نظام وظیفه

کسری خدمت

روش‌های گرفتن کسری خدمت سربازی برای همه‌کسانی که باید خدمت سربازی را پشت سر بگذارند، همواره موردتوجه بوده است. اینکه کسری خدمت سربازی به چه کسانی تعلق می‌گیرد، قبل خدمت چه اقداماتی باید انجام شود و مراحل گرفتن هر نوع کسری به چه صورت است و … سؤالاتی است که دهن اکثر افرادی که باید روزی به خدمت اعزام شوند در گیر کرده است.

در این مقاله کلیات انواع روش‌های گرفتن کسری خدمت بیان‌شده است. همچنین خوانندگان عزیز می‌توانند در قسمت نظرات و پیشنهاد‌ها سؤالات احتمالی خود را مطرح کنند تا در سریع‌ترین زمان توسط مشاوران گروه برتر پاسخ داده شود.

روشهای گرفتن کسری خدمت

در حال حاضر روش‌های کلی برای گرفتن کسری خدمت شامل موارد زیر است:

 • کسری بسیج
 • کسری سرباز غیر بومی
 • کسری متاهلی
 • کسری فرزند
 • کسری پروژه خدمت
 • کسری مناطق بد آب هوا و مرزی
 • کسری ایثارگری جبهه پدر
گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسری خدمت سربازی  با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

کسری بسیج

کسری بسیج به افرادی که همکاری منظم و فعالیت پیوسته در بسیج و برنامه‌های مرتبط با آن داشته باشند بسته به میزان فعالیت تعلق می‌گیرد. میزان کسری خدمت قابل‌استفاده متناسب با فعالیت بسته به سمت و زمان فعالیت متفاوت است که نحوه محاسبه آن به‌صورت زیر است:

 • بسیجی که مسئولیت فرمانده حوزه، عضویت شورا و فرمانده واحد داشته باشد، در صورت داشتن حداقل 6 ساعت فعالیت هفتگی (هر سه ماه 60 ساعت) در راستای مسئولیت‌های در نظر گرفته‌شده برای هرسال فعالیت پیوسته سه ماه کسر خدمت تعلق می‌گیرد.
 • بسیجی که عضو شورا بوده باسابقه فعالیت 6 ساعت در هفته (هر سه ماه 60 ساعت) در قبال هرسال فعالیت پیوسته حداکثر 2 ماه کسر خدمت تعلق می‌گیرد.
 • به سایر افراد بسیجی که در برنامه‌های مرتبط با بسیج شرکت کرده و حضور پیوسته و مستمر داشته باشند، با داشتن 4 ساعت فعالیت هفتگی (40 ساعت در سه ماه) در قبال هرسال فعالیت مستمر یک و نیم ماه کسر خدمت تعلق می‌گیرد.

برای گرفتن کسر خدمت بسیج باید در حین خدمت سربازی بعد از دوران آموزشی و تقسیم شدن در یگان اقدام کرد. سربازان باسابقه بسیج فعال با گرفتن گواهی اشتغال به خدمت و مراجعه به حوزه و طی مراحل زیر می‌توانند از کسر خدمت بسیج استفاده کنند:

 • مراجعه به حوزه مقاومت بسیج محل عضویت
 • بررسی پرونده توسط نیروی انسانی حوزه
 • ارجاع به ناحیه مقاومت بسیج
 • پس از تائید نیروی انسانی ناحیه و تکمیل فرم مخصوص کسری خدمت ارسال به سپاه استان
 • تائید پرونده و ارسال فرم کسری خدمت
 • ثبت در مراکز پلیس 10+
 • ارائه برگه استعلام خدمتی به پادگان محل خدمت و درج در سوابق

غیبت سربازی مانع بهره‌مند شدن از کسر خدمت بسیج است و افرادی که غیبت دارند سابقه قبل از ورود به غیبت آن‌ها موردمحاسبه قرار می‌گیرد.

کسری سرباز غیر بومی

بر اساس قوانین موجود و با افزایش زمان خدمت سربازی به 24 ماه افرادی که در مناطق غیر بومی خدمت کنند از 3 ماه کسری خدمت برخوردار می شوند. و در واقع 21 ماه خدمت خواهند کرد. ملاک سربازی غیر بومی فاصله محل خدمت تا محل زندگی است. افرادی که در فاصله بیش از 50 کلیومتری از محل زندگی خدمت کنند سرباز غیر بومی در نظر گرفته می شوند.

کسری متاهلی

بر اساس مصوبات فرماندهی معظم کل قوا مدت زمان سربازی افراد متاهل دو ماه کاهش می یابد. این قانون برای اعزامی متاهل ۱۳۹۹/۰۹/۰۱ به بعد اجرائی می شود.افراد متاهل اعزامی بعد از این تاریح می توانند در حین خدمت سربازی از این کسری استفاده کنند.

کسری خدمت فرزند در سال 1402

سربازان متأهلی که دارای فرزند هستند نیز می‌توانند از کسر خدمت فرزند استفاده کنند. بر اساس قوانین جدید برای کسری فرزند به نسبت قانون قبلی که برای هر فرزند 3 ماه از خدمت سربازی آن‌ها کسر می شد. اما در سال جدید این قوانین دستخوش تغییرات شده است.

بر اساس قوانین جدید برای سربازان متاهل دارای فرزند علاوه بر شرایط کسری معافیت نیز در نظر گرفته شده است. با توجه به بیانات سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح برای افراد متاهل که 4 فرزند دارند معافیت دائم در نظر گرفته شده است. همچنین در صورتی که فرد بالای 40 سال سن و سه فرزند داشته باشد نیز از خدمت سربازی معاف می شود.

در حالت کل برای سربازان متأهل مزایای زیر در نظر گرفته‌شده است:

 • به ازای فرزند اول سه ماه، فرزند دوم 4 ماه و فرزند سوم 5 ماه کسری خدمت
 • مرخصی سربازان وظیفه متأهل از 22 روزبه 30 روز در سال افزایش‌یافته است.
 • سربازان متأهل باید در شهر محل سکونت خود یا همسر خدمت کنند.
 • سربازان متأهل حداقل هفته‌ای 3 روز بعد از ساعت اداری باید از پادگان مرخص شوند.
 • برای آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برگزارشده برای نیروهای مسلح، سربازان متأهل در اولویت قرار دارند.

توجه: غیبت سربازی مانع بهره‌مندی از کسر خدمت فرزند نمی‌شود.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسری خدمت سربازی با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

کسری پروژه خدمت

کسر خدمت پروژه یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای مشمولین خدمت سربازی است. کسری پروژه شامل دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می‌شود. البته در شرایط خاص فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی نیز می‌توانند از این نوع کسری استفاده کنند. در این نوع کسری متقاضیان با توجه به توانایی‌هایشان با انجام پروژه تحقیقاتی می‌توانند از 2 تا 19 ماه کسری دریافت کنند.

استفاده از کسر خدمت پروژه از طریق دو راه امکان‌پذیر است:

 1. عضویت در بنیاد ملی نخبگان
 2. گرفتن پروژه از سازمان‌های مورد تائید به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح

کسری بنیاد ملی نخبگان

از دو انتخاب ذکرشده در بالا عضویت در بنیاد ملی نخبگان گزینه مناسب‌تری است چون علاوه بر استفاده از کسر خدمت سربازی، امتیازاتی مانند وام‌های مسکن، حمایت مالی برای فعالیت­های اقتصادی و … نیز شامل فرد می‌شود و گزینه مناسبی برای رزومه فرد محسوب می­شود. برای عضویت در بنیاد ملی نخبگان مشمولین باید حدنصاب امتیاز برای عضویت را کسب کنند. برخی از امتیازاتی که متقاضیان می‌توانند کسب کنند شامل موارد زیر است:

 • معدل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری
 • رتبه کنکور سراسری، ارشد و دکتری
 • تعداد مقالات منتشرشده در ژورنال‌ها و کنفرانس‌های خارجی و داخلی
 • چاپ کتاب
 • دانشجوی نمونه کشوری
 • کسب مقام اول تا سوم در المپیادها و جشنواره‌های دانش‌آموزی و دانشجویی
 • فعالیت در شرکت‌های دانش‌بنیان و ثبت اختراع
 • عضویت در انجمن‌ها و نشریات علمی فرهنگی دانشجویی و …

مشمولان باید در نظر داشته باشند که داشتن همه موارد ذکرشده الزامی نیست و در صورت کسب حداقل امتیاز تعریف‌شده از طرف بنیاد برای موارد فوق می‌توانند به عضویت بنیاد ملی نخبگان درآمده و از مزایای آن استفاده کنند.

کسری خدمت بنیاد ملی نخبگان نیروهای مسلح

برای گرفتن پروژه از سازمان‌های مورد تائید بنیاد ملی نخبگان نیروهای مسلح داشتن سقف امتیاز الزامی نیست. تنها دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند از این نوع کسری استفاده کنند. افراد می‌توانند با مراجعه به سازمان‌های مربوطه مانند وزارت دفاع، دانشگاه امام حسین، جهاد خودکفایی و مراکز وابسته با سازمان‌های نظامی برای گرفتن پروژه اقدام کنند. افراد برای پروژه‌های تعریف‌شده از این نوع بسته به ارزش پروژه و کیفیت کار از 2 تا 19 ماه کسری بهره‌مند می‌شوند.


حتما بخوانید: همه راه‌های گرفتن معافیت سربازی


کسری خدمت مناطق بد آب هوا و مرزی

سربازانی که در مناطق مرزی و همچنین مناطق بدآب‌وهوا خدمت کنند نیز متناسب با نوع منطقه از کسر خدمت برخوردار می‌شوند. سربازان باید توجه داشته باشند که انتخاب و تقسیم در این پادگان‌ها بر اساس نیاز سالانه کشور و یگان خدمتی تعیین می‌شود و از قبل انتخاب این پادگان‌ها امکان‌پذیر نیست.

کسری خدمت مناطق بدآب‌وهوا

سربازانی که در پادگان‌هایی که در لیست مناطق بد آب هوا سازمان وظیفه عمومی طبقه‌بندی شوند خدمت کنند از سه ماه کسری برخوردار می‌شوند.

همچنین اگر سربازی بعد از چند ماه خدمت در مناطق بد آب هوا به پادگانی که در شمار پادگان‌های بدآب‌وهوا قرار نمی‌گیرد انتقالی بگیرد نیز با توجه به زمان حضور در منطقه بدآب‌وهوا از کسر خدمت برخوردار می‌شود. به‌عنوان‌مثال اگر سربازی نیمی از دوره خدمت خود را در منطقه بدآب‌وهوا خدمت کرده باشد از 1 ماه کسری برخوردار می‌شود.

کسری خدمت مناطق مرزی

سربازانی که در پادگان‌های مرزی کشور خدمت می‌کنند از سه ماه کسر خدمت مناطق مرزی بهره‌مند می‌شوند. دوره آموزشی این سربازان با توجه به حساسیت شرایط خدمتی سه ماه است و بعد از پایان دوره آموزشی به مناطق عملیاتی اعزام‌شده و بعد از فراگیری آموزش‌های مربوطه به پادگان‌های مناطق مرزی اعزام می‌شوند. افرادی که در جزایر نازعات خدمت کنند یک ماه بیشتر می توانند از کسر خدمت این مناطق برخوردار شوند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسری خدمت سربازی با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

کسری خدمت ایثارگری جبهه پدر

سربازانی که پدر آن‌ها سابقه حضور در جبهه داشته باشند نیز بر اساس قوانین روز می‌توانند از کسری خدمت سربازی استفاده کنند. میزان استفاده از کسری ایثارگری در سال‌های اخیر تغییرات زیادی داشته است و شرایط مختلفی مانند یک ماه حضور در جبهه 18 روز، 9 روز و … به افراد تعلق می‌گرفت.

در حال حاضر برای هرماه حضور در جبهه پدر و همچنین هر درصد جانبازی، 12 روز کسری خدمت شامل سربازان می‌شود. سربازانی که می‌خواهند از این کسری استفاده کنند باید توجه داشته باشند که غیبت مانع استفاده از این نوع کسر خدمت سربازی می‌شود. همچنین اگر مجموع درصد جانبازی و حضور در جبهه به عدد 30 برسد، سربازان از خدمت سربازی معاف می‌شوند.

در قوانین قبلی که تنها برای یک سال اجرائی بود برای هرماه حضور در جبهه پدر یک ماه کسر خدمت و همچنین برای هر درصد جانبازی نیز یک ماه کسری در نظر گرفته‌شده بود. بر اساس تصمیمات ستاد کل این قانون سالانه شامل 20 هزار نفر می‌شد. در سال 96 تنها افراد دارای امتیاز 28 و 29 که شامل جمع حضور در جبهه و در صد جانبازی می‌شد از این قانون برخوردار شدند.

در این نوع کسری اگر برادر سرباز قبلاً از بخشی از امتیاز استفاده کرده باشد باقیمانده کسری شامل سرباز می‌شود؛ یعنی کسر خدمت ایثارگری جبهه پدر به همه فرزندان به‌صورت یکسان تعلق نمی‌گیرد.

بر اساس اخبار منتشر شده از طریق سامانه وظیفه عمومی سربازان غایب می توانند از کسری خدمت ایثارگری پدر بهره مند شوند.

در شرایط خاص به سربازانی که پدر آنان بعد از قطع‌نامه نیز در مناطق جنگی و درگیر و عملیاتی حضورداشته‌اند نیز کسری تعلق می‌گیرد. در پست زیر لیست مناطق جنگی و عملیاتی دفاع مقدس برای بهره مندی از امتیازات مربوطه ذکر شده است. برای اطلاعات بیشتر به صفحه کسر خدمت ایثارگری مراجعه کنید.


بیشتر بدانید : همه چیز در مورد کسر خدمت ایثارگری


مراحل گرفتن کسری خدمت

برای بهره‌مند شدن از کسری‌های ذکرشده در بالا فرد باید حتماً در حین خدمت سربازی اقدام کند. بهتر است که سربازان قبل از اعزام به خدمت، میزان کسر خدمت مورداستفاده مثلاً مجموع کسری بسیج و جانبازی پدر را برآورد کنند تا در زمان مناسب برای طی مراحل ثبت کسری خدمت اقدام کنند تا بتوانند از همه کسری خدمت استفاده کنند. سربازان بعد از تمام شدن مرحله آموزشی با توجه به نوع کسری خدمت باید از پادگان محل خدمت به ارگان مربوطه گواهی اشتغال به خدمت گرفته و بعد از تائید شدن کسری خدمت با مراجعه به مراکز پلیس 10+ و ثبت در سوابق از کسر خدمت بهره‌مند شوند؛ یعنی برای هر ارگان باید گواهی اشتغال به خدمت جدا گرفته شود.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسری خدمت سربازی با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫235 نظرها

 1. سلام پدر من سال 70 تا 72
  آتش بار سوم
  گردان815 توپخانه
  لشکر84پیاده خرم آباد
  منطقه عملیاتی سومار
  خدمت کرد کسری بهم تعلق می‌گیره؟

 2. سلام وقت بخیر
  پدر بنده ازسال۱۳۷۷تا۱۳۷۸به مدت ۲۱ماه در لشکر عملیاتی ۲۲بیت المقدس سنندج خدمت کرده است آیا کسری شامل من میشود؟

  1. سلام وقت بخیر
   در صورت درگیر بودن یگان خدمتی برای هر ماه 9 و نیم روز کسری تعلق می گیرد.

 3. سلام وقت بخیر
  پدر بنده در سال۱۳۷۷تا۱۳۷۸ در لشکرعملیاتی۲۲بیت المقدس سنندج به مدت۲۱ماه خدمت کرده . آیا کسری شامل من می شود؟

 4. سلام وقت بخیر
  پدر بنده در سال۱۳۷۷تا۱۳۷۸ در لشکرعملیاتی۲۲بیت المقدس سنندج به مدت۲۱ماه خدمت کرده . آیا کسری شامل من می شود؟

 5. سلام پدرم 16ماه ایثارگری داره ولی رفتم خدمت و در عین خدمت فرار مردم آیا شامل سرباز فراری هم میشه کسری خدمت؟؟؟

 6. سلام وقتتون بخیر من الان حدود یکسال خدمت کردم 4 ماه تهران آموزشی بودم و الان شهر خودمم ولی بخاطر شرایط یگان خدمتیم روز برگ یا 24-24 نشدم و کلا پادگانم حتی مرخصی هم ساعتی فقط میرم ( لیسانس دارم ). قانونی وجود داره که چون یکسال خدمتم اینجوری گذشته بتونم 3 ماه کسری داشته باشم مثل سربازهای غیر بومی؟ اگه راهی وجود داره لطفا راهنماییم کنید چطور پیگیر بشم ممنون

  1. سلام خسته نباشید درسال ۶۶ تا ۶۸ در اردوگاه اسرا جنگی در اردوگاه تهران خدمت کردم و پاسداری و نگهبانی به مدت ۲۷ ماه از اسرا جنگ عراق داشتم کارت ایثار گری یا کسری خدمت شامل فرزند می‌شود ممنون

 7. با سلام وخسته نباشید پدر بنده از سال 70 تا72در زهدان خدمت کرده آیا به بنده کسری تعلق میگیره و اگه میگیره برای گرفتن کسری باید چکار کنم آیا لازمه تا زاهدان برم
  چون هیچ مدرکی دال بر خدمت نداشتم عرض کردم

  1. سلام سلامت باشید.
   در صورتی که یگان خدمتی درگیر و عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد.

 8. سلام وقت به خیر پدر من در زمان جنگ قبل از قطعنامه در ژاندارمری زاهدان خدمت سربازی رو تمام کردن. به بنده کسری خدمت تعلق میگیره؟ ممنون میشک راهنمایی کنین

 9. سلام خسته نباشید سوالی داشتم پدر من از سال 74 تا 76 در شهرستان ماکو منطقه مرزی چالدران خدمت کرده میخواستم بدونم کسری میدن برای من

 10. سلام
  بنده اهل شهر بناب استان آذربایجان شرقی ۱۳ ماه مهاباد خدمت کردم . تو برگه امریه نوشتن برای هر ماه ۷ و نیم روز کسر میگردد. انتقالی دادن به منطقه خودم الان میگن برای هر ماه ۳ روز کسری براتون تعلق میگیره . مدت خدمت در مهاباد ۱۸ ماه بود. ۶ماه (۱۸۰روز) کمتر از منطقه بومی این ۶ ماه رو(۱۸۰÷۲۴ماه بکنیم ) برای هرماه ۷ ونیم روز میشود. حالا اینا با چه محسابه ای میگن برای هر ماه ۳ روز میشود. لطفا بنده رو راهنمایی بکنید.

 11. سلام خسته نباشین الان من 13ماه خدمت کردم تو تهران میخوام برگردم شهرم تا بومی بشم الان چند ماه دیگه بمونم کسری 3ماه غیر بومی رو میدن

 12. سلام خدمت شما بنده پدرم سال۷۳تا فروردین۷۵ در مرز مهران خدمت میکرد می خواستم بدونم که شامل حال من می شه؟

 13. سلام وقت بخیر 13بهمن تایید شد جبهه پدرم الان تا امروز 15اسفند تو کمیسیون چقدر طول می‌کشه بگن چقدر تعلق میگیره من تا 22 اسفند وقت دارم تا کسری ببرم پادگان تا کسری ایثارگری بخوابونم بهمون گفتن هفته پیش یکشنبه 7اسفند استعلام جبهه پدر تون تایید شده استعلام پلیس +10 مونده یعنی الان 15اسفند خبری نشده چرا پس گفتن دو روز قبل جواب کمیسیون بهتون زنگ می‌زنیم تورو خدا این بپرسید
  پدرمم کارت پایان خدمت شون هم نیروی انتظامی

  1. با سلام .پدر من در سال 60 در جزیره مجنون10ماه خدمت کرده و در حین خدمت ترکش خورده و15درصد جانبازی دارد میخواستم ببینم چقدر کسری خدمت میتونم داشته باشم

 14. سلام فاصله محل خدمت من تا خونه ۵۵ کیلومتره ، این کسری سه ماه راه دور برای من ثبت شده بود و دیروز داشتم امضا جمع میکردم که ترخیص بشم بعد بهم گفتن این ۳ ماه دیگه نمیدیم در صورتی که طرف ۵ روز پیش با همین شرایط ترخیص شده، الان من چیکار کنم بدبخت شدم دارم دیوونه میشه باید چیکار کنم؟

   1. سلام خسته نباشید پدر من در سال 79 تا 81 در منطقه خوی و مرزی قوطور خدمت کرد آیا کسر خدمت دارم؟!؟

   2. سلام پدر من هم ایثارگری هم منطقه عملیاتی داره از سال 79 ب بعد در سیستان و بلوچستان ب مدت 9 سال آیا بهم کسری تعلق میگره چقدر؟

 15. سلام
  پدر من در سال ۶۸ تا ۷۰ مشغول خدمت در مناطق مرزی سیستان,(سراوان،زابل،زاهدان)بوده آیا کسری خدمت شامل من میشود یا خیر؟

 16. سلام پدر من سال ۷۲ در شهر اهواز لشکر ۹۲ زرهی پادگان زرگان خدمت کردن آیا میتونم کسری خدمت بگیرم؟

 17. سلام من در بندر عباس خدمت میکنم و میخوام انتقالی بگیرم برای شهر خودمون میخوام بدونم اگه انتقالی بگیرم کسری بدی آب و هوا و غیر بومی بهم کامل تعلق می‌گیرد یا نه

 18. سلام خسته نباشید من 16 ماه سرباز غیر بومی و آسایشگاه به خواب بودم و از شهرستان دفترچه پست کرده بودم و الان میخوام روزبرگ شم و تبدیل به سرباز بومی شم. الآن من 24 ماه خدمت میشم یا نه ممکن کمتر خدمت کنم. ممنون

  1. سلام سلامت باشید.
   در صورت سرباز غیر بومی بودن ه شما کسری 3 ماهه غیر بومی تعلق می گیرد.

 19. سلام ، من در سال 60 حدود 9 ماه منطقه جنگی پیرانشهر خدمت کردم و ینا به دلایلی به تهران منتقل شدم و نهایتا کارت پایان خدمت را از تهران دریافت کردم و تا کنون چندین بار به یگان تهران و حتی پادگان پیرانشهر جهت گواهی مراجعه کردم ولی متاسفانه سوابقم را پیدا نمی کنند.
  نیاز به راهنمایی دارم

 20. سلام , پدر من از سال 1379 تا 1384 حضور در مناطق عملیاتی غرب کشور داشته ، کسری خدمت میتونم بگیرم ؟

   1. سلام ،من در خوزستان خدمت میکنم و هم ۳ ماه منطقه و هم هم ۳ ماه غیر بومی بهم تعلق میگیره ولی الان که ۵ ماه کسری بسیج اوردم میگن که ۵ ماه رو از ۲۴ ماه کم میکنیم و به ازای ۱۹ ماه خدمتی که باقی میمونه کسری منطقه و غیر بومی بهت تعلق میگیره
    و برای هر ماه کسری بسیجم ۱۰ روز از غیر بومی و منطقم کسر شد ،که پادگان های دیگه اینطوری نیست ،این قانون وجود داره ؟؟

 21. با سلام پدر من از سال 79 تا 84 در مناطق عملیاتی گیلانغرب درگیر بوده. ایا به من کسری خدمت تعلق میگیره؟

 22. با سلام ، پدر من 5 سال در مناطق عملیاتی در گیلان‌غرب کرمانشاه درگیر بوده در دهه 70 ، آیا گرفتن کسری برای من امکان پذیر است؟

 23. باسلام
  پدر بنده در سال ۶۰تا ۶۲ خدمت کرده در پایگاه شکاری اصفهان می خواستم بدونم کارت ایثار تعلق میگرد؟؟؟

  1. سلام در صورت درگیر بودن یگان خدمتی بله می توانید کسری و کارت ایثار دریافت کنید.

 24. سلام روزتون بخیر
  پدر من ۱۳۶۷/۰۶/۰۶ به اصفهان اعزام میشه و مستقیما از اصفهان اعزامش میکنن به مهران و یک سال کامل تو مهران خدمت میکنه بعد دوباره برمیگرده اصفهان تا پایان خدمتش که ۳۰ ماه بوده
  حالا گفتم ببینم کسری خدمت بهش تعلق میگیره یا خیر
  ممنون میشم اگه جواب بدین

   1. سلام بنده ۱ سال از خدمتم رو در شهری ک ۲۱ماه خدمت بود گزراندم حالا بعد یک سال خدمت ب شهری ۱۸ماه خدمت جابجا شده ام ایا خدمت من کمتر میشود؟ طریقه محاسبه اش چطور اشت

 25. با عرض سلام ودرود، من در تاریخ 1369/1/16 در یکی از ارگانهای انقلاب اسلمی استخدام شدم و خدمتم تا زمان بازنشستگی در منطقه عملیاتی کردستان (بانه) بوده آیا کسری خدمت شامل فرزندم میشود یا خیر ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   در صورت خدمت در یگان عملیاتی درگیر به فرزند شما تا سال 75 کسری تعلق میگیرد.

    1. سلام سلامت باشید
     در صورتی که یگان خدمتی درگیر و عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد.

  2. سلام پدرم از سال۶۷ تا ۶۹ بعد از قطع نامه در منطقه سردشت به مدت ۲۴ ماه مشغول به خدمت بوده (ارتش نیروی زمینی) آیا کسری خدمت شامل من میشه؟

 26. سلام من پدرم سال ۶۹ تا ۷۱ در خرمشهر و در نیروی انتظامی خدمت کرده میخواستم بدونم کسر خدمت به من تعلق میگیره ؟

   1. سلام خسته نباشید من تو بعضی جاها دیدم ک ماهشهر جز مناطق عملیاتی بعد از توافق حساب میشه

 27. سلام،پدر بنده از سال ۸۷تا۸۹ در زاهدان ۲۶ماه خدمت کرد ایا کسری خدمت شامل من میشه؟

 28. سلام
  پدر من از سال ۶۸ تا ۷۰ در منطقه مرزی طلائیه خوزستان خدمت کرده. ایا کسری خواهم گرفت یا نه؟

 29. سلام پدر بنده سال ۶۸تا ۷۰ یگان خدمتی تیپ ۵۵هوابرد شیراز و کل ۲۴ماه رو در نفت شهر و ابوغریب خدمت کرده آیا به بنده کسری تعلق میگیرد یان ممنون میشم جواب دهید خیلی خیلی مهمه ..

  1. سلام
   بعد از قطعنامه کسری فقط برای مناطق غرب و شمالغرب در استان های اذربایجان غربی کردستان و ایلام تعلق می گیرد.

   1. سلام خدمت شما مطمعن هستید بخش غربی شامل کرمانشاه‌هم‌میشود بنده از چند دفتر ایثارگری پرسیدم میگن فقط مناطق شمال غرب ایا شما مطمعن هستیو ک غرب هم شامل این کسری میشود؟؟؟

 30. سلام من کسری منطقه عملیاتی پدرم شاملم شده وقتی بابام رفت اونجا گفتن باید کارت پایان خدمت قدیمی یا کپی ازش بیاری بابام وقتی هوشمند گرفته قدیمی رو ازش گرفتن کپی هم نداریم میشه راهنمایی کنین الان چیکار کنم

  1. با سلام
   پدرم بعد از قطع نامه از سال ۶۷ تا ۶۹ در تیپ ۱۲۳ نیروی زمینی محوری ارتش به مدت ۲۴ ماه در منطقه سردشت خدمت کرده آیا کسری شامل من میشه؟

    1. سلام پدر من سال ۶۹تا۷۱ سرباز بوده و ۱۵ ماه از خدمتش رو تو تیپ ۴۰سراب بوده و بعدش انتقالی گرفته برا خرم آباد خواستم بدونم کسری خدمت به من تعلق میگیره یا خیر
     لطفن جواب بدین

 31. سلام خسته نباشید پدر من 30 ماه منطقه عملیاتی داره ولی خودم متاسفانه فقط فقط 6 ماه پشت دفترچه ای دارم و الان در حال خدمتم یعنی این امتیاز پر شد رفت رو هوا؟.

  1. سلام سلامت باشید. درصورتی که 30 ماه در زمان جبنگ باشد شما معافید و غیبت مانع معافیت نخواهد بود.

 32. سلام، پدر بنده از سال ۶۸ تا ۷۰ در پاوه خدمت کرده، الان بنده در بانه مشغول خدمت هستم، آیا کسری میتونم بگیرم؟

   1. سلام وقت بخیر
    پدر من از سال ۶۶تا ۶۸ در هنگ مرزی خوی خدمت کرده میخاستم بدونم کسری تعلق میگیرا بهم یا نه ؟
    اگر کسری تعلق میگیره باید براش کارت ایثارگری بگیرم تا کسری بگیرم که یا نه ؟
    وگر نیازی به کارت ایثارگری نباشه چکار باید بکنمتا کسری خدمت رگیرم؟

 33. سلام وقت بخیر . پدر بنده سال ۶۸ تا ۷۰ در قرارگاه نیرو انتظامی ایلام مشغول به خدمت بوده است . آیا کسری خدمت شامل بنده خواهد شد ؟

 34. سلام پدر من در امیدیه اهواز سه سال خدمت کرده است بین سال های ۷۵تا۷۹عضو نیروی هوایی نیروی رسمی بوده است آیا کسری به من تعلق میگیره

 35. سلام خسته نباشین
  پدر من سال ۵۷ تا خرداد ۵۸ تو دزفول پایگاه چهارم شکاری خدمت کرده برای من کسری خدمت شامل میشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   پدر من از سال ۶۶تا ۶۸ در هنگ مرزی خوی خدمت کرده میخاستم بدونم کسری تعلق میگیره بهم یا نه ؟
   اگر کسری تعلق میگیره باید براش کارت ایثارگری بگیرم تا کسری بگیرم که یا نه ؟
   اگر نیازی به کارت ایثارگری نباشه چکار باید بکنم تا کسری خدمت برگیرم؟

   1. سلام وقت بخیر
    در صورتی که یگان خدمتی پدر شما درگیر و عملیاتی باشد به شما کسری تعلق می گیرد.

 36. سلام پدر من منطقه عملیاتی خدمت سربازیش رو گذرونده
  برای اینکه از کسری خدمت استفاده کنم حتما باید کارت ایثارگری داشته باشه یا لازم نیست ؟

 37. سلام پدر من از سال72تا74دا باغملک اهواز نیروی انتظامی خدمت کرده آیا میتوان کسری میتوان گرفت؟

   1. با عرض سلام و خسته نباشید
    پدر بنده از سال ۷۰ تا ۷۲ در سیرجان نیروی دریایی ارتش خدمت کرده آیا کسری شامل حال من میشود ؟

    1. سلام افرادی که در یگان های نیروی زمینی و درگیر خدمت کرده باشند می توانند کسری دریافت کنند.

 38. از سال 69 الی سال 70 در لشکر پیاده 84 خرم آباد در منطقه سومار سربازی خدمت کردم به پسرم کسری تعلق میگیرد

  1. سلام پدر بنده بعد از قطعنامه سال 69 در بندر بوشهر و جزیره خارک خدمت کرده نیروی دریایی
   میخواستم بدونم به بنده کسری تعلق میگیره؟

 39. ازسال 68 الی 70 در منطقه سومار لشکر 84 خرم آباد سربازی خدمت کردم به پسرم کسری تعلق میگیرد

 40. با سلام پدر من از 67/7/18 بعد از قطعنامه تا 69/1/18 در منطقه فکه اهواز بوده آیاکسری شامل من میشود؟

 41. سلام پدر من بعد از قطعنامه سال ۶۷ به سربازی رفته
  ۱۰ ماه در تیپ ۸۴ خرم اباد بوده
  ۱۴ ماه باقی خدمتش در منطقه سومار و مهران صالح اباد بوده…
  خاستم بدونم برای کسری برگه اشتغال به خدمت خطاب به کدام شهر ببرم تا کسری بگیرم؟

 42. سلام پدر من سال ۷۴ تا ۷۶ سرباز ارتش نقطه صفر مرزی سرپل ذهاب بوده
  آیا به من کسری تعلق میگیره؟

  1. سلام ببخشید منظور از یگان خدمت درگیر چیه من پدرم در کردستان بوده ولی نمیدونم یگان خدمتی شون درگیر بوده یا ن چطور باید بفهمم که دگیر بوده یا ن خودشون هم نمیدونن لطفا راهنمایی کنید ممنون

 43. با سلام
  پدر من از تاریخ از برج 3 سال 69 تا برج 12 سال 70بعد قطعنامه در منطقه سقز کردستان قرارگاه شمالغرب نیروی زمینی ارتش در جاده سقز به بانه خدمت کرده آیا به من کسری سربازی تعلق میگیره؟ از نظام وظیفه شهرمون که سوال کردم گفتن معلوم نیس !! نظر شما چیه؟ لطفا جواب بدین…

  1. سلام
   بعد از قطعنامه یگان های درگیر در شمال غرب تا سال 75 شامل کسری خدمت می شوند اما برای هر ما حضور 9 روز کسری تغلق میگیرد. اگر یگان خدمتی پدر شما دگیر باشد به شما تعلق میگرد و این پروسه از نظر اداری زمان بر است و باید پیگیر باشید.

  2. سلام
   در صورتی که یگان خدمتی پدر شما درگیر باشد به شما کسری تعلق می گیرد. از نظر روال اداری باید پیگیر باشید.

   1. سلام پدر سال ۶۷ بعد از قطع نامه تا سال ۲۷ ماه در مناطق مرزی استان کردستان خدمت کرده و خودم بعد ۳ سال غیبت ۲۱ سالگی خدمت سربازی رفتم آیا کسری خدمت بهم تعلق میگیره لطفا جواب بدید ممنون

   2. سلام بنده دوسال غیبت دارم آیا راهی وجود دارد که از کسری خدمت استفاده کنم پدرم سال ۶۷ تا ۶۹ در منطقه ی جنگی خدمت کرده

 44. سلام خسته نباشید
  پدر من قبل سال های ۸۰ یعنی در دهه هفتاد در منطقه سردشت،سلماس و ماکو خدمت کرده اند
  آیا برای من کسری و معافیت میخوره؟ و اگه بخوره بزای هزماه چند روز میخوره ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام
   به افرادی که در یگان های درگیر در غرب و شمالغرب کشور خدمت کرده اند برای هر ماه 9 روز کسری به فرزندشان تعلق میگیرد.

 45. سلام بزرگ وار ببخشید پدر بنده سال70تا72در منطقه عملیات مهران و دهلران خدمت کردن آیا کسری شامل میشه

 46. سلام خدمت شما بزرگوار
  پدر بنده در سال۷۰تا۷۲خدمت رفتن که از لشکر ۱۶ذره قزوین به منطقه عملیاتی مهران دهلران اعزام شده ۱۷ماه درمنطقه بودن آیا کسری به بنده تعلق میگیرد؟

  1. سلام پدر بنده ۶ماه بعد جنگ در جلدیان پیرانشهر خدمت کرده.آیا کسری شامل من میشه؟و اگه میشه چقدر؟ممنون

 47. سلام خدمت شما بزرگوار پدر بنده سال ۷۰تا۷۲خدمت کرده از لشکر ۱۶ذره قزوین اعزام شدن به منطقه عملیات مهران و دهلران ۱۷ماه آیا کسر به بنده تعلق میگیرد

 48. سلام وقت بخیر پدر من سال ۶۹ تو منطقه سردشت ۲۰ ماه خدمت کرده ایا کسری به من تعلق میگیره اگه میگیره هر ماه چقدر؟

 49. سلام خسته نباشید پدر من بازنشسته ارتش میباشد و پادگانش تهران بوده ولی در دهه هشتاد سه سال ماموریتی مناطق عملیاتی و بد اب و هوا خدمت کردند ایا کسری به من تعلق میگیرد؟

 50. سلام وقت بخیر
  پدر بنده در تاریخ ۷۲/۰۲/۱۸ تا ۷۴/۰۲/۱۸ در منطقه هنگ مرزی (مرزبانی ماکو) خدمت سربازی بوده است (وظیفه) اگر امکانش است راهنمایی کنین که چند ماه کسری تعلق میگیره؟
  و اینکه بنده مطالعه کردم نوشته بود که هرماه ۱۲ روز شامل میشه
  یعنی ۱۲×۲۴=۲۸۸ روز میشه نزدیک ۹ ماه شامل میشه؟؟
  ممنونم از راهنماییتون بزرگواری میکنین خدا ازتون راضی…

  1. سلام
   بعد از قطعنامه در صورتی که پادگان محل خدمت درگیر و عملیاتی باشد کسری خدمت تعلق می گیرد. برای هر ماه حضور بعد از قطعنامه 9 روز کسری خدمت شامل فرد می شود.

 51. سلام و درود
  دوست عزیز سوالی داشتم از حضورتون. پدر من کارت ایثارگریش رو دریافت کرده و مدت زمان حضور در جبهه هم در سیستم نیروهای مسلح ثبت شده. محل خدمتی پدرم هم ارتش مریوان بوده. در حال حاضر برای پیگیری کسری خدمت من باید نامه اشتغال به خدمت رو برای ارتش مریوان و محل خدمتم بزنم یا برای لویزان در تهران؟داشتن این کارت ایثارگری چه مزیتی در روند این کار داره؟
  ممنون

  1. سلام
   شما باید نامه کسری خدمت را خطاب به پادگان محل خدمت پدر ارسال کنید اما می توانید مراحل اداری را از لویزان پیگیری کنید. داشتن کارت ایثار زمان رسیدگی را کمتر می کند.

 52. سلام وقت بخیر
  پدر من 10 ماه از خدمتش جنگ بوده 14 ماه بعد از جنگ بوده ولی تو مناطق عملیاتی سردشت بوده
  ایشون از لویزان پیگیری کردن کارشون رو ولی نامه ای که برای ما ارسال شد فقط مدت حضور ایشون تو جنگ رو لحاظ کردن و 14 ماه مناطق عملیاتی داخلش نیست و 4 ماه به من کسری تعلق گرفته باید چیکار کنم؟
  جای هست که اقدام کنم؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   برای مناطق عملیاتی بعد از قطعنامه در صورتی که پادگان محل خدمت جز یگان های درگیر قرار داشته باشد به شما کسری تعلق می گیرد. برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.
   https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

   1. سلام وعرض ادب، پدربنده ازسال۶۴تاتیرماه ۶۷در کرمانشاه سرباز وظیفه بوده به مدت ۲۸ماه در لشکر۸۱زرهی که نقش مهمی این لشکر در جنگ داشته، آیا کسری به بنده تعلق می گیره؟؟

     1. سلام ببخشید من پدرم در استان سیستان و بلوچستان در سال 68تا70 سرباز بوده کسری خدمت تعلق میگیرد

 53. سلام و وقت بخیر
  پدر من آموزشی پادگان جی بوده بعدش دور کد خورده رفته پادگان پرندک و از پرندک اعزام جبهه(سردشت) شده
  من میخواستم برای کسری ایثارگری پدرم اقدام کنم نمیدونم باید کجا برم
  پرندک برم یا برم لویزان
  و اینکه نامه ای که از یگان میگرم باید برای کجا باشه
  بنده ساکن تهران هستم
  ممنون میشم راهنمایم کنید

  1. با سلام
   نامه گواهی اشتغال به خدمت باید خطاب به پادگان خدمتی پدر باشد اما از لویزان هم می تونید پیگیری کنید.

 54. با سلام
  پدر من مهر 1366 تا مهر 1368 سردشت خدمت کردن
  وقتی رفتیم کارت ایثار گرفتیم زده 10 ماه و بعد آتش بس و برای ایشون لحاظ نکرده خواستم ببینم بعد آتش بس براشون لحاظ میشه باتوجه به قانون امام حسن مجتبی

  1. سلام
   سابقه کارت ایثار صرفا برای زمان جنگ محسوب می شود و برای بعد از قطعنامه منطقه خدمتی عملیاتی و امنیتی باشد به شما کسری تعلق میگرد.

  1. سلام
   اگر سابقه خدمت بدر شما در مناطق جنگی و عملیاتی باشد به شما کسری خدمت تعلق می گیرد.

 55. با عرض سلام و خسته نباشید
  پدرم 21ماه در مرکز اموزشی زرهی شیراز خدمت کرده میخواستم بدونم کسری خدمت به آن تعلق میگرد یا نه؟

 56. سلام خسته نباشید. پدر من خدمت سربازیشو از اسفند سال 66 بمدت 28 ماه تو سردشت گذرونده . حالا میخوام بدونم جزو ایثارگران محسوب میشه یا نه و من میتونم از درصد ایثارگری ایشون استفاده کنم؟

  1. با سلام
   برای بهرمندی از امتیازات کسر خدمت مناطق غرب و شمال غرب جز مناطق درگیر و امنیتی محسوب می شوند و اگر پادگان محل خدمت پدر شما جز این مناطق باشد به شما تعلق می گیرد. حتما باید از طریق یگان خدمت اقدام کنید.

   1. باسلام پدر بنده سال 64 تا 66 در بانه کردستان سرباز ژاندارمری به مدت 21 ماه بوده میخواستم ببینم چندماه کسری تعلق میگیرد و اینکه ایا کارت ایثار هم تعلق میگیرد ؟؟

    1. سلام
     پرای هر ماه حضور در جبهه بر اساس قوانین موجود 12 روز کسری خدمت در نظر گرفته شده است. کارت ایثار به افرادی که در ارتش خدمت کرده اند تعلق می گیرد.

     1. سلام پدر من از سال ۷۴ تا سال ۷۶ در منطقه‌ی عملیاتی اندیمشک و دشت عباس خدمت کرده و رسته ی ایشون ارتش بوده… میخواستم بدونم آیا کسری بهم تعلق میگیره؟

      1. با سلام
       تا مهر 75 در صورتی که یگان محل خدمت پدر شما عملیاتی و درگیر باشد بله به شما کسری تعلق می گیرد.

 57. با سلام پدرم خدمت سربازیش 62/8/18 تا 64/7/18 در منطقه شمال غرب باختران بوده ایا برای من کسری خدمت میدن یا نه بعد پدرم در سال 88 رفت محل خدمتش گفته اند مدراک گم شده ات ایا راهی وجود دارد چه کار باید بکنیم ممنونم

  1. با سلام برای چک کردن منطقه جنگی به لینک زیر مراجعه کنید و اگر مدارک خدمتی پدر شما مفقود شده باید از طریق همرزمان در زمان خدمت استشهادیه تهیه کرده و برای گرفتن گواهی حضور در منطقه اقدام کنید.
   https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

 58. سلام وقت بخیر پدرم از سال 67تا 69 در بانه کردستان سرباز ارتش بوده و جزو مناطق عملیاتی هست ایا کسری تعلق میگیره؟؟؟

  1. برا ساس طرح امام حسن مجتبی افرادی که بعد از قطعنامه در مناطق جنگی حضور داشته باشند می تواند از معادل 80 درصد حضور از کسری خدمت برخوردار شوند برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:
   https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

 59. با سلام پدر من در سالهای ۶۹ تا ۷۱ در تیپ تکاوری ۵۸ ذولفقار در منطقه قصر شیرین خدمت کرده اند که اکنون این تیپ در سمنان است میخواستم بدانم آیا به من کسری خدمت تعلق میگیرد واگر تعلق میگیرد چگونه باید دنبال آن بروم ممنون

  1. با سلام
   بر اساس طرح امام حسن مجتبی افرادی که از سال 68 تا 75 در مناطق عملیاتی و درگیر سابقه خدمت داشته باشند می توانند از امتیاز کسری خدمت برای فرزندشان استفاده کنند. برای پیگیری هم باید نامه گواهی اشتغال به خدمت خطاب به پادگانی که پدر شما خدمت کرده از یگان محل خدمت بگیرید و پدر شما تائیده حضور در جبهه را یا از یگان مربوطه یا از طریق ستاد ارتش در تهران دریافت کند. برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:
   https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

   1. سلام پدر بنده در سال ۷۴ تا ۷۶ در منطقه مرزی سرپل ذهاب ارتش خدمت کردن
    آیا به من کسری تعلق میگیره

 60. سلام و خسته نباشید پدر بنده سال ۶۱ به خدمت اعزام شدن ۲۸ماه و ۱۵روز در جبهه حضور داشتن و الان من هم در حال خدمت هستم خواستم بدونم بهم معافیت تعلق میگیرِ یا فقط کسری

  1. سلام من پدرم در سالهای ۶۷تا۶۸٫۹در منطقه ایلام مرز مهران ۱۸ماه خدمت کرده خواستم بدونم شامل منم میشه یا نه

    1. سلام وقت بخیر پدر من از سال 75 تا 77 در جزیره ابوموسی خدمت کرده ایا ایا میتونم کسری بگیرم

 61. سلام پدر بنده از تاريخ ٢/٦٦ تا ٢/٦٨ تو كرمانشاه خدمت ميكرده قرارگاه رمضان ميخواستم ببينم چقد ب من كسري تعلق ميگيره؟

  1. با سلام
   برای تعداد ماه هایی که قبل از قطعنامه در مناطق حضور داشته اند برای هر ماه 12 روز کسری خدمت به شما تعلق می گیرد. بعد از قطعنامه هم 80 درصد مدت خضور در جبهه مخاسبه می شود. برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:
   https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

 62. سلام شرمنده مزاحم شدم .
  پدرم در سال ۱۳۷۰ اعزام به خدمت شده . لشکر ۲۱ حمزه تهران . بعدش از تیپ ۴۴ پیاده سراب رفته بودن اشنویه جلدیان پیرانشهر خدمت کرده .پدرم میگه اونروز ها هم جنگ و جدال بود چن نفر از دوستام مردن. من الان سربازاموزشی پدافند هوایی هستم ۱۰ روزم مونده تموم کنم اموزشی رو . ایا به من کسری تعلق میگیره. اینم بگم ۲۷ ماه خدمت پدرم. خودمم تک پسرم مادرم پدرم مریضه .

  1. با سلام
   بر اساس طرح امام حسن مجتبی به مناطق جنگی بعد از قطعنامه هم در شرایط خاص معادل 80 یا 50 درصد مدت حضور در این مناطق کسری خدمت تعلق می گیرد. برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر حتما مراجعه کنید:
   https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

 63. سلام.پدر من اسفند۶۷ به خدمت سربازی اعزام شد و سال۶۹ خدمت رو تموم کرده و ۸ ماه بعد آتش بس ب خدمت اعزام شده و تو مناطق عملیاتی شمال غرب نیروی زمینی ارتش(سردشت،پیرانشهر،اشنویه)خدمت کرده و کارت ایثار هم نداره الان هم من تو خدمت سربازی هستم و۱۱ ماه از خدمتم گذشته الان بخوام اقدام کنم کسری شامل حالم میشه؟؟چند ماه از خدمتم کسر میشه؟؟مرسی از سایت و راهنماییتون ممنون

  1. با سلام
   با توجه به اینکه پدر شما بعد از قطعنامه به خدمت اعزام شده اند در صورتی که در مناطق جنگی و عملیاتی خدمت کرده باشند؛ 80 درصد خدمت سربازی برای محاسبه کسری خدمت سربازی شما لحاظ می شود و کسری به شمال تعلق می گیرد.

  1. با سلام
   کسری خدمت به مناطق جنگی و عملیاتی تعلق می گیرد. با توجه به اینکه پدر شما بخشی از خدمت سربازی بعد قطعنامه بوده 80 درصد زمان بعد قطعنامه برای محاسبه مقدار کسری خدمت به شما تعلق می گیرد.

   1. سلام خسته نباشید در حالی که پدر من در سال 66 الی 67 در دزفول خدمت کرده ولی بهش کسری ندادن گفتن بهتون تعلق نمیگیره ایا مدرکی دارین برام بفرستین تا ارایه بدم .کسری بدن بهانه میارن نمیدن اگه بفرستین خیلی ممنون میشم

    1. با سلام
     کسری خدمت سربازی به افرادی که پدرشان در مناطق عملیاتی، جنگی و درگیر خدمت کرده اند تعلق می گیرد و اگر پادگانی که پدر شما در آن خدمت کرده جز مناطق ذکر شده نباشد کسری به شما تعلق نمی گیرد.

     1. سلام در جدول دزفول در سال 67 جز مناطق هس چرا کسری نمیدن ویا فرق میکنه جای دیگه دزفول ام مگه هس که تو جدول ذکر کردن

      1. با سلام
       برای این مورد باید از طریق یگان خدمتی که پدرتان به جبهه اعزام شده پیگیری کنید.

     2. پدر من اموزشی عجب شیر بوده از اونجا تقسیم میشه میره دزفول تو پادگان خدمت میکنه در سال 66 الی 67 ایا کسری خدمت بهشون تعلق می گیره؟

 64. سلام وقتتون بخیر پدر من از سال 74تا 76 لشگر 92اهواز خدمت کرده.ایا کسری بعد از قطعنامه تعلق میگیره به من یا نه؟اگه تعلق میگیره از کجا باید استعلام بگیرم

  1. با سلام
   بر اساس طرح امام حسن مجتبی مناطق جنگی و درگیر بعد قطعنامه تا سال 75 شامل کسری خدمت می شوند. البه بسته به منطقه خدمت 80 درصد یا 50 درصد مدت حضور در جبهه لحاظ می شود. برای پیگیری هم باید از طریق پادگانی که پدرتون خدمت کرده و یا یگان های که در شهر محل زندگی هست پیگیری کنید.

 65. با عرض سلام و خسته نباشید
  پدرم خدمت سربازیش که بین سال های 69تا 71 بوده رو در قصر شیرین گذرونده…می خواستم بدونم آیا به من کسری تعلق میگیره؟
  اگر تعلق میگیره برای گرفتن کسری چجوری باید اقدام کنم؟
  ممنون و متشکر

  1. با سلام بر اساس طرح امام حسن مجتبی به افرادی که در مناطق جنگی و عملیاتی خدمت کرده اند بر اساس 80 درصد دوره خدمت کسری خدمت تعلق می گیرد. برای اقدام هم باید از زمانی که در یگان تقسیم شدید درخواست نامه اشتغال خدمت داده و پدر شما از طریق پادگان اعزام شده اقدام کنند. در لینک زیر اطلاعات مفیدی برای نحوه اقدام قرار داده شده است:
   https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

 66. با سلام و خسته نباشید بنده متولد 1371/06/25 هستم و 98/06/01 اعزام شدم به مرزبانی کرمانشاه.اصلا هم غیبت نکردم
  پدر من از سال 58/05/02 تا 60/05/02 در ارتش پادگان منظریه قم (اسم جدید پادگان شهید فراشاهی شده )خدمت کرده و انبار مهمات بوده (تامین کننده)
  ایا برای من کسری تعلق میگیرد؟

  1. سلام وقت بخیر
   با توجه به محل پادگان خدمت پدر شما و زمان خدمت کسری به شما تعلق نمی گیرد.

   1. ممنون از راهنماییتون فقط اون پادگان هایی که تامین کننده بودند اصلا کسری تعلق نمیگیره؟
    و اینکه تازه یه بخش نامه اومده اونایی که تک فرزند”پدر فوتی”متاهل و خانواده شهدا هستند نباید اصلا تو مرزبانی خدمت کنند تقریبا 1 ماه میشه که بخش نامه کردن /من که الان تک فرزندم و پدرم در سال 73 فوت شدند (مادرم ازدواج کرده و یه خواهر ناتنی دارم)تو مرزبانی اموزش میبینم چیکار کنم؟

    1. خواهش می کنم
     برای تغییر یگان خدمتی از طریق قسمت اداری پادگان محل خدمت درخواست بدید با مدارک مستند در صورت موافقت فرمانده پادگان امکان انتقالی وجود دارد.

    2. سلام وقت بیر
     ببخشید همسر من برای سربازی از طرف مرزبانی اعزام شده و توی منطقه عملیاتی که سه ساعت از شهر خودمون فاصله داره افتاده. به اینا گفتن کسری خدمت 6 ماه به شما تعلق میگیره.3 ماه بخاطر غیربومی بودن 3 ماه هم بخاطر عملیاتی بودن.
     الان ما چون جدا زندگی کردن خیلی سخته برامون میخایم بریم توی اون شهر خونه بگیریم. میخاستم ببلنم اگه اونجا خونه بگیریم اون 3 ماه کسری بخاطر غیر بومی بودن حذف میشه یا ربطی نداره

 67. سلام.
  پدر من بعد از چند ماه خدمت سربازی در مناطق جنگی مجروح میشه و دوره مجروحیتش توی بیمارستان جزو خدمتش حساب میشه و دو سالش پر میشه.
  الان بابت اون مدت بیمارستان ب من کسری نمیخوره؟

  1. سلام
   بابت دوره ای که در بیمارستان بودن باید درخواست جانبازی بدید که با توجه به ماده 87 برنامه ششم توسعه حداقل 5 درصد جانبازی به شما تعلق می گیرد و اگر مجموع حضور در جبهه و در صد جانبازی به 30 برسد معاف دائم شامل حال شما می شود. برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر سر بزنید:
   https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

 68. سلام پدر من از تاریخ ۱۸\۱\۶۷ تا تاریخ ۱۸\۱\۶۹ در لشکر ۲۱ حمزه از تهران اعزام شده و در دهلران خدمت کرده . اما در حال حاضر گفته شد که به شما کسری ای تعلق نمیگیره
  پدر من تقریبا پنج شش ماه قبل از قطعنامه به خدمت اعزام شدن
  میشه یکم راهنماییم کنید ؟
  چطور میتونم پیگیری کنم ؟

  1. با سلام
   بر اساس قوانین فعلی افرادی که قبل از قطعنامه به خدمت اعزام شدند و در مناطق جنگی و عملیاتی خدمت کرده اند کل زمان حضور در جبهه لحاظ می شود و بعد از قطعنامه 80 درصد زمان حضور. برای پیگیری از طریق یگان خدمتی که پدرتون اعزام شدند پیگیری کنید.

 69. سلام خسته نباشید
  پدر من سال سال ۷۰تا ۷۲ تو سومار سرباز بوده،ولی از طرف لشکر ۸۴ مامور بوده ۲۱ ماه تو سومار ،کل خدمتشو تو سومار بوده
  سوال
  آیا کسر خدمت شامل خود من میشه؟؟

 70. سلام
  پدرمن سرباز 71.تا73درارتش پسوه بوده(شمالغرب ارومیه)
  درقسمت آشپزخانه
  من اعزامی اسفند97هستم سه ماه اضافه دارم

  سوال
  کسری به پدمن تعلق میگیرد
  ـآیا اضافه مانع نیست

 71. سلام وقت بخیر
  من امریه سرباز معلمی هستم.
  پدر 24ماه ایثارگری داره.
  تو مطالب ک خوندم نوشته بود ک امیره کسری نمیگیره ولی کسی من کسیو میشناسم ک سرباز معلم بوده و 6ماه کسری گرفته یعنی وسط سال رفت.
  حالا خواستم ببینم این آقا چجوری کسری گرفته آیا به منم تعلق میگیره بیافتم دنبالش لطفا راهنمایی کنین.

  1. باسلام
   شما زمانی که می خواهید برای مصاحبه برید نگید که کسری دارید و زمانی که یک سال از خدمتتون گذشت با مدیر مربوطه صحبت کنید احتمال داره قبول کنن ولی اکثرا استان ها برای کسری موافقت نمی کن. پیشنهاد من اینه که زمان مصاحبه چیزی از کسری نگید. البته اگه سابقه بسیج دارید امریه قرارگاه خاتم هم گزینه خوبی هست و به شما اجازه استفاده از کسری تا یک سال رو می دن که شرایطش توی این لینک هست:
   https://www.edumoshaver.com/%d8%a7%d9%85%d8%b1%db%8c%d9%87-%d8%b3%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c/

   1. دادش سامان میشه بی زحمت آی دی تلگرامتو بدی اونجا باهم صحبت کنیم من الان سرباز معلمم یکسال هم از خدمتم گذشته میخوام اون یکسال باقی مانده رو کسری بگیرم.

    1. با سلام
     روال گرفتن کسری خدمت را با احتمال نتیجه گرفتن کم توضیح دادم تو پاسخ ها هست برای اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز تماس بگیرید

   2. سلام خسته نباشید
    پدرم من از سال ۷۱تا۷۳ در سنندج به مدت ۲۴ ماه خدمت کرده است ایا بنده میتوان کسری خدمت بگیرم. اضاف ندارم
    با تشکر

    1. سلام
     باید مراجعه کنید پادگانی که به خدمت اعزام شدند در صورتی که منطقه یا پادگان خدمت در مناطق جنگی و درگیر قرار داشته باشد با ضریب 80 درصد به شما کسری تعلق می گیرد. به عنوان مثال اگر پدر شما 20 ماه منطقه داشته باشد 16 ماه یا معادل 80 درصد حساب می شود و به ازای 16 ماه 192 روز به شما کسری تعلق می گیرد (هر ماه 12 روز). پیشنهاد می کنم لینک زیر را هم مطالعه کنید و در صورت داشتن سابقه جراحت امکان گرفتن درصد جانبازی هم برای شما وجود دارد.
     https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

  2. سلام خدمت پدرم در سال 67 تا 69 نیروی زمینی ارتش در کردستان بوده .کسری تعلق میگیره؟

   1. با سلام
    بر اساس طرح امام حسن مجتبی برای افرادی که بعد از قطعنامه در مناطق جنگی و عملیاتی حضور داشته باشند معادل 80 درصد حضور برای امتیاز کسری خدمت ایثارگری در نظر گرفته می شود

 72. سلام ببخشید پدر من 18ام فروردین 68 به خدمت اعزام شد یگانش هم لشکر 84 خرم آباد در سومار بود. ببخشید بعداز قطعنامه آیا هنوز منطقه عملیاتی محسوب میشه؟؟

  1. با سلام
   بعد از قطعنامه تا سال 75 امکان استفاده از کسری وجود دارد و 80 درصد مدت حضور در جبهه برای کسب امتیاز در نظر گرفته می شود.

 73. من ازتاريخ67/6/18به مدت 27ماه خدمت كردم در منطقه ابو غريب و 17ماه و در پادگان سراب الباقي خدمت چه مزيت براي فرزند من دارد
  لطفا پاسخ دهيد

  1. با سلام
   با توجه به اینکه دوره خدمت شما بعد از قطعنامه است در صورت تائید یگان 80 در صد دوره خدمت برای استفاده فرزند شما از کسری خدمت در نظر گرفته می شود.
   البته با توجه به اینکه دوره خدمت سربازی بوده شانس شما برای استفاده کردن کم است. در آدرس زیر چک کنید اگر منطقه خدمت شما در جدول ماطق درگیر قرار داشته باشد در صورت موافقت یگان کسری به شما تعلق می گیرد.
   https://www.edumoshaver.com/%DA%A9%D8%B3%D8%B1-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%AB%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%DB%8C/

 74. با سلام
  پدر من ۲۴ ماه خدمت سربازی تو منطقه داره و ۱۰ درصد جانبازی من و برادرم می تونیم معاف بشیم یا کسری خدمت بگیریم؟

  1. سلام
   پدر شما در مجموع 34 امتیاز داره که برای 30 امتیاز یکی از فرزندان معاف می شود و فرزند دیگر از 4 امتیاز باقیمانده می تواند 48 روز کسری خدمت اسفتاده کند.

  2. سلام.پدرمن درسال ۶۷ درمنطقه عملیاتی سومار و میمک در ایلام خرم آباد هرکدوم یک سال خدمت کرده که اول درمنطقه میمک بوده در لشکر ۸۴ بعد همگی جمع‌کردن رفتن سومار.۲۴ماه خدمت کرده.ایا کسری شامل من میشه؟

   1. با سلام با توجه به اینکه پدر شما بخشی از خدمت را درمناطق عملیاتی و بعد از قطع نامه خدمت کرده اند 80 درصد مدت حضور در جبهه جهت گرفتن کسری خدمت برای شما لحاظ می شود برای جزئیات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:
    https://www.edumoshaver.com/%DA%A9%D8%B3%D8%B1-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%AB%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%DB%8C/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن