مهاجرت و تحصیل در خارج

تحصیل در کانادا

اعتبار علمی و سطح بالای کیفیت تحصیلی کشور کانادا همواره موردتوجه دانشجویان و افراد متقاضی برای تحصیل در کانادا بوده است. ازآنجاکه کانادا کشوری ثروتمند است، کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی بالایی دارد و در شمار مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا محسوب می­شود. با توجه به سطح علمی دانشگاه‌ها­ی کانادا مثل دانشگاه تورنتو (University of Toronto)، دانشگاه بریتیش کلمبیا (British Colombia) دانشگاه اتاوا (Ottawa) دانشگاه واترلو (Waterloo) و دانشگاه آلبرتا (Alberta) و … سالانه دانشجویان بسیاری (بیش از 150 هزار دانشجو) از سراسر دنیا خواهان تحصیل در کانادا می­باشند. در این مقاله سعی شده شرایط تحصیل در کانادا از مقطع مدارس تا دکتری، هزینه‌های تحصیل در کانادا، شرایط زندگی و خوابگاه و همچنین کار دانشجویی کانادا و بورسیه تحصیلی کانادا شرح داده شود.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

چرا تحصیل در کانادا

 • اعتبار بین‌المللی دانشگاه‌های کانادا
 • سطح علمی و تحصیلی باکیفیت
 • امکانات رفاهی خوابگاهی و تنوع اسکان دانشجویی
 • هزینه تحصیل مناسب و امکان کار دانشجویی
 • تنوع بورسیه دانشگاهی و دولتی کانادا
 • اقامت بعد از اتمام تحصیل در کانادا
 • جامعه‌ای مهاجرپذیر با تنوع فرهنگی
 • امنیت و سطح رفاه زندگی بالا
 • ویزای همراه برای اعضای خانواده
 • کشوری پیشرفته با جاذبه‌های طبیعی

مقاطع تحصیل در کانادا

سیستم آموزشی کشور کانادا به‌صورت استانی و ایالتی اداره می­شود و در بعضی از استان­ها ممکن است تحصیل و ورود به مقاطع بالاتر متفاوت باشد اما نسبتاً استاندارد آموزشی یکپارچه‌ای دارد. تحصیل در کانادا رایگان نیست و با توجه به شرایط اقامتی دواطلب و موسسه انتخابی بسته به سیستم آموزشی (خصوصی یا عمومی) شهریه متفاوتی باید پرداخت شود. همچنین در برخی مقاطع امکان دریافت بورسیه نیز وجود دارد.

مدارس کانادا

مدارس کانادا از دوره‌های پیش‌دبستان تا دبیرستان بازه سنی 5 تا 18 سال را شامل می­شود و دانش آموزان می‌توانند به زبان انگلیسی یا فرانسوی در کانادا تحصیل کنند. در بیشتر استان های کانادا مانند کبک و بریتیش کلمبیا مدارس از سن 6 سال شروع می­شود و در استان ­های محدودی نیز سن آموزش اجباری 5 یا 7 سال است. به‌صورت کلی در کانادا سه مقطع تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان ارائه می­شود و بسته به استان انتخابی، دانش ­آموز شرایط سنی متفاوت دارد. شروع سال تحصیلی از ماه دسامبر (مهرماه) است و تا ژوئن (خردادماه) ادامه دارد.

دانش آموزان بین‌المللی برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا باید هزینه‌ای بین 10 تا 14 هزار دلار پرداخت کنند که این هزینه برای مدارس خصوصی بین 30 تا 60 هزار دلار در سال است. البته برای برخی از استان‌ها امکان تحصیل رایگان فرزندان دانشجویان بین‌المللی نیز فراهم است.

 برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا درصورتی‌که فرد کمتر از 18 سال باشد، باید شخصی در کانادا با مکاتبه با اداره مهاجرت مسئولیت فرد را به عهده بگیرد و از مؤسسات معتبر آموزشی که لیست آن در سایت وزارت آموزش پرورش کانادا قابل‌دسترس است، پذیرش بگیرد. امکان ویزای توریستی 5 ساله برای والدین دانش آموز وجود دارد اما بعد از اتمام تحصیل به فرد اقامت دائم داده نمی­شود.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

دانشگاه‌های کانادا

برای ورود به دانشگاه‌های کانادا رزومه تحصیلی داوطلب مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اگر معدل فرد برای ورود به دانشگاه، مناسب نباشد باید دیپلم دبیرستان کانادایی دریافت کند و بعد از 1 یا 2 سال وارد دانشگاه شود. همچنین اگر نمره زبان داوطلب برای ورود به دانشگاه مناسب نباشد باید برای پذیرش در دوره‌های زبان که در کالج‌ها، مؤسسات و دانشگاه­های کانادا برگزار می­شود اقدام کند. دوره‌های زبان 6 ماه تا 1 سال طول می­کشد. شانس گرفتن ویزای تحصیلی برای کسانی که فقط برای دوره‌های زبان اقدام می­کنند، کم است.

بعد از دوره دبیرستان داوطلب امکان تحصیل در سه نوع دانشگاه را دارد:

 • مقطع لیسانس
 • کالج
 • مؤسسات فنی

برای ورود به دانشگاه نمرات داوطلب در مقطع دبیرستان مورد ارزیابی قرار می­گیرد. برای ورود به دانشگاه‌های با رتبه بالا، دوا طلب باید معدل مؤثر دروس مرتبط با رشته انتخابی بالای 80 درصد و برای ورود به کالج‌ها معدل 60 درصد داشته باشد. همچنین در صورت کسب نمرات مناسب در کالج، دانشجو می­تواند به دانشگاه‌های کانادا انتقالی بگیرد.

دوره کالج در کانادا

دوره‌های کالج کانادا فرد را برای ورود به بازار کار آماده می­کند و مهارت­ های کاربردی موردنیاز در حرفه کاری آموزش داده می­شود. کالج ­جزء پرطرفدارترین دوره‌های تحصیلی کانادا است و سالانه دانشجویان بین‌المللی زیادی برای تحصیل در این دوره‌ها اقدام می­کنند. برای ورود به دوره کالج کانادا داشتن مدرک پیش ­دانشگاهی الزامی است. شرایط ورود نسبت به دانشگاه‌ها راحت­ تر است اما شانس گرفتن ویزای دانشجویی کانادا برای این دوره‌ها نسبتاً پایین است.

دوره لیسانس در کانادا

 دوره لیسانس در کانادا بعد از دوره دبیرستان شروع می­شود و طول دوره 4 سال است. برای ورود به این دوره برای دانشجویان بین‌المللی داشتن دیپلم 12 ساله یا مدرک پیش‌دانشگاهی الزامی است. هزینه تحصیل در دوره لیسانس سالانه 14000 تا 18000 دلار است و امکان بورسیه در این دوره‌ها کم است.

کارشناسی ارشد

فوق‌لیسانس در کانادا به‌صورت دوره‌های تحقیقاتی (research-based) و یا دوره آموزشی محور (course-based) ارائه می­شود. طول دوره معمولاً 1 یا 2 سال است و امکان گرفتن بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد. برای ورود به دوره فوق‌لیسانس کانادا داشتن مدرک لیسانس با معدل 14 و مدرک زبان آیلتس 6 به بالا الزامی است. همچنین بسته به رشته انتخابی در برخی از دانشگاه‌های با رتبه بالا، داشتن مدرک GRE یا GMAT الزامی است. داوطلبانی که مدارک ذکرشده را نداشته باشند می­توانند با شرکت در دوره‌های پری مستر (Pre-master) شرایط ورود به دوره فوق‌لیسانس کانادا را کسب کنند. هزینه‌های تحصیل در دوره فوق‌لیسانس سالانه 6000 تا 9000 دلار است و گرفتن فاند یا بورسیه تحصیلی از استاد راهنما و یا دانشگاه امکان‌پذیر است.

دوره دکتری در کانادا

دوره دکتری در کانادا به‌صورت پژوهش محور است و معمولاً 4 سال زمان می­برد. برای پذیرش دکتری کانادا داوطلب باید رزومه علمی قوی با مدرک زبان آیلتس 6 به بالا داشته باشد. هزینه تحصیل دکتری در کانادا 8 هزار دلار است که با توجه به پژوهش محور بودن دوره‌های دکتری امکان گرفتن فاند یا بورسیه تحصیلی از دانشگاه یا استاد راهنما بسیار بالا است و معمولاً هزینه شهریه دانشگاه و هزینه زندگی دانشجو را نیز پوشش می­دهد. همچنین هرساله به تعداد 1000 نفر از فارغ­التحصیلان دکترا اقامت دائم کانادا داده می‌شود و این افراد می­توانند در ادارات دولتی کانادا کار کنند.

علاوه بر مقاطع ذکرشده دوره‌هایی مانند دیپلما (Diploma) پست بک و سریتیفیکیت (Certificate) کارورزی و … نیز وجود دارد که تحصیل در آن‌ها به نسبت راحت است و پیش‌نیازهای کمتری موردنیاز است.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا نسبتاً بالاست که البته با توجه به کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی بالا، این سطح هزینه منطقی است. البته با توجه به کیفیت آموزشی و در مقایسه با کشورهایی چون انگلیس، آمریکا، استرالیا و نیوزلند این هزینه‌ها معقولانه است. همچنین امکان استفاده از بورس­های تحصیلی متنوع برای دانشجویان برتر در مقطع فوق‌لیسانس و دکتری وجود دارد و با کار دانشجویی کانادامی­توان هزینه‌ها را تا حد امکان کاهش داد. در ادامه به‌صورت مختصر هزینه تحصیل در کانادا و همچنین هزینه زندگی و کار دانشجویی شرح داده می­شود.

هزینه تحصیل در کانادا

شهریه سالانه کانادا به‌طور خلاصه بر اساس آمار رسمی سالانه برای همه مقاطع تحصیلی به‌صورت زیر است:

 • مدارس دولتی: برای دانش آموزان بین‌المللی 10 تا 15 هزار دلار
 • مدارس خصوصی: بین 30 تا 60 هزار دلار
 • دوره کالج: 8 تا 16 هزار دلار
 • دوره کالج زبان: 4 تا 6 هزار دلار در هر ترم (چهار ماه)
 • دوره لیسانس: 27 هزار دلار (12 تا 34 هزار دلار بسته به استان محل تحصیل)
 • دوره ارشد: 16 هزار دلار (4 تا 12 هزار دلار بسته به استان محل تحصیل)
 • دکتری 8 هزار دلار (7 تا 10 هزار دلار بسته به استان محل تحصیل)

درصورتی‌که فرد بتواند از شهریه شهروند کانادایی استفاده کند این هزینه‌ها 70 تا 80 درصد کاهش می­یابد. شهریه کانادایی به افراد زیر تعلق می­گیرد:

 •  افرادی که داری اقامت دائم کانادا
 • همراه شهروند یا دارنده اقامت دائم
 • دارندگان ویزای کاری
 • همراهان کارمندان و اعضای خانواده سفرا
 • کارمندان وزارت خارجه و …

میزان شهریه دانشگاه کانادا به رشته انتخابی نیز بستگی دارد به‌طور مثال رشته‌هایی مثل دندانپزشکی (23.5 هزار دلار) پزشکی (15 هزار دلار) حقوق (13 هزار دلار) و داروسازی (11 هزار دلار) بیشترین میزان شهریه و رشته‌های پرستاری (6 هزار دلار) علوم انسانی (6 هزار دلار) را در سال تحصیلی 2018/2019 داشته‌اند.


حتما بخوانید : مهاجرت به کانادا


هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه‌های زندگی کانادا به سبک زندگی و شهر محل زندگی دانشجو بستگی دارد و با توجه به کیفیت بالای زندگی در کانادا هزینه‌ها نسبتاً بالاست. به‌عنوان‌مثال در استان­ هایی مثل کبک و اتاوا حداقل هزینه‌ها حدود 12 هزار دلار سالانه و در شهرهای گران­تری مانند ونکوور و کلگری حدود 15 هزار دلار سالانه است. هزینه‌های سالانه زندگی به‌طور میانگین موارد زیر را شامل می­شود:

 • هزینه مسکن 6000 دلار
 • بیمه 900 دلار
 •  غذا 3000 دلار
 • وسایل نقلیه عمومی 1500 دلار
 • هزینه‌های جانبی (اینترنت، باشگاه، سینما، سرگرمی و …) 1000 دلار
گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

بعد از شهریه دانشگاه، مسکن بیشترین هزینه را در کانادا دارد. دانشجو برای مسکن گزینه‌های متنوعی دارد و می­تواند از خوابگاه دانشجویی با هزینه 250 تا 600 یا مهمان در یک خانواده کانادایی با وعده غذایی مشخص (Home Stay) با هزینه 400 تا 800 دلار یا اجاره آپارتمان به‌صورت مشترک با هزینه 250 تا 700 دلار در ماه استفاده کند.

همچنین برای ویزای تحصیلی در کانادا دانشجو باید تمکن مالی سال اول که شامل شهریه دانشگاه و هزینه زندگی کانادا است را داشته باشد. این هزینه با در نظر گرفتن شهریه سال اول درصورتی‌که فرد مجرد باشد 12 هزار دلار، اگر متأهل باشد 18 هزار دلار و نهایتاً اگر فرزند داشته باشد 22 هزار دلار است.

بورسیه و کار دانشجویی کانادا

برای کاهش هزینه‌های بالای زندگی و تحصیل در کانادا دانشجویان می­توانند از بورسیه‌های متنوعی که در سیستم آموزشی یا مراکز خیریه تعریف‌شده استفاده کنند. در مقطع لیسانس دانشجویان تمام‌وقت در صورت داشتن نمره زبان و معدل دبیرستان بالا و کسب نمرات قابل‌قبول در ترم اول، می­توانند بورسیه بین 2 تا 10 هزار دلار دریافت کنند. همچنین شرکت در المپیادهای علمی و کسب رتبه شانس گرفتن بورسیه را افزایش می­دهد. در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری شانس گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا بیشتر است. در مقطع کارشناسی ارشد به‌صورت میانگین 12 هزار دلار و در مقطع دکتری 22 هزار دلار در سال بورسیه دریافت کند.

بورسیه تحصیلی کانادا به‌صورت کلی به سه طریق ارائه می­شود:

 1. بورسیه (Fellowship): این نوع کمک‌هزینه‌ها به دانشجویان برتر با رزومه علمی قوی داده می­شود. معدل و نمره زبان بالا، توصیه‌نامه از اساتید برتر و همچنین داشتن مدرک GRE و GMAT شانس دانشجو برای دریافت این نوع بورسیه را افزایش می­دهد. به‌عنوان‌مثال بورسیه وینه برای مقطع دکتری 50 هزار دلار، بورسیه ترودو 60 هزار دلار به‌صورت سالانه پرداخت می­شود.
 2. دستیار تدریس (Teaching Assistant)­: متقاضی به‌عنوان دستیار استاد (TA) برای تدریس دانشجویان مقطع قبل یا به‌عنوان استاد حل تمرین با استاد راهنما همکاری می­کند و تا حد زیادی باید مهارت زبانی بالا داشته باشد.
 3. دستیار تحقیق (Research Assistant): دریافت این بورسیه بیشتر برای رشته‌های علوم پایه و فنی مهندسی امکان‌پذیر است و توسط اساتیدی که پروژه تحقیقاتی دارند، ارائه می­شود.

از طریق سایت رسمی بورسیه دولت کانادا نیز می­توان بورسیه تحصیلی متناسب با شرایط دانشجو را جستجو کرد.

کار دانشجویی در کانادا با داشتن شرایط زیر امکان‌پذیر است:

 • ویزای تحصیلی معتبر
 • دانشجوی تمام‌وقت
 • داشتن گواهی در دوره‌های کارآموزی فنی
 • داشتن سین نامر کانادا (Social Insurance Number)

با داشتن شرایط فوق امکان کار در محیط دانشگاه یا خارج از محیط دانشگاه به مدت 20 ساعت در هفته در ایام تحصیل و به‌صورت تمام‌وقت در ایام تعطیل وجود دارد؛ که البته برای کار در محیط خارج دانشگاه داشتن سین نامبر که درواقع کد ملی 9 رقمی کانادا محسوب می­شود الزامی است. از طریق لینک دریافت سین نامبر  نیز می‌توان اطلاعات تکمیلی را کسب کرد. متقاضیان کار در کانادا باید در نظر داشته باشند که اجازه کار برای دوره‌ها زبان، پاره‌وقت، دوره‌های پیش‌نیاز و دبیرستان صادر نمی­شود. از طریق سایت های کاریابی کانادا نیز می‌توان برای جستجو کار در کانادا اقدام کرد.


حتما بخوانید : تحصیل در ترکیه


همراه دانشجو

در کشور کانادا امکان دریافت ویزای همراه وجود دارد. ویزای همراه می­تواند به‌صورت ویزای توریستی (Temporary Resident Visa) یا ویزای کار (OPEN WORK PERMIT) صادر شود. درصورتی‌که همراه دارای ویزای کار باشد با داشتن سین نامبر می­تواند به‌صورت نامحدود مشغول به کار شود. هزینه درخواست ویزای توریستی 100 دلار و ویزای کاری 155 دلار است که باید علاوه بر این مبالغ 85 دلار بابت انگشت‌نگاری در سفارت پرداخت شود. برای فرزند دانشجو درصورتی‌که کمتر از سن قانونی باشد نیز می­تواند به‌صورت همراه برای ورود به کشور کانادا اقدام کند و نیازی به درخواست ویزای تحصیلی جداگانه نیست.

ویزا تحصیل در کانادا

برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا (study permit) متقاضی باید پس از پذیرش گرفتن از دانشگاه‌ها یا مؤسسات تحصیلی مورد تائید اداره مهاجرت کانادا که دارای کد اختصاصی هستند، اقدام کند. اگر دور تحصیلی کمتر از 6 ماه باشد نیازی به ویزای تحصیلی نیست. برای ویزای تحصیلی فرد باید مبلغ 150 دلار و برای انگشت‌نگاری 85 دلار پرداخت کند.

مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای تحصیل در کانادا

برای پذیرش گرفتن از مراکز تحصیلی کانادا مدارک زیر موردنیاز است:

 • اسکن گذرنامه بااعتبار کافی
 • ترجمه سه سال آخر کارنامه مقاطع قبل
 • پرداخت هزینه پذیرش
 • عکس 3.5 در 4.5
 • آدرس شماره تماس و کد پستی
 •  برای مقطع لیسانس رزومه، انگیزه نامه و توصیه‌نامه و مدرک زبان
 • برای مقطع دکتری یا ارشد پروپوزال و مقالات چاپ‌شده

برای درخواست ویزا می‌توان از طریق دفاتر آنکارا، استانبول، دبی و ارمنستان اقدام کرد.

گروه مشاور برتر پاسخگوی سوالات شماست تماس از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن