نظام وظیفه

کسری خدمت

روش‌های گرفتن کسری خدمت سربازی برای همه‌کسانی که باید خدمت سربازی را پشت سر بگذارند، همواره موردتوجه بوده است. اینکه کسری خدمت سربازی به چه کسانی تعلق می‌گیرد، قبل خدمت چه اقداماتی باید انجام شود و مراحل گرفتن هر نوع کسری به چه صورت است و … سؤالاتی است که دهن اکثر افرادی که باید روزی به خدمت اعزام شوند در گیر کرده است. در این مقاله کلیات انواع روش‌های گرفتن کسری خدمت بیان‌شده است. همچنین خوانندگان عزیز می‌توانند در قسمت نظرات و پیشنهاد‌ها سؤالات احتمالی خود را مطرح کنند تا در سریع‌ترین زمان توسط مشاوران گروه برتر پاسخ داده شود. در حال حاضر روش‌های کلی برای گرفتن کسری خدمت شامل موارد زیر است:

 • کسری بسیج
 • کسری فرزند
 • کسری پروژه خدمت
 • کسری مناطق بد آب هوا و مرزی
 • کسری ایثارگری جبهه پدر
گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسری خدمت سربازی  با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66037046

کسری بسیج

کسری بسیج به افرادی که همکاری منظم و فعالیت پیوسته در بسیج و برنامه‌های مرتبط با آن داشته باشند بسته به میزان فعالیت تعلق می‌گیرد. میزان کسری خدمت قابل‌استفاده متناسب با فعالیت بسته به سمت و زمان فعالیت متفاوت است که نحوه محاسبه آن به‌صورت زیر است:

 • بسیجی که مسئولیت فرمانده حوزه، عضویت شورا و فرمانده واحد داشته باشد، در صورت داشتن حداقل 6 ساعت فعالیت هفتگی (هر سه ماه 60 ساعت) در راستای مسئولیت‌های در نظر گرفته‌شده برای هرسال فعالیت پیوسته سه ماه کسر خدمت تعلق می‌گیرد.
 • بسیجی که عضو شورا بوده باسابقه فعالیت 6 ساعت در هفته (هر سه ماه 60 ساعت) در قبال هرسال فعالیت پیوسته حداکثر 2 ماه کسر خدمت تعلق می‌گیرد.
 • به سایر افراد بسیجی که در برنامه‌های مرتبط با بسیج شرکت کرده و حضور پیوسته و مستمر داشته باشند، با داشتن 4 ساعت فعالیت هفتگی (40 ساعت در سه ماه) در قبال هرسال فعالیت مستمر یک و نیم ماه کسر خدمت تعلق می‌گیرد.

برای گرفتن کسر خدمت بسیج باید در حین خدمت سربازی بعد از دوران آموزشی و تقسیم شدن در یگان اقدام کرد. سربازان باسابقه بسیج فعال با گرفتن گواهی اشتغال به خدمت و مراجعه به حوزه و طی مراحل زیر می‌توانند از کسر خدمت بسیج استفاده کنند:

 • مراجعه به حوزه مقاومت بسیج محل عضویت
 • بررسی پرونده توسط نیروی انسانی حوزه
 • ارجاع به ناحیه مقاومت بسیج
 • پس از تائید نیروی انسانی ناحیه و تکمیل فرم مخصوص کسری خدمت ارسال به سپاه استان
 • تائید پرونده و ارسال فرم کسری خدمت
 • ثبت در مراکز پلیس 10+
 • ارائه برگه استعلام خدمتی به پادگان محل خدمت و درج در سوابق

غیبت سربازی مانع بهره‌مند شدن از کسر خدمت بسیج است و افرادی که غیبت دارند سابقه قبل از ورود به غیبت آن‌ها موردمحاسبه قرار می‌گیرد.

کسری خدمت فرزند

سربازان متأهلی که دارای فرزند هستند نیز می‌توانند از کسر خدمت فرزند استفاده کنند. بر اساس قوانین موجود برای هر فرزند 3 ماه از خدمت سربازی آن‌ها کسر می‌شود. در حالت کل برای سربازان متأهل مزایای زیر در نظر گرفته‌شده است:

 • به ازای هر فرزند سه ماه
 • مرخصی سربازان وظیفه متأهل از 22 روزبه 30 روز در سال افزایش‌یافته است.
 • سربازان متأهل باید در شهر محل سکونت خود یا همسر خدمت کنند.
 • سربازان متأهل حداقل هفته‌ای 3 روز بعد از ساعت اداری باید از پادگان مرخص شوند.
 • برای آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برگزارشده برای نیروهای مسلح، سربازان متأهل در اولویت قرار دارند.

توجه: غیبت سربازی مانع بهره‌مندی از کسر خدمت فرزند نمی‌شود.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسر خدمت سربازی  با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66037046

کسری پروژه خدمت

کسر خدمت پروژه یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای مشمولین خدمت سربازی است. کسری پروژه شامل دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می‌شود. البته در شرایط خاص فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی نیز می‌توانند از این نوع کسری استفاده کنند. در این نوع کسری متقاضیان با توجه به توانایی‌هایشان با انجام پروژه تحقیقاتی می‌توانند از 2 تا 19 ماه کسری دریافت کنند.

استفاده از کسر خدمت پروژه از طریق دو راه امکان‌پذیر است:

 1. عضویت در بنیاد ملی نخبگان
 2. گرفتن پروژه از سازمان‌های مورد تائید به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح

کسری بنیاد ملی نخبگان

از دو انتخاب ذکرشده در بالا عضویت در بنیاد ملی نخبگان گزینه مناسب‌تری است چون علاوه بر استفاده از کسر خدمت سربازی، امتیازاتی مانند وام‌های مسکن، حمایت مالی برای فعالیت­های اقتصادی و … نیز شامل فرد می‌شود و گزینه مناسبی برای رزومه فرد محسوب می­شود. برای عضویت در بنیاد ملی نخبگان مشمولین باید حدنصاب امتیاز برای عضویت را کسب کنند. برخی از امتیازاتی که متقاضیان می‌توانند کسب کنند شامل موارد زیر است:

 • معدل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری
 • رتبه کنکور سراسری، ارشد و دکتری
 • تعداد مقالات منتشرشده در ژورنال‌ها و کنفرانس‌های خارجی و داخلی
 • چاپ کتاب
 • دانشجوی نمونه کشوری
 • کسب مقام اول تا سوم در المپیادها و جشنواره‌های دانش‌آموزی و دانشجویی
 • فعالیت در شرکت‌های دانش‌بنیان و ثبت اختراع
 • عضویت در انجمن‌ها و نشریات علمی فرهنگی دانشجویی و …

مشمولان باید در نظر داشته باشند که داشتن همه موارد ذکرشده الزامی نیست و در صورت کسب حداقل امتیاز تعریف‌شده از طرف بنیاد برای موارد فوق می‌توانند به عضویت بنیاد ملی نخبگان درآمده و از مزایای آن استفاده کنند.  جزئیات بیشتر در  ارتباط با امتیاز بندی بنیاد ملی نخبگان از طریق این لینک قابل مشاهده است.

کسری خدمت بنیاد ملی نخبگان نیروهای مسلح

برای گرفتن پروژه از سازمان‌های مورد تائید بنیاد ملی نخبگان نیروهای مسلح داشتن سقف امتیاز الزامی نیست. تنها دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند از این نوع کسری استفاده کنند. افراد می‌توانند با مراجعه به سازمان‌های مربوطه مانند وزارت دفاع، دانشگاه امام حسین، جهاد خودکفایی و مراکز وابسته با سازمان‌های نظامی برای گرفتن پروژه اقدام کنند. افراد برای پروژه‌های تعریف‌شده از این نوع بسته به ارزش پروژه و کیفیت کار از 2 تا 19 ماه کسری بهره‌مند می‌شوند.


حتما بخوانید: همه راه‌های گرفتن معافیت سربازی


کسری خدمت مناطق بد آب هوا و مرزی

سربازانی که در مناطق مرزی و همچنین مناطق بدآب‌وهوا خدمت کنند نیز متناسب با نوع منطقه از کسر خدمت برخوردار می‌شوند. سربازان باید توجه داشته باشند که انتخاب و تقسیم در این پادگان‌ها بر اساس نیاز سالانه کشور و یگان خدمتی تعیین می‌شود و از قبل انتخاب این پادگان‌ها امکان‌پذیر نیست.

کسری خدمت مناطق بدآب‌وهوا

سربازانی که در پادگان‌هایی که در لیست مناطق بد آب هوا سازمان وظیفه عمومی طبقه‌بندی شوند خدمت کنند از دو ماه کسری برخوردار می‌شوند. همچنین اگر سربازی بعد از چند ماه خدمت در مناطق بد آب هوا به پادگانی که در شمار پادگان‌های بدآب‌وهوا قرار نمی‌گیرد انتقالی بگیرد نیز با توجه به زمان حضور در منطقه بدآب‌وهوا از کسر خدمت برخوردار می‌شود. به‌عنوان‌مثال اگر سربازی نیمی از دوره خدمت خود را در منطقه بدآب‌وهوا خدمت کرده باشد از 1 ماه کسری برخوردار می‌شود.

کسری خدمت مناطق مرزی

سربازانی که در پادگان‌های مرزی کشور خدمت می‌کنند از سه ماه کسر خدمت مناطق مرزی بهره‌مند می‌شوند. دوره آموزشی این سربازان با توجه به حساسیت شرایط خدمتی سه ماه است و بعد از پایان دوره آموزشی به مناطق عملیاتی اعزام‌شده و بعد از فراگیری آموزش‌های مربوطه به پادگان‌های مناطق مرزی اعزام می‌شوند.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسر خدمت سربازی  با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66037046

کسری خدمت ایثارگری جبهه پدر

سربازانی که پدر آن‌ها سابقه حضور در جبهه داشته باشند نیز بر اساس قوانین روز می‌توانند از کسری خدمت سربازی استفاده کنند. میزان استفاده از کسری ایثارگری در سال‌های اخیر تغییرات زیادی داشته است و شرایط مختلفی مانند یک ماه حضور در جبهه 18 روز، 9 روز و … به افراد تعلق می‌گرفت. در حال حاضر برای هرماه حضور در جبهه پدر و همچنین هر درصد جانبازی، 12 روز کسری خدمت شامل سربازان می‌شود. سربازانی که می‌خواهند از این کسری استفاده کنند باید توجه داشته باشند که غیبت مانع استفاده از این نوع کسر خدمت سربازی می‌شود. همچنین اگر مجموع درصد جانبازی و حضور در جبهه به عدد 30 برسد، سربازان از خدمت سربازی معاف می‌شوند.

در قوانین قبلی که تنها برای یک سال اجرائی بود برای هرماه حضور در جبهه پدر یک ماه کسر خدمت و همچنین برای هر درصد جانبازی نیز یک ماه کسری در نظر گرفته‌شده بود. بر اساس تصمیمات ستاد کل این قانون سالانه شامل 20 هزار نفر می‌شد. در سال 96 تنها افراد دارای امتیاز 28 و 29 که شامل جمع حضور در جبهه و در صد جانبازی می‌شد از این قانون برخوردار شدند.

در این نوع کسری اگر برادر سرباز قبلاً از بخشی از امتیاز استفاده کرده باشد باقیمانده کسری شامل سرباز می‌شود؛ یعنی کسر خدمت ایثارگری جبهه پدر به همه فرزندان به‌صورت یکسان تعلق نمی‌گیرد.

در شرایط خاص به سربازانی که پدر آنان بعد از قطع‌نامه نیز در مناطق جنگی و درگیر و عملیاتی حضورداشته‌اند نیز کسری تعلق می‌گیرد. در پست زیر لیست مناطق جنگی و عملیاتی دفاع مقدس برای بهره مندی از امتیازات مربوطه ذکر شده است. برای اطلاعات بیشتر به صفحه کسر خدمت ایثارگری مراجعه کنید.


بیشتر بدانید : همه چیز در مورد کسر خدمت ایثارگری


مراحل گرفتن کسری خدمت

برای بهره‌مند شدن از کسری‌های ذکرشده در بالا فرد باید حتماً در حین خدمت سربازی اقدام کند. بهتر است که سربازان قبل از اعزام به خدمت، میزان کسر خدمت مورداستفاده مثلاً مجموع کسری بسیج و جانبازی پدر را برآورد کنند تا در زمان مناسب برای طی مراحل ثبت کسری خدمت اقدام کنند تا بتوانند از همه کسری خدمت استفاده کنند. سربازان بعد از تمام شدن مرحله آموزشی با توجه به نوع کسری خدمت باید از پادگان محل خدمت به ارگان مربوطه گواهی اشتغال به خدمت گرفته و بعد از تائید شدن کسری خدمت با مراجعه به مراکز پلیس 10+ و ثبت در سوابق از کسر خدمت بهره‌مند شوند؛ یعنی برای هر ارگان باید گواهی اشتغال به خدمت جدا گرفته شود.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست

برای پاسخ سوالات خود در باره کسر خدمت سربازی  با ما تماس بگیرید

تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل با شماره

021-66037046

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫71 نظرها

 1. سلام وقت بخیر
  پدر من 10 ماه از خدمتش جنگ بوده 14 ماه بعد از جنگ بوده ولی تو مناطق عملیاتی سردشت بوده
  ایشون از لویزان پیگیری کردن کارشون رو ولی نامه ای که برای ما ارسال شد فقط مدت حضور ایشون تو جنگ رو لحاظ کردن و 14 ماه مناطق عملیاتی داخلش نیست و 4 ماه به من کسری تعلق گرفته باید چیکار کنم؟
  جای هست که اقدام کنم؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   برای مناطق عملیاتی بعد از قطعنامه در صورتی که پادگان محل خدمت جز یگان های درگیر قرار داشته باشد به شما کسری تعلق می گیرد. برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.
   https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

 2. سلام و وقت بخیر
  پدر من آموزشی پادگان جی بوده بعدش دور کد خورده رفته پادگان پرندک و از پرندک اعزام جبهه(سردشت) شده
  من میخواستم برای کسری ایثارگری پدرم اقدام کنم نمیدونم باید کجا برم
  پرندک برم یا برم لویزان
  و اینکه نامه ای که از یگان میگرم باید برای کجا باشه
  بنده ساکن تهران هستم
  ممنون میشم راهنمایم کنید

  1. با سلام
   نامه گواهی اشتغال به خدمت باید خطاب به پادگان خدمتی پدر باشد اما از لویزان هم می تونید پیگیری کنید.

 3. با سلام
  پدر من مهر 1366 تا مهر 1368 سردشت خدمت کردن
  وقتی رفتیم کارت ایثار گرفتیم زده 10 ماه و بعد آتش بس و برای ایشون لحاظ نکرده خواستم ببینم بعد آتش بس براشون لحاظ میشه باتوجه به قانون امام حسن مجتبی

  1. سلام
   سابقه کارت ایثار صرفا برای زمان جنگ محسوب می شود و برای بعد از قطعنامه منطقه خدمتی عملیاتی و امنیتی باشد به شما کسری تعلق میگرد.

  1. سلام
   اگر سابقه خدمت بدر شما در مناطق جنگی و عملیاتی باشد به شما کسری خدمت تعلق می گیرد.

 4. با عرض سلام و خسته نباشید
  پدرم 21ماه در مرکز اموزشی زرهی شیراز خدمت کرده میخواستم بدونم کسری خدمت به آن تعلق میگرد یا نه؟

 5. سلام خسته نباشید. پدر من خدمت سربازیشو از اسفند سال 66 بمدت 28 ماه تو سردشت گذرونده . حالا میخوام بدونم جزو ایثارگران محسوب میشه یا نه و من میتونم از درصد ایثارگری ایشون استفاده کنم؟

  1. با سلام
   برای بهرمندی از امتیازات کسر خدمت مناطق غرب و شمال غرب جز مناطق درگیر و امنیتی محسوب می شوند و اگر پادگان محل خدمت پدر شما جز این مناطق باشد به شما تعلق می گیرد. حتما باید از طریق یگان خدمت اقدام کنید.

   1. باسلام پدر بنده سال 64 تا 66 در بانه کردستان سرباز ژاندارمری به مدت 21 ماه بوده میخواستم ببینم چندماه کسری تعلق میگیرد و اینکه ایا کارت ایثار هم تعلق میگیرد ؟؟

    1. سلام
     پرای هر ماه حضور در جبهه بر اساس قوانین موجود 12 روز کسری خدمت در نظر گرفته شده است. کارت ایثار به افرادی که در ارتش خدمت کرده اند تعلق می گیرد.

 6. با سلام پدرم خدمت سربازیش 62/8/18 تا 64/7/18 در منطقه شمال غرب باختران بوده ایا برای من کسری خدمت میدن یا نه بعد پدرم در سال 88 رفت محل خدمتش گفته اند مدراک گم شده ات ایا راهی وجود دارد چه کار باید بکنیم ممنونم

  1. با سلام برای چک کردن منطقه جنگی به لینک زیر مراجعه کنید و اگر مدارک خدمتی پدر شما مفقود شده باید از طریق همرزمان در زمان خدمت استشهادیه تهیه کرده و برای گرفتن گواهی حضور در منطقه اقدام کنید.
   https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

 7. سلام وقت بخیر پدرم از سال 67تا 69 در بانه کردستان سرباز ارتش بوده و جزو مناطق عملیاتی هست ایا کسری تعلق میگیره؟؟؟

  1. برا ساس طرح امام حسن مجتبی افرادی که بعد از قطعنامه در مناطق جنگی حضور داشته باشند می تواند از معادل 80 درصد حضور از کسری خدمت برخوردار شوند برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:
   https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

 8. با سلام پدر من در سالهای ۶۹ تا ۷۱ در تیپ تکاوری ۵۸ ذولفقار در منطقه قصر شیرین خدمت کرده اند که اکنون این تیپ در سمنان است میخواستم بدانم آیا به من کسری خدمت تعلق میگیرد واگر تعلق میگیرد چگونه باید دنبال آن بروم ممنون

  1. با سلام
   بر اساس طرح امام حسن مجتبی افرادی که از سال 68 تا 75 در مناطق عملیاتی و درگیر سابقه خدمت داشته باشند می توانند از امتیاز کسری خدمت برای فرزندشان استفاده کنند. برای پیگیری هم باید نامه گواهی اشتغال به خدمت خطاب به پادگانی که پدر شما خدمت کرده از یگان محل خدمت بگیرید و پدر شما تائیده حضور در جبهه را یا از یگان مربوطه یا از طریق ستاد ارتش در تهران دریافت کند. برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:
   https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

 9. سلام و خسته نباشید پدر بنده سال ۶۱ به خدمت اعزام شدن ۲۸ماه و ۱۵روز در جبهه حضور داشتن و الان من هم در حال خدمت هستم خواستم بدونم بهم معافیت تعلق میگیرِ یا فقط کسری

 10. سلام پدر بنده از تاريخ ٢/٦٦ تا ٢/٦٨ تو كرمانشاه خدمت ميكرده قرارگاه رمضان ميخواستم ببينم چقد ب من كسري تعلق ميگيره؟

  1. با سلام
   برای تعداد ماه هایی که قبل از قطعنامه در مناطق حضور داشته اند برای هر ماه 12 روز کسری خدمت به شما تعلق می گیرد. بعد از قطعنامه هم 80 درصد مدت خضور در جبهه مخاسبه می شود. برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:
   https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

 11. سلام شرمنده مزاحم شدم .
  پدرم در سال ۱۳۷۰ اعزام به خدمت شده . لشکر ۲۱ حمزه تهران . بعدش از تیپ ۴۴ پیاده سراب رفته بودن اشنویه جلدیان پیرانشهر خدمت کرده .پدرم میگه اونروز ها هم جنگ و جدال بود چن نفر از دوستام مردن. من الان سربازاموزشی پدافند هوایی هستم ۱۰ روزم مونده تموم کنم اموزشی رو . ایا به من کسری تعلق میگیره. اینم بگم ۲۷ ماه خدمت پدرم. خودمم تک پسرم مادرم پدرم مریضه .

  1. با سلام
   بر اساس طرح امام حسن مجتبی به مناطق جنگی بعد از قطعنامه هم در شرایط خاص معادل 80 یا 50 درصد مدت حضور در این مناطق کسری خدمت تعلق می گیرد. برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر حتما مراجعه کنید:
   https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

 12. سلام.پدر من اسفند۶۷ به خدمت سربازی اعزام شد و سال۶۹ خدمت رو تموم کرده و ۸ ماه بعد آتش بس ب خدمت اعزام شده و تو مناطق عملیاتی شمال غرب نیروی زمینی ارتش(سردشت،پیرانشهر،اشنویه)خدمت کرده و کارت ایثار هم نداره الان هم من تو خدمت سربازی هستم و۱۱ ماه از خدمتم گذشته الان بخوام اقدام کنم کسری شامل حالم میشه؟؟چند ماه از خدمتم کسر میشه؟؟مرسی از سایت و راهنماییتون ممنون

  1. با سلام
   با توجه به اینکه پدر شما بعد از قطعنامه به خدمت اعزام شده اند در صورتی که در مناطق جنگی و عملیاتی خدمت کرده باشند؛ 80 درصد خدمت سربازی برای محاسبه کسری خدمت سربازی شما لحاظ می شود و کسری به شمال تعلق می گیرد.

  1. با سلام
   کسری خدمت به مناطق جنگی و عملیاتی تعلق می گیرد. با توجه به اینکه پدر شما بخشی از خدمت سربازی بعد قطعنامه بوده 80 درصد زمان بعد قطعنامه برای محاسبه مقدار کسری خدمت به شما تعلق می گیرد.

   1. سلام خسته نباشید در حالی که پدر من در سال 66 الی 67 در دزفول خدمت کرده ولی بهش کسری ندادن گفتن بهتون تعلق نمیگیره ایا مدرکی دارین برام بفرستین تا ارایه بدم .کسری بدن بهانه میارن نمیدن اگه بفرستین خیلی ممنون میشم

    1. با سلام
     کسری خدمت سربازی به افرادی که پدرشان در مناطق عملیاتی، جنگی و درگیر خدمت کرده اند تعلق می گیرد و اگر پادگانی که پدر شما در آن خدمت کرده جز مناطق ذکر شده نباشد کسری به شما تعلق نمی گیرد.

     1. سلام در جدول دزفول در سال 67 جز مناطق هس چرا کسری نمیدن ویا فرق میکنه جای دیگه دزفول ام مگه هس که تو جدول ذکر کردن

     2. با سلام
      برای این مورد باید از طریق یگان خدمتی که پدرتان به جبهه اعزام شده پیگیری کنید.

     3. پدر من اموزشی عجب شیر بوده از اونجا تقسیم میشه میره دزفول تو پادگان خدمت میکنه در سال 66 الی 67 ایا کسری خدمت بهشون تعلق می گیره؟

 13. سلام وقتتون بخیر پدر من از سال 74تا 76 لشگر 92اهواز خدمت کرده.ایا کسری بعد از قطعنامه تعلق میگیره به من یا نه؟اگه تعلق میگیره از کجا باید استعلام بگیرم

  1. با سلام
   بر اساس طرح امام حسن مجتبی مناطق جنگی و درگیر بعد قطعنامه تا سال 75 شامل کسری خدمت می شوند. البه بسته به منطقه خدمت 80 درصد یا 50 درصد مدت حضور در جبهه لحاظ می شود. برای پیگیری هم باید از طریق پادگانی که پدرتون خدمت کرده و یا یگان های که در شهر محل زندگی هست پیگیری کنید.

 14. با عرض سلام و خسته نباشید
  پدرم خدمت سربازیش که بین سال های 69تا 71 بوده رو در قصر شیرین گذرونده…می خواستم بدونم آیا به من کسری تعلق میگیره؟
  اگر تعلق میگیره برای گرفتن کسری چجوری باید اقدام کنم؟
  ممنون و متشکر

  1. با سلام بر اساس طرح امام حسن مجتبی به افرادی که در مناطق جنگی و عملیاتی خدمت کرده اند بر اساس 80 درصد دوره خدمت کسری خدمت تعلق می گیرد. برای اقدام هم باید از زمانی که در یگان تقسیم شدید درخواست نامه اشتغال خدمت داده و پدر شما از طریق پادگان اعزام شده اقدام کنند. در لینک زیر اطلاعات مفیدی برای نحوه اقدام قرار داده شده است:
   https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

 15. با سلام و خسته نباشید بنده متولد 1371/06/25 هستم و 98/06/01 اعزام شدم به مرزبانی کرمانشاه.اصلا هم غیبت نکردم
  پدر من از سال 58/05/02 تا 60/05/02 در ارتش پادگان منظریه قم (اسم جدید پادگان شهید فراشاهی شده )خدمت کرده و انبار مهمات بوده (تامین کننده)
  ایا برای من کسری تعلق میگیرد؟

  1. سلام وقت بخیر
   با توجه به محل پادگان خدمت پدر شما و زمان خدمت کسری به شما تعلق نمی گیرد.

   1. ممنون از راهنماییتون فقط اون پادگان هایی که تامین کننده بودند اصلا کسری تعلق نمیگیره؟
    و اینکه تازه یه بخش نامه اومده اونایی که تک فرزند”پدر فوتی”متاهل و خانواده شهدا هستند نباید اصلا تو مرزبانی خدمت کنند تقریبا 1 ماه میشه که بخش نامه کردن /من که الان تک فرزندم و پدرم در سال 73 فوت شدند (مادرم ازدواج کرده و یه خواهر ناتنی دارم)تو مرزبانی اموزش میبینم چیکار کنم؟

    1. خواهش می کنم
     برای تغییر یگان خدمتی از طریق قسمت اداری پادگان محل خدمت درخواست بدید با مدارک مستند در صورت موافقت فرمانده پادگان امکان انتقالی وجود دارد.

 16. سلام.
  پدر من بعد از چند ماه خدمت سربازی در مناطق جنگی مجروح میشه و دوره مجروحیتش توی بیمارستان جزو خدمتش حساب میشه و دو سالش پر میشه.
  الان بابت اون مدت بیمارستان ب من کسری نمیخوره؟

  1. سلام
   بابت دوره ای که در بیمارستان بودن باید درخواست جانبازی بدید که با توجه به ماده 87 برنامه ششم توسعه حداقل 5 درصد جانبازی به شما تعلق می گیرد و اگر مجموع حضور در جبهه و در صد جانبازی به 30 برسد معاف دائم شامل حال شما می شود. برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر سر بزنید:
   https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

 17. سلام پدر من از تاریخ ۱۸\۱\۶۷ تا تاریخ ۱۸\۱\۶۹ در لشکر ۲۱ حمزه از تهران اعزام شده و در دهلران خدمت کرده . اما در حال حاضر گفته شد که به شما کسری ای تعلق نمیگیره
  پدر من تقریبا پنج شش ماه قبل از قطعنامه به خدمت اعزام شدن
  میشه یکم راهنماییم کنید ؟
  چطور میتونم پیگیری کنم ؟

  1. با سلام
   بر اساس قوانین فعلی افرادی که قبل از قطعنامه به خدمت اعزام شدند و در مناطق جنگی و عملیاتی خدمت کرده اند کل زمان حضور در جبهه لحاظ می شود و بعد از قطعنامه 80 درصد زمان حضور. برای پیگیری از طریق یگان خدمتی که پدرتون اعزام شدند پیگیری کنید.

 18. سلام خسته نباشید
  پدر من سال سال ۷۰تا ۷۲ تو سومار سرباز بوده،ولی از طرف لشکر ۸۴ مامور بوده ۲۱ ماه تو سومار ،کل خدمتشو تو سومار بوده
  سوال
  آیا کسر خدمت شامل خود من میشه؟؟

 19. سلام
  پدرمن سرباز 71.تا73درارتش پسوه بوده(شمالغرب ارومیه)
  درقسمت آشپزخانه
  من اعزامی اسفند97هستم سه ماه اضافه دارم

  سوال
  کسری به پدمن تعلق میگیرد
  ـآیا اضافه مانع نیست

 20. سلام وقت بخیر
  من امریه سرباز معلمی هستم.
  پدر 24ماه ایثارگری داره.
  تو مطالب ک خوندم نوشته بود ک امیره کسری نمیگیره ولی کسی من کسیو میشناسم ک سرباز معلم بوده و 6ماه کسری گرفته یعنی وسط سال رفت.
  حالا خواستم ببینم این آقا چجوری کسری گرفته آیا به منم تعلق میگیره بیافتم دنبالش لطفا راهنمایی کنین.

  1. باسلام
   شما زمانی که می خواهید برای مصاحبه برید نگید که کسری دارید و زمانی که یک سال از خدمتتون گذشت با مدیر مربوطه صحبت کنید احتمال داره قبول کنن ولی اکثرا استان ها برای کسری موافقت نمی کن. پیشنهاد من اینه که زمان مصاحبه چیزی از کسری نگید. البته اگه سابقه بسیج دارید امریه قرارگاه خاتم هم گزینه خوبی هست و به شما اجازه استفاده از کسری تا یک سال رو می دن که شرایطش توی این لینک هست:
   https://www.edumoshaver.com/%d8%a7%d9%85%d8%b1%db%8c%d9%87-%d8%b3%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c/

   1. دادش سامان میشه بی زحمت آی دی تلگرامتو بدی اونجا باهم صحبت کنیم من الان سرباز معلمم یکسال هم از خدمتم گذشته میخوام اون یکسال باقی مانده رو کسری بگیرم.

    1. با سلام
     روال گرفتن کسری خدمت را با احتمال نتیجه گرفتن کم توضیح دادم تو پاسخ ها هست برای اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز تماس بگیرید

   2. سلام خسته نباشید
    پدرم من از سال ۷۱تا۷۳ در سنندج به مدت ۲۴ ماه خدمت کرده است ایا بنده میتوان کسری خدمت بگیرم. اضاف ندارم
    با تشکر

    1. سلام
     باید مراجعه کنید پادگانی که به خدمت اعزام شدند در صورتی که منطقه یا پادگان خدمت در مناطق جنگی و درگیر قرار داشته باشد با ضریب 80 درصد به شما کسری تعلق می گیرد. به عنوان مثال اگر پدر شما 20 ماه منطقه داشته باشد 16 ماه یا معادل 80 درصد حساب می شود و به ازای 16 ماه 192 روز به شما کسری تعلق می گیرد (هر ماه 12 روز). پیشنهاد می کنم لینک زیر را هم مطالعه کنید و در صورت داشتن سابقه جراحت امکان گرفتن درصد جانبازی هم برای شما وجود دارد.
     https://www.edumoshaver.com/%da%a9%d8%b3%d8%b1-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ab%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c/

  2. سلام خدمت پدرم در سال 67 تا 69 نیروی زمینی ارتش در کردستان بوده .کسری تعلق میگیره؟

   1. با سلام
    بر اساس طرح امام حسن مجتبی برای افرادی که بعد از قطعنامه در مناطق جنگی و عملیاتی حضور داشته باشند معادل 80 درصد حضور برای امتیاز کسری خدمت ایثارگری در نظر گرفته می شود

 21. سلام ببخشید پدر من 18ام فروردین 68 به خدمت اعزام شد یگانش هم لشکر 84 خرم آباد در سومار بود. ببخشید بعداز قطعنامه آیا هنوز منطقه عملیاتی محسوب میشه؟؟

  1. با سلام
   بعد از قطعنامه تا سال 75 امکان استفاده از کسری وجود دارد و 80 درصد مدت حضور در جبهه برای کسب امتیاز در نظر گرفته می شود.

 22. من ازتاريخ67/6/18به مدت 27ماه خدمت كردم در منطقه ابو غريب و 17ماه و در پادگان سراب الباقي خدمت چه مزيت براي فرزند من دارد
  لطفا پاسخ دهيد

  1. با سلام
   با توجه به اینکه دوره خدمت شما بعد از قطعنامه است در صورت تائید یگان 80 در صد دوره خدمت برای استفاده فرزند شما از کسری خدمت در نظر گرفته می شود.
   البته با توجه به اینکه دوره خدمت سربازی بوده شانس شما برای استفاده کردن کم است. در آدرس زیر چک کنید اگر منطقه خدمت شما در جدول ماطق درگیر قرار داشته باشد در صورت موافقت یگان کسری به شما تعلق می گیرد.
   https://www.edumoshaver.com/%DA%A9%D8%B3%D8%B1-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%AB%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%DB%8C/

 23. با سلام
  پدر من ۲۴ ماه خدمت سربازی تو منطقه داره و ۱۰ درصد جانبازی من و برادرم می تونیم معاف بشیم یا کسری خدمت بگیریم؟

  1. سلام
   پدر شما در مجموع 34 امتیاز داره که برای 30 امتیاز یکی از فرزندان معاف می شود و فرزند دیگر از 4 امتیاز باقیمانده می تواند 48 روز کسری خدمت اسفتاده کند.

  2. سلام.پدرمن درسال ۶۷ درمنطقه عملیاتی سومار و میمک در ایلام خرم آباد هرکدوم یک سال خدمت کرده که اول درمنطقه میمک بوده در لشکر ۸۴ بعد همگی جمع‌کردن رفتن سومار.۲۴ماه خدمت کرده.ایا کسری شامل من میشه؟

   1. با سلام با توجه به اینکه پدر شما بخشی از خدمت را درمناطق عملیاتی و بعد از قطع نامه خدمت کرده اند 80 درصد مدت حضور در جبهه جهت گرفتن کسری خدمت برای شما لحاظ می شود برای جزئیات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:
    https://www.edumoshaver.com/%DA%A9%D8%B3%D8%B1-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%AB%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%DB%8C/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن