نظام وظیفه

کسر خدمت ایثارگری

بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی سربازانی که پدرشان سابقه حضور در جبهه و مناطق جنگی و یا جانبازی داشته باشند، طبق قوانین جاری در زمان خدمت می‌توانند از کسر خدمت ایثارگری استفاده کنند. در سال‌های اخیر قوانین کسر خدمت ایثارگری تغییرات زیادی داشته و شاید برای بسیاری از سربازان و مشمولان خدمت سربازی ابهامات و سردرگمی بابت مقدار کسر خدمت ایثارگری و شرایط استفاده از آن ایجادشده باشد. در این مقاله سعی شده تمامی شرایط و ضوابط مربوط به کسر خدمت سربازی  شرح داده شود تا سربازان و مشمولان عزیز با آگاهی کافی و اطلاعات مناسب برای استفاده از کسر خدمت ایثارگری اقدام کنند. عزیزان در صورت داشتن هرگونه سوال و ابهام میتوانند با تماس با گروه مشاور برتر از تجربیات مشاورین استفاده کنند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66037046

شرایط سربازان برای استفاده از کسر خدمت ایثارگری

سربازانی و مشمولانی که دارای غیبت اولیه هستند و از تاریخ 22 بهمن 97 تا 12 فروردین 98 به مراکز پلیس 10+ مراجعه کنند، می‌توانند از کسر خدمت ایثارگری استفاده کنند. براساس اظهارات سردار کمالی این بازه زمانی تمدید نخواهد شد.

 • سربازی که برای کسر خدمت ایثارگری اقدام می­ کند نباید غیبت اولیه سربازی داشته باشد.
 • اگر اضافه خدمت غیبت اولیه سربازان مورد عفو رهبری قرار گیرد، استفاده از کسر خدمت ایثارگری امکان‌پذیر نیست.
 • در قانون فعلی استفاده از کسری خدمت ایثارگری شرایط سنی ندارد.
 • فرد متقاضی باید در حال خدمت سربازی باشد.

سربازان فراری در صورت نداشتن غیبت اولیه و معرفی به یگان خدمتی و رسیدگی به جرم فرار آنها در دادگاه‌های قضایی و  نظامی می‌توانند از کسر خدمت ایثارگری استفاده کنند.


حتما بخوانید: تاثیر سهمیه ایثارگری در دانشگاه و کنکور


اعطای 5 درصد جانبازی به رزمندگان فاقد مدارک بالینی

از تاریخ 23/12/96 مطابق با بند الف ماده 87 قانون برنامه ششم بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است به رزمندگانی که در هشت سال دفاع مقدس حضورداشته و مدرک سانحه بالینی هم‌زمان مجروحیت ندارند درصد جانبازی اعطا کند. این درصد جانبازی در صورت تائید کمسیون پزشکی نهاد اعزام کننده اعطا خواهد شد. بر اساس این قانون باید به این افراد حداقل 5 درصد جانبازی اعطا شود و همچنین اجرای این تبصره مانع از دریافت جانبازی بیشتر از 5 درصد نیست. افراد متقاضی این بند قانونی باید نکات زیر را در نظر داشته باشند:

 • بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف به پذیرش نظر کمیسیون پزشکی نیروهای مسلح یگان رزمنده است.
 • رزمندگانی که دارای مدرک هم‌زمان و صورت سانحه نیستند، مدارکشان باید توسط کمیسیون پزشکی نیروهای مسلح احرازشده و نتیجه مبنای نظر قطعی درصد مجروحیت است.
 • بنیاد موظف است بر اساس رأی کمیسیون این رزمندگان را به‌عنوان جانباز شناخته و در ابتدا 5 درصد جانبازی به آنان اعطا کند.
 • این افراد از تسهیلات 5 درصد جانبازی مثل دفترچه بیمه، سهمیه استخدامی و … بهره‌مند می‌شوند.
 • دریافت این در صد جانبازی مانع رسیدگی به احراز مجروحیت بیشتر نیست.

نحوه محاسبه مقدار کسر خدمت ایثارگری

بر اساس قانون فعلی برای یک ماه حضور در جبهه، یک ماه اسارت پدر و یک درصد جانبازی با گواهی بنیاد شهید و امور ایثارگران، 12 روز کسر خدمت شامل سربازان می‌شود.

مثال: ایثارگری که 12 ماه حضور در جبهه و 10 درصد جانبازی داشته باشد، 144 روز بابت حضور در جبهه و 120 روز بابت درصد جانبازی به فرزندش کسر ایثارگری تعلق می‌گیرد.

افرادی که مجموع حضور در جبهه و یا مجموع حضور و درصد جانبازی پدر آنها بالای 30 ماه باشد از خدمت سربازی معاف هستند.

امکان استفاده هم‌زمان و یا تقسیم کسر خدمت ایثارگری بین فرزندان رزمنده امکان‌پذیر نیست اما در صورتی که مقدار کسری از طول دوره خدمت سرباز بیشتر باشد، فرزند دوم امکان استفاده از باقی‌مانده کسری ایثارگری را دارد.

مثال: ایثارگری که دارای 15 ماه سابقه حضور در جبهه و 10 درصد جانبازی باشد، 10 ماه کسری دارد (6 ماه بابت حضور در جبهه و 4 ماه بابت جانبازی). اگر مدت خدمت باقی‌مانده فرزندش 10 ماه باشد، فرزند دوم می‌تواند 4 ماه کسری باقیمانده را استفاده کند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66037046

محاسبه باقیمانده کسری برای کسانی که از قوانین قبل استفاده کرده بودند:

اگر فرزند اول قبل از اجرائی شدن قانون فعلی از کسر خدمت ایثارگری استفاده کرده باشد، باید باقیمانده ماه‌های حضور در جبهه رزمنده بر اساس قانون قبلی کسری حساب شود. به‌عنوان‌مثال در قوانین قبلی به برای هرماه حضور در جبهه پدر 9 روز و 18 روز بسته به زمان استفاده کسر می‌شد. همچنین درصد جانبازی بر اساس قانون قبل به‌صورت زیر است:

 • برای 5 تا 10 درصد جانبازی 2 ماه کسری خدمت
 • برای 10 تا 15 درصد جانبازی 4 ماه کسری خدمت
 • برای 16 تا 20 درصد جانبازی 5 ماه کسری خدمت
 • برای 21 تا 24 درصد جانبازی 8 ماه کسری خدمت

حتما بخوانید: همه چیز درباره معافیت سربازی


کسر خدمت فرزندان کارمندان دولت در مناطق جنگی و امنیتی

کارکنان دولت که در زمان جنگ در مناطق جنگی سابقه خدمت داشته باشند نیز  شامل امتیازات کسر خدمت فرزندان می‌شوند. همچنین کارکنان دولتی که در زمان جنگ در مناطق امنیتی غرب و شمال غرب که شامل استان آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه می‌شود سابقه خدمت داشته باشند پنجاه درصد خدمت آنان صرفا برای امتیاز کسری خدمت فرزندانشان در نظر گرفته می‌شود. افرادی که سابقه خدمت در این مناطق را دارند باید با مراجعه به کارگزینی اداره متبوع خود در استان های ذکر شده یا ادارات خود در شهرستان‌های تابعه مراجعه کنند.

مناطق جنگی در دوران دفاع مقدس

مناطق جنگی استان آذربایجان غربی:

اشنویه، پیرانشهر و سردشت

مناطق جنگی استان کردستان شامل کسر خدمت

بانه، مریوان و سرآباد

مناطق جنگی استان کرمانشاه

اورامانات، پاوه، نوسود، باینگان، تازه آباد، ازگه، سرپل ذهاب و قصرشیرین

مناطق جنگی استان ایلام

ایوان، ابلام، صالح آباد، ملک شاهی، مهران، دهلران و موسیان

مناطق جنگی استان خوزستان

اندیمشک، دزفول، شوش، هفت تپه، سوسنگرد، بستان، حمیدیه، هویزه، اهواز، خرمشهر، آبادان، شادگان، اروندکنار، بندرامام خمینی، ماهشهر و هندیجان

مناطق جنگی استان بوشهر شامل کسر خدمت

بندر دیلم، بندر گناوه، جزیره خارک و بندر بوشهر

مناطق امنیتی درگیر در دوران دفاع مقدس

مناطق امنیتی استان آذربایجان غربی شامل کسر خدمت

سلماس، ارومیه، اشنویه، نقده، مهاباد، پیرانشهر، شاهین دژ، بوکان، سردشت و تکاب

مناطق امنیتی استان کردستان

سقز، بانه، دیواندره، سنندج، کامیاران، مریوان و سروآباد

مناطق امنیتی استان کرمانشاه شامل کسر خدمت

اورامانات، نوسود، پاوه، جوانرود، تازه آباد، ازگله، کرند، گهواره، روانسر، پاپنگان، کوزران و اسلام آباد برای یک ماه تهاجم منافقین در عملیات مرصاد

مناطق امنیتی استان سیستان و بلوچستان

زابل، زاهدان، پیشین، سراوان، جالق، خاش، ایرانشهر، پزمان، نیک شهر و نصرت آباد

تاریخ حضور در جبهه یا مناطق عملیاتی درگیر

کارمندان ارگان‌های دولتی، ایثارگران و رزمندگان ارگان‌های نظامی که در زمان جنگ از تاریخ 1359/6/1تا 1367/5/25 مناطق جنگی حضورداشته‌اند با داشتن گواهی معاونت انسانی بسیج می‌توانند بر اساس 100 درصد حضور در جبهه کسری ایثارگری یا معافیت دریافت کنند.

اگر خدمت سربازی رزمنده بعد از دوران آموزشی در مناطق جنگی باشد، مدت دوره آموزشی نیز جز مدت حضور در جبهه حساب می‌شود (حتی اگر در مناطق جنگی نباشد به‌عنوان‌مثال استان خراسان)؛ اما اگر رزمنده در مناطق عملیاتی پشت مناطق جنگی خدمت کرده باشد طول دوره آموزشی موردمحاسبه قرار نمی‌گیرد. مناطق جنگی در جدول زیر مشخص‌شده است:

برای رزمندگان و کارکنانی که بعد از قطعنامه (1367/5/25) در مناطق امنیتی درگیر غرب و شمال غرب حضورداشته‌اند بر اساس آیین‌نامه‌های موجود (طرح امام حسن مجتبی و …) 80 درصد مدت حضور آنها ملاک محاسبه قرار می‌گیرد. همچنین رزمندگان و کارکنانی که در مناطق شرق و جنوب شرق در مناطق امنیتی و درگیر حضورداشته‌اند 50 درصد مدت حضور آنها ملاک محاسبه قرار می‌گیرد.


حتما بخوانید: همه چیز درباره خرید خدمت سربازی


گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66037046

مراحل گرفتن کسر خدمت ایثارگری

برای سرباز مشمولی که امتیاز وی کمتر از حد معافیت دائم است باید در حین خدمت سربازی برای گرفتن کسری ایثارگری اقدام کند. با توجه به اینکه بررسی و گرفتن تائیدیِ نهایی پروسه‌ای زمان‌بر است، سربازان بعد از تقسیم شدن در یگان خدمتی برای ثبت کسری خدمت اقدام کنند که مراحل آن به این صورت است:

 1. گرفتن نامه اشتغال به خدمت از یگان خدمتی
 2. مراجعه پدر به یگان خدمتی یا نزدیک‌ترین پایگاه نظامی با برگه اشتغال به خدمت برای گرفتن گواهی حضور در جبهه
 3. مراجعه به بنیاد شهید و امور ایثارگران برای گرفتن گواهی درصد جانبازی
 4. ثبت گواهی حضور در جبهه در مراکز پلیس 10+
 5. ارائه برگه ثبت‌شده کسری خدمت ایثارگری به یگان خدمتی سرباز و ثبت در سوابق خدمتی

نکات مربوط به گرفتن سوابق خدمتی برای کسری خدمت ایثارگری

کادر ارتش باید از طریق یگان محل خدمت پیگیر سوابق مدت حضور جبهه شوند اما سربازانی که در ارتش خدمت می کردند باید به لویزان در تهران یا مناطق 7 گانه نزدیک به محل زندگی خود مراجعه کنند:

 • قرارگاه منطقه ای شمالشرق( مشهد مقدس)
 •  قرارگاه منطقه ای جنوبشرق( کرمان)
 • قرارگاه منطقه ای شمالغرب (ارومیه)
 • قرارگاه منطقه ای جنوبغرب(اهواز)
 • قرارگاه منطقه ای غرب(کرمانشاه)
 • ارشد نظامی ارتش در استان اصفهان
 • ارشد نظامی ارتش در استان فارس(شیراز)

این مناطق برای ایثارگرانی است که کارت ایثار دریافت کرده­ اند. ایثارگرانی که کارت ایثار ندارند باید ابتدا به یگان خدمتی خود مراجعه کرده و و پس از گرفتن فرم گواهی مدت حضور در منطقه با امضای فرمانده یگان، با داشتن کارت پایان خدمت، کارت ملی و شناسنامه به همراه یک قطعه عکس به بخش ایثار معاونت نیروی انسانی نزاجا واقع در انتهای اتوبان ارتش تهران مراجعه کنند. عزیزانی که در حین مراحل گرفتن سوابق خدمتی به مشکل برمی خورند می توانند از طریق سامانه پاسخگویی ارتش پیگیر شوند.

 سربازانی که از سپاه به مناطق جنگی اعزام شده اند باید از طریق سپاه استان و بسیجیان نیز از طریق سپاه شهرستان باید گواهی حضور در جبهه دریافت کنند.

رزمندگان نیروی انتظامی (ژاندارمری سابق) با مراجعه به نیروی انتظامی استان و بازنشستگان با مراجعه به کانون بازنشستگان  می­توانند گواهی حضور در جبهه برای استفاده فرزندانشان از کسری ایثارگری دریافت کنند.

همچنین سربازان گرامی برای اطلاع از اخبار مربوط به کسری خدمت ایثارگری به این آدرس مراجعه کنند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66037046

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫191 نظرها

 1. سلام ببخشید 3 ماه آموزشی پدر در منطقه عملیاتی نیز شامل کسری میشود یا مدت اموزشی را کسر خواهند کرد، واینکه برای ۲۴ماه سربازی در منطقه عملیاتی 228 روز کسری میدن درسته؟

  1. با سلام
   اگر یگان خدمتی پدر شما در مناطق جنگی باشد دوران آموزشی هم شامل کسری خدمت می شود حتی اگر در منطقه عملیاتی یا درگیر نباشد. به عنوان مثال اگر آموزشی پدر شما استان خراسان هم باشد و منطقه خدمت جنگی کسری 3 ماه اموزشی به شما نعلق می گیرد.
   برای هر ماه 12 روز کسری خدمت به شما تعلق می گیرد و در مجموع 24 ماه 228 روز کسری شامل شما می شود.

 2. با سلام و عرض خسته نباشید
  پدر من از تاریخ 1367/10/18 تا تاریخ 1370/01/18 به مدت 27 ماه رر منطقه تنگه ابو قریب ،فک،ه گردان 129 پیاده،و یه مدت هم تو پدافند هوایی در لشکر 77پیروز خراسان خدمت کرده که این لشکر 12 سال ماموریت داشته به صورت 8 سال جنگ مستقیم و 4 سال به صورت نه جنگ نه صلح .الان من اعزام 1398/10/1 هستم و غیبت هم ندارم بهم گفتن کسر خدمت بهم تعلق میگیره حتی یکی از دوستان پدرم در همون زمان با ایشون اونجا بودن کسری گرفتن برا پسرشون ،پدرم از طرف جامعه یادگران و ایثارگران دفاع مقدس کارت ایثارگری هم براشون صادر شده .الان من مدارکم امادس میخاستم ببینم ایا بهم تعلق میگیره یا نه ؟
  با تشکر

  1. با سلام
   با توجه به شرایطی که دارید به احتمال زیاد به شما کسری تعلق می گیرد. پیشنهاد می کنم حتما برای کسری اقدام کنید.

 3. شرمنده یادم رفت پدر من کارت ایثارگری ندارند آیا لازمه کارت ایثارگری بگیرند برای کسری؟ یگان خدمت من بیمارستان ۵۲۳ ارتش ارومیه هست ولی پدرم در سپاه خدمت کردند

  1. شما نیازی به گرفتن کارت ایثار ندارید زیرا کارت ایثار به افرادی که در ارتش خدمت کرده اند تعلق می گیرد. شما با تائید مدت حضور جبهه پدر می تونید از کسری خدمت استفاده کنید.

 4. سلام پدر بنده در سپاه مهاباد خدمت کردند به مدت ۲۴ ماه که سه ماه اون آموزشیه از تاریخ 67.8.18 تا تاریخ ۶۹.۱۱.۱۸ . میخواستم بدونم با توجه به اینکه پدرم بعد دز قطعنامه در منطقه عملیاتی بوده چند ماه کسری به من تعلق میگرد و اینکه آموزشی پدرم شامل کسری خواهد شد یا خیر ؟ دوم هم اینکه برای کسری باید به سپاه مرکز مهاباد مراجعه کنم یا مرکز استانم ، لطفا دقیق دقیق جواب بدید خیلی برام مهم هست .

  1. با سلام
   به افرادی که در مناطق امنیتی و عملیاتی غرب و شمال غرب کشور تا سال 75 خدمت کرده باشند کسری خدمت تعلق می گیرد. برای هر ماه 9.5 روزکسری خدمت شامل شما می شود و امکان پیگیری از طریق سپاه استان هم فراهم است.

 5. سلام
  خسته نباشید
  پدر بنده از سال ۷۱ تا ۷۳ در منطقه مرزی مهران خدمت کرده
  خواستم بدونم این منطقه در آن زمان جزء متاطق جنگی بوده؟
  واسه کسری خدمت میخواستم
  با تشکر

  1. با سلام
   بعد زا قطعنامه تا سال 75 مناطق غرب، شمال غرب و جنوب شرق کشورشامل کسری خدمت سربازی می شوند. اما یگان خدمتی پدر شما باید جز یگان های درگیر و عملیاتی باشد.

 6. با سلام . پدر بنده در سال 63 تا 66 پایگاه پنجم شکاری امیدیه خدمت کرده منتهی پدافند نبوده میخواستم ببینم کسری شامل میشه؟

  1. با سلام یگان های نیروی هوایی که در زمان جنگ عملیاتی بوده اند شامل کسری خدمت سربازی می شوند.

 7. با سلام . پدر بنده در سال 63 تا 66 پایگاه پنجم شکاری امیدیه خدمت کرده منتهی پدافند نبوده میخواستم ببینم کسری شامل میشه؟

 8. سلام. بنده پدرم کارمند اداره بوده در منطقه جنگی بعد از طریق شرکت پدرم اقدام کردند و گفتند سوابق رو میفرستیم کمیسیون و به شما ایثارگری میدن.
  الان 21.5 بهم ایثارگری دادن و گفتند نامه اشتغال به خدمت ببر سازمان بسیج مستضعفین تهران برای دریافت کسری. آیا درسته یا باید به جای دیگری اقدام کنم برای دریافت کسری؟ دیگه نیاز نیست جایی جز سازمان بسیج مستضعفین برم؟

  1. با سلام
   اگر در حال خدمت سربازی هستید باید با ارائه گواهی اشتغال به خدمت به اداره محل خدمت پدر مراحل اداری گرفتن کسری را طی کنید.

 9. سلام، خسته نباشید.
  بنده الان ۴ ماهه که در حال خدمت هستم و غیبت هم نداشتم. پدرم ۲۵ ماه در پیرانشهر تا قبل از ۲۷\۵\۶۷ معلم بودند و الان بازنشسته هستند. من قبلا‌ (اسفند ۹۷) یک نامه از معاونت سرمایه انسانی بسیج مستضعفین گرفتم که خطاب به وزارت اموزش و پرورش نوشته پدرم این ۲۵ ماه رو حضور داشتند و شامل امتیازات سند راهبردی رزمندگان می شوند. در حال حاضر من هر چی سرچ میکنم متوجه نمیشم الان باید چیکار کنم؟ به کجا مراجعه کنم؟ ایا باید از یگان خودم اقدام کنم؟
  خواهش میکنم راهنمایی کنین
  ممنون از شما

  1. با سلام
   شما برای پیگیری کسری خدمت پدر خود باید از طریق منابع انسانی ادامه مربوطه سوابق خدمت پدر را استعلام کنید. سپس با مراجعه به بیسج اداره و ارجاع به حوزه سپاه شهر کسری خدمت سربازی دریافت می کنید.

 10. سلام…
  پدر من ۲۸ ماه سربازیشو توی هفت تپه بوده که ۲۴ ماهش قبل قرارداد ۵۹۸ هست و ۴ ماهش برای بعدشه…الان یعنی ۲۴ ماه رو به ازای هر ماه ۱۲ روز کم میکنن و اون ۴ ماه رو هشتاد درصدش رو حساب میکنن به ازاش هر ماه ۱۲ روز کم میکنن یا فقط اون ۲۴ ماه رو حساب میکنن؟
  بعد یه سوال دیگه…حتما توی اون منطقه باید کار عملیاتی انجام داده باشه یا مثلا اگه توی بخش تبلیغات بوده باشه هم شامل کسری میشه؟(یعنی سرباز باشه که کار دفتری انجام داده باشه)

  1. با سلام
   اگر بعد قطعنامه جز مناطق درگیر در نظر گرفته شود برای هر ماه 9.5 روز به شما کسری تعلق می گیرد.
   اگر در یگان خدمتی که درگیر یا عملیاتی باشد حضور داشته باشند کسری به شما تعلق می گیرد.

    1. برای مشخص شدن مناطق عملیاتی بعد از قطعنامه حتما باید از طریق یگان خدمتی اقدام کنید. شاید دو پادگان و دو یگان نظامی در یک شهر باشند که یکی در عملیات شرکت داشته و به فرزند فرد کسری تعلق می گیرد و به یگان و پادگانی که عملیاتی نبوده کسری تعلق نمی گیرد.

 11. سلام
  پدر من ۲۶ ماه تو مریوان خدمت کرده
  ۲۰ ماه قبل قطعنامست که ۸ ماه کسری بهم دادن
  بعد قطعنامه هم ۶ ماه تو همون منطقه بوده
  آیا کسری خدمت تعلق میگیره یا نه؟
  چرا فقط ۸ ماه دادن؟؟؟

  1. با سلام اگر بعد از قطعنامه یگان محل خدمت در درگیری شرکت داشته باشد به شما معادل 80 درصد کسری تعلق می گیرد.

 12. سلام خسته نباشید ببخشید پدر من 24 ماه سابقه جبهه داره یازده ماه کسری اومده بود برادر من حدود 8 سال پیش که سه ماه از سربازیش مونده بود اون سه ماه رو استفاده کرده میخواستم ببینم بقیشو میتونم من استفاده کنم

  1. با سلام بله اما سریعتر اقدام کنید چون در قوانین جدید برای استفاده از فرزند دوم از باقیمانده کسری خدمت محدودیت در نظر گرفته شده است.

 13. سلام و درود
  پدر بنده از تاریخ ۲۱/۷/۶۲ تا ۲۱/۷/۶۴ در پیرانشهر بیمارستان ۵۲۶ نزاجا و منطقه جنگی حاج‌عمران و اشنویه منطقه عملیاتی خدمت کرده است..در حال حاضر سرباز نیروی زمینی هستم..آیا به بنده کسری تعلق می گیرد..با توجه به این که کل خدمت پدر قبل از قطع نامه و حاضر در منطقه عملیاتی و جنگی بوده است.

  1. سلام و بدرود
   در صورتی که منطقه خدمت پدر شما در مناطق جنگی و درگیر باشد به شما کسری خدمت تعلق خواهد گرفت

  1. با سلام
   افرادی که در سابقه حضور در مناطق جنگی و عملیاتی و دگیر داشته باشند شامل کسری خدمت می شوند. استان سیستان هم جز این مناطق هست اما برای بهرمندی از کسری خدمت باید پادگان و هنگ محل خدمت پدر شما سابقه درگیری داشته باشند یعنی پادگان و هنگ درگیر باشد. برای کسب اطلاع از پادگان های درگیر باید به یگان مربوطه مراجعه کنید.

  2. با سلام
   استان سیستان شامل کسری خدمت می شود فقط باید نکته ای که مد نظر داشته باشید اینست که در صورتی که پادگان محل خدمت در درگیری شرکت داشته باشد کسری شامل شما خواهد شد.

 14. با سلام و خسته نباشید پدر من سال ۶۸ تا ۷۰ درسردشت خدمت کرده و سه ماهم در ۰۵ کرماه اموزشی بوده اینا سه ماه هم جز منطقه ب حساب میاد.بعد برای هرماه ۱۲ روزه کسری یا ۹ روز ممنون میشم حواب بدین

  1. با سلام
   بعد از قطعنامه برای هر ماه 9.5 روز کسری تعلق می گیرد. اگر تیپ محل خدمت جز تیپ عملیاتی درگیر طبقه بندی شود به شما کسری تعلق می گیرد.

 15. سلام لطفا اطلاعات سایتتون رو درست کنید دیروز من بر اساس نوشته های سایت و تماس گرفتن با مشاورین رفتم کرمانشاه گفتن تعلق نمیگیره گفتن اصلا کرمانشاه جز مناطق جنگی نیس درست کنیین مردم الکی جایی نرن……

  1. با سلام
   استان کرمانشاه جز مناطق جنگی هست و عملیاتی درگیر حتی بعد از قطعنامه هست و اگر پادگان محل خدمت پدر شما در درگیری شرکت کرده باشد به شما کسری تعلق می گیرد.خیلی از افراد حتی در استان سیستان که کیلومتر ها با مناطق جنگی فاصله داشته و حتی بعد از قطعنامه از کسری استفاده کرده اند.

 16. سلام
  پدر من کارت ایثار داره که طبق کارت 21ماه سابقه ایثارگری داره برای کسر خدمت اقدام کردم و کسری 21 ماه رو گرفتم ولی قانونی اومده(اگه اشتباه نکنم از سال 96) که دوره اموزشی هم برای کسانی که بلافاصله بعد از اون به مناطق جنگی اعزام میشن جزو سابقه ایثارگری حساب میشه…الان من برای گرفتن کسری این 3ماه چی کار باید بکنم؟…از جایی هم که کسری این 21 ماه رو گرفتم(قرارگاه منطقه ای جنوبغرب) هم پرسیدم در جریان نبودن

  1. سلام
   بر اساس قوانین موجود همانطور که شما ذکر کردید اگر منطقه خدمت پدر جز مناطق جنگی باشد 3 ماه آموزشی هم جز سابقه منطقه درنظر گرفته می شود. به لویزان تهران مراجعه کنید

 17. سلام پدر من خدمت سربازی خودشو ازسال71تا73درمرز زاهدان توسپاه بوده آیا کسری به من تعلق میگیره یانه. ممنون

  1. با سلام
   استان سیستان جز مناطق درگیر بعد از قطعنامه هست اما برای بهرمندی از کسری باید پادگان محل خدمت پدر جز مناطق درگیر باشد و کسری استان سیستان هم 50 درصد یعنی ماهی 6 روز محاسبه می شود.

 18. سلام وقت بخیر، نفرمودید که اهواز و شوشتر و اندیمشک جز مناطق عملیاتی بعد از جنگ حساب می شود یاخیر؟ از کجا می تونم مناطق عملیلاتی بعد از قطعنامه را پیدا کنم

  1. با سلام وقت بخیر
   بعد از قطعنامه مناطق غرب و شمال غرب و سیستان جز مناطق عملیاتی حساب می شود. برای مطمئن شدن به یگان خدمتی پدر مراجعه کنید

 19. ببخشید دوباره سوال می پرسم؟ منظور از 6 ماه حضور پیوسته یا 9 ماه حضور ناپیوسته چیست؟ مثلا پدر من 3 ماه تابستان 66 جبهه بودند و دوماه هم در زمستان 66 جبهه بودن ایا این پیوسته حساب نمی شود؟ باید6ماه حتما پیوسته باشد تا سهمیه 5 درصد برای شرکت درکنکور به ما تعلق بگیرد؟

 20. سلام وقت بخیر
  1- ایا اندیمشک و شوشتر واهواز بعد از قطعنامه جز مناطق عملیاتی حساب می شود؟ 2- پدرم قبل از حضوردرجبهه یک ماه در اصفهان اموزش دیدن و بعد به جبهه اعزام شدن ایا این یک ماه به مدت حضور ایشان درجبهه اضافه می شود یا خیر؟

  1. با سلام بر اساس آیین نامه های موجود استان های غرب و شمال غرب و سیستان جز مناطق امنیتی درگیر بعد از قطعنامه در نظر گرفته می شوند.

 21. با سلام؛پدر من از اواسط سال ۵۹ تا سال ۶۱ به مدت ۲۳ ماه در پیرانشهر و منطقه ی جنگی خدمت کرده؛البته از این ۲۳ ماه ۳ ماه آموزشی بوده و در پادگان عجبشیر؛میخواستم بدونم آیا این سه ماه هم جز کسری خدمتی من محسوب میشه یا نه چون من یه جا خوندم کسایی که خدمتشون رو در مناطق جنگی گذروندن حتی اموزشیشون هم جز کسری حساب میشه(حتی اگر پادگان آموزشی در منطقه ی جنگی نباشه)؛ضمنا به دلایل نامعلوم مدت زمان ایثارگری پدرم در کارت ایثارگریش ۱۸ ماه ثبت شده در حالی که ۲۰ ماه بوده

 22. سلام.
  ببخشید پدر من از سال 57 به بعد در دزفول کارمند بوده
  ولی در سایت دو تاریخ زدید ک دزفول منطقه جنگی بوده
  یه جایی نوشتید ک از سال 59 تا 61 یه جایی دیگه نوشتید از سال 61 تا 67
  حالا خواستم بدونم ک کدوم تاریخ برای محاسبه منطقه جنگی شهر دزفول درسته؟ و اگه پدرم در تمام زمان جنگ را در دزفول کارمند بوده باشه چقدر کسری به من دقیقا تعلق می‌گیرد؟ چند ماه و چند روز!؟

  1. با سلام
   مناطق به دسته جنگی و عملیاتی در زمان جنگ تقسیم می شوند که ذزوفول تا سال 61 منطقه جنگی بوده
   برای کارکنان دولت که در منطقه عملیاتی خدمت کرده اند نصف مدت خدمت برای محاسبه کسری خدمت فرزندان در نظر گرفته می شود.

   1. پس مناطق جنگی صد در صد مدت خدمت رو در نظر میگیرند؟

    با این اوصاف پدر من ک از اول تا آخر جنگ کارمنده منطقه جنگی بوده یعنی از31 شهریور 59 تا 15 تیر 61 ک دزفول منطقه جنگی بوده
    چه مدت کسری خدمت به من تعلق میگیرد؟

 23. باعرض سلام. پدر بنده سال 68 تا 70 آموزشی 05 کرمان بوده و یگان خدمتیش تیپ37 زرهی شیراز و محل خدمت منطقه کرمانشاه بوده. برای کسری باید به تیپ 37 زرهی شیراز مراجعه کنم یا برم کرمانشاه؟

  1. با سلام . اگر پادگان محل خدمت پدر شما جز پادگان های درگیر و عملیاتی باشد بله به شما کسر خدمت تعلق می گیرد.

 24. پدر من گواهی حضور داوطلبنه در جبهه دارند به مدت 5 ماه و ده روز بعد از قطعنامه از طرف سپاه برای گذراندن سربازی به اهواز فرستاده میشن آیا کارت ایثار به پدرم تعلق می گیرد؟

  1. سلام خسته نباشید پدرم سال ۶۸تا ۷۰منطقه پاوه تیپ ۲۱۲حمزه سیدالشهدا بوده پاوه از مناطق عملیاتی بعد از قطع نامس ینی من میتونم کسری بگیرم ممنون میشم جواب بدین

   1. با سلام در صورتی که منطقه عملیاتی بودن محل خدمت پدر شما تائید شود بله به شما معادل 80 درصد زمان خدمت پدر کسری خدمت تعلق می گیرد.

    1. ببخشی دوباره من الان دانشجوم چطوری میتونم بفهمم ک چقدر کسری دارم یا اصلا بهم تعلق میگیره قبله اینکه سرباز بشم از کجا باید سوال کنم و مقدار کسری ام رک بفهمم
     ممنون میشم اینم راهنمایی کنید

     1. باید به یگان خدمتی پدر در شهر یا نزدیک ترین محل مراجعه کنید. تا حدودی می تونید مطمئن بشید.

     2. سلام پدر من سال66تا68تو جبهه بوده بانه خدمت کرده ارتش هم بوده تو کارت ایثارگری زده یک سال و چهار ماه نه روز میشه بگید چقدر میتونم کسری بگیرم

     3. باید از یگان خدمتی گواهی اشتغال به خدمت بگیرد و به پادگان محل خدمت پدر مراجعه کنید.

 25. سلام.من پدرم پنج ماهی میشه برا کارته ایثارگریش ازیگانی که خدمت کرده یعنی سلماس اقدام کرده.ولی هنوزبه دستش نرسیده.باتوجه به اینکه من درحین خدمت هستم وبه محضه گرفتن کسری خدمت خدتم تموم میشه میخوام ببینم اگه بریم تهران لویزان میتونیم ازاونجاکارته ایثار وکسری بگیریم یانه؟ممنون

  1. با سلام
   گرفتن کسری خدمت با داشتن گواهی اشتغال به خدمت و مراجعه به یگان خدمتی پدر امکان پذیر است داشتن کارت ایثار ضروررت ندارد.

 26. خب طبق قانون شهر دزفول از شهریور 59 تا تیر 61 که 22 ماه میشود منطقه جنگی محسوب میشود
  با این تفاصیر چقدر دقیقا چند ماه به من کسری به من تعلق می‌گیرد؟
  لطفا بگید ک درصورت اشتباه در دادن کسری پیگیری کنم

  1. برای هر ماه حضور در منطقه جنگی 12 روز به شما کسری خدمت تعلق می گیرد که تقریبا 9 ماه به شما کسری خدمت تعلق می گیرد

  1. با سلام بر اساس طرح امام حسن مجتبی کسری خدمت بعد از قطعنامه به افرادی تعلق می گیرد که در مناطق امنیتی و درگیر بعد از قطعنامه مشغول به خدمت بوده اند. استان های کرمانشاه، آذربایجان غربی، کردستان و سیسان جز این مناطق در نظر گرفته می شوند.

  1. با سلام
   برای افرادی که در مناطق امنیتی و درگیر سابقه خدمت داشته باشند بر اساس طرح امام حسن مجتبی کسر خدمت سربازی به فرزندانشان تعلق می گیرد.

 27. سلام پدر من در طول سالهای جنگ در دزفول کارمند اداره بوده.
  خواستن بدونم تقریبا چقدر کسری بم میرسه. لطفا بگید

  1. با سلام
   اگر پدر شما کارمند باشد حداقل 50 درصد مدت حضور در مناطق امنیتی به شما کسری خدمت تعلق می گیرد.

   1. پدر من در دزفول که منطقه جنگی بوده فقط کارمند دولت بوده کسری بهم تعلق میگیره؟ یا حتما باید رزمنده در جنگ باشد؟
    و سوال بعدیم اینکه طبق قانون از شهریور 59 تا تیر 61 شهرستان دزفول منطقه جنگی محسوب میشود میخاستم بدونم چقدر کسری بهم تعلق میگیرد؟ لطفا بگید

    1. با سلام
     بر اساس طرخ امام حسن مجتبی افراد کارمندی که در مناطق جنگی و امنیتی سابقه خدمت داشته باشند کسری خدمت تعلق میگرد. البته میزان بهره مندی از کسری خدمت بسته به نوع منطقه درگیر متفاوت است. در بهترین حالت برای هر ماه حضور در این مناطق 12 روز کسری خدمت شامل شما می شود.

 28. سلام وقتتون بخیر،پدر من 24ماه تو اشنویه از سال 67تا69خدمت کرده حالا میخوام بدونم موقع احتساب کسری80%
  برا من از 24حساب میکنن یا از 21ماه،لازم به ذکر است که پدرم علاوه بر 24ماه ,3ماه اموزشیرو هم بسیجی تو اردبیل گذرونده ولی تو کارتش همون 24ماه اشنویه رو زدن.

  1. با سلام
   اگر در کارت پدر شما 24 قید شده باشد بر اساس همان عدد به شما کسری خدمت تعلق می گیرد.

 29. با سلام و تشکر از اطلاعات خوبتون،پدر من از سال ۶۲ تا ۷۲ کارمند بیمارستان زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خود شهر بوشهر نزدیک نیروگاه اتمی مشغول بوده و در حال حاضر خودم هم سربازم با ۱۵ ماه خدمت و تازه قانون رو فهمیدم،خواستم ببینم آیا کسری شامل من هم میشه و یه برادر کوچکتر دارم آیا اونم می تونه به جز من استفاده کنه؟و نحوه محاسبه کسری برای ارگان های مختلف فرق داره؟

  1. با سلام
   بر اساس قوانین موجود کسری خدمت به افرادی تعلق می گیرد که در مناطق جنگی و درگیر و یا مناطق امنیتی سابقه خدمت داشته باشند. استان بوشهر جز این مناطق نیست و تنها پادگان نیروی هوایی بوشهر که در زمان جنگ در عملیات های مربوطه شرکت داشته کسری تعلق می گیرد. اما توصیه می کنم برای اطمینان بیشتر پدر شما از طریق منابع انسانی ارگان مربوطه وضعیت منطقه جنگی و عملیاتی را پیگیری کنند.

  1. با سلام
   استان کردستان در لیست استان هایی که بعد از قطعنامه کسری تعلق می گیرد قرار دارد اما برای پادگان های مربوطه باید از طریق یگان اصلی خدمت پدر پیگیری کرد.

 30. سلام ببخشید چون گفتم پادگان پدرم استان قم بود بعد فرستادنش 10ماه مهاباد پادگانش آذربایجان یا کردستان نبود. الان پادگان لشکر ۱۷علی ابن ابی طالب بعد قطعنامه جزو مناطق درگیر بعد ازجنگ؟؟؟؟چون آقام 1۰ماه آخر خدمتش فرستادنش منطقه عملیاتی مهاباد؟

  1. سلام
   این مورد حتما از طریق یگان خدمت پدر باید پیگیری کنید و در صورت تائید توسط پادگان می تونید از کسری خدمت استفاده کنید.

 31. سلام به گروه مشاور برتر
  پدر من زمان جنگ کارمند شرکت کشت و صنعت کارون شوشتر بوده
  ما پیگیری کردیم گفتن شوشتر جز مناطق جنگی محصوب نمیشه در صورتی که در زمان جنگ این شرکت بمباران شده و شهید داده
  چند وقت پیش خبری اومد مبنی بر اینکه تمام استان خوزستان جز مناطق عملیاتی محصوب شده و شامل تمام بازنشستگان خوزستانی و دیگر استان هایی که درگیر جنگ بودن میشه‌.اگه ممکنه راهنمایی کنید
  متأهلم و به این کسر خدمت احتیاج دارم

  1. سلام وقت بخیر
   بر اساس قوانین موجود افرادی که در مناطق امنیتی و عملیاتی سابقه خدمت داشته باشند می توانند از امتیازات کسری خدمت سربازی برای فرزندانشان استفاده کنند البته برای کارمندان دولت بسته به منطقه محل خدمت معادل 80درصد یا 50 درصد مورد مخاسبه قرار می گیرد.

 32. سلام.عذر میخواهم دوباره مزاحمت شدم.پدرم پادگانش لشکر17علی ابن ابی طالب استان قم بود. بعد 10ماه آخر خدمت سربازیش فرستادنش مهاباد منطقه عملیاتی ؟؟؟؟؟؟؟ آیا کسری شامل من میشود که درحال سرباز بودن غیبت هم ندارم؟؟؟ضمنا پدرم سال۱۳۷۲تا ۱۳۷۴خدمت سربازیش تموم کررد؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. با سلام مجدد هر تعداد سوالی باشه گروه مشاور برتر پاسخ گو شما عزیزان هست.برای بعد از قطعنامه اگر پادگان محل خدمت جز مناطق امنیتی و عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد. ممکن است این مورد که پادگان محل خدمت پدر در مناطق امنیتی هست یا نه شاید سوال خیلی از عزیزان باشد است. پادگان های امنیتی بعد از قطعنامه معمولا شامل استان آذربایجان غربی کردستان و کرمانشاه و سیستان می شود اما نه همه پادگان های این استان ها. بهترین گزینه مراجعه به یگان های نظامی مرتبط با یگان خدمتی پدر در استان محل زندگی است. افراد می توانند بعد از تائید شدن پادگان خدمتی در لیست مناطق امنیتی در بازه زمانی خدمت پدر برای گرفتن کسری خدت مراحل مربوطه را طی کنند.

   1. سلام خسته نباشید پدر من از سال۶۷ تا۶۹ در سوسنگرد خدمت کرده خواستم بدونم کسری شاملم میشه یا نه ممنون

    1. با سلام بر اساس طرح امام حسن مجتبی مناطق امنیتی درگیر در استان های غرب و شمال غرب شامل کسری خدمت می شوند. برای اطلاعات دقیق تر از طریق یگان خدمت پیگیری کنید.

 33. سلام . ببخشی خو پدرم جبهه نبود .در سال ۱۳۷۲تا ۱۳۷۴درمنطقه عملیات مهاباد خدمت سربازی میکرد در آن زمان جبهه نبود؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام
   بر اساس طرح امام حسن مجتبی افرادی که بعد از قطعنامه سابقه حضور در مناطق عملیاتی درگیر داشته باشند می توانند از کسر خدمت سربازی بهرمند شود. فقط یگان خدمتی پدر شما باید جز مناطق امنیتی درگیر باشد و برای پیگیری این مورد حتما باید از طریق یگان خدمتی پدر استعلام بگیرید.

 34. سلام ببخشی .اگر کسری هست کجا باید وچکارباید کرد وچه مدراکی لازم دارد؟؟؟؟؟؟لطفا دقیق مارا رهنمایی کنید؟؟ممنون

  1. با سلام
   برای گرفتن کسری خدمت شما زمانی که در یگان مشغول به خدمت هستید باید نامه گواهی اشتغال به خدمت خطاب به یگان خدمتی پدر گرفته و پدر شما با مراجعه به یگان مربوطه گواهیی حضور در جبهه دریافت می کنند.

 35. سلام وقت بخیر پدر بنده در مهاباد در ۱۳۷۲تا۱۳۷۴مهاباد سرباز وظیفه بوده .رفتم نظام وظیفه سوال کردم گفتم ایاطرح امام حسن شامل من سرباز درحال خدمت میشه یانه؟ وکسری به من تعلق میگرد؟گفتن نه فقط شامل پسر کادر یانظامی؟پدرم اون موقع سرباز بود ؟باتشکر

  1. با سلام
   اگر سابقه خدمت در منطقه عملیاتی و امنیتی داشته باشند کسری خدمت تعلق می گیرد.

 36. سلام وقت بخیر پدر بنده در مهاباد در ۱۳۷۲تا۱۳۷۴مهاباد سرباز وظیفه بوده .رفتم سوال کردم نظام وظیفه گفتم ایاطرح امام حسن شامل میشه وکسری به من تعلق میگرد؟؟؟گفتن نه فقط پسر فرد کادر یانظامی؟؟؟؟؟

  1. با سلام
   برای طرح امام حسن مجتبی اگر فرد سابقه خدمت در مناطقه عملیاتی تا سال 75 داشته باشد کسری خدمت تعلق میگرد.

 37. سلام. ببخشيد من پدرم از سال ٦١ تا ٦٣ تو جهاد كشاورزي سنندج كارمند بوده، بعد از سال ٦٣ تا ٩١ تو نهضت سواد اموزي سنندج كارمند بوده. به نظر شما بنده از خدمت معاف ميشم. من پيگيري كردم گفتن كه بخشنامه مناطق امنيتي اجرا نشده و نميشه؛ ممنونتون ميشم اگه جواب بدين و راهنمايي فرماييد كه چي كار بايد بكنم.

  1. با سلام
   بر اساس قوانین موجود افرادی که در مناطق امنیتی و درگیر سابقه خدمت داشته باشند از امتیازات کسری خدمت سربازی برخوردار می شوند. برای پیگیری باید به منابع انسانی اداره مربوطه مراجعه کرده پیگیر امتیازات مربوط به کسری باشید.

   1. ممنون از پاسخدهي شما؛ من يه ساله دارم پيگيري ميكنم. از منابع انساني اداره اموزش و پرورش سنندج، از وزارت اموزش و پرورش و حتي شخصا از سردار موسي كمالي سوال كردم و ايشون هم گفتن كه: ”مناطق امنیتی برای کارکنان دولت اجرایی نشد”
    الان واقعا من سردرگمم كه بايد چي كار كنم…

    1. با سلام
     برای کارکنان دولت در صورتی که سابقه خدمت در منطقه جنگی داشته باشند کسری خدمت فرزند تعلق می گیرد و در صورت خدمت در منطقه امنیتی کسری شامل فرزندان نمی شود. برای اطلاعات بیشتر به لینک را چک کنید:
     https://www.yjc.ir/fa/news/6748217/%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D9%85%D8%AD%D8%A7%D8%B3%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%AA-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B7%D9%82-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DA%AF%DB%8C%D8%B1

 38. سلام و خسته نباشید
  پدرم از سال ۶۹ تا ۷۱ توو ژاندارمری خدمت می کرده، سال اول آستارا و سال دوم توو میاندوآب بوده ولی تندتند میفرستادنشون به سردشت.
  حالا با این اوصاف من میتونم کسری بگیرم؟ از کجا پیگیر بشم؟ نیروی انتظامی استان خودمون یا یگان خدمت پدرم؟

  1. با سلام
   بر اساس طرح امام حسن مجتبی افرادی که سابقه خدمت در مناطق عملیاتی و امنیتی در منطقه غرب و شمال غرب داشته باشند می توانند معادل 80 درصد از امتیاز کسری خدمت بهره مند شوند.
   برای گرفتن کسری در زمان خدمت در یگان گواهی اشتغال به خدمت خطاب به یگان خدمتی پدر گرفته و پدر شما باید با مراجعه به پادگان محل خدمت گواهی خضور در منطقه دریافت کنند و بقیه مراحل را انجام بدهید.

 39. با سلام و خسته نباشید
  بنده اعزامی 95/10/19 هستم
  موقع اعزام 3 ماه سنوات داشتم که بخشیده شد
  و سال 96 از خدمت فرار کردم و سال 98 به خدمت بازگشتم
  کسری ایثارگری شامل بنده هم میشود؟

  1. با سلام
   با توجه به اینکه شما با غیبت اولیه خدمت سربازی خود را شروع کردید به شما کسری خدمت ایثارگری تعلق نمی گیرد. پیشنهاد می کنم در زمان های مناسبتی مثل 22 بهمن یا 12 فروردین و … پیگیر باشید احتمال در نظر گرفتن بازه برای مراجعه افرادی که غیبت دارند وجود دارد.

 40. سلام وقت بخیر پدر بنده در مهاباد در ۱۳۷۲تا۱۳۷۴مهاباد سرباز وظیفه بوده .رفتم سوال کردم نظام وظیفه گفتم ایاطرح امام حسن شامل میشه وکسری به من تعلق میگرد؟؟؟گفتن نه فقط پسر فرد کادر یانظامی؟؟؟؟؟

  1. باسلام,بنده متولد ٧٢هستم و بدون غیب اولیه سال نود خدمت اعزام شذم و بعدچندماه فرار کردم الان اگه برم معرفی کنم خودمو و مشغول خدمت بشم سابقه ٢٤ماه جبهه پدرمو رو واسم کسری میدن?چون متولد ٧٢هستم چندماه کسری تعلق میگیره بهم?ممنون که جواب میدین باحوصله

   1. با سلام
    اگر شما غیبت اولیه نداشته باشید بعد از معرفی امکان بهرهمندی از کسری خدمت پدر برای شما وجود دارد. اگر در بازه زمانی روز مادر تا روز پدر خود را معرفی کنید مبلغ جریمه ای که باید بابت فرار پرداخت کنید نیز بخشیده می شود. بابت 24 ماه جبهه پدر نیز حداکثر 9.5 ماه به شما کسری تعلق می گیرد.

 41. سلام خسته نباشید.
  پدر من از اسفند سال 1366 تو شهرستان سردشت خدمت سربازی کرده به مدت 28 ماه. میخوام بدونم آیا جزو مشمولین ایثارگری هستند و من میتونم از این سهمیه استفاده کنم؟

  1. با سلام
   اگر منظور شما استفاده از کسری خدمت سربازی است به شما تعلق می گیرد. برای سهمیه کنکور سراسری باید از ظریق یگان کد مربوطه را دریافت کنید.

  2. سلام وقت بخیر پدر بنده در سپاه کرمانشاه در سال 68تا70 سرباز وظیفه بوده .رفتم سوال کردم نظام وظیفه گفتم ایاطرح امام حسن شامل میشه وکسری به من تعلق میگرد؟؟؟گفتن نه فقط پسر فرد کادر یانظامی! جریان چیه؟

   1. با سلام بر اساس طرح امام حسن مجتبی به افرادی که سابقه خدمت در مناطق امنیتی داشته باشند و در صورت تائید یگان کسری خدمت معادل 80 درصد مدت حضور تعلق می گیرد.

 42. سلام ‌.پدر بنده در سال 1372تا 13۷۴مشغول خدمت سربازی بوده واول حدود 3ماه آموزشی سپاه اندیمشک بود وبعدیگان خدمتش سپاه قم ..وبعد 2ماه فرستادنش منطقه عملیاتی مهاباد12ماه اونجا بود. و آیا طرح امام حسن شامل می شود وکسری خدمت به من سرباز درحال خدمت به من تعلق میگیرد هر ماه چقدر درنظر میگرند؟؟ پدر م هم کارت ایثارگری نداره لطفا جواب دقیق ؟؟؟؟؟
  باتشکر

  1. با سلام
   برای منطقه عملیاتی بر اساس طرح امام حسن مجتبی به شما کسری خدمت تعلق می گیرد. برای هر ماه حضور در منطقه عملیاتی بعد از قطعنامه 9 و نیم روز به شما کسری خدمت تعلق می گیرد.

 43. با سلام وقت بخیر پدرم در سال 62/8/18 تا 64/7/18 در ارتش خدمت بودن و در کرمانشاه در شهر باختران ولی در سال 88 رفتند بهش کارت ایثار ندادن . آیا برای من کسری خدمت میدن یا نه حدود1.5 سال در باختران بودند شامل کسری خدمت میشه یا نه و چگونه باید اقدام کنم ممنونم

  1. سلام
   در قوانین که اخیرا صادر شده کرمانشاه جز مناطق درگیر جنگ در نظر گرفته شده است. اگر شما در حال خدمت سربازی هستید از یگان مربوطه گوهی اشتغال به خدمت خطاب به پادگان محل خدمت پدر گرفته و پدر شما با برگه گواهی به یگان مربطه مراجعه کنند.

 44. سلام من از سال 65 جزو بسیج فعال وپشتیبانی در شهرستان شادگان بودم ایا این مدت ایثارگریویا جبهه محسوب میشود

 45. سلام ‌.پدر بنده در سال 1372تا 13۷۴مشغول خدمت سربازی بوده واول حدود 3ماه آموزشی سپاه اندیمشک بود وبعدیگان خدمتش سپاه قم ..وبعد 2ماه فرستادنش منطقه عملیاتی مهاباد12ماه اونجا بود. و آیا طرح امام حسن شامل می شود وکسری خدمت به من سرباز درحال خدمت به من تعلق میگیرد هر ماه چقدر درنظر میگرند؟؟لطفا جواب دقیق ؟؟؟؟؟
  باتشکر

 46. سلام پدر من سال 67 تا 69 لشگر 81 کرمانشاه و کل خدمتش قصرشیرین بوده . به نظرتون قصرشیرین بعد قطعنامه منطقه عملیاتی حساب میشه و کسری تعلق میگیره یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. با سلام
   برای پیگیری منطقه عملیاتی بعد از قطعنامه حتما باید از طریق یگان پیگیری کنید. در صورت شامل شدن منطقه برای هر ماه منطقه عملیاتی تقریبا 9 روز نیم بر اساس طرح امام حسن مجتبی به شما کسری خدمت تعلق می گیرد.

 47. سلام پدربنده آموزیش۲ماه سپاه قم بوده بعد بقیه خدمت سربازیش حدوده ۲۲ماه فرستادنش کردستان . ومن درحال حاضر سرباز هستم آیا کسری خدمت به من تعلق میگرد؟بعد باید به یگان اموزیشش مراجعه کرد یا یگان خدمت اش وچه مدارکی نیاز است؟؟لطفا جواب دقیق!!!باتشکر

  1. با سلام
   بر اساس طرح امام حسن مجتبی افرادی که در مناطق عملیاتی بعد از قطعنامه سابقه خدمت دارند کسری خدمت سربازی تعلق می گیرد. برای گرفتن کسری خدمت شما باید درخواست گواهی اشتغال به خدمت خطاب به یگان خدمتی پدر داده و پدر شما ابتدا با مراجعه به یکی از یگان های سپاه شهر یا استان و در صورت نیاز به یگان خدمت بعد از آموزشی مراجعه کنند.

  1. با سلام
   برای گرفتن کسری باید در حین خدمت سربازی و بعد از تقسیم شدن در یگان درخواست گواهی اشتغال به خدمت به یگان خدمتی پدر بدهید. پدر شما با مراجعه به یگان مربوطه گواهی مدت حضور در منطقه عملیاتی دریافت کرده و براساس ماه هایی که پدر شما در منطقه عملیاتی خدمت داشته به شما کسری خدمت تعلق می گیرد.

 48. با سلام و خسته نباشید
  پدر من در سالهای 59 الی 68 در ارومیه کارمند دولت بودند آیا کسری برای من تعلق می گیرد؟

  1. سلام سلامت باشید.
   اگر خدمت پدر شما در منطقه جنگی و علمیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد و اگر مدت حضور در منطقه بیشتر از 30 ماه باشد شما از خدمت سربازی معاف می شوید.

 49. سلام پدر بنده در سال ۱۳۷۲تا ۱۳۷۴درمنتطقه عملیاتی کردستان مشغول خدمت سربازی بوده .آیا کسری به من تعلق میگیرد؟؟؟؟

  1. با سلام
   به کسانی که بعد از قطعنامه در مناطق عملیاتی خدمت کرده اند بر اساس طرح امام حسن مجتبی 80 درصد مدت خضور آنها در منطقه لحاظ شده و تقریبا برای هر ماه 9 روز کسری خدمت سربازی تعلق می گیرد

 50. سلام خسته نباشید پدر بنده از سال ۶۹ تا ۷۱ پادگان المهدی ارومیه بوده اما وقتی اونجا رفتن بردنشون بوکان سنندج آیا کسری شامل من می شود بوکان جز مناطق امنیتی درگیر بوده است ممنون میشم جوابمو بدید بنده سرباز ارتشم سنواتی هم ندارم خداروشکر.

  1. سلام سلامت باشید.
   بر اساس طرح امام حسن مجتبی کسانی که بعد از قطعنامه در مناطق امنیتی غرب و شمال غرب سابقه خدمت دارند می توانند از کسری خدمت سربازی بر اساس 80 در صد مدت حضور در منطقه بهرمند شوند.

 51. سلام. پدر من از یه هفته قبل قطعنامه تا سال 69 تو اهواز لشگر 92 زرهی خدمت سربازی بوده اینکه ایا اونجا منطقه عملیاتی حساب میشه که از طرح امام حسن مجتبی استفاده کنم؟

  1. با سلام
   برای مناطق عملیاتی بعد از قطعنامه فقط با مراجعه به یگان مربوطه می توانید مطلع شوید.

   1. سلام پدر بنده عضو لشکر ۸۸ زرهی زاهدان در زمان جنگ بوده و مدت ایثارگری ایشان قبل قطعنامه ۱ سال ۱۰ ماه و ۲۶ روز و بعد قطعنامه ۲ سال و ۳ ماه و ۳ روز می باشد که در برگه مدت جبهه قید شده مناطق جنگی بعد قطعنامه و مدت آموزشی ایشان هم در زمان جنگ قبل اعزام یک ماه بوده بنده میخاستم شرایط معافیت یا کسری رو بدونم

    1. با سلام
     در صورت داشتن سابقه جانبازی شانس معافیت دائم دارید اما در غیر این صورت صرفا کسری خدمت به شما تعلق می گیرد. در استان سیستان بعد از قطعنامه 50 درصد مدت حضور پدر لحاظ خواهد شد.

 52. باسلام
  پدرم خدمت سربازیشو سال 71 تا 73 به مدت 24 ماه در بیمارستان سنندج انجام داده است.آیا من شامل این طرح میشوم؟و لطفا بگید دقیقا چند روز به من کسری تعلق می گیرد

  1. با سلام
   برای اطلاع از بهرمندی باید به یگان خدمتی مراجع کنید و بر اساس طرح امام حسن مجتبی افرادی که سابقه خضور در مناطق عملیاتی بعد از قطعنامه داشته باشند از امتیازات این طرح بهرمند می شوند. اگر منطقه خدمت پدر شما جز مناطق درگیر محسوب شود برای هر ماه حضور در جبهه 9.5 روز کسری خدمت به شما تعلق می گیرد.

   1. با سلام برای کسب اطلاعات دقیق تر برای مناطق جنگی حتما باید از طریق یگان خدمت اقدام کرد.

 53. ايا قرارگاه رمضان ك در منطقه كوزران كرمانشاه قرار دارد منطقه عملياتيست؟ اگ جواب مثبته ١٠ ماه از جبهه پدر من بعد قعطنامه بوده و درمنطقه كوزران قرارگاه رمضان بوده برا اين ١٠ ماه چقذ كسري بهم تعلق ميگيره ؟ ماهي ٩ روز؟

  1. با سلام
   برای مناطق عملیاتی بعد از قطعنامه 80 درصد مدت حضور حساب می شود که معادل ماهی 9 و نیم روز کسری خدمت تعلق می گیرد.

  2. سلام پدر بنده در ماه اول خدمت سربازی در منطقه عملیاتی جبهه مجروح و مدت ۱۲ ماه در بیمارستان بستری میشود و بعد از بهبودی هم از ادامه سربازی معاف میشود . و به او ۱۵ در صد جانبازی میدهند . ایا مدت مجروحیت و بستری در بیمارستان جز دوره سربازی و حضور در جهبه محسوب میشود ؟ ایا بنده از سربازی معاف هستم ؟ لطفا رهنمایی فرمایید

   1. با سلام
    برای گرفتن سابقه مدت عملیاتی باید از طریق یگان خدمتی اقدام کنید. با توجه به شرایطی که ذکر کردید احتمال کمی برای معافیت دائم وجود دارد. اما از کسری خدمت درصد جانبازی می توانید استفاده کنید.

   2. سلام عرض ادب
    پدرم درسال ۶۹ تا ۷۱ در منطقه بوکان و سنندج به مدت ۲۴ ماه زیر نظر پادگان المهدی ارومیه خدمت کرده اند آیا کسری خدمت شامل من می شود بنده در حال حاضر سرباز ارتشم و ۱۴ ماه هم خدمت کرده ام. ممنون

    1. با سلام شهرهایی که پدر شما در آن خدمت کرده جز مناطقی که بعد از قطعنامه کسری تعلق می گیرد است. پیشنهاد می کنم هر چه سریع تر برای گرفتن کسری اقدام کنید

 54. ايا درسته ك اگ يگان اعزامي پدر سپاه باشه تا سال ٧٢ ب شرطي ك منطقه عملياتي مث كرمانشاه باشه كسري كامل يني ماهي ١٢ روز تعلق ميگيره؟
  اگ اين نظرم درست ني ميشه لطف كنيد بگيد سپاه تا چه سالي كسري كامل ب ازاي هر ماه ١٢ روز ميده؟

  1. با سلام
   در زمان جنگ برای هر ماه حضور در جبهه در حال حاضر ماهی 12 روز کسری تعلق می گیرد. برای بعد از قطعنامه 80 در صد مدت حضور در نظر گرفته می شود و برای هر ماه حضور تقریبا 9 و نیم روز کسری تعلق می گیرد.

 55. يگان اعزامي پدر من سپاه و اعزامي برج ٢/٦٦ تا برج ٢/٦٨ و ١٠ ماه از خدمتش بعد قطعنامست و تو كرمانشاه خدمت ميكرده ايا كرمانشاه بعد قطعنامه منطقه عملياتيه؟ اگ هست كلن چقد ب من كسري تعلق ميگيره با احتساب اينكه ١٥ ماه جبهه بابام قبل قعطنامست ١٠ ماهش

 56. سلام پدرم از سال 66 تا 68 در پیرانشهر خدمت کرده و کارت ایثار گری هم داره که 14 ماه نوشته شده بعد این کسر برای من بقیه ماه های پرم را میتوانم از 80 درصد استفاده کنم یا همون 14 ماه میشه در حین خدمت هستم ممنون میشم راهنمایی کنین.

  1. اگر پادگان محل خدمت در مناطق عملیاتی باشد می توانید از 80 درصد زمان حضور استفاده کنید.

 57. سلام پدر من از سال 68-70 توی منطقه عملیاتی خدمت کردند ایا مشمول کسری سربازی میشوم؟
  ممنون میشم جواب بدهید

  1. با سلام بر اساس طرح امام حسن مجتبی افرادی که در مناطق عملیاتی و درگیر سابقه خدمت سربازی داشته باشند 80 درصد مدت خضور آنها برای محاسبه کسری خدمت سربازی در نظر گرفته می شود.

 58. سلام وقت بخير
  من الان سربازم و پدرم هم بازنشسته نيروي انتظامي هستن
  ايشون از سال ٦٨ تا ٧٢ در منطقه خاش سيستان و بلوچستان حضور داشتند ميخواستم بدونم ميتونم از امتياز كسري خدمت استفاده كنم؟

  1. با سلام
   بر اساس طرح امام حسن مجتبی (ع) افرادی که سابقه خدمت در مناطق درگیر استان سیستان داشته اند می تواند با احتساب 50 درصد حضور از کسری خدمت استفاده کنند.

 59. سلام ایا ذزفول در سال 66 الی 67 جز منطقه عملیاتی محسوب میشه یا نه خوده پادگان و میشه کسری گرفت یا نه

  1. با سلام
   شهر دزفول جز مناطق عملیاتی محسوب می شود و برای گرفتن کسری باید از طریق پادگانی که پدر شما در آن خدمت کرده پیگیری کنید.

  1. در مناطق درگیر غرب و شمال غرب طبق طرح امام حسن مجتبی معادل 80 درصد سابقه خدمتی پدر کسری خدمت به افراد تعلق می گیرد.

 60. سلام خسته نباشید پدر من 24 ماه در منطقه عملیاتی بوده و کارت ایثار 24 ماهه دارد. چند ماهه قبل اقدام کردیم برای درصد جانبازی، از نظر شنوایی و اعصاب روان هم تاکیدشده که کامل دچار مشکل هستش… پرونده از کرمانشاه وارد ایثارگران تهران شده برای احراز ، ابتدا 5 درصد میدند و بعد احتمال اینکه اضافه بشه هست؟؟ این روند حدودا میشه گفت تا کی انجام میشه؟؟ چون تا 28 خرداد معافیت تحصیلی دارم.

 61. شهر کرمانشاه جدیدا منطقه جنگی اعلام شده و برای کارمندان دولت افزایش حقوق و سایر مزایا رو اعمال کردن. برای نیروهای نظامی زنگ زدم به نظام وظیفه کرمانشاه میگن از برج 2 قرار هست مصوبه در ارتش هم اجرایی بشه اما هنوز ابلاغ نشده لطفاً اگه امکانش رو دارید این موضوع رو از مسولین پیگیری کنید ما که در شروف اعزام بع خدمت هستیم بتونیم از حق قانونیمون استفاده کنیم . چرا ابلاغ نمیکنن!!!!

  1. سلام
   برای گرفتن سابقه ایثارگری می شه اقدام کرد ولی ثبت کسری باید رد حین خدمت سربازی باشه. در صورتی که معاف دائم بشید می تونید در حین تحصیل هم پیگیری کنید. پیشنهاد می کنم اگر پدرتون درصد جانبازی یا جراحت یا پرونده پزشکی دارند پیگیری کنند که اگه 10 درصد جانبازی هم شامل حالتون بشه با قانون جدید شرایط معافیت هم فراهم می شه براتون

  2. سلام
   پدر من بعد از قطعنامه در هنگام عملیات مرصاد در قرارگاه رمضان کرمانشاه خدمت کرده و میگه که کارت پایان خدمتشو از پادگان اشرف دادن
   میخواستم ببینم با توجه به این شرایط به من کسری خدمت میدن یا نه
   واقعا ممنونتون میشم اگه جوابمو بدید

   1. با سلام
    به افرادی که در کرمانشاه در زمان علمیات مرصاد سابقه خدمت داشته باشند یک ماه سابقه منطقه تعلق می گیرد.

     1. بله برای هر ماه منطقه جنگلی 12 روز کسری خدمت به شما تعلق می گیرد

 62. سلام پدر من 1سال 6ماه تو نیرو دریایی بندر عباس از سال61تا63خدمت کرده کارت ایثارگری نداره
  من میتونی کسری بگیرم یا نه لطف کنین راهنمایی کنین خواهش میکنم

  1. سلام باید استعلام بگیرید که جز مناطق جنگی هست یا نه برای نیروی زمینی لیست مناطق تو سایت هست ولی نیرو دریایی رو باید از یگان بپرسید

  2. سلام وعرض ادب . پدرم از سال ۶۹ تا ۷۱ در لشکر ۵۸ ذوالفقار بوده که ۲۱ ماه از خدمتش در منطقه گیلانغرب بوده . ایا طرح امام حسن مجتبی شامل من میشه یا نه? . کدوم مناطق کرمانشاه بعد قطعنامه شامل کسری میشود? . بعضی ازهم سربازی های پدرم کارت ایثارگری بهشون دادن ابا این کارت ایثارگری باعث مبشه ادم کسری بهش تعلق بگیره ?.باتشکر

   1. با سلام
    برای این مورد باید از طریق پادگان های ارتش یا اگر ساکن تهران هستید از طریق ستاد نیروی زمینی ارتش پیگیری کنید.

 63. سلام
  پدر من ۱۰ ماه سربازی در مناطق جنگی خدمت کرده و ۱۵ درصد جانبازی دارد برادر من ۳ ماه کسری استفاده کرده آیا به من کسری تعلق می گیره؟ ممنون می شم پاسخ بدید

  1. با سلام
   با توجه مدت استفاده کسری برادر شما همه امتیاز کسری خدمت استفاده نشده و شما می تونید از کسری باقیمانده استفاده کنید.
   اگر قبل 96 برادر شما از کسری گرفته باشد از قانون یک ماه 9 روز استفاده کرده و شما از امتیاز جانبازی یعنی هر درصد 12 روز کسری برخوردار می شوید و 6 ماه کسری خدمت به شما تعلق می گیرد.

  2. سلام خسته نباید پدرم من از سال 67تا69در منطقه اهواز بود میخواستم بدونم کسری خدمت به من تعلق میگیره یا ن؟

   1. با سلام
    بر اساس طرح امام حسن مجتبی مناطق درگیر و امنیتی غرب و شمال غرب بعد از قطعنامه شامل کسری خدمت می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن