدام کردیم و بعد از چند ماه در تاریخ 97/11/13این نامه از بسيج مستضعفین دریافت کردیم که به شرح زیر میباشد:
  [بنا بر بازگشت به نامه شماره____مورخ 25/7/97به استناد بند9سند راهبردی خدمات رسانی به رزمندگان هیئت محترم وزیران گواهی می‌شود. برادر___به مدت هشت ماه و 18روز موظفی از تاریخ 66/7/13تا67/3/31 در شهرها و مناطق جنگی حضور داشته و مشمول برخورداری از امتیازات سند راهبردی رزمندگان قرار می‌گیرد.
  توضیحات :با توجه به ………..]
  سوالات بنده این هستش که آیا با توجه به این نامه به من که اعزامی برج 11 سال 140‪0هستم کسر خدمت تعلق می‌گیرد یا خیر؟؟؟ و اگر تعلق می‌گیرد به چه میزان میباشد؟
  و اینکه چون تاریخ نامه مربوط به سال 97هستش مشکلی بابت اعتبار آن وجود دارد یا خیر؟ منظورم این هستش که آیا این طرح هنوز وجود دارد یا خیر؟
  ببخشید طولانی شد ممنون بابت پاسخگوییتون🙏🌺🌺

  1. سلام
   شما شرایط بهرمند شدن از کسری دارید. برای هر ماه 12 روز به شما کسری تعلق می گیرد.

 123. با سلام و عرض ادب، ببخشید پدر بنده فرهنگی بازنشسته هستش و اینکه با توجه به منطقه ی ما که شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی هستش وقتی که از این خبر مطلع شدیم برای کسر خدمت اقدام کردیم و بعد از چند ماه در تاریخ 97/11/13این نامه از بسيج مستضعفین دریافت کردیم که به شرح زیر میباشد:
  [بنا بر بازگشت به نامه شماره____مورخ 25/7/97به استناد بند9سند راهبردی خدمات رسانی به رزمندگان هیئت محترم وزیران گواهی می‌شود. برادر___به مدت هشت ماه و 18روز موظفی از تاریخ 66/7/13تا67/3/31 در شهرها و مناطق جنگی حضور داشته و مشمول برخورداری از امتیازات سند راهبردی رزمندگان قرار می‌گیرد.
  توضیحات :با توجه ………..]
  سوالات بنده این هستش که آیا با توجه به این نامه به من که اعزامی برج 11 سال 140‪0هستم کسر خدمت تعلق می‌گیرد یا خیر؟؟؟ و اگر تعلق می‌گیرد به چه میزان میباشد؟
  و اینکه چون تاریخ نامه مربوط به سال 97هستش مشکلی بابت اعتبار آن وجود دارد یا خیر؟ منظورم این هستش که آیا این طرح هنوز وجود دارد یا خیر؟
  ببخشید طولانی شد ممنون بابت پاسخگوییتون🙏🌺🌺

  1. سلام خداقوت
   پدر من از سال ۷۲…۷۴ در سردشت سرباز بوده ایا به من کسری تعلق میگیره؟اگه میگیره چکونه باید اقدام کنم.
   ممنون میشم اگه جواب بدین.

   1. سلام سلامت باشید.
    در صورتی که یگان خدمتی درگیر باشد به شما کسری تعلق می گیرد. بعد از تقسیم شدن گواهی اشتغال به خدمت خطاب به یگان خدمتی پدر درخواست بدید . از طریق نزدیک ترین یگان یا مراکزی در متن مقاله قید شده برای طی شدن روال اداری اقدام کنید.

    1. سلام
     بنده پدرم 11 ماه و29 روز حضور در جبهه دارند
     چند ماه کسری به بنده تعلق میگیره؟

     بعد یگان خدمتی پدرم اصفهان بوده اما کارت ایثار از تهران آمد برای دریافت نامه کسری کسری باید به اصفهان م ذجعه کنم یا تهران(لویزان)

 124. سلام ، شما چه یگانی بودین ؟ پدر منم هم همون سال منطقه ارومیه بوکان خدمت کرده یگانش شهربانی بوده و چند ماهم کمک سپاه بودن؟

  1. سلام پدر من سرباز نگهداری از اسرای جنگی بودنددرتهران ایا پادگان نگهداری از اسرای جنگی شامل کارت ایثارگری میشود ؟اگر بله جهت گرفتن کارت و کسر خدمت به کجا باید مراجعه کرد ؟

 125. سلام وقت بخیر . پدر من در سال ۶۷تا۶۹ددر شهربانی یا ژاندارمری خدمت کرده و ۱۴ ماه اخر خدمتشو انتقالش دادن ارومیه و از همونجا فرستادنش بوکان ، خودم سربازم غیبتم ندارم ، کسری به من تعلق میگیره ؟

     1. سلام مناطق عملیاتی درگیر ۸۰درصد جنگی مریوان ماهی چند روز کسر خدمت داره؟؟؟. از ۲۶.۵.۱۳۶۸. تا ۲۴.۹.۱۳۶۸

     2. سلام تیپ 45تکاوری ارتش در شوشتر،بعد قطعنامه در سال 70اینا درگیر بودن،،به فرزندان انها،کسری تعلق میگیره یا خیر؟؟؟سپاس از پاسخ گویی

      1. سلام یگان های درگیر در مناطق غرب و شمال غرب کشور و استان سیستان بعد از قطعنامه شامل کسری می شود.

    1. سلام خسته نباشید بخشید من یه سوال داشتم مممنون‌میشم راهنماییم کنید پدر من سال ۶۷در پیرانشهر ۱۹ماه خدمت کردن میخواستم ببینم کارت ایثارگری تعلق میگیره چون پدر من کارت ایثارگری ندارن و الان به فکر افتادیم

    2. سلام پدر من در بعد از قطعنامه در سال۶۷تا ۶۹ در لشگر ۸۱ زرهی کرمانشاه خدمت کرده در سرپل ذهاب آیا به من کسری خدمت تعلق میگیره؟؟؟

     1. سلام .بنده از خرداد ماه سال‌۱۳۶۸ تا پایان ابان ماه ۱۳۶۹ به مدت ۱۸ ماه به عنوان سرباز وظیفه (ستواندوم وظیفه) در مناطق جنگی خوزستان کوههای میش داغ و نزدیکی تنگه چزابه و بستان در گروهان ۴۱۵ مهندس ل ۷۷ث. پیروز خراسان خدمت کرده ام و در زمان خدمت در این‌مناطق چند ماه در پاکسازی منطقه از مین و گلوله های عمل نکرده و. فعالیت داشتم آیا کارت ایثارگری و مزایای خاصی به بنده تعلق می گیرد یا خیر ؟لطفا راهنمایی بفرمایید .بسیار سپاسگزارم .

 126. سلام پدر من در زمان جنگ8ماه توپخانه اصفهان خدمت کرده و بعد از اون که قطع نامه امضا شده انتقالش دادن به تهران آیا بهش کسرب تعلق میگیره،؟

   1. سلام خسته نباشید ممنونم از پاسخ گوییتون.من پدرم سال۷۱تا۷۳ به مدا۳۰ماه و ۱۸ روز در منطقه عملیاتی غرب سومار خدمت کرد(پدرم کادر ارتش بود)میخواستم بدونم من۸۰درصدش واسم لحاظ میشه یا ۵۰درصد؟
    ممنونم از پاسخ گوییتون

    1. سلام درصورتی که یگان خدمتی پدر شما درگیر باشد 80 درصد مدت حضور برای شما لحاظ می شود

  1. سلام خسته نباشید ببخشید پدر من در سال ۶۸ تا ۷۰ در منطقه مرزی اذربایجانغربی سردشت خدمت کرده اند،آیا برای من کسری تعلق میگیرد؟بنده ۱۲ ماهه در خدمت سربازی هستم ممنون میشم جواب بدین

 127. سلام.و عرض ادب
  ممنون از راهنمای ها و پاسخ هاتون…
  پدرم سال 63 تا 65 به مدت 27 ماه خدمت کرده.
  در بگان اموزشی 885 زرهی
  و یگان 08 خاش.
  و یه کارت احتیاط هم داره
  زمان جنگ بودن و به گفته خودشون با اشرار هم درگیر بودن
  حتی برای جبهه هم جزوه 30 نفری بوده که میخاستن بفرستنشون ولی چون متاهل بودن نفرستادن جبهه و کارت ایثار نداره

  با این شرایط به من کسری خدمت تعلق می گیره ؟؟؟؟…
  خیلی ممنون میشم راهنمایی کنین…

 128. سلام
  من تازه دفترچه پست کردم تاریخ اعزامم هم زده 1 آذر
  پدرم 23 ماه سابقه جبهه داره کارت ایثارگری رو هم گرفته میخواستم بدونم چه زمانی باید برای دریافت کسری اقدام کنم؟
  ایا میشه قبل از اعزام مراحل گرفتن کسری رو انجام داد یا بعد از آموزشی باید پیگیرش شد؟
  ممنون

 129. پدر من از سال ٦٢ تا ٦٧ تو اداره دولتي در شهر ايلام خدمت كرده آيا تو اين زمان شهر ايلام جز مناطق طرح امام حسن به حساب مياد؟

   1. سلام
    پدر بنده از سال ۵۹ تا ۸۲ در مناطق عملیاتی سیستان و بلوچستان خدمت کرده است،و دو برادرم نیز شامل این طرح امام حسن مجتبی بوده اند و معاف شده اند،آیا این طرح به قوت خود باقییست و من هم شامل این طرح میشوم یا خیر؟

   1. مناطق دگیر و عملیاتی برای اطلاع باید از طریق یگان نظامی مربوطه پیگیر باشید.

  1. بعد از قطعنامه مناطقه عملیاتی و درگیر غرب و شمال غرب کشور و استان سیستان تا سال 75 بر اساس طرح امام حسن مجتبی شامل کسری می شود.

    1. در مراکز نظامی بخشنامه طرح امام حسن مجتبی موجود هست می توانید با مراجعه حضوری از جزئیات و صحت مطمئن شوید.

      1. امتیاز شما در صورتی که پدر شما بعد از قطعنامه در مناطق غرب و شمال غرب سابقه داشته باشد برای معافیت کافی است.

     1. تو کارت ایثارگری پدرم22 ماه جبهه حساب کرده درحالی که 5 ماه بعدقطعنامه هم خدمت کرده .الان باید چیکار کنیم؟

  2. چرا من خودم در مناطق اذربایجان غربی سال ۶۸تا۷۰ خدمت کرده ام کسر خدمت برای فرزندم گرفتم.

 130. سلام خسته نباشید ..پدرم 14 ماه منطقه موسیان سال 64 تا 65 خدمت کرده 2 تا عملیات تک عراق کارت ایثار ندادن بهش گفتن برای کسری وقتی یگان پسرتون مشخص شد نامه از یگان بیارید اون موقع برای کارهای بازنشستگیش رفت دوتا برگه هم دادن که مشخص کرده بود 14 ماه حضور داره الان چقدر کسری تعلق میگیره و اینکه نیاز هست تا یگان خدمتش بره یا امور ایثارگران تهران ؟؟

  1. سلام
   برای هر ماه 12 روز کسری به شما تعلق میگیرد. از طریق امور ایثارگران می توانید پیگیری کنید.

    1. برای افرادی که در زاندارمری خدمت کرده اند در صورتی که سوابق تائید شده باشد از امور ایثارگران پیگیری کنید در صورت عدم تائید شرایط کمی سخت می شود.

 131. سلام وقت بخیر پدر بنده از سال ۶۱ تا ۶۳ در دیواندره خدمت کردن سرباز نیروی انتظامی بوده آیا راهی هست کارت ایثارگری بگیره ممنون میشم پاسخ بدید.

   1. سلام. وقت شما بخیر
    پدر من سال سال ۶۸ تا ۷۰ در لشگر زرهی ۸۱، کرمانشاه، پادگان الله اکبر خدمت کرده. کسری ایثارگری به من تعلق میگیره؟ اگه میگیره چقدر؟؟؟

    1. سلام در صورتی که یگان خدمتی درگیر و عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد. البته کرمانشاه جز مناطق درگیرنبوده

 132. سلام..خسته نباشید…پدر من از سال ۶۱ الی ۶۳ درجبهه بوده…آموزشی در سقز..یه مدتی در کردستان بعد در خوزستات خدمت کرده…۶ماه ضرورت دارن…الان چقد کسری تعلق میگیره

  1. سلام پدرم در سال 1372تا1374سلماس آذربایجان غربی خدمت شامل کسر برای من میشه یا نه 24ما سلماس بود بعد از قطعنامه سلماس منطقه عملیاتی حساب میشه

 133. سلام خسته نباشید من الان سربازم و میدونم خوزستان بعد قطعنامه میگن شامل کسری نمیشه
  تو پادگان یکی از کادری ها به من گفتش که لشکر۹۲ اهواز فقط تیپ ۳ بعد قطعنامه شامل کسری خدمت میشه
  پدر من همون تیپ ۳ بوده
  اگه میشه راهنمایی کنید

  1. سلام
   بعد از قطعنامه مناطق غرب و شمال غرب که با گروه های ضد انقلاب درگیر بوده اند شامل کسری می شوند. استان خوزستان بعد از قطعنامه شامل کسری نمی شود.

 134. سلام خسته نباشید
  من پدرم سال‌های 59 تا 61 در سنندج کارمند بودند که در حکم‌های حقوقی اش امتیاز منطقه جنگی برایش لحاظ شده در حال حاضر نیز سنندج منطقه امنیتی به حساب می‌آید. ممنون میشم راهنمایی کنید این بازه‌ی زمانی در سنندج شامل کسری ایثارگری می‌شود یا خیر؟ ممنون

  1. سلام سلامت باشید.
   اگر در حکم منطقه جنگی ذکر شده باشد به احتمال زیاد به شما کسری تغلق می گیرد.

 135. سلام پدرم سال 70تا 72در نیروانتظامی زابل خدمت سربازی انجام داده
  آیا به من کسری تعلق میگیره؟؟ آخه یه طرحی شنیدم که 50 درصد باید تعلق بگیره؟؟ لطفا کامل راهنمایی کنید
  ممنون

  1. سلام
   بر اساس طرح امام حسن مجتبی در صورتی که منطقه خدمت پدر شما در گیر باشد به شما معادل 50 درصد کسری تعلق می گیرد.

  2. سلام من در سال 68تا 70 درمنطقه عملیاتی شمال غرب خدمت کردم می تونم کارت ایثار بگیرم ممنون

 136. سلام پدر بنده از سال 74 در بوکان معلم بودن به عنوان خدمت در مناطق محروم میخواستم بدونم الان چیزی شامل میشه ؟

  1. سلام
   از نظر اداری باید پیگیری کنید معادل 50 درصد خدمت در برخی از شرایط امتیازاتی در نظر میگیرند.

   1. سلام پدر من از سال ۷۴ تا ۷۶ توی لشگر ۹۲ زهری اهواز خدمت کرده،آیا کسری شامل میشه یا ن،لطفا راهنمایی کنید

  2. سلام علی جان، ببخشید تونستی کسری بگیری؟؟ اگه میشه یه آیدی از خودت بده در این خصوص یکم بحرفیم، ممنونم 🌺

 137. سلام خسته نباشی اینجانب محمدشوری درمنطقه عملیاتی خدمت کردم کارت ایثار به من تعلق می‌گیرد سال 96 از منطقه نامه دارم ممنونم

 138. سلام خسته نباشید پدر بنده سال ۷۳تا۷۴ به صورت ماموریتی از سپاه جوادالائمه بجنورد در منطقه عملیاتی اشنویه خدمت کرده ولی بعدش در بجنورد توصیه کرده
  میخواستم بدونم شامل من هم میشه
  و اگر بشه از کجا اقدام کنم
  خیلی ممنون

    1. سلام
     پدر اینجانب در سال های۶۸تا۷۰در مناطق مرزبانی نیروی انتظامی آذربایجان غربی ارومیه مشغول ب خدمت بوده است آیا میتوان از کسری خدمت بهرمند شوم؟؟؟

   1. سلام خسته نباشید پدر من در سال 71در مهاباد به مدت یکسال سرباز معلم بوده و بعد بقیه خدمتشون رو در ارومیه گذراندند میخاستم ببینم برا من کسری تعلق میگیره یا نه

 139. سلام خسته نباشید پدر من سال ۶۴
  تا ۶۶ خدمت کرده
  آموزشیش تهران بوده بعدش اعزام شده اهواز یه ۲-۳ ماهی تو بستان و دارخوین بوده و بعد از اون كل خدمتش دهلران و موسیان بوده (بیشترشم تو زبیداد و شهر هانی عراق بوده) و لشکر ۲۱ حمزه.
  ده درصد هم جانبازی داره
  من میتونم معاف بشم با این اوصاف؟
  برای جانبازیش کارت ایثار داره اما دنبال سابقه ی خدمتش نرفته و کارت ایثارگری اونو نداره
  چطور میتونم اقدام کنم؟

  1. سلام
   شما شرایط معافیت را دارید. اگر مجموع ماه هایی که برای پدر شما سابقه حضور در منطقه جنگی و عملیاتی در نظر گرفته شده با درصد جانبازی به عدد 30 برسد شما معاف می شوید. از طریق یگان محل خدمت پدر یا مراکز هفتگانه مراجعه کنید.

   1. سلام خسته نباشید پدر من سال 69تا 71 در بوشهر و ماهشر خدمت کردن 24ماه میخواستم بدونم به من کسری تعلق میگیره یا نه ؟ممنونم

    1. سلام
     کسری خدمت بعد از قطعنامه به افرادی تعلق می گیرد که در یگان های غرب و شمال غرب کشور خدمت کرده اند.

  2. سلام
   پدرم ۲۴ ماه در منطقه عملیاتی بوده
   و من سال ۹۰ از کسری خدمت استفاده کردم
   حالا برادرم رفته سربازی و از جایی شنیده ک میتونه اونم استفاده کنه از کسری به دلیل اینک پدرم در منطقه عملیاتی بوده و به من گفت تو از ایثارگری استفاده کردی و کسری گرفتی و حالا من از منطقه عملایتی استفاده کنم
   آیا میشه؟؟

  3. سلام خسته نباشی اینجانب محمدشوری درمنطقه عملیاتی خدمت کردم کارت ایثار به من تعلق می‌گیرد سال 96 از منطقه نامه دارم ممنونم

  4. سلام خسته نباشید. پدر من سال ۶۷ تا ۶۹ بعد از قطع نامه در منطقه سلماس ارومیه خدمت کرده .آیا به من کسری تعلق میگیره. ؟؟؟؟

 140. سلام خسته نباشید پدر بنده سال ۷۳تا۷۴ به صورت ماموریتی از سپاه جوادالائمه بجنورد در منطقه عملیاتی اشنویه خدمت کرده ولی بعدش در بجنورد توصیه کرده
  میخواستم بدونم شامل من هم میشه
  و اگر بشه از کجا اقدام کنم
  خیلی ممنون

  1. سلام سلامت باشید
   اگر پادگان محل خدمت درگیر باشد بر اساس طرح امام حسن مجتبی می توانید از کسری خدمت استفاده کنید. شما در حین خدمت با گرفتن گواهی اشتغال به خدمت خطاب به یگان خدمتی پدر می توانید روند اداری گرفتن کسری خدمت را پیگیری کنید.

 141. سلام پدرم سال ۷۲تا۷۴ در منطقه عملیاتی گیلانغرب خدمت کرده میخاستم بدونم کسری خدمت شاملم میشه و چقدر کسری بهم تعلق میگیره؟

 142. سلام خسته نباشید پدر من سال ۷۲تا ۷۴ در گیلانغرب منطقه عملیاتی خدمت کردن کسری خدمت شاملم میشه؟

   1. سلام و عرض ادب، پدر بنده از سال ۷۲ تا ۷۴ در اهواز، حمیدیه خدمت کرده. ایا کسری به بنده تعلق میگیرد؟سپاس

     1. پدر من از سال 69 تا 71 درست 24 ماه در شاهین دژ آدربایجان غربی خدمت کرده کسری بهم تعلق میگیره؟

  1. سلام خسته نباشید ، آیا پدر من که در سال ۶۷ بعد از قطعنامه در ارتش و در ایلام خدمت کرده است ، آیا شامل کسری خدمت برای فرزندانش و ایثارگری میشوند؟

 143. سلام خسته نباشید
  پدرم از سال ۶۸ تا ۷۰ در داربلوط گیلانغرب ارتش منطقه عملیاتی خدمت کرده آیا برام کسری میگیره یا نه؟

 144. سلام خسته نباشین من تک پسر خانوادم یه خواهر دارم که ازدواج کرده پدرم هم 63 سالشه و مادرم هم مریضه به خاطر مراقبت از مادرم دیر به خدمت رفتم و سه ماه سنوات خوردم رفتم پلیس +10 گفت از دکتر مادرت یه گواهی بیار تا مراحل معافیت رو انجام بدیم 1 اینکه چن درصد احتمال معافیت من وجود داره و 2 اینکه انجام مراحلش حدودا چقدر طول میکشه ( 17 روز مرخصی دارم بعدش باید باز برگردم پادگان)

  1. سلام
   در صورتی که تحت پوشش ارگان های حمایتی مانند کمیته یا بهزیستی باشید می توانید برای معافیت امیدوار باشید. معمولا حداقل دو ماه برای طی شدن مراحل اداری زمان نیاز دارد.

  2. سلام
   پدرم تا قبل از سال ۷۱ در پادگان علی ولی آذربایجان غربی خدمت کرده آیا کسری به بنده تعلق میگیره؟

   1. سلام در صورتی که یگان خدمتی پدر شما علمیاتی و درگیر باشد به شما کسری تعلق می گیرد.

   2. سلام پدرم در سال 1372تا1374سلماس آذربایجان غربی خدمت شامل کسر برای من میشه یا نه 24ما سلماس بود بعد از قطعنامه سلماس منطقه عملیاتی حساب میشه

 145. سلام وقت بخیر
  پدر بنده در تاریخ 68/08/18 تا 70/08/18 در گیلان غرب سرباز ارتش بوده، یگانشون شیراز بوده ولی تو گیلان غرب 24 ماه سربازی کرده. ایا این کسری خدمت طرح امام حسن (ع) شامل من میشه؟؟ با توجه به اینکه پدرم کارت ایثارگری نداره.
  اگه شاملم میشه باید از کجا اقدام کنیم؟
  پیشا پیش ممنون بابت پاسخگویی و راهنماییتون

  1. سلام
   در صورتی که یگان خدمتی پدر شما عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد. باید از طریق یگان خدمتی اقدام کنید.

 146. سلام پدر بنده بعد از قطعنامه از سال ۶۷ تا ۶۹ در پیرانشهر خدمت کرده البته یگانش لشکر ارومیه بوده ولی پیرانشهر خدمت کرده،آیا به بنده کسر تعلق میگیره؟

   1. سلام وقتتون بخیر .پدر من نظامی شاغل در نیروی انتظامی یگان ویژه هستن.ما به مدت 8سال از سال 82تا 90در شهر سنندج زندگی میکردیم.طرح امام حسن مجتبی به پدر من تعلق میگیره ؟

    1. سلام وقت بخیر بر اساس طرح امام حسن مجتبی افرادی که از سال 80 به بعد در یگان عملیاتی و درگیر خدمت کرده باشند فرزندانشان می توانند از کسری خدمت برخوردار شوند.

  1. با سلام پدر بنده از سال 65تا 67 در مناطق امنیتی سیستان بلوچستان که طبق بخشنامه نیروهای مسلح منطقه عملیاتی هم هست از طرف نیروی انتظامی سرباز بودند. آیا سابقه جبهه برای ایشون لحاظ میشه؟ سابقه منطقه عملیاتی چطور؟

 147. پدره من در ژاندارمری سال 62 در مهاباد زیر نظر تبریز خدمت کرده برای گرفتن کسری باید به کجا مراجعه کنم (یگان خدمتی اش نابود شده ).

   1. سلام خدا قوت خدمت شما مشاور عزیز
    حقیقتا پدر بنده مدت خدمت دوره آموزشی شونو یگان تکاوری همدان بودند بعد از اونجا اعزام شد به مرز مهران به مدت ۲۵ماه میخاستم ببینم کسری خدمت بهم تعلق مییگیره و اگه میگیره باید چه مراحلی رو طی کنم ؟
    باتشکر

    1. سلام سلامت باشید.
     اگر یگان خدمتی پدر شما علمیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد. باید از طریق یگان خدمتی اقدام کنید.

   2. سلام پدر من سال 70 نیروی انتظامی منطقه صفر مرزی ارومیه (زیوه) منطقه عملیاتی سرباز بوده آیا سهمیه یا کارت ایثارگری تعلق میگیره؟

    1. سلام پدر من سال ۷۷ تا ۷۸ لشکر ۷ ولیعصر اهواز خدمت کرده آیا کسری به من تعلق می گیره

       1. برای دریافت کسری یگان خدمتی باید عملیاتی و در گیر باشد. تا مهر 75 تعلق می گیرد.

  1. سلام و عرض ادب
   پدر بنده در زمان جنگ ۱۷ماه در سنندج خدمت کرده …البته هنگ زژاندارمری سنندج ولی خب در اصل مریوان بودند …پایان خدمت را سنندج صادر کردند‌…الان برای کارت ایثارگری ک ۱۰۰۰کیلومتر را رفتیم تا سنندج میگن چون مدرکی نداین ک مریوان بودین پس بهتون تعلق نمیگیره و یک نامه دادند روی شهرستان خودمان که اونجا هم کسی جوابگو نیست…ممنون میشم راهنماییم کنید

   1. سلام
    افرادی که در ژاندارمری خدمت کرده اند به دلیل تغییر یگان به نیروی انتظامی و … از نظر اداری و بابت تائید حضور در مناطق جنگی باید خیلی پیگیر باشند.

 148. ازسال۶۶/11/18تا۶۸/11/68سربازی در مناطق امنیتی درگیر زاهدان در سپاه بودم ایا مزایای ایثارگری به بنده تعلق میگیرد

   1. سلام و وقت بخیر، پدر بنده از سال ۷۰ تا ۷۲ در جنوب کشور در قرارگاه جنوب( بستان) مشغول خدمت سربازی بوده اند. سوال من این هستش که کسری خدمت به من تعلق میگیرد یا نه؟؟؟

   2. سلام.و عرض ادب
    ممنون از راهنمای ها و پاسخ هاتون…
    پدرم سال 63 تا 65 به مدت 27 ماه خدمت کرده.
    در بگان اموزشی 885 زرهی
    و یگان 08 خاش.
    و یه کارت احتیاط هم داره
    زمان جنگ بودن و به گفته خودشون با اشرار هم درگیر بودن
    حتی برای جبهه هم جزوه 30 نفری بوده که میخاستن بفرستنشون ولی چون متاهل بودن نفرستادن جبهه و کارت ایثار نداره

    با این شرایط به من کسری خدمت تعلق می گیره ؟؟؟؟…
    خیلی ممنون میشم راهنمایی کنین…خ

  1. سلام وقتتون بخیر .پدر من نظامی شاغل در نیروی انتظامی یگان ویژه هستن.ما به مدت 8سال از سال 82تا 90در شهر سنندج زندگی میکردیم.طرح امام حسن مجتبی به پدر من تعلق میگیره ؟

 149. سلام من به دلیل تعویق کنکور 99 سه ماه اضافه خدمت خوردم یعنی حتی اگه این سنواتی ها پاک هم بشه باز کسری پدر به من تعلق نمیگیره سوال دوم اینکه پدرم سال 56 تا اخرای 58 تو پاد گان پیرانشهر بوده ایا اصلا کسری به من تعلق میگیره بعد اینکه بنده دارای 5 سال کارت بسیج فعال میباشم پدرم هم بالای 64 سال سن دارد و خود نیز تک پسر خانواده ام یه خواهر دارم که اونم ازدواج کرده ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. سلام
   بابت کسری خدمت منطقه پدر یا کفالت با توجه به اینکه غیبت دارید به شما تعلق نمی گیرد. اما کسری بسیج شامل شما می شود.

 150. سلام خسته نباشید
  پدر بنده سال ۱۳۷۰ نیروی انتظامی بانه خدمت کرده آیا کسری تعلق میگیره ؟
  سوال بعدی اینه که محل خدمتیشو دقیق یادش نیس تا بریم مدارکشو جمع کنیم الان مشکلشون چطوری حل میشه؟

  1. سلام
   اگر پادگان محل خدمت پدر شما درگیر باشد به شما تعلق می گیرد. کارت پایان خدمت به منابع انسانی نیروی انتظامی ارائه بدید به شما اطلاعات می دهند.

 151. سلام پدر من از سال 69-71در اندینمشک خوزستان خدمت کرده ایا به من کسری تعلق میگیرد؟؟؟! لطفا جواب بدین ممنون میشم؟؟؟؟

   1. سلام ایا بخشی مرزی خوزستان بد از پل کرخه گفتن شامل کسری میشه حقیقت داره همچین بخش نامه ای موجوده؟؟؟

 152. سلام وقت بخیر پدر من از سال ۶۱ تا ۶۳ در لشکر ۸۴ خرم آباد خدمت کرده اما کارت ایثارگری ندارد. خواستم ببینم کسری خدمت به من تعلق میگرد ؟؟

  1. سلام اگر محل خدمت پدر شما در مناطق جنگی و درگیر باشد به شما کسری خدمت تعلق می گیرد.

   1. سلام خسته نباشید بنده درسال 76خدمتمرا تمام کردم 21ماه در خط مرضی سلماس وخوی در ژاندارمری صفر مرزی بودم وبعداز دوسال دچار به اعصاب روان شدید وافسردگی گرفتار شدم وهر شب خواب منطقه را میبینم آیا میتونم از قانون جدید برای جانبازی استفاده کتنم چون من فرزند پسر ندارم وکسری خدمت بگیرم والان 15سال است تهد بهزبستی هستم خواهشن راهنمایم کنید

  2. باسلام من پدرم در پیرانشهر ودر حاج عمران خدمت کرده است در سال ۶۴ رفته و۶۶ترخیص شده است و در سپاه پاسداران بوده.
   چند ماه بهش کسری میدن خودش هم در منطقه جنگی یعنی پیرانشهر بوده است؟؟

   1. سلام
    اگر یگان خدمتی عملیاتی و درگیر باشد برای هر ماه 12 روز کسری به شما تعلق میگیرد.

  3. سلام وقت بخیر
   من مادرم داوطلب جمعیت هلال احمر بوده در سال های 62 الی 63شهرستان دشت آزادگان
   چجوری میتونم برای کسری خدمت اقدام کنم

   1. باید از طریق منابع انسانی گواهی حضور در منطقه دریافت کنید . البته شما باید در زمان خدمت گواهی اشتغال به خدمت خطاب به هلال احمر درخواست بدید و از این طریق پیگیر شوید

 153. با سلام پدر بنده در تاريخ 68/9/10 رفتن خدمت آموزشيشون تيپ 1 16 زرهي قزوين بوده بعد آموزشي به منطقه عملياتي همون تيپ در مرز مهران اضافه شده و تا تاريخ 70/10/17 در اونجا بوده ميخاستم بدونم كه كسري خدمت به من تعلق ميگيره يا خير با تشكر از وبسايت خوبتون

  1. سلام
   برای تعلق گرفتن کسری باید پادگاه محل خدمت درگیر و عملیاتی باشد. اگر در حین خدمت سربازی هستید با گرفتن گواهی اشتغال به خدمت خطاب به یگان محل خدمت پدر اقدام کنید.

   1. سلام اگر یگان خدمتی پدر درگیر و عملیاتی باشد 80 درصد مدت حضور برای شما لحاظ می شود.

 154. سلام خسته نباشید
  پدر من عضو نیروی انتظامی( ژاندارمری سابق ) هستن . ۲۴ ماه سابقه حضور در جبهرو دارن بعد قطعنامه هم در مناطقه امنیتی سیستان ۲۴ ماه حضور داشتند
  من میتونم برای معافی اقدام کنم ؟
  ممنون ازتون

   1. سلام من ۲۶سال درمنطقه امنیتی درگیرسیستان وبلوچستان بعدقطعنامه خدمت کردم برای یک پسرم درخواست معافیتبدلیل ده سال خدمت درمناطق مرزی کمتراز۳۰کیلومتربراساس طرح امام حسن مجتبی گرفتم براساس ۵۰درصد میزان خدمت دراین منطق امنیتی برپسردیگرم میشه معافی یاکسری گرفت یافقط یک فرزندمیتونه استفاده کنه تشکر

  1. سلام خسته نباشید
   پدر من سال 71تا 73 پشتیبانی منطقه 1 کرمانشاه خدمت کرده من از نظام وظیفه پرسیدم گفتن کسری بهت تعلق میگیره ولی کرمانشاه رفتیم بهمون ندادن

   1. سلام
    برای پیگیری بیشتر به یگان مادر مثلا اگر پدر شما ارتش خدمت کردن به لویزان یا سپاه به ستاد میدان کلاه دوز مراجعه کنید. البته برای تعلق گرفتن کسری باید یگان خدمتی درگیر باشد که به شما تعلق بگیرد.

    1. سلام.پدر من درسال ۶۹ حدود ۴ماه در گیلان غرب و سال ۷۰ تا خرداد ۷۱ در کرمانشاه، خدمت کرده است. آیا کسری خدمت به من تعلق میگیرد؟

 155. سلام من داداشم با طرح امام حسن مجتبی معاف شد ما دو برادریم من الان میخام برم سربازی بنظرتون کسری بهم تعلق میگیری سال 61تا67 سیستان بلوچستان خدمت کرده پدرم

  1. سلام
   من پدرم سال ۶۷ تا ۶۹ بعد از قطعنامه تو قسمت ادوات تیپ ۲۱ امام رضا تو شهر شلمچه خدمت کرده
   میخواستم ببینم کسیری شامل میشه؟

    1. با عرض سلام و خسته نباشید
     پدر من بازنشسته نیروی انتظامی هستند و سالهای 81 و 82 و 83 سنندج خدمت کردن
     همچنین 27 ماه منطقه فاو جبهه بودن که 6 ماهش بعد از قطعنامه بوده کسری بسیج هم دارم
     غیبت هم نخوردم میتونم برای معافیت اقدام کنم؟

     1. سلام
      در صورتی که مجموع امتیاز شما که شامل تعداد ماه های حضور در جبهه پدر 80 درصدمد زمان حضور در مناطق امنیتی و درگیر بعد از قطعنامه و در صد جانبازی است به عدد 30 برسد شما معاف می شوید . در غیر این صورت به شما کسری خدمت تعلق میگیرد.

    2. سلام خسته نباشید
     پدر من 15ماه منطقه جنگی داره
     5درصد جانبازی
     و از قطعنامه به بعد هم از سال 67 تا 71 به مدت 5سال در قرارگاه منطقه ای غرب شهر میمک و سرنی و از 71تا74در صالح آیاد و از 76تا81در فکه خدمت کرده و خودمم وارت فعال و حکم شورا دارم .مدارکم هم فرستادم تهران برای معافیت و یگان مربوطه شون که ارتش بود گفت که معافید اما این توضیحات شما ی کم من دو به شک کرد میشه بگید من با این شرایط معاف میشم یانه؟

 156. سلام.دی ۹۹ برای گرفتن ایثارگری سربازی که طبق قانون ۳چهارم لحاظ میشه به پایگاه ششم.شکاری بوشهر مراجعه کردم که گفتن جدیدا نامه اومده که از تاریخ ۳۱شهریور ۵۹ تا ۱۵ تیر ۶۱ شامل میشه در صورتی که داخل دستورالعمل تا زمان پذیرش قطعنامه اعلام کردند.
  آیا شما از این.ناما جدید ارتش که خلاف بخشنامه نیروهای مسلح.هست اطلاعی دارید که چرا مدت رو کم کردند.
  ممنون

  1. سلام
   کسری خدمت بر اساس مصوبات ستاد کل تعلق می گیرد و بر اساس تاریخ منطقه جنگی و عملیاتی محاسبه می شود.

 157. با سلام؛ وقت بخیر.
  پدر من در سالهای بعداز جنگ و اوایل دهه هفتاد، به مدت ۲۴ ماه در منطقه امنیتی شهر سلماس به نام “شپیران و هشتراک” خدمت کرده.الان سوالم اینه بنده شامل قانون ۸۰ درصد خدمت میشم و سوال دومم اینکه در تاریخی که گفتم، برای بنده به ازای هر ماه، ۱۲ روز کسری حساب میشه یا ۹/۵ روز؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. سلام
   اگه پادگان محل خدمت درگیر باشد به شما تعلق می گیرد. به شما 9.5 روز کسری تعلق می گیرد.

 158. سلام.پدرم درسال ۷۱تا ۷۶ حدود ۷۰ ماه درمناطق عملیاتی قصرشیرین در ارتش خدمت کرده آیا کسری خدمت تعلق میگیره وچقدر تعلق میگیره ممنون میشم که جواب میدد

  1. سلام من پدرم دیواندره کردستان سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۰ ( کمیته انقلاب اسلامی دیواندره ) نیروی انتظامی الان خدمت کرده کسری بهم تعلق میگیره؟

   1. با سلام اگر پادگان محل خدمت عملیاتی باشد بله به شما کسری تعلق می گیرد

 159. سلام پدر من سال 69 تا 70 در منطقه مهاباد ژاندارمری سابق سرباز بوده ایا کسری تعلق میگیره ؟چند روز؟

  1. سلام
   در صورتی که پادگان محل خدمت درگیر و عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد. برای هر ما 9.5 روز کسری شامل شما می شود.

 160. سلام.
  پدر من سال ۶۸ تا ۷۰ تو لشگر ۹۲ زرهی اهواز منطقه جفیر خدمت کرده ایا بهش کسری تعلق میگیره ؟؟
  خواهشا جواب بدید هر جا میرم جواب درست بهم نمیدن

   1. سلام پدر من سال 67 تا 69 دقیقا بعد قطعنامه در منطقه دارخوین خدمت میکرده آیا کسری به من تعلق می‌گیرد؟

 161. سلام
  بنده از تاریخ 69/8/20لغایت70/8/20در آذربایجان غربی ناحیه انتظامی ارومیه هنگ مهاباد گردان میاندواب گروهان سانجود محور شاهین دژ-تکاب به عنوان نیروی ژاندارمری(نیروی انتظامی)دوران خدمت مقدس سربازی حضور داشتم آیا میتوان از کارت ایثارگری و کسری خدمت فرزند بهرمند گردید؟باسپاس

  1. سلام
   کارت ایثار گری به افرادی که در ارتش خدمت کرده اند تعلق میگیرد. بابت کسری خدمت هم اگر یگان خدمتی شما در مناطق امنیتی درگیر باشد شامل حال شما می شود.

  2. با سلام و خسته نباشی خدمت برادر عزیز آقای رحمانی تشکر زحمات بیکران شما آقای رحمانی پدر من در جنگ تحمیلی ایران و عراق در منطقی مرزی عملیاتی جزء تیپ ویژه کماندویی ۷۷ بوده اند که به شماره ملی *******و به شماره شناسنامه ****تاریخ شروع خدمت ۱۳۶۶/۰۹/۱۸ و )( پایان خدمت ۱۳۶۸/۱۰/۱۸) تاریخ تولد ۱۳۴۶/۱۲/۱۵) از شما تشکر میکنم اگر زحمتی نیست بگید که پدر من چند ماه کارت ایثارگری تعلق میگیرد از زحمات شما تشکر و کمال قدر دانی را دارم

   1. سلام
    درصورتی که بیشتر از 6 ماه سابقه داشته باشند به پدر شما کارت ایثار تعلق می گیرد و برای هر ماه حضور 12 روز برای شما کسری در نظر می گیرند.

 162. سلام یه جا فرمودید در بین سوالات که به ایثارگری که دوسال سابقه جبهه داره ۲۲۸ روز کسری برای فرزندش تعلق میگیره، اما به ازای هر ماه دوازده روز میشه ۲۸۸ روز این میزان سابقه، میخواستم بدونم دلیل این مقدار کسر شده چیه ممنونم ازتون.

  1. سلام
   اگر فردی بعد از قطعنامه در مناطق امنتی درگیر سابقه خدمت داشته باشند 80 در صد مدت حضور محاسبه می شود. سابقه 228 برای حضور بعد از قطعنامه است.

 163. سلام پدرم از سال 69 تا 71 در پادگان سپاه پاسداران منطقه سقز کردستان به مدت 20 ماه خدمت کرده و یگان هم رزمی بوده آیا میتونم واسه کسری اقدام کنم؟

 164. بسمه تعالی
  اینجانب از تاریخ 1362/10/21 لغایت 1367/7/1 به مدت 56 ماه و 10روز از اداره نهضت سوادآموزی شهرستان اسلام آبادغرب به شهرستان جنگی سرپل ذهاب داوطلبانه رفته ام و از این مدت 48 ماه آن در جبهه های نبرد حق علیه باطل در خطوط مقدم قصرشیرین ودیگر مناطق عملیاتی آن فعالیت فرهنگی داشته ام ( گواهی 48 ماه ارتش) آیا چند ماه وبرای چند فرزندکسر خدمت یا معافیت تعلق می گیردو چگونه محاسبه می گردد. در ضمن آیا به گواهی جبهه 48 ماه ارتش کارت ایثار تعلق می گیرد یا خیر باتشکر

  1. با سلام
   اگر منطقه حضور شما جنگی و عملیاتی باشد برای هر ماه 12 روز کسری خدمت و در صورتی که سابقه بیشتر از 30 ماه باشد یک فرزند معاف می شود.

  2. سلام پدر من از سال ۶۷تا ۶۹ در مناطق دهلران موسیان عین خوش خدمت کرده ۱۸ماه در منطقه بوده خواستم بدانم
   ایثارگری محسوب می شود اگر محسوب می‌شود کسری از خدمت چگونه است

   1. سلام
    در صورتی که پادگان محل خدمت پدر شما در گیر باشد به شما کسری خدمت تعلق می گیرد. بعد از قطعنامه برای هر ماه 9 روز کسری تعلق می گیرد.

 165. سلام ممنون که پاسخ دادید فقط یه سوال این خبر خبر جدید هستش برای دو ماه پیش تو تیرماه من فقط منظور سردار رو از این خبر میخواستم بدونم یعنی چی که میگه تا سال ۱۴۰۱تین قانونش هستش به بعد شاید احتمال داره تعلق میگیره متوقف بشه آینو بیشتر میخواستم بدونم یعنی چی اینم خبرش:رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح به تشریح جزئیات قانون کسر خدمت سربازی و نحوه اعمال آن پرداخت.

  سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در رابطه با سؤالات مربوط به کسر خدمت ایثارگران اعلام می‌شود که به ازای هر ماه جبهه یا هر درصد جانبازی، ۱۲ روز از مدت خدمت هر سرباز کم می‌شود.

  وی افزود: مهلت اجرای این قانون تا سال ۱۴۰۱ است و به احتمال زیاد، بعد از این سال، این قانون متوقف می‌شود.

  رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: افرادی که از سال ۵۹ تا تاریخ ۲۷ مرداد ۶۷ در مناطق جنگی بودند صد در صد سابقه آنها برای کسر خدمت محاسبه می شود، اما آنهایی که از تاریخ ۲۷ مرداد ۶۷ یعنی پایان جنگ در برخی از شهرهای استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه همچنان در این مناطق حضور داشتند ۸۰ درصد سابقه یشان محاسبه می شود.

  سردار کمالی تصریح کرد: این قانون تنها برای یک فرزند از یک خانواده است یعنی اگر برادر یک سرباز مدتی از این کسری استفاده کرده باشد، آن سرباز دیگر نمی‌تواند از این قانون برای کسر خدمتش استفاده کند.

  سردار کمالی اظهار کرد: البته فرزندان دوقلو یا سه‌قلو می‌توانند این قانون را بین خودشان تقسیم کنند، یعنی اگر یک برادر نصفی از مدت زمان کسر خدمت پدرش را استفاده کرده باشد، برادر دوقلوی دیگر می تواند نصف دیگر را برای کسر خدمت استفاده کند.

  وی ادامه داد: ملاک برای اعمال کسر خدمت برای سربازان تنها حضور در جبهه آن هم در زمان جنگ و همچنین حضور در مناطق جنگی است.

  رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح تأکید کرد: البته سابقه حضور در بعضی مناطق کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه تا سال ۷۵ قابل قبول است ولی همان طور که گفته شد تنها ۸۰ درصد حضور محاسبه می شود و البته این مورد هم فقط در مورد یگان‌های رزمی و امور رزمی است.

  سردار کمالی در پایان خاطرنشان کرد: ذکر این نکته ضروری است که فقط جانبازی بنیاد شهید قابل محاسبه برای کسر خدمت است.

   

   

   

   

   

  1. این خبر جزئیات استفاده از کسری خدمت و معافیت هست. در مورد زمان اجرائی تا سال 1401 اعتبار دارد اما اینکه بعد از سال 1401 قانون جدید و یا شرایط جدید اعلام شود یا نه قطعی نمی توان نظر داد.

   1. سلام پدر من از تاریخ 11ر۱۳۷۱ تا 1373/5 در تیپ بیستو پنج تکاور نشان سه راه جلدیان پیرانشهر روستای گردکشنه خدمت کرده آیا کسری به من تعلق میگیرد ؟

 166. سلام روز بخیراینکه سردار کمالی فرمودند کسری خدمت تا سال ۱۴۰۱قانونش هستش به بعد شاید احتمال داره قانونش نباشه وتعلق نمیره متوقف بشه یعنی چی دقیقا منظوره سردار چی هستش خبرش تو سایت هستش ممنون میشم راهنمایی م کنید

  1. سلام وقت بخیر
   این بحث یکی دو سالی هست مطرح شده اما بر اساس تجربه کاری خدمتون عرض کنم این قانون تو این چند سال تغییر و تحول زیادی داشته و تا زمان اجرائی شدن نمی توان نظر قطعی داد. اگر کسری دارید و مقدارش قابل توجه هست اقدام کنید

 167. سلام خسته نباشین ببخشید من پدرم سال 71 رفت خدمت ارتش خاش زاهدان و 73 تموم کرد الان به من کسری تعلق میگیره بخام برم ارتش ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. سلام
   اگر پادگانی که پدر شما خدمت کرده اند درگیر و عملیاتی باشد براساس 50 درصد مدت حضور به شما کسری تعلق می گیرد.

 168. سلام وقت بخیر
  یسوال راجب کارت ایثارگری 5درصد ک ت کنکور تاثیر داره داشتم.پدر بنده سال 69و 70 ب مدت 24ماه در منطقه عملیاتی سردشت (ژاندارمری سابق )خدمت کرده و بنده هم کسری خدمت( 7ماه )تونستم بگیرم الان سوالم اینه میتونیم برا کارت اقدام کنیم چون امسال میخام کنکور شرکت کنم اصلا کارتی میدن بگیریم یا ن؟ ممنون

  1. با سلام
   برای زاندارمری کارت ایثار صادر نمی شود. سهمیه 5 در صد بر اساس اطلاعات دفترچه سازمان سنجش به افرادی که در زمان جنگ سابقه خدمت داشته تعلق می گیرد. برای اطلاعات بیشتر با مشاورین مرکز تماس بگیرید

 169. سلام پدر من از تاریخ 1367.7 در منطقه جنگی بانه خدمت کرده به مدت 27 ماه که 24 ماه خدمت خودش و 3 ماه اضافه .
  الان چند ماه من می تونم از قانون 80 در صد 12 روز به ازای هرماه استفاده کنم آیا ماه های اضافه خدمت نیز حساب می شوند ؟

  1. سلام
   خسته نباشید
   ممنون از وقتی که میذارید و کمک بزرگی که میکنین.
   ببخشید من یه سوال خیلی فوری داشتم،
   پدر من از سال ۷۰ به مدت ۲۷ ماه توی منطقه عملیاتی سردشت و اشنویه خدمت کرده که ۵ ماه از این ۲۷ ماه در قالب دوره آموزشی تهران بوده، حالا خواستم ببینم تمام ۲۷ ماه شامل طرح امام حسن مبشه یا ۲۲ ماه فقط؟؟
   ممنون از پاسخدهیتون🌸🌸

   1. سلام سلامت باشید.
    در صورتی که یگان خدمتی پدر شما در گیر و عملیاتی باشد می توانید از طرح امام حسن مجتبی استفاده کنید برای هر ماه که پدر شما در یگان عملیاتی خدمت کرده 9 روز به شما کسری خدمت تعلق می گیرد.